برای برنامه‌ریزی سفر و انتخاب اقامتگاه، گزینه‌های مختلفی پیش‌روی شما قرار دارد که امکانات و هزینه‌های متفاوتی نیز دارند. اما چه اقامتگاهی برای سفر مناسب‌تر است؟ اصلا تفاوت هتل و هتل آپارتمان در چیست؟


آیا تنها گزینه برای یک سفر راحت فقط هتل است یا می‌توان از گزینه‌های دیگری هم استفاده کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم دو اقامتگاه رایج یعنی هتل و هتل آپارتمان را بررسی و ویژگی‌های هر یک را بیان کنیم. اینکه کدام گزینه برای سفر شما مناسب‌تر است و تفاوت هتل و هتل آپارتمان چیست؟ هتل آپارتمان چه مزیتی نسب به هتل دارد؟


پاسخ به این سوالات می‌تواند، انتخاب اقامتگاه را باتوجه‌به نوع سفر شما ساده‌تر کند. با جاباما همراه باشید تا ویژگی‌های هر یک را بیان کنیم.


هتل آپارتمان چیست؟


هتل آپارتمان ترکیبی از اقامت در هتل با امکانات موجود در خانه است. در واقع با رزرو هتل آپارتمان، انگار شما آپارتمان مبله را برای یا چند روز اجاره کرده و در آن اقامت می‌کنید و مثل خانه خودتان می‌توانید از امکانات مختلف آن استفاده کنید. مهم‌ترین ویژگی هتل آپارتمان‌ها داشتن آشپزخانه علاوه بر تمامی امکانات ارائه شده است.


در هتل آپارتمان شما احساس میزبان را دارید و این موضوع شاید یکی از برجسته‌ترین فرق بین هتل و هتل آپارتمان باشد. درحالی‌که با اقامت در هتل و ارائه خدمات و سرویس‌های متنوع، شما با محیط همیشگی خود فاصله زیاد و به‌نوعی احساس مهمان بودن دارید.


هتل آپارتمان‌ها امکانات مختلفی دارند که هزینه اقامت در آن‌ها هم باتوجه‌به امکانات ارائه شده متفاوت است. برای مثال برخی از آن‌ها مثل هتل‌ها، دارای مجموعه ورزشی، لابی و کافی‌شاپ هستند.تفاوت هتل با هتل آپارتمان
هتل آپارتمان شباهت بیشتری به یک خانه شخصی دارد

امکان آشپزی در هتل آپارتمان


یکی از امکاناتی که هتل آپارتمان در اختیار شما می‌گذارد، امکان آشپزی کردن است. در واقع یک تفاوت هتل با هتل آپارتمان، داشتن آشپزخانه علاوه بر سایر بخش‌ها است.


این ویژگی و وجود وسایل پخت‌وپز، به شما امکان آشپزی را می‌دهد. این مورد مزایای زیادی دارد که نسبت به هتل‌ها یک ویژگی مهم به شمار می‌رود.


چرا که در سفرهای مختلف، مخصوصاً سفرهای خانوادگی یا سفرهایی که برای مدت طولانی برنامه‌ریزی می‌شود، هزینه غذا و خوراک یکی از دلایل گران شدن سفر است. آشپزی در سفر باعث می‌شود بتوانید به‌سادگی هزینه‌ها را مدیریت کنید.


این مورد باعث اقتصادی شدن سفر شما و کاهش هزینه‌های آن می‌شود. همچنین ممکن است از جمله افرادی باشید که رژیم غذایی خاصی داشته و در سفر هم به آن پایبند باشید که با آشپزی در اقامتگاه خود، مشکلی از بابت تغذیه در سفر نخواهید داشت.


این ویژگی تقریباً در هیچ یک از اقامتگاه‌های دیگر وجود ندارد و یک مزیت هتل آپارتمان نسبت به‌تمامی انواع اقامتگاه است.


درباره تفاوت هتل و متل هم بیشتر بخوانید.


هتل آپارتمان چیست
هزینه اقامت در هتل آپارتمان به صرفه‌تر است

انواع هتل آپارتمان


این اقامتگاه نیز مانند هتل‌ها، انواع مختلفی دارد که امکانات آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. انواع هتل آپارتمان‌ها بر اساس متراژ واحدهای ارائه شده، امکانات موجود (رستوران، لابی، کافه، پارکینگ و…)، طراحی داخلی و دسترسی به مراکز شهرها یا جاذبه‌های دیدنی و… دسته‌بندی می‌شوند. این تنوع، در هزینه اقامت در هتل آپارتمان‌ها نیز تأثیرگذار است.


باتوجه‌به این موارد و بودجه خود می‌توانید هر یک از هتل آپارتمان‌ها را در شهر مقصد انتخاب کرده و برای سفر خود رزرو کنید.


انواع هتل آپارتمان
هتل آپارتمان‌ها بر اساس خدماتی که ارائه می‌دهند، انواع مختلفی دارند

تفاوت هتل و هتل آپارتمان در چیست؟


باوجوداینکه هتل آپارتمان‌ها عنوان هتل را به دوش می‌کشند ولی تفاوت عمده‌ای با این اقامتگاه همه‌چیزتمام دارند. در هتل باتوجه‌به ستاره‌های آن، امکانات مختلف برای سفر و اقامت در اختیار شما قرار می‌گیرد.


این در حالی است که در هتل آپارتمان شما انگار خانه خود را برای چند روز تغییر داده و در جای جدیدی ساکن شده‌اید.


در واقع طراحی و کارکرد هتل آپارتمان برای اقامت با سایر اقامتگاه‌ها از جمله هتل متفاوت است. در این نوع اقامتگاه شما می‌توانید از هر امکانی که در خانه خود داشته‌اید، به‌سادگی استفاده کنید.


چرا که نوع چیدمان و وسایل به‌کاررفته در هتل آپارتمان مانند یک واحد مسکونی است. درحالی‌که در هتل‌ها، طراحی داخلی، معماری، انواع اتاق‌ها و قواعد و مقررات اقامت، امکانات رفاهی و اقامتی و… به شکل متفاوتی طراحی شده است.در ادامه برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های هتل و هتل آپارتمان را بیان خواهیم کرد:


تفاوت هتل و هتل آپارتمان از نظر مدت اقامت


اقامت در هتل‌ها بیشتر برای سفرهای کوتاه‌مدت مناسب است. درحالی‌که هتل آپارتمان‌ها، برای اقامت‌های طولانی‌تر طراحی شده‌اند. در واقع امکانات هتل برای سفر یک تا ۷ روزه مناسب است درحالی‌که هتل آپارتمان‌ها معمولاً برای اقامت‌های طولانی‌تر مثل دوهفته یا حتی یک ماه انتخاب می‌شود و شما در آن احساس راحتی خواهید داشت. دلیل اصلی آن هم طراحی هتل آپارتمان با امکانات کامل یک خانه است.


یکی دیگر از دلایل آن هزینه‌های هتل و هتل آپارتمان است. قیمت کمتر هتل آپارتمان باعث شده که بتوانید در سفرهای بلندمدت، هزینه‌های خود را مدیریت کنید. درحالی‌که اقامت در هتل به مدت طولانی هزینه بیشتری را به عهده شما می‌گذارد.


هاستل نیز نوع دیگری از اقامتگاه اقتصادی است، این نوع اقامتگاه را بیشتر بشناسید.


تفاوت های هتل و هتل آپارتمان
معمولا مدت اقامت در هتل آپارتمان بیشتر از هتل است

تفاوت هتل و هتل آپارتمان از نظر امکانات


هتل‌ها امکانات کامل برای اقامت را در اختیار شما قرار می‌دهند. به‌ویژه اگر تعداد ستاره‌های آن‌ها زیاد باشد، امکانات رفاهی مختلف مثل رستوران، کافی‌شاپ، مجموعه ورزشی، سالن کنفرانس، سالن سمینار و… دارند. درحالی‌که هتل آپارتمان‌ها، معمولاً امکانات رفاهی مانند هتل‌ها ندارند ولی مهم‌ترین ویژگی آن‌ها، آشپزخانه است که تفاوت هتل و هتل آپارتمان به شمار می‌رود.


در واقع هتل‌ها، علاوه بر امکانات اقامت، امکانات دیگر مثل برگزاری مراسم یا سمینار را دارند. همچنین افراد مختلف می‌توانند بدون اقامت در هتل از رستوران یا کافی‌شاپ آن استفاده کنند. درحالی‌که کاربرد اصلی هتل آپارتمان، اقامت است و بیشتر آن‌ها رستوران یا کافی‌شاپ ندارند.


برخی از هتل‌ها هم امکانات ویژه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. برای مثال در شهرهای ساحلی ممکن است دارای ساحل اختصاصی یا مجموعه تفریحی در یک محوطه اختصاصی داشته باشند.


ریزورت هتل نیز نوعی از هتل است که ساحل اختصاصی معمولا بخشی از ویژگی‌های آن است، درباره ریزورت هتل بیشتر بخوانید.


رستوران هتل
هتل آپارتمان ها معمولا چنین فضایی را به‌عنوان رستوران ندارند

تفاوت قیمت هتل و هتل آپارتمان


هتل آپارتمان‌ها معمولاً قیمت کمتری نسبت به هتل‌ها دارند. البته اختلاف قیمت آن باتوجه‌به امکانات ارائه شده متفاوت است. برای مثال هزینه رزرو یک هتل آپارتمان با امکانات کامل نسبت به یک هتل دوستاره بیشتر است. اما اگر امکانات هتل و هتل آپارتمان را یکسان در نظر بگیریم، هتل‌ها قیمت بالاتری دارند.


چرا که هتل سرویس‌دهی و امکانات رفاهی و تفریحی بیشتری نسبت به هتل آپارتمان‌ها دارند. همین مورد باعث افزایش قیمت هتل‌ها شده است. در رزرو برخی از هتل‌ها، هزینه دریافت این خدمات بر روی واحد اقامتی است و در برخی از موارد هم باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.


نکته مهمی که دررابطه‌با هزینه هتل آپارتمان وجود دارد، کاهش هزینه خوراک در سفر است، در واقع شما می‌توانید آشپزی در سفر را در اقامتگاه خود انجام دهید. این مورد در سفرهای طولانی اهمیت بیشتری دارد و می‌تواند سفر شما را اقتصادی‌تر کند.


درباره معیار ستاره دادن به هتل‌ها، در این مطلب بیشتر بخوانید.


هزینه اقامت در هتل آپارتمان
هتل نسبت به هتل آپارتمان گران‌تر است

تفاوت اتاق‌های هتل و هتل آپارتمان و تعداد نفرات هر اتاق و اندازه


از دیگر مواردی که به‌عنوان تفاوت هتل و هتل آپارتمان می‌توان به آن اشاره کرد، اتاق‌های محل اقامت است. در واقع شما در هتل آپارتمان فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت.


هتل‌ها دارای رنج متنوعی از اتاق مثل یک تخته، دو تخته، تخت کوئین، تخت کینگ و … هستند. ضمن اینکه برخی از آن‌ها سوئیت و اتاق وی آی پی نیز دارند. هر یک از اتاق‌های هتل با ظرفیت تعیین شده‌ای ارائه می‌شوند. برای مثال اتاق یک تخته برای یک نفر و اتاق دو تخته برای دو نفر است.


درحالی‌که هتل آپارتمان دارای واحدهای مختلف است که با ظرفیت بیشتری ارائه می‌شود و در برخی از موارد می‌توانید علاوه بر تعداد تخت‌های موجود در اتاق برای یک نفر اضافه نیز آن را رزرو کنید. اگر به سفرهای دسته‌جمعی علاقه دارید و می‌خواهید به‌صورت خانوادگی اقامت کنید، هتل آپارتمان‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.اتاق هتل آپارتمان
اندازه اتاق هتل آپارتمان معمولا بزرگ‌تر از هتل است

تفاوت هتل با هتل آپارتمان از نظر مسئولیت کارکنان


سرویس‌دهی هتل‌ها نسبت به هتل آپارتمان‌ها بیشتر است و این مورد نیز یک تفاوت هتل و هتل آپارتمان به شمار می‌رود. امور نظافت هتل‌ها، روم سرویس و امکانات مختلف از جمله مسئولیت‌های کارکنان هتل به شمار می‌رود. درحالی‌که در هتل آپارتمان این امکانات معمولاً به‌صورت روزانه وجود ندارد.


همچنین در هتل‌های لوکس، حمل بار مشتری، ترانسفر فرودگاهی، کنترل ورود و خروج از دیگر مواردی هستند که توسط کارکنان هتل انجام می‌شوند. درحالی‌که این موارد برای هتل آپارتمان‌ها وجود ندارد.


خدمات هتل
خدمات هتل با هتل آپارتمان هم متفاوت است

 هتل یا هتل آپارتمان؛ کدام بهتر است؟


سؤالی که ممکن است در زمان رزرو اقامتگاه با آن مواجه شوید، این است که چه اقامتگاهی را انتخاب کنید. برای مثال اقامت در هتل بهتر است یا در هتل آپارتمان؟ چه فاکتورهایی را باید برای اقامت در نظر بگیریم؟ آیا صرف هزینه کمتر می‌تواند دلیل انتخاب برای اقامتگاه باشد؟ یا مجموعه‌ای از معیارها را باید برای انتخاب اقامتگاه در نظر بگیریم؟


در پاسخ به این سوالات باید گفت، انتخاب اقامتگاه تأثیر زیادی در کیفیت سفر شما دارد. به همین دلیل باید باتوجه‌به سفر خود آن را انتخاب کنید. در ادامه مزایا، معایب و سایر مواردی که به‌عنوان تفاوت هتل و هتل آپارتمان است را به‌صورت موردی بیان خواهیم کرد.


پیش از این بیایید نگاهی بهم به تفاوت اقامتگاه بوم گردی با هتل بیندازیم.


مزایای هتل آپارتمان به نسبت هتل


اگر قصد انتخاب اقامتگاه برای سفر خود را دارید، در درجه اول باید مزایای اقامتگاه موردنظر خود را در نظر بگیرید. در مقایسه هتل و هتل آپارتمان مزایای مختلف هتل آپارتمان نسبت به هتل را بررسی خواهیم کردیم.


  • مهم‌ترین مزیت و فرق هتل آپارتمان و هتل، طراحی آشپزخانه است. مسئله‌ای که ویژگی اصلی هتل آپارتمان به شمار می‌رود و امکان آشپزی را به شما می‌دهد. این مزیت در مدیریت هزینه‌های سفر هم اهمیت زیادی دارد.
  • مزیت دیگر، هزینه کمتر اقامت هتل آپارتمان نسبت به هتل است. این موضوع در مقایسه قیمت هتل‌های چند ستاره نسبت به هتل آپارتمان‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. در نتیجه اگر قصد سفر اقتصادی دارید، این گزینه برای شما مناسب‌تر است.
  • تفاوت هتل با هتل آپارتمان به همین‌جا ختم نمی‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌هایی که به‌عنوان مزیت هتل آپارتمان نسبت به هتل به شمار می‌رود، امکان اقامت خانوادگی است. هتل آپارتمان‌ها که یک واحد کامل را در اختیار شما قرار می‌دهند. ظرفیت بیشتری برای اقامت دارند. درحالی‌که اگر بخواهید به‌صورت خانوادگی در هتل اقامت کنید، گزینه سوئیت مناسب است که قیمت بالایی نسبت به واحدهای هتل آپارتمان دارد.

هتل
هتل آپارتمان برای برخی سفرها انتخاب بهترین است

معایب هتل آپارتمان نسبت به هتل


برای سفرهای لوکس شاید انتخاب هتل آپارتمان چندان گزینه مناسبی نباشد. یکی از دلایلی که برخی از افراد هتل را نسبت به هتل آپارتمان ترجیح می‌دهند، سرویس‌های بیشتر هتل‌ها است. برای مثال نظافت در واحدهای هتل به‌صورت روزانه انجام می‌شود ولی برای بیشتر هتل آپارتمان‌ها، نظافت به‌صورت هفتگی است.


همچنین امکانات رفاهی هتل‌ها مثل رستوران، مجموعه ورزشی، کافی‌شاپ و سایر امکانات تفریحی در هتل آپارتمان وجود ندارد. درحالی‌که هتل‌ها دارای تمامی این امکانات هستند.


یکی دیگر از معایب هتل آپارتمان این است که معمولاً در این اقامتگاه‌ها ترانسفر فرودگاهی یا امکانات این‌چنینی برای مسافر در نظر گرفته نمی‌شود. درحالی‌که این امکان در بیشتر هتل‌ها به‌ویژه ۴ و ۵ ستاره وجود دارد.


درباره انواع اتاق در هتل بیشتر بخوانید.


ویژگی های هتل آپارتمان
اگر دنبال اقامت لوکس هستید، هتل آپارتمان انتخاب خوبی برایتان نیست

هتل آپارتمان مناسب چه کسانی و چه سفرهایی است؟


هتل آپارتمان‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که شما در سفر خیالتان از بابت اقامت راحت‌تر باشد. به این صورت که برای چند روز یک آپارتمان مبله با امکانات مختلف را رزرو می‌کنید. این گزینه برای زمانی که سفر طولانی در پیش دارید قطعاً یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.


چرا که هزینه به صرفه‌ای نسبت به هتل و امکانات موجود در خانه را دارد و به‌سادگی می‌توانید در آن آشپزی کنید.


همچنین با اقامت در هتل آپارتمان برای سفرهای خانوادگی با وجود اتاق‌های مجزا در یک واحد می‌توانید دور هم باشید و به‌جای رزرو اتاق‌های جداگانه در هتل، یک واحد در هتل آپارتمان رزرو کنید.


امکانات هتل آپارتمان ها
اگر سفر طولانی در پیش دارید و به هزینه اهمیت می‌دهید، سراغ رزرو هتل آپارتمان بروید

رزرو هتل آپارتمان در ایران


هتل آپارتمان با وجود مزایای زیادی که دارد در اغلب مواقع تبدیل به یک گزینه محبوب برای بیشتر مسافران شده است. به همین دلیل تقریباً در تمامی شهرها می‌توانید در کنار تمامی اقامتگاه‌ها، هتل آپارتمان‌های مختلف را هم پیدا کنید.


در سایت جاباما، امکان جستجوی اقامتگاه‌های مختلف از جمله هتل آپارتمان در هر شهر وجود دارد. با ورود به سایت، نام شهر را جستجو کرده تا لیستی از اقامتگاه‌ها در اختیار شما قرار بگیرد. سپس با مشاهده عکس‌، امکانات و آدرس اقامتگاه‌ها و بررسی هزینه هر یک، به‌سادگی اقامتگاه خود را رزرو کنید.


سفر شما به هر نقطه‌ای از ایران که باشد، این رزرو قطعی خواهد بود و می‌توانید پس از رسیدن به مقصد می‌توانید اقامتگاهتان را تحویل گرفته و خیالتان از هر بابت راحت باشد.


پاسخ به سوالات متداول درباره تفاوت هتل و هتل آپارتمان


هتل آپارتمان چیست؟

هتل آپارتمان یک واحد اقامتی و ترکیبی از خانه و هتل است که امکان اقامت در یک واحد مبله برای مدت یک روز تا چند ماه را به شما می‌دهد.

فرق هتل آپارتمان و سوئیت چیست؟

در مشهد چطور هتل آپارتمان رزرو کنیم؟