انواع خدمات هتل‌ها را بشناسید

انواع خدمات هتل

بسیاری از ما هنگام رزرو هتل اصطلاحاتی به چشم‌مان می‌خورد که ازشان سر در نمی‌آوریم و اگر درباره‌شان بدانیم، انتخاب بهتری خواهیم داشت و هتلی مناسب با طول و برنامه‌ریزیِ سفرمان رزرو می‌کنیم. به‌طور مثال در هتل‌های 5ستاره گاهی سرو غذا هم انجام می‌شود، یعنی پولی که می‌پردازید علاوه بر اتاق، دو یا سه وعده‌ی غذاییِ روزانه در هتل را هم در بر دارد. به‌خصوص در رزرو آنلاین هتل که بر خلاف رزرو حضوری اپراتور آژانس یا رسپشن هتل مقابل‌مان نیست که توضیحات لازم را بدهد، دانستن این اصطلاحات بیشتر به کار می‌آید.

فقط اتاق

O.R: Only Room

یعنی شما با هزینه‌ای که برای رزرو هتل می‌پردازید تنها اتاق می‌گیرید و شامل هیچ وعده‌ی غذایی‌ای در هتل نمی‌شود.

O.R

اتاق و صبحانه

B.B: Bed & Breakfast

یعنی علاوه برا تاق اتاق، صبحانه هم به شما تعلق می‌گیرد. در بعضی هتل‌های کوچک صبحانه در سینی برای مسافر سرو می‌شود و هتل‌های بزرگ معمولا میز صبحانه‌ی پر و پیمان و مفصلی دارند. بیشتر هتل‌های دوستاره به بالا در ایران چنین خدماتی دارند.

B.B

دو وعده‌ای

H.B: Half Board

خدمات دو وعده‌ای یا هاف‌بُرد در هتل، یعنی شما با هزینه‌ای که می‌پردازید، علاوه بر اقامت در اتاق می‌توانید دو وعده‌ی غذایی شامل صبحانه و ناهار یا صبحانه و شام را در هتل صرف کنید. معمولا هتل‌های سه‌ستاره به بالا این خدمات را عرضه می‌کنند و مثلاً هتل‌های زیادی در کیش خدمات دو وعده‌ای دارند.

H.B

سه وعده‌ای

F.B: Full Board

خدمات فول‌بُرد یا سه‌وعده‌ای یعنی این‌که مسافر علاوه بر اتاق، می‌تواند سه وعده‌ی غذایی صبحانه، ناهار و شام را در هتل صرف کند. خدمات سه‌وعده‌ای بیشتر برای هتل‌های کاری (بیزینس) کاربرد دارند اما در مقاصد توریستی هم ارائه می‌شوند. در میان هتل‌های داخلی، این نوع خدمات برای راحتی و آسایش زائران و مسافران، در شهر مشهد رایج است و بسیاری از هتل‌های این شهر خدمات سه‌وعده‌ای دارند.

F.B

کامل

ALL: All Inclusive

در خدمات کامل یا All، مسافر با هزینه‌ای که پرداخته، می‌تواند در هتل تا ساعت 10 یا 11 شب، تمام وعده‌های غذایی به همراه میان‌وعده و نوشیدنی را در هتل میل کند. معمولا صبحانه، ناهار و شام در ساعات مشخصی سرو می‌شوند اما میان‌وعده‌ و نوشیدنی همیشه در دسترس است. این نوع خدمات در مقاصد توریستی که مسافران بیشتر برای استراحت و آسایش راهی آن‌ها می‌شوند، رایج است. این نوع خدمات به آن دسته از مسافرانی که اهل ماجراجویی و چرخیدن در شهر هستند یا صرفاً برای خرید راهی شهر یا کشوری می‌شوند، توصیه نمی‌شود. در ایران هتل‌های با خدمات کامل بیشتر در کیش و مشهد وجود دارند.

ALL

عالی

UALL: Ultra All Inclusive

این خدمات دیگر آخرش است! هتل‌هایی که خدمات عالی یا یوآل ارائه می‌کنند، تمام شرایط را برای یک دوره‌ی استراحت عالی مهیا می‌کنند. در این هتل‌ها که معمولا هتل‌های 4 یا 5 ستاره هستند، در تمام 24ساعت شبانه‌روز انواع غذا و نوشیدنی سرو می‌شود و مسافر می‌تواند هر لحظه که دوست داشت به رستوران، کافه یا بوفه‌ی هتل برود و درخواست غذا، میان‌وعده یا نوشیدنی کند. این خدمات به کارِ آن دسته از مسافرانی که برای استراحت راهی مقاصد ساحلی می‌شوند و بیشتر وقت خود را نزدیک ساحل یا استخر هتل می‌گذرانند بسیار مناسب است. در میان هتل‌های داخلی که خدمات عالی ارائه می‌دهند، می‌توان به هتل‌های کیش و هتل های مشهد اشاره کرد.

UALL