جاباما

هیچهایک چیست و چطور هیچهایکر شویم؟ مرامی همسفر شو!

بعضی‌ها هم در سفر عاشق ماجراجویی‌های تازه هستند، برای این افراد قطعا یک سبک سفر از همه جذاب‌تر است! هیچهایک همان سبکی است که اسمش که به میان می‌آید بعضی‌ها را ذوق‌زده می‌کند و بعضی‌ها را می‌ترساند. اما اگر بدانید هیچهایک چیست و راه و رسمش را بلد باشید و البته خودتان هم اهل ریسک و ماجراجویی باشید، این نوع سفر می‌رود داخل لیست تجربه‌های همین امسالتان!

در این مطلب همه چیز را درباره هیچهایک و هیچهایکرها بخوانید.

در مجله جاباما می‌توانید صفر تا صد یک سفر حرفه‌ای را با بهترین جاهای دیدنی از شهرهای مختلف ایران بخوانید.

هیچهایک چیست؟

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سفر که معمولا هزینه زیادی هم صرف آن می‌شود، حمل‌ونقل است. وقتی برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنیم اول به این فکر می‌کنیم که با چه وسیله‌ای به سفر برویم؟ ماشین شخصی؟ هواپیما؟ اتوبوس؟ قطار؟ چقدر هزینه حمل‌ونقل می‌شود؟ کدام ارزان‌تر است؟

این‌ها را از خودتان می‌پرسید؛ اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که بدون پرداخت هزینه و رایگان سوار ماشین شوید و به مقصدتان برسید؟ غیرممکن است؟ خیر ممکن است؛ چون هزاران نفر تا به حال این کار را انجام داده‌اند. کوله‌پشتی به دوش کنار جاده بایستید، انگشت شست خود را بالا ببرید (نمادی است که می‌گوید شما می‌خواهید هیچهایک کنید)، با خوش‌رویی لبخند بزنید تا غریبه‌ای مهربان شما را مرامی و بدون درخواست پول سوار ماشینش کند و به مقصد (یا تا یک جایی از مسیر) برساند. به این کار هیچهایک و به شخصی که به این طریق سفر می‌کند هیچهایکر می‌گویند.

این نکته را هم بگوییم که هیچهایک در اکثر موارد رایگان‌سواری است؛ اما در مواردی ممکن است راننده مبلغ کمی به عنوان کرایه از شما بخواهد.

هیچهایک چیست

هیچهایک برای چه کسانی مناسب است؟

هیچهایک سبک جذابی از سفر برای طبیعت‌گردان و عاشقان ماجراجویی در سفر است. اگر کنجکاو شده‌اید و می‌خواهید بدانید که چطور هیچهایک کنید باید قبل از هر چیز به شما بگوییم که این سبک سفر روحیه خاصی می‌طلبد. به نکات زیر دقت کنید تا متوجه شوید هیچهایک یا رایگان سواری برای شما مناسب است یا خیر!

 • اگر ماجراجو و چالش‌پذیرید،
 • اگر روابط عمومی خوبی دارید و به راحتی با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌کنید،
 • اگر سبک سفر می‌کنید و یک کامیون وسیله و کوله و چمدان با خودتان نمی‌برید،
 • اگر از مواجهه با چالش و سختی در سفر هراسی ندارید،
 • اگر ماجراجویی و هیجان سفر بیش‌تر از لوکس بودن آن برایتان اهمیت دارد،
 • اگر عاشق طبیعت‌گردی هستید،
 • اگر توان جسمی و بدنی کافی برای انتظار و پیاده‌روی طولانی دارید،

هیچهایک برای شما مناسب است.

راستی اگر می‌بینید هیچهایک سبک مناسب سفرهایتان است، احتمالا از اقامت در کلبه و بوم‌گردی و حال و هوای روستایی آن هم لذت می‌برید. پس می‌توانید بهترین اقامتگاه‌های بومگردی جاباما را اینجا ببینید.

هیچهایک برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر بپرسید چطور هیچهایک کنیم این را به شما می‌گوییم که اگر لاکچری سفر کردن و راحتی و آسایش در سفر برایتان اهمیت زیادی دارد و به محض این که کمی سخت بگذرد غرغر می‌کنید، کلا دور هیچهایک را خط بکشید! در ضمن هیچهایکرها خیلی اوقات بدون مقصد از پیش تعیین‌شده و بی‌برنامه کوله را برمی‌دارند و به جاده می‌زنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که حتما باید با تعیین مقصد و برنامه‌ریزی قبلی سفر کنید، هیچهایک برایتان مناسب نیست. در نهایت این که برای خانواده‌ها و افراد مسن نیز هیچهایک سبک سفر مناسبی به نظر نمی‌رسد.

مزایای هیچهایک و رایگان سواری

هیچهایک تجربه‌ای هیجان‌انگیز است و سفری که به شیوه هیچهایک انجام شود می‌تواند سرشار از داستان‌ها و قصه‌هایی تازه برای شما باشد. کوچک‌ترین مزیت هیچهایک همان‌طور که می‌دانید این است که برای حمل‌ونقل هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. اما همه چیز این نیست. هیچکس فقط به خاطر رایگان سواری هیچهایک نمی‌کند!

مهم‌ترین مزایای هیچهایک عبارت‌اند از:

 • ماجراجویی و کسب تجربه‌های جدید
 • پیدا کردن دوستان جدید
 • آشنایی با فرهنگ‌های جدید
 • افزایش روحیه ریسک‌پذیری در زندگی
 • افزایش اعتمادبه‌نفس و باور به توانایی‌های خود
 • یادگیری مدیریت بحران (زیرا هر لحظه ممکن است با چالشی جدید مواجه شوید.)
 • تقویت نقشه‌خوانی و آشنایی بیش‌تر با جغرافیا

معایب هیچهایک

وقتی می‌خواهیم بدانیم که چطور هیچهایک کنیم باید از قبل درباره معایب این نوع سفر هم اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم منطقی تصمیم بگیریم. درست نیست فقط به مزایای هیچهایک و جذابیت این مدل سفر کردن نگاه کنیم و بدون در نظر گرفتن سایر موارد کوله را ببندیم و راهی جاده شویم. هیچهایک معایب یا بهتر است بگوییم سختی‌هایی هم دارد که عبارت‌اند از:

 • احتمال برخورد با راننده خطرناک
 • ماندن در شرایط سخت آب‌وهوایی
 • معطلی و انتظار زیاد برای پیدا کردن سواری
 • احتمال پیدا نکردن ماشین
 • راهپیمایی‌های طولانی‌مدت

همان‌طور که متوجه شده‌اید مزایای هیچهایک از معایب آن بیش‌تر است. در ضمن برای این که خطرات احتمالی و سختی‌های هیچهایک را کاهش دهید هم راه‌حل‌هایی وجود دارد که به آن می‌پردازیم. در نهایت این که این شیوه سفر را انتخاب کنید یا نه به روحیات و علایق شما بستگی دارد.

سایت هیچهایک

چطور هیچهایکر شویم؟

حال می‌رسیم به سوال اصلی که چطور هیچهایک کنیم و هیچهایکر شویم؟ اگر برای اولین بار است که می‌خواهید هیچهایک را تجربه کنید؛ از آن‌جایی که برایتان ناشناخته است و تجربه‌ای در این زمینه نداشته‌اید ممکن است بترسید و فکر کنید از پس این نوع سفر برنمی‌آیید. اما جای نگرانی نیست؛ زیرا اگر فوت و فن این کار را بدانید می‌توانید به راحتی از پس آن بربیایید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

داشتن همسفر برای هیچهایک

اگر دوستی دارید که قبلا تجربه هیچهایکری داشته یا دوست دارد مثل شما این نوع سفر را تجربه کند، خوب می‌شود که او را با خود همراه کنید. داشتن یک همسفر باعث می‌شود امنیت شما در طی سفر بالاتر برود. ضمن این که داشتن همفکر و هم‌صحبت سفر را دلچسب‌تر و آسان‌تر می‌کند. با این حال اگر همسفر ندارید یا دوست دارید خودتان تنهایی سفر کنید، باز هم جای نگرانی نیست. شجاعت و جسارت شما بهترین همراهان شما هستند.

وسایل لازم برای سفر هیچهایکری

پیش از آن‌که برای سفری ماجراجویانه به دل جاده بزنید باید با دقت وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید و همراه خود ببرید تا در سفر دچار مشکل نشوید. می‌پرسید چطور هیچهایک کنیم می‌گوییم قبل از هر چیز بدانید چه چیزی باید با خود ببرید.

کوله‌پشتی:

سَبُک سفر کردن از اصول اولیه هیچهایک است. برای هیچهایک کردن باید بی‌خیال چمدان‌های سنگین و زیاد شوید و سعی کنید وسایل خود را در یک کوله جا بدهید. قاعدتا هر چه کوله‌پشتی شما بزرگ‌تر باشد بهتر است و وسایل بیش‌تری در آن جا می‌گیرد؛ اما این را هم در نظر داشته باشید که قرار است کوله را طولانی‌مدت بر دوش خود داشته باشید. بنابراین کوله باید سبک و با ابعاد مناسب بوده و جنس آن نیز باکیفیت باشد تا زود خراب و پاره نشود.

نقشه مسیرها و مقصد مورد نظر:

قبل از هیچهایک نقشه‌ای با جزئیات مناسب از مقصدتان تهیه کرده و نقشه مقصد و نواحی اطرافش را با دقت بررسی کنید. شاید بگویید خب می‌توانم از نقشه گوشی و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنم چرا نقشه کاغذی بردارم؟ بله می‌توانید، اما اگر جایی به اینترنت دسترسی نداشتید یا آنتن نبود چه کار می‌کنید؟

اپلیکیشن هیچهایک

کفش و لباس مناسب:

چطور هیچهایک کنیم که همان اول راه خسته نشویم؟ هیچهایک ساعت‌های طولانی پیاده‌روی دارد؛ پس حتما کفش خوب و مناسبی تهیه کنید تا زود خسته نشوید. برای برداشتن لباس هم پیش از سفر از آب‌وهوای مقصدتان مطلع شوید و چند دست لباس مناسب بردارید؛ ولی خیلی کوله را سنگین نکنید.

آب و خوراکی:

آب و خوراکی‌های سبک و مقوی را به اندازه کافی به همراه داشته باشید تا در حد امکان مجبور نشوید بین راه خرید کنید.

کیسه خواب و چادر:

کیسه خواب و چادر از دیگر وسایل ضروری در هیچهایک خواهد بود. چادر یک نفره و کیسه خواب با خود ببرید تا در مواقع ضروری و اوقاتی که می‌خواهید در طبیعت بمانید آمادگی داشته باشید.

سایر وسایل مورد نیاز برای این سفر عبارت‌اند از:

 • مقوا و ماژیک برای نوشتن نام مقصد و مسیر
 • یک نسخه کپی و اسکن از پاسپورت و سایر مدارک شناسایی
 • پاوربانک
 • لوازم آرایشی و بهداشتی ضروری شامل: مسواک، خمیر دندان، حوله کوچک، ضد آفتاب، کرم مرطوب‌کننده، دستمال کاغذی و…
 • کارت بانکی و پول نقد (رایگان سواری به معنای رایگان بودن کل سفر نیست؛ پس پول کافی همراه خود داشته باشید.)
 • چراغ‌قوه، فندک و کبریت، چاقو و قاشق و چنگال، نخ و سوزن، داروهای مورد نیازتان، خودکار و دفتری برای نوشتن تجربیات و خاطرات و…

نکته مهم:

ترجیحا کوله‌پشتی و وسایل‌تان را داخل صندوق عقب نگذارید و پیش خودتان نگه دارید تا اگر ضروری شد که از ماشین پیاده شوید یا مشکلی پیش آمد و تصمیم به فرار گرفتید، راحت‌تر بتوانید ماشین را ترک کنید. اگر هم بین راه برای دستشویی رفتن یا هر کار دیگری توقف کردید وسایل را داخل ماشین نگذارید و با خودتان ببرید.

وسایل مورد نیاز برای سفر هیچهایک

لباس مناسب هیچهایک

چطور هیچهایک کنیم؟ با ظاهر مناسب! این سفر با سایر سفرها متفاوت است؛ پس برای لباس پوشیدن هم باید به نکاتی توجه کنید. اول این که پوشیدن لباس‌های روشن و داشتن ظاهری مرتب و تمیز شانس شما را برای جلب اعتماد راننده و ایستادن ماشین بالاتر می‌برد. در ضمن پوشیدن لباس‌های روشن و شاد باعث می‌شود از دید راننده‌ها جا نمانید. نکته دوم که بسیار مهم است این که هنگام پوشیدن لباس به عرف، آداب و رسوم و فرهنگ آن منطقه نیز دقت کنید تا سفر راحت و بی‌دردسری داشته باشید.

بهترین زمان برای یافتن ماشین

یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با این که چطور هیچهایک کنیم که دچار دردسر نشویم، در نظر گرفتن زمان مناسب برای این کار است. حتما در طول روز و روشنایی هیچهایک کنید. مسلما در طول روز خیلی راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانید ماشین پیدا کنید تا شب؛ ضمن این که امنیت هیچهایک در روز با شب قابل مقایسه نیست، به‌خصوص اگر خانم هستید.

انتخاب محل مناسب برای ایستادن

انتخاب نقطه‌ای مناسب برای ایستادن به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر ماشین پیدا کنید و سوار شوید. جاهای پرت را انتخاب نکنید. باید جایی بایستید که رانندگان به وضوح شما را ببینند و به خوبی در معرض دید آن‌ها باشید. در ضمن باید جایی را انتخاب کنید که امکان توقف در آن مکان برای راننده باشد و خطری شما و او را تهدید نکند؛ همچنین راننده برای ایستادن در آن محل جریمه نشود.

وقتی در محل مناسبی بایستید فرصت کافی برای فکر کردن و تصمیم‌گیری به راننده می‌دهید. پمپ بنزین‌ها، بعد از عوارضی‌ها و ورودی و خروجی شهرها، نزدیک پلیس‌راه‌ها، محل توقف کامیون‌ها و تریلی‌ها و سایر ماشین‌ها برای استراحت و… بهترین مکان‌ها برای ایستادن هستند.

چطور هیچهایک کنیم

رفتار مناسب هیچهایک

اگر می‌خواهید بدانید چطور هیچهایک کنیم باید بگوییم یکی از مهم‌ترین اصول هیچهایک داشتن رفتار مناسب است. بعد از این که نقطه مناسب برای ایستادن به جهت پیدا کردن ماشین را یافتید و در آن محل ایستادید، لبخند زدن را فراموش نکنید.

ممکن است برای پیدا کردن ماشین چند ساعت معطل بمانید؛ اما لطفا بداخلاق نشوید و قیافه عبوس به خودتان نگیرید. هیچ راننده‌ای دلش نمی‌خواهد فرد عبوس و بداخلاق را سوار کند و با او هم‌مسیر شود. همچنین علاوه بر بالا بردن انگشت شست خود برای درخواست سواری، روی یک مقوا مقصدتان و چند جمله و عبارت بامزه را بنویسید و دستتان بگیرید تا توجه بیش‌تری جلب کنید.

به این نکته هم دقت کنید که بالا بردن انگشت شست که علامت هیچهایک است شاید برای خیلی از راننده‌ها به‌خصوص در ایران ناشناخته باشد و متوجه منظورتان نشوند؛ در این صورت می‌توانید دست‌تان را به چپ و راست تکان دهید.

نکته مهم:

در آخر این که اگر زمان زیادی صبر کردید و ماشینی سوارتان نکرد، بهتر است که شروع به پیاده‌روی به سمت مسیرتان کنید تا ماشین پیدا شود. اطلاعاتی از نزدیک‌ترین شهر و جایی که می‌توانید اتوبوس یا سایر وسایل نقلیه را سوار شوید هم داشته باشید.

معاشرت و هم‌صحبتی با راننده

چطور هیچهایک کنیم؟ وقتی کنار جاده ایستادید و ماشینی برایتان توقف کرد، با خوش‌رویی جلو بروید و به راننده توضیح بدهید که شیوه سفرتان چیست و به سمت کدام شهر می‌روید؛ سپس از او بپرسید می‌توانید تا جایی با او همسفر شوید یا خیر. اگر پاسخ مثبت بود همسفر خوبی باشید و در طول مسیر با سکوت حوصله خودتان و راننده را سر نبرید.

البته اجازه بدهید اول راننده شروع به صحبت کند؛ سپس شما هم با او معاشرت کنید. پرسیدن سوالاتی درباره آداب و رسوم و اطلاعات آن شهر و منطقه از راننده، می‌تواند بسیار برایتان مفید باشد. پیشنهاد می‌کنیم یادگاری کوچکی همراه خودتان داشته باشید و به راننده بدهید؛ به این طریق هم تشکر کرده‌اید و خاطره خوبی از خود به جا گذاشته‌اید، هم باعث می‌شوید راننده از این به بعد هیچهایکرها را راحت‌تر به عنوان هم‌مسیر بپذیرد چون تجربه خوبی از سفر با شما داشته است.

هیچهایکرهای خارجی

امنیت در سفرهای هیچهایکری

یکی از دلایلی که بعضی از افراد را از سفر هیچهایک می‌ترساند بحث امنیت آن است. به‌خصوص خانم‌ها ممکن است به خاطر امنیت از این مدل سفر بترسند و تجربه‌اش نکنند. در صورتی که نباید صورت مساله را پاک کنیم، بلکه باید یاد بگیریم چطور هیچهایک کنیم که امنیت‌مان حفظ شود و به خطر نیفتد. مهم‌ترین نکاتی که برای بالا بردن امنیت باید به آن‌ها توجه کنید عبارت‌اند از:

 • همان‌طور که گفتیم سعی کنید همسفر داشته باشید؛ به‌خصوص اگر هیچهایک اولتان است.
 • وقتی ماشینی برای سوار کردن شما توقف کرد قبل از سوار شدن چند کلام با راننده صحبت کنید. اگر حس خوبی نگرفتید به حس ششم خود اعتماد کنید، سوار ماشین نشوید و مودبانه پیشنهاد را رد کنید.
 • به ظاهر راننده و این که هوشیار باشد دقت کنید.
 • برای امنیت بیش‌تر ترجیحا در طول روز که هوا روشن است هیچهایک کنید.
 • اگر سوار ماشین شدید بهتر است مشخصات ظاهری ماشین و در صورت امکان عکس از پلاک ماشین را (بدون جلب توجه) برای یکی از دوستان یا خانواده‌تان بفرستید.
 • وسایل را در طول سفر کنار خود نگه دارید و در صندوق یا جای دیگر نگذارید.
 • تا حد امکان خیلی وسایل گران‌قیمت همراه خودتان نبرید.
 • هنگام خستگی و خواب‌آلودگی اصلا هیچهایک نکنید، با هوشیاری هیچهایک کنید که حواستان به خودتان و وسایل‌تان باشد.
 • در نهایت این که ممکن است اول مسیر راننده قابل‌اعتماد به نظر برسد و سوار ماشین شوید؛ اما در میان راه به هر دلیلی احساس ناخوشایندی از راننده بگیرید؛ در این صورت تعارف نکنید و محترمانه و اگر نشد با ترفند و بهانه‌هایی مثل دستشویی رفتن و حالت تهوع داشتن از او بخواهید شما را پیاده کند. هیچ چیزی مهم‌تر از امنیت شما نیست؛ پس رودربایستی را کنار بگذارید.

هیچهایک در ایران

خیلی از افراد می‌پرسند در ایران چطور هیچهایک کنیم؟ امکان‌پذیر است؟ قطعا بله! با این که هیچهایک پدیده جدیدی در ایران محسوب می‌شود و هنوز خیلی از افراد با آن آشنا نیستند؛ اما طی چندین سال اخیر سفرهای هیچهایکری بیش‌تر در ایران رایج شده است و محبوبیت آن روز به روز بین جوانان افزایش می‌یابد.

اصلا فکر نکنید که نمی‌توان هیچهایک را در ایران تجربه کرد. حتی ایران در بین گردشگران خارجی نیز مقصد محبوبی برای هیچهایک است و در سایت‌های بین‌المللی یکی از مناطق امن و مناسب برای سفر هیچهایکی به رای و تجربه کاربران محسوب می‌شود. این مساله در کنار وجود جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی باعث می‌شود تا ایران بتواند مقصد خوبی برای هیچهایکرهای داخلی و خارجی باشد. با در نظر گرفتن نکات امنیتی و دقت به مواردی که بالاتر ذکر کردیم می‌توانید سفر هیچهایکری خوب و خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

هیچهایکرهای معروف ایرانی

معروف‌ترین هیچهایکرهای ایرانی

توصیه ما به افرادی که می‌پرسند چطور هیچهایک کنیم این است که از تجربه کسانی که هیچهایکر هستند استفاده کنید. خواندن تجربیات دیگران و آموختن از آن‌ها به شما جرات و جسارت می‌دهد تا ترس‌ها را کنار گذاشته و با آگاهی به سمت سفر و ماجراجویی بروید.

همان‌طور که گفتیم طی سال‌های اخیر بسیاری از جوانان ایرانی به شیوه هیچهایک به نقاط مختلف داخل و خارج کشور سفر می‌کنند. این افراد تجربیات خود را در صفحات مجازی خود مانند اینستاگرام با فالوئرهایشان به اشتراک می‌گذارند و آن‌ها را نسبت به این نوع سفر ترغیب می‌کنند. تعدادی هیچهایکر ایرانی که می‌توانید از صفحات آن‌ها اطلاعات خوبی به دست آورید را به شما معرفی می‌کنیم:

 • سحر طوسی sahar_toussi
 • ارشاد نیکخواه sizdahom
 • مهزاد الیاسی mahzad.elyassi
 • سارا لویی sara.louee
 • سهیل تقوی soheil.taghavi

هیچهایک برای خانم‌ها

سفر هیچهایک می‌تواند برای خانم‌ها کمی دشوارتر و چالش برانگیزتر باشد. این موضوع را نمی‌توان انکار کرد؛ اما این به معنی این نیست که خانم‌ها نمی‌توانند هیچهایک کنند یا اگر به این شیوه سفر کنند خیلی خطرناک است.

خیلی از خانم‌های ایرانی تا به امروز به شیوه هیچهایک سفر کرده‌اند و شما هم اگر بخواهید می‌توانید یکی از آن‌ها باشید. اما این مساله که چطور هیچهایک کنیم که امنیت‌مان تامین شود برای خانم‌ها دغدغه پررنگ‌تری است.

نکاتی که تا این‌جا در رابطه با امنیت در سفرهای هیچهایکی گفتیم مسلما هم برای خانم‌ها و هم آقایان کاربرد دارد؛ اما در این قسمت می‌خواهیم نکاتی را اضافه کنیم تا خانم‌ها راحت‌تر بتوانند هیچهایک کنند.

 • بهتر است خانم‌ها در تجربه‌های اول سفر هیچهایک، هیچهایک را به صورت گروهی و با همراهی حداقل یک نفر دیگر تجربه کنند و تنها سفر نروند. (به مرور زمان و با افزایش تجربه، راحت‌تر می‌توانید سفر انفرادی را تجربه کنید.)
 • برای بار چندم تاکید می‌کنیم شب زمان خوبی برای هیچهایک نیست.
 • با استفاده از گوگل مپ و سایر اپلیکیشن‌های مسیریابی و همچنین نقشه کاغذی بر مسیر تسلط نسبی داشته باشید تا در صورت خارج شدن راننده از مسیر اصلی، زود متوجه شوید و واکنش نشان دهید.
 • با توجه به فرهنگ منطقه‌ای که در آن هستید پوشش مناسب و معقولی داشته باشید تا توجه و رفتار بدی به سمت خود جلب نکنید.
 • با اعتمادبه‌نفس و قاطع حرف بزنید و حد صمیمیت را در گفتارتان نگه دارید تا راننده برداشت اشتباهی نکند.
 • اگر سرنشینان ماشین دو مرد هستند بهتر است منتظر ماشین دیگری بمانید.
 • اگر سرنشینان ماشین یک خانواده یا زوج باشند آن ماشین قابل‌اطمینان‌تر است.
 •  اسپری فلفل می‌تواند در مواقع خطر به کمکتان بیاید. البته دقت کنید استفاده از آن در بعضی از مناطق غیرقانونی است.
هیچهایک برای خانم ها

اپلیکیشن و سایت های هیچهایک

در هیچهایک هم تکنولوژی می‌تواند به کمک‌تان بیاید و سفر را برای شما آسان‌تر کند. در جواب این که چطور هیچهایک کنیم و هیچهایکر شویم باید بگوییم هر چه اطلاعات‌تان بیش‌تر و دقیق‌تر باشد تجربه بهتری از هیچهایک خواهید داشت.

وب سایت هیچ ویکی Hitchwiki.org یکی از معروف‌ترین وب‌سایت های هیچهایک است که هیچهایکر شدن را توضیح می‌دهد و تجربه‌های مختلف هیچهایک را با شما به اشتراک می‌گذارد. در این سایت می‌توانید با معروف‌ترین هیچهایکرهای دنیا آشنا شوید. در ضمن در برخی از کشورها هیچهایک ممنوع است؛ قبل از سفر از طریق این سایت از قوانین هیچهایک در کشور مقصد مطلع شوید.

سایت IOverlander.com که اپلیکیشن هیچهایک هم دارد بهترین نقاط برای هیچهایک، کمپ زدن و بسیاری دیگر از اطلاعات را به شما نشان می‌دهد. در سایت تریپ ادوایزر TripAdvisor که سایت بسیار معروفی است هم می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره مقصد و نظرات و تجربیات کاربران را بخوانید. گوگل هم که معرف حضورتان هست و هیچ سوالی را بی‌جواب نمی‌گذارد.

رزرو محل اقامت در اپلیکیشن جاباما

انتخاب محل اقامت یکی از مهم‌ترین مسائل در طول سفر است. خیلی از هیچهایکرها در طبیعت چادر می‌زنند و کمپ می‌کنند؛ اما همیشه چنین امکانی وجود ندارد و گاهی اوقات نیاز می‌شود که محل اقامت امن و مطمئنی رزرو کنید. اگر در ایران هیچهایک می‌کنید می‌توانید در اپلیکیشن یا وب‌سایت جاباما هر نوع اقامتگاهی که مد نظرتان است را رزرو کنید و خیالتان از بابت اقامتگاه راحت باشد.

پاسخ به سولات رایج در مورد هیچهایک

آیا سفر هیچهایک امن است؟

در هیچهایک هم مانند هر مدل سفر دیگری ممکن است با خطراتی مواجه شوید. دقت کنید که این فقط مختص هیچهایک نیست. به طور کل اما هیچهایک امن است به شرطی که اطلاعات کافی داشته باشید و بلد باشید ارتباط موثر برقرار کنید. به مرور افزایش تجربه هم باعث می‌شود سفر امن‌تری را تجربه کنید.

آیا سفر هیچهایک ارزان است؟

بله، به این خاطر که حمل‌ونقل شما رایگان می‌شود یا هزینه خیلی کمی بابت آن پرداخت می‌کنید، به طور کل سفر ارزانی محسوب می‌شود. اما پول کافی همراه خود داشته باشید چون به هر حال کل سفر رایگان نیست!

در سفر هیچهایکی چه ماشینی برای سوار شدن بهتر است؟

خیلی از هیچهایکرها طرفدار تریلی و کامیون هستند و به نظرشان گزینه جذاب‌تری نسبت به ماشین‌های سواری است. به لحاظ امنیت هم به ترتیب تریلی، کامیون، نیسان و سواری بهترین ماشین‌ها برای سوار شدن هستند؛ زیرا ماشین‌های سنگین باید در پلیس راه توقف کنند و اطلاعات و گزارش دقیق ارائه دهند.

در این مطلب جاباما سعی کردیم جامع و کامل به سوال چطور هیچهایک کنیم جواب بدهیم و به شما کمک کنیم که ترس‌های خود را برای تجربه کردن سفری هیجان‌انگیز پشت سر بگذارید. با رعایت نکاتی که گفته شد می‌توانید خطر و سختی‌های سفر را به حداقل برسانید؛ اما این را به خاطر بسپارید که برای هیچهایک کردن باید شجاع و صبور باشید چون در این مدل سفر ممکن است با مسائل و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده زیادی روبه‌رو شوید. اتفاقا به خاطر همین است که هیچهایک هیجان‌انگیز می‌شود. هیچهایک به شما یاد می‌دهد که چطور با حداقل امکانات و سختی‌های سفر می‌توانید از سفر خود نهایت لذت را ببرید و حسابی خوش بگذرانید. دل به جاده بسپارید و رسم زندگی کردن را از سفر بیاموزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا