پارک لاله تهران یکی از نام‌آشناترین پارک‌های پایتخت است که بسیاری از گردشگران در سفر به این شهر، حتما سری به آن می‌زنند. وجود فضاهای ورزشی مناسب و متعدد، دسترسی آسان به مراکز هنری خاص، وجود چندین مجسمه و تندیس ارزشمند و... این پارک را به یک جاذبه مهم تفریحی و سرگرمی در تهران تبدیل کرده است.

در واقع، دور تا دور این پارک با مراکز هنری شاخص مثل موزه فرش، موزه هنرهای معاصر و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان احاطه شده است. هتل لاله، از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین هتل‌های پایتخت هم در شمال این پارک قرار دارد.

اگر شما هم دوست دارید در دل شلوغی شهر تهران، از قدم زدن در پارکی زیبا با فضای سبز تماشایی و مناظر دل‌انگیز لذت ببرید و برای چند ساعت، از هیاهوی شهر فاصله بگیرید، پارک لاله بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

این مقاله با معرفی پارک لاله تهران، امکانات، تفریحات و ویژگی‌های مهم آن، به شما کمک می‌کند تا از گشت‌وگذار در آن لذت بیش‌تری ببرید و حسابی خوش بگذرانید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی پارک لاله تهران

معرفی-پارک-لاله-تهران.jpg نام پارک لاله تهران از حدود نیم قرن پیش بر سر زبان‌ها افتاد و تا امروز، جایگاه خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین و زیباترین پارک‌های پایتخت حفظ کرده است.

این پارک که در منطقه شش تهران قرار گرفته، هیچ‌چیز از یک پارک جنگلی تمام‌عیار کم ندارد! درختان کهنسال و زیبا، فضای سبز باطراوت، حوض مرکزی و آب‌نماهای این پارک آن را به مکانی ایده‌آل برای تفریح و استراحت شهروندان در دل طبیعت تبدیل کرده است.

البته این پارک فقط یک مکان تفریحی دوست‌داشتنی نیست. همسایگی با موزه‌های مهم و ارزشمند پایتخت، یعنی موزه هنرهای معاصر و موزه فرش، باعث شده تا به انتخاب اول بسیاری از هنردوستان تبدیل شود.

در کنار همه این‌ها، وجود فضای ورزشی به ویژه زمین فوتبال، والیبال، فضای بازی کودکان و... باعث شده تا این پارک همیشه پر از صدای زندگی و شور حضور گردشگران باشد.

وسعت پارک لاله حدود سی هزار مترمربع بوده و از چهار طرف با چهار خیابان و بلوار مهم پایتخت از جمله بلوار کشاورز همسایه است. محوطه این پارک به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. بخش شمالی آن بیش‌تر به فضاهای فرهنگی و بخش جنوبی هم به فضای سبز اختصاص دارد.

حضور در پارک لاله در تمام ساعت‌های شبانه‌روز امکان‌پذیر است و یک پارک بیست و چهارساعته محسوب می‌شود. ضمناً وجود کیوسک‌های نگهبانی در بخش‌های مختلف پارک، باعث شده تا فضایی امن و مناسب برای استراحت و تفریح خانواده‌ها باشد.

پوشش گیاهی پارک لاله مجموعه‌ای از درختان زیبای افرا، ارغوان، بید، چنار، سرو، نارون و... است که فضایی آرام و دلنشین در میان شلوغی پایتخت ایجاد کرده است.

شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز و تمام روزهای هفته، برای تفریح، استراحت و ورزش به این پارک بروید و از هوای پاک و محیط آرام آن لذت ببرید.

تاریخچه پارک لاله تهران

تاریخچه-پارک-لاله-تهران.jpg تا قبل از این که فرح پهلوی تصمیم بگیرد با الهام از سنترال پارک نیویورک، یک پارک زیبا و بزرگ در قلب تهران بسازد، این منطقه با نام باغ جلالیه شناخته می‌شد.

باغ جلالیه از بزرگ‌ترین باغ‌های شهر تهران بود که از آن برای رژه نظامی ارتش استفاده می‌شد. تا پیش از تأسیس و نام‌گذاری این پارک به نام فرح، مردم آن را با نام میدان اسب‌دوانی جلالیه هم می‌شناختند.

در اواسط قرن گذشته شمسی، فرح پهلوی ایده تأسیس این پارک را مطرح کرد و سپس، مأموریت طراحی و احداث را آن به یکی از معروف‌ترین طراحان و معماران فرانسوی به نام ژوفه سپرد.

او با کمک طراحان مطرح ایرانی، پارکی خلق کرد که هنوز، همچون نگینی در قلب شهر تهران می‌درخشد و جذابیتی مثال‌زدنی دارد. کمی بعد از تأسیس این پارک و همزمان با بالاگرفتن شعله اعتراضات در ایران، نام این پارک در میان مردم از فرح به خسرو گلسرخی (از چهره‌های روشن‌فکر مخالف خاندان پهلوی) تغییر پیدا کرد؛ چون محل اصلی تجمع معترضان علیه شاه بود.

در نهایت هم پس از انقلاب، نام این پارک به پارک لاله تغییر پیدا کرد و هنوز با این نام شناخته می‌شود. علاوه بر دسترسی آسان از خیابان‌های مختلف، فضای مفرح و جذابیت بصری پارک لاله، یکی از عوامل شهرت آن را می‌توان به وجود یکی از واحدهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این پارک مرتبط دانست.

در بدو تأسیس پارک، مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم در آن احداث شد تا محلی برای آموزش، تفریح و پرورش کودکان و نوجوانان باشد. در حال حاضر، مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی این کانون در پارک لاله واقع شده است و هنوز کودکان و نوجوانان زیادی به آن رفت‌وآمد دارند.

پارک لاله تهران کجاست؟

پارک-لاله-تهران-کجاست؟.jpg پارک لاله از مهم‌ترین پارک‌های پایتخت است که در منطقه شش شهرداری تهران و ناحیه دو آن یعنی محله قدیمی امیرآباد قرار دارد. محل اصلی این پارک، خیابان کارگر شمالی در تقاطع بلوار کشاورز است؛ اما از چهار طرف با چهار خیابان مهم پایتخت هم‌جوار است.

در واقع این پارک از طرف شمال با خیابان فاطمی، از سمت غرب با خیابان کارگر، از سمت شرق با خیابان حجاب و از جنوب با بلوار کشاورز همسایه است.

در هر یک از این خیابان‌ها، یک ورودی اصلی برای ورود گردشگران به پارک ایجاد شده که شما می‌توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. ضمناً ورودی بازارچه معروف پارک لاله که از مهم‌ترین جاذبه‌های آن برای گردشگران است، در تقاطع خیابان کارگر و بلوار کشاورز قرار دارد.

بخش‌های مختلف پارک لاله تهران

بخش‌های-مختلف-پارک-لاله-تهران.jpg پارک لاله یک پارک بزرگ و جذاب است که از بخش‌های متعددی تشکیل شده است. چندین آب‌نما، زمین‌های بازی، آمفی‌تئاتر، نگارخانه، مسیر سلامت و... از مهم‌ترین بخش‌های آن هستند که در ادامه به بیان جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

باغ ژاپنی پارک لاله

باغ-ژاپنی-پارک-لاله.jpg اگر تصور می‌کنید که برای قدم زدن در محیط دل‌نواز یک باغ ژاپنی زیبا باید رنج سفری طولانی را متحمل شوید، سخت در اشتباه هستید! برای این کار تنها باید سری به پارک لاله تهران بزنید.

در دل این پارک، یک باغ ژاپنی جذاب و چشم‌نواز وجود دارد که محیطی دنج و آرام برای تفریح و استراحت در اختیار گردشگران می‌گذارد. این باغ در بخش جنوب شرقی پارک لاله ایجاد شده و مجموعه‌ای از آب‌نماهای زیبا، جویبارهای پرپیچ‌وخم، پل‌های سنگی و گیاهانی منحصربه‌فرد و چشم‌نواز است.

شما می‌توانید در حین قدم زدن و تماشای مناظر باغ ژاپنی پارک لاله، عکس‌های زیبایی بگیرید و خاطرات جذابی از سفر به تهران داشته باشید.

حوض مرکزی پارک لاله

حوض-مرکزی-پارک-لاله.jpg در مرکز پارک لاله، حوضی وسیع و زیبا قرار دارد که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی این پارک محسوب می‌شود. دور تا دور این حوض، از فواره‌هایی پوشیده شده که آب را به زیباترین شکل ممکن به گردش در می‌آورند.

شما می‌توانید بر روی نیمکت‌هایی که در اطراف این حوض قرار داده شده بنشینید و از فضای باطراوت اطراف حوض، تماشای حرکت آب و گوش جان‌سپردن به صدای روح‌بخش آن حسابی لذت ببرید.

تلویزیون بزرگ مرکزی پارک لاله هم در جوار این حوض قرار دارد و در زمان پخش مسابقات مهم، عده زیادی از ورزش‌دوستان را دور خود جمع می‌کند.

به‌طورکلی، می‌توان گفت حوض پارک لاله، قلب آن است که همواره با حضور تعداد زیادی گردشگر مواجه است. اطراف این حوض بهترین مکان برای پیاده‌روی بوده و به شما امکان‌ می‌دهد تا از قدم زدن در این فضای دل‌انگیز لذت بیش‌تری ببرید.

نگار خانه لاله

نگار-خانه-لاله.jpg حدود سی‌سال پیش، در ضلع شمالی پارک لاله نگارخانه‌ای تأسیس شد تا به افزایش سطح هنر و فرهنگ در جامعه و معرفی هنرمندان گمنام کمک کند.

این نگارخانه در حال حاضر مکانی برای نمایش آثار هنری و برگزاری رویدادهای مهم هنری، کارگاه‌های هنری و نشست‌های مختلف است که همه هنرمندان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

ساعت آفتابی پارک لاله

ساعت-آفتابی-پارک-لاله.jpg حتماً می‌دانید تا پیش از اختراع ساعت، مردم از روش‌های سنتی و جذابی برای تشخیص زمان‌های مختلف روز استفاده می‌کردند. یکی از این روش‌ها که کم‌ترین خطا را داشت، ساعت آفتابی است که شما می‌توانید نمونه به‌روزشده‌ای از آن را در پارک لاله تهران ببینید.

این ساعت آفتابی نه‌چندان بزرگ با شمایل دایره‌ای شکل خود، زمان روز را از طریق وضعیت قرار گرفتن خورشید در آسمان مشخص می‌کند.

اگرچه تشخیص دقیق ساعت از روی این ساعت آفتابی کار آسانی نیست، اما شما می‌توانید از آن به عنوان یک اثر علمی و هنری دیدن کنید و عکس‌های یادگاری با آن بگیرید.

آمفی‌تئاتر پارک لاله

آمفی‌تئاتر-پارک-لاله.jpg در نزدیکی موزه هنرهای معاصر تهران که در بخش غربی پارک لاله قرار دارد، یک آمفی‌تئاتر روباز و سالن اجتماعات جذاب ایجاد شده که مکانی برای گردهمایی‌های فرهنگی و هنری است.

در این آمفی‌تئاتر انواع نمایش و تئاترهای خیابانی اجرا می‌شود و مکانی سرگرم‌کننده و جذاب برای دوست‌داران هنر به ویژه جوانان و نوجوانان است.

آب‌نماهای پارک لاله تهران

آب‌نماهای-پارک-لاله-تهران.jpg آب‌نماهای پارک لاله، از اصلی‌ترین مشخصه این پارک شناخته می‌شوند و تنوع آن‌ها در نقاط مختلف پارک، توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

شما می‌توانید در حین گشت‌وگذار در نقاط مختلف پارک لاله، چندین آب‌نمای جذاب را ببینید که علاوه بر طراوت بخشیدن به فضا، شکل و شمایل جذاب و چشم‌نوازی دارند. اسامی آب‌نماهای پارک لاله عبارت است از:

 • آب‌نمای سنگی
 • آب‌نمای مسجد
 • آب‌نمای مرکزی پارک
 • آب‌نمای پلکانی
 • آب‌نمای ابوریحان
 • آب‌نمای باغ ژاپنی

  مجسمه‌ها و تندیس‌های پارک لاله تهران

  مجسمه‌ها-و-تندیس‌های-پارک-لاله-تهران.jpg یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی پارک لاله تهران، وجود مجسمه‌ها و تندیس‌هایی از مردم و مشاهیر ایران است. این تندیس‌ها در نقاط مختلف پارک نصب شده که به جذابیت بصری پارک برای گردشگران اضافه کرده‌اند.

شما می‌توانید در حین تماشای این تندیس‌های ارزشمند، عکس‌های زیبایی با آن‌ها بگیرید و خاطره گشت‌وگذار در این پارک جذاب را ماندگار کنید. از مهم‌ترین تندیس‌های پارک لاله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تندیس خیام که مربوط به پیش از انقلاب و اوایل دهه پنجاه است. این مجسمه از سنگ مرمر ساخته شده و خیام را درحالی‌که یک کتاب به دست و کوزه‌ای زیر پا دارد، نشان می‌دهند. این اثر ارزشمند را یکی از مطرح‌ترین مجسمه‌سازهای ایرانی یعنی ابوالحسن صدیقی در ایتالیا ساخته است
 • تندیس ابوریحان بیرونی اثری ارزشمند و زیبا متعلق به دوره بعد از انقلاب است که در میان یکی از فواره‌های پارک لاله قرار گرفته است. جنس این مجسمه چهار و نیم‌متری، از جنس برنز بوده و هنر دست هنرمند عزیز، محمدعلی مددی است. ترکیب سختی فلز و لطافت آب، شاهکاری در دل پارک لاله تهران خلق کرده که از تماشای آن سیر نخواهید شد
 • مجسمه زنان غمگین یک اثر مدرن است که بخشی از مجموعه گروه مجسمه‌های حشمت خانم به شمار می‌رود. این مجسمه‌ها، سه زن با شکل و شمایلی درشت و سرهای کوچک هستند که روی نیمکت نشسته و پسربچه‌ای در کنار آن‌ها حضور دارد. بانو آذر شیخ بهاءالدین زاده خالق این اثر جذاب است و نگاهی خاص به وضعیت زنان در .زندگی و جامعه ایرانی و فشاری که روی آن‌هاست، دارد

  تفریحات پارک لاله تهران

  تفریحات-پارک-لاله-تهران.jpg پارک لاله به عنوان یک پارک بزرگ، مفرح و جذاب، شرایط مناسبی برای یک تفریح ایده‌آل و تمام‌عیار در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید با حضور در این پارک، به تفریحات زیر بپردازید و حسابی سرگرم شوید:

عکاسی در پارک لاله

عکاسی-در-پارک-لاله.jpg پارک لاله یک لوکیشن عکاسی رایگان و جذاب برای گردشگران است. حتی در روزگاری که ثبت عکس به سادگی امروز نبود، همیشه عده‌ای گردشگر با دوربین عکاسی در نقاط مختلف این پارک مشغول عکس‌برداری بودند.

این روزها که بیش‌تر افراد یک تلفن هوشمند در جیب یا کیف خود دارند، عکاسی به فعالیتی آسان و سرگرم‌کننده تبدیل شده است. اگر شما هم دوست دارید از حضور خود در محیط‌های جذاب یا مناظر تماشایی عکس بگیرید، قطعاً از گشت‌وگذار در پارک لاله لذت فراوانی خواهید برد.

پیک نیک در پارک لاله

پیک-نیک-در-پارک-لاله.jpg پارک لاله یک محیط امن، زیبا، آرام و دلچسب برای وقت‌گذرانی با دوستان یا خانواده و پیک‌نیک در دل طبیعت است. دسترسی آسان به این پارک از نقاط مختلف شهر تهران باعث شده تا خانواده‌های زیادی، به ویژه در تعطیلات و روزهای پایانی هفته، بساط پیک نیک را آماده کرده و راهی پارک لاله شوند.

وجود آلاچیق‌ها و امکانات تفریحی و رفاهی متعدد در این پارک کمک می‌کند تا همه افراد، از استراحت و صرف وقت در آن لذت ببرند و با خاطره‌ای خوش آن را ترک کنند.

پیاده‌روی در پارک لاله

پیاده‌روی-در-پارک-لاله.jpg یکی از ساده‌ترین و مفیدترین تفریحات در پارک لاله، پیاده‌روی است. محیط این پارک به شکلی است که بهترین شرایط را برای پیاده‌روی و قدم زدن در اختیار گردشگران می‌گذارد تا از وقت‌گذرانی در آن خسته نشوند.

شما می‌توانید با پوشیدن یک جفت کفش راحت، راهی پارک لاله شوید و از قدم زدن لابه‌لای درختان سربه‌فلک‌کشیده و گل‌ها و گیاهان جذاب آن لذت ببرید.

ورزش‌های گروهی

ورزش‌های-گروهی.jpg اگر دوست دارید از ورزش و سرگرمی با دوستان خود در یک محیط امن و آرام لذت ببرید، پارک لاله بهترین انتخاب برای شما است. در این پارک چندین زمین ورزشی مناسب برای والیبال، بدمینتون، پینگ پونگ و... وجود دارد که بهترین شرایط را برای تمرین و برگزاری مسابقات ورزشی در اختیار شما قرار می‌دهد.

یک پیست اسکیت حرفه‌ای و مناسب هم در پارک لاله وجود دارد که پاتوق کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به اسکیت است. البته بزرگسالان هم می‌توانند این ورزش مفرح را در پارک لاله تهران تجربه کرده و آموزش‌های لازم را زیر نظر مربیان مجرب دریافت کنند.

ضمناً در بخش شمالی پارک لاله که هم‌جوار با خیابان فاطمی است، یک زمین فوتبال با چمن مصنوعی قرار دارد که گزینه محبوب بسیاری از دوست‌داران فوتبال برای تمرین و بازی است.

بازی شطرنج

بازی-شطرنج.jpg در نقاط مختلف پارک لاله تهران، چندین میز مخصوص شطرنج قرار دارد که شرایط آسانی برای تجربه یک بازی مفرح و جذاب در اختیار شما می‌گذارد. اگر از دوست‌داران این ورزش فکری سرگرم‌کننده هستید، مهره‌های شطرنج خود را بردارید و به پارک لاله تهران بروید.

باتوجه‌به این که میزهای شطرنج پارک لاله در فضای سرپوشیده قرار دارند، این تفریح می‌تواند انتخاب شما برای روزهای بارانی هم باشد و برای ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

دوچرخه سواری در پارک لاله

دوچرخه سواری در پارک لال دوچرخه‌سواری از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که در پارک لاله می‌توانید تجربه کنید. برای راحتی کار، مسیرهای مخصوصی برای دوچرخه‌سواری در این پارک ایجاد شده تا امنیت و آسایش دوچرخه‌سواران را تأمین کند.

ساده‌ترین کار این است که دوچرخه خود را بردارید و در هر ساعتی از شبانه‌روز، به پارک لاله بروید. البته در صورتی که دوچرخه ندارید، می‌توانید از انواع دوچرخه‌های پارک به صورت اجاره‌ای استفاده کنید و یک تجربه لذت‌بخش از دوچرخه‌سواری در دل یکی از جذاب‌ترین پارک‌های تهران داشته باشید.

تمرینات ورزشی

تمرینات-ورزشی.jpg پس از این که بدن خود را پس از چند دقیقه پیاده‌روی در پارک لاله گرم کردید، حالا وقت استفاده از دستگاه‌های بدنسازی است. در بخش‌های مختلف پارک لاله تهران چندین دستگاه مخصوص در مسیرهای مشخص قرار دارد که به شما امکان می‌دهد تا بتوانید بدن خود را حسابی بسازید!

البته به شما توصیه می‌کنیم این تمرینات ورزشی را بدون آمادگی قبلی شروع نکنید و حتماً از راهنمای کار با دستگاه‌ها یا راهنمایی ورزشکاران حرفه‌ای استفاده کنید.

استفاده از امکانات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان

استفاده-از-امکانات-کانون-پرورش-فکری-کودکان-و-نوجوان.jpg کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از قدیمی‌ترین مکان‌های فرهنگی پارک لاله است که طرفداران زیادی دارد. اولین کتابخانه ویژه کودکان هم در بخش شرقی این پارک ایجاد شد.

شما می‌توانید عضویت کودکان و نوجوانان خود را در این کتابخانه ثبت کنید تا آن‌ها به راحتی به امکانات و تفریحات هنری و فرهنگی آن دسترسی داشته باشند.

تجربه خرید و بازارگردی در پارک لاله

تجربه-خرید-و-بازارگردی-در-پارک-لاله.jpg یکی از مهم‌ترین بخش‌های پارک لاله که بر ارزش و اهمیت آن اضافه کرده است، وجود یک بازارچه خوداشتغالی در این پارک است. بیش از ۳۵ سال از تأسیس این بازارچه می‌گذرد و تولیدکنندگان و فروشندگان زیادی به فروش محصولات فرهنگی، هنری و... در آن مشغول هستند.

شما می‌توانید با حضور در این بازارچه، انواع محصولات دست‌ساز سفالی، چوبی، نقاشی و... را تهیه کنید و از تماشای تنوع و زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

البته بخشی از این بازارچه در اختیار غرفه‌های فروش خوراکی و نوشیدنی است و به شما امکان می‌دهد تا در فضای صمیمانه و دنج آن‌ها به استراحت پرداخته و دلی از عزا در آورید.

این بازارچه در بخش جنوب غربی پارک و تقاطع بلوار کشاورز و خیابان کارگر قرار دارد و به دلیل داشتن یک ورودی مجزا از پارک، دسترسی به آن بسیار آسان است.

امکانات رفاهی پارک لاله تهران

امکانات-رفاهی-پارک-لاله-تهران.jpg برای این که همه گردشگران پارک لاله از حضور و تفریح در آن نهایت لذت را ببرند، امکانات رفاهی جذابی در این پارک ایجاد شده است. شما می‌توانید در طول گشت‌وگذار در این پارک، به امکانات زیر دسترسی داشته و لذت بیش‌تری از وقت‌گذرانی در آن ببرید:

 • سرویس‌های بهداشتی مجهز در نقاط مختلف پارک
 • چندین آبخوری که دسترسی به آن‌ها بسیار آسان است
 • آلاچیق‌های متعدد که مکان مناسبی برای پیک‌نیک و دورهمی‌های شما هستند
 • مسجد برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و اقامه نماز
 • غرفه‌های فروش مواد غذایی در بازارچه و سایر نقاط پارک
 • وسایل بازی و سرگرمی برای کودکان و بزرگسالان مثل زمین بازی کودکان، پیست‌های ورزشی، مسیر سلامت و...

  بهترین زمان بازدید از پارک لاله تهران

  بهترین-زمان-بازدید-از-پارک-لاله-تهران.jpg تهران یک شهر چهارفصل است و همه مکان‌های تفریحی و گردشگری آن، در تمام ایام سال فعال و در دسترس هستند. پس فرقی نمی‌کند در چه فصلی می‌خواهید به پارک لاله تهران بروید؛ همه چیز به هدف شما از این گشت‌وگذار بستگی دارد.

اگر قصد دارید از فضای سبز باطراوت این پارک نهایت لذت را ببرید و وجودتان را از نسیم خنک بهاری و نوای دل‌انگیز پرندگان در این فصل سرشار کنید، بازدید از پارک لاله را در روزهای خنک بهاری از یاد نبرید.

فصل تابستان هم زمان خوبی برای گشت‌وگذار در پارک لاله تهران است. گاهی برای فرار از گرمای روزهای بلند تابستان چاره‌ای جز پناه بردن به خنکای یک پارک جذاب در قلب تهران وجود ندارد.

پس می‌توانید در این روزها وسایل پیک‌نیک خود را جمع کنید و با خانواده و دوستان خود راهی پارک لاله شوید تا از هوای خنک و مطبوع آن در سایه‌سار درختان بلند و تنومند لذت ببرید.

از زیبایی بهار و طراوت تابستان پارک لاله که بگذریم، پاییز هزار رنگ از راه می‌رسد. این فصل بهترین زمان برای بازدید از پارک لاله با هدف ثبت عکس‌های هنری و بی‌نظیر است.

شما می‌توانید در طول فصل پاییز، با حضور در پارک لاله از قدم زدن بر روی فرشی از برگ‌های رنگارنگ لذت ببرید و عکس‌های جذابی از طبیعت هزار رنگ آن بگیرید.

در نهایت هم اگر از ماندن در خانه در روزهای سرد و برفی زمستان خسته شده‌اید، تنها لازم است لباسی گرم بپوشید و خودتان را به پارک لاله برسانید.

محصور شدن نقاط مختلف پارک توسط درختان کهنسال بلندبالا باعث می‌شود تا خبری از سوز سرمایی مانند مناطق کوهستانی در این پارک نباشد.

ضمناً شما می‌توانید از امکانات تفریحی و رفاهی پارک لاله در روزهای سرد سال استفاده کنید و زمستان را با این تجربه‌های خاص و دوست‌داشتنی پشت سر بگذارید.

جاهای دیدنی اطراف پارک لاله تهران

جاهای-دیدنی-اطراف-پارک-لاله-تهران.jpg نکته مهم و جالب در مورد پارک لاله تهران، احاطه شدن آن توسط برخی از مهم‌ترین مکان‌های فرهنگی و موزه‌های پایتخت است.

شما می‌توانید در طول حضور در این پارک، به بازدید از جاهای دیدنی جذاب هم بپردازید و با کوله‌باری از تجربه‌های به‌یادماندنی و ارزشمند آن را ترک کنید. از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف پارک لاله تهران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موزه هنرهای معاصر تهران

موزه-هنرهای-معاصر-تهران.jpg این موزه جذاب در ضلع غربی پارک لاله واقع شده و مجموعه‌ای بی‌نظیر از آثار هنرمندان معاصر ایران و جهان است. در موزه هنرهای معاصر بیش از سه هزار اثر هنری شگفت‌انگیز و باارزش وجود دارد که در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی خلق شده‌اند.

این موزه در سه طبقه ساخته شده و ۹ گالری مختلف دارد و مجموعه‌ای از آثار شاخص، کمیاب و چشم‌نواز را در معرض دید گردشگران قرار می‌دهد. اگر از علاقه‌مندان به هنر معاصر جهان هستید، تماشای این موزه منحصربه‌فرد را از دست ندهید.

موزه فرش پارک لاله

موزه-فرش-پارک-لاله.jpg قالی‌بافی از کهن‌ترین هنرهای ایرانیان بوده و به همین دلیل، فرش ایرانی از اعتبار و ارزش خاصی در جهان برخوردار است. برای پاس‌داشت ارزش و اهمیت فرش ایرانی، یک موزه جذاب در پارک لاله تهران راه‌اندازی شده که همه‌چیز در آن خاص و منحصربه‌فرد است؛ حتی معماری ساختمانش!

این موزه پیش از انقلاب افتتاح شده و یکی از معدود موزه‌های تخصصی فرش در جهان است. شما می‌توانید انواعی از فرش‌های بی‌نظیر دست‌باف تبریز، کاشان، کرمان و سایر نقاط ایران را در این موزه تماشا کنید و حتی شیوه بافت یک فرش را از نزدیک ببینید.

این موزه گنجینه گران‌بهایی از فرش‌های اصیل ایرانی است که توصیه می‌کنیم همه گردشگران پارک لاله از آن دیدن کنند.

مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از ده‌ها مرکز کانون پرورش فکری که در دهه چهل شمسی با هدف کمک به ارتقاء فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان ایران شکل گرفت، در بخش شرقی پارک لاله قرار دارد.

این مرکز از ابتدا بر تولید تئاتر و نمایش‌های عروسکی برای کودکان تمرکز داشت و یک مرکز تخصصی برای این کار محسوب می‌شد. مرکز تولید تئاتر کودک پارک لاله همچنان پر قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و شما می‌توانید در طول بازدید از این بوستان، سری هم به آن بزنید.

نحوه دسترسی به پارک لاله تهران

نحوه-دسترسی-به-پارک-لاله-تهران.jpg پارک لاله از مهم‌ترین مکان‌های تفریحی در قلب پایتخت است که در منطقه شش قرار دارد. برای دسترسی به آن مسیرهای مختلفی پیش روی شماست که با توجه به مبدأ، زمان، نوع وسیله و شرایط ترافیکی، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. انواع روش‌های دسترسی به پارک لاله عبارت‌اند از:

دسترسی به پارک لاله با تاکسی یا خودروی شخصی

دسترسی-به-پارک-لاله-با-تاکسی-یا-خودروی-شخصی.jpg اگر می‌خواهید با خودروی شخصی یا تاکسی به پارک لاله بروید، ابتدا باید از نقاط مختلف شهر به سمت میدان ولیعصر، انقلاب، دکتر فاطمی یا هفت‌تیر حرکت کنید.

پس از آن، در مسیر رسیدن به پارک لاله قرار می‌گیرد و می‌توانید در زمانی کوتاه به ورودی‌های مختلف آن از هر طرف دسترسی داشته باشید.

دسترسی به پارک لاله با مترو

دسترسی-به-پارک-لاله-با-مترو.jpg مترو یک راه سریع و آسان برای رفتن به پارک لاله است. برای این کار، باید در ایستگاه مترو انقلاب از قطار پیاده شده و مسیر کوتاهی از خیابان کارگر شمالی را با تاکسی پشت سر بگذارید.

دسترسی به پارک لاله با اتوبوس

دسترسی-به-پارک-لاله-با-اتوبوس.jpg اتوبوس‌های مسیر میدان آزادی به میدان هفت‌تیر یا میدان آزادی به میدان ولیعصر بهترین انتخاب برای رسیدن به پارک لاله هستند.

در این صورت شما به ضلع جنوبی پارک لاله دسترسی خواهید داشت و از این طریق می‌توانید به‌راحتی از بازارچه بوستان لاله و سایر بخش‌های آن بازدید کنید.

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در تهران

بهترین-روش-برای-اجاره-اقامتگاه-در-تهران.jpg شهر تهران به دلیل حضور دائمی مسافران و گردشگران از نقاط مختلف ایران و جهان، مملو از اقامتگاه‌های کوچک و بزرگ در نقاط مختلف شهر است.

تنوع و تعدد اقامتگاه‌ها در نقاط مختلف شهر تهران، اگرچه ضروری و یک مزیت بزرگ است، اما احتمالاً برای پیدا کردن بهترین گزینه اقامتی دچار سردرگمی خواهید شد.

پس برای پیشگیری از این مشکل، بهتر است از پلتفرم‌های تخصصی اجاره اقامتگاه در تهران مثل جاباما کمک بگیرید. شما می‌توانید به راحتی با اجاره آنلاین اقامتگاه در تهران از سفر به این کلانشهر زیبا و تاریخی لذت ببرید و تجربه منحصربه‌فردی از سفر به تهران داشته باشید.

در جاباما مکان‌های مختلفی برای اسکان مسافران به صورت دسته‌بندی‌شده وجود دارد که شما بر اساس هدف سفر، موقعیت مکانی، نیاز و بودجه خود می‌توانید پس از مقایسه آن‌ها، بهترین اقامتگاه تهران را رزرو کنید.

جاباما با ارائه بهترین خدمات اقامتی و پشتیبانی ۲۴ ساعته، همراه مناسبی در طول سفر به تهران و گشت‌وگذار در پایتخت ایران برای شما خواهد بود.

ضمناً در صورت لغو سفر یا موکول شدن آن به زمانی دیگر، تمام یا بخشی از هزینه رزرو بر اساس زمان سفر و قوانین هر اقامتگاه به شما برگردانده خواهد شد.

سوالات متداول درباره پارک لاله تهران + عکس و آدرس

پارک لاله تهران کجاست؟

پارک لاله یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین پارک‌های پایتخت است که در محله امیرآباد، یعنی منطقه شش شهرداری تهران قرار گرفته است. این پارک از چهار طرف با خیابان‌های مهمی مثل کارگر شمالی، حجاب، دکتر فاطمی و بلوار کشاورز هم‌جوار است و شما می‌توانید از مسیرهای مختلفی به آن دسترسی پیدا کنید.

در پارک لاله چه امکانات رفاهی برای گردشگران وجود دارد؟

بهترین تفریحات پارک لاله کدام‌اند؟

بهترین روش اجاره اقامتگاه در تهران چیست؟