جاباما

همه آنچه که درباره روم سرویس هتل‌ ها باید بدانید

روم سرویس هتل ها یکی از خدمات پرطرفدار هتل‌ها است که توسط هتل‌های پنج ستاره و برخی از هتل‌های چهار ستاره و سه ستاره به مشتریانشان ارائه می‌شود.

در این مقاله قصد داریم شما را با روم سرویس هتل‌ها که یکی از خدمات ممتاز هتل‌های لوکس به حساب می‌آید، آشنا کنیم.

روم سرویس هتل ها چیست؟

مطمئناً در هنگام رزرو هتل لوکس مورد علاقه خود، در قسمت لیست امکانات هتل، کلمه روم سرویس را مشاهده کرده‌اید. روم سرویس یکی از خدمات مهم هتل‌های لوکس است که به مهمانان هتل این امکان را می‌دهد تا غذا یا نوشیدنی مورد نیاز خود را سفارش داده و آن را در اتاق خود تحویل بگیرند و میل کنند.

این خدمت ممتاز همانطور که  اشاره شد، تنها توسط هتل‌های ۵ ستاره و برخی از هتل‌های ۴ ستاره و ۳ ستاره، به مشتریانشان ارائه می‌شود.

ساعت ارائه روم سرویس در هتل‌ها یکسان نیست؛ این سرویس در بعضی از هتل‌ها بیست و چهار ساعته ارائه می‌شود و در برخی هتل ها تنها در ساعات پایانی شب این خدمت در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد.

با توجه به این‌که روم سرویس، دسترسی به غذاها و نوشیدنی‌ها را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند، قیمت غذاها معمولاً بالاتر از غذاهای رستوران هتل هستند؛ البته باید توجه داشته باشید که تحویل گرفتن و میل کردن غذای با کیفیت در اتاق، بی‌شک به این قیمت بالاتر می‌ارزد.

روم سرویس در هتل های مختلف متفاوت است

تعریف استانداردهای جهانی روم سرویس هتل‌ ها کار دشواری است؛ به عبارتی دیگر هتل‌های شهرها و کشورهای مختلف می‌توانند روم سرویس خاص خود را داشته باشند و نمی‌توان انتظار خدمات یکسان میان همة هتل‌ها داشته باشید.

لبته نباید فراموش کرد که روم سرویس باید به مسافران این امکان را بدهد تا غذا یا نوشیدنی سفارش دهد، سفارش خود را در اتاق خود تحویل بگیرد و در نهایت راحتی آن را میل کند.

اصطلاحات هتل

انواع روم سرویس هتل ‌ها

به طور کلی روم سرویس در هتل‌های لوکس دنیا به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 • روم سرویس متمرکز
 • روم سرویس غیرمتمرکز
 • روم سرویس سیار

روم سرویس متمرکز

تهیه و ارائه غذا و انواع نوشیدنی در هتل‌هایی که روم سرویس متمرکز دارند، بسیار سریع و البته گران‌تر است.

در هتل‌هایی که روم سرویس متمرکز دارند، یک تیم منسجم از آشپزهایی که سفارش‌های مشتریان را در آشپزخانه تهیه می‌کنند و تیمی که سفارش‌ها را فوراً به اتاق مهمان منتقل می‌کنند، مشغول به کار هستند تا غذاها در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مشتریان برسانند.

هاستل ها نوعی اقامتگاه هستند که از برخی لحاظ شبیه هتل هستند و از برخی لحاظ متفاوت. در این مطلب در مورد تفاوت ها و شباهت های هاستل و هتل و اینکه هاستل چیست بخوانید.

روم سرویس هتل متمرکز

روم سرویس غیر متمرکز

زمان تحویل سفارشات در روم سرویس غیرمتمرکز بیشتر، اما کیفیت غذا و نوشیدنی‌ها بهتر است. هتل‌هایی که روم سرویس غیرمتمرکز دارند، از آشپزخانه‌ای مخصوص که جدا از آشپزخانه اصلی هتل است، برخوردار هستند؛ هنگامی که شما بخواهید از روم سرویس این هتل‌ ها استفاده کنید، کارکنان هتل درخواست شما را به انبار و آشپزخانه اطلاع می‌دهند تا سفارش غذای شما به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد.

روم سرویس هتل ها چیست
لذت میل کردن غذا در اتاق هتل

روم سرویس سیار

روم سرویس سیار معمولاً در هتل‌ها و اقامتگاه‌هایی که واحدهای اقامتی آنها از هم فاصله زیادی دارند و در یک ساختمان بصورت متمرکز نیستند، ارائه می‌شود.

در این نوع روم سرویس غذا و سفارش‌های مهمانان از طریق اتومبیل‌های مخصوص به آن‌ها ارائه می‌شود.

روم سرویس شامل چه خدماتی می‌شود؟

مینی بار یکی از خدمات آشنا در روم سرویس‌ هتل ها است. این سرویس در قالب یک یخچال کوچک که پیش از ورود آن‌ها با انواع خوراکی‌ها مانند شکلات، نوشیدنی و تنقلات پر شده، در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. معمولاً اقلام خوراکی موجود در مینی بار در تمام اتاق‌های هتل یکسان است و تنها مسافران VIP هتل از خوراکی‌های متفاوت و رایگان بهره‌مند می‌شوند.

اگر اهل سفر هستید، بهتر است همینجا سری هم بزنید به بهترین هتل های کیش به انتخاب مسافران.

هتل های پنج ستاره
روم سرویس خدمات گسترده‌ای دارد

لاندری هتل چیست؟

یکی از خدمات هتل ها، لاندری است. در برخی از هتل‌ها به جای لاندری از واژه لباسشویی استفاده می‌شود. در زمان اقامتتان در هتل، شما می‌توانید لباس‌های‌تان را که کثیف شده به لاندری بدهید و بعد از مدتی کوتاه لباس‌ها را شسته و اتوشده تحویل بگیرید.

اگر برای سفر کاری در هتل اقامت کرده‌اید، لاندری به طور خاص به کارتان می‌آید. شما با استفاده از این امکان، همیشه سر و وضع مرتب و آراسته‌ای خواهید داشت.

لاندری هتل
لاندری هتل

یکی از نکات قابل توجه برای استفاده از لاندری هتل‌ها این است که اگر فرزند کوچک همراه‌تان است، بهتر است لباس‌هایش را به لاندری ندهید. زیرا معمولاً در لاندری از شوینده‌های قوی استفاده می‌شود و ممکن است این شوینده‌ها، روی پوست کودک شما حساسیت ایجاد کند.

انواع لاندری در هتل

لاندری یا همان خشکشویی در هتل‌های مختلف به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

 • لاندری‌هایی که خارج از هتل هستند و کار شستشوی ملحفه‌های اتاق‌ها و رومیزی رستوران‌های هتل را انجام می‌دهند.
 • لاندری‌هایی که داخل هتل هستند و کار شستشو و اتو کردن ملحفه‌ها، رومیزی‌ها و لباس‌های مهمانان هتل را انجام می‌دهند.

چگونه از لاندری استفاده کنیم؟

استفاده از لاندری هتل به شکل مستقیم توسط شما انجام نمی‌شود. معمولا هتل‌ها در اتاق‌های خود کیسه‌های مخصوص پلاستیکی که روی آن نوشته شده «لطفا لباس‌های خود را در صورتی که نیاز به شستشو دارند، در این کیسه بگذارید تا به لاندری هتل سپرده شود» قرار می‌دهند.

اگر اهل سفر با رزرو هتل هستید، اینجا می‌توانید نگاهی بیندازید به بهترین هتل های قشم از گران ترین تا اقتصادی ها/

روم سرویس لاندری هتل
لاندری هتل

برای استفاده از خدمات لاندری هتل تنها باید لباس‌های موردنظر خود را درون این کیسه‌ها قراردهید و اطلاعات فرم لاندری را تکمیل کنید. این اطلاعات شامل نام مسافر، شماره اتاق، نوع لباس، تعداد لباس و نوع شستشو یا اتو است.

چطور از روم سرویس استفاده کنیم؟

پروسه استفاده از روم سرویس هتل ها درست مانند سفارش غذا از یک رستوران یا فست فود است؛ بنابراین همة افراد با آن آشنایی دارند.

اگر هتلی که در آن اقامت دارید، روم سرویس ۲۴ ساعته دارد، می‌توانید با یک تماس غذای مورد نظر خود را سفارش دهید؛ پس از ثبت سفارش غذا، مسئول مربوط به ثبت سفارش روم سرویس هتل، سفارش شما را به آشپزخانه ارجاع می‌دهد.

هنگامی‌که سفارش شما آماده شد، غذای شما به بخش روم سرویس تحویل داده شده و به اتاق شما فرستاده می‌شود. در نهایت پس از دریافت صورتحساب و پرداخت مبلغ می‌توانید غذای خود را تحویل گرفته و میل کنید.

غذاهای هتل
غذاهای متنوع در روم سرویس

معمولاً غذاهایی که از طریق روم ‌سرویس ارائه می‌شوند، به‌دلیل آن‌که باید فاصله بین آشپزخانه تا اتاق را طی کنند، سرد می‌شوند؛ در برخی هتل‌ها امکاناتی مانند گاز، یخچال یا ظرف‌های مخصوص غذا در اتاق ها تعبیه شده تا مهمانان بتوانند غذای خود را گرم کرده یا از نوشیدنی های داخل یخچال استفاده کنند.

هزینه استفاده از روم سرویس چقدر است؟

هتل‌های مختلف با توجه به نوع غذا و نوع روم سرویسی که ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. هزینه استفاده از روم سرویس به دلیل آن‌که دسترسی به غذاها و نوشیدنی‌ها را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند، بالاتر از هزینه غذاهای داخل رستوران هتل است.

آیا از خدمات روم سرویس هتل استفاده کنیم؟

روم سرویس هتل ها با توجه به مزایا و معایبی که دارد، طرفداران و گاهاً مخالفانی دارد. برای استفاده از روم سرویس، بهتر است در ابتدا مزایا و معایب آن را بشناسید تا راحت‌تر بتوانید انتخاب کنید.

بی‌شک تحویل گرفتن و میل کردن غذا در اتاق هتل می‌تواند جذابیت بالایی برای شما داشته باشد؛ اما همانطور که گفته شد معایبی هم وجود دارد که می‌تواند برخی افراد را از سفارش غذا منصرف کند.

انواع روم سرویس در هتل ها
استفاده آسان از روم سرویس

مزایای استفاده از روم سرویس

چند مورد از مزایای استفاده از روم سرویس هتل‌ها که سبب شده طرفداران بسیاری داشته باشد:

 • مهمانان می‌توانند غذا یا نوشیدنی مورد علاقه خود را در اتاق شخصی و خلوت خود میل کنند.
 • مهمانان می‌توانند در هر زمانی که بخواهند غذا یا نوشیدنی خود را سفارش دهند.
 • روم سرویس به کاهش اسراف در مواد غذایی کمک می کند.
 • روم سرویس موجب راحتی مهمانانی می‌شود که کودک یا نوزاد دارند.
 • روم سرویس به بهبود امنیت مهمانان هتل کمک می‌کند؛ زیرا آن‌ها می‌توانند داخل هتل غذای خود را میل کنند.

می‌دانید ستاره های هتل به چه معنا است و بر چه اساس هتل ها ستاره می‌گیرند؟ در این مطلب این موضوع را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

مزایای روم سرویس هتل ها
میل کردن صبحانه در اتاق هتل

معایب استفاده از روم سرویس

چند مورد از معایب استفاده از روم سرویس که سبب شده مخالفانی داشته باشد:

 • قیمت غذاها و نوشیدنی‌ها معمولاً از حد معمول گران‌تر است.
 • ممکن است غذایی که به اتاق شما می‌رسد، در طول مسیر سرد شود.
 • روم سرویس ممکن است باعث شود مهمانان به چشیدن طعم غذاهای محلی کمتر علاقه نشان دهند.
 • مهمانان هیچگونه نظارتی بر غذای تهیه شده نخواهند داشت.
 • منوهای روم سرویس اغلب محدود به آیتم‌هایی هستند که توسط آشپزهای با مهارت‌های معمولی در شیفت‌های مختلف پخت می‌شوند.

روم سرویس هتل ها در گذر زمان

روم سرویس در هتل ‌ها از زمان ورود این سرویس به صنعت هتلداری تا امروز تحولات بسیاری کرده است. بسیاری معتقدند چراغ محبوبیت روم سرویس در هتل‌ها کم‌کم رو به خاموشی است و مهمانان استقبالی از آن نمی‌کنند.

انتشار خبر حذف تدریجی روم سرویس در گروه هتل های هیلتون و آمار نزولی اقبال مسافران به آن در دهه گذشته، گواه این ادعا می باشد.

نکته قابل توجه این است که با این حال صنعت هتلداری هنوز عقب نشینی نکرده و تلاش می‌کند تا با استفاده از ترفندهایی جدید و ایده‌هایی نو، این سرویس قدیمی را در هتل‌ها زنده نگاه دارد. در ادامه به بررسی برخی از این ترفندها پرداخته‌ایم.

روم سرویس هتل در گذر زمان
روم سرویس هتل در گذر زمان

منوهای رنگارنگ به روم سرویس هتل ها اضافه شد

به نظر می‌رسد یکی از دلایل استقبال کم مسافران از روم سرویس هتل ها، محدودیت در منو بوده باشد. در واقع در بهترین حالت میهمانان فقط می‌توانند از میان یک لیست کوتاه دست به انتخاب غذا بزنند.

به همین علت بسیاری از هتل‌ها تلاش کرده‌اند تا همه چیز از نوشیدنی، شکلات و شیرینی گرفته تا غذاهای متنوع، اسنک، سالاد و ساندویچ‌های متنوع را در منو روم سرویس خود اضافه نمایند.

غذاهای ارگانیک به منو روم سرویس‌‌‌ ها اضافه شد

رویکرد محیط زیستی و استفاده از غذاهای ارگانیک، به صنعت هتلداری کمک کرد تا طرفداران روم سرویس هتل ها را افزایش دهد.

امروزه هتل‌ها در تلاش‌اند تا غذاها، میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک و طبیعی را در ظرف‌های قابل بازیافت و غیر پلاستیکی به مهمانان خود تحویل دهند.

میان وعده سبک به روم سرویس هتل‌ها اضافه شد

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا وعده شام را سبک میل کنند و اگر در منوی روم سرویس میان وعده یا غذای سبک وجود داشته باشد، آن را ترجیح می‌دهند؛ همین مسئله سبب شده تا هتل‌ها در منوی روم سرویس خود غذاهای سبک را اضافه کنند.

خلاقیت به روم سرویس هتل‌ ها اضافه شد

در چند سال گذشته خلاقیت در نحوه چیدمان، تزئین غذاها و حتی سفارش غذا دنیای روم سرویس هتل را دگرگون کرده است.

در بسیاری از هتل‌ها دیگر نیاز به تماس تلفنی برای سفارش نیست و شما می‌توانید از تکنولوژی یا اپلیکیشن‌های خاص روم سرویس هتل استفاده کنید تا غذا سفارش دهید و هزینه آن را آنلاین پرداخت کنید.

رازهایی در مورد روم سرویس هتل ها که نمی دانستید

رازهایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بیشتر با روم سرویس آشنا شوید؛ در ادامه چند راز درباره روم سرویس هتل‌ها را آورده‌ایم.

کیفیت غذا با طبقه اتاق شما رابطه عکس دارد

غذای شما در آشپزخانه در ظرف‌های یکبار مصرف بسته‌بندی می‌شود تا گرم بماند؛ بنابراین طبق یک فرمول ساده، هر چه اتاق شما در طبقات بالاتر هتل باشد، زمان بیشتری برای تحویل آن طول می‌کشد و در نتیجه غذا بیشتر در ظرف مانده، عرق کرده و سرد می‌شود.

به عنوان مثال ممکن سیب زمینی‌های نرم و کمی خیس به جای سیب زمینی‌های تردی که سفارش داده‌اید، به دستتان برسد.

شاید آشپز هتل غذای شما را آماده نکرده باشد

بسیاری از هتل‌های معمولی برای کاهش هزینه‌های خود تهیه غذای روم سرویس را به آشپزخانه‌های محلی واگذار می‌کنند؛ این کار سبب می‌شود تا غذا زمانی که به دست شما می‌رسد کاملاً سرد شده باشد و یا حتی کیفیت نامطلوبی داشته باشد.

انواع اتاق های هتل را بشناسید و با اصطلاحات رایج هتلی آشنا شوید.

روم سرویس صبحانه

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با همة آنچه‌ که درباره روم سرویس هتل ها باید بدانید،‌ آشنا کنیم. اگر تجربه استفاده از روم سرویس را دارید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره روم سرویس هتل

روم سرویس یعنی چه؟

یکی از خدمات پرطرفدار هتل‌ها است که به مهمانان هتل این امکان را می‌دهد تا غذا یا نوشیدنی مورد نیاز خود را سفارش داده و آن را در اتاق خود تحویل بگیرند و میل کنند.

لاندری هتل چیست؟

لاندری یا همان خشکشویی یکی از خدمات مهم هتل‌ها است. شما می‌توانید لباس‌های‌ کثیف خود را به لاندری هتل بدهید و بعد از مدتی کوتاه لباس‌ها را شسته و اتوشده تحویل بگیرید.

آیا از روم سرویس هتل ها استفاده کنیم؟

استفاده از روم سرویس هتل‌ها با توجه به مزایای زیادی که دارد، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر در هتلی که روم سرویس دارد اقامت دارید، حتماً استفاده از روم سرویس را امتحان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا