برنامه‌ریزی ایده‌آل برای سفر دو روزه به مشهد

مشهد برای ایرانی‌ها از شهرهای عزیزی است که هم زیارت دارد هم سیاحت. سفر به این شهر معمولا از خاطره‌های شیرین و دوست‌داشتنی بسیاری از ماست. حتی در گذشته‌ها که راه رسیدن به این شهر بسیار سخت‌تر از حالا بود، باز هم خانواده‌ها با فرزندان پرتعدادشان راهی مشهد می‌شدند. مشهد، جاهای دیدنی زیادی دارد به همین خاطر باید حداقل یک‌ هفته در آنجا بمانید و به گشت‌وگذار بپردازید. با این حال، اگر به هر دلیلی، زمان کافی برای بیشتر از دو روز ماندن در این شهر ندارید، برنامه‌ای عالی برای حداکثر بهره بردن از حضورتان در مشهد را آماده کرده‌ایم. در سفر دو روزه به مشهد از پیشنهادات ما در این نوشته استفاده کنید و سفر خوشی داشته باشید.

برنامه‌ریزی کلی در سفر دو روزه به مشهد

سفر خوب از نظر هر کس، معنایی دارد. بعضی از افراد دوست دارند فقط به طبیعت یا زیارتگاه‌ها سر بزنند. بعضی از یک شهر، مناطق تاریخی و قدیمی می‌خواهند و بعضی از افراد هم دوست دارند به مراکز خرید سر بزنند یا در تفریح‌گاه‌هایی مانند رستوران‌ها و پارک‌ها، اوقاتشان را بگذرانند. از نظر ما سفر خوب، سفری است که تمام این موارد را با هم داشته باشد. حتی اگر مدت سفرتان کوتاه باشد و مثلا سفر دو روزه به مشهد را در نظر داشته باشید باز هم می‌توانید برنامه‌های متنوعی برای خودتان در نظر بگیرید. در ادامه تلفیقی از زیارت و سیاحت را در مشهد در طی دو روز برایتان برنامه‌ریزی کرده‌ایم.


روز اول سفر

حالا که قرار است فقط دو روز در مشهد زیبا بمانید باید دقت کنید که طوری به سمت این شهر حرکت کنید که صبح زود در مشهد باشید. ما سفرتان را با این فرض شروع می‌کنیم که دیگر برای ساعت ۶ یا ۷ صبح به مشهد رسیده‌اید و وارد شهر شده‌اید.


مقصد نخست – حرم امام رضا

معمولا همه دوست دارند در سفر به مشهد، نخستین مقصدشان، حرم امام رضا باشد. پس اولین مقصدتان را حرم امام رضا تعیین کرده‌ایم. رفتن به حرم و گشتن در آن حدود ۳ تا ۴ ساعت از شما زمان می‌گیرد. این زمان فقط مختص زیارت نیست. چون در مجموعه حرم، علاوه بر بارگاه امام رضا (ع)، دیدنی‌های فرهنگی و تاریخی دیگری هم وجود دارد که باید به آنها سر بزنید. اگر وقت کافی در اختیار داشته باشید، گشت‌وگذار در حرم ۷ تا ۸ ساعت هم طول خواهد کشید ولی در صورتی که سفر دو روزه به مشهد دارید، امکان سرعت بخشیدن به بازدیدهایتان هم وجود دارد. در مجموعه حرم به مکان‌های زیر سر بزنید:

  • مسجد گوهرشاد؛
  • پنجره فولادی؛
  • باغ رضوان؛
  • موزه آستان قدس رضوی.

رستوران پسران کریم مشهد

مقصد دوم – صرف ناهار در رستوران کریم

بعد از بازدید از حرم امام رضا، احتمالا خسته و گرسنه هستید. پس باید حالا که حوالی ظهر است، رستورانی ناب و عالی پیدا کنید و دست‌پخت سرآشپزهای مشهدی را نوش‌جان بفرمایید. شاید نام «رستوران پسران کریم» را شنیده باشید.

زمان و مسیر رسیدن به رستوران

 این رستوران خوش‌نام از بهترین انتخاب‌هایتان برای خوردن غذا در نخستین روز از سفر دو روزه به مشهد است. چرا؟‌ چون علاوه بر کیفیت غذا و شهرتش، رستوران در نزدیکی حرم قرار دارد. برای رفتن از حرم به رستوران کریم، حدود ۱۵ دقیقه زمان لازم دارید. البته این یک‌ربع فاصله، زمانی است که با اتومبیل از حرم به سمت رستوران بروید. پس اگر با تاکسی یا ماشین شخصی به سمت رستوران بروید، زود به آنجا خواهید رسید. از خیابان آبکوه به سمت بلوار فلسطین بروید و از آنجا راهی رستوران شوید. مسیر بسیار سرراست و ساده است. مدت زمان غذا خوردن دست خودتان است ولی دیگر از یک ساعت و نیم بیشتر در رستوران نخواهید بود. چون باید در مدت کوتاه سفرتان به جاهای دیگر هم سر بزنید.

هزینه

رستوران پسران کریم بیش از ۳۰ سال سابقه دارد و چلوگوشت و ماهیچه آن به خاطر طعم و مزه عالی بسیار معروف است. هزینه غذاها که همگی در زیرمجموعه غذاهای سنتی ایرانی قرار می‌گیرند در رستوران پسران کریم چندان ارزان و مقرون به صرفه نیست. یعنی نباید انتظار داشته باشید که با منویی ارزان‌قیمت روبه‌رو شوید. اما آن‌قدر هم هزینه زیادی ندارد که قید امتحان کردن ماهیچه و چلوگوشت آن را بزنید. پس حتما در هزینه سفر به مشهد خود جایی برای صرف یک وعده غذا در این رستوران را خالی بگذارید. برای سفارش چلوماهیچه یا همان چلوگوشت پسران کریم هم باید حوالی ساعت یک در رستوران حاضر باشید. این رستوران در نقاط دیگر شهر هم شعباتی دارد.


مقصد سوم – باغ نادری

همان‌طور که از نام این باغ مشخص است، باغ نادری مربوط به شخصی به نام نادر است و معروف‌ترین نادر ایران هم که کسی نیست جز نادرشاه افشار. بعد از اینکه ناهار را میل کردید، پیشنهاد می‌شود تا به آرامگاه نادرشاه افشار سری بزنید. جالب است بدانید که این مقبره در زمان قاجار برای نادرشاه ساخته شده است و قوام‌السلطنه در سال‌های پایانی حکومت قاجار با ساخت این آرامگاه، نادرشاه را از تهران به مشهد منتقل کرد. هدف او ادای احترام به نادرشاه بوده است.

زمان و مسیر رسیدن به باغ نادری

برای رفتن از رستوران کریم به سمت باغ نادری باید از خودرو یا اتوبوس استفاده کنید. با وسیله نقلیه از رستوران تا باغ نادری حدود ۲۰ دقیقه راه است. به همین خاطر و به دلیل نزدیکی باغ نادری به رستوران کریم است که آن را به عنوان مقصد سوم در روز نخست سفر دو روزه به مشهد گنجانده‌ایم. برای گشتن در باغ نادری حداقل به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

هزینه

برای ورود به آرامگاه نادرشاه در باغ نادری باید بلیت تهیه کنید. هزینه بلیت حدود  ۵ هزار تومان است. البته یادتان باشد که این باغ از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ شب باز است. شاید در فصل‌هایی مانند تابستان که هوا دیرتر تاریک می‌شود، تفاوت‌هایی در ساعات کاری باغ به وجود آید. حواستان به این موضوع باشد.

باغ نادری مشهد

پارک کوهسنگی مشهد

مقصد چهارم – کوه‌سنگی

کوه‌سنگی از پارک‌های معروف مشهد است که بعد از گشتن در باغ نادری می‌توانید به آن سری بزنید و ضمن دیدن یکی از پارک‌های جذاب مشهدی، کمی هم استراحت کنید. دو کوه سنگی موجود در این پارک که به شهر مشهد مشرف هستند، علت نام‌گذاری این پارک زیبا هستند. استخر بزرگ این پارک قدیمی که سالیان دراز قدمت دارد در کنار کوه‌های سنگی و ارزش تاریخی و طبیعی‌اش از دیدنی‌ترین‌های مشهد به شمار می‌رود.

زمان رسیدن به کوه سنگی

برای رفتن به کوه‌سنگی از باغ نادری به حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید و با تاکسی یا خودروی شخصی می‌توانید خود را به آن برسانید. مدت زمان ماندنتان در این پارک به خودتان بستگی دارد. اما بیش از ۳ ساعت دیگر خسته خواهید شد. پس بلند شوید که برای مقصد بعدی‌مان آماده شویم.

هزینه

برای ورود به پارک کوه‌سنگی نیازی به پرداخت هزینه ندارید و ورود کاملا رایگان است اما در پارک، موزه بزرگ خراسان وجود دارد که اگر بخواهید از آن دیدن کنید باید بلیتی حدود ۵ هزار تومان بخرید. این موزه هم شامل اشیای تاریخی ارزشمندی از دوره‌های تاریخی مختلف است و ۱۲ طبقه دارد که اشیایی از دوران حتی ماقبل تاریخ هم در میان آنها دیده می‌شود. بخشی از موزه هم موزه مردم‌شناسی است که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود.


مقصد پنجم – خرید از بازار رضا

حالا دیگر ساعت حوالی ۷ یا ۸ شب است. پس بهتر است با گشتی در مراکز خرید که پیشنهادمان برای این قسمت بازار رضاست، کم‌کم پرونده روز نخست از سفر دو روزه به مشهد را ببندیم. بازار رضا قدیمی به شمار می‌رود و در سال ۱۳۵۵ به دستور محمدرضاشاه پهلوی ساخته شده است. این روزها، فروشگاه‌های مختلفی در بازار رضا وجود دارند و بیشتر آنها هم در دسته فروشگاه‌های خیلی شیک و دیدنی قرار نمی‌گیرند اما برای خرید سوغاتی‌های سنتی مثل انگشترهای عقیق، خرید ادویه و زعفران، تسبیح و جانماز و مواردی از این دست بهتر است به جای مراکز لوکس و جدید شهر به بازار رضا بروید.

زمان و مسیر رسیدن به بازار رضا

از کوه‌سنگی تا بازار رضا حدود ۲۰ دقیقه زمان است اما معمولا ترافیک سنگینی در این منطقه وجود دارد که باعث می‌شود تا حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در راه بمانید. بازار رضا در خیابان طوسی و نزدیک به حرم واقع شده و در اطراف آن تراکم زیادی از هتل‌ها و اقامتگاه‌های مختلف است. اگر در نزدیکی حرم اقدام به رزرو هتل یا اجاره اقامتگاه کرده‌اید پس این بازار برای حسن ختام روز اول سفر شما انتخاب مناسبی است.

هزینه

برای ورود به بازار رضا، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. اما طبیعی است که برای خرید کردن باید دست به جیب شوید دیگر! قیمت‌ها در این بازار گزاف و گران نیست و بسته به چیزی که برای خرید انتخاب می‌کنید، طیف وسیعی از هزینه‌ها را می‌توانید برای خریدتان داشته باشید. مثلا اگر زعفران بخرید، احتمالا هزینه خریدتان بیشتر از زمانی است که فقط چند مهر و تسبیح برای سوغاتی از بازار می‌خرید.

دیگر گشت و گذار روز نخست را تمام می‌کنیم و از شما می‌خواهیم که برای استراحت به هتل و اقامتگاهتان بروید. تا فردا را با انرژی و سرحال شروع کنید. برای شام هم می‌توانید از خدمات غذایی هتل یا اقامتگاهتان استفاده کنید یا از فست‌فودهای بی‌شماری که در تمام خیابان‌های مشهد یافت می‌شوند، شامی خوشمزه تهیه کنید. پیشنهاد فست‌فود هم به این خاطر است که اولا در سفر مصرف این مدل از غذاها عیبی ندارد و دوما چون ناهار را در رستوران کریم پسران گذرانده‌اید احتمالا دلتان غذاهای ساده‌تر می‌خواهد.

بازار رضا مشهد


روز دوم سفر

روز دوم از سفر دو روزه به مشهد شروع شده است و باید تمام تلاشمان را بکنیم که امروز هم مانند روز قبل از بهترین و جالب‌ترین مکان‌ها در مدت محدود گشت و گذارتان در مشهد دیدن کنید. پس یک، دو، سه؛‌ آماده؟


مقصد نخست – طرقبه

به نظر می‌رسد که در روز نخست در شهر گشته‌اید و دوز تاریخی، مذهبی و فرهنگی را کاملا موزون و متناسب رعایت کرده‌اید. حالا وقت آن است که کمی از زیبایی‌های طبیعی مشهد هم دیدن کنید. پیشنهاد ما، رفتن به طرقبه است. طرقبه از مکان‌های طبیعی و خوش‌آب و هوای مشهد است که در حوالی شهر قرار دارد. این ناحیه ییلاقی مشهد پر است از رستوران‌هایی که غذاهای خوشمزه درست می‌کنند. علاوه بر رستوران‌ها، فروشگاه‌های صنایع دستی و هتل‌هایی برای اقامت هم وجود دارد.

زمان و مسیر رسیدن به طرقبه

طرقبه در ۱۸ کیلومتری مشهد است. هم با ماشین‌های شخصی و سواری‌ها و هم با وسایل نقلیه عمومی می‌توانید به طرقبه بروید. برای رفتن به طرقبه با ماشین‌های شخصی، کافی است تا به خیابان وکیل‌آباد مشهد بروید و پس از طی کردن آن تا انتها به سمت جاده‌ای بروید که به سمت بلوار امام رضا یا ویلاشهر می‌رود. در انتهای این بلوار، طرقبه قرار دارد. زمان رسیدن به طرقبه از این مسیر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است.

با مترو و اتوبوس هم می‌توانید به طرقبه بروید. با مترو باید سوار خط وکیل‌آباد شوید و در آخرین ایستگاه مترو یعنی ایستگاه ترمینال غربی از قطار پیاده شوید. سپس با اتوبوس‌های طرقبه با تاکسی‌هایی که در آنجا موجود است به سمت طرقبه بروید. هزینه رفتن به طرقبه زیاد نیست. نگران نباشید.

اتوبوس‌های عمومی هم همین‌طور هستند یعنی باید در وکیل‌آباد پیاده شوید و بعد با اتوبوس‌ها یا تاکسی‌های مخصوص طرقبه به سمت این مکان بروید.

هزینه

هزینه حضورتان در طرقبه بنا به جاهایی که می‌روید متغیر خواهد بود. اگر به رستوران‌های لوکس آن سر بزنید که هزینه غذایی که می‌خورید از حد متوسط چندین پله بالاتر خواهد بود. امکان رفتن به منطقه سد چالیدره و دریاچه هم وجود دارد که در آن امکانات تفریحی مختلفی مانند قایق‌سواری، بانجی‌جامپینگ، تله‌سی‌یژ و… وجود دارد. دیدنی‌های مشهد در حوالی طرقبه بسیار زیاد است. هزینه‌ای که بابت این تفریحات و دیدنی‌ها صرف می‌شود تا حد زیادی به انتخاب‌های خودتان وابسته است. یعنی می‌توانید در رستورانی لوکس غذا بخورید یا متوسط یا مثلا تفریحاتی را با طیف‌های قیمتی متنوع تجربه کنید. ولی به طور کلی، هزینه‌ها از متوسط تا زیاد خواهد بود.


مقصد دوم – پارک ملت

دیگر حوالی غروب است و باید از طرقبه راهی شهر شوید و با دیدن یک جای تفریحی دیگر برای خداحافظی با مشهد آماده شوید. پیشنهاد ما رفتن به پارک ملت است. این پارک زیبا که در فصل بهار پر از گل‌های لاله می‌شود، قدیمی‌ترین چرخ‌وفلک شهر را در خود دارد. چرخ‌وفلکی که بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه هم به حساب می‌آید. کمی در پارک استراحت کنید و بعد از چرخ‌وفلک‌سواری و کمی استراحت کردن برای خوردن شام راهی رستورانی شوید که به شما خواهیم گفت.

زمان و مسیر رسیدن به پارک ملت

مقصد قبلی‌تان طرقبه بود پس باید نشانی پارک ملت را از آنجا به شما بدهیم. از طرقبه تا پارک ملت حدود ۲۰ دقیقه راه است و بعد از گذر از بلوار وکیل‌آباد باید از چهارمین خروجی به بزرگراه وکیل وارد  شوید و بعد به بلوار امامت و پارک ملت برسید.

هزینه

ورود به پارک ملت، هزینه‌ای ندارد و برای عموم رایگان است. اما با حضور در این پارک می‌توانید به کافه‌ها و رستوران‌های حوالی آن سری بزنید. البته برای رفتن به شهربازی پارک باید برای هر فرد بلیتی خریداری شود که مبلغ آن حدود ۱۵ هزار تومان است.

پارک ملت مشهد

رستوران معین درباری مشهد

مقصد سوم – رستوران معین درباری

شب آخر است و به نظرمان جای دارد که بار دیگر به رستورانی دیدنی و معروف در مشهد بروید و کار را با خاطره طعم خوشی از یک غذای مشهدی تمام کنید. رستوران معین درباری مانند رستوران پسران کریم از جمله رستوران‌های معروف مشهد است. معروف‌ترین غذای این رستوران شیشلیک است. حیف است که به مشهد بروید و در یکی از رستوران‌های آن در داخل شهر یا طرقبه، شیشلیک معروفشان را امتحان نکنید.

زمان و مسیر رسیدن به پارک ملت

از پارک ملت تا رستوران معین درباری در خیابانی بین خیابان پاسداران ۲ و ۴ مشهد، حدود ۲۰ دقیقه زمان است. شاید حتی زودتر هم از پارک به رستوران برسید. نقشه زیر را ببینید.

هزینه

هزینه غذاها در این رستوران نسبتا زیاد است و ساده‌ترین گزینه‌ای که پیش رو دارید، کباب کوبیده است که قیمت آن حدود ۵۰ هزار تومان برایتان خواهد بود. اما کیفیت غذا بسیار زیاد است و تقریبا مشتری ناراضی از آن بیرون نمی‌آید. این را هم بدانید که حجم هر پرس زیاد است و لازم نیست برای هر نفر ، پرسی جداگانه برای غذا تهیه کنید. به این صورت اگر هزینه برایتان مشکل‌زاست، می‌توانید بودجه‌تان را بهتر تنظیم کنید.

دیدن مشهد در سفری دو روزه هم شیرین و لذت‌بخش است. فقط باید بدانید که در این مدت کوتاه به چه جاهایی سر بزنید و مشهد را از کدام زاویه ببینید و بگردید. اگر شما هم پیشنهادی برای گشت‌و‌گذار در سفر دو روزه به مشهد دارید با ما به اشتراک بگذارید.

نیلوفر شهدوست

نیلوفر شهدوست، نیلوفری است که در دنیای محتوا کارهای مختلفی انجام می‌دهد. با او همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + بیست =

دکمه بازگشت به بالا
بستن