کاخ نیاوران تهران یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی پایتخت برای گردشگران است. بیش از دو قرن از روزی که تهران به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب شد می‌گذرد. در این مدت، این شهر جذاب، روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و بناهای متفاوت و شگفت‌انگیزی در آن پای گرفته‌اند.

یکی از شگفت‌انگیز‌ترین بناهای این شهر که یادگاری از زندگی شاهان در دوره قاجار و پهلوی است، با نام کاخ نیاوران شناخته می‌شود و در باغی به همین نام در نزدیکی رشته‌کوه البرز قرار دارد.

اگر قصد گشت‌وگذار در جاهای دیدنی تهران از جمله کاخ نیاوران را دارید، خوب است پیش از شروع بازدید درباره آن بیش‌تر بدانید. این مقاله با معرفی کاخ نیاوران تهران و ارائه راهنمای بازدید از آن، به شما کمک می‌کند تا بهترین تجربه را از گردش در این کاخ زیبا کسب کنید.

معرفی کاخ نیاوران تهران

معرفی کاخ نیاوران تهران در شمال تهران و در نزدیکی منطقه زیبای شمیرانات، باغی زیبا، خرم و چشم‌نواز به نام نیاوران وجود دارد که از کاخ و چند بنای کوچک و بزرگ، موزه و... تشکیل شده است.

این کاخ و مجموعه پیرامون آن یکی از مجموعه کاخ‌های تاریخی متعلق به شهرداری تهران است که امکان بازدید از آن برای عموم وجود دارد.

از سال ۵۷ تا امروز، این کاخ و سایر جاهای دیدنی آن با عنوان مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران نامیده می‌شود و گردشگران زیادی در تمام طول سال از آن بازدید می‌کنند.

به جز کاخ باشکوه نیاوران، موزه‌ها و سایر بناهای منحصربه‌فرد، جاذبه‌های طبیعی زیبا و بی‌نظیری هم در آن وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

قطعاً تماشای درختان کهنسال سربه‌فلک‌کشیده و قدم زدن در طبیعت زیبا و هوای دلپذیر این مجموعه، یکی از بهترین خاطرات شما از سفر به تهران خواهد بود.

شما می‌توانید در طول بازدید از این اثر تاریخی ارزشمند و آشنایی با تاریخ و فرهنگ و هنر ایران زمین، از گشت‌وگذار در فضای سبز این مجموعه هم لذت ببرید و عکس‌های زیبا و به‌یادماندنی بگیرید.

آدرس کاخ نیاوران: تهران، میدان شهید باهنر یا میدان نیاوران، مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران شماره تماس: ۱۵-۰۲۱۲۲۲۸۲۰۱۲

تاریخچه کاخ نیاوران

تاریخچه کاخ نیاوران اولین گام احداث کاخ نیاوران، با ایجاد یک باغ ییلاقی و زیبا در منطقه خوش آب‌وهوای شمیران تهران برداشته شد. فتحعلی ‌شاه به عنوان دومین پادشاه قاجار، در زمان حکومت خود تصمیم گرفت در مناطق ییلاقی شمال تهران که بسیار زیبا و دل‌انگیز بود، باغی بسازد.

این باغ در یک نی‌زار در نزدیکی روستای گُرده وی شمیران ایجاد شد. مورخان معتقدند که نام نیاوران، تغییر شکل یافته نِی آوران و یادآور نی‌زاری بودن زمین این باغ است.

به هر حال، این باغ در فضایی بزرگ به وسعت بیش از ده هکتار پا گرفت و بنایی به عنوان استراحتگاه ییلاقی پادشاه در آن ساخته شد. پس از آن و در دوران حکومت سایر پادشاهان قاجار، ساختمان‌های دیگری مثل کاخ صاحبقرانیه به این مجموعه اضافه شد که کوشک احمد شاهی، آخرین این بناها در دوره قاجار است.

در ابتدای روی کار آمدن سلسله پهلوی، توجه چندانی به این باغ نشد؛ اما سرانجام، محمدرضا شاه تصمیم گرفت کاخ نیاوران را به یک کاخ مدرن و امروزی تبدیل کند.

در واقع تخریب برخی از بناهای فرسوده و قدیمی و احداث عمارتی جدید و زیبا با معماری و امکانات به‌روز، حال و هوایی متفاوت به کاخ نیاوران و باغ اطراف آن بخشید.

شاه و خانواده‌اش تا آخرین روزهای حضور در کشور در این کاخ زندگی کرده و از مهمانان مهم دربار پذیرایی می‌کردند. پس از انقلاب ۵۷، امکان بازدید از این مجموعه برای چند سال وجود نداشت. اما سرانجام درهای آن به عنوان موزه و مجموعه تاریخی و فرهنگی به روی مردم گشوده شد تا از بخش‌های مختلف آن بازدید کنند.

کاخ نیاوران در سال ۱۳۸۸ و پس از یک دوره مرمت و بازسازی طولانی، دوباره در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت و شما می‌توانید از تماشای بخش‌های مختلف کاخ، موزه‌ها و فضای سبز آن لذت ببرید.

معماری کاخ نیاوران

معماری-کاخ-نیاوران.jpg احتمالاً اولین چیزی که در حین تماشای بنای کاخ نیاوران توجه شما را به خود جلب می‌کند، سادگی و زیبایی خیره‌کننده آن است. طراحی آن توسط یکی از اساتید برجسته معماری دانشکده هنرهای زیبای تهران به نام استاد فروغی انجام شده و پر از گچ‌بری‌های چشم‌نواز، آینه‌کاری‌های جذاب و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر است.

نکته جالب در مورد معماری این کاخ، ترکیب معماری اصیل ایرانی و مدرن اروپایی است؛ به همین دلیل از تماشای محوطه داخلی و خارجی آن خسته نمی‌شوید!

ساختمان کاخ نیاوران، در دو و نیم طبقه و با وسعتی حدود نه هزار متر مربع در کم‌تر از ده سال ساخته شد. یکی از شگفتی‌های معماری این کاخ، وجود سقف متحرک است که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

طبقه دوم و نیم طبقه کاخ نیاوران را می‌توان محل زندگی اعضای خانواده شاه دانست. اتاق‌های خواب، اتاق لباس‌ها، اتاق مطالعه و استراحت و سایر بخش‌های شخصی کاخ در این طبقه‌ها قرار دارد.

شما می‌توانید در این بخش‌ها، فرش‌ها و تابلوهای ارزشمند و زیبا، مجسمه‌ها، کمد و میز تحریرهای جذاب و مبلمان و پرده‌هایی با سبک‌های خاص را تماشا کنید.

طبقه اول کاخ هم مهم‌ترین بخش آن برای پذیرایی از مهمانان مهم و برگزاری مراسم خصوصی بود. ظروف گران‌بها، مجسمه‌ها و تابلوهای باشکوه زیادی در این طبقه وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها، توسط دولت‌های مختلف به پادشاهی ایران اهدا شده‌اند.

یک سینمای اختصاصی هم در این طبقه وجود دارد که امکان تماشای فیلم‌ها را به صورت خصوصی در اختیار خانواده پهلوی و مهمانانشان قرار می‌داد.

شما می‌توانید مشهورترین قالی ایرانی را هم در این کاخ از نزدیک ببینید. این قالی بی‌نظیر ۱۸ متری، توسط استاد علی کرمانی بافته شده و تصویر بیش از صد پادشاه ایرانی و چهره‌های سرشناس دیگری را در کنار نقش حجاری‌های هخامنشی و ساسانی نشان می‌دهد.

بخش‌های مختلف کاخ نیاوران تهران

بخش‌های مختلف کاخ نیاوران تهران پیش‌تر گفتیم که باغ و کاخ نیاوران از زمان قاجار تا امروز تغییرات زیادی داشته و بناهایی به آن اضافه یا حذف شده‌اند. در هر حال، آنچه امروز باقی مانده، مجموعه‌ای از کاخ‌ها و ساختمان‌ها است که تحت عنوان مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران شناخته می‌شود.

این مجموعه از بخش‌های جذابی تشکیل شده که می‌توانید در حین گشت‌وگذار در باغ نیاوران، از آن‌ها هم دیدن کنید. مهم‌ترین بخش‌های کاخ نیاوران عبارت‌اند از:

موزه جهان‌نما

موزه-جهان‌نما.jpg موزه جهان‌نما یکی از زیباترین بخش‌های کاخ نیاوران است که آثار شگفت‌انگیزی از هنرمندان داخلی و خارجی را در معرض دید شما قرار می‌دهد. این موزه که نزدیک نیم‌قرن قدمت دارد، از چهار سالن یا تالار در طبقه همکف تشکیل شده است.

زیر زمین این مجموعه هم به بخش اداری آن اختصاص دارد. شما می‌توانید در حین گشت‌وگذار در موزه جهان‌نما، آثار ارزشمندی از هنرمندان داخلی و خارجی از جمله پرویز تناولی، سهراب سپهری، بهمن محصص، سالوادور دالی، پیکاسو، رنوار و... را تماشا کنید و لذت ببرید.

در میان اشیای تاریخی این موزه، مجموعه‌های جذابی از ظروف سفالی باستانی و پیکره‌های هزاران ساله هم به چشم می‌خورد که بر ارزش و اعتبار این موزه اضافه می‌کند.

به جز تابلوهای نقاشی نفیس، مجسمه‌های زیبا و چشم‌نوازی هم در این موزه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها، هدایای دولت‌های خارجی به فرح دیبا و سایر اعضای خانواده پهلوی هستند.

کاخ صاحبقرانیه

کاخ-صاحبقرانیه.jpg شما می‌توانید نمونه زیبایی از معماری دوران قاجار را در کاخ صاحبقرانیه تهران ببینید. این کاخ که به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار در محوطه باغ نیاوران ساخته شد، از چند بخش مثل اندرونی، حرم سرا و خوابگاه شاه تشکیل شده است.

این کاخ در حال حاضر به موزه تبدیل شده و آثار و عکس‌های ارزشمند پادشاهان دوره قاجار، فرمان مشروطیت و تصویر بزرگان مشروطه، سلاح‌های قدیمی، فرش‌های گران‌بهای تاریخی و... در آن نگهداری می‌شود.

تالار معروف آیینه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این کاخ موزه است که ارزش بازدید دارد. متأسفانه در حال حاضر برای حفظ سازه و رفع مشکلات موجود، امکان حضور بازدیدکنندگان در کاخ صاحبقرانیه و بازدید از موزه منحصربه‌فرد آن تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست. البته شما می‌توانید از تماشای نمای بی‌نظیر این کاخ و گشت‌وگذار در محوطه اطراف آن لذت ببرید.

کوشک احمد شاهی

کوشک-احمد-شاهی.jpg در بخش شمالی کاخ نیاوران، بنایی دو طبقه و زیبا قرار دارد که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این مجموعه برای بازدیدکنندگان است. این عمارت زیبا به دستور احمد شاه قاجار به عنوان اقامتگاه ییلاقی او احداث شده و به همین دلیل، با نام کوشک احمدشاهی شناخته می‌شود.

وجود نمای آجری طبقه اول و ایوان‌های سفید رنگ طبقه دوم، جلوه جذابی به این بخش از باغ می‌بخشد. در حال حاضر، کلکسیون سنگ‌های رضا پهلوی و برخی از وسایل شخصی و افتخارات او به همراه عکس‌هایی از سایر فرزندان محمدرضا پهلوی در این کاخ نگهداری می‌شود که شما می‌توانید در حین بازدید از این کاخ، آن‌ها را ببینید.

برای حفاظت از بنای فوق‌العاده کاخ، امکان ورود به طبقه دوم کوشک احمدشاهی که در گذشته، اتاق موسیقی عمارت بوده، برای گردشگران وجود ندارد.

اما با این حال، گشت‌وگذار در طبقه اول و فضای سبز محوطه اطراف کاخ و تماشای حوض زیبایی که در ورودی پله‌های آن قرار دارد، انتخاب بسیاری از بازدیدکنندگان باغ نیاوران است.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران را می‌توان مهم‌ترین بخش مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران دانست. این کاخ مدرن و مجلل دارای ویژگی‌های خاص معماری و طراحی خیره‌کننده است که باعث شده به عنوان نمونه‌ای کم‌نظیر از کاخ‌های ایرانی شناخته شود.

کاخ نیاوران دو و نیم طبقه دارد و هر یک از طبقات آن، از اتاق‌های خاص با کاربردهای متفاوت تشکیل شده است. طبقه اول این کاخ را می‌توان بخش پذیرایی آن نامید که مهمان خانه، اتاق پذیرایی و مهمان، ناهارخوری و... را در بر می‌گیرد.

شما می‌توانید در این بخش، ظروف نفیس و زیبا، تابلوها و فرش‌های چشم‌نواز و سایر اشیایی که به عنوان هدیه به خانواده پهلوی اعطا شده بودند را ببینید.

بخش‌های بالایی این کاخ هم حال و هوای خصوصی داشته و شامل اتاق خواب‌ اعضای خانواده، اتاق کار شاه و فرح، اتاق مطالعه و... است. اگرچه معماری کاخ نیاوران مدرن است، اما شما می‌توانید رگه‌هایی از معماری اصیل ایرانی را هم در آن ببینید.

جذاب‌ترین بخش کاخ نیاوران، سقف باز شونده آن از جنس آلومینیوم و یک سالن خصوصی سینما در طبقه اول است که باعث حیرت و شگفتی گردشگران می‌شود.

کتابخانه کاخ نیاوران

کتابخانه-کاخ-نیاوران.jpg در همسایگی کاخ اصلی نیاوران و در بخش شمال شرقی آن، ساختمانی بسیار فاخر و ارزشمند قرار دارد که کتابخانه اختصاصی کاخ است. این بنا در سال ۱۳۵۵ ساخته شده و هزاران جلد کتاب از قبیل کتاب‌های تخصصی هنر، مجموعه کامل انتشارات دانشگاه تهران و... را در خود جای‌داده است.

معماری کتابخانه نیاوران بسیار چشم‌نواز بوده و برای روشنایی بیش‌تر فضای داخلی آن، از ترکیب شیشه و آینه استفاده شده است.

نسخه‌های خطی ارزشمند و آثار نویسندگان ایرانی و خارجی، تابلوهای نقاشی اثر هنرمندان مشهور و کلکسیون‌های منحصربه‌فرد در این کتابخانه زیبا وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

البته این روزها کتابخانه کاخ نیاوران صرفاً یک موزه است؛ یعنی فقط می‌توانید به تماشای کتاب‌ها و سایر آثار هنری موجود در آن بنشینید و امکان مطالعه آن‌ها را نخواهید داشت.

تالار آبی کاخ نیاوران

تالار-آبی-کاخ-نیاوران.jpg در بخش شمالی کاخ نیاوران، ساختمانی نسبتاً کوچک قرار دارد که به سبب کاشی‌کاری‌هایی با زمینه آبی رنگ دور تا دور آن، ساختمان یا تالار آبی نامیده می‌شود. البته به نظر می‌رسد آب‌نمای زیبای روبه‌روی این تالار علاوه بر این که جلوه خاصی به آن می‌بخشد، در نام‌گذاری آن هم بی‌تأثیر نبوده است.

در تالار آبی، آثار هنری و تاریخی ارزشمندی از جمله دو تابلوی کوبلن با ارزش ۲۰۰ و ۳۰۰ساله وجود دارد که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این تالار در طول حکومت پهلوی محل برگزاری جشن‌هایی از جمله جشن نوروز بود؛ اما در حال حاضر برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف به طور موقت بازگشایی می‌شود.

باغ موزه کتیبه‌ها

باغ-موزه-کتیبه‌ها.jpg شاید تصور مشاهده کتیبه‌های باستانی مثل کتیبه شاپور یکم و کرتیر نقش رجب یا کتیبه‌های اردشیر و شاپور نقش رستم، در نزدیکی یکی از مدرن‌ترین کاخ‌های ایران، کمی عجیب به نظر برسد؛ اما امکان‌پذیر است.

در بخش شرقی باغ زیبای نیاوران، موزه‌ای جذاب وجود دارد که از ده‌ها کتیبه باستانی و تاریخی ایرانی تشکیل شده است. این موزه در واقع یک نمایشگاه دائمی بوده که امکان بازدید از کتیبه‌های متعلق به دوره مادها، هخامنشیان، عیلامی‌ها، ساسانیان و... را در اختیار شما می‌گذارد.

علاقه‌مندان به تاریخ غنی ایران‌زمین می‌توانند به راحتی از این کتیبه‌های ارزشمند بازدید کنند و از گشت‌وگذار در حال و هوای باستانی و افتخارآمیز آن لذت ببرند.

موزه حوضخانه

موزه-حوضخانه.jpg در زیر زمین کاخ صاحبقرانیه، یک موزه متفاوت و جذاب وجود دارد که به نمایش ابزار خوشنویسی، قلمدان‌ها و آثار نقاشی و خوشنویسی متعلق به هنرمندان مطرح ایرانی اختصاص یافته است.

معماری قاجاری این موزه و تزئینات سنتی آن بسیار منحصربه‌فرد و چشم‌گیر است. برخی از تابلوهای ارزشمند و بی‌نظیر تاریخی مثل تابلو حوضخانه کمال الملک هم در این موزه قرار دارد.

متأسفانه، این روزها امکان بازدید عمومی از کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه آن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با مطالعه منابع موجود، اطلاعات خوبی درباره آن به دست آورید.

موزه خودروهای قدیمی کاخ نیاوران

موزه-خودروهای-قدیمی-کاخ-نیاوران.jpg در فاصله پانصد متری کاخ اصلی نیاوران، یکی از جذاب‌ترین موزه‌ها قرار دارد که توجه بسیاری از بازدیدکنندگان به ویژه علاقه‌مندان به خودروهای کلاسیک را به خود جلب کرده است.

این موزه جذاب با نام موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران، محل نگهداری ده‌ها خودرو، موتورسیکلت و سه چرخه‌های متعلق به خاندان پهلوی است.

دو خودروی رولز رویس محمدرضا پهلوی و ماکت‌ خودروهای موجود در آن از تماشایی‌ترین بخش‌های این موزه جذاب هستند. موزه خودرو نیاوران با هدف نمایش خودروهای خاندان پهلوی ایجاد شده و امکان استفاده یا نشستن در خودروها برای بازدیدکنندگان وجود ندارد.

سایر بخش‌های کاخ نیاوران

سایر-بخش‌های-کاخ-نیاوران.jpg همان‌طور که گفتیم، کاخ نیاوران جزئی از یک مجموعه بزرگ با عنوان مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران است. به همین دلیل، علاوه بر بناهای تاریخی چشم‌نواز و ارزشمند، امکانات فرهنگی و خدمات رفاهی مناسبی هم در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

شما می‌توانید به جز تماشای باغ، کاخ‌ها و موزه‌های آن، از امکانات زیر هم استفاده کنید:

 • سالن کنفرانس و گالری هنر برای برگزاری جلسات کنفرانس و همایش‌های هنری
 • فروشگاه محصولات فرهنگی که به فروش صنایع‌دستی ارزشمند ایرانی، کتاب‌های نفیس، موسیقی، سنگ‌های قیمتی و... اختصاص دارد
 • یک کافه دنج و باصفا در نزدیکی کوشک احمدشاهی با هدف آسایش و رفاه بیش‌تر بازدیدکنندگان
 • گالری جهان نما که مکانی برای نمایش آثار هنری هنرمندان معاصر ایرانی است
 • زمین تنیس که مکانی برای آموزش تنیس توسط مربیان ماهر به علاقه‌مندان این -رشته در تمام طول سال است

بهترین زمان بازدید از کاخ نیاوران تهران

بهترین-زمان-بازدید-از-کاخ-نیاوران-تهران.jpg مجموعه کاخ و موزه‌های نیاوران یک مجموعه تفریحی و گردشگری جذاب و تماشایی است که امکان بازدید از آن در تمام طول سال به جز ایام خاص وجود دارد. در واقع کل مجموعه در ایام به‌خصوصی مثل ۱۴ خرداد، تاسوعا و عاشورا، روز شهادت امام علی و رحلت پیامبر و شهادت امام صادق تعطیل است.

به هر حال شما می‌توانید در هر فصلی از سال، حتی در روزهای سرد زمستانی با هدف یک تفریح به‌یادماندنی همراه با خانواده و دوستان به باغ نیاوران بروید و از گشت‌وگذار در آن حسابی لذت ببرید.

هر یک از موزه‌ها و کاخ‌هایی که امکان بازدید از آن‌ها برای عموم وجود دارد، در تمام طول سال باز هستند. علاوه بر این، کافه، گالری و سایر بخش‌های این مجموعه هم انتخاب خوبی برای وقت‌گذرانی در محوطه زیبا و سرسبز آن خواهند بود.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این مجموعه، فضای سبز زیبا و چشم‌نواز آن است که در هر فصل، حال و هوای خاصی دارد. شما می‌توانید از حضور خود در باغ نیاوران در میان برگ‌ریزان پاییزی یا شکوفه‌باران بهاری، زیباترین عکس‌ها را بگیرید و خاطرات بی‌نظیری از این گشت‌وگذار داشته باشید.

چطور به کاخ نیاوران برویم؟

چطور-به-کاخ-نیاوران-برویم؟.jpg باغ و کاخ نیاوران در شمال شهر تهران، محله دارآباد و بخش جنوبی خیابان باهنر قرار دارد. پارک و میدان نیاوران هم در بخش جنوبی کاخ نیاوران واقع شده‌اند.

اگر با خودروی شخصی عازم کاخ نیاوران هستید، یکی از بهترین مسیرها برای شما، بزرگراه صدر است. شما پس از چند دقیقه رانندگی در اتوبان صدر باید از سمت خروجی کامرانیه، به خیابان باهنر بروید. میدان نیاوران هم که در مسیر شرقی این خیابان قرار دارد، شما را به ورودی این کاخ می‌رساند.

اگر از نواحی جنوبی پایتخت به سمت کاخ نیاوران می‌روید هم بزرگراه امام علی بهترین و سریع‌ترین مسیر است. پس از عبور از این بزرگراه در مسیر جنوب به شمال، از خروجی ارتش در غرب خارج شوید. پس از عبور از خیابان موحد دانش و گذر از پاسداران به سمت شمال، به میدان نیاوران می‌رسید.

البته شما می‌توانید این مسیر را به جز خودروی شخصی، با وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی، اتوبوس و مترو طی کنید.

همه اتوبوس‌های خط راه آهن به تجریش شما را به تجریش در شمال تهران می‌رسانند. پس از آن می‌توانید سوار اتوبوس‌های خط ازگل، دارآباد یا میدان رسالت شوید و در کم‌ترین زمان ممکن به این کاخ زیبا برسید.

در صورت استفاده از مترو هم پس از پیاده شدن در آخرین ایستگاه یعنی ایستگاه تجریش، می‌توانید از تاکسی‌های مسیر تجریش به دزاشیب یا تجریش به نیاوران استفاده کنید.

راهنمای بازدید از کاخ نیاوران

راهنمای-بازدید-از-کاخ-نیاوران.jpg شما می‌توانید در روزهای نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ و در روزهای نیمه دوم سال، از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ از مجموعه کاخ نیاوران بازدید کنید.

بازدید از بخش‌های مختلف مجموعه مثل انواع موزه‌ها، کاخ‌ها و فضای سبز و زیبای آن برای عموم آزاد است و شما برای ورود به بخش‌های مختلف آن باید ورودی جداگانه بپردازید.

امکان عکسبرداری در محوطه آزاد است؛ اما ثبت عکس در موزه‌های مختلف نیاز به رعایت قوانین و مقررات خاصی دارد. در هر صورت لازم است در حین بازدید از کاخ نیاوران:

 • به هیچ عنوان به اشیا و آثار موجود در کاخ‌‌ها و موزه‌ها دست نزنید
 • در حین خوردن خوراکی، هرگز وارد فضای کاخ و موزه‌ها نشوید
 • از توقف طولانی در بخش‌های مختلف با هدف ثبت عکس و... خودداری کنید
 • باعث ازدحام در مجموعه نشوید و سد معبر نکنید
 • در صورت اجازه عکس گرفتن از داخل مجموعه، فلاش دوربین خود را خاموش کنید
 • از سیستم امنیتی کاخ به هیچ عنوان عکس نگیرید
 • در طول بازدید از موزه‌ها و کاخ‌ها سعی کنید به خوبی کودکان را کنترل کنید
 • بازدید از بخش‌های مختلف این مجموعه تاریخی و فرهنگی به حداقل دو ساعت زمان نیاز دارد. پس به شکلی برنامه‌ریزی کنید که بتوانید پیش از تعطیل شدن مجموعه، آن را ترک کنید

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در تهران

بهترین-روش-برای-اجاره-اقامتگاه-در-تهران.jpg شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، شهری جذاب با دیدنی‌های شگفت‌انگیز است. به همین دلیل، افراد زیادی با هدف بازدید از جاهای دیدنی تهران راهی سفر به این شهر می‌شوند.

با توجه به این که تهران شهری چهار فصل است، سفر به آن در تمام طول سال حال و هوای خاص خود را دارد. یعنی همان‌قدر که گشت‌وگذار در روستاهای کوهستانی تهران در بهار و تابستان دلپذیر است، سفر به آن با هدف اسکی در ارتفاعات توچال هم طرفداران زیادی دارد.

با این حال، فرقی نمی‌کند با چه هدفی به تهران سفر می‌کنید؛ در هر صورت برای داشتن یک سفر بی‌نظیر و به‌یادماندنی نیاز به اجاره اقامتگاه در تهران خواهید داشت.

از آنجا که همیشه گردشگران زیادی در تهران حضور دارند، این شهر به اقامتگاه‌های متنوع و جذابی مجهز است. در نتیجه شما می‌توانید در سفر به تهران به هر نوع اقامتگاه مثل هتل‌های لوکس و مدرن، آپارتمان، سوئیت، ویلا و حتی اقامتگاه‌های سنتی و بوم گردی و... دسترسی داشته باشید.

جاباما به عنوان یک پلتفرم حرفه‌ای در زمینه اجاره آنلاین اقامتگاه، از ابتدا تا انتهای سفر به تهران همراه شما خواهد بود. شما می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن جاباما برای اجاره آنلاین اقامتگاه در تهران اقدام کنید و با خیال راحت، قدم در مسیر سفر به این کلان‌شهر جذاب بگذارید.

اجاره اقامتگاه از طریق جاباما به سادگی چند کلیک است و در کم‌ترین زمان ممکن، اطلاعات مورد نیاز درباره اقامتگاه‌های مورد نظر شما را در شهر تهران در اختیارتان می‌گذارد.

امکان کنسل کردن اجاره، مشاهده نظرات سایر کاربران، دسترسی آسان به قوانین اقامتگاه‌ها، پشتیبانی ۲۴ ساعته و امکان فیلتر کردن گزینه‌ها از مهم‌ترین مزیت‌های جاباما است که به شما کمک می‌کند تا انتخابی سریع و آگاهانه برای سفر به تهران و اقامت در این شهر داشته باشید.

سوالات متداول درباره کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید

کاخ نیاوران در کجا قرار دارد؟

کاخ نیاوران جزئی از مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران است که در بخش شمال شرقی باغی بزرگ به همین نام قرار گرفته است. این کاخ در بخش جنوبی خیابان شهید باهنر (نیاوران) و دارآباد و در ضلع شرقی میدان شهید باهنر (نیاوران) قرار گرفته و شما می‌توانید با خودروی شخصی یا انواع وسایل نقلیه عمومی به آن بروید.

کاخ نیاوران تهران شامل چه بخش‌هایی است؟

بهترین روش اجاره اقامتگاه در تهران چیست؟