جاباما

ماسال گیلان کجاست؟ چطور برویم، چه ببینیم و چه بچشیم؟

اغراق نیست اگر بگوییم آرامشی که در ماسال گیلان به آن می‌رسید را در هیچ کجای دیگری نمی‌توانید پیدا کنید. باید خودتان به این منطقه رویایی سفر کنید تا باورتان شود چه می‌گوییم.

استان گیلان جاذبه‌های گردشگری و مناطق سرسبز و خوش‌آب‌وهوای زیادی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند تجربه بی‌نظیری را برایتان رقم بزنند؛ اما باز هم ماسال با همه آن‌ها فرق دارد.

ماسال یکی از زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور است که به آن بهشت گمشده ایران هم می‌گویند.

در این مطلب جاباما می‌خواهیم سری بزنیم به ماسال در همسایگی کوه‌های استوار و سرسبز تالش و این منطقه را بیش‌تر بشناسیم. با ما همراه باشید تا با کلمات سفری هیجان‌انگیز به ماسال داشته باشیم.

اگر راهی سفر به این منطقه رویایی هستید، پیش از سفر، به صورت آنلاین و با اطمینان کامل اجاره ویلا در ماسال را به صورت آنلاین انجام دهید.

ییلاقات ماسال کجاست؟

ماسال که به نگین سبز گیلان معروف است در شمال‌غربی رشت، مرکز استان گیلان، قرار دارد. برای این که درک بهتری از موقعیت جغرافیایی ماسال داشته باشید، باید بدانید این شهر در همسایگی فومن، صومعه‌سرا، رضوانشهر، اردبیل و خلخال قرار دارد. اطراف ماسال را چنین شهرهای خوش‌آب‌وهوا و سرسبزی احاطه کرده‌اند و خود ماسال گیلان هم که گل سرسبد آن‌هاست!

تصور کنید وارد شهری می‌شوید که به هر طرف نگاه می‌کنید، جز سرسبزی و زیبایی چیزی نمی‌بینید.

طبیعت بکر، ییلاقاتی با آب‌وهوای کوهستانی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر، کوه‌ها و جنگل‌های سرسبز، رودخانه‌های خروشان و پرآب، آبشارهای بلند و باشکوه و اقیانوس ابری که در این منطقه تشکیل می‌شود، همه این‌ها دست به دست هم داده‌اند تا ماسال طبیعتی خاص و منحصربه‌فرد داشته باشد. حتی تصور این فضا هم لذت‌بخش است، چه برسد به این که به ماسال سفر کنید و در دل این شهر رویایی قدم بزنید.

ییلاقات ماسال

فاصله ماسال از تهران و سایر شهرها

 • فاصله ماسال تا تهران: ۳۷۰ کیلومتر
 • فاصله ماسال تا رشت: ۵۵ کیلومتر
 • ماسال تا تالش: ۶۰ کیلومتر
 • فاصله ماسال تا ماسوله: ۴۸ کیلومتر

در حال گیلان‌گردی هستید؟ پس جاذبه های گیلان را یکجا ببینید و بشناسید.

فاصله ماسال از تهران

مسیر دسترسی به ییلاق ماسال

به چند طریق می‌توانید به ماسال گیلان سفر کنید:

 • خودروی شخصی
 • اتوبوس
 • هواپیما
 • قطار
مسیر دسترسی به ییلاق ماسال

از تهران تا ماسال با خودروی شخصی

اگر می‌خواهید با خودروی شخصی از تهران به ماسال بروید، باید ابتدا وارد آزادراه تهران به قزوین شوید و سپس از طریق آزادراه قزوین-رشت، به سمت رشت حرکت کنید. وقتی حدودا ۲۰ کیلومتر مانده که به رشت برسید، به سمت خروجی فومن-سراوان رفته و از آن‌جا به طرف ماسال حرکت کنید.

در روزهای عادی و در شرایط بدون ترافیک، تقریبا ۵ ساعت باید رانندگی کنید که به ماسال برسید. بعد از ورود به شهر ماسال هم حدودا یک ساعت شاید هم کم‌تر، طول می‌کشد که به ییلاقات ماسال برسید.

برای این که راه را گم نکنید و اشتباه نروید، اپلیکیشن‌های مسیریاب و گوگل‌مپس هم می‌توانند به شما کمک کنند و راه را نشانتان بدهند.

فاصله تهران تا ماسال

چطور با اتوبوس به ماسال برویم؟

اگر ماشین ندارید، سریع از سفر به ییلاق ماسال گیلان منصرف نشوید. به ترمینال غرب بروید و با اتوبوس‌های تهران به ماسال، مستقیم خود را به ماسال برسانید. معمولا ۷ الی ۸ ساعت طول می‌کشد تا اتوبوس‌ها به ماسال برسند. از آن‌جا هم می‌توانید ماشین پیدا کنید تا شما را به ییلاقات برسانند.

اگر در فصل زمستان راهی شمال هستید، ناامید نباشید، شمال برای هر فصلی دیدنی دارد! راهنمای سفر به شمال در زمستان را بخوانید.

جاهای دیدنی ماسال گیلان

قطار و هواپیما

با هواپیما و قطار هم می‌شود به ماسال رفت؛ ولی مسیر مستقیم نیست. حالا چه با قطار چه هواپیما باید خود را به رشت برسانید؛ سپس از آن‌جا با اتوبوس یا تاکسی به ماسال بروید.

جذاب ترین ییلاقات ماسال

بیش‌ترین چیزی که باعث شهرت و محبوبیت ماسال شده، ییلاق‌های سرسبز و زیبای آن‌جاست. در ادامه چند ییلاق ماسال را معرفی می‌کنیم تا با سفر به این مناطق خیال‌انگیز و جان‌پرور، همه خستگی‌ها را از تن و ذهن خود به در کنید.

اولسبلنگاه

آدرس: ۲۵ کیلومتری غرب ماسال

روستای اولسبلنگاه که معروف‌ترین ییلاق ماسال است، طبیعت بسیار زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد‌. این روستای ییلاقی مملو از سرسبزی و طراوت است و با وجود کلبه‌های چوبی رنگارنگ، اسب‌ها، گاوها و گوسفندانی که در حال چریدن هستند، همچون یک تابلوی نقاشی می‌ماند. وقتی که اولسبلنگاه غرق در ابر است، زیبایی‌اش دوچندان هم می‌شود. بهترین زمان برای دیدن اقیانوس ابری این منطقه، اردیبهشت و خرداد است‌.

چادر زدن و گذراندن شب در زیر سقف پرستاره اولسبلنگاه، تجربه‌ای متفاوت و فراموش‌نشدنی خواهد بود. البته خانه‌های روستایی هم گزینه مناسبی برای اقامت است.

اگر عاشق طبیعت بکر هستید، پس حتما سری به این مطلب درباره جنگل های گیلان بزنید!

اولسبلنگاه

سوچاله یا سوئه چاله

آدرس: ۳۳ کیلومتری جنوب ماسال

در روزهای گرم سال، سفر به یک منطقه ییلاقی، از واجبات است. اگر می‌خواهید از گرمای شهرتان، به منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا پناه ببرید و حال و هوایی عوض کنید، ییلاق سوئه چاله ماسال گیلان را پیشنهاد می‌دهیم. این ییلاق زیبا با آبشارهای بلند، مراتع سرسبز و فضای بکر و مه‌آلود، آرامشی وصف‌نشدنی را نصیب‌تان می‌کند.

ییلاق سوچاله (سوئه چاله) ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست و به همین خاطر دریایی از ابر این منطقه را فرامی‌گیرد‌. تا می‌توانید تماشا کنید، هوای پاک را نفس بکشید و چشم‌ و دل‌تان را از این همه زیبایی سیراب کنید. سوچاله برای عکاسی هم سوژه‌های بسیار خوبی دارد. نکته خوب دیگری که درباره سوچاله وجود دارد، خلوت‌تر بودن آن نسبت به اولسبلنگاه است.

یکی از لذت‌های سفر به شمال ماندن در خانه‌هایی است که رنگ‌وبوی محلی دارند و در جاهای دنجی مثل این ییلاق قرار دارند. اگر چنین جاهایی را دوست دارید، پس سراغ اجاره خانه روستایی و محلی در شمال بروید.

ییلاق سوئه چاله

تلارگاه

اگر طاقت دارید چند روزی اینترنت‌گردی را کنار بگذارید و با گشت‌وگذار در طبیعت، کمی از احوال و اخبار بد دور شوید، در اولین فرصت خود را به تلارگاه ماسال برسانید.

در ییلاق تلارگاه چشم‌اندازهایی بی‌نظیر از ابر و مه، جنگل، دره و دشت‌های سرسبز خواهید داشت و طبیعت‌گردی تمام‌عیاری را تجربه می‌کنید. هر از چند گاهی دور بودن از گوشی و اینترنت و حتی دور بودن از آدم‌ها و پیوند با طبیعت، برای همه ما لازم است.

به ماسال که رسیدید، می‌توانید به جای گشت‌های معمولی یک گشت محلی جذاب و متفاوت داشته باشید که میزبان آن یک بومی راه‌بلد و کاردرست است! کسی که شما را به مسیر کوچ عشایر می‌برد و داستان‌های جذابی در غیرتوریستی‌ترین مناطق اینجا برایتان می‌گوید. برای شرکت در این گشت محلی، یکی از سانس‌های تجربه در مسیر کوچ عشایر تالش با روزبه را رزرو کنید.

تلارگاه

ییلاق شالما

آدرس: ۱۲ کیلومتری ماسال

یکی دیگر از ییلاقات ماسال که همه زیبایی‌های طبیعت را یک‌جا دارد، ییلاق شالما است. این ییلاق که رشته‌کوه‌های البرز احاطه‌اش کرده‌اند، طبیعتی بکر و دست‌نخورده دارد و به خاطر آب‌وهوای خنک و مطبوعش، برای تعطیلات تابستانی انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

اهالی منطقه ییلاق شالما را به خاطر چشمه‌هایی که دارد، به‌عنوان سرچشمه آب‌ها می‌شناسند.

در نزدیکی ماسال و در دل تالش یک اقامتگاه جذاب می‌توانید پیدا کنید که کل رنگ‌وبوی سفرتان را عوض می‌کند. اقامتگاه آویشار تالش که حال‌وهوای آن حال‌وهوایتان را عوض می‌کند!

ییلاق شالما

خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا یکی دیگر از ییلاقات زیبا و خوش‌آب‌وهوای ماسال گیلان است که در میان رشته‌کوه‌های دشته قرار دارد. همچنین این ییلاق در دره‌ای قرار دارد که محل تلاقی چندین رود خروشان و پُرآب است‌. با این توصیفات، می‌توانید تصور کنید که چقدر طبیعت آن‌جا بکر و سرسبز است و حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان هم، آب‌وهوای مطبوع و خنکی دارد.

ممکن است در مسیر رسیدن به خشکه دریا کمی از پیاده‌روی خسته شوید؛ اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. البته طبیعت اطراف آن‌قدر زیباست و محو این زیبایی‌ها خواهید شد که بعید می‌دانیم اصلا به خستگی فکر کنید.

خشکه دریا

ییلاق خان بند

در ییلاق خان بند تا چشم کار می‌کند دشت‌های سرسبز خواهید دید. اگر تماشای چرای گوسفندان در دشت‌های سرسبز و وسیع برایتان جذاب است، در ییلاق خان بند می‌توانید آن‌ها را ببینید. در نیمه اول سال، اکثر چوپان‌ها گله‌ها را به این ییلاق می‌آورند.

در ضمن در این ییلاق ابرها با سرعت در حال حرکت هستند و چشم‌اندازی فوق‌العاده خلق می‌کنند. به خاطر این که خان بند در مرز هوایی گیلان و اردبیل قرار دارد، ابرها با سرعت زیاد می‌گذرند.

اگر عاشق طبیعت هستید، در همین نزدیکی سری به املش بزنید، جایی که به بهشت گیلان معروف است.

ییلاق خان بند

ملومه بند

ییلاق‌های ماسال گیلان بهترین مکان برای سفر در تابستان هستند. یکی از زیباترین ییلاقات که ‌آب‌وهوای بی‌نظیری هم دارد، ییلاق ملومه بند است. در این ییلاق می‌توانید از تماشای دشت سرسبز، تپه‌هایی که پر از درخت است و کوه‌ها و دره‌ها لذت ببرید و با یک طبیعت‌گردی جانانه، دوباره انرژی ذهنی‌تان را به دست آورید.

ماسال از جاهایی است که در تعطیلات به شدت شلوغ می‌شود! اگر شما دنبال جاهای بکر و خلوت شما هستید، لیستی از آدرس‌ها را اینجا پیدا کنید.

ملومه بند

ییلاق خندیله پشت

این ییلاق در میان کوه‌های بلند قرار دارد؛ به همین دلیل دمای هوای خندیله پشت پایین‌تر از سایر ییلاقات ماسال گیلان است. یادتان باشد اگر تابستان هم به این منطقه سفر کردید، باید حتما لباس گرم با خودتان ببرید. آن کوه‌های بلندی که گفتیم ییلاق را احاطه کرده‌اند، سبب ایجاد چشم‌اندازهایی حیرت‌انگیز شده‌اند؛ حتما از این مناظر زیبا عکاسی کنید تا بعدا که دلتان برای ماسال تنگ شد، با تماشای آن‌ها رفع دلتنگی کنید.

اهل ورزش هستید و از لذت دویدن در طبیعت در جاهای مختلف شنیده‌اید؟ پس کفش‌های ورزشتان را بپوشید و در یک گشت متفاوت روستایی در ماسال شرکت کنید! برای شرکت در این تجربه یکی از سانس‌ها بر فراز شاندرمن با گروه نورس رانرز را رزرو کنید.

ییلاق خندیله پشت

اسپی دشت

در ییلاق اسپی دشت می‌توانید اسب‌های زیبایی را ببینید که در میان دشت‌های پهناور در حال دویدن هستند. علت نام‌گذاری این ییلاق نیز وجود همین اسب‌های اصیل و وحشی است که هر ساله طبیعت‌گردان زیادی برای تماشای آن‌ها به اسپی دشت می‌آیند.

البته تنها دلیل جذابیت ییلاق همین نیست؛ بلکه در این منطقه می‌توانید پدیده اقیانوس ابر را هم به راحتی ببینید.

یکی دیگر از جاهایی که می‌توانید در آن در اقیانوس ابر شنا کنید، جنگل ابر شاهرود است، آن را بشناسید.

بهترین جاهای ماسال

ییلاق شنبه راه

آدرس: ماسال، گیلوان، ییلاق شنبه راه

اگر دوست دارید یک شب رویایی را در کلبه‌ای چوبی، در ییلاقی سرسبز بگذرانید، ییلاق شنبه راه دقیقا جایی‌ست که باید بروید؛ در آن‌جا امکان اقامت در کلبه‌های چوبی برای مسافران فراهم است. این ییلاق سرسبز در کنار کوه‌های ماسال واقع شده است و طبیعت بسیار چشم‌نوازی دارد.

دوست دارید در این سفر در اقامتگاهی بمانید که معماری بومی-سنتی و سقف شیروانی دارد، در جایی باصفا قرار گرفته و در آن می‌توانید در سکوت به صدای طبیعت گوش دهید؟ پس سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی علی بابا تالش بروید.

ییلاق شنبه راه

ییلاق واشیار

آدرس: ماسال، شاندرمن

در میان ییلاقات ماسال گیلان می‌توانیم از ییلاق واشیار به‌عنوان یکی از زیباترین و سرسبزترین ییلاقات یاد کنیم. این ییلاق آبشاری دارد که در روزهای گرم تابستانی نجات‌بخش است. حتما با خودتان لباس مناسب و اضافه ببرید و در آب‌های خنک آن‌جا آبتنی کنید.

ییلاق های ماسال

سایر دیدنی های اطراف ییلاقات ماسال

گفتیم که ییلاقات ماسال مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه ماسال محسوب می‌شوند؛ اما نمی‌توان از سایر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هم چشم‌پوشی کرد. برویم تا به تعدادی از این جاهای دیدنی سر بزنیم.

شاندرمن

آدرس: ۱۰ کیلومتری ماسال

منطقه بکر شاندرمن با چشم‌اندازهای مسحورکننده، یکی از مهم‌ترین مناطق و جاهای دیدنی ماسال گیلان است و در ۱۰ کیلومتری شمال ماسال قرار دارد. شاندرمن از آب‌وهوایی مطبوع، خنک و ییلاقی بهره می‌برد و با وجود غار آویشو، رودخانه و آبشارهای زیبا، مقصد موردعلاقه بسیاری از طبیعت‌گردان است. اگر می‌خواهید شب در شاندرمن بمانید، امکان اقامت در کلبه‌های چوبی آن‌جا فراهم است. دهکده توریستی ملل شاندرمن هم با ویلاهای شیک و مجهز، گزینه مناسبی برای اقامت است.

از اینجا می‌توانید سری هم به جاهای دیدنی بندر انزلی بزنید.

شاندرمن ماسال گیلان

دشت النزه

آدرس: ماسال، شاندرمن، دشت النزه

منطقه ییلاقی دشت النزه یکی از بکرترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ماسال گیلان است.

خود را در دشتی پهناور و سرسبز تصور کنید که در میان کوه‌های سر به فلک کشیده قرار دارد، گله اسب‌های وحشی به این طرف و آن طرف می‌دوند، دام‌ها در حال چرا هستند و صدای آب چشمه‌های خروشان و جاری همچون موسیقی آرامش‌بخشی به گوش‌تان می‌رسد؛ این‌جا دشت النزه است و همه آن چیزی که از طبیعت بکر می‌خواهید را دارد.

می‌توانید در خانه‌های چوبی آن‌جا بمانید و اقامت متفاوت و خاطره‌انگیزی را تجربه کنید. در اين صورت سراغ اجاره کلبه و کلبه چوبی در گیلان بروید.

دشت النزه ماسال

ارتفاعات آلاله

همه ما نیاز داریم که برای رسیدن به آرامش روحی و جسمی، گاهی به طبیعت پناه ببریم و چند روزی از کار، آلودگی هوا و ترافیک دور باشیم. ارتفاعات آلاله یکی از جاذبه‌های بکر ماسال است که کمی بالاتر از اولسبلنگاه قرار دارد.

از آن‌جا می‌توانید نمایی از کل شهر را ببینید و عکس‌هایی زیبا ثبت کنید.

اگر برای سفرتان به شمال دنبال بهترین مقصد می‌گردید، ما به شما بهترین جاهای شمال را معرفی کرده‌ایم.

ارتفاعات آلاله

محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

آدرس: ۴۵ کیلومتری مرکز شهر ماسال، روستای گیلوان

کمی که از منطقه اولسبلنگاه بالاتر بروید، به روستای گیلوان می‌رسید که محل شهادت میرزا کوچک خان است. در روایت‌ها آمده که آن زمان میرزا کوچک خان در ارتفاعات آلاله پشته پناه گرفته بوده و می‌خواسته از آن‌جا به خلخال برود؛ اما در اثر کولاک کشته می‌شود. اکنون در این مکان سنگی به جهت یادبود میرزا کوچک خان قرار دارد.

اگر در سفر به شمال حتما می‌خواهید چند ساعتی را لب ساحل بگذرانید، به شما بهترین سواحل شمال را معرفی کرده‌ایم.

ارتفاعات ماسال گیلان

بام ماسال

آدرس: یک کیلومتری ماسال گیلان

بام سبز ماسال بلندترین منطقه در میان ارتفاعات ماسال است و بر فراز آن می‌توانید از صومعه‌سرا تا بندر انزلی را ببینید. از آن‌جا چشم‌اندازهایی بسیار زیبا و تماشایی از تمام ماسال و بخش‌هایی از شهرهای اطراف خواهید داشت و آرامشی بی‌نظیر و وصف‌ناپذیر را تجربه می‌کنید.

اگر قصد سفر به ماسال را دارید، حتما بام سبز را در لیست جاهایی که باید ببینید، قرار دهید. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم برای اقامت یکی از اقامتگاه‌های بام سبز را رزرو کنید تا همواره این مناظر زیبا در مقابل چشمان‌تان باشد.

بام ماسال

قلعه کول

آدرس: دسترسی از طریق جاده ماسال به سمت کیشه خانی

قلعه کول که قدمت آن به سده‌های دوم و سوم هجری بازمی‌گردد، بر روی تپه‌ای سرسبز با ارتفاع ۳۵ متر، در روستای تاس کوه، قرار دارد. به روستای تاس کوه روستای قلعه کول هم می‌گویند. متاسفانه این قلعه خشتی به دلیل شرایط آب‌وهوایی و البته نگهداری نامناسب، تا حدود زیادی تخریب شده است.

در گیلان می‌توانید جای دیگری را هم پیدا کنید که به همین اندازه جذاب و خوش‌آب‌وهوا است و آنجا فقط لاهیجان است!

قلعه کول

منطقه اسبه ریسه

ماسال گیلان آن‌قدر جاهای دیدنی طبیعی و تاریخی دارد که هر چقدر از آن‌ها بگوییم باز هم تمام نمی‌شوند. اصلا به خاطر همین جاذبه‌های فراوان و منحصربه‌فرد است که ماسال تا این حد محبوبیت دارد.

منطقه باستانی اسبه ریسه در روستایی به همین نام قرار دارد و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که تا چند قرن بعد از ورود ایران به اسلام، مردمانی در آن‌جا زندگی می‌کردند. بقایای دیوار و فضاهای مسکونی و وسایل قدیمی زیادی مثل کاسه، کوزه‌های سفالی و خمره در این محل پیدا شده است.

همچنین دیواره سنگی اسبه ریسه، یکی از بلندترین و بهترین دیوارهای صخره‌نوردی ایران است و صخره‌نوردان بسیاری را به این منطقه می‌کشاند. علاوه بر این، منطقه اسبه ریسه رودخانه‌ای دارد که در آب‌های خروشان آن می‌توانید کایاک سواری را تجربه کنید.

اگر برای سفر به شمال به کمی راهنمایی حرفه‌ای نیاز دارید، در این مطلب ما یک راهنمای کامل برای برنامه سفر همه‌چیزتمام به شمال داریم.

منطقه اسبه ریسه

جاهای دیدنی ماسال در دل طبیعت بکر

طبیعت ماسال پر از شگفتی است. ماسال همان جاییست که ییلاق، جنگل، رودخانه، چشمه، آبشار، غار و … خلاصه هر چیزی از طبیعت بخواهید را دارد. گاهی همه چیز آن‌قدر رویایی و بکر است که مثل خیال به نظر می‌رسد؛ اما واقعیت دارد.

غارهای ماسال گیلان

چقدر اهل تجربه‌های متفاوت هستید؟ دوست دارید به مکان‌های مرموز و اسرارآمیز بروید؟ به شما غارنوردی در ماسال را پیشنهاد می‌دهیم.

غار آویشو

آدرس: ۲۲ کیلومتری ماسال

حالا کمی از طبیعت‌گردی روی زمین فاصله بگیریم و سری هم به زیر زمین بزنیم! حدود ۲۰ غار در ماسال وجود دارد. در این میان در دل کوه‌های شاندرمن غار آویشو قرار دارد که معروف‌ترین غار ماسال است. این غار یکی از شگفت‌انگیزترین و زیباترین جاذبه‌های ماسال است که رودخانه‌ای خروشان داخل آن قرار دارد و قندیل‌هایی از سقف و دیوارهایش آویزان هستند.

برای غارنوردی و قدم گذاشتن به دنیای سرشار از شگفتی غار آویشو، بهتر است از قبل تجربه غارنوردی داشته باشید. همچنین حواستان باشد تمام وسایل موردنیاز را همراهتان ببرید و مجهز باشید.

اگر اهل پیاده‌روی طولانی در طبیعت هستید، مقصد دیگری که به شما پیشنهاد می‌دهیم قطعا قلعه رودخان گیلان است!

غار آویشو

آبشارهای ماسال

در روزهای گرم تابستان، آبشارها جذاب‌ترین جایی هستند که می‌توانید بروید. ماسال گیلان هم که تعداد بسیار زیادی آبشار دارد و از این جهت به ماسال شهر آبشارهای بلند می‌گویند.

آبشار رامینه

آدرس: جاده ییلاقات ماسال، قبل از منطقه اسبه ریسه

آبشار پرآب و خروشان رامینه با شیبی تند فرو می‌ریزد و یکی از آبشارهای بکر و منحصربه‌فرد ماسال است. این آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد و در دل جنگل واقع شده است. آبشار رامینه را می‌توان یکی از زیباترین آبشارهای ایران دانست.

اگر عاشق آبشار هستید و به دنبال مقصدی خنک برای یک سفر تابستانی، می‌توانید سراغ آبشارهای اطراف تهران بروید و در طبیعت تنی به آب بزنید!

آبشار رامینه
آبشار تولی نسا

آبشار تولی نسا یکی دیگر از آبشارهای زیبای ماسال است که با تقریبا دو ساعت پیاده‌روی در طبیعت بکر، می‌توانید به آن‌جا برسید. در ضمن با ماشین آفرود هم می‌توان از ماسال تا آبشار تولی نسا رفت. این آبشار و مناظر اطرافش به قدری دلربا و رویایی هستند که حتما باید بازدید از آبشار تولی نسا را در برنامه سفر به ماسال بگنجانید.

پارک های ماسال

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در ماسال گیلان صورت گرفته، تبدیل بخشی از مناطق جنگلی به پارک جنگلی، به منظور حفظ منابع طبیعی است. پارک‌های ماسال امکانات مناسبی دارند و مکانی محبوب برای پیک‌نیک و خوش‌گذرانی هستند.

پارک ساحلی ماسال 

آدرس: ماسال، در جوار رودخانه خالکایی

پارک ساحلی ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد و به خاطر آب‌وهوای مطبوع، مناظر زیبا و چشم‌نواز و همچنین امکانات رفاهی مثل آلاچیق‌ها، سرویس بهداشتی و وسایل بازی کودکان، مکان خوبی برای گذراندن یک روز خاطره‌انگیز است.

پارک ساحلی ماسال
پارک جنگلی ریزه مندان

آدرس: ماسال، بلوار انقلاب، پرستار

پارک جنگلی ریزه مندان در ماسال گیلان بخشی از جنگل‌های هیرکانی است و قدم زدن در میان درختان سرسبز و سر به فلک کشیده، لحظاتی سرشار از آرامش را برایتان رقم می‌زند. در این پارک جنگلی امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران در نظر گرفته شده و همه چیز برای یک تجربه ناب طبیعت‌گردی فراهم است.

پس از گشت‌وگذار حتما سراغ بازارهای محلی این منطقه بروید و بدون سوغات شمال و با دست خالی برنگردید!

پارک جنگلی ریزه مندان

جاده ماسال به خلخال

یکی از زیباترین جاده‌هایی که می‌توانید در آن برانید، جاده ماسال به خلخال است. این جاده بسیار سرسبز و بکر است و از دل کوهستان‌های جنگلی عبور می‌کند. اگر می‌خواهید خاطره‌ای ناب و فراموش‌نشدنی از یک سفر جاده‌ای داشته باشید، حتما سراغ جاده ماسال به خلخال بروید.

اگر عاشق رانندگي در جاده‌هاي زيبا هستيد، ما به شما زيباترين جاده های ایران را برای رانندگی و عکاسی معرفی کرده‌ایم!

جاده ماسال به خلخال

در ییلاقات ماسال چه ببینیم و چه کار کنیم؟

وقتی به ییلاقات ماسال می‌روید قبل از هر چیز گوشی را کنار بگذارید و تا می‌توانید زمان‌تان را به تماشا و گشت‌وگذار در طبیعت اختصاص دهید. البته گوشی برای ثبت عکس‌های زیبا و خاطره‌انگیز به کارتان می‌آید، دوربین حرفه‌ای هم داشته باشید که چه بهتر.

در ماسال و ییلاقات آن جاهای دیدنی بسیار زیادی وجود دارد و می‌توانید طبیعت‌گردی تمام‌عیاری داشته باشید. از این فرصت استفاده کنید و خود را به آغوش طبیعت بسپارید تا به آرامش و آسایش فکری و روانی برسید. جاهای دیدنی ماسال گیلان و جاذبه‌های اطرافش را هم که به طور کامل معرفی کردیم.

مسلما با یک بار سفر به ماسال به همه مکان‌های گردشگری نمی‌توانید سر بزنید؛ ولی هر چقدر فرصت کردید در طبیعت بگردید و حال خوش و آرامش را برای روزهایی که به شهر شلوغ و پرهیاهو برمی‌گردید، ذخیره کنید.

سعی کنید حتما با مردم محلی وقت بگذرانید و هم‌صحبت شوید، مهربانی و صمیمیت‌شان همیشه در یادتان می‌ماند. در ضمن می‌توانید برای داشتن سفری بهتر، از آن‌ها راهنمایی و مشورت بگیرید. از خوراکی‌ها و غذاهای محلی هم نگذرید که شکم‌گردی بخش مهم هر سفری است، به‌خصوص وقتی به شهرهای شمالی می‌روید.

اگر هم دوست دارید کیفتان را از این سفر کامل کنید، سراغ اجاره خانه و کلبه جنگلی در گیلان بروید و هر لحظه از سفر را در جایی بکر و خوش‌آب‌وهوا بگذرانید.

تفریحات ماسال

بهترین رستوران های ییلاق ماسال

داخل شهر ماسال گیلان رستوران‌های خوب و باکیفیتی وجود دارد که انواع غذاهای خوشمزه ایرانی، غذاهای محلی شمالی و همچنین فست‌فود را برای مشتریان خود سرو می‌کنند.

چند مورد از بهترین و محبوب‌ترین رستوران‌های ماسال با خوشمزه ترین غذاهای شمالی عبارت‌اند از:

 • رستوران نسرون با کباب‌های لذیذ و غذاهای محلی عالی و همچنین قیمت مناسب
 • رستوران خزر از معروف‌ترین رستوران‌های ماسال
 • کافه سنتی باغ انار با فضایی دنج و زیبا
 • رستوران اطراق با کباب ترش و جوجه ترش بی‌نظیر
 • و در نهایت رستوران سنتی اولسبلنگاه و غذاهای محلی بسیار لذیذش را از دست ندهید.

اما بعد از این که در مسیر ییلاقات ماسال قرار می‌گیرید و از شهر ماسال می‌گذرید، دکه‌هایی کنار جاده می‌بینید که برای مسافران آش، چای و بلال سرو می‌کنند.

برای غذا خوردن، چندان رستورانی در این مسیر نیست؛ البته در ییلاق اولسبلنگاه هتل رستوران فردین معصومی قرار دارد و می‌توانید در محیطی با چشم‌انداز بسیار زیبا، غذایی لذیذ نوش جان کنید یا می‌توانید سراغ بهترین رستوران های گیلان بروید و هر کدام باب سلیقه‌تان است را انتخاب کنید.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید در طبیعت آشپزی کنید، حتما موادغذایی و وسایل موردنیاز آشپزی را از شهر ماسال بخرید و در ییلاقات به دنبال رستوران و سوپرمارکت نباشید!

بهترین رستوران های ماسال گیلان

بهترین فصل سفر به ماسال چه زمانی است؟

در نیمه دوم سال، آب‌وهوای ماسال و ییلاقات آن سرد می‌شود و حتی گاهی به زیر صفر می‌رسد. با این حساب سفر به ماسال در زمستان منطقی نیست و حتی به نوعی غیرممکن است. زمستان آن‌قدر سرد است که کسی در کلبه‌ها نمی‌ماند و همه به شهر ماسال کوچ می‌کنند.

اما سفر به ماسال در پاییز تجربه بسیار خوبی خواهد بود؛ پاییز ماسال بسیار رنگارنگ است و مناظر چشم‌نوازی خلق می‌شود، البته مهر ماه زمان خوبی است، بعد از آن هوا رو به سردی می‌رود.

می‌توانیم بگوییم بهار و تابستان بهترین زمان سفر به ماسال است یا دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، از اردیبهشت تا مهرماه؛ چون در فروردین ماه، برف و باران‌های ناگهانی و سنگینی در ماسال می‌بارد. سفر به ماسال در بهار را حتما تجربه کنید که طراوت و زیبایی طبیعت در اوج است. همچنین اردیبهشت و خرداد بهترین وقت برای تماشای اقیانوس ابر ماسال است.

اما بشنوید از سفر به ماسال در تابستان که تجربه‌ای بی‌نظیر است. گردشگران زیادی با فرارسیدن تابستان، از گرمای شهرشان به ییلاقات ماسال گیلان پناه می‌برند. شما هم این فرصت را دریابید و مطمئن باشید پشیمان نمی‌شوید.

در سفرتان به این منطقه بهتر است به فکر اجاره بومگردی های شمال باشید تا لذت کامل را ببرید!

بهترین فصل سفر به ماسال

در ییلاق ماسال کجا اقامت کنیم؟

ییلاقات ماسال در ذهن خیلی از افراد گره خورده با کلبه های چوبی شمال و رنگی که در میان دشتی سرسبز بیش‌تر شبیه نقاشی به نظر می‌رسند تا واقعیت. با اجاره کلبه در ماسال می‌توانید اقامتی متفاوت را در دل طبیعت تجربه کنید.

برپایی کمپ و شب‌مانی در ییلاقات ماسال هم گزینه خوبی است و می‌توانید حسابی خاطره‌سازی کنید، البته اگر کودک یا فرد سالمندی همراه‌تان باشد، خوابیدن در چادر سخت می‌شود. در این صورت بهتر است به اجاره خانه روستایی یا اجاره ویلا در ماسال فکر کنید که امکانات بیش‌تری دارند.

اقامت در هتل یا مهمانسراهای ماسال هم گزینه‌های دیگری برای اقامت در این شهر است. به طور کل برای اجاره اقامتگاه در ماسال گزینه‌های متنوعی پیش روی شماست.

پیش از سفر با توجه به بودجه، سلیقه و شرایط خود، می‌توانید بهترین اقامتگاه‌های ماسال و کلبه های جنگلی شمال را با مناسب‌ترین قیمت، از سایت جاباما رزرو کنید و با خیال راحت راهی ماسال گیلان شوید. رزرو از سایت جاباما بسیار آسان، آنی و قطعی انجام می‌پذیرد.

اجاره ویلا در ماسال

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکات درباره سفر به ماسال گیلان را با شما در میان بگذاریم و جاهای دیدنی ماسال را کامل معرفی کنیم. زمانی که بخواهید به ماسال سفر کنید، این مقاله می‌تواند راهنمای جامع و خوبی برایتان باشد. کسانی که به ماسال سفر کرده‌اند، به قدری عاشق طبیعت زیبای ماسال می‌شوند که سعی می‌کنند هر سال حتما به ماسال بروند.

شما هم اگر تا به حال به ماسال گیلان نرفته‌اید، یک بار که به آن‌جا بروید و طبیعت بکر و ییلاقات سرسبزش را از نزدیک ببینید، مشتری دائم ماسال می‌شوید! اگر خاطره و تجربه‌ای از سفر به ماسال دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره ماسال گیلان

فاصله ماسال تا دریا چقدر است؟

فاصله ماسال تا دریا تقریبا ۵۰ کیلومتر، معادل یک ساعت است.

سوغات ماسال چیست؟

از ماسال می‌توانید انواع خوراکی‌های خوشمزه و محصولات محلی و طبیعی باکیفیت مثل پنیر، ترشی، شیرینی‌ها و نان‌های محلی، میوه و… را به‌عنوان سوغاتی بخرید. همچنین صنایع دستی ارزشمند و زیبایی از جمله وسایل چوبی، گلیم، جاجیم، محصولات شال‌بافی، قلاب‌دوزی، لباس‌های پشمی و… در این منطقه یافت می‌شود.

شاندرمن ماسال کجاست؟

شاندرمن با طبیعتی بسیار زیبا و مسحورکننده، در ۱۰ کیلومتری شمال ماسال قرار دارد و از بهترین جاهای دیدنی ماسال است.

بام ماسال گیلان کجاست؟

بام سبز ماسال در یک کیلومتری ماسال قرار دارد و بلندترین منطقه ماسال است. از آن‌جا می‌توانید تمام ماسال را ببینید و زیباترین چشم‌انداز را دارد.

فاصله ماسال تا تهران چقدر است؟

از ماسال تا تهران تقریبا ۳۷۰ کیلومتر فاصله است؛ یعنی باید حدود ۵ ساعت رانندگی کنید، البته در شرایط عادی و اگر ترافیک نباشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا