جاباما

با این ۹ ترفند خانه خود را هنگام سفر در مقابل دزدها ایمن کنید

قطعا در سفر به این موضوع فکر کرده‌اید که نکند مشکلی برای منزلتان به وجود آید. در این مقاله به بررسی و معرفی چند نکته خواهیم پرداخت که طی آن و با رعایت آن‌ها می‌توانید خیال خود را از بابت امنیت خانه راحت کنید. با رعایت این نکات با خیال راحت می‌توانید به سفر خود ادامه دهید و مطمئن باشید که خطری خانه شما را تهدید نمی‌کند. با جاباما در این مقاله همراه باشید.


وقتی به مسافرت می‌روید، خانه شما در خطر است

اکثر افراد هنگام برنامه‌ریزی برای سفر تنها به مسائلی چون مقصد سفر، محاسبه هزینه‌ها، تهیه بلیط و رزرو هتل یا اقامتگاه تمرکز می‌کنند. درست است که این موارد اهمیت بالایی در کیفیت سفر شما دارد اما اگر نکته حائز اهمیت سفر رعایت نکات ایمنی پیش از حرکت به سوی مقصد است. این موضوع یک باور همگانی و درست است، زمانی که شما به سفر می‌روید، خانه شما در معرض خطر است و ممکن است که به دست مجرمان مورد تعرض قرار بگیرد و متاسفانه دستبرد زده شود. به همین دلیل باید یک سری از روش‌های امنیتی انجام شود که در ذهن دزد و خلافکاران این باور ایجاد شود که سعی برای دستبرد زدن به خانه شما اشتباه و برایشان دردسرساز است!

اما فقط این مسئله نیست که باعث به وجود آمدن نگرانی می‌شود. بعضی اوقات ممکن است خطراتی که خانه شما را تهدید می‌کند کاملا طبیعی و غیرارادی باشد. به عنوان مثال ترکیدن یک لوله یا آتش گرفتن خانه که این موضوعات بیشتر به خاطر سهل‌انگاری خود شما صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی راه‌هایی می‌پردازیم که خانه شما را از این خطرات مصون نگه دارد و امنیت خانه در سفر را حفظ خواهد کرد.

امنیت خانه

۱- کمک گرفتن از آشنا

یکی از بهترین راه‌های ممکن برای حفظ امنیت خانه در سفر ، کمک گرفتن از یک دوست یا آشنا است. او می‌تواند در طی سفرتان به خانه شما رفته و یا حداقل هر از چندگاهی به خانه شما سر بزند که از سلامت خانه مطمئن شود. خصوصا اگر در منزل خود حیوان خانگی یا گیاهانی دارید که برایتان بسیار مهم هستند، حتما از دوستتان بخواهید که هر از چند گاهی به خانه شما سر زده تا به حیوان خانگی شما غذا بدهد و به گیاهانتان آبرسانی کند.

اگر در خانه خود ماشینتان را پارک کرده‌اید، بهتر از است که کلیدهای ماشین رو به او بدهید که هر چند وقت یکبار، ماشین شما را روشن کند و از سلامت آن مطمئن شود. بعضی ماشین‌ها بعد از مدتی غیرفعال بودن دچار مشکلاتی در ناحیه باتری می‌شوند که بهتر است از این مشکلات اجتناب کنید.

البته این آشنا و دوست لازم نیست که محدود به خانواده یا دوستانتان شود و می‌توانید از یک همسایه که با او نزدیک هستید هم درخواست کنید که این کار را برای شما انجام دهد و از آنجا که همسایه شما به خانه شما نزدیک‌تر است، می‌تواند گزینه بسیار بهتری نسبت به دوست یا آشنا باشد که البته انتخاب نهایی با شماست.

کمک گرفتن از دوستان

۲- مواظب شبکه‌های اجتماعی خود باشید!

یکی از عادت‌هایی (خوب یا بد!) که همواره گریبا‌ن‌گیر ما شده، اشتراک‌گذاری تک تک کارهایی است که انجام می‌دهیم. یکی از آن‌ها اشتراک‌گذاری اطلاعات مسافرت رفتن ماست و تک تک کارهایی که در سفر انجام می‌دهیم را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم. عکاسی در سفر لذت بخش است و خاطرات لذت‌بخش‌ترین لحظات زندگی ما را ثبت می‌کند، اما قبل از این که بخواهید راجع به سفرتان در شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتی منتشر و صحبت کنید، با خود فکر کنید که چه کسی ممکن است این اطلاعات را مشاهده و یا مطالعه کند؟

با اشتراک گذاشتن این اطلاعات که در حال حاضر خانه شما با خاطر خالی از سکنه بودن، هدف بسیار راحتی برای دزدها و خلافکاران است، ممکن است افراد اشتباهی را از این موضوع مطلع کنید. پس سعی کنید که قبل از به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با افراد اشتباه کمی به این موضوع فکر کنید. بعد از بازگشت از سفرتان هم می‌توانید عکس‌ها و اطلاعات سفر خود را به اشتراک بگذارید و این موضوع دیگر برایتان خطرآفرین نخواهد بود.

یکی دیگر از اشتباهاتی که اکثر مسافران مرتکب می‌شوند، تغییر منشی صوتی تلفن خانه‌شان است که در این پیام صوتی اعلام می‌کنند که به سفر رفته‌اند و کسی خانه نیست. به این شکل به راحتی این موضوع را به خلافکاران اطلاع می‌دهید که حالا بهترین وقت برای دستبرد زدن به خانه شماست! پس برای حفظ امنیت خانه در سفر حتما مواظب باشید عکس‌ها و فیلم‌هایتان را به چه افرادی به اشتراک می‌گذارید.

شبکه های اجتماعی در سفر

۳- پرده‌ها باز باشد یا بسته؟

شاید بهترین باشد علاوه بر تهیه چک لیست وسایل مهم سفر، یک چک لیست هم برای موارد امنیتی پیش از حرکت تهیه کنید. یکی از گزینه‌های این فهرست و معمولی‌ترین کارهایی که قبل از راه افتادن به سمت مقصد و حفظ امنیت خانه در سفر انجام می‌دهیم، بستن تمام پرده‌های خانه است. چرا که با انجام این کار فکر می‌کنیم که دسترسی بصری دزدها و خلافکاران را به خانه بسته‌ایم اما این کار دیگر هیچ فایده‌ای ندارد و اشتباه است. چرا که اکثر دزدها به این موضوع پی برده‌اند و وقتی خانه‌ای را با پرده‌های کشیده می‌بینند متوجه می‌شوند که به احتمالا زیاد کسی دیگر در این خانه نیست. اشتباه دیگری که به خاطر انجام این کار صورت می‌گیرد، این است که اگر دزدی به خانه شما سر بزند به خاطر پرده‌های بسته کسی دیگر نمی‌تواند خانه شما را ببیند و دیگر همسایه‌های نزدیک به شما نیز نمی‌توانند متوجه حضور کسی در خانه شما بشوند؛ با بستن تمامی دید به داخل می‌توانید باعث ایجاد خطر برای خانه‌ خود شوید.

پرده‌ها را باز نگه‌دارید اما توجه داشته باشید که اشیا گران‌قیمت را از جلوی پنجره‌ها بردارید و جابه‌جا کنید و نگذارید کسی به راحتی بتواند آن‌ها را ببیند؛ اما بستن پرده‌ها اشتباهی بزرگ است که در نهایت باعث می‌شود که به ضررتان تمام شود.

پرده های بسته در سفر

۴- آیا خاموش کردن چراغ‌ها کار درستی است؟

به این نکته برای امنیت خانه در سفر توجه کنید. به هیچ‌وجه چراغ‌های خانه خود را روشن نگذارید. این مووضع در ایران نیز بسیار مورد توجه است که برای خارج شدن از خانه و خالی نگاه‌داشتن آن، حتما چراغ‌اهی خانه خود را خروشن نگه‌دارید که دزدها فکر کنند که کسی در خانه است و به خانه شما وارد نشوند. این موضوع به طور کلی اشتباه است.

در ابتدا به این موضوع توجه کنید که در طول روز، خانه شما نیازمند روشنایی یا چراغ نیست چرا که به هر حال خانه شما روشن است و نیازی به چراغ ندارید. اما در شب با روشن نگاه داشتن چراغ به راحتی به دزدها یک دید خوب به خانه می‌دهید که متوجه شوند که خانه شما کسی حضور دارد یا خیر و با ورود به خانه شما به راحتی و با دید کامل می‌توانند به خانه شما دستبرد بزنند.

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای این موضوع، خرید یک دستگاه برنامه‌ریزی روشن و خاموش کردن چراغ روشنایی خانه است. این دستگاه‌ها هر چند وقت یک‌بار چراغ خانه شما را روشن و خاموش می کنند و در این صورت دزدان تصور می کنند که کسی در خانه حضور دارد و چراع خانه شما را روشن یا خاموش می کند.

خاموش کردن چراغ خانه در سفر

۵- از دریافت نامه و مجلات پستی خودداری کنید

قبل از این که بخواهید به مسافرت بروید حتما توجه کنید که اگر نامه‌ای یا مجله‌ای را قرار است از طریق پست دریافت کنید، حتما آن‌ها را لغو و از دریافت آن‌ها خودداری کنید.

در صورت دریافت بسته‌های پستی زیاد و جمع و تلنبار شدن آن‌ها در کنار یک‌دیگر این موضوع به راحتی به دزدان این موضوع را ثابت می‌کند که کسی در خانه حضور ندارد که این بسته‌های پستی را از جلوی راه بردارد و آن‌ها با خیال راحت به خانه شما دستبرد می‌زنند.

یک سری از خانه‌ها در ایران صندوق پستی جلوی در خود دارند که توصیه می‌کنیم قبل از رفتن به سفر حتما این صندوق‌های پستی را از دسترس خارج کنید که کسی نتواند آن را بررسی کند و یا نامه‌ها در آن تلنبار شود.

دریافت نامه در سفر

۶- مواظب یخ زدن لوله‌های خانه باشید

اگر در فصل زمستان به مسافرت می‌روید که احتمال یخ‌زدگی لوله‌ها وجود دارد توجه کنید که صدمه مالی که احتمال دارد به شما وارد شود زیاد است و قطعا دوست نخواهید داشت که بعد از بازگشت از یک مسافرت لذت‌بخش و هیجان‌انگیز با صحنه‌ای رو به رو شوید که بعد از باز کردن شیر آب، هیچ مایعی از شیر شما خارج نشود و متوجه شوید که باید هزینه‌ای برای تعمیر لوله‌های خانه انجام دهید. پس برای حفظ امنیت خانه در سفر حواستان باید به این مورد جمع باشد.

دو راه حل برای انجام این کار وجود دارد. یکی از این راه‌ها کمک گرفتن از دوستتان است که او به خانه شما سر بزند و با باز کردن شیرهای آب، از یخ زدن لوله‌هایتان جلوگیری کند. راه دوم خرید یک ترموستات هوشمند است که این دستگاه از یخ زدن لوله‌هایتان جلوگیری می‌کند و با یک بار خرید این دستگاه خیال خود را برای همه سفرهایتان راحت خواهد کرد.

یخ زدن لوله

۷- دوربین مداربسته و سیستم دزدگیر!

این موضوع کمی هزینه‌بر است اما اگر برای خانه و وسایلی که داخلش قرار داده‌اید بسیار ارزش قائل هستید و به هیچ وجه نمی‌خواهید چیزی از خانه شما دستبر بخورد، می‌توانید دوربین مداربسته خانگی و یک سیستم دزگیر برای خانه خود تهیه کنید که این موضوع به شما دسترسی کاملی برای مانیتور کردن خانه می‌دهد و می‌توانید از راه دور نیز خانه خود را در هر ساعت و زمانی مشاهده کنید و از سلامت خانه و حیوان خانگی‌تان مطمئن شوید.

۸- کلید مخفی اطراف خانه خود را بردارید

یکی از عادت‌های بد و اشتباه ما ایرانی‌ها این است که کلید اضافه خود را نزدیک در خانه می‌گذاریم که معمولا بالای در یا زیر یک سنگ قرار می‌دهیم. فکر نکنم راهی ساده‌تر از انداختن کلید به در خانه برای دستبرد زدن وجود داشته باشد پس حتما یادتان باشد که کلید اضافه خود را از اطارف خانه بردارید تا کسی آن را پیدا نکند.

حتی اگر این موضوع را فراموش کردید، به دوست یا آشنای خود تماس بگیرید که این کار را برای شما انجام دهد.

کلید اضافه خانه

۹- وسایل برقی را از پریز بکشید

شاید خودتان نیز این موضوع را از قبل بدانید اما بد نیست ما هم به این موضوع اشاره کنیم. حتما قبل از رفتن به سفرتان وسایل برقی اعم از تلویزیون، مایکروفر، توستر، کامپیوتر و … ، را از برق بکشید چرا که اگر مشکلی در برق‌رسانی حین نبودتان به وجود آید نه تنها می‌تواند این وسایل را خراب کند، بلکه در بدترین شرایط می‌تواند باعث آتش گرفتن وسایل و در نهایت خانه شود. با رعایت این موارد می‌توانید خیال خود را راحت کنید که خانه شما در امن‌ترین وضعیت ممکن قرار می‌گیرد و کمی از لحاظ خطرهای طبیعی و غیر طبیعی در امان هستید.


اگر شما نیز نکته‌ای مهم برای بیشتر کردن وضعیت امنیتی خانه در زمان مسافرت به یاد دارید، در بخش نظرات اعلام کنید

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − سه =

دکمه بازگشت به بالا