جاباما

معرفی قدیمی ترین هتل های ایران برای اقامتی تاریخی

هتل‌های قدیمی زیادی در سراسر ایران وجود دارند که زمانی خانه یکی از والیان یا بزرگان شهر بوده‌اند. اما جالب است بدانید که یکی از قدیمی ترین هتل های ایران که در حال حاضر فعالیت ندارند، در تهران واقع شده و از ابتدا نیز به‌عنوان هتل ساخته شده است.

اما خانه‌هایی قدیمی‌تر از هتل مورد نظر وجود دارند که قدمت آن‌ها به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد؛ اما در حال حاضر پس از مرمت‌های بسیار به‌عنوان یک هتل خانه مشغول فعالیت هستند. در این مقاله به معرفی و بررسی قدیمی ترین هتل های تهران و ایران می‌پردازیم؛ بنابراین می‌توانید برای اقامت در هر کدام از شهرهایی که معرفی می‌کنیم اقدام کنید.

این خانه‌ها و هتل‌های قدیمی از جمله آثار مهم و ارزشمند ایران هستند که می‌توانند به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری نیز شناخته شوند.

گراند هتل قزوین، قدیمی ترین هتل ایران

گراند هتل قزوین قدیمی ترین هتل های ایران است که به سبک مدرن و اروپایی در سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزوی شاپور پارسی ساخته شده است اما ما در حال حاضر در مقابل این هتل ایرانیت‌های فلزی قرار داده‌اند تا از ریزش آوار بر سر رهگذران جلوگیری شود.

در ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، کاروانسراهای متعددی برای اقامت مسافران وجود داشت اما زمانی که شاه قاجار به فرنگ سفر کرد و با هتل‌های اروپایی آشنا شد، تصمیم گرفت تا اولین نمونه از هتل‌های اروپایی را به نام گراند هتل در قزوین و پس از آن در بندر انزلی راه‌اندازی کند.

این هتل‌ها بعدها به صورت زنجیره‌ای و با نام امین‌السلطان در خیابان جدید قم و تهران نیز ساخته شدند. گراند هتل قزوین در حال حاضر یکی از قدیمی ترین هتل های ایران است که در خیابان پیغمبریه و در حریم باغ چهلستون و عالی قاپو واقع شده و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری قزوین شناخته می‌شود.

هتل های قدیمی در ایران
گراند هتل قزوین

در بخش جنوبی بنا در سال ۱۳۱۰ سالن سینمایی ساخته شد که متاسفانه در سال ۱۳۱۹ دچار حریق شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این سینما که با نام سینما گراند هتل شناخته می‌شد تا سال ۱۳۵۶ فعال بود اما با وقوع آتش‌سوزی دوم از بین رفت و متاسفانه دیگر بازسازی نشد.

بنای گراند هتل قزوین در حال حاضر در حال بازسازی است و تلاش شده تا این اولین هتل ایران مرمت و بازسازی شود.

آدرس گراند هتل قزوین

استان قزوین، شهر قزوین، شرق خیابان پیغمبریه، داخل حریم باغ چهلستون و عالی‌قاپو

گراند هتل امروز یکی از جاهای دیدنی قزوین است.

گراند هتل تهران، قدیمی ترین هتل تهران

گراند هتل یکی دیگر از قدیمی ترین هتل های ایران است که قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه برمی‌گردد. این هتل توسط یک مهاجر قفقازی به نام باقرخان در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ مترمربع در خیابان لاله‌زار جنوبی ساخته شده و در حال حاضر از جمله آثار تاریخی و مهم تهران محسوب می‌شود.

شیوه ساخت بخش‌های مختلف این هتل از جمله الگوی پذیرایی از روش پذیرایی در هتل‌های اروپایی الهام گرفته شده است. گراند هتل تهران در واقع محل اجرای نمایشنامه‌های مختلفی بوده و حتی اجرای قمرالملوک وزیری و روح‌انگیز نیز در این هتل انجام شده است.

قبل از ساخت گراند هتل تهران، مهمانان خارجی که به ایران مسافرت می‌کردند در اصل برای اقامت به سفارتخانه‌های کشور متبوع خود مراجعه کرده و در نتیجه از سفارت‌خانه به‌عنوان محل اقامت استفاده می‌کردند؛ اما با راه‌اندازی گراند هتل تهران اشخاص درجه یک خارجی برای اقامت این هتل را انتخاب می‌کردند.

درباره معروف ترین هتل های قدیمی و جدید تهران در این مطلب بیشتر بخوانید.

گراند هتل تهران
گراند هتل تهران

گراند هتل تا پایان دوره حکومت پهلوی اول اعتبار خود را حفظ کرده بود و تا نیمه‌های دوره حکومت محمدرضا شاه پهلوی نیز به کار خود ادامه می‌داد اما به مرور زمان از رونق افتاد و تعطیل شد. علی حاتمی یکی از کسانی بود که نمونه مشابه این هتل را در شهرک غزالی ساخت تا برای ساخت فیلم‌های دوره پهلوی از آن استفاده شود.

گراند هتل تهران به عنوان هتل های قدیمی تهران در حال حاضر فعالیتی نداشته و در اصل محل تمرکز فروشندگان لوازم الکتریکی و خیاطان و تریکوبافان است. تمام آجرکاری‌های ظریفی که روی این هتل کار شده بوده در اثر مرمت در اصل زیر سیمان قرار گرفته و بالکن‌های زیبای این هتل در حال حاضر پر از لوازم الکترونیکی و لوازم برقی است.

فروشندگانی که در این هتل مستقر هستند در میان کف و سقف بلند اتاق‌ها طاق‌هایی زده‌اند تا بتوانند مغازه خود را دوبلکس کنند. برخی از دیوارهای روبه‌رو نیز برداشته شده و به جای آن درهای قدی شیشه‌ای بزرگ قرار گرفته است. حیاط گران هتل نیز که زمانی باغچه‌ی زیبایی بود تبدیل به بارانداز کالاهای متعدد شده است.

آدرس گراند هتل تهران

تهران، خیابان لاله‌زار

گراند هتل تبریز، قدیمی و پابرجا

گراند هتل تبریز یکی دیگر از قدیمی ترین هتل های ایران است که به دلیل شاخص‌های مهم معماری مانند آجرکاری و نمای خاص، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۹۴ ثبت ملی رسید. آجرکاری‌های این هتل زیبا مربوط به دوره اول پهلوی بوده و گراند هتل تبریز به‌عنوان اولین هتل مدرن تبریز شناخته می‌شود.

این هتل که در خروجی کوچه پاساژ به چهارراه شریعتی واقع شده در اصل در کنار کنسولگری‌های هفتگانه یا به عبارتی کنسولگری ۷ کشور خارجی از قبیل آمریکا، آلمان، روسیه، عثمانی، انگلیس، فرانسه و اتریش، اولین سینما و اولین پیاده‌روی ایران قرار داشته و به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گراند هتل تبریز
گراند هتل تبریز

بنای گراند هتل تبریز در اواخر دوره قاجار و توسط فرانسوی‌ها و شوروی‌ها ساخته شد و از آن زمان تا شروع جنگ ایران و عراق این هتل رونق داشت اما در طول جنگ به دلیل کاهش توریست‌های خارجی، از رونق افتاد.

متاسفانه تاریخ دقیقی از ساخت گراند هتل تبریز در دسترس نیست اما نوادگان صاحبان این هتل معتقدند که قدمت آن به بیش از ۱۰۰ سال پیش باز می‌گردد. هتل در حال حاضر نیازمند مرمت اساسی بوده و حتی آراز توفیق به‌عنوان یکی از نوادگان صاحب اولیه گراند هتل تقاضای مرمت این بنا را داشته اما هنوز برنامه مشخصی برای مرمت این هتل قدیمی انجام نشده است.

آدرس گراند هتل تبریز

تبریز، چهارراه شریعتی

درباره جاهای دیدنی تبریز بیشتر بخوانید.

هتل عباسی، زیباترین اثر معماری اصفهان

هتل عباسی که به آن هتل شاه عباسی یا مهمانسرای عباسی نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی ترین هتل های ایران است که در اصفهان واقع شده و به دلیل معماری خاص که مربوط به دوران صفوی است از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. جالب است بدانید که شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی که در مارس ۲۰۱۷ از هتل عباسی تهیه کرد، این هتل را به‌عنوان زیباترین هتل خاورمیانه معرفی کرد.

مادر شاه سلطان حسین صفوی که در واقع آخرین پادشاه صفوی بود و بعد از ساخت مدرسه چهارباغ، موقوفات بسیاری را به این مدرسه اختصاص داد که شامل چند مزرعه، کاروانسرا، مغازه و باغ بود. یکی از معروف‌ترین و مشهورترین این موقوفات، کاروانسرای مادر شاه بود که دیوار به دیوار مدرسه ساخته شد.

هتل عباسی

متاسفانه پس از حمله افغان‌ها تمامی این موقوفات خصوصاٌ کاروانسرا ویران شدند. در سال ۱۳۳۶ با حمایت دولت اجاره‌نامه‌ای بین بیمه ایران و سازمان اوقاف وقت برقرار شد و بر اساس آن شرکت بیمه ایران متعهد شد به هزینه خود برای احداث هتل در این مکان اقدام کنند. مدیریت بیمه ایران در آن زمان بر عهده رضا ارحام صدر یکی از بازیگران قدیمی صدا و سیما و تئاتر اصفهان بود که نقش موثری در اجرای پروژه هتل عباسی داشت.

شرکت بیمه ایران به همراه مدیر سرویس باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۳۸ اقدام به ساخت این هتل کرد. در زمان ساخت سعی شرکت بیمه ایران بر این بود که بازمانده‌های کاروانسرا نیز مورد مرمت قرار گیرد تا علاوه‌بر هتل عباسی به‌عنوان یکی است هتل های قدیمی ایران، آثار تاریخی به جای مانده از دوره صفوی نیز مرمت شود.

بنای زیبای هتل که ۳۰۰ سال عمر دارد دارای ۲۲۴ اتاق، آپارتمان و سوئیت است که دقیقاً مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده و سالانه پذیرای مهمانان و گردشگران داخلی و خارجی است.

آدرس هتل عباسی

اصفهان، چهارباغ، خیابان آمادگاه

اگر از این همه زیبایی لذت بردید، هتل عباسی اصفهان را می‌توانید با زدن روی دکمه زیر به صورت آنلاین رزرو کنید!

هتل پارس مشهد، فعال و استوار

هتل پارس قدیمی ترین هتل مشهد است که در دوره قاجار طراحی و ساخته شده است. این هتل در سال ۱۳۱۶ توسط فردی یهودی به نام امین طراحی و ساخت آن نیز توسط یک معمار روسی انجام شد. این معمار بنای هتل را به سبک بناهای روسی طراحی و اجرا کرده و در نتیجه هتل پارس مشهد ظاهری شبیه بناهای روسیه دارد.

صاحب هتل نیز با الگو برداشتن از روش‌ها و شیوه‌های هتلداری در اروپا، برنامه‌های پذیرایی برای مسافران تنظیم می‌کرد که در زمان خود قابل توجه و جذاب بود.

هتل های قدیمی تهران
هتل پارس مشهد

پس از سال‌ها شخصی به نام مجاور توسی هتل را خریداری کرد و از آن زمان تا کنون مدیریت این هتل بر عهده خانواده توسی است.

آجرکاری‌های برجسته و نمای آجری ساختمان هتل پارس مشهد از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری بنا به شمار رفته و جذابیت خاصی به آن بخشیده است.

در طی سال‌های گذشته تغییرات زیادی در هتل رخ داده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد سفره‌خانه و چای‌خانه سنتی در زیرزمین بنای هتل است. خانواده توسی تمام تلاش خود را برای حفظ و نگهداری بنا کرده و تلاش کرده آن را به‌عنوان یکی از هتل های قدیمی فعال در ایران زنده نگه دارد.

آدرس هتل پارس مشهد

مشهد، بلوار وکیل آباد، تقاطع صیاد شیرازی

هتل استقلال تهران، دوقلوهای هتلی

استقلال هتل قدیمی تهران است که فعالیت خود را از سال ۱۳۴۱ آغاز کرده و در گذشته با نام هتل رویال هیلتون شناخته می‌شد.

استقلال به‌عنوان یکی از قدیمی ترین هتل های ایران در زمان حکومت پهلوی و توسط حیدر غیایی ساخته شد. این هتل که در زمینی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع و توسط سه شرکت آمریکایی، ایرانی و انگلیسی ساخته شده در آن زمان به‌عنوان بزرگترین هتل خاورمیانه شناخته می‌شد.

هتل استقلال دارای دو برج شرقی و غربی است که برج غربی آن در سال ۱۳۴۱ توسط یکی از معتبرترین برندهای هتلداری جهان ساخته شده و تا پایان دوره پهلوی این هتل نمادی از توسعه و پیشرفت اقتصادی در کشور بوده است. هتل شرقی نیز در  سال ۱۳۵۱ به بهره‌برداری رسید.

علاوه‌براین همایش‌ها و گردهمایی‌های بسیار مهمی برای چهره‌های شناخته شده بین‌المللی در این هتل برگزار می‌شد. جالب است بدانید که حتی بخش‌هایی از فیلم معروف گنج قارون نیز در این هتل فیلمبرداری شده است.

اگر راهی تهران شدید، آدرس بهترین کافه های تهران را هم می‌توانید در همین مجله بخوانید و در هر منطقه از تهران از شمال تا جنوب، از غرب تا شرق بهترین کافی شاپ ها را پیدا کنید.

هتل استقلال تهران
هتل استقلال تهران

در حال حاضر هتل استقلال در زیر مجموعه‌ گروه هتل‌های پارسیان قرار گرفته و به هتل استقلال پارسیان تهران تغییر نام داده است.

هتل استقلال تهران که در ۳۰ طبقه ساخته شده دارای ۵۵۲ اتاق است که می‌توانید برای رزرو اتاق‌های مختلف آن اقدام کنید. این هتل بزرگ دارای ۱۱ رستوران دائمی و فصلی است که انواع غذاهای ایرانی، دریایی و فرنگی را سرو می‌کند.

از جمله محبوب‌ترین و معروف‌ترین وعده‌های هتل استقلال تهران می‌توان به وعده صبحانه اشاره کرد که خاص این هتل بوده و یکی از نشانه‌های تمایز آن با دیگر هتل‌ها است. این هتل امکانات ویژه کاملی شامل رستوران، استخر، سالن ورزشی، تالار و همایش و سالن عروسی مجلل دارد.

هتل استقلال تهران یک هتل لوکس محسوب می‌شود و اگر هم می‌خواهید یک اقامت دلچسب در این هتل را تجربه کنید، آن را از اینجا رزرو کنید.

آدرس هتل استقلال تهران

تهران، تقاطع بزرگراه شهید چمران و ولیعصر، چهارراه پارک‌وی

هتل سنتی اصفهان، بازی سنت و معماری

هتل سنتی اصفهان یکی دیگر از قدیمی ترین هتل های ایران است که در بافت سنتی و قدیمی شهر اصفهان و در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده است.

بنای تاریخی این هتل در اصل مربوط به عصر صفوی بوده و قدمتی نزدیک به ۵۰۰ سال دارد. با وجود قدیمی بودن این هتل با توجه به اینکه در سال ۱۳۸۶ به منظور بهبود سطح کیفی خدمات مورد بازسازی قرار گرفت در اصل امکانات مناسب و مدرنی را به گردشگران و مسافران ارائه می‌دهد.

هتل های زمان شاه
هتل سنتی اصفهان

اکثر اتاق‌های هتل سنتی اصفهان دور تا دور حیاط اختصاصی اندرونی واقع شده‌اند و میانه حیاط نیز حوضی قرار گرفته که به زیبایی این هتل اضافه کرده است.

از جمله مهم‌ترین مزایای هتل سنتی اصفهان می‌توان به دسترسی آسان به چهارباغ و میدان نقش جهان اشاره کرد.

از امکانات ویژه هتل سنتی اصفهان می‌توانیم ‌به پارکینگ رایگان با ظرفیت ۳۰ خودرو، اینترنت محدوده رایگان در لابی، آژانس‌ مسافرتی، کافی‌شاپ، خدمات باربری، چای‌خانه سنتی، اتاق چمدان، صندوق امانات، فضای سبز، ترانسفر رفت و برگشت با هزینه و تاکسی سرویس اشاره کرد.

آدرس هتل سنتی اصفهان

اصفهان، میدان نقش جهان، خیابان حکیم، کوچه شماره ۷ (باغ قلندرها)

هتل خانه منوچهری، خانه‌ای هتلی

هتل سنتی خانه منوچهری یکی از قدیمی ‌ترین هتل های کاشان و ایران است که قدمتی حدود ۴۰۰ سال داشته و در عمارت ۷ واقع شده است.

این هتل دو طبقه دارای ۹ اتاق است که می‌توانید برای رزرو اتاق‌های مختلف آن اقدام کنید. هتل خانه منوچهری به عنوان یکی از گنجینه‌های بی‌نظیر معماری سنتی ایران شناخته می‌شود و در سال ۱۳۹۰ نیز پس از سه سال مرمت و بازسازی به بهره‌برداری رسید.

این ساختمان زیبا با الهام از هنر و سنت کاشان ساخته شده و از جمله معدود خانه‌های کاشان است که دارای آب انبار بوده و ویژگی های تزئینی خاصی در سه جهت حیاط، باغچه‌های زیبا و مشرف به حوض آب دارد.

هتل خانه منوچهری
هتل خانه منوچهری

اتاق‌های این هتل شامل اتاق دو تخته بالکن‌دار کوچک، اتاق دو تخته ویژه خزانه‌دار، اتاق سه تخته کوچک، سوئیت سه نفره بالکن‌دار بزرگ و اتاق چهار تخته بالکن‌دار است.

از جمله امکانات ویژه هتل خانه منوچهری می‌توان به رستوران با ظرفیت ۳۰ نفر، پارکینگ رایگان با ظرفیت ۱۵ خودرو، اینترنت محدود رایگان در لابی، صرافی، فروشگاه، تاکسی سرویس، خدمات تهیه بلیط، پذیرش ۲۴ ساعته، شبکه پخش‌ فیلم، صندوق امانات، کتابخانه و کافی‌شاپ اشاره کرد.

آدرس هتل خانه منوچهری

کاشان، خیابان محتشم کاشانی، کوچه شهید ثابت، عمارت هفت

هتل خانه عامری ها، زیبای کاشان

هتل خانه عامری‌های کاشان متعلق به خاندان عامری بوده و در دوره زندیه ساخته شده است. این خانه زیبا در اصل از چند خانه تو در تو و متصل به یکدیگر تشکیل شده و از جمله قدیمی‌ترین خانه‌های کاشان به شمار می‌رود.

این مجموعه یکی از قدیمی ترین هتل های ایران است که در زمان قاجار و توسط شخصی به نام سهام السلطنه عامری بازسازی و توسعه یافت و به همین دلیل نیز به این خانه، خانه عامری‌ها گفته می‌شود.

البته این خانه تنها یکی از زیباترین خانه های تاریخی کاشان است که در همین مجله داستانشان را گفته‌ایم.

هتل خانه عامری ها
هتل خانه عامری ها

هتل عامری یکی از هتل‌های پنج ستاره و مهم یزد است که در زمینی با مساحت هزار متر مربع ساخته شده و دارای ۸۵ اتاق میهمان است. خانه عامری دارای دو بخش اندرونی و بیرونی، ایوان، شاه‌نشین، حوض‌خانه و انواع اتاق‌های مختلف است.

هتل عامری آخرین بار در سال ۱۳۹۳ بازسازی شد و درنتیجه امکانات کاملی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

از این لینک می‌تواند هر اتاقی را در هتل خانه عامری ها به صورت آنلاین رزرو کنید.

آدرس هتل خانه عامری‌ها

کاشان، خیابان علوی، محله سلطان میراحمد، جنب حمام سلطان میراحمد

هتل سنتی والی یزد، خانه‌ والی‌ها

هتل سنتی والی یزد از جمله قدیمی ترین هتل های ایران است که متعلق به دوره صفویه بوده و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

معماری خاص این هتل در اصل نماینده دوران صفوی به حساب می‌آید و فضای درونی و بیرونی یا به عبارتی فضای اندرونی و بیرونی، گچبری‌های مختلف، هشتی زیبا، سرداب، قنات و نارنجستان از جمله بخش‌های مختلف و مهم هتل سنتی والی یزد هستند.

هتل والی در مجموعه تاریخی امیر چخماق یزد واقع شده و در نتیجه به‌راحتی می‌توانید به بافت قدیمی یزد دسترسی داشته باشید.

معروف ترین هتل های قدیمی ایران
هتل سنتی والی یزد

جالب است بدانید که حتی پشت بام این هتل نیز توسط مسافران قابل استفاده بوده و چشم‌انداز بسیار وسیعی به بافت قدیمی و تاریخی شهر یزد دارد.

این هتل سه طبقه که دارای ۱۷ اتاق است در سال ۱۳۸۵ به منظور بهبود سطح کیفی خدمات مورد بازسازی قرار گرفت.

از جمله امکانات ویژه هتل سنتی والی یزد می‌توان به رستوران با ظرفیت ۱۵۰ نفر، پارکینگ رایگان با ظرفیت ۵ خودرو، اینترنت نامحدود رایگان در لابی، شبکه پخش فیلم، آتلیه، فضای سبز، صندوق امانات، آژانس‌ مسافرتی، خشکشویی و پذیرش ۲۴ ساعته اشاره کرد.

آدرس هتل سنتی والی یزد

یزد، خیابان امام خمینی، روبروی شاهزاده فاضل

هتل قدیم رامسر، زیباترین در رامسر

هتل رامسر یکی دیگر از قدیمی ترین هتل های ایران است که ساخت آن در سال ۱۳۱۱ آغاز شده و به دوره پهلوی اول برمی‌گردد.

ساخت این هتل هم‌زمان با احداث تونل کندوان، دانشگاه تهران و جاده کندوان آغاز شد و حدود سه سال نیز به طول انجامید. بنابراین هتل قدیم رامسر در سال ۱۳۱۴ به بهره‌برداری رسید.

جالب است بدانید که نحوه معماری این هتل بسیار مشابه معماری آرت دکو اروپا بوده و طراحی آن نیز توسط مهندسان ایتالیایی، آلمانی و انگلیسی انجام شده است. طراحی داخلی هتل توسط انگلیسی‌ها و طراحی بخش خارجی آن نیز توسط ایتالیایی‌ها انجام شد.

اگر به این هتل علاقه‌مند شدید، احتمالا از خواندن مطلبی درباره کاخ شاه رامسر هم لذت ببرید!

هتل قدیم رامسر
هتل قدیم رامسر

در زمان ساخت هتل رامسر از آهن استفاده نشده و این هتل تنها با استفاده از بتن، آجر و سیمان ساخته شده است. ورودی بنای اصلی هتل در سمت شمالی واقع شده و پلکان آن با مجسمه‌های مختلف از رستم و سهراب، دخترانی با مشعل، گلدان‌های تزیینی و شیر تزیین شده است.

در نمای اصلی و بالای هتل قدیم رامسر دو نقش برجسته از نبرد بین انسان با شیر و گاو دیده می‌شود. در ورودی هر طبقه از هتل نیز ستون‌های تزئینی گچی و طاق‌های هلالی قرار دارد که بر زیبایی بنا افزوده‌اند.

در سقف هتل گچبری‌های گیاهی و در ورودی‌های هر اتاق نیز تزیینات گچی از نوع پر طاووس و شمسه کار شده و همه این موارد نشان از توجه به ظرافت و زیبایی در طراحی و ساخت هتل قدیم رامسر داشته است.

در حیاط پشتی این هتل نمادی از ۴۰ نماینده از ۴۰ کشور صلح و دوستی قرار گرفته که همه آن‌ها در زمان سفر خود به ایران در این هتل اقامت داشته‌اند.

در قسمت شمالی هتل نیز می‌توانید یک باغ بزرگ زیبا را ببینید که یک بلوار مستقیم طولانی ختم می‌شود.

هتل پارسیان آزادی رامسر را می‌توانید در جاباما به صورت آنلاین رزرو کنید.

آدرس هتل قدیم رامسر

رامسر، خیابان شهید رجایی

هتل ملک‌التجار یزد، خانه تجار یزد

هتل ملک التجار یکی از دیدنی‌ترین و قدیمی ترین هتل های ایران است که در استان یزد واقع شده و در گذشته خانه یکی از افراد مشهور به نام حاج علی عسکر شیرازی از تجار باسابقه شهر یزد بوده است.

قدمت این هتل زیبا و قدیمی به دوره قاجار برمی‌گردد و در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های یزد واقع شده است.

این هتل که در کنار بازار پنجه علی قرار گرفته اتاق های متعددی دارد که هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت بوده و دیوار و سقف تمامی اتاق‌های با نقاشی‌هایی به شیوه عمارت نارنجستان شیراز تزیین شده است.

از جمله جذابیت‌های منحصربه‌فرد هتل ملک التجار یزد می‌توان به ورودی بسیار زیبا، هشتی ۶ ضلعی، قسمت تابستانه، قسمت زمستانه، بخش شاه‌نشین، بهار خواب و ستون‌های چوبی بسیار زیبا، حیاط مصفا، بادگیر و راهروهای زیرزمینی بزرگ و اتاق آینه اشاره کرد.

هتل سنتی ملک التجار یزد به‌عنوان یکی از هتل های قدیمی ایران به دلیل معماری متفاوت و اصیل یزدی و همین‌طور استفاده از نقاشی‌های خاص به سبک عمارت نارنجستان شیراز، بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته و هر ساله پذیرای مهمانان بسیاری از سراسر ایران است.

هتل ملک‌التجار یزد
هتل ملک‌التجار یزد

این هتل یا خانه قدیمی زیبا که در دوره قاجار بنا شده در سال ۱۳۷۶ به‌عنوان اولین خانه خشتی جهان شناخته شد. مالک این خانه همان‌طور که اشاره کردیم حاجی علی عسکر شیرازی یکی از تجار باسابقه یزد بود که به دلیل عملکرد خوب در حوزه تجارت از جانب ناصرالدین شاه قاجار به او لقب ملک التجار را دادند.

به همین دلیل نیز به خانه حاجی علی عسکر شیرازی، خانه ملک التجار یزد گفته می‌شود.

هتل ملک التجار در حال حاضر دارای ۲۳ اتاق و ۵۵ تخته است که فضایی دلنشین و سنتی داشته و پذیرای مهمانان از سراسر ایران خواهد بود. این هتل در کنار موزه فهادان، هتل تاریخی لب خندق، هتل بوتیک شاه ابوالقاسم، هتل سنتی مهر و خانه خشتی نخل مهر از جمله زیر گروه‌های هتل‌های زنجیره‌ای مهر به شمار می‌رود.

اگر راهی شهر یزد شدید، آدرس بهترین رستوران های یزد را با عکس و اطلاعات کامل در این مطلب بخوانید.

آدرس هتل ملک‌التجار یزد

یزد، خیابان قیام، بازار پنجه علی

هتل آزادی تهران یا هایت سابق

هتل آزادی تهران یکی از قدیمی ترین هتل های تهران است. اگر می‌خواهید نام قدیم هتل های ایران را بدانید لازم است اشاره کنیم که هتل آزادی در گذشته با نام هتل هایت تهران فعالیت می‌کرد.

هتل پنج ستاره آزادی که در ۲۶ طبقه ساخته شده دارای ۴۷۵ اتاق است که می‌توانید برای رزرو اتاق‌های مختلف آن اقدام کنید.

هتل آزادی تهران در سال ۱۳۵۴ افتتاح و برای اولین بار نیز در سال ۱۳۸۶ توسط گروهی از مهندسان ایتالیایی، سوئیسی و چینی بازسازی شد. این هتل برای بار دوم در سال ۱۳۹۰ به منظور ارتقای سطح کیفی خدمات مورد بازسازی قرار گرفت.

 نام قدیم هتل های معروف تهران
هتل آزادی تهران

هتل آزادی در سال ۱۳۷۰ به یکی از زیرمجموعه‌های هتل‌های پارسیان تبدیل و در حال حاضر نام جدید آن هتل پارسیان آزادی است. این هتل که در دوره پهلوی اول ساخته شده هم‌اکنون نیز فعال بوده و می‌توانید برای رزرو اتاق‌های مختلف آن اقدام کنید.

از جمله امکانات رفاهی هتل پارسیان آزادی می‌توان به رستوران با ظرفیت ۱۰۰ نفر، پارکینگ رایگان با ظرفیت ۵۰ خودرو، اینترنت نامحدود رایگان در لابی، استخر رایگان برای مهمانان مقیم، اتاق چمدان، خدمات پزشکی، فروشگاه، تاکسی سرویس، پذیرش ۲۴ ساعته، اتاق سیگار، کافی‌شاپ و کافی‌نت اشاره کرد.

اگر راهی تهران هستید، از این لینک بهترین اتاق های هتل آزادی تهران را با قیمت مناسب و شرایط عالی رزرو کنید.

آدرس هتل آزادی تهران

تهران، بزرگراه شهید چمران، تقاطع یادگار امام

رزرو آنلاین بهترین هتل های ایران به صورت آنی

در این مقاله به معرفی قدیمی ترین هتل های ایران در شهرهای مختلف پرداختیم. با توجه به اینکه این هتل‌ها قدمتی بیش از ۸۰ الی ۱۰۰ سال دارند، بنابراین اقامت در آن‌ها می‌تواند خاطره‌هایی جذاب را برای افراد در سنین مختلف زنده کند.

برای رزرو آنلاین و آنی هر کدام از هتل‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانید وارد سایت جاباما شده و با تعیین محدوده زمانی اقامت برای رزرو آنلاین اقدام کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد قدیمی ترین هتل های تهران

قدیمی ترین هتل جهان در ایران کدام است؟

گراند هتل قزوین، گراند هتل تهران و تبریز، هتل عباسی، هتل پارس مشهد، هتل سنتی اصفهان، هتل سنتی والی یزد، هتل خانه عامری‌ها، هتل قدیم رامسر، هتل ملک التجار و هتل آزادی تهران از جمله قدیمی ترین هتل های ایران هستند.

قدیمی ترین هتل تهران کدام است؟

گراند هتل قدیمی‌ترین هتل تهران است که در حال حاضر فعالیت ندارد.

قدیمی ترین هتل اصفهان کدام است؟

هتل عباسی قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین هتل اصفهان است.

نام جدید هتل میامی تهران چیست؟

نام جدید هتل میامی تهران، هتل سیمرغ است.

اولین هتل ایران کدام است؟

اولین هتل ایران، گراند هتل قزوین است که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است.

نام قدیم هتل های تهران چیست؟

نام قدیم هتل استقلال تهران، هتل رویال هیلتون و نام قدیم هتل پارسیان آزادی، هتل هایت بوده‌ است.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا