در پای شیطان کوه لاهیجان، استخری جذاب و تماشایی وجود دارد که می‌توان آن را سرآمد جاهای دیدنی لاهیجان دانست. استخر لاهیجان که روزگاری یک آبگیر طبیعی بود، این روزها به مهم‌ترین مکان تفریحی این شهر زیبای توریستی تبدیل شده و اهالی شهر و گردشگران در محوطه اطراف آن به تفریح می‌پردازند.

این استخر مرکز گردشگری شهر است و امکانات اقامتی، تفریحی و سرگرمی متعددی در اطراف آن ایجاد شده‌اند. مهم‌ترین جاذبه‌های مدرن گردشگری لاهیجان یعنی تله کابین و شهربازی بام سبز هم در نزدیکی استخر لاهیجان قرار دارند.

قدم‌زدن در حاشیه استخر و استراحت در کافه‌های دنج و معروف لاهیجان که در آن حوالی قرار دارند، یکی از تفریحات همیشگی لاهیجانی‌ها به‌حساب می‌آید. البته در روزهای تعطیل و ایام سفر، تعداد زیادی مسافر هم به این خیل عظیم اضافه می‌شوند و جنب‌وجوش دلنشینی در حاشیه استخر لاهیجان ایجاد می‌کنند!

اگر قصد دارید شهر لاهیجان را برای گشت‌وگذار در تعطیلات و سفر انتخاب کنید، حتماً بازدید از این استخر جذاب و تماشایی را در برنامه‌ریزی سفر به لاهیجان بگنجانید. ما در ادامه مطلب به معرفی استخر لاهیجان می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم تا شما را بیش‌تر با این جاذبه گردشگری لاهیجان آشنا کنیم.

تاریخچه استخر لاهیجان

تاریخچه استخر لاهیجان جمع‌شدن آب باران جاری شده از منطقه کوهستانی شاه‌نشین کوه (شیطان کوه) منجر به تشکیل یک آبگیر طبیعی در پای کوه شد. این آبگیر مدت‌ها وجود داشت تا این که به دستور شاه عباس اول، در محل آبگیر یک استخر وسیع بنا شد تا آب موجود به بهترین شکل جمع‌آوری شود.

اگر برای شما سؤال پیش‌آمده که شاه‌عباس اول در لاهیجان چه می‌کرد، باید به شما بگوییم که عمه ایشان، همسر خان احمدخان حاکم لاهیجان بودند. حتی روایت است که شاه‌عباس یک کاخ وسیع و زیبا برای استراحت و تفریح در جزیره واقع در استخر لاهیجان (معروف به میان‌پشته) داشت که در طول سال‌ها تخریب شده و چیزی از آن باقی نمانده است.

در اسناد تاریخی نقل شده که این کاخ بسیار جذاب بود و منظره دل‌انگیز کوهستان و دریای خزر از آن مشاهده می‌شد. درهرصورت ایجاد و توسعه اولیه استخر لاهیجان به دوره صفویه برمی‌گردد.

پس از آن، تا مدت‌ها آب جمع شده در این محل برای آبیاری مزارع و شالیزارها اختصاص داشت. در سال‌های پیش از انقلاب به‌تدریج تغییراتی در ظاهر استخر و حاشیه آن ایجاد کردند و کم‌کم به محلی برای استراحت و وقت‌گذرانی مردم تبدیل شد.

بعد از انقلاب روند تغییر حاشیه استخر شتاب گرفت و هر چند سال، تغییرات وسیعی در شکل و شمایل آن ایجاد شد تا به شکلی که امروز می‌بینیم در آمد.

نسل فعلی ساکن لاهیجان بدون شک خاطرات جذابی از این تفریحگاه تماشایی دارند و بیش‌تر خانواده‌ها، بخشی از وقت خود را برای گشت‌وگذار در حوالی آن صرف می‌کنند. وجود کافه‌های معروف و بهترین فست‌فودهای لاهیجان در حاشیه استخر زیبای این شهر هم به جذابیت آن برای اهالی شهر و گردشگران اضافه کرده است.

دانستنی‌ها درباره استخر لاهیجان

دانستنی‌ها-درباره-استخر-لاهیجان.jpg بیش‌تر کسانی که برای اولین‌بار استخر لاهیجان را می‌بینند، می‌خواهند بدانند که دور استخر لاهیجان چند کیلومتر است. در سال‌های گذشته، زمانی که هنوز حاشیه استخر مثل امروز سنگفرش نشده بود، طول آن را با اعداد نوشته شده بر روی آسفالت مشخص کرده بودند.

طول حاشیه استخر لاهیجان نزدیک دو کیلومتر است و یکی دو دور پیاده‌روی در آن می‌تواند متوسط نیاز بدن یک انسان نرمال به فعالیت ورزشی روزانه را تأمین کند. این موضوع قطعاً تأثیر زیادی در جلب‌توجه اهالی شهر و گردشگران به این محوطه سرسبز و باصفا دارد.

وسعت خود استخر هم حدود ۱۷ هکتار است و در صورت مناسب‌بودن وضعیت بارش‌های سالانه، عمق استخر لاهیجان به حدود ۴ متر می‌رسد. البته در فصل تابستان و به دلیل گرمای هوا و کم‌شدن بارندگی، عمق آب استخر کمی پایین‌تر است.

این محیط خوش آب‌وهوا مکانی مناسب برای زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر هم هست و هر ساله صدها پرنده مختلف از نواحی شمالی کره زمین برای پشت سر گذاشتن فصل سرد، راهی این استخر زیبا می‌شوند.

برای جذاب‌تر شدن این محوطه یک آبشار مصنوعی زیبا روبه‌روی محوطه استخر ایجاد کرده‌اند که به شادابی و طراوت فضا کمک می‌کند. اگر برای گشت‌وگذار روانه استخر لاهیجان شدید، حتماً از این آبشار باصفا هم دیدن کنید.

فعالیت‌های تفریحی در استخر لاهیجان

فعالیت‌های تفریحی در استخر لاهیجان شما در هر ساعت از شبانه‌روز از حاشیه استخر لاهیجان عبور کنید، افرادی را می‌بینید که در آن مشغول پیاده‌روی هستند. بسیاری از اهالی شهر ترجیح می‌دهند زمان استراحت خود را به گشت‌وگذار در حوالی استخر و لذت بردن از هوای پاک و مطبوع آن اختصاص دهند. ت ماشای منظره شیطان کوه سرسبز و لطافت آب، حس و حال خوبی به گردشگران آن می‌بخشد. اما قدم زدن و لذت بردن از هوای ناب این منطقه تنها تفریح موجود در حاشیه استخر نیست!

شما می‌توانید از پل بلندی که حاشیه استخر را به جزیره میانی آن متصل می‌کند عبور کنید و از محوطه داخل جزیره دیدن کنید. این جزیره تماشایی مکان جذابی برای برگزاری مراسم و جشنواره‌هایی است که در لاهیجان برگزار می‌شود.

ضمناً هر سال، جشنواره ماهیگیری هم در حاشیه استخر لاهیجان برگزار می‌شود که طرفداران زیادی دارد. اگر اهل کافه‌ گردی هستید، استخر لاهیجان یک مکان ایده‌آل برای تفریح شما خواهد بود. دورتادور استخر لاهیجان پر از بستنی فروشی، بهترین فست‌فودها و کافه‌های دنج و معروف لاهیجان است که مکان مناسبی برای صرف غذا و استراحت در اختیار گردشگران می‌گذارند.

وجود نیمکت و فضای استراحت در محوطه دور استخر لاهیجان به شما این امکان را می‌دهد تا به تماشای مناظر زیبا و فرح‌بخش استخر بنشینید و از فضای دنج و باصفای آن حسابی لذت ببرید.

مسیر دسترسی به استخر لاهیجان

مسیر دسترسی به استخر لاهیجان حتماً می‌دانید که لاهیجان در بین دو شهر آستانه‌اشرفیه و لنگرود قرار دارد. پس از هر یک از این شهرها وارد لاهیجان شوید، راهی برای ورود به استخر لاهیجان خواهید داشت.

مسیر دسترسی به استخر از سمت لنگرود کاملاً سرراست است. شما بعد از پشت سر گذاشتن میدان شیخ زاهد و وارد شدن به بلوار امام رضا، باید این بلوار را تا انتها ادامه دهید. استخر لاهیجان در جوار میدان گلستان قرار گرفته است و دورتادور آن فضای کافی برای پارک ماشین و پیاده‌روی وجود دارد.

اما مسیر دسترسی از رشت و آستانه به دو بخش تقسیم می‌شود. اگر از سمت کمربندی لاهیجان بخواهید به استخر لاهیجان بروید، باید از ابتدا تا انتهای کمربندی را پشت سر بگذارید. بعد از رسیدن به میدان شیخ زاهد، بقیه مسیر شبیه آنچه پیش‌تر گفتیم خواهد بود.

اگر هم مسیر مرکز شهر را انتخاب کرده‌اید، پس از عبور از میدان انتظام و میدان چای، وارد خیابان امام خمینی خواهید شد. این خیابان اصلی‌ترین خیابان شهر لاهیجان است که مستقیماً شما را به استخر این شهر خواهد رساند.

مسیر دسترسی به استخر از داخل شهر لاهیجان هم بسیار ساده است. لاهیجان به عنوان یک شهر کوچک، پیچیدگی خاصی ندارد و از هر جای شهر بخواهید به استخر بروید، در کم‌تر از چند دقیقه به آن خواهید رسید.

جاهای دیدنی نزدیک استخر لاهیجان

جاهای دیدنی نزدیک استخر لاهیجان استخر و شیطان کوه را می‌توان قلب گردشگری لاهیجان نامید. البته در سال‌های اخیر، تفریحگاه‌های جذاب دیگری هم به این مجموعه اضافه شده‌اند که فرصت خوبی برای گشت‌وگذار گردشگران در لاهیجان ایجاد کرده‌اند. برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی نزدیک استخر لاهیجان عبارت‌اند از:

بام سبز لاهیجان

بام سبز لاهیجان بام سبز لاهیجان مرتفع‌ترین بخش شیطان کوه است که به شکل یک مکان تفریحی و زیبا درآمده است. بام سبز لاهیجان دارای فضای مناسب برای نشستن و استراحت، مسیر پیاده‌روی، کافه‌های متعدد و شهربازی بسیار جذابی است که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

فرقی نمی‌کند در طول روز به بام سبز بروید یا شب. درهرصورت مناظر چشم‌نواز و تماشایی شهر از ارتفاع شصت‌متری پیش چشم شما قرار می‌گیرد. البته تماشای سوسوی چراغ‌های شهر از این ارتفاع در طول شب بسیار چشم‌نواز است و می‌تواند تجربه جذابی از سفر به لاهیجان برایتان بسازد.

آبشار لاهیجان

آبشار لاهیجان آبشار لاهیجان اگر چه خیلی طبیعی به نظر می‌رسد، اما به کمک آبی که با پمپ‌های قوی به سمت بالای کوه روانه می‌شود ایجاد شده است. البته طبیعی یا مصنوعی بودن این آبشار تأثیری در جذابیت آن و طراوتی که به محیط می‌بخشد ندارد.

همیشه تعدادی از گردشگران در حال تماشای منظره آبشار و عکس گرفتن در کنار آن هستند. در چند قدمی این آبشار، مسیر پله‌ای شیطان کوه قرار دارد که به هزار پله معروف است.

شما می‌توانید به‌جای مسیر ماشین‌رو بام سبز، از این پله‌ها به محوطه بالای کوه برسید. البته این مسیر برای سالمندان و کودکان کمی خطرناک است و برای طی کردن پله‌ها به کفش راحت و مناسب نیاز دارید.

تله‌کابین احرار لاهیجان

تله‌کابین-احرار-لاهیجان.jpg تله‌کابین لاهیجان یکی از مدرن‌ترین تله‌کابین‌های ایران است که منظره جذاب حدفاصل شیطان کوه و کوه تاج‌خروس لاهیجان را پیش روی شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با توقف تله‌کابین در کوه تاج‌خروس، از مناظر تماشایی آن حسابی لذت ببرید یا از آلاچیق‌ها و کافه‌های آن برای استراحت و صرف غذا استفاده کنید. این مسیر رؤیایی حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و زیباترین مناظر شهر و روستاهای اطراف لاهیجان را به شما نشان می‌دهد.

آرامگاه کاشف السلطنه

آرامگاه کاشف السلطنه پدر چای ایران معروف به کاشف السلطنه، نخستین کسی است که بذر چای را در لاهیجان کاشت تا امروز این شهر به عنوان شهر چای ایران شناخته شود. این مرد بزرگ در تپه‌ای مشرف به باغ‌های زیبای چای لاهیجان به خاک سپرده شد.

اگرچه امروز اثری از این بوته‌های چای در حوالی آرامگاه کاشف السلطنه باقی نمانده، اما بنای آرامگاه با معماری جذاب و حس و حال خوبش، به جذابیت لاهیجان افزوده است.

این بنای چشم‌نواز که در حال حاضر به عنوان موزه تاریخ چای ایران شناخته می‌شود، مکان مناسبی برای آشنایی بافرهنگ و رسوم پرورش چای و ابزارهای موردنیاز آن است. تصاویر جذابی هم از تغییرات چایکاری ایران از دوره قاجار تا امروز در این موزه به شما نشان داده می‌شود.

باغ کشاورزی لاهیجان

باغ-کشاورزی-لاهیجان.jpg ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان کشاورزی که با نام باغ کشاورزی لاهیجان شناخته می‌شود، یکی از کهن‌ترین ایستگاه‌های تحقیقاتی کشاورزی ایران است. این باغ زیبا که نزدیک به یک قرن قدمت دارد، باهدف تحقیق و تکثیر محصولات کشاورزی ارزشمند گیلان از قبیل چای، برنج، میوه‌های بومی و... ایجاد شد.

انواعی از گونه‌های نادر گیاهی هم در این باغ نگهداری می‌شوند. باغ کشاورزی لاهیجان در فاصله کوتاهی از آرامگاه کاشف السلطنه قرار دارد و شما می‌توانید پس از بازدید از موزه تاریخ چای ایران، سری هم به این باغ تماشایی و جذاب بزنید. گشت‌وگذار در انبوه گیاهان خاص و متفاوت قطعاً لذت‌بخش است و تجربه نابی از لاهیجان ‌گردی در اختیار شما می‌گذارد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه-شیخ-زاهد-گیلانی.jpg شیخ زاهد گیلانی یک از عرفای بزرگ ایران است که در لاهیجان زندگی می‌کرد. بنای آرامگاه او متعلق به قرن نهم است و به‌عنوان یکی از دیدنی‌های تاریخی لاهیجان شناخته می‌شود.

شما می‌توانید پس از پشت سر گذاشتن سه کیلومتر از حاشیه استخر لاهیجان، به این آرامگاه زیبا که در دامنه کوه قرار دارد برسید. بقعه شیخ زاهد در روستای شیخانبر قرار گرفته که یکی از جذاب‌ترین روستاهای اطراف لاهیجان است. مسیر سرسبز و تماشایی این روستا و باغ‌های چای ایجاد شده در دامنه کوه هم بر زیبایی مسیر می‌افزایند.

گشت‌وگذار در محوطه روستا و آرامگاه شیخ زاهد، زیارت و بازدید از جلوه‌های معماری بقعه و چشیدن طعم ناب چای لاهیجان در قهوه‌خانه‌های روستا بی شک تجربه جذابی از سفر به لاهیجان برای شما خواهد بود.

بهترین زمان بازدید از استخر لاهیجان

بهترین-زمان-بازدید-از-استخر-لاهیجان.jpg لاهیجان در هر فصلی جذاب و تماشایی است. اگرچه با سرد شدن هوا و بارش برف‌وباران، دسترسی به برخی از روستاهای اطراف لاهیجان دشوار می‌شود، اما این وضعیت هیچ تأثیری در کیفیت تفریحات حاشیه استخر لاهیجان نخواهد داشت.

شما می‌توانید در هر فصلی از سال و در هر ساعتی از شبانه‌روز، راهی محوطه استخر شوید و از گشت‌وگذار در حوالی آن حسابی لذت ببرید.

پیاده‌روی در محوطه استخر در روزها و شب‌های بهاری بسیار جذاب و دلنشین است. رویش گل‌ها و شکوفه‌های فضای سبز استخر هم حس و حال باطراوتی به فضا می‌بخشد. شب‌های تابستان و خنکای نسیمی که از سوی آب استخر به حاشیه آن می‌وزد هم فضای مطبوع و جذابی برای گردشگران ایجاد می‌کند.

البته اگر طرفدار سفر و تفریح در هوای سرد، بارانی و برفی هستید هم استخر لاهیجان برای شما انتخاب خوبی خواهد بود. برف‌بازی در این محوطه یکی از تفریحات جذاب زمستانی لاهیجانی‌هاست که می‌تواند خاطرات به‌یادماندنی از سفر به این شهر برایتان بسازد.

از سوی دیگر سفر به لاهیجان در نیمه دوم سال و بازدید از استخر لاهیجان در پاییز و زمستان یک حسن دیگر هم دارد. شما می‌توانید در این فصل‌ها، پرندگان مهاجری را که برای پشت سر گذاشتن فصل زمستان راهی این منطقه شده‌اند تماشا کنید و از مشاهده رقص پرواز آن‌ها حسابی لذت ببرید.

خلاصه این که آغوش این استخر جذاب در تمام طول سال به روی شما باز است. گردش در حوالی استخر و مشاهده مناظر ناب و تماشایی آن فرصت مناسبی برای رهایی از هیاهوی زندگی ماشینی و به‌دست‌آوردن آرامش عمیق در اختیارتان می‌گذارد.

شما می‌توانید برای استراحت و صرف غذا به رستوران‌های معروف لاهیجان که در نزدیکی استخر قرار دارند بروید و درحالی‌که نظاره‌گر زیبایی‌های آن هستید، از طعم خوش غذایتان لذت بیش‌تری ببرید.

بهترین روش اجاره اقامتگاه در لاهیجان

بهترین-روش-اجاره-اقامتگاه-در-لاهیجان.jpg لاهیجان یک مقصد گردشگری چهارفصل است و در تمام طول سال مسافران به آن رفت‌وآمد می‌کنند. همین موضوع باعث رونق گرفتن اجاره اقامتگاه در لاهیجان شده است.

البته برای این که بتوانید بهترین اقامتگاه‌های لاهیجان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیدا و رزرو کنید، قطعاً به یک پلتفرم تخصصی مثل جاباما نیاز دارید. جاباما به شما کمک می‌کند تا باتوجه‌به زمان سفر به لاهیجان و تعداد همسفران خود، بهترین اقامتگاه‌های موجود را پیدا کنید.

پس از آن فرصت خواهید داشت تا تک‌تک این اقامتگاه‌ها را بادقت بررسی کنید و وضعیت آن‌ها را از نظر قیمت، موقعیت مکانی، امکانات و... بسنجید.

اغلب اقامتگاه‌های لاهیجان بسیار مجهز هستند و به شما امکان می‌دهند در تمام فصل‌ها، حتی گرم‌ترین و سردترین روزهای سال به این شهر جذاب سفر کنید و تجربه خوبی از سفر به لاهیجان داشته باشید.

اجاره آنلاین یک فرصت بی‌نظیر برای اجاره ویلا در لاهیجان یا انواع اقامتگاه در این شهر و روستاهای اطراف لاهیجان است. شما با چند کلیک و بدون صرف وقت و انرژی زیاد می‌توانید بهترین اقامتگاه‌های لاهیجان را شناسایی کرده و پس از بررسی نظرات سایر کاربران، با خیال راحت گزینه مناسب خود را رزرو کنید.

حتماً می‌خواهید بدانید که پس از اجاره آنلاین اقامتگاه در لاهیجان، در صورت تغییر برنامه سفر یا کنسل شدن آن چه باید کرد؟ جاباما فکر اینجا را هم کرده است!

هر اقامتگاه قوانینی دارد که توسط میزبان وضع می‌شود و شما پیش از رزرو قطعی باید شرایط آن را مطالعه کنید. اگر سفر شما به هر دلیلی کنسل شد، جاباما بر اساس قوانین هر اقامتگاه تمام یا بخش زیادی از هزینه پرداختی شما را برمی‌گرداند.

پاسخ به سوالات متداول درباره استخر لاهیجان کجاست؟

استخر لاهیجان در کجا قرار دارد؟

استخر لاهیجان یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان است که در قسمت شرقی شهر قرار گرفته است. این استخر در پای شیطان کوه قرار گرفته و منظره جذابی از عظمت کوه و لطافت آب را به گردشگران عرضه می‌کند. این استخر قلب تپنده شهر است و افراد زیادی در تمام ساعات شبانه‌روز مشغول قدم‌زدن و تفریح در حوالی آن هستند.

دیدنی‌های اطراف استخر کدام‌اند؟

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در لاهیجان کدام است؟