جاباما

با قوانین هتل‌های ایران بیشتر آشنا شوید

رزرو هتل معمولا یکی از اولین اقداماتی است که گردشگران قبل از هر سفری انجام می‌دهند؛ بسیاری از آن‌ها با قوانین هتل‌ها آشنایی ندارد و بیش از هرچیز به قیمت، امکانات و منوی رستوران هتل توجه دارند. برخی از این قوانین که در تمام هتل‌های دنیا رعایت می‌شوند، آنقدر اهمیت دارند که ممکن است اقامت مسافران را با مشکلاتی مواجه کنند، بنابراین هر گردشگری برای داشتن اقامتی همراه با آرامش و اطمینان خاطر، باید از این مقررات آگاهی کاملی داشته باشد و سپس  اقدام به رزرو هتل یا اجاره اقامتگاه کند. در این مقاله به بررسی مهم‌ترین قوانین هتل های ایران خواهیم پرداخت و به شما کمک می‌کنیم تا با خیالی آسوده، به هر گوشه از ایران پهناور سفر کنید؛ بدون اینکه ذره‌ای نگرانی بابت قوانین هتل در ایران و محدودیت‌های آن داشته باشد. با جاباما همراه باشید.

قوانین هتل در ایران

در ادامه اصلی‌ترین ضوابط و قوانین هتل های ایران را شرح می‌دهیم. قوانینی که اغلب هتل‌ها ملزم به رعایتشان هستند و با در نظر گرفتن حقوق مسافران، هتل‌ها و گردشگران، به طور مساوی و عادلانه از آن بهره می‌برند. 

۱- اکثر هتل‌های ایران ساعت ۲ بعداز ظهر را برای ورود مسافران و ساعت ۱۲ ظهر را برای تحویل گرفتن اتاق‌ها در نظر گرفته‌اند که البته ممکن است این ساعات در برخی از هتل‌ها اندکی متفاوت باشد؛ بنابراین حتما قبل از هرگونه اقدامی به زمان ورود و خروج هتل خود توجه کنید.

۲- اگر کمی زودتر از زمان مقرر به هتل‌ رسیدید، برای دریافت اتاقتان عجله نکنید؛ این زمان بهترین فرصت است تا کمی در شهر گشت بزنید و با جاذبه‌ها و فرهنگ مردمان آن دیار آشنا شوید، زیرا اگر تمایل داشته باشد تا زودتر از موعد تعیین شده توسط هتل، اتاق خود را تحویل بگیرید، باید ۵۰ درصد از هزینه یک شب اقامت کامل در هتل انتخابی خود را بپردازید.

۳- این قانون یعنی پرداخت هزینه مازاد، در هنگام خروج و تحویل اتاق نیز پابرجاست؛ یعنی اگر پس از ساعت تخلیه اتاق، هنوز در واحد خود سکونت داشته باشید، طبق مدت زمان اضافه‌تری که در اتاق حضور داشتید، موظف به پرداخت ۵۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه یک شب اقامت کامل، خواهید بود.

قوانین هتل در ایران

۴- لازم است بدانید که در هتل‌های ایران امکان رزرو هتل توسط افراد زیر ۱۸ سال وجود ندارد و حداقل سن قانونی برای اقامت در هتل ۱۸ سال تمام است. اگر در فکر دور زدن قانون هستید باید بدانید که مسئولین هتل با دقت بسیاری به بررسی مدارک شناسایی شما خواهند پرداخت و به هیچ عنوان نمی‌توانید سن حقیقی خود را پنهان کنید.

۵- یکی دیگر از قوانین هتل های ایران این است که هزینه‌ای بابت پذیرش کودکان زیر ۲ سال از طرف هتل دریافت نخواهد شد و اقامت کودکان ۲ تا ۱۲ ساله در برخی شرایط خاص، نیم بها خواهد بود.

۶- مسافران برای رزرو هتل، ملزم به پرداخت هزینه‌ای در قالب پیش‌پرداخت(حداقل معادل هزینه یک شب اقامت در هتل) و دریافت تائیدیه رسمی از طرف هتل(حداکثر ظرف ۴۸ ساعت پس از درخواست مسافر) هستند تا اقدامشان از اعتبار قانونی برخوردار باشد.

۷- مهمانان فقط می‌توانند طبق تاریخ مشخصی که در تاییدیه رزرو ثبت شده است، در واحد خود اقامت داشته باشند و در صورت تمایل برای تمدید اقامت باید موافقت هتل را کسب کنند.

۸- اگر پس از رزرو هتل و دریافت برگ تایید، به هر دلیلی خواستار لغو آن شدید، باید مراتب را به صورت کتبی به هتل اطلاع دهید و تائیدیه‌ای مبنی بر لغو رزرو دریافت کنید، اما باید بدانید که در صورت لغو رزرو هتل، از مبلغ پیش پرداختتان مبالغی به شرح زیر کسر خواهد شد:

۹- اگر ۲۰ روز قبل از زمان رزرو شده برای اقامت در هتل، آن را لغو کنید، هیچ‌گونه جریمه‌ای پرداخت نخواهید کرد و می‌توانید پیش پرداختتان را تمام و کمال دریافت کنید .

قوانین هتل در ایران

۱۰- اگر  ۱۱ تا ۲۰ روز پیش از زمان اقامتتان، اقدام به لغو رزرو کنید، موظف به پرداخت ۲۰ درصد از هزینه یک شب اقامت در هتل، خواهید بود.

۱۱- چنانچه از ۱۰ تا ۶ روز قبل از زمان اقامتتان، نسبت به لغو رزرو اقدام کنید، باید ۳۰ درصد از هزینه یک شب اقامت در هتل را بپردازید.

۱۲- در صورتی که از ۵ روز تا ۴۸ ساعت قبل از موعد اقامت، خواستار لغو رزرو شوید، ۵۰ درصد از هزینه یک شب اقامت در هتل از شما دریافت خواهد شد.

۱۳- با لغو رزرو از  ۴۸ ساعت قبل از شروع اقامت تا زمان ورود به هتل، ۷۰ درصد از هزینه یک شب اقامت در هتل از ملبغ پیش پرداخت شما کسر خواهد.

۱۴- حتی اگر پس از رزرو و اقامت در هتل، تمایلی به ادامه اقامت نداشتید، می‌توانید با پرداخت هزینه یک شب اقامت در هتل، از ماندن در واحد اقامتی خود صرف نظر کنید.

۱۵- همانطور که گفتیم مسافران و اعضای هتل حقوق متقابلی دارند؛ بنابراین اگر هتل پس از صدور برگه تائید قادر به تحویل اتاق انتخابی مسافر نبود، موظف است اتاق دیگری با امکانات و کلاس مشابه آماده کند و در صورت عدم موافقت مسافر، باید مبلغ پیش پرداخت را به صورت تمام و کمال به مسافر بازگرداند و علاوه بر این به عنوان جریمه، هزینه‌ای برابر با یک شب اقامت کامل را به مسافر پرداخت کند.

۱۶- در صورتی که مهمان برای تحویل گرفتن واحد اقامتی خود نه تنها به هتل مراجعه نکنند، بلکه علت عدم حضور خود را از قبل برای هتل شرح ندهد، تنها یک شب اتاق انتخابی مهمان توسط هتل ذخیره و خالی نگاه داشته می‌شود و در صورت عدم مراجعه مهمان، روز بعد تائیدیه اتاق را باطل می‌کنند و علاوه بر این هزینه‌ای برابر با یک شب اقامت در هتل، از مبلغ پیش پرداخت کسر خواهد شد.

رزرو هتل در ایران

۱۷- بدیهی است که اگر خساراتی از طرف مسافر به هریک از اموال هتل  وارد شود، موظف به پرداخت خسارت وارده خواهد بود.

۱۸- اگر شرایطی به وجود آمد که هر دو طرف از رفع مشکلات ایجاد شده عاجز بودند، مانند رخ دادن بلایای طبیعی، مشکلات امنیتی و همچنین شیوع بیماری‌های واگیردار، رزرو هتل لغو می‌شود و وجه دریافتی از طرف هتل به مسافر بازگرداننده می‌شود.

۱۹- اگر پس از رزرو و پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان پیش‌پرداخت توسط مسافران، نرخ اتاق‌ها و امکانات هتل تغییر کند، مسافر موظف است تا به نرخ روز، هزینه اقامت در هتل را پرداخت کند؛ یعنی مابه‌التفاوت آن را بپردازد.

۲۰- مسافران داخلی و خارجی در تمامی هتل‌های ایران ملزم به رعایت شئونات اسلامی هستند.

۲۱- بانوان بارداری که قصد اقامت در هتل را دارند، بهتر است بدانند که طبق قوانین هتل های ایران، مسئولین مربوطه از پذیرش بانوان باردار پس از ۷ ماهگی معذورند.

قوانین هتل

رزرو هتل برای خانم ها

همانگونه که آقایان می‌توانند به راحتی سفر کنند و به رزرو هتل بپردازند، بانوان نیز از این قائده مستثنی نیستند؛ بنابراین خانم‌ها می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی معتبر و بدون نیاز به نامه کتبی اماکن، در هتل‌های ایران اقامت داشته باشند و اگر هریک از هتل‌ها از پذیرش بانوان امتناع کردند، می‌توان از طریق اتحادیه هتل‌داران یا سازمان میراث فرهنگی، از هتل مربوطه مراتب شکایت را به عمل آورد؛ چرا که عدم پذیرش بانوان و منع آن‌ها از حقوق مسلمشان، جرم محسوب می‌شود. این یکی از مهم‌ترین قوانین هتل های ایران است.

بردن مهمان به اتاق هتل در ایران

تردد افراد غریبه به عنوان مهمان به اتاق‌های مسافران بر اساس قوانین هتل‌های ایران، مجاز نیست و اشخاص دیگری به جز افرادی که در هتل پذیرش شده‌اند، نمی‌توانند به اتاق‌های هتل دسترسی داشته باشند. هتل‌ها این قانون را به دلیل افزایش امنیت وضع کرده‌اند تا مسافران از هرگونه خطر احتمالی در امان بمانند. مهمانان می‌توانند در قسمت لابی هتل منتظر بمانند و دوستان یا خانواده‌اشان را  فقط در محیط‌های عمومی و کنترل شده هتل، ملاقات کنند و به گپ و گفت بپردازند.

مدارک شناسایی برای هتل

۱- اصل شناسنامه، کارت ملی و برگ تائید رزرو، از جمله مدارکی هستند که باید توسط مهمانان و همراهان آن‌ها جهت پذیرش در هتل های ایران به مسئولین مربوطه ارائه شوند؛ در غیر این صورت هتل‌ها از پذیرش مهمانان معذور خواهند بود.

۲- چنانچه به همراه خانواده‌تان قصد اقامت در هتل را دارید، باید بدانید که برای اقامت در اتاقی مشترک نیاز است تا مدارک محرمیت خود همانند عقدنامه یا شناسنامه را به همراه داشته باشید و فرزندانتان هم برای احراز هویت، مدارک خود یعنی شناسنامه یا کارت ملی را فراموش نکنند.

۳- لازم به ذکر است که هتل‌ها در صورت تسویه حساب مهمانان، حق نگهداری مدارک شناسایی آنان را ندارند و موظفند پس از تائید هویت مهمان، مدارک را به او بازگردانند. این یکی از مهم‌ترین قوانین هتل های ایران است.

مدارک شناسایی برای هتل ها

شرایط اقامت زن و مرد در هتل

قوانین رزرو هتل یا اقامتگاه بومگردی همانند بسیاری از قوانین اساسی جمهوری اسلامی ایران، برپایه دین مبین اسلام و اصول شرعی وضع شده‌اند. در دین اسلام توصیه شده است زنان و مردمانی که محرم نیستند (نسبت خونی ندارند یا با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند.) نباید در محیط‌های بسته کنار هم قرار گیرند، به همین دلیل بانوان و آقایان ایرانی برای اقامت در اتاق یا سوئیت‌های مشترک باید مدارکی جهت اثبات محرمیت خود به مسئولین هتل، ارائه کنند و اگر جز این باشد از پذیرش و استفاده از خدمات هتل محروم خواهند بود، مگر اینکه در اتاق‌های جداگانه‌ای اقامت گزینند. مدارکی که زوج‌ها باید به همراه داشته باشند عبارتند از شناسنامه عکس‌دار یکی از زوجین و کارت ملی نفر دوم.

در خصوص ازدواج موقت، زوج‌های ایرانی باید توجه داشته باشند که فقط در صورت داشتن صیغه‌نامه با تاریخ معتبر و مهر برجسته قوه قضاییه برروی آن، در هتل‌ها پذیرش خواهند شد؛ در غیر این صورت، باید نامه اداره اماکن نیروی انتظامی را همراه سایر مدارک به مسئولین هتل تحویل دهند. اگر مدارک شناسایی این دسته از زوج‌ها ناقص باشد، هتل مربوطه این حق را دارد که هزینه رزرو اتاق یا همان هزینه شب اول اقامت را نزد خود نگه دارد. این یکی از مهم‌ترین قوانین هتل های ایران است.

پذیرش مجرد در هتل

قوانین هتل های ایران این امکان را در اختیار زنان و مردان مجردی که قصد دارند به تنهایی در هتل اقامت کنند، می‌گذارد تا با به همراه  داشتن کارت ملی یا شناسنامه خود و تحویل مدارک به مسئول پذیرش، بدون هیچ دردسری اتاق خود را تحویل بگیرند.

مقررات هتل برای مهمانان خارجی

۱- مهمانان خارجی فقط در صورتی در هتل‌های ایران پذیرش خواهند شد که با به همراه داشتن اصل پاسپورت و در دست داشتن ویزا و مهر ورود به ایران با تاریخ اعتبار و انقضاء، به هتل مراجعه کنند.

۲- قوانینی که در رابطه با اقامت زوج‌ها در اتاق‌های مشترک ذکر شد، فقط متوجه بانوان و آقایان ایرانی‌ست و ارائه مدارک محرمیت توسط مسافران خارجی، لزومی ندارد.

۳- امکان اقامت بانوان ایرانی با یک تبعه خارجی نامحرم، در اتاقی مشترک وجود ندارد.

۴- ایرانیانی که تابعیت کشورهای دیگری را دارند و به عبارتی پاسپورت خارجی دارند، در هنگام پذیرش در هتل‌های ایران، به عنوان یک مهمان ایرانی شناخته می‌شوند و رعایت قوانین مهمانان ایرانی برای آنان ضروری است.

خانواده در هتل های ایران

سخن پایانی

حال که با بسیاری از قوانین هتل های ایران آشنا شدید، با خیال آسوده‌تری می‌توانید بار سفر ببندید و به سوی شهرهای شمالی، جنوبی یا مرکزی ایران رهسپار شوید و با آگاهی از حقوق خود در هنگام رزرو یا اقامت در هریک از هتل‌های ایران، آرامش و اطمینان را به خود و خانواده‌اتان هدیه کنید.

اگر تصور می‌کنید در توضیح برخی قوانین کوتاهی کرده‌ایم، با به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های خود، خوانندگان ما را از نظرات سودمند خود بهره‌مند کنید.

زهرا نوروزی

من همیشه عاشق نوشتن بودم ولی معماری خوندم و حالا نوشتن رو به عنوان شغل دوم ادامه میدم؛ خیلی خوشحالم که میتونم درباره تجربیاتم از سفر و گردشگری بنویسم.

نوشته های مشابه

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. سلام!ممنون بابت اطلاعات مفیدی که ارائه کردین!
  چندتا سوال دارم!میشه اتاق رو برای ساعات مشخصی ازروز غیراز ساعات قانونی ورود وخروج رزرو کرد؟مثلا۸صبح تا۲بعدازظهر!
  برای سفرهای کاری واجباری!
  واگه برای کاری به اتاق همکارم برم که اقا باشه پرسنل هتل برخورد میکنن یا از این نظر موردی نیست؟

  1. برخی از هتل ها که با عنوان هتل فرودگاهی یا نمایشگاهی در جهان شناخته میشن در برد قیمتشان این موارد هم ذکر شده. اما سایر هتل ها این مورد به تصمیم و سیاست مدیریت هتل بستگی دارد.

 2. سلام، اگر در شهری که زندگی میکنید نیاز داشته باشید که شبی را در هتل اقامت داشته باشید، مشکلی داره؟ انگار اجازه نمیدن ساکنان یک شهر از همان شهر هتلی برای اقامت انتخاب کنن. ممنون میشم جواب رو برام ایمیل کنید

 3. سلام لطفا بگید اگر من یک مهمان خانوم خارجی داشته باشم میتونم در یک اتاق باشیم و راه حل چیه؟

 4. اون ازاده میتونی با یه خانوم خارجی تو یک اتاق باشی ولی یه خانوم ایرانی نمیتونه با پسر خارجی باشه

 5. سلام من می‌خواهم برم هتل ۱۶ سال دارم میگه نامه اماکن عمومی باید بگیرید
  شرایط نامه چی و هزینه داره یا نه ؟

   1. سلام در مطلب بباالا گفتین ک ۱۸ سال باید پر باشه اما ایشون ۱۶ سالشونهه موردی نست اگ از اماکن ناامهه بگیرن و برن?

 6. سلام من شناسنامه ام رو جاگذاشتم اما برگه کارت ملی دارم شرایط چطوریه تو هتل راهم میدن یا نه؟

 7. سلام وقت بخیر
  دلیل عدم پذیرش هتل ها و اقامتگاه ها برای افراد بومی حتی با ارایه مدارک محرمیت (موقت) چیه؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا