جاباما

تنگه چاهکوه قشم ، مخوف اما زیبا و اعجاب‌انگیز!

سفر به جزیره قشم به جز تفریحات معمول مانند ساحل و دریانوردی که در همه جزیره‌ها وجود دارد، لحظات بسیار منحصربه‌فرد و جذابی را برای شما خلق می‌کند که می‌تواند تا سال‌ها به‌عنوان یکی از بهترین خاطرات سفر شما به یادگار بماند. تنگه چاهکوه قشم یکی از جاهای دیدنی این جزیره اسرارآمیز است که با ورود به آن از شدت زیبایی و جذابیت آن، شگفت‌زده خواهید شد.

تنگه چاهکوه قشم یکی از عجایب هفتگانه قشم است. بله؛ عجایب هفتگانه قشم به‌راستی که چیزی از عجایب هفتگانه جهان ندارد.

در ادامه بیشتر درباره تنگه چاهکوه قشم صحبت می‌کنیم.

تنگه چاهکوه کجاست؟

جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره ایران است و به‌تنهایی به چند بخش و شهر و دهستان تقسیم می‌شود. تنگه چاهکوه به‌عنوان یکی دیدنی های قشم در قسمت شمال غرب جزیره قرار دارد.

تنگه چاهکوه در ناحیه محافظت شده جزیره قشم و در ژئو پارک قرار دارد.

تنگه چاهکوه در نزدیکی روستای چاهوی شرقی و در منطقه شهاب قشم قرار دارد که با مرکز جزیره قشم در حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد.

اگر به دنبال آدرس تنگه چاهکوه قشم باشید، این جاذبه زیبا در نزدیکی روستای چاهوی شرقی قشم قرار دارد.

تنگه چاهکوه کجاست
تنگه چاهکوه در منطقه محافظت شده ژئوپارک قرار دارد

مسیر دسترسی به چاهکوه

برای دسترسی به تنگه چاهکوه باید در ابتدا خودتان را به جزیره زیبای قشم برسانید. برای سفر به جزیره قشم دوراه اصلی وجود دارد. سفر هوایی و سفر ترکیبی دریایی و زمینی.

راحت‌ترین و سریع‌ترین راه رسیدن به قشم، سفر هوایی است. فاصله هوایی تهران تا جزیره قشم، بسته به وضعیت آب‌وهوایی جزیره، بین ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه تا حدود ۲ ساعت است.

درصورتی‌که از طریق هوایی به قشم سفر کردید و هیجان بازدید از تنگه چاهکوه آن‌قدر زیاد بود که تمایل داشتید قبل از همه چیز این منطقه شگفت‌انگیز را ببینید، می‌توانید با استفاده از تاکسی فرودگاه و پس از حدود ۴۰ دقیقه به تنگه چاهکوه برسید.

اگر در حال قشم گردی هستید، در مسیرتان سری هم بزنید به ساحل سرخ قشم و خاک باارزش آن را از نزدیک لمس کنید.

آدرس تنگه چاهکوه قشم
فاصله هوایی قشم تا تهران حدودا ۲ ساعت است

اما برای دسترسی زمینی به قشم، می‌توانید با استفاده از خودروی شخصی، قطار و یا اتوبوس به بندرعباس برسید و از بندرعباس و از طریق اسکله شهید حقانی، می‌توانید با استفاده از شناور و پس از حدود یک ساعت به جزیره قشم برسید. اسکله شهید ذاکری قشم کمی نسبت به تنگه چاهکوه دورتر است و فاصله آن با تنگه چاهکوه در حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه است.

اما اگر بدون ماشین شخصی سفر رفتن برایتان خیلی سخت و دشوار است، می‌توانید خودتان را به بندرعباس برسانید و از طریق بندر پل، با استفاده از شناور به بندر لافت که در قسمت شمالی جزیره قشم قرار دارد، سفر کنید.

بندر پل در حدود ۸۲ کیلومتر از بندرعباس فاصله دارد و این مسیر نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد. همچنین فاصله بندر لافت در جزیره قشم تا تنگه چاهکوه با خودروی شخصی، چیزی در حدود ۵۰ دقیقه است.

دسترسی به تنگه چاهکوه از داخل قشم

به‌صورت کلی، برای دسترسی به تنگه چاهکوه قشم، ابتدا باید به میدان درگهان بروید و سپس از قسمت غربی خارج شوید. پس از حدود ۳۰ کیلومتر، در میدان به سمت راست بپیچید و پس از ۴۰ کیلومتر دیگر به روستای چاهوی شرقی می‌رسید.

بهتر است در اینجا ماشین خود را پارک کنید و پیاده به سمت تنگه زیبای چاهکوه حرکت کنید.

فاصله تنگه چاهکوه تا قشم
دسترسی به تنگه چاهکوه کار آسانی است

هزینه و ساعات بازدید از تنگه چاهکوه قشم

به‌صورت کلی برای بازدید از تنگه چاهکوه به حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارید. اما دراین‌بین شما می‌توانید ساعاتی را در مناطق جذاب تنگه چاهکوه استراحت کنید.

زمان بازدید از تنگه چاهکوه قشم از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر برای تمامی روزهای هفته است.

هزینه ورودی به تنگه چاهکوه قشم هم به‌ازای هر نفر، ۵ هزار تومان است.

اگر هم در حال سفر از کیش به قشم هستید، در همین مجله راهنمای کامل این سفر را می‌توانید بخوانید و از زیبایی هر دو جزیره استفاده کنید.

ساعات بازدید از تنگه چاهکوه
در طول روز و در روشنایی هوا می‌توانید از چاهکوه بازدید کنید

وجه تسمیه چاهکوه چیست؟

چاهکوه از ترکیب دو کلمه چاه و کوه ساخته شده است. این منطقه تمامی از کوه‌هایی تشکیل شده که به دلیل فرسایش زمین در طی دوران مختلف زمین‌شناسی، دارای حفره‌های متعدد چاه مانندی هستند.

به همین یکی از دلایل نام‌گذاری این منطقه وجود حفره‌های چاه مانند در دل کوه است.

اما علت دیگری که احتمالاً به واقعیت نزدیک‌تر است، این است که ساکنین قدیمی این منطقه، برای دسترسی آسان‌تر به آب شیرین، ۴ حلقه چاه در ورودی این تنگه حفر کرده‌اند و به همین علت، این منطقه به تنگه چاهکوه مشهور شده است.

در حال حاضر هم مسیر کانال مانندی در داخل تنگه مشاهده می‌شود که در واقع مسیر حرکت آب از چاه‌های حفر شده بوده است.

یکی دیگر از عجایب جزیره قشم، جنگل حرا است که رازهای پنهان آن خواندنی است.

وجه تسمیه چاهکوه
علت نام‌گذاری تنگه چاهکوه، حفر ۴ حلقه چاه در این محل برای تامین آب محلیان بوده است.

ساختار عجیب و بخش‌های مختلف تنگه چاهکوه و تاریخچه آن

تنگه چاهکوه قشم در واقع حاصل شکستگی بخش بزرگی از کوه به دلیل قرارگرفتن بر روی یک گسل است که در طی میلیون‌ها سال به وقوع پیوسته است.

این تنگه در ابتدا به دلیل شکستگی ایجاد شده و در طی سالیان متمادی به دلیل بارش باران و وزش بادهای شدید، شکل فعلی را به خود گرفته و حفره‌های عظیم داخل آن ایجاد شده است.

در قسمت ابتدایی تنگه چاهکوه بخشی از کوه به شکل یک تندیس درآمده که به آن سه سر نگهبان گفته می‌شود. کمی که به جلوتر برویم، بقایای چاه‌های حفر شده برای نگهداری آب شیرین به چشم می‌خورد. وقتی که این مسیر را ادامه بدهیم، به بخش جذاب تنگه چاهکوه می‌رسیم.

بخشی از کوه به‌صورت یک دوراهی شکافته شده و شما باید یکی از این دو مسیر را برای ادامه راه انتخاب کنید. هرچه از سمت شمال به سمت جنوب تنگه حرکت کنیم، عرض مسیر حرکت کمتر می‌شود و حتی در قسمت‌هایی از مسیر به کمتر از ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد.

عمق این تنگه در بخش‌هایی از آن به‌شدت زیاد می‌شود و حتی می‌توانید در عمق ۱۰۰ متری و در بین لایه‌های عظیم کوه، فضای بسیار شگفت‌انگیز و هیجان‌انگیزی را تجربه کنید.

دانشمندان عمر تنگه فعلی چاهکوه قشم را بیش از ۲ میلیون سال تخمین زده‌اند. تمامی دیواره‌های کوه در طی میلیون‌ها سال به دلیل بارش باران‌های سیل‌آسا و همچنین بادهای شدید، دچار فرسایش و تغییر شکل شده و در حدود ۲ میلیون سال پیش به شکل امروزی خود درآمده است.

جاذبه های قشم
قدمت این تنگه بیش از ۲ میلیون سال تخمین زده شده است

شگفتی‌ها و عجایب تنگه چاهکوه قشم

در تنگه چاهکوه قشم شما با اشکال و ساخته‌های متفاوتی از کوه مواجه می‌شوید که همگی به‌صورت طبیعی و در طی سال‌های، به دلیل فرسایش به وجود آمده‌اند.

این اشکال و حفره‌ها به قدری زیبا هستند که در نگاه اول انگار هنرمند سنگ‌تراشی با دقت این اشکال زیبا را در دل کوه تراشیده است.

هرکدام از بخش‌ها و راهروهای این تنگه شگفتانه جذابی برای ارائه دارند و از هر طرف که رفتید جز شگفتی بر شما نخواهد افزود.

اگر شگفتی‌های این دره بی‌نظیر شما را به وجد آورده است، بیایید با هم در این نوشته درباره دره ستارگان که آن هم شهرت جهانی دارد و در قشم قرار گرفته بیشتر بخوانیم.

عجایب هفتگاه قشم
چاهکوه یکی از عجایب جزیره قشم است

پوشش گیاهی و جانوری تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه در دل کوه ایجاد شده و مسیر عبور آب در تمامی قسمت‌های آن به چشم می‌خورد. اما به دلیل آن که این تنگه دارای خاک و شرایط مناسب برای رشد گیاهان نیست، پوشش گیاهی این منطقه به خار و علف‌های مخصوص بیابان محدود می‌شود.

همچنین در اطراف تنگه چاهکوه درختچه‌های کوچک و پراکنده‌ای به چشم می‌خورند که به دلیل حفر چاه‌ها و تغییر شرایط اقلیمی این منطقه است.

وجود منابع آب شیرینی در این منطقه باعث شده تا تنگه چاهکوه میزبان بخش زیادی از جانوران در این منطقه است به طوری که تنوع پرندگان و پستانداران تنگه چاهکوه به بیش از ۱۶ گونه مختلف می‌رسد.

بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه

جزیره قشم به دلیل شرایط آب‌وهوایی و قرارگرفتن در دل خلیج‌فارس، دارای رطوبت و آب‌وهوای شرجی است و درصورتی‌که تحمل گرما و آب‌وهوای شرجی برای شما مشکل است، بهتر از سفر به این منطقه در اواسط بهار تا انتهای تابستان خودداری کنید.

به‌صورت کلی بهترین زمان برای سفر به تنگه چاهکوه قشم از اواسط فصل پاییز تا اواسط زمستان است. در این مدت آب‌وهوا تا حد بسیار خوبی خنک و مطلوب است و رطوبت و شرجی هوا هم کاهش پیدا می‌کند.

بین ساعات ۴ تا ۶ بعدازظهر در فصل پاییز و زمستان، بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه قشم است.

دیدنی های جزیره قشم
پاییز و زمستان بهترین فصل برای سفر به قشم هستند

چه کسانی می‌توانند از تنگه چاهکوه بازدید کنند؟

همان‌طور که گفتیم این تنگه به‌صورت کاملاً طبیعی و طی میلیون‌ها سال ساخته شده و مسیر حرکت آن دارای ناهمواری‌های بسیار زیادی است و در بخش‌های از مسیر لازم است تا با استفاده از تجهیزات عبور و مرور صورت بگیرد.

وجود مسیرهای صعب‌العبور و ناهمواری‌های بسیار زیاد باعث شده تا بازدید از تنگه چاهکوه برای افرادی که دارای مشکلات تردد هستند و همچنین افراد سالمند کمی دشوار باشد.

اگر دیدن دره چاهکوه با دشواری‌هایش برایتان میسر نیست، سری به دیگر جاهای دیدنی قشم بزنید که هر کدام دنیایی از شگفتی و زیبایی هستند.

لوازم موردنیاز برای بازدید از چاهکوه

بازدید از این منطقه نیاز به تجهیزات تخصصی کوهنوردی ندارد؛ اما برای به حداکثر رساندن تجربه بازدید از تنگه چاهکوه قشم بد نیست تجهیزات مختلفی را همراه خود داشته باشید.

کفش مناسب کوهنوردی اولین و مهم‌ترین تجهیزاتی است که باید همراه خود داشته باشید تا در بخش‌های صعب‌العبور دچار لیز خوردن نشوید.

همچنین عصای کوهنوردی، قمقمه آب به تعداد نفرات و خوراکی‌های کوچک و مقوی را همراه داشته باشید.

جاهای دیدنی قشم
در بازدید از این تنگه حتما کفش مناسب بپوشید

نکات مهمی در بازدید از تنگه چاهکوه قشم

  • دیواره‌های تنگه چاهکوه بسیار مرتفع هستند و فضای نسبتاً بسته‌ای را می‌سازند که ممکن است برای افرادی که دچار فوبیای فضاهای بسته یا کلاستروفوبیا هستند، ناخوشایند باشد.
  • به دلیل وجود دیواره‌های بلند، تقریباً در تمامی مسیر تنگه چاهکوه قشم تلفن همراه آنتن نخواهد داشت.
  • به دلیل دیواره‌های بلند، تنگه زودتر از موعد روز تاریک می‌شود، بهتر از بازدید از تنگه را به ساعات پایانی شب موکول نکنید چراکه بازدید از تنگه چاهکوه در شب ممکن نیست.
  • این مسیر در طی میلیون‌ها سال ایجاد شده، حتماً در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید و از ریختن زباله خودداری کنید.

جاهای دیدنی نزدیک به تنگه چاهکوه

  • دره ستارگان، در ۷۵ کیلومتری تنگه چاهکوه قرار دارد.
  • جنگل حرا قشم در فاصله ۲۵ کیلومتری تنگه چاهکوه قرار دارد.
  • غار نمکدان قشم در فاصله ۴۳ کیلومتری تنگه چاهکوه قرار دارد.
  • جزایر ناز قشم که در فاصله ۷۵ کیلومتری تنگه چاهکوه قشم قرار دارند.
دره ستارگان قشم
دره ستارگان نیز یکی دیگر از جاذبه هایی است که در لیست عجایب جزیره قشم قرار دارد

در سفر به قشم کجا اقامت کنیم؟

اقامت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر سفر است که باید پیش از برنامه‌ریزی سفر به آن فکر کنید. جاباما تمامی پیچیدگی‌های تهیه اقامتگاه در سفر را برای شما آسان کرده و به شما این امکان را می‌دهد تا ظرف مدت چند دقیقه، بهترین اقامتگاه موردنظر خود را رزرو کنید.

برای رزرو اقامتگاه در قشم، می‌توانید به وب‌سایت جاباما مراجعه کنید. در قشم شما می‌تواند در هتل، اقامتگاه بوم گردی و ویلا سکونت داشته باشید. برای رزرو اقامتگاه بوم گردی قشم و همچنین رزرو هتل در قشم جاباما فهرستی از بهترین‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با بررسی امکانات و ویژگی‌های اقامتگاه و هتل و همچنین بررسی نظرات مسافرین پیشین، بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. پس از انتخاب اقامتگاه، تنها کافی است تا زمان ورود و تعداد نفرات را مشخص کنید و به‌صورت کاملاً آنلاین، اقامتگاه قشم خود را رزرو کنید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه قشم کجاست؟

تنگه چاهکوه قشم در قسمت شمال غربی جزیره قشم، در نزدیکی روستای چاهوی شرقی و در منطقه شهاب قرار دارد.

فاصله تنگه چاهکوه تا قشم چقدر است؟

فاصله تنگه چاهکوه تا قشم در حدود ۷۰ کیلومتر است.

آیا امکان بازدید از تنگه چاهکوه در شب وجود دارد؟

ساعات بازدید از تنگه چاهکوه از ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر است، اما شما می‌توانید در شب از مناطق اطراف تنگه چاهکوه بازدید کنید.

در تنگه چاهکوه چه امکانات و تفریحات وجود دارد؟

تنگه چاهکوه کاملاً به‌صورت بکر و دست نیافته باقی مانده و امکانات رفاهی خاصی در آن وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا