جاباما

دختران مجرد پشت در هتل‌های ایران نمی‌مانند

با آنکه دختران مجرد و زنان تنها نزدیک به دو دهه اجازه اقامت در هتل‌های ایران را بدون مجوز اداره اماکن نداشتند اما امروز بدون هیچ منعی می‌توانند در هر هتلی اقامت کنند.

بیش از ۱۸ سال قشر وسیعی از مسافران تنها به خاطر جنسیت در پشت درهای هتل در سراسر ایران مانده بودند و کسی نمی‌دانست این قانون از کجا و با چه معیار و توجیهی وضع شده است.

معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها اعلام کرده بود از منظر این سازمان، هیچ محدودیتی برای حضور و اقامت بانوان مجرد یا تنها در مراکز اقامتی وجود ندارد و دستور یا بخشنامه‌ای در این راستا ابلاغ نشده است و همان‌طور که یک مرد مجرد حق دارد در هتل اقامت کند، یک خانم مجرد یا تنها هم این حق را دارد.

با این حال از سال ۱۳۷۸ از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی دستوری به هتل‌ها ابلاغ شد مبنی بر عدم پذیرش دختران مجرد و زنان تنها. دستوری که باعث شد این دسته از مسافران پشت درهای بسته هتل‌ها بمانند.

بسیار زنان و دخترانی که تنها یا دسته‌جمعی با هم سفر می‌کردند به دلیل وجود چنین قانونی مجبور بودند در محل‌های غیر امن اقامت کنند. در خانه‌ها یا مسافرخانه‌های درجه چندم، که همه اینها ضریب امنیت را برای آنان کاهش می‌داد.

برای رزرو آنلاین هتل، کلیک کنید.

همان موقع در رسانه‌ها و گروه‌های حمایتی زنان اعتراضاتی آغاز شد. اما راه به جایی نبرد و همچنان زنان برای اقامت اضطراری در هتل باید ابتدا به اداره اماکن مراجعه کرده، پس از دریافت مجوز در هتل اقامت می‌کردند.

اما این همه ماجرا نیست با اینکه این دستور سال ۷۸ ابلاغ شده اما شواهد نشان می‌دهد این ابلاغیه‌ای مقطعی بوده و سالها از لغو آن می‌گذرد ولی هتل‌ها همچنان سلیقه‌های با آن برخورد کرده و برای سالها از پذیرش دختران مجرد یا زنان تنها سر باز زده‌اند.

نکته جالب آن که ۱۰ سال پس از ابلاغ این دستور، رییس وقت اماکن عمومی نیروی انتظامی در سال ۸۸ در اظهارنظری در این‌باره گفته بود: «هیچ هتل یا مرکز اقامتی حق ندارد برای پذیرش خانم‌ها درخواست نامه کتبی از اماکن کند و اصلا چنین چیزی وجود ندارد که هتل‌ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذیرند.»

با همه اینها در میانه دهه ۹۰ شمسی، همچنان هتل‌هایی در برخی شهرها به روال دو دهه قبل عمل کرده و زنان تنها را پذیرش نمی‌کردند. این خودمحوری همچنان با اعتراض مواجه شد، هرچند که مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در پاسخ به این اعتراضات عنوان کرد که سال‌هاست بخشنامه نیروی انتظامی در این باره باطل شده و این برخوردهای سلیقه‌ای در برخی اماکن اقامتی از «عدم آگاهی» ناشی می‌شود.

با اطلاع‌رسانی وسیع و موج‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد، امروزه زنان می‌توانند در هتل اقامت کنند و حتی در صورتی که هتلی از پذیرش آنان به بهانه تنها یا مجرد بودن سر باز زد یا نامه اماکن خواست از آن به مراجع انتظامی شکایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن