این روزها، گسترش امکانات سفر، امکان جستجوی آنلاین برای پیدا کردن بلیط هواپیما و قطار، دیدن تصاویر هتل‌ها و خواندن نظرات مسافران دیگر، در مقایسه با گذشته سفر کردن را راحت‌تر کرده است. از طرفی دیگر، خستگی از سرعت سرسام‌آور زندگی در شهرهای بزرگ ساکنین این شهرها را بیشتر به سفر به شهرهای دنج و اقامت در بوم‌گردی‌ها و گذراندن تعطیلات با مردم محلی تشویق می‌کند.


در ایران استقبال از بوم‌گردی‌ها رشد چشم‌گیری داشته و حتی گردشگران خارجی در بازدید از ایران بیشتر شوق اقامت در این بوم‌گردی‌ها و تجربه زندگی محلی را دارند تا اقامت در هتل‌های لوکس و شهرهای بزرگ. در این مقاله 5 نمونه از بوم‌گردی های ایران در شهرهای مختلف را معرفی می‌کنیم که در میان گردشگران محبوبیت چشمگیری دارند و حتی اگر قصد سفر به آن مقصد را هم نداشته باشند تجربه زندگی ناب محلی در این بوم‌گردی‌ها، آن‌ها را به این شهرها و روستاها می‌کشاند.


گیله‌ بوم، اقامت در دل سرسبزی بی پایان


یکی از زیباترین بوم‌گردی‌های ایران در دل روستای قاسم آباد در گیلان خانه کرده است که در سفر به آن چنان غرق آرامش و زیبایی زندگی گذشته می‌شوید که انگار هیچ وقت پای مدرنیته به زندگی ما باز نشده است. این بوم‌گردی را سه جوان خوش ذوق اهل سفر راه اندازی کردند تا زیبایی‌های زندگی روستایی را با مردم همه جای دنیا شریک شوند.


در نگاه اول به این خانه چوبی در دل سرسبزی بی نهایت احساس می‌کنید که در لوکیشن فیلم‌ها در دل دشت‌های سرسبز کشورهای اروپایی هستید تا خانه‌ای که قرار است چند روزی را مهمان آن باشید. گیله بوم هر بار میزبان 17 مهمان در دو طبقه است، اتاق زیر شیروانی هم دارد برای کسانی که دنبال آرامش مطلق هستند و تنها سفر می‌کنند.


اگر می‌خواهید در دل زمان سفر کنید خودتان را مهمان اکو کلبه کنید، جایی که دیوارهای کاهگلی و بوی بخاری هیزمی آن برای شما آرامش مطلق به همراه دارد. تعریف از خوشمزگی غذاهای گیلان چیزی بیشتر از تکرار مکررات نیست، غذاهایی که مرزهای خوشمزگی را جا به جا کرده‌اند و اینجا لذیذترین نوع غذاهای گیلکی را نوش جان می‌کنید. غذاهایی که از سبزیجات و مرغ و گوشت محلی تهیه می‌شوند و طعم آن‌ها گره خواهد خورد با خاطراتی به یادماندنی از اقامتی بی نظیر در شمال ایران. برای اجاره ویلا در شمال کلیک کنید.


 


 
 


خانه نقلی، جایی که صفا و صمیمیت معنا پیدا می‌کند


کاشان ایران شهر کوچکی است در دل کویر، شهری که کوچکی اندازه آن را تاریخ و معماری باشکوه آن جبران می‌کند. کاشان را به خانه‌های تاریخی باشکوه آن می‌شناسیم که اغلب آن‌ها به اقامتگاه تبدیل شده‌اند، اما در کوچه پس کوچه‌های این شهر تاریخی بوم گردی باصفایی میزبان مهمانان می‌شود که صمیمت و آرامش آن مهمانان را شیفته خود می‌کند.


برای رزرو اقامتگاه بوم گردی در جاباما کلیک کنید.


این بوم‌گردی باصفا یک خانه قاجاری 150 ساله است که تمام شکوه و ویژگی‌های معماری خانه‌های کویری از حیاط اندرونی و بیرونی گرفته تا سرداب و دالان و حوض بادگیر یکجا به مهمانان نشان می‌دهد. در خانه نقلی که کوچک‌ترین خانه تاریخی ثبت شده در ایران است فقط غذای محلی سرو می‌شود آن هم در ظروف سفالی، حتی مهمانانی که عاشق تجربه‌های جدید هستند می‌توانند در پختن نان و غذاهای محلی همراه میزبان شوند، اتاق‌ها ساده است و دنج، اگر بخواهید تابستان‌ها می‌توانید بالای پشت بام و زیر سقف آسمان پر ستاره کویر بخوابید.


نارتیتی، اینجا خاطره اقامت با انارها گره می‌‌خورد


این بوم‌گردی که نام آن از شکوفه‌های انار گرفته شده در واقع خانه اجدادی یک زوج زرتشتی است که آن را به اقامتگاه تبدیل کرده‌اند. نارتیتی در تفت یزد و در محله‌ای به نام راحت آباد قرار دارد و چقدر نام محله و حال و هوای این خانه به هم می‌آیند، جایی که اقامت در آن راحت و آرام روح مهمان است.


این زوج خوش ذوق پیش از راه اندازی بوم‌گردی نارتیتی با همسایه‌ها در مورد آن صحبت کردند و همین همسایه‌ها کمک دست آنان در میزبانی هستند، اگر در محله مراسمی برپا باشد با اجازه صاحب مراسم می‌توانید به همراه میزبان در این مراسم‌ها شرکت کنید. به رسم زندگی سنتی ایرانی، در اتاق‌های کاهگلی و دنج نارتیتی خبری از تخت نیست و برای خواب لحاف و تشک در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد.


غذاهای محلی لذیذ را در رستوران کوچک این خانه باصفا نوش جان کنید و در باغ انار آن محو زیبایی شوید. هر چند خود نارتیتی بهانه‌ای شده برای سفر به تفت اما با اقامت در این بوم‌گردی باصفا فراموش نکنید که سری به جاذبه‌های تفت مانند باغ صدری، مسجد جامع شاه ولی، قلعه تاریخی فراشاه و زیارت گاه پیرناکی بزنید.
بیشتر بخوانید: چرا اقامت در بوم‌گردی سفر شما را به یادماندنی‌تر می‌کند؟
اقامتگاه بوم ‌گردی نورخونه، جایی که نور و صفایش را از منیر خانوم وام می گیرد


شاید یکی از زیباترین تجربه‌های اقامت در کویر برسد به نور خونه منیر خانوم، این اقامتگاه در روستای پاده و در استان سمنان خانه کرده است. این خانه خشتی که در گذشته مکتب خانه بوده برای میزبانی از شما مرمت شده است و میزبان شما یعنی منیر خانوم یک کدبانوی تمام عیار است که استاندارهای میزبانی را جا به جا کرده است.


اتاق‌هایی که در آن اقامت خواهید داشت ساده هستند و آرام درست مثل روحیه میزبان، اینجا در رختخواب می‌خوابید نه تخت خواب و غذاها هم دستپخت محلی‌هاست. اگر می‌خواهید خودتان را مهمان این تجربه ناب کنید، اسفند تا اوایل خرداد و پاییز بهترین زمان سفر به این منطقه است.


بوم‌ گردی بارانداز، خانه امید در دل کویر


بوم‌گردی بارانداز نتیجه تلاش‌های یک کسب و‌کار خانوادگی است یعنی خانواده طباطبایی‌ها که خانه اجدادی خود را برای کویرنوردان و ماجراجوها در دل آخرین روستای نرسیده به دشت کویر بازسازی کرده‌اند. کسانی که عاشق کویر هستند خوب می‌دانند که در این سفر چه زیبایی‌هایی در انتظارشان است از روستای گرمه و بیاضه گرفته تا تماشای نیزار و غروب آفتاب، سافاری و دیدن تخت عروس و البته دورهمی‌های آتش زیر آسمان کویر همراه با نوشیدن چای ذغالی.


بوم‌گردی بارانداز معماری کویری و درون گرا دارد؛ یک حیاط مرکز با اتاق‌هایی که دورتادور آن بنا شده‌اند و همچنین میزبان‌های باصفا و کوله‌باری از خاطره خوش اقامت.