هتل‌های قدیمی ایران به روایت تصویر

از تماشای بناهای قدیمی لذت می‌برید؟ برایتان پیش می‌آید وقتی توی کوچه و خیابان راه بروید، یکهو چشم‌تان به ساختمانی بیفتد و چشم‌تان را بگیرد و دل‌تان بخواهد داخلش گشتی بزنید؟ فکرش را کرده‌اید که چه چیزی این ساختمان‌ها را دلربا و جذاب می‌کند؟ جذابیت بیشتر این بناها به دلیل قصه‌هایی است که در خشت به خشت و وجب به وجب‌شان پنهان شده. تصور این‌که دستور ساخت بنا را چه کسی داده و چه کسانی در آن زندگی کرده‌اند و بر سرشان چه آمده، وجه جذابیت این بناهای قدیمی است. اما اقامت، قدم‌زدن یا خوابیدن زیر سقفی از قصه، لذت حضورشان را دوچندان می‌کند.

در گذشته که هنوز ایران مرکز توجه گردشگران خارجی نبود و سفرهای داخلی و اقامت در هتل، نه به منظور گردشگری، بلکه بیشتر برای ماموریت‌های کاری انجام می‌شد، تعداد هتل‌های ایران از انگشتان دست کمتر بوده است. در این متن نگاهی داریم به بخشی از هتل‌های قدیمی ایرانی در روزگار قدیم که تعدادی از آن‌ها هنوز هم مشغول خدمت‌رسانی به مسافران هستند.

گراند هتل قزوین

در دوران صفویه و قاجار، قزوین از شهرهای اصلی مسیر اروپا و درواقع دروازه‌ی ایران به مدرنیته و غرب بوده است. گراندهتل قزوین اولین نمونه‌ی هتل به شیوه‌ی اروپایی است که اواخر دوران قاجار در سال‌های 1299 تا 1300، در زمینی به مساحت 3000 متر و در دوطبقه ساخته شد تا اقامتگاهی باشد برای مهمانانی که بیشترشان مستشاران، بازرگانان و مهمانان اروپایی بودند. گراند هتل قزوین که امروزه متروکه است و در انتظار مزایده برای واگذاری و بهره‌برداری مجدد قرار دارد، در شرق خیابان پیغمبریه و مجاور بخش غربی ارگ صفویه قرار دارد.

گراند هتل قزوین

گراند هتل تهران

گراند هتل تهران در خیابان لاله‌زار کمی بالاتر از کوچه ملی، از معروف‌ترین هتل‌های تهران در نیم‌قرن گذشته‌ است که رخدادهای تاریخی زیادی را به خود دیده است. در دهه‌ی پنجاه هر وقت مهمان سرشناسی از خارج به تهران می‌رسید، بهترین محل برای اقامت او گراند هتل بود. این هتل سالم بزرگی هم داشت که هنرمندان آن زمان در آن برنامه اجرا می‌کردند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اولین کنسرت قمرملوک وزیری اشاره کرد.این هتل که امروز در میان فروشگاه‌های لوازم برقی در لاله‌زار به انبار تبدیل شده و اثر چندانی از آن باقی نمانده است، به همت علی حاتمی در ذهن بسیاری از ایرانیان حضوری خاطره انگیز دارد. علی حاتمی برای ساخت سریال هزاردستان مدل خیابان لاله زار را ساخت اما مدل گراند هتل به قدری واقعی بود که هنوز هم به شکل رستوران فعالیت می‌کند. 

گراند هتل تهران

بیشتر بخوانید : بهترین هتل های تهران از نظر مسافران 

هتل عباسی

هتل لوکس و قدیمی عباسی، در اصفهان از قدیمی‌ترین هتل‌های ایران و حتی جهان است. این هتل زیبای به جا مانده از دوران صفوی. این هتل در دوران صفویه ساخته شده و از آن زمان تا امروز همچنان در اوج مانده است. در ابتدا این بنا را شاه سلطان حسین صفوی به مادر خود هدیه کرده بود و بعدها در سال ۱۳۳۶، شرکت سهامی بیمه ایران این بنا را خرید و آن را به هتل تبدیل کرد. هتل عباسی اصفهان با 186 اتاق در کنار روح و عظمت تاریخی‌اش از گران‌ترین و لوکس‌ترین هتل‌های ایران است.

هتل عباسی

هتل قدیم رامسر

هتل قدیم رامسر که امروزه یکی از مجلل‌ترین هتل‌های ایران به شمار می‌آید، در سال 1312 در سه طبقه ساخته شده است. این هتل که در فهرست آثار ملی ثبت شده است، دقیقا تصویری شبیه هتل‌هایی دارد که در فیلم‌ها دیده‌ایم، بنایی باشکوه در حد فاصل میان جنگل و دریا. در دوران پهلوی این هتل به دلیل نزدیکی به چشمه‌های آبگرم خصوصی، پاتوق اعیان و اشراف بود.

هتل رامسر

هتل ملک التجار یزد

هتل ملک‌التجار یزد از عمارت‌های قدیمی و چندصد‌ساله‌ای است که تغییر کاربری یافته و با حفظ ظاهر سنتی خود، تبدیل به هتل شده‌اند. بنای این هتل در دوران ناصرالدین‌شاه منزل حاجی علی عسکر شیرازی بوده است که از بازرگانان به‌نام آن دوران بوده و شاه به اون لقب ملک‌التجار داده بود. در سال 1373 این بنا مرمت شد و تغییر کاربری داد و امروزه به عنوان یکی از مشهورترین هتل‌های شهر یزد فعالیت می‌کند.

هتل ملک‌التجار یزد

درباره هتل و نکات مربوط به رزرو هتل بیشتر بخوانید :

نگاهی به هتل بزرگ شیراز

نگاهی به هتل بین المللی قصر طلایی مشهد