جاباما

حقوق مسافران در هتل چیست؟ راهنمای کامل حقوق مسافرها و قوانین هتلی

حقوق مسافران در هتل یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در طول سفر باید به آن توجه شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سفر خود باید به آن توجه کنید، هتلی است که می‌خواهید در آن اقامت کنید. بودن در هتلی با کارکنان خوش‌رو و مجرب باعث می‌شود که آرامش و آسایش را در سفر خود تجربه کنید.

فارغ از اینکه هتل شما چند ستاره است، مهمان هتل حقوقی اولیه در هتل دارد که همه هتل‌ها موظف به رعایت آن‌ها هستند. آشنا بودن شما با این حقوق بسیار ضرروی است. در این صورت اگر هتلی خلافی مرتکب شد و یا حقوق شما را نقض کرد، شما می‌دانید که می‌توانید اعتراض کنید.

در این مطلب از جاباما قرار است با ابتدایی‌ترین حقوق مهمان در هتل و سایر جزئیات مربوط به نحوه رزرو و مشکلات احتمالی صحبت کنیم.

برای داشتن سفری امن و آرام دانستن این نکات ضروی است؛ بنابراین تا انتهای مطلب را با ما همراه باشید. البته نوع دیگری از هتل به نام هاستل هم وجود دارد.

حقوق مسافران هتل
اطلاع از حقوق‌تان در طول اقامت، سفر شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند

یکسان بودن اتاق رزرو شده

اگر اتاقی را رزرو کرده‌اید که ویژگی قابل توجهی برای شما داشته، این حق شماست که دقیقاً اتاقی با همان شرایط تحویل بگیرید. به طور کلی هر اتاقی که در رزرو خود مشخص کرده‌اید، هر شرایطی هم که داشته باید در هنگام تحویل،‌ دقیقاً همان اتاق را به شما تحویل بدهند.

مهم‌ نیست که در چه هتلی ساکن هستید، هر اتاقی در هر هتلی باید پاکیزه باشد و اصول بهداشتی در آن رعایت شده باشد. شما حق دارید که در اتاقی امن و پاکیزه اقامت داشته باشید.

وجود یک تخت خواب راحت و یک سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب و سالم نیز، چیزهایی هستند که هر اتاقی در هر هتلی باید از آن‌ها برخوردار باشد. این موضوع یکی از اولین حقوق مسافران در هتل است.

اگر به هتل رسیدید و دیدید که هتل به دلیل تعمیرات و یا هر دلیل موجه دیگری نمی‌تواند هتل مورد نظر شما را تحویل دهد، کمترین حق شما این است که اتاقی با شرایطی یکسان به شما تحویل داده شود. برای مثال اگر اتاقی رو به دریا رزرو کرده بودید و حالا این اتاق در دسترس نیست، باید اتاقی با شرایط ویژه مثلاً اتاقی بزرگ و یا سوئیتی شیک در اختیار شما قرار داده شود.

اتاق شما در طول سفرتان بسیار مهم است و باید از حقوق خود درباره اتاق رزرو شده مطلع باشید. شب‌های استراحت و حتی ممکن است صرف غذای شما در اتاق هتل باشد؛ پس باید از آسایش، پاکیزگی و امنیت اتاق خود اطمینان حاص کنید و هم‌چنین اتاق باید باید به همان شکلی باشد که شما خواسته بودید.

تضمین امنیت

امنیت هتل از مهم‌ترین نکاتی است که باید در هنگام رزرو به آن توجه کنید. مسلم است که شما به عنوان مهمان هتل انتظار داشته باشید که در اتاقی امن ساکن شوید. اگر موقعیت مکانی هتل به گونه‌است که ممکن است خطری پیش بیاید،‌ هتل موظف است درباره آن به شما هشدار دهد. حالا درباره امنیت، چه انتظاراتی باید از هتل داشت؟

امنیت وسایل شخصی ، هتل درمورد چه وسایلی مسئولیت دارد

این مورد ممکن است در هتل‌های مختلف، متفاوت است. برخی از هتل‌ها از صندوق امانات برخوردار هستند. معمولاً در این هتل‌ها به شما اعلام می‌شود که هتل حاضر نیست هیچ گونه مسئولیتی در قبال آسیب و یا سرقت وسایل ارزشمند شما دشاته باشد.

در این هتل‌ها بهتر است شما وسایلتان را به صندوق امانات بسپارید. در این صورت مسئولیت هر گونه آسیب و یا گم شدن وسایل صندوق‌ها با هتل خواهد بود.

اگر در هتلی اقامت داشته باشید که صندوق امانات ندارد، هتل در برابر هرگونه سرقت و یا تخریب وسایل شما موظف خواهد بود. با توجه به این نکات برای آسایش خیال بیشتر، بهتر است هنگام رزرو هتل از اینکه محل مورد نظر شما از صندوق امانات برخوردار است، مطمئن شوید.

گذاشتن وسیله‌هایتان در این صندوق‌ها بهترین راه برای اطمینان یافتن از امنیت آن‌ها است. موضوع امنیت در بین حقوق مسافران در هتل بسیار حائز اهمیت است.

اگر مقصد شما جزیره زیبای قشم است پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله بهترین هتل های قشم بزنید تا بهترین گزینه را برای سفرتان انتخاب کنید.

ایمنی هتل

علاوه بر امنت وسایل شخصی، به صورت کلی هتل نیز باید در محلی امن باشد. برای فهمیدن این نکته باید قبل از انتخاب هتل، درباره موقعیت مکانی هتل کمی تحقیق کنید. ممکن است در برخی موارد خود هتل، مشکلی نداشته باشد اما موقعیت مکانی نامناسب آن باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود.

از طرفی دیگر، امروزه تمامی هتل‌ها موظف به نصب دوربین‌های مدار بسته در لابی‌ها و قسمت‌های عمومی خود هستند. هتل باید از امکانات ایمنی مانند کپسول اطفای حریق برخوردار باشد.

حقوق مسافران در سفر
بسیاری از هتل‌ها حقوق مسافران را در بدو ورودشان به اطلاع آن‌ها می‌رسانند

در هتل‌هایی که استخر و یا سالن‌های سونا وجود دارند، هتل موظف تأمین امنیت مسافران و مراقبت از کودکان است. تمام هتل‌ها نیز وظیفه دارند که شماره‌ای در اختیار شما قرار بدهند تا در صورت بروز مشکل با آن تماس بگیرید. تمام این ویژگی‌های هتل‌ها در سایت‌های آنلاین رزرو هتل، مانند جاباما نوشته شده است.

شما نیز به عنوان مسافر، برای داشتن خاطره‌ای به یادماندنی و سفری آرام، بهتر است به تمام این ویژگی‌ها در رزرو انلاین توجه کنید. قطعا یک هتل ایمن به حقوق مسافران در هتل احترام می‌گذارد.

شرایط راحتی و آسایش اولیه در اتاق هتل

هر هتلی که بروید، فارغ از تعداد ستاره‌های هتل، در قبال امنیت، سلامت و آسایش شما مسئول است. وقتی اتاقی در هتلی رزرو می‌کنید، این حق شما است که انتظار داشته باشید در مکانی ساکن شوید که حداقل امکانات را برای اقامتی آرام و بی‌دردسر داشته باشد. سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب و سالم، تخت تخواب راحت و پاکیزه و یک یخچال کوچک، کمترین چیزهایی هستند که در هر اتاقی باید وجود داشته باشند.

در صورتی که از کیفیت هرکدام از این امکانات این وسایل در هتل شکایت داشته باشید، می‌توانید به مدیریت هتل اعتراض خود را اعلام کنید. به صورت کلی، ۲ فاکتور مهم بهداشت و امنیت، چیزهایی هستند که هر هتلی  که بروید، باید رعایت شوند.

مناسب‌سازی هتل برای افراد دارای معلولیت

افراد دچار معلولیت و یا افراد ناتوان، بخشی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند. وقتی از حقوق مهمان در هتل صحبت می‌کنیم، باید توجه ویژه‌تری به یان قشر از مردم داشته باشیم.

این افراد نیز مانند سایر افراد جامعه حق مسافرت و اقامتی راحت در هتل دارند. با توجه به این نکات، هر هتلی وظیفه دارد شرایط راحتی این افراد را تهیه کند. برای مثال اگر ورودی هتل، پله دارد، در ساختن هتل باید وجود رمپ در ورودی در نظر گرفته شود.

در هتل‌هایی با تعداد طبقات زیاد، باید آسانسور تعبیه شود. از آنجایی که تعداد کمی از هتل‌های ایران در حال حاضر از این امکانات برخوردار هستند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انتخاب هتل از وجود چنین امکاناتی اطمینان حاصل کنید.

برخورد کارکنان

هتل موظف است که کارکنان خود را به شیوه‌ای آموزش دهد که برخورد درست با مهمانان را یاد بگیرند. در هر هتلی که باشید، این حق شماست که به شما احترام گذاشته شود.

در صورت بروز مشکل کارکنان مربوطه باید پاسخگو باشند. برخورد نامناسب و یا بی‌احترامی و اهانت از سوی کامندان هتل می‌تواند مورد پیگیری قرار بگیرد. از طرفی دیگر اگر در هتلی با کادری حرفه‌ای و مجرب ساکن باشید، در انتها هتل را با خاطره خوش ترک خواهید کرد.

مشکلاتی مانند بی‌مسئولیتی کارکنان، بی‌توجهی آن‌ها، تعلل در برآوردن نیازهای شما و برخورد نامناسبشان هنگام انتقاد و مطرح کردن مشکل، می‌تواند تمام طول سفر شما را خراب کند.

قوانین رزرو هتل

در هنگام رزرو اتاق باید به چندتا از مهم‌ترین قوانین رزرو هتل توجه داشته باشید. این موارد در پایین ذکر شده‌اند:

سایت‌های اینترنتی به عنوان واسطه، اطلاعات لازم برای رزرو را از هتل‌ها دریافت می‌کنند و درباره صحت و سقم اطلاعات، مسئولیتی ندارند. در صورت بروز تغییر در امکانات هتل، سایت‌های اینترنتی به هیچ عنوان مسئول نیستند و صاحبان هتل می‌بایست اطلاعات مربوط به اقامت مسافران را به‌روز رسانی کنند.

آیا می‌دانید ستاره های هتل به چه معنا هستند و هتل ها بر چه اساسی ستاره می‌گیرند؟ در این مطلب بخوانید.

حقوق مسافران
حقوق مسافران بستگی به تعداد ستاره‌های هتل محل اقامت دارد

اگر مسافران مایل به کسب اطلاعات بیشتر از هتل هستند، می‌توانند به طور مستقیم وارد سایت هتل شوند و به صورت مستقیم، از پشتیبانی اطلاعات مربوطه را درخواست کنند. به طور مثال جزیره کیش به خاطر توریستی بودن قوانین رزرو خوبی دارد که در بهترین هتل‌ های کیش اجرایی می‌شود.

ثبت اطلاعات رزرو از طریق سایت‌های اینترنتی، کاملاً مطمئن است و اگر هتل به دلایلی مانند بروز حادثه یا برنامه‌های خاص مانند سفر مقامات سیاسی، ناتوان از خدمات رسانی به مسافران باشد، سایت اینترنتی که رزرو اولیه را انجام داده است، موظف به یافتن هتلی مشابه برای مسافران یا تلاش برای بازگرداندن وجه به آنهاست. مسافران با توجه به این موضوع، با رضایت کامل، به رزرو اینترنتی هتل اقدام می‌کنند.

سایر قوانین رزرو هتل

ارائه مدرک شناسایی معتبر در هتل، الزامی است و وارد کردن اطلاعات در سایت کافی نیست. طبق قوانین رزرو هتل در ایران، مسافران ایرانی و خارجی می بایست برای دریافت کلید، مدرک شناسایی معتبر (پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی) همراه داشته باشند.

حداقل یکی از مسافران باید به سن قانونی رسیده باشد و مدارک سایرین نیز ارائه شود. بر اساس قوانین رزرو هتل در ایران، اگر مسافر مدرک شناسایی معتبر ارائه ندهد یا به سن قانونی نرسیده باشد، سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال عدم بازگشت وجه پرداختی قبول نمی‌کند.

قوانین رزرو هتل در ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است و استفاده از اتاق‌های مشترک یا سوئیت، منوط به رعایت اصول شرع اسلام است. ارائه مدرک لازم برای اثبات محرمیت، ضروری است و در غیر این صورت، هتل از ارائه خدمات به مسافران معذور است و وجه طبق قوانین و مقررات، بازگردانده نخواهد شد.

استفاده از اتاق مشترک برای مسافران ایرانی به همراه تبعه خارجی در برخی هتل‌ها امکان‌پذیر نیست؛ لذا ضروری است قوانین خاص هر هتل را پیش از رزرو مطالعه کنید تا هنگام حضور در هتل، دچار مشکل نشوید.

قوانین رزرو هتل

ساعت تخلیه و تحویل اتاق مطابق با قوانین هر هتلی، متفاوت می‌باشد. در صورت نیاز به تحویل اتاق زودتر از موعد، مسافر می‌بایست با هتل تماس بگیرد و هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. این کار از طریق سایت اینترنتی امکان‌پذیر نیست.

اگر مسافران برای پرداخت هزینه رزرو هتل از درگاه اینترنتی بانک استفاده نکنند، باید حتماً فیش واریز را اسکن کنند و برای هتل مربوطه، ارسال نمایند.

توجه داشته باشید که پرداخت هزینه رزرو هتل از طریق سایت صورت می‌گیرد. در صورتی که واریز به صورت علی‌الحساب باشد یا اطلاعات فیش بانکی در سایت ثبت نشده باشد، به معنای انجام نشدن رزرو است و مسئولیت با مسافر است.

پیش از رزرو هتل، امکانات و خدمات هتل را ارزیابی کنید؛ زیرا با استناد به قوانین رزرو هتل در ایران، سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال ارائه خدمات به مسافران متقبل نمی‌شود. هر هتل، قوانین مربوط به خودش را برای پذیرایی از مهمانان دارد.

شرایط گرفتن اتاق

گاهی اوقات در رزرو اتاق، شرایط ویژه‌ای پیش می‌آیند که ممکن است از قبل پیش بینی نشده باشند. در این مطلب سعی کردیم چند مورد از این اتفاق‌ها را برای شما شرح داده و درباره سیاست‌ها هتل‌ها در این شرایط توضیح دهیم. شاید شما نیز تجربه مشابهی را از سر گذرانده‌اید و به علت ناآگاهی از قوانین برایتان دردسر ایجاد شد.

یکی از سختی‌های رزرو هتل این است که با انواع اتاق ها در هتل آشنایی ندارید، در این مورد بیشتر بخوانید.

رزرو اتاق در هتل
قبل از رزرو از شرایط هتل برای اتاق مورد نظرتان مطلع شوید

ساعت خروج از هتل

ساعت خروج، در هتل‌های محتلف، متفاوت است. هنگام رزرو هتل حواستان به ساعت خروج باشد. اگر دیرتر از این ساعت، اتاق خود را تخلیه کنید،‌ بسته به مدت زمان بیشتری که در اتاق مانده‌اید، از شما درصدی از هزینه یک شب اقامت در هتل گرفته می‌شود.

برای مثال اگر ساعت خروج از هتلی، ۱۲ باشد و شما تا ساعت ۱۸ در اتاق مانده باشید، باید ۵۰ درصد هزینه اقامت یک شب هتل را بپردازید. اگر مدت زمان اقامت شما در اتاق، بیشتر از ساعت ۱۸ شد، باید ۱۰۰ درصد هزینه یک شب اقامت در اتاق را پرداخت کنید. دانستن این نکات باعث می‌شود که چه پیش از آغاز سفر و چه در طول مسافرت خود، به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید تا هزینه‌های ناخواسته گریبانتان را نگیرند.

نفر اضافه در اتاق هتل

یکی از نکات مهمی که درباره شرایط گرفتن اتاق در هتل باید به آن توجه کنید، شرایط بردن نفر اضافه به اتاق خود در هتل است. تمامی هتل‌ها قوانین یکسانی در این مورد ندارند پس پیش از انجام رزرواسیون درباره سیاست‌های هتل در این باره خوب آگاه شوید.

اولین نکته این است که فرد مهمان نیز باید مدراک لازم را به هتل ارائه دهد.

از آنجایی که در ایران قوانین تمامی هتل‌ها بر اساس دین مبین اسلام است،‌ نفر اضافه باید از لحاظ محرمیت با صاحب اتاق تضای نداشته باشد. توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید به هتل صیغه نامه ارائه دهید،‌ این صیغه نامه باید مهر دادگاه داشته باشد.

سومین مورد درباره سرویسی است که هتل‌ها برای نفر اضافه و مهمان در نظر می‌گیرند. در برخی از هتل‌ها،‌ تخت خواب نفر اضافه هیچ تفاوتی با تخت خواب عادی و استاندارد ندارد؛ اما در برخی دیگر، هتل برای نفر اضافه مبل تخت خواب‌شو و یا کاناپه ارائه می‌دهد.

البته اگر اتاق سرویس صبحانه رایگان دارد،‌ نفر اضافه نیز از این سرویس بهره‌مند خواهد بود. اگر اتاق به صورت فولبرد یا هافبرد رزرو شده باشد،‌ فرد اضافه نیز می‌تواند از سایر وعده‌های غذایی استفاده کند. 

در انتها توجه داشته باشد که هزینه نفر اضافه در اتاق به طور جداگانه از هزینه اتاق رزرو شده محاسبه خواهد شد. برخی هتل‌ها نیز اجازه حضور نفر اضافه را در اتاق نمی‌دهند؛ بنابراین حتماً پیش از نهایی کردن رزرو خود با تماس گرفتن با هتل از این مورد اطمینان حاصل کنید.

مدارک لازم برای گرفتن اتاق

بر اساس حقوق مسافران در هتل رزرو اتاق در هتل زمانی می‌تواند نهایی و قطعی شود که شما تمام مدارک لازم برای رزرو اتاق را ارائه دهید. شاید شما نیز فقط کلیاتی درباره این موضع بدایند. اینجا سعی کردیم جزئیات بیشتر و شرایط ویژه‌تری را برایتان توضیح دهیم.

صیغه نامه برای هتل

قوانین هتل‌ها در ایران بر اساس قواین دین اسلام طراحی شده‌اند. با توجه به این نکته هتل‌ها از پذیرش افراد نامحرم در یک اتاق معذور هستند. بهترین شرایط برای رزرو اتاق برای زن و مردی که محرم یکدیگر هستند، ارائه شناسنامه عکس‌دار است که ثابت می‌کند دو نفر محرم یکدیگر هستند.

گاهی اوقات زوجی که با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند، قصد دارند یک اتاق را در هتلی رزرو کنند. قواین مربوط به ارائه صیغه نامه درهتل،‌ ممکن است برای هتل‌ها مختلف،‌ با یکدیگر متفاوت باشد. در اینجا نکات معمولی که اکثر هتل‌ها از آن تبعیت می‌کنند، ذکر می‌کنیم.

بیشتر هتل‌های ایران و به خصوص هتل‌ها کیش و مشهد، صیغه نامه با مهر برجسته محضر را به عنوان مدرک معتبر محرمیت،‌ می‌پذیرند. اگر قرار است با صیغه نامه محرمیت به هتل مراجعه کنید، باید از این نکته آگاه باشید که به دلیل تنوع صیغه نامه در کشور، هتل‌ها هر نوع صیغه نامه‌ای را نمی‌پذیرند. مطمئن‌ترین راه برای رزرو اتاق در هتل با ارائه صیغه نامه، داشتن مهر محضری روی آن است.

ممکن است برخی هتل‌ها اصلاً این مدرک را قبول نکنند و از طرفی دیگر ممکن است برخی هتل‌ها هر نوع صیغه نامی را برای رزرو اتاق قبول کنند. با توجه به این تنوع رویکرد هتل‌ها درباره این موضوع، باید پیش از انجام رزرواسیون از سیاست هتل درباره این موضوع آگاه شوید.

رزرو اتاق هتل توسط خانم‌ها

اولین شرط برای اینکه بتوانید به تنهایی اتاقی را در هتل رزرو کنید، سن شما است. طبق قواین کشور ما، هتل‌ها نمی‌توانند به افراد جوان‌تر از ۱۸ سال تنها اتاقی ارائه دهند. اما سؤال مهمی که میان مردم وجود دارد، این است که آیا دختران مجرد و یا زنان متأهل تنها نیز می‌توانند اتاقی را به تنهایی رزرو کنند؟ برخلاف تصور عموم، قوانین رزرو اتاق در هتل هیچ تفاویت برای مردان و زنان ندارند.

اگر به فکر سفرهای تفریحی هستید، گاهی اقامتگاه های بوم گردی و غیره از هتل ها انتخاب بهتری هستند. دلیل آن را در این مطلب در مورد مزیای اقامتگاه نسبت به هتل توضیح داده‌ایم.

رزرو هتل خانم ها
جالب است بدانید برخلاف تصور عموم تفاوتی بین قوانین رزرو هتل بین آقایان و خانم‌ها وجود ندارد

این موضوع به این معنا است که دختران مجرد بالای ۱۸ سال و یا زنان متأهتل تنها نیز می‌توانند با ارائه مدرک شناسایی معتبر و عکس‌دار می‌توانند اتاقی را به تنهایی در هتل رزرو کنند. اگرچه طبق قوانین وضع‌شده و معتبر، زنان هیچ محدودیتی برای رزرو اتاق ندارند؛ اما هتل‌هایی وجود دارند که از پذیرش خانم‌ها تنها امتناع کرده و از آن‌ها می‌خواهند نامه‌ای از اماکن انتظامی برای هتل ارائه کنند. اگر می‌خواهید به عنوان دختر تنها اتاقی را در هتل رزرو کنید و هتل از تحویل اتاق به شما امتناع کرد، بدانید که این کار هتل طبق قانون نبوده و شما می‌توانید این تخلف هتل را پیگری کنید.

رزرو هتل بدون شناسنامه

حتماً همه شما می‌دانید که یکی از مدارک اصلی و ضروری برای رزرو اتاق در هتل، شناسنامه عکس‌دار و معتبر است. اگر به تنهایی سفر می‌کنید، داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت ملی برای تحویل اتاق به شما ضروری است. شاید شما یکی از آن افراد بدشانسی باشید که درست پیش از رفتن به سفر، شناسنامه‌تان را گم کرده‌اید. نگران نباشید، شما ممکن است هنوز بتوانید اتاقی در هتل تحویل بگیرید.

طبق قوانین رزرو اتاق در هتل، کارکنان هتل موظف هستند که تا جایی که امکان دارد به مسافران با مدراک موجود اتاق را تحویل بدهند. با توجه به این نکته، برخی از هتل‌ها مسافران را بدون شناسنامه نیز قبول می‌کنند.

برخی دیگر از هتل‌ها از شما می‌خواهند که به نزدیک‌ترین اداره انتظامی رفته و نامه‌ای از اماکن برای آن‌ها بیاورید. در هر صورت، رزرو هتل بدون شناسنامه امری غیرممکن نیست و تبصره‌هایی برای این شرایط وجود دارند.

اگر شما نیز در این شرایط قرار دارید، بهتر است پیش از رزرو اتاق خود،‌ از هتل مورد نظر قوانین را در این باره بپرسید تا در مقصد گیج و سرگردان نشوید.

وقتی رزرو هتل سخت‌تر می‌شود که بخواهید هتل های خارجی را رزرو کنید. اینجا در مورد اصول و روش های رزرو هتل خارجی بیشتر بخوانید.

قوانین لغو رزرو هتل و حقوق مسافران

یکی از مواردی که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید،‌ کنسل شدن ناگهانی سفر است. مسلماً در این شرایط مجبور به لغو رزرو هتل خود هستید. بسیاری از افراد هستند که از حقوق خود در این شرایط آگاه نبوده و نمی‌دانند تا چه مقدار از هزینه پرداخت شده را می‌توانند پس بگیرند. قوانین هتل‌ها درباره لغو رزرواسیون به شرح زیر است:

۱) اگر رزرو هتل از طریق تورهای مسافرتی و دفاتر خدمات گردشگری انجام شده باشد، ‌میزان جریمه‌ای که لازم است برای لغو رزرواسیدن پرداخت شود، طبق قرارداد و توافق طرفین است.

۲) اگر خودتان اتاق را رزرو کرده‌اید، میزان جریمه پرداختی برای لغو به شرح زیر است:

الف) اگر تا ۲۰ روز قبل از تاریخ ورود خود رزرو را لغو کنید، هیچ جریمه‌ای لازم نیست پرداخت کنید.

ب) اگر از ۲۰ تا ۱۱ روز قبل از ورود، رزرو خود را لغو کنید، باید ۲۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل را به ازای هر اتاق،‌ به عنوان جریمه پرداخت کنید.

ج) اگر از ۱۰ تا ۶ روز قبل از ورود، رزرو خود را لغو کنید، باید ۳۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل را به ازای هر اتاق، به عنوان جریمه پرداخت کنید.

د) لغو رزرو اگر از ۵ روز تا ۴۸ ساعت پیش از ورود باشد، مشمول جریمه ۵۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل، به ازای هر اتاق می‌شود.

ه) اگر لغو از ۴۸ ساعت پیش از ورود تا زمان ورود باشد،‌ جریمه شما پرداخت ۷۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل به ازای هر اتاق است.

راهنمای رزرو هتل از جاباما

در دنیای امروز و با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت‌ پرسرعت، دیگر رزرو هتل نیز نیازی به مراجعه حضوری به آژانس‌های مسافرتی ندارد. یکی از سایت‌های معتبری که برای رزرو هتل می‌توانید به آن اعتماد کنید، سایت جاباما است. رزرو هتل در این سایت بسیار ساده است. برای رزرو هتل کافی است به سایت جاباما بروید و شهر مقصد خود را از منوی بالای صفحه انتخاب کنید.

رزرو آنلاین هتل
رزرو آنلاین هتل یکی از بهترین و مطمين‌ترین روش‌های رزرو محل اقامت است

در مرحله بعد لازم است که تاریخ ورود و خروج خود را تعیین کنید. تاریخ ورود و خروج شما ضروری است تا هتل‌هایی به شما نمایش داده شوند که در آن تاریخ ظرفیت خالی دارند.

بعد از انجام دادن این مراحل، هتل‌های متنوعی از لوکس و ۵ ستاره تا هتل‌هایی با قیمت‌های مناسب برای شما به نمایش درمی‌آیند. بعد از اینکه هتل مناسب خود را انتخاب کردید، کافی است وارد صفحه هتل شده و به تعداد نفرات خود اتاق مورد نیاز خود را رزرو کنید.

پاسخ به پرسش های متداول در مورد حقوق مسافران در هتل

مدارک لازم برای رزرو هتل چیست؟

بر اساس حقوق مسافران در هتل اصل شناسنامه،‌ اصل کارت ملی، مدارک لازم برای اثبات محرمیت مانند شناسنامه عکس‌دار و یا صیغه نامه مهمور به مهر برجسته محضری.

آیا رزرو هتل ضیغه نامه می‌خواهد؟

طبق حقوق مسافران در هتل اگر خانم و آقایی بخواهند در یک اتاق ساکن شوند، باید مدرکی نشان دهنده محرمیت خود نشان دهند. در صورتی که این دو نفر ازدواج نکرده باشند، ارائه صیغه نامه معتبر الزامی است.

آیا رزرو اتاق هتل بدون شناسنامه امکان پذیر است؟

در برخی از هتل‌ها این کار امکان پذیر است.

آیا رزرو هتل برای خانم های مجرد ممکن است؟

در حقوق مسافران در هتل قوانین رزرو هتل برای خانم‌ها و آقایان تفاوتی ندارد. خانم‌های مجرد بزرگتر از ۱۸ سال می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی و به تنهایی اتاقی در هتل رزرو کنند.

ساعت خروج از هتل معمولا کی است؟

طب حقوق مسافران در هتل ساعت خروج هتل معمولاً در اکثر هتل‌ها، ۱۲ ظهر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا