یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر شمال، علاوه بر اجاره ویلا، سوغاتی فروشی‌های آن در کنار جاده‌ها است. امکان ندارد در شمال، از شهری به شهر دیگر سفر کنیم، اما کنار یکی از این سوغاتی فروشی‌ها ترمز نزنیم.


برای بسیاری از گردشگران،‌ خرید سوغاتی و صنایع دستی شهرهای مختلف، از جدانشدنی‌ترین بخش‌های هر سفر است. خرید سوغاتی برای دوستان و اعضای خانواده باعث می‌شود که به دیگران یادآوری کنیم هنگام سفر به یادشان بوده‌ایم.


همچنین سوغاتی‌ها محصولات خاص هر منطقه هستند که  معمولاً در شهرهای خودمان پیدا نمی‌شوند و بردن آنها به‌عنوان سوغاتی به شهرهای خودمان، خاطره خوش سفر را تکرار می‌کند.


اغلب، انواع کلوچه و کوکی، زیتون، چای،‌ برنج و ماهی را به‌عنوان سوغاتی شمال می‌شناسند، اما شهرهای شمالی پر از انواع خوراکی‌های خاص و صنایع دستی فوق‌العاده زیبا هستند که هر کدام می‌توانند یک تحفه‌ منحصر به‌فرد برای خود یا عزیزانتان باشند.


در ادامه، برخی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین خوراکی‌ها و صنایع دستی مازندران  را معرفی می‌کنیم که در مسیر چالوس، عباس آباد، تنکابن و رامسر پیدا می‌شود.


شهرهای بین چالوس تا رامسر


شهرهای بین چالوس تا رامسر

اگر از تهران و از مسیر جاده زیبای چالوس به مازندران برسید، اولین شهری که در آن توقف خواهید کرد شهر چالوس است. چنانچه بخواهید همین مسیر را به سمت گیلان یا مقصد معمولاً پرطرفدار بعدی، یعنی رامسر ادامه بدهید و سراغ اجاره ویلا رامسر بروید، باید از دو شهر مهم دیگر بگذرید.


پس از چالوس به عباس‌آباد می‌رسید، آنگاه تنکابن را رد می‌کنید و شهر بعدی رامسر است. همه این شهرها پر از جاذبه‌های تفریحی، اقامتگاه‌های متنوع، طبیعت فوق‌العاده و سوغاتی‌های بسیار خوشمزه و مخصوص به خود هستند.


در ادامه، سوغاتی‌های مخصوص به هرکدام از این شهرها به شما معرفی می‌کنیم تا اگر به این شهرها سفر کنید، مثل یک گردشگر حرفه‌ای دنبال خوراکی‌ها و صنایع دستی منحصربه‌فرد هر شهر باشید.


سوغاتی‌های مخصوص چالوس


سوغاتی‌های مخصوص چالوس

شهر زیبای چالوس یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری در شمال ایران است و اجاره ویلا در چالوس طرفداران زیادی دارد.


برای خرید سوغاتی از این شهر، هم در میان شناخته‌شده‌ترین سوغاتی‌های شمال مثل ماهی، ترشی، کلوچه و زیتون گزینه‌های بسیار متنوعی وجود دارد و هم در میان محصولات خاص‌تر که در این شهر وجود دارد.


خوراکی‌های سوغاتی چالوس بسیار خوشمزه و لذیذ هستند و طرفداران بسیاری دارند. انواع شیرینی‌ها و نان‌های محلی مثل برنجک، رشته به رشته، نان ییلاقی، قماق و آغوز نون در چالوس عرضه می‌شود.


همچنین در چالوس می‌توانید بعضی غذاهای خاص این شهر مثل گئی پلو، آغوزمسما، خورشت آلو و نازخاتون را میل کنید، یا با تهیه مواد اولیه آنها از این شهر، این غذاها را در شهر خودتان بپزید و لذت ببرید.


برنجک


برنجک

برنجک یک خوراکی سالم و مغذی است که از قدیم در بسیاری از شهرهای شمالی به‌عنوان نوعی میان‌ وعده یا تنقلات مصرف می‌شده است.


برنجک یکی از سوغاتی‌های جالب و خوشمزه چالوس است که به خاطر ظاهر سفید و پفکی آن به‌خصوص مورد توجه کودکان قرار می‌گیرد و ترکیبی از دانه‌های برنج ایرانی، روغن، شکر  و نمک است که طی فرایند پخته شدن و سرخ شدن به یک محصول جالب و خوشمزه تبدیل می‌شوند. برنجک به‌تنهایی یا در ترکیب با برخی آجیل‌ها و یا همراه گندمک عرضه می‌شود.


قماق


قماق

 نوعی نان محلی و از سوغاتی‌های خاص چالوس و نوشهر است که با استفاده از آرد گندم، تخم مرغ، جعفری، شوید، گردو و شنبلیله تهیه می‌شود.


در این نان‌ محلی یا شیرینی، از هیچ‌ نوع شیرین‌کننده‌ای استفاده نمی‌شود و می‌توان آن را با یک شیرین‌کننده به‌عنوان میان‌ وعده یا به عنوان نان در کنار پنیر و مربا مصرف کرد.


رشته به رشته


رشته به رشته

یکی دیگر از سوغاتی‌ها و شیرینی‌های خوش طعم چالوس و البته تمام مازندران، شیرینی رشته به رشته  یا رشته برشته است.


دلیل نام‌گذاری این شیرینی طرز تهیه آن است که شامل خمیری ساخته شده از آرد برنج و شکر می‌شود که به صورت رشته‌های باریک روی یک سطح صاف می‌ریزند و یک حجم نازک پفکی خوشمزه به دست می‌آید که طرفداران بسیاری دارد. مواد اولیه این شیرینی خاک قند، هل، آرد برنج و روغن است و مزه‌ی ترد و لذیذی دارد.


جاجیم


جاجیم

جاجیم نوعی بافته‌ی مخصوص و محکم است که اصلی‌ترین کاربرد آن استفاده به‌عنوان زیرانداز است و یکی از نفیس‌ترین سوغاتی‌های چالوس به‌حساب می‌آید.


در مناطق مختلف ایران، هرجا که دسترسی به دام و پشم وجود داشت، جاجیم بافته می‌شد، اما امروزه تعداد بافندگان آن در سراسر ایران کم شده است. ویژگی جاجیم‌ این است که در هر منطقه به‌صورت الهام گرفته از طبیعت و فرهنگ همان‌جا بافته می‌شود.


نقش‌های جاجیمی که در چالوس بافته می‌شود از گیاهان و درختان بومی متأثر است. جاجیم‌ها در چالوس به عنوان زیرانداز، پشتی، رختخواب‌پیچ و رویه کرسی استفاده می‌شدند و امروز هم می‌توانند به‌صورت تزیینی و هم کاربردی استفاده شوند.


موج بافی


موج بافی

موج‌بافی، رختخواب پیچ یا ابزار، نوعی بافت پارچه‌ای از جنس پشم رنگرزی شده و از صنایع دستی جالب توجه در بسیاری نقاط ایران است که در مازندران و شهر چالوس هم از قدیم رواج داشته است.


در هنر موج بافی هنرمندان با پشم گوسفند و دستگاه مخصوص بافندگی، پارچه‌هایی با طرح‌های هندسی و در رنگ‌های مختلف و زیبا خلق می‌کنند.


از پارچه موج بافی برای رختخواب‌پیچ، پتو، پشتی، رویه كرسی و سجاده  استفاده می‌شد و امروز هم می‌تواند به‌عنوان یک سوغاتی زیبا از چالوس در تزیینات یا لوازم کاربردی خانه مثل روتختی، رومبلی یا رومیزی استفاده شود.


لاک تراشی


لاک تراشی

لاک تراشی هنر تراش چوب با مغارها و ابزارهای مخصوص برای ساخت محصولات کاربردی و یکی دیگر از هنرهای مردم چالوس و استان مازندران است.


لاک‌تراشی هنری است که با استفاده از چوب، اقلامی مانند قاشق، قند چوله، تنباکو چوله و ملاقه ساخته می‌شود. این سنت هنری به دلیل فراوانی درختان و چوب‌ها از گذشته تا کنون در بسیاری از نقاط استان مازندران و چالوس رواج داشته است و امروز با گرایش دوباره به استفاده از ظرف‌های چوبی و سنتی رونق پیدا کرده است.


سوغات مخصوص عباس آباد


سوغات مخصوص عباس آباد

عباس آباد شهری کوچک در حد فاصل میان چالوس و تنکابن است. اگر در عباس آباد توقف کنید می‌توانید از انواع شیرینی‌های شمالی شامل کلوچه، کوکی، آغوزنون، پشت زیک، رشته به رشته، قماق و برنجک به عنوان سوغاتی بخرید و با خود ببرید.


در اینجا سه سوغاتی جذاب و منحصربه‌فرد مازندرانی را به نام‌های نان قتلمه، اسبه حلوا و آب دندون معرفی می‌کنیم که در عباس آباد می‌توانید پیدا کنید.


آب دندون


آب دندون

شیرینی آب دندون یا باب دندون یکی از شیرینی های سنتی و خشک مازندران است که بهترین نمونه‌هایش را می‌توانید در عباس آباد پیدا کتید.


این شیرینی خوشمزه ظاهری مشابه شیرینی برنجی دارد و به این دلیل به آن آب دندون هم گفته می‌شود که با تردی فوق‌العاده‌ای در دهان آب می‌شود. آب دندون از آرد برنج و تخم‌ مرغ و کره تهیه می‌شود و یک سوغاتی فوق‌العاده لذیذ است.


نان قتلمه


نان قتلمه

نان قتلمه یک نان ساده و بسیار خوشمزه و از اصلی‌ترین سوغاتی‌های عباس آباد است که در ماه رمضان و به همراه فرنی سرو می‌شود و خیلی پرطرفدار است.


نان قتلمه بدون فر و در ماهیتابه و روغن سرخ و تهیه می‌شود و در تهیه آن گلاب به کار می‌رود که به این نان عطر و طعم بی نظیری می‌بخشد.


اسبه حلوا


اسبه حلوا

اسبه حلوا یا حلوای سفید مازندرانی، یک خوراکی خیلی خاص و ویژه است که ظاهری شبیه به گز دارد اما زرد رنگ است.


این محصول با مواد اولیه‌ای همچون برنج، شیره خرمالو جنگلی، سفیده تخم‌مرغ، مغز گردو و کنجد تهیه‌شده و به‌عنوان سوغاتی خیلی خاص مازندرانی در عباس آباد می‌توانید پیدایش کنید.


پارچه بافی


پارچه بافی


پارچه‌بافی یکی از شاخه‌های نساجی و از هنرهای قدیمی استان مازندران است که با ریسیدن نخ پارچه توسط دستگاه‌های سنتی تولید می‌شد و از آن پارچه‌ها برای دوخت لباس‌‌های مختلف استفاده می‌کردند.


پارچه بافی سنتی در نقاط مختلف مازندران از جمله شهر عباس آباد انجام می‌شود و هنرمندان در آن به بافت انواع پارچه‌های پشمی، ابریشمی و نخی می‌پردازند. اگر به بافت‌ها و پارچه‌های سنتی علاقه‌مند باشید انواع مختلفی از آن را می‌توانید در استان مازندران و شهر عباس آباد پیدا کنید.


در مازندران پارچه‌های نخی و لطیف شمد، پارچه‌های ابریشمی الیجه و پارچه‌های پشمی چوغا و باشلق نام دارند و هرکدام می‌توانند به‌عنوان رواندازهای تزئینی یا پارچه‌های لباسی استفاده شوند.


سوغات مخصوص تنکابن


سوغات مخصوص تنکابن

بعد از عباس آباد در حد فاصل چالوس تا رامسر، شهر تنکابن واقع است که بیش از همه به‌خاطر ارتفاعات ییلاقی دو هزار و سه هزار معروف است. تلاقی دریا، کوه، جنگل و روستاهای ییلاقی این شهر را به یک مقصد جذاب گردشگری بدل کرده است.


انواع محصولات کشاورزی  کشاورزی و باغی مانند گردو، فندق و لوبیا، مرکبات، برنج، چای، ماهی، زیتون پرورده، ماست چکیده و ... صنایع دستی مانند چوغا، چادرشب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‏گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی، در کنار شیرینی‌ها و نان‌های محلی مثل آغوزنون و نان ییلاقی از سوغاتی‌های شهر تنکابن هستند.


آغوزنون


آغوزنون

آغوزنون یک شیرینی سنتی مخصوص مازندران است که در تنکابن و برخی شهرهای دیگر مازندران تهیه می‌شود و در جشن‌های عروسی، شب یلدا و مراسم خاص از این شیرینی محلی برای پذیرایی استفاده می‌کنند. آغوز به معنای گردو است و نان هم که در معنای شیرینی به کار می‌رود.


آغوزنون شیرینی با آرد گندم، شیر، تخم‌مرغ و شکر پخته می‌شود و در برخی مناطق در هنگام پخت داخل خمیر آن، گردو نیز قرار می‌دهند. آغوزنون از آن دسته سوغاتی‌های خوشمزه است که به‌راحتی می‌توان آن را حمل کرد و برای بردن به شهرهای دیگر به‌عنوان سوغاتی، گزینه بسیار مناسبی است.


پشت زیک


پشت زیک

پشت زیک یا همان همان سوهان کنجدی یک خوراک خوشمزه مازندرانی است که سوغاتی تنکابن هم هست. زیک نام پرنده‌ای است که زیستگاه آن در شمال کشور است و مازندرانی‌ها به‌خاطر شباهت رنگ این خوراکی به آن پرنده، به این شیرینی پشت زیک می‌گویند.


پشت زیک یک خوراک خوشمزه و شیرین و بسیار مقوی تهیه شده از کنجد، کره، گردو و شکر است  و به‌دلخواه داخل آن می‌تواند با گردو یا پسته پر شده باشد.


نان ییلاقی


نان ییلاقی

نان ییلاقی یکی از شیرینی‌های سنتی شهر تنکابن و از سوغاتی‌های مازندران است که با طعم نسبتاً شیرین و عطر خوبش طرفداران زیادی پیدا کرده است.


این نان برای صبحانه، به‌عنوان میان وعده با چای یا در ماه رمضان به‌عنوان افطاری میل می‌شود و از ترکیب آرد، خمیرمایه، شکر، شیر و ماست و هل، گردو و کنجد تهیه می‌شود.


سوغات مخصوص رامسر


سوغات مخصوص رامسر

رامسر به دلیل قرار گرفتن در مرز بین استان گیلان و مازندران و برخورداری از طبیعت جنگلی و روستاهای ییلاقی، سوغاتی‌های بسیار متنوعی دارد.


انواع‌ نان‌ها و شیرینی‌های محلی، عسل و ماهی و سبزیجات متنوع و معطر از جمله محصولات رامسر هستند. همچنین چادرشب بافی و نمد مالی دو صنایع دستی بسیار ارزشمندی است که در این شهر تولید و در شهرهای دیگر شمال کمتر پیدا می‌شود.


نان کماج


نان کماج

نان کماج یکی دیگر از شیرینی‌های جذاب مازندرانی و از سوغاتی‌های خوشمزه رامسر است که معمولاً به‌عنوان شیرینی عید نوروز پخت می‌شود.


نان کماج در واقع یک پنکیک سنتی و یکی از قدیمی‌ترین سوغات شمال و مازندران است که با ترکیبات ساده‌ای مثل آرد و شیر و شکر و گاهی طعم دهنده‌هایی مثل گلاب و زعفران تهیه می‌شود و می‌تواند به‌عنوان میان‌ وعده یا صبحانه مصرف شود.


حلوای اوماج


حلوای اوماج

حلوای اوماج یک دسر بسیار مقوی و جذاب مازندرانی و یکی از اصلی‌ترین شیرینی‌های سوغات شمال است که از ترکیب آرد و کره و شکر و زعفران تهیه می‌شود. دستور پخت‌های مختلفی از این حلوای خوشمزه در شهرهای مختلف وجود دارد؛ اما منشأ آن مازندران است.


چادرشب بافی


چادرشب بافی

چادرشب که نام آن در مازندران لاون بافی است، هم‌اکنون در شهرهای رامسر، آلاشت، لفور و هزار جريب بهشهر بافته می‌شود. چادرشب پارچه‌ای است نرم و ضخیم که معمولاً طرح اصلی آن مربع، مستطیل‌هایی به رنگ قرمز، لاجوری و سبز هستند و از فرایند ریسندگی در دستگاه‌های سنتی تولید می‌شوند.


در گذشته چادر شب یک بافته بسیار مهم و ضروری در خانه‌های شمالی بود که زنان روستایی از آن برای محکم نگه داشتن کمر خود به هنگام کار کشاورزی استفاده می‌کردند و هم به عنوان روانداز و رویه در داخل خانه‌های شمالی از آن استفاده می‌شد و یک بخش مهم از جهیزیه هر دختر شمالی را تشکیل می‌داد.


نمونه‌های نفیس چادرشب‌بافی که در رامسر و برخی نقاط دیگر شمال ایران تولید می‌شوند بسیار ارزشمند و معمولاً گران هستند و می‌توانند یک سوغات فوق‌العاده از شهرهای شمال باشند.


نمد


نمد

نمدمالی یا نمدبافی هم از دیگر صنایع‌دستی است که در گذشته در رامسر رواج داشته، ولی امروز کمتر از قبل تولید می‌شود. نمد  معمولاً در سایر شهرهای شمالی به ندرت یافت می‌شود و محصول ویژه رامسر است.


نمد که اغلب به‌صورت زیر‌انداز استفاده می‌شود برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت بسیار مفید است. این محصول از پشم طبیعی ساخته می‌شود و به اشکال متفاوتی از جمله گرد، بیضی، مستطیل درمی‌آید.


معمولاً طرح‌های اولیه با پشم‌های رنگی روی سطح ساخته می‌شوند، حد فاصل میان آنها با پشم‌های ساده و سفید پر می‌شود و طی فرایند بسیار دشوار و زمان‌بر فشرده شدن و مشت‌ومال خوردن تولید می‌شوند. به دلیل بالا بودن هزینه مواد اولیه و سختی فرایند تولید، این محصول معمولاً قیمت بالایی دارد.


مهم‌ترین سوغاتی‌های شمال در همه شهرها


مهم‌ترین سوغاتی‌های شمال در همه شهرها

چای و برنج، عسل و خشکبار، زیتون و ماهی، کلوچه و ترشی و محصولات صنایع دستی چوبی، حصیربافی و مروار بافی تقریباً در همه شهرهای شمالی، از جمله در حد فاصل بین چالوس تا رامسر قابل دسترسی است.


ماهی


ماهی

ماهی یکی از اصلی‌ترین سوغاتی‌های تمام شهرهای شمالی است که در کنار ساحل دریا قرار دارند. اگرچه معمولاً ماهی‌های جنوب ایران به دلیل تنوع، تیغ و خار کمتر و فراوانی در همه شهرهای ایران برای ذائقه بسیاری از ایرانیان شناخته‌شده‌تر است، اما شمالی‌ها معمولاً طعم ماهی‌های شمال را با هیچ‌چیز دیگری عوض نمی‌کنند.


به‌خصوص ماهی سفید و ماهی کولی دو نوع ماهی بسیار محبوب در میان مردم شمال است که در منوی مهم‌ترین رستوران‌های غذای محلی یافت می‌شود.


از جمله دیگر ماهی‌های خوشمزه شمال می‌توان به قزل‌آلا، ماهی آزاد یا سالمون، اردک‌ماهی، ازون برون، سوف و کلیکا اشاره کرد.


اگر اهل غذاهای دریایی باشید، فروش انواع ماهی‌های در کنار ماهی‌دودی و ماهی شور و اشپل که چاشنی‌های غذایی تهیه شده از ماهی‌ها هستند در از بازارهای شمالی رواج دارد. فراموش نکنید که فصول سرد سال، برای خرید، خوردن و سوغات بردن ماهی‌ها بیشتر توصیه می‌شوند.


چای


چای

چای محبوب‌ترین نوشیدنی ایرانیان است که در باغ‌های چای شمال کشور کشت می‌شود. اگرچه شهر لاهیجان بیشترین شهرت را در تولید محصول چای دارد، اما چای در بسیاری از شهرهای شمالی از لاهیجان، فومن، املش و کلاچای در گیلان گرفته تا رامسر و تنکابن در مازندران کشت می‌شود.


چای شمال، سال‌ها با واردات بی‌رویه‌ چای‌های خارجی بی‌کیفیت از فهرست علایق مردم ایران خارج شده بود و جز مردم گیلان و مازندران، بقیه مردم علاقه چندانی به آن نشان نمی‌دادند، اما طی سال‌های اخیر، با افزایش آشنایی مردم با چای شمال، رفته‌رفته بر تعداد کسانی افزوده شد که به طرفداران چای ایرانی بدل شدند، نحوه‌ دم‌آوری آن را یاد گرفتند و طعم و عطر طبیعی چای شمال را با هیچ نوشیدنی دیگری عوض نمی‌کنند.


کلوچه و کوکی


کلوچه و کوکی

بدون شک در میان تمام محصولات و سوغاتی‌های شمالی، کلوچه‌ها از همه محبوب‌تر هستند. به‌ندرت پیش می‌آید کسی به شمال سفر کند و دست کم یک بسته کوچک کلوچه با خود سوغات نبرد.


پخت کلوچه در برخی شهرهای استان گیلان همانند لاهیجان، لنگرود و فومن انجام می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و طعم مخصوص به خودشان را دارند اما همین شیوه تهیه کلوچه امروز تقریباً در همه شهرهای شمالی وجود دارد.


علاوه بر اینکه معمولاً هر شهر یک یا چند نوع کلوچه محلی مخصوص به خود هم ممکن است داشته باشد. مواد اصلی کلوچه را آرد، جوش شیرین، هل، دارچین، بیکینگ پودر، تخم مرغ، شکر و روغن تشکیل می‌دهند که با طرحی خاص درون کوره پخت می‌شود. ویژگی‌های کلوچه‌های شمال تازگی و طراوت آنهاست.


کوکی، نوع مخصوصی از کلوچه‌های خوشمزه است. گردو، کشمش، تخم مرغ، کره، وانیل و کاکائو مواد تشکیل‌دهنده کوکی هستند که به آن طعم فوق‌العاده ترد و عالی می‌بخشند.


اگر در شهرهای شمالی کلوچه و کوکی تهیه کردید، بهتر است از فروشنده‌ها بخواهید که آن را با سلفون به‌خوبی بسته‌بندی کنند تا هوای کمتری به کلوچه‌ها برسد و تازگی خود را حفظ کنند.


همچنین بهتر است اگر قصد دارید کلوچه‌ها را طولانی مدت نگهدارید، آنها را در فریزر قرار دهید و هر بار که قصد داشتید کلوچه میل کنید، آنها را از فریزر خارج کنید و بگذارید در دمای معمولی بماند و نوش‌جان کنید.


عسل


عسل

عسل ارمغان شهرهای شمالی کشور است که به‌خصوص در مسیرهای کوهستانی و ارتفاعات مازندران پیدا می‌شود. عسل دامنه کوه‌های مازندران بسیار ناب و خوشمزه است، اما عسلی که در دشت‌ها و جلگه‌ها تولید می‌شود نیز طرفداران خودش را دارد.


معمولاً بسته به گیاهانی که زنبورها مصرف می‌کنند، طعم و رنگ عسل و غلطت آن متغیر است و انواع مختلف عسل‌های طبیعی در شهرهای شمالی وجود دارند.


دَلار و سبزیجات معطر


دَلار و سبزیجات معطر

در شهرهای شمال به دلیل طبیعت و آب‌وهوای معتدل و مرطوبی ، گیاهان معطر بسیاری رشد می‌کند. این گیاهان توسط زنان چیده و گاهی خشک و  گاهی تازه در بازارهای هفتگی فروخته می‌شوند.


یکی از مهم‌ترین محصولات که گیاهان معطر شمال تهیه می‌شود، سبزی دلار است. مردم معمولاً به این محصول دلال یا نمک شمال هم می‌گویند.


دلار ترکیبی از چندین سبزی معطر سابیده شده بانمک است. دلار ترکیبی از سبزی‌های محلی مانند گشنیز، چوچاق، خالواش، بو انجیر و نعنا به همراه مقادیر زیادی نمک است.


دلار در ترکیب با ماست، انواع بورانی، مرکبات، گوجه‌سبز و خیار مصرف می‌شود و طعم و عطر فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد.


در آشپزی شمالی، مصرف ادویه‌ها چندان مرسوم نیست، به‌عوض انواع سبزیجات معطر با ترکیبات گوناگون به‌عنوان سس یا چاشنی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند.


اگر طرفدار غذاهای شمالی هستید و می‌خواهید رمز خوشمزگی و طعم فوق‌العاده آنها را بدانید، استفاده از سبزیجات معطر یکی از دلایل اصلی آشپزی شمالی است.


مازندرانی‌ها با استفاده از این سبزیجات معطر که در ترکیب با یکدیگر چاشنی‌های فوق‌العاده می‌سازند مرغ، اردک، ماهی و بادمجان شکم‌پر تهیه می‌کنند. همچنین در تهیه مزه‌هایی مثل زیتون پرورده و کال کباب در ترکیب با گردو و رب انار از سبزیجات معطر محلی استفاده می‌شود. 


ترشی


ترشی

ترشی‌ها در کنار انواع آلوچه، رب‌های انار، ترشک‌ها و لواشک‌ها از جمله سوغاتی‌های محبوب شهرهای شمالی هستند.


برخی از محبوب‌ترین ترشی‌های شمالی ترشی بادمجان، سیرترشی، هفت‌بیجار، ترشی لیته و ترشی مرکبات است. یک ویژگی خاص ترشی‌های شمالی استفاده از سبزیجات معطر مثل چوچاق و خالواش در آنهاست که طعم و مزه‌ی این ترشی‌ها را بسیار ویژه و لذیذ می‌کند.


زیتون


زیتون

زیتون یکی از شناخته‌شده‌ترین سوغاتی‌های شمال ایران است. اگرچه اغلب زیتون محلی شمال از باغات شهر رودبار به دست می‌آید، اما امروز در تمام شهرهای شمالی فروشگاه‌هایی برای فروش انواع زیتون و محصولات مرتبط با آن وجود دارد.


زیتون در شهرهای شمالی با طعم‌ها و کیفیت‌های مختلف و در شکل‌های متنوع عرضه می‌شود. زیتون پرورده یک مزه اصیل گیلانی است که از ترکیب زیتون با رب انار ترش، دانه‌های انار، گردو و سبزیجات معطر تهیه می‌شود.


امروز انواع مختلفی از این ترکیب به عنوان زیتون پرورده در بازار وجود دارند که همگی بسیار خوشمزه هستند. نوع دیگری از زیتون در بازار شهرهای شمالی به فروش می‌رسد که هسته آن درآورده شده و به‌جای هسته از فلفل یا سیر استفاده شده که این زیتون‌ها هم بسیار لذیذ  و یک چاشنی فوق‌العاده هستند.


صنایع چوبی


صنایع چوبی

وجود جنگل‌های بسیار و انواع گونه‌های گیاهی در شمال ایران سبب شده تا چوب همراه یکی از اصلی‌ترین مصالح در تولید صنایع مختلف در گیلان و مازندران باشد.


امروز فروشگاه‌های صنایع دستی شمال پر از محصولات چوبی نظیر جعبه جواهرات، صفحه و مهره‌های بازی شطرنج، صفحه تخته نرد، پیمانه و ظروف و قاشق، مجسمه‌های حیوانات و عروسک‌ها و صندوقچه چوبی و مانند اینها است.  


مروار بافی


مروار بافی

اگر از فروشگاه‌های صنایع دستی شمالی دیدن کنید متوجه می‌شوید که بخش عمده‌ای از آن به مروار بافی تعلق دارد. مرواربافی یکی از رشته‌های صنایع‌دستی در شهرهای شمالی است.


مروار چوب ترکه‌ای است که در آب جوشانده شده و نرم می‌شود و به شکل انواع محصولات کاربردی از ظروف، لوستر، سبد، قفسه و مانند اینها بافته می‌شود و پس از بافته شدن باید به آن‌ها زمان داد تا خشک شد.


مروار گیاهی زردرنگ است و وقتی روغن جلا روی آن قرار می‌گیرد، به رنگ طلایی درمی‌آید. هرچه محصول مرواری باکیفیت‌تر باشد رنگ آن زردتر و روشن‌تر است. مروارها یک سوغات فوق‌العاده هستند که از آنها می‌توان استفاده‌های خلاقانه‌ای در دکوراسیون داخلی خانه‌ها کرد.


حصیربافی


حصیربافی

حصیر یکی از کهن‌تری محصولات صنایع دستی شمال است که در گذشته بیش از هرچیز برای تهیه زیرانداز از آن استفاده می‌شد و امروز طیف وسیعی از محصولات مانند کلاه، سبد، زنبیل، سفره و مانند اینها با استفاده از حصیر بافته می‌شود.


موارد اولیه محصولات حصیری از گیاهان خودرویی  در باتلاق‌ها و مرداب‌های شمال ایران به دست می‌آید که به آن گالی، گاله و واش گفته می‌شود.


بعد از تمام‌شدن فصل بهار این گیاهان را از آب‌بند‌ها جمع آوری‌کرده و خشک می‌کنند و هنگام بافتن محصول، برای اینکه نرمی و انعطاف به آنها برگردد دوباره داخل آب گذاشته می‌شوند تا بتوان آن را بافت.


امروز بیشتر محصولات حصیری جنبه تزیینی دارد و می‌توانند به‌عنوان یک سمبل از شمال در دکوراسیون خانه از آنها استفاده کرد.


بهترین زمان برای سفر شمال


بهترین زمان برای سفر شمال

سفر به طبیعت شمال ایران همیشه  و طی تمام فصول سال وسوسه‌‌انگیز است. امکان دسترسی همزمان به جنگل، کوه، دریا و گشت و گذار در بازارها و شهرهای پذیرا و صمیمی این منطقه‌ی سرسبز هر سال عده‌ی زیادی را از سراسر ایران به‌سوی خود جذب می‌کند.


اگرچه به دلیل ملایمت و رطوبت هوا در تمام فصل‌های سال می‌توان به شمال سفر کرد، اما هر شهر شمالی در فصول مختلف سال ویژگی‌های متمایز و منحصربفردی دارد.


دو فصل بهار و تابستان به دلیل اینکه فصل مناسب تفریحات دریایی و سفر به ییلاقات شما هستند، معمولاً پرطرفدارتر از بقیه فصول برای سفر به شمال هستند.


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در شمال


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در شمال

در گذشته افراد ناچار بودند برای یافتن ویلا یا هر اقامتگاهی در شمال به شهرهای شمالی برسند و در جستجوی معرفان محلی هستند که با پلاکارد در ورودی شهرهای شمالی هستند، این سو و آن سو به دنبال اقامتگاه بروند. تلاشی وقت‌گیر که در موارد بسیاری نتیجه دلخواه را هم نداشت و از کیفیت سفر تا حد زیادی می‌کاست.


 جاباما پلتفرمی آنلاین برای جستجوی انواع اقامتگاه در همه شهرهای ایران از جمله شهرهای شمالی است. با وارد شدن به سایت جاباما می‌توانید نوع اقامتگاه خود را در شهرهای مختلف شمالی انتخاب کنید، عکس‌ها و شرحی از امکانات اولیه را ببینید و بسنجید و پیش از آغاز سفر، اقامتگاه مورد نظر را رزرو کنید.


همچنین هر اقامتگاه اطلاعاتی درباره لوکیشن و شرایط اختصاصی خود دارد. همچنین در سایت جاباما به نظرات مهمانان قبلی اقامتگاه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به تجربه اقامت آنها، در مورد انتخاب هر اقامتگاه تصمیم بگیرید.


پاسخ به سوالات متداول درباره سوغات مازندران


معروف ترین سوغات شمال چیست؟

کلوچه و کوکی، ترشی و مربا، ماهی، زیتون، چای و برنج، برخی از شناخته‌شده‌ترین سوغاتی‌های شمال در همه شهرها هستند، اما هر شهر شمالی تعداد قابل‌توجهی خوراکی اعم از غذا و شیرینی‌جات مخصوص به خود دارد که می‌توان در کنار صنایع دستی مخصوص هر شهر به‌عنوان سوغاتی از آنها استفاده کرد.

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در شمال چیست؟

بهترین زمان سفر به شمال کشور چه موقعی است؟

کلوچه سوغات کدام شهر است؟