سفری سراسر لذت در اقامتگاه‌های محلی

اقامتگاه محلی


برای شروع سفر، دست به اقدامات مختلفی می‌زنیم. رزرو محل اقامت، یکی از اصلی‌ترین اقدامات در این زمینه است. بسیاری از ما برای اقامت بدون معطلی به سراغ هتل‌های مختلف می‌رویم؛ هتل‌هایی که آنها را با توجه به شرایط و بودجه‌مان انتخاب می‌کنیم. اما آیا تا به حال به اقامت در اقامتگاه‌های غیرهتلی و محلی فکر کرده‌اید؟ این اقامتگاه‌ها همان خانه‌ها یا عمارت‌های قدیمی هستند که بازسازی و برای اقامتی دلپذیر آماده شده‌اند. البته ویلاهایی که در شهرهای شمالی به میهمانان اجاره داده می‌شوند هم از جمله این اقامتگاه‌ها هستند. اگر تا به حال همیشه در هتل اقامت داشته‌اید و چنین اقامتگاه‌هایی را امتحان نکرده‌اید، لازم است کمی درباره مزایای این اقامتگاه‌ها اطلاع کسب کنید و برای سفرهای بعدی‌تان تصمیم‌های جدیدی بگیرید.

دل طبیعت میزبان شماست

اقامتگاه محلی


یکی از ویژگی‌های بسیاری از این اقامتگاه‌ها این است که عمدتاً در دل طبیعت واقع شده‌اند؛ در حالی که هتل‌ها را بیشتر در فضای شهری و مدرن می‌سازند. حال این طبیعت می‌تواند جنگل‌های سرسبز شمال، مناطق کوهستانی و دشت‌های باصفای آذربایجان یا کویر آرام و پرستاره مرکز ایران باشد. بستگی دارد که شما کدام یک از این شرایط طبیعی را می‌پسندید و دل‌تان می‌خواهد روزهای سفر را در کجا سپری کنید. یکی از مزایای واقع شدن این اقامتگاه‌ها در دل طبیعت این است که شما در زمانی کوتاه به مکان‌های تفریحی مثلاً دریا یا کوهستان می‌رسید. شنیدن صدای رودخانه، بیدار شدن صبحگاهی با آواز پرندگان، بوی انواع گل‌ها و گیاهان و... از دیگر محاسن اقامتگاه‌های محلی و غیرهتلی است.

تجربه‌های ناب برای کودکان

اقامتگاه محلی حیوانات


اقامت در اقامتگاه‌های غیرهتلی نه تنها برای خود شما بلکه برای فرزندان‌تان هم بسیار لذت‌بخش و شیرین خواهد بود. اگرچه امروزه بسیاری از خانواده‌ها حیوانات خانگی دارند اما تماشای انواع حیوانات و زندگی‌ آنها در شرایط طبیعی حس و هیجان متفاوتی دارد. فرزندان‌تان می‌توانند در حیاط‌های این اقامتگاه‌ها برای پرندگان کوچک غذا بریزند، در کنار آنها قدم بزنند یا مفهوم قلمرو میان سگ‌ها را به درستی درک کنند. یکی دیگر از تجربه‌های لذت‌بخش در این فضاها تماشای مزارع، شالیزارها و باغ‌ها‌ از نزدیک است. ضمناً شما با رفت و آمد در این مناطق می‌توانید احترام به محیط زیست و در عین حال تماشای زندگی روستایی را به فرزندان‌تان آموزش دهید.

خاطره‌ای خوشمزه

اقامتگاه محلی قلیه ماهی


مزه سفر به خوردن غذاهای محلی و سنتی آن منطقه است بنابراین این فرصت را به هیچ وجه از دست ندهید. اگر کمی خوش‌شانس باشید و میزبان خوش‌ذوقی داشته باشید، هر روز می‌توانید غذاهایی لذیذ و خوشمزه محلی را در اقامتگاه‌تان نوش‌ جان کنید. اگر هم این طور نباشد بدون تردید می‌توانید بهترین انواع آنها را در نزدیکی محل اقامت‌تان بیابید. غذاهایی که با مواد اولیه تازه محلی تهیه شده‌اند. خوردن صبحانه‌ای لذیذ فراهم شده از انواع لبنیات تازه، عسل و نان گرم محلی در فضای باز حیاط یا بالکن اقامتگاه، خاطره‌ای نیست که به این راحتی‌ها از ذهن شما پاک شود.

آشنایی با رنگین‌کمانی از فرهنگ‌ها

اقامتگاه محلی صنایع دستی


گاهی اوقات با سفری هر چند کوتاه، با فرهنگ‌های کاملاً متفاوتی با خودمان مواجه و آشنا می‌شویم؛ این آشنایی تا حد زیادی می‌تواند به رشد ذهنی و فکری‌مان کمک کند. اما اگر در اقامتگاهی محلی اقامت نداشته باشید تعامل‌تان با مردم آن منطقه کمتر می‌شود و از لمس این تفاوت‌های فرهنگی دور می‌مانید. شاید چند دقیقه گفتگو با میزبان و خانواده‌اش دریچه‌های بسیار متنوع و متفاوتی را به روی شما می‌گشاید که با خواندن چندین کتاب به آن دست نمی‌یابید. یکی از جلوه‌های تفاوت فرهنگی، آثار هنری و صنایع دستی بومی است؛ با دیدن این آثار در اقامتگاه یا خرید آنها، سفرتان تکمیل خواهد شد.

کشف کنید

اقامتگاه محلی مناطق بکر


بسیاری از اقامتگا‌ه‌های غیرهتلی در روستاها و مناطق کمتر آشنا، واقع شده‌اند. روستاهایی در دل کویر یزد، مناطقی بکر در میان جنگل‌های شمال یا ییلاق‌های زیبا و سرسبز در مناطق کوهستانی میزبان شما هستند تا با تمام وجود از کشف این مناطق لذت ببرید. از آنجایی که در برخی از این روستاها و محلات، اینترنت در دسترس نیست، شما با خیال راحت می‌توانید چند روزی را از شلوغی‌های شهر و دغدغه‌هایش فاصله بگیرید و خوش بگذرانید.

کمتر هزینه کنید

اقامتگاه محلی هزینه کمتر


اگرچه بسیاری از این اقامتگاه‌های غیرهتلی کاملاً مجهز هستند اما هزینه زیادی بابت اقامت از میهمانان دریافت نمی‌کنند، بنابراین هزینه سفرتان کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود. حتی می‌توانید از محل صرفه‌جویی در این هزینه، سفرهای دیگری را برای خود و خانواده‌تان تدارک ببینید. ضمن اینکه بیشتر این اقامتگاه‌ها بزرگ هستند و ظرفیت پذیرایی از چندین نفر را دارند، پس از تقسیم کردن هزینه اقامتگاه میان این تعداد از افراد، مشاهده می‌کنید که اقامت‌تان باز هم باصرفه‌تر شده است. ضمناً شما می‌توانید پولی را که به این ترتیب برای‌تان باقی‌مانده صرف خرید صنایع دستی از همان شهر بکنید. با این کار علاوه بر اینکه به رونق کسب و کار فروشندگان آن منطقه کمک کرده‌اید، یادگاری‌هایی هم از سفر با خود آورده‌اید.

و اما چرخ‌های اقتصاد

اقامتگاه محلی اقتصاد


مزایای ماندن در اقامتگاه‌های غیرهتلی تنها شامل حال خودتان نمی‌شود بلکه میزبان‌تان را هم به سود می‌رساند. در واقع اجاره اقامتگاه هم به نفع اوست و هم به سود شما! همین منبع درآمد می‌تواند مانع از بسیاری از مهاجرت‌ها به شهرهای بزرگ بشود. بنابراین این فرصت را برای کمکی هر چند کوچک به چرخ‌های اقتصاد از دست ندهید!