جاباما

در هتل چه قدر انعام بدهیم؟

انعام دادن در هتل، در بسیاری از کشورهای جهان به یک عرف مسلم تبدیل شده است. در حالی که در بسیاری از کشورهای دیگر، مردم انعام چندانی نمی‌پردازند. حتی دیده شده که در برخی از کشورها، پرداخت انعام در هتل چندان مطلوب نیست و ممکن است توهین به شمار بیاید. از سوی دیگر، چه قدر باید انعام بدهیم؟ آیا پرداخت انعام حد و سطح خاصی دارد؟ بنابراین پیش از اینکه بخواهید در هتل انعام بدهید، بهتر است اطلاعاتی در این باره به دست بیاورد. در ادامه رسم و رسوم انعام دادن در هتل در برخی از کشورهای جهان را شرح می‌دهیم.

ژاپن

اگرچه پرداخت انعام تقریبا در سراسر جهان انجام می‌شود، اما به نظر می‌رسد این موضوع به سادگی در ژاپن پذیرفته نشده است. بسیاری از کارگران ژاپنی وقتی به آنها انعام می‌دهند، گیج می‌شوند و از پرداخت پولی که آن را درخواست نکرده‌‌اند، تعجب می‌کنند. برخی نیز این کار را نوعی توهین به حساب می‌آورند. بنابراین بهتر است از پرداخت انعام در هتل های ژاپن، صرف نظر کنید.


جستجو و رزرو هتل در جاباما


مالزی

در مالزی هم مانند ژاپن، پرداخت انعام در هتل یا هر جای دیگر معنایی ندارد. بنابراین در سفر به مالزی از بابت این هزینه خیال‌تان آسوده خواهد بود.

امریکا

انعام در هتل در امریکا

اگر گذارتان به امریکا افتاد، تقریبا همه جا باید انعام بدهید به خصوص در رستوران‌ها. گاهی اوقات در امریکا، خدمه هتل یا رستوران، هنگام پرداخت‌ها بدون اطلاع شما، خودشان انعام را هم حساب می‌کنند. بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند صورت‌حساب‌ها را به صورت نقد پرداخت کنند نه با کارت اعتباری.

فرانسه

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما پرداخت انعام در فرانسه به قانون تبدیل شده است. یعنی شما علاوه بر هزینه‌ها، مالیات و… باید ۱۰ درصد هر صورتحسابی را در رستوران یا هتل بابت انعام بپردازید.

استرالیا

در استرالیا پرداخت انعام در هتل، رستوران و… رایج نیست. در واقع بسیاری از این رفتار خوش‌شان نمی‌آید چون آن را نوعی رفتار امریکایی و غیرخودی می‌دانند.

اتریش

انعام در هتل در اتریش

در هتل‌های اتریش، هزینه‌ای بابت انعام روی صورت‌حساب شما اعمال می‌شود، بنابراین پرداخت انعام در هتل های این کشور، ضروری نیست. با این حال اگر بخواهید می‌توانید بین ۱ تا ۲ یورو برای حمل هر چمدان بپردازید؛ پرداخت به خدمتکاران نیز در همین حدود است.

بلژیک

در بلژیک هم بخشی از هزینه‌های صورت‌حساب هتل شما، همان انعامی است که باید پرداخت کنید. به هر حال هر طور دوست دارید! اگر دلتان بخواهد می‌توانید به کسی که بارهایتان را می‌آورد چند یورویی بدهید اما پرداخت انعام به خدمتکاران هتل در بلژیک متداول نیست.

قبرس

در قبرس در حدود ۱ تا ۲ یورو انعام برای باربرها کفایت می‌کند. اما پرداخت انعام در هتل به خدمتکاران در این کشور رسم نیست. البته اگر شما این کار را انجام بدهید، آنها حتما استقبال خواهند کرد.

گرجستان

اگر به گرجستان سفر کرده‌اید، می‌توانید بین ۱ تا ۲ لاری به باربرها برای حمل چمدانتان بپردازید. و در صورتی که خواستید به خدمتکاران انعام بدهید، حداقل ۵ لاری به این منظور کنار بگذارید.

مصر

پرداخت انعام در هتل های مصر مرسوم است. ۲ دلار برای هر چمدان به باربرها، ۱۰ دلار به نگهبان و ۱ تا ۲ دلار به خدمه اتاق‌ها، اعدادی است که عموما در این کشور برای پرداخت انعام در نظر گرفته می‌شود.

کنیا

انعام در هتل

در کنیا بین ۵۰ تا ۱۰۰ شیلینگ (واحد پول کنیا) به باربرها برای حمل چمدان‌ها پرداخت می‌شود. به خدمه اتاق‌ها هم حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ شیلینگ برای یک هفته در نظر می‌گیرند.

امارات

در امارات متحده عربی، در هتل‌ها ۱۰ درصد از مبلغ کل هزینه‌های شما بابت انعام به طور خودکار به صورت‌‌حسابتان اضافه می‌شود. اما خب شاید باز هم کسانی که چمدان‌هایتان را حمل می‌کنند، چشم‌شان به دست شما باشد. شما هم بد نیست چند درهمی به این افراد انعام بدهید.

ارمنستان

پرداخت انعام در هتل های ارمنستان چندان مرسوم نیست. با این حال گاهی اوقات به باربرها انعام داده می‌شود. البته انعام دادن در رستوران‌ها و بارهای ارمنستان متداول و در حدود ۵ تا ۲۰ درصد صورت‌حساب است. در برخی رستوران‌ها و بارها این میزان در صورت‌حساب وارد می‌شود و در برخی دیگر نه.

چین

در چین، مردم در رستوران‌ها انعام چندانی نمی‌پردازند. اما شرایط در هتل‌ها کمی متفاوت است. اگر به چین سفر کردید، برای حمل چمدان‌های‌تان انعام بدهید. پرداخت ۱۰ یوان برای هر چمدان در چین معمول است.

ترکیه

انعام در هتل در ترکیه

در ترکیه عدد ثابتی برای پرداخت انعام در هتل وجود ندارد. اما خب هر چه هتل لوکس‌تر و شیک‌تر باشد، انتظار پرداخت انعام بیشتری از مسافران می‌رود. با این حال شما می‌توانید به باربری که چمدان‌هایتان را جابه‌جا می‌کند، ۱۰ لیر یا بیشتر بدهید.

یونان

در یونان برای حمل هر چمدان حدود یک یورو انعام می‌پردازند؛ برای خدمه اتاق‌ها هم ۱ یورو برای هر روز کافی است.

تایلند

در تایلند در ازای حمل هر چمدان بین ۱ تا ۲ دلار پرداخت می‌شود.

رسمی سخاوتمندانه یا ژستی لوکس

اما آیا خود شما تا به حال در هتل‌های ایران انعام پرداخت کرده‌اید؟ در ایران دستورالعمل و ضابطه خاصی برای پرداخت انعام در هتل وجود ندارد و این امر بیشتر به خود مردم واگذار شده است. در واقع این خود شما هستید که با توجه به شرایط تصمیم می‌گیرید انعام بدهید یا خیر. گاهی اوقات برخورد کارکنان هتل به قدری مهربانانه و صمیمانه است که خودتان داوطلبانه این کار را انجام می‌دهید و گاهی هم بالعکس. به هر حال توصیه می‌شود در هتل‌ها انعام بپردازید. برای پرداخت انعام در هتل‌ های ایران این خودتان هستید که میزانش را تعیین می‌کنید. اما احترامی که در هنگام پرداخت انعام و سایر زمان‌ها نسبت به پرسنل هتل از خود نشان می‌دهید، از میزان انعام مهم‌تر است؛ احترامی که طبیعتا باید متقابل و دوطرفه باشد.

زهرا علی‌دوست

من زهرا علی دوست هستم، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته مترجمی زبان فرانسه. به‌طورکلی به زبان، زبان‌شناسی، ادبیات و شعر ارادت خاصی دارم! با کار کردن در جاباما حالم خوب است؛ مخصوصاً با نوشتن برای جاباما. سفر، موسیقی، مطالعه و فیلم دیدن را هم دوست دارم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا