جاباما

جاهای دیدنی انزلی را می‌شناسید؟ اروپای شمال ایران اینجاست!

در نوار شمالی ایران و نزدیکی شهر رشت یکی از زیباترین بندرهای ایران یعنی بندر انزلی جا خوش کرده است. بندری که از قدیم‌الایام از مهم‌ترین بنادر ایران و البته پر از جاذبه‌های دیدنی است. جاهای دیدنی بندر انزلی که در گذشته به نام بندر پهلوی شناخته می‌شد، حقیقتاً آنقدر زیاد است  که در یک سفر کوتاه نمی‌توانید همه آن‌ها را ببینید.

جاذبه‌های تفریحی، طبیعی، تاریخی و البته مراکز خرید که به هر قصدی به آنجا سفر کنید، شما را دست پر بر می‌گرداند. پس برویم و گشتی در گوشه‌وکنار بندر انزلی بزنیم تا با اروپای شمال ایران بیشتر آشنا شویم.

پیش از آن اگر مسافر این منطقه زیبا هستید، می‌توانید با رزرو ویلاهای بندر انزلی به صورت آنلاین و پیش از سفر، برنامه گشت‌وگذارتان را بی‌نگرانی جا و مکان بچینید!

بندر انزلی کجاست؟ اروپای شمال ایران

بندر انزلی در استان گیلان و نزدیکی شهر رشت قرار دارد. بندری که به‌صورت طولی در امتداد دریای خزر قرار دارد. در قسمت جنوب هم به صومعه‌سرا و رشت می‌رسد. در بخش غربی خود هم همسایه رضوانشهر است.

شهر پرباران و جلگه‌ای انزلی با وجود تالاب و سرسبزی همیشگی‌اش به اروپای شمال ایران هم معروف است. جایی که در هر فصلی به آن سفر کنید، سرسبزی و زیبایی آن را احساس خواهید کرد.

جاهای دیدنی بندر انزلی
بندر انزلی به باران‌های بی‌وقفه معروف است

مسیر دسترسی به انزلی

با سفر به رشت، حتماً باید سری هم به بندر انزلی بزنید. بندری که در ۴۰ کیلومتری این شهر قرار گرفته یکی از مناطق آزاد شمال ایران است.

برای رفتن به بندر انزلی از مسیر زمینی می‌توانید با خودروی شخصی از اتوبان قزوین رشت به آنجا بروید. در صورتی که خودروی شخصی هم نداشته باشید، اتوبوس‌های انزلی در پایانه بیهقی شما را به این منطقه خواهند برد.

اگر هم قصد سفر با هواپیما دارید، می‌توانید بلیط رشت را تهیه کنید و از آنجا خود را با تاکسی به بندر انزلی برسانید.

پیش از حرکت به سمت انزلی می‌توانید با اجاره کلبه های ساحلی انزلی یک سفر مهیج را برنامه‌ریزی کنید.

جاهای دیدنی طبیعی بندر انزلی

طبیعت سبز و زیبای بندر انزلی با وجود دریا و البته تالاب باعث شده که این شهر دیدنی‌های زیادی را در دل خود جا داده باشد. بندری که در قدم به قدم آن می‌توانید یکی از شگفتی‌های طبیعت را ببینید. پس با هم سری به جاهای دیدنی انزلی می‌زنیم تا با جاذبه‌های مختلف، دسترسی، ساعت و هزینه بازدید آشنا شویم.

تالاب انزلی

 • آدرس: استان گیلان، انزلی، خیابان تکاوران، پل هوایی، تعاونی نیزار
 • ساعت بازدید: تماشای تالاب در هر ساعتی از روز امکان‌پذیر است اما برای قایق‌سواری یا سایر تفریحات از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر امکان استفاده وجود دارد.
 • هزینه بازدید: هزینه رفتن به تالاب باتوجه‌به وسیله‌ای که انتخاب می‌کنید، انواع قایق‌ها و همچنین فصل متفاوت است.

اگر به انزلی بیایید و تالاب را نبینید، قطعاً چیزی از زیبایی و شکوه این بندر ندیده‌اید. تالاب انزلی که از نظر محیط زیستی اهمیت خیلی زیادی دارد، زیستگاه پرندگان، حیوانات آبزی مثل انواع ماهی‌ها و همین‌طور گیاهان آبی است. جایی که می‌توانید برای ماهیگیری و پرنده‌نگری هم روی آن حساب کنید.

این تالاب همچنین دارای چند جزیره و شبه جزیره و همچنین مناطق حفاظت شده است که با قایق‌سواری در آن می‌توانید آن‌ها را ببینید. تالاب انزلی در فصل بهار و تابستان مهمان نیلوفرهای آبی می‌شود که زیبایی‌های آن را چندین برابر می‌کند.

اگر در سفر به شمال، دنبال جاهای خلوت‌تر می‌گردید می‌توانید آدرس بهترین جاهای بکر شمال را همین جا پیدا کنید.

تالاب انزلی
نیلوفرهای آبی امضای زیبایی تالاب انزلی هستند

موج شکن انزلی

 • آدرس: ایران، گیلان، بندر انزلی، بلوار ساحلی، انتهای بلوار ساحلی
 • ساعت بازدید: محدودیت ساعت ندارد و برای بازدید ۱ الی ۲ ساعتی زمان لازم است.
 • هزینه بازدید: بدون هزینه

کاربرد اصلی موج‌شکن‌ها در بنادر جلوگیری از آسیب به قایق‌ها و کشتی‌هایی است که در بندر پهلو می‌گیرند. انزلی هم یکی از این موج‌شکن‌ها را دارد که حالا کاربری خود را مثل گذشته ندارد و بیشتر جنبه تفریحی پیدا کرده است. جایی که می‌توانید به تماشای آبی دریا بنشینید و عکس خوبی در آنجا بگیرید.

جاهای دیدنی زیبا کنار
موج شکن بندر انزلی روزی ناجی کشتی‌هایی بود که در ساحل پهلو می‌گرفتند

پل غازیان

 • آدرس: گیلان – بندر انزلی رودخانه انزلی، بین غازیان و میان پشته و در مسیر ارتباطی تهران – رشت
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد و کمتر از یک ساعت برای بازدید از پل کافی است.
 • هزینه بازدید: رایگان

پل غازیان از مهم‌ترین پل‌های تاریخی ایران است که در زمان خود در شمار مدرن‌ترین پل‌ها بوده است. طول پل ۲۱۰ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاعی برابر با ۸۵/۶ متر دارد. پل غازیان دارای ۵ دهانه مختلف است که یکی از آن‌ها ۲۵ متر طول دارد و در گذشته متحرک بوده است.

حالا که در حال گشت‌وگذار در بندر انزلی این زیبای اروپایی گیلان هستیم، بیایید سری هم بزنیم به دیگر جاهای دیدنی گیلان که در این سفر می‌توانید سری هم به آن‌ها بزنید.

پل غازیان بندر انزلی
پل غازیان زمانی یکی از مدرن‌ترین پل‌های ایران بوده است

روستای اشپلا

 • آدرس: ایران، گیلان، بندر انزلی، کنار تالاب انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

روستای اشپلا در نزدیکی تالاب انزلی قرار دارد. روستایی خوش آب و هوا که دارای برکه و محل بزرگی است که در گذشته استخر پرورش ماهی بوده است. این روستا پاتوق افراد محلی برای پیک نیک‌های آخر هفته و همچنین ماهیگیری است.

اگر عاشق روستاها و مناطق بکر هستید، برای سفرتان سراغ اجاره خانه روستایی و محلی در شمال بروید.

روستاهای دیدنی اطراف انزلی
این روستا را برای پیک نیک آخر هفته‌ای انتخاب کنید

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

 • آدرس: ایران، گیلان، بندر انزلی، تالاب انزلی
 • ساعت بازدید: در ساعت کاری قایق‌های تالاب انزلی
 • هزینه بازدید: هزینه رفتن به تالاب با توجه به وسیله‌ای که انتخاب می‌کنید، انواع قایق‌ها و همچنین فصل متفاوت است.

پناهگاه حیات‌وحش سرخانکل بخشی از تالاب انزلی است که در زمان بازدید تالاب، از اینجا هم دیدن خواهید کرد. این منطقه تقریباً وسط تالاب است و در فصل بهار و تابستان برای دیدن نیلوفرهای آبی باید از این مسیر بگذرید. پناهگاه سرخانکل که از جاهای دیدنی انزلی به شمار می‌رود، زیستگاه پرندگان و ماهیان مختلف است.

اگر برای سفر به شمال دنبال ایده‌های تازه هستید، در این نوشته می‌توانید با بهترین جای شمال برای سفر آشنا شوید.

اروپای شمال ایران

پارک جنگلی بندر انزلی

 • آدرس:  گیلان- بندرانزلی- جاده رشت به انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: ندارد

پارک جنگلی یکی از جاهای دیدنی انزلی است که با امکانات تفریحی مختلف مثل پیاده‌روی , دوچرخه‌سواری , جت اسکی و… می‌توانید در برنامه سفر خود قرار دهید. این پارک همچنین دارای امکانات رفاهی مختلف است که برای سفر با خانواده هم  می‌توانید روی آن حساب کنید. در ورودی پارک هم غرفه‌های صنایع‌دستی وجود دارد که برای خرید سوغاتی مناسب هستند.

اگر دنبال پارک جنگلی های زیبا و پرامکانات در گیلان هستید، سراوان را هم در برنامه سفرتان قرار دهید.

پارک جنگلی بندر انزلی

ساحل انزلی

 • آدرس: ایران، گیلان، بندر انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: ندارد

ساحل بندر انزلی یکی از زیباترین و البته طولانی‌ترین سواحل دریای خزر است. ضمن اینکه قدیمی‌ترین ساحل احیا شده هم به‌شمار می‌رود. جایی که علاوه‌بر تماشای دریا می‌توانید انواع ورزش‌های آبی را در آن تجربه کنید. همچنین رفت و آمد کشتی‌های مختلف که در اسکله پهلو می‌گیرند را ببینید. در امتداد ساحل هم یک بلوار ساحلی وجود دارد که اولین پارک اروپایی به سبک نوین هم شناخته می‌شود.

ساحل انزلی در لیست یکی از بهترین و تمیزترین سواحل شمال است.

ساحل انزلی
ساحل انزلی یکی از بهترین سواحل شمال ایران است

جاهای تفریحی و گردشگری انزلی

گشت و گذار در بندر انزلی به چند جاذبه طبیعی ختم نمی‌شود. در واقع اگر بخواهید این شهر زیبا و تمام عیار را ببینید چند روزی به زمان نیاز خواهید داشت. در بین جاهای دیدنی انزلی باید سری هم به جاهای تفریحی و گردشگری آن بزنیم تا سفر خود را در این بندر شمالی جذاب‌تر کنیم. در واقع بندر انزلی به دلیل اینکه منطقه آزاد است امکانات تفریحی زیادی دارد.

جاهای تفریحی و گردشگری انزلی
تفریحات انزلی تمامی ندارد

مجموعه مارینا کاسپین

 • آدرس: استان گیلان، منطقه آزاد انزلی، مارینا کاسپین
 • ساعت بازدید: ۱۲ الی ۲۲
 • هزینه بازدید: با توجه به نوع خدمت متفاوت است

مارینا سنتر کاسپین در بندر انزلی اولین مارینای شمال کشور همچنین حرفه‌ای‌ترین و به‌روزترین آن‌هاست. مارینا در واقع یک مجموعه ورزشی و گردشگری دریایی برای نگهداری قایق‌ها در محیطی امن است. ضمن اینکه انواع ورزش و تفریحات آبی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

این مجموعه در کنار سرویس‌دهی به شناورها دارای امکانات رفاهی و خدماتی مثل فروش تخصصی شناورهای تفریحی، انواع رستوران، کافی‌شاپ و استراحتگاه‌های ساحلی، فروشگاه لوازم و تجهیزات دریایی، کلوپ تفریحات دریایی، مدرسه بادبانی و… است.

در انزلی می‌توانید تجربه‌های خاص داشته باشید. مثلا اگر برای سفرتان به دنبال گشت و تور شهری یک روزه برای زیر و رو کردن جاهای دیدنی این منطقه هستید، می‌توانید یک سانس از تجربه چهار ساعته بندر انزلی گردی با یک محلی را در جاباما خریداری کنید. برای خرید این سانس وارد صفحه تجربه دیدار انزلی از زاویه سینما با آرمین شوید و سانس مدنظرتان را انتخاب کنید.

مارینا کاسپین بندر انزلی
این مجموعه اولین و مجهزترین مارینای شمال کشور است

آکواریوم انزلی

 • آدرس:  استان گیلان، منطقه آزاد انزلی، فاز تجارت و گردشگری
 • ساعت بازدید: ۱۲ ظهر تا ۸ شب
 • هزینه بازدید: هزینه بلیط این مجموعه ۱۴۰ هزار تومان است.

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی انزلی آکواریوم آن است. این جاذبه دیدنی با ۴۰ متر تونل زیر آب دارای ۴۰ آکواریوم مختلف است که بزرگ‌ترین و کامل‌ترین آکواریوم مصنوعی در ایران هم به شمار می‌رود. این مجموعه که در دو طبقه ساخته شده دارای بیش از  ۲۰۰ گونه مختلف آبزیان، بیش از ۵۰۰۰ هزار خزنده، آبزی و پرنده است.

از دیگر امکانات این مجموعه می‌توان به شهربازی سرپوشیده گیم لند با بازی‌های مدرن، لونا پارک و بولینگ اشاره کرد. رستوران و کافی‌شاپ گرندشف هم از دیگر بخش‌های آن هستند.

اگر به جای جاهای مدرن و مراکز تفریحی تجهیز شده، ترجیح می‌دهید در جاهای بکرترین وقت بگذرانید، سراغ بهترین جنگل های گیلان بروید.

آکواریوم انزلی
این جاذبه برای خانواده‌ها و کودکان یکی از بهترین انتخاب‌ها است

کلبه وحشت انزلی

 • آدرس:  استان گیلان، بندر انزلی، روستای بهمبر، منطقه هفت دغنان
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

در یکی از روستاهای نزدیک به انزلی به اسم هفت دغنان یک عمارت قدیمی وجود دارد که متعلق به یکی از ثروتمندان منطقه به نام عزت الملوک ساسانی بوده است.

افسانه‌های زیادی در مورد کلبه وحشت انزلی وجود دارد اما کسی اطلاعی ندارد که این کلبه دقیقاً کجاست و برخی عقیده‌ دارند که این عمارت قدیمی همان کلبه وحشت است که در سال‌های اخیر هم به دلیل مرمت نشدن و عدم رسیدگی در حال تخریب است.

آیا شما این کلبه را در لیست ترسناک ترین جاهای ایران قرار می‌دهید؟

کلبه وحشت انزلی
کسی از جای واقعی این کلبه خبر ندارد!

حافظیه بندر انزلی

 • آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، بلوار ساحلی انزلی، مجاورت بنای شهرداری
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

از دیگر جاهای دیدنی انزلی حافظیه است که در نگاه اول شاید تصور کنید که شمایلی از حافظیه شیراز را به عنوان یکی از المان‌های فرهنگی و تاریخی در این منطقه بازسازی کرده‌اند.

در حالی که این بنا در سال ۱۳۱۱ به کوشش شهرداری بندر انزلی و توسط مهندسان آلمانی، با کاربری ترنم موسیقی ساخته شد. این در حالی است که ساخت بنای حافظیه شیراز دو سال بعد آغاز شد و در معماری آن از ترنم موسیقی انزلی الهام گرفته شده است.

حافظیه بندر انزلی

دهکده ساحلی بندر انزلی

 • آدرس:  گیلان، بندر انزلی، غازیان، بین محله شالیور و بی‌بی حوریه
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

مجموعه‌ی که به عنوان دهکده ساحلی بندر انزلی شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین باغ شهر ایران است. شهرکی که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده و از لحاظ فضای سبز بسیار غنی است تا جایی که بعد از گذشت بیش از نیم‌قرن هنوز هم زیباترین شهرک در شمال کشور است.

دهکده ساحلی بندر انزلی دارای ویلاهای مختلف و همچنین امکانات رفاهی و خدماتی مختلف مثل رستوران، فروشگاه، پارک، مسجد، پلاژ شنای آقایان و خانم‌ها، زمین‌های ورزشی، ویلاهای ساحلی، آلاچیق و… است.

با اجاره ویلا در دهکده ساحلی بندر انزلی می‌توانید به سادگی از تفریحات اینجا بهره‌مند شوید.

دهکده ساحلی بندر انزلی

بلوار ساحلی بندر انزلی

 • آدرس:  گیلان، بندر انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

بلوار ساحلی بندر انزلی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مدرن‌ترین بلوارهای ایران به سبک اروپایی ساخته شده است. این بلوار چشم‌انداز به دریای خزر از یک سو و تالاب انزلی از سوی دیگر یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های دیدنی انزلی است که در سفر به این شهر حتماً باید سری به آنجا بزنید.

از جمله زیبایی‌هایی بلوار ساحلی می‌توان به مجسمه شیر، پلکان‌ها، آلاچیق و حوضچه‌هایی با فواره‌های بلند که در میان درختان کاج و مرکبات قرار دارند و همچنین درختچه‌های تزئینی، شمشادهای سرسبز و گل‌ها و سبزه‌ها و سایر المان‌ها اشاره کرد.

گشتن انزلی با یک محلی آن هم کسی که دست به عکاسی‌اش خوب باشد، لذت دیگری دارد. با جاباما می‌توانید یک گشت شهری یک روزه یا تور کوتاه را برای گشت‌وگذار در بندر انزلی با یک بومی خریداری کنید. اگر به داشتن عکس‌های خاطره‌انگیز از این سفرتان علاقه‌مندید، یک سانس ۳ ساعته از تجربه لحظات خوش عکاسی در انزلی با هانا را خریداری کنید.

بلوار ساحلی بندر انزلی

 کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

 • آدرس: گیلان، بندر انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: با توجه به نوع خدمات متغیر است

یکی از جاذبه‌های خاص و منحصربه‌فرد در انزلی، تجربه کشتی تفریحی است. کشتی تفریحی میرزا کوچک خان در سال ۱۹۷۱ در ۵ طبقه با امکانات کامل و در حد یک هتل ۵ ستاره ساخته شد.

این کشتی ژاپنی که گنجایش بیش از ۲۵۰ مسافر را دارد امکان تردد در استان گیلان و سایر استان‌ها را دارد. اقامت در این کشتی بدون شک یکی از جذاب‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در دریای خزر داشته باشید.

اگر می‌خواهید از دیدنی‌های انزلی فراتر بروید و سفرتان را کامل کنید، سری به املش بزنید که به بهشت گیلان معروف است.

 کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

 کاخ موزه نظامی انزلی

 • آدرس: گیلان، بندر انزلی، بین دو پل انزلی و پل غازیان
 • ساعت بازدید: برای بازدید از این کاخ می‌توانید از ساعت ۸ الی ۱۳ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۵ الی ۱۸ مراجعه کنید
 • هزینه بازدید: بلیط ورودی برای بازدید از کاخ ۵۰۰۰ تومان است.

کاخ‌موزه نظامی انزلی گرچه که بیشتر باید شبیه به یک ساختمان خشک و بی‌روح باشد ولی در واقع عمارت با معماری ظریف و زیباست که از یک سو به آبی دریا و از سوی دیگر به سرسبزی باغ‌های انزلی چشم‌انداز دارد. این بنا که به کاخ میان پشته هم معروف است به دستور رضا پهلوی در سال ۱۳۰۸ ساخته شد.

اگر عاشق موزه‌گردی هستید، از اینجا آدرس بهترین موزه های ایران را پیدا کنید.

 کاخ موزه نظامی انزلی

گورستان لهستانی بندر انزلی

 • آدرس: ایران، استان گیلان،‌ بندر انزلی
 • ساعت بازدید: بازدید از مجموعه از صبح تا بعد از ظهر امکان‌پذیر است.
 • هزینه بازدید: رایگان

در جریان جنگ جهانی، لهستانی‌های زیادی از مرزهای شمال کشور به ایران مهاجرت کردند تا از آتش جنگ در امان بمانند. این افراد که بیشتر در رشت و انزلی ساکن شده بودند، پس از مرگ در همین‌جا دفن شدند. گورستان لهستانی‌ها که ۶۳۹  مهاجر در آن به خاک سپرده‌ شده‌اند، دومین گورستان بزرگ لهستانی‌ها در ایران است.

گورستان لهستانی بندر انزلی

برج ساعت انزلی یا مناره انزلی

 • آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، مطهری، بازار بزرگ سپه، خیابان سپه، بین سی‌متری پاسداران و خیابان قاآنی شمالی ۳
 • ساعت بازدید: بدون محدودیت زمانی
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از اصلی‌ترین نمادهای بندر انزلی برج ساعت است. برجی که در سال ۱۱۹۴ توسط ناصرالدین‌شاه در پشت بازار سپه ساخته شد و هنوز هم ساعت آن کار می‌کند. این برج با ۲۸ متر ارتفاع در واقع فانوس دریایی بود و  با هدف راهنمایی کشتی‌هایی که به سمت انزلی می‌آمدند ساخته شد که بعد از مدتی با نصب ساعت تغییر کاربری داد و سال‌های سال است که به عنوان نماد انزلی شناخته می‌شود.

حالا که در حال برنامه‌ریزی برای سفر به بندر انزلی هستید، می‌توانید از اینجا سراغ اجاره بهترین ویلاهای لاکچری انزلی بروید!

برج ساعت انزلی یا مناره انزلی

بقعه بی بی حوریه

 • آدرس:  استان گیلان، بندر انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از اماکن مقدس و از جاهای دیدنی انزلی، بقعه بی‌بی حوریه است که از خواهران امام رضا و دختران امام موسی کاظم است. این بقعه در روستای شالور و نزدیک به غازیان، در مسیر رشت به انزلی قرار دارد که با سفر به انزلی می‌توانید سری به آنجا بزنید.

پیشنهاد ما این است که از بندر انزلی سری هم به جاهای دیدنی لاهیجان بزنید.

بقعه بی بی حوریه

کاخ میان پشته

 • آدرس: گیلان، بندر انزلی، بین دو پل انزلی و پل غازیان
 • ساعت بازدید: برای بازدید از این کاخ می‌توانید از ساعت ۸ الی ۱۳ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۵ الی ۱۸ مراجعه کنید
 • هزینه بازدید: بلیط ورودی برای بازدید از کاخ ۵۰۰۰ تومان است.

این کاخ در واقع همان کاخ‌موزه بندر انزلی و کاخ‌موزه نظامی است که بالاتر آن را معرفی کردیم.

کاخ میان پشته

پل‌ انزلی

 • آدرس:  گیلان، بندر انزلی
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از پل‌های قدیمی در بندر انزلی که آن را به غازیان وصل می‌کند، پل انزلی است. ساخت این بنا در سال ۱۳۱۴ آغاز شد و در سال ۱۳۱۸ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. هنگامی که روی این پل می‌روید، می‌توانید تالاب را در روبه‌رو خود مشاهده کنید. شب‌ها هم با نورپردازی‌های زیبا، بسیار دیدنی است.

حالا که حال‌وهوای شمال گرفتتان، اگر یک سفر کوتاه‌تر می‌خواهید پیشنهاد ما این است که سری به جنگل دو هزار و سه هزار بزنید و هوای تازه جنگل را تنفس کنید!

پل‌ انزلی

بازارها و مراکز خرید بندر انزلی

بندر انزلی یکی از مناطق آزاد کشور است که اگر به آنجا بروید و زمانی را در بازارها و مراکز خرید آن صرف نکنید، حتماً لذت سفر خود را کامل نکرده‌اید. این منطقه با ورود کالاها و اجناس مختلف تنوع زیادی در مراکز خرید و بازارهای قدیمی دارد که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید. پس گشتی در مراکز مختلف این بندر زیبا بزنیم تا لیست جاهای دیدنی انزلی را تکمیل کنیم.

اگر می‌خواهید به بازارگردی بروید، آدرس بهترین مراکز خرید رشت را هم برایتان داریم!

بازارهای بندر انزلی

مرکز خرید خاطره

 • آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، خیابان مطهری
 • ساعت بازدید: ۱۰ صبح الی ۱۰ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

این مرکز خرید که از جاهای دیدنی انزلی است، مرکز خرید پوشاک و کفش است که برندهای مختلف را می‌توانید در آن پیدا کنید.

اگر هدفتان از بازارگردی خرید سوغات است، لیست بهترین سوغات شمال را ببینید.

مراکز خرید بندر انزلی

بازار کاسپین

 • آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، خیابان مطهری، بعد از بازار پردیس
 • ساعت بازدید: ۱۱ صبح الی ۱۱ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از بزرگ‌ترین بازارهای انزلی که در نزدیکی ساحل قرار دارد. در این بازار می‌توانید انواع کالاها مثل پوشاک، خوراک، لوازم تزیینی منزل، لوازم آرایشی و…  را با قیمت مناسب تهیه کنید چرا که هزینه گمرکی این کالاها بسیار کم است و در نتیجه قیمت تمام شده آن هم پایین‌تر است. این مرکز خرید دارای امکانات مختلفی مثل کافی‌شاپ، رستوران، سرویس بهداشتی، پارک و پارکینگ است.

بازار کاسپین

مجتمع تجاری ستاره شمال

 • آدرس: بندرانزلی منطقه آزاد انزلی، مجتمع تجاری ستاره شمال
 • ساعت بازدید: ۱۰ صبح الی ۱۱ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از بزرگ‌ترین مراکز اداری و تجاری در انزلی، مجتمع ستاره شمال است که اولین مجتمع هم در این بندر به شمار می‌رود. این مجتمع در ۶ طبقه احداث شده که در طبقه همکف و اول آن بیش از ۴۸۰ واحد تجاری دارد. طبقه دوم نیز شامل سوئیت‌های اداری و سالن اجتماعات، طبقه سوم و چهارم سوئیت‌های اداری و اقامتی و طبقه آخر نیز رستوران است.

در این مجتمع مدرن می‌توانید انواع کالاها را با تنوع بالا و برندهای مختلف تهیه کنید و چند ساعت را در این مجموعه به گشت و گذار اختصاص بدهید.

اگر عاشق بازارگردی هستید، می‌توانید در سفرتان سری هم به رشت بزنید، سوغات رشت را یادگار سفرتان کنید!

مجتمع تجاری ستاره شمال

بازار ماهی فروشان بندر انزلی

 • آدرس: گیلان، بندر انزلی، جنب پل انزلی
 • ساعت بازدید: صبح تا ظهر
 • هزینه بازدید: رایگان

شمال به ماهی‌هایش معروف است و خیلی‌ها آن را به عنوان سوغاتی هم انتخاب می‌کنند. آن هم بندر انزلی که بزرگ‌ترین بازار ماهی کشور و البته قدیمی‌ترین آن را در دل خود جا داده است.

این بازار که زیر پل انزلی است دارای غرفه‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی صید روز است که انواع ماهی‌ها را می‌توانید در آنجا تهیه کنید. پس اگر به انزلی سفر می‌کنید بازار ماهی‌های آن را به عنوان یکی از جاهای دیدنی انزلی از دست ندهید.

حتما شنیده‌اید که بازارگردی در شمال با یک محلی لذت دیگری دارد. سارا یک محلی آشنا به بازار است که یک گشت ۵ ساعته در بندر انزلی دارد، یک گشت بازارگردی و خرید ماهی و بعد پخت آن به شیوه سنتی انزلی‌چی‌ها. برای گشت در بازار ماهی فروشان انزلی پیشنهاد می‌کنید یک سانس از تجربه طعم آشپزی غذاهای دریایی با سارا را انتخاب و رزرو کنید.

بازار ماهی فروشان بندر انزلی
بازار انزلی را با یک محلی بگردید

بازار گیلار

 • آدرس: گیلان – بندرانزلی- دهکده ساحلی
 • ساعت بازدید:۰۹:۰۰ الی ۱۳:۳۰ – ۱۶:۰۰ الی ۱۹:۰۰
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از بازارهای قدیمی و سرپوشیده که از جاهای دیدنی انزلی است و در آن با تعداد زیادی از اجناس روسی و ترک مواجه خواهید شد. این بازار دارای سه بخش مختلف است که در آن انواع کالاها مثل  لوازم آرایشی و بهداشتی، سیسمونی نوزاد، پوشاک مردانه و زنانه، اسباب‌بازی و لوازم‌خانگی عرضه می‌شد. بازار گیلار از محبوب‌ترین بازارهای بندر انزلی است که قیمت کالاها در آن بسیار مناسب است.

بازار گیلار

مجتمع تجاری ونوس

 • آدرس: گیلان – بندرانزلی گیلان – بندرانزلی سه راه حسن رود، کیلومتر ۵ جاده زیبا کنار ، منطقه آزاد انزلی
 • ساعت بازدید: ۱۰ صبح الی ۱۱ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی دیگر از مراکز خرید انزلی که در منطقه آزاد قرار گرفته، مجتمع تجاری ونوس است. پاساژی که یکی از جاهای دیدنی زیبا کنار به شمار می‌رود. در این مجتمع می‌توانید انواع برندهای ایرانی و خارجی را پیدا کنید و کالاهای مختلفی مثل پوشاک، کفش و کیف، لوازم ورزشی، لوازم‌آرایش، ساعت و… را خریداری کنید.

این مجموعه همچنین دارای رستوران، کافی‌شاپ، فودکورت، پارکینگ و… است. این مرکز خرید به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی دریا یکی از پرطرفدارترین و شلوغ‌ترین مراکز خرید است.

اگر برای خرید دنبال جاهای ارزان در ایران هستید، در این مطلب به شما بهترین مناطق آزاد ایران برای خرید را معرفی کرده‌ایم.

مجتمع تجاری ونوس

بازار ساحلی

 • آدرس: گیلان – بندرانزلی جاده انزلی رضوانشهر، قبل از هتل سفید کنار
 • ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۸ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از جاهای دیدنی انزلی که از جمله خاص‌ترین آن‌ها هم به شمار می‌رود. بازار ساحلی است که به بازار آسیای میانه هم معروف است. این بازار که در کنار ساحل قرار گرفته از شلوغ‌ترین بازارهای این شهر است و به ‌‌صورت دکه و غرفه‌های مجزا انواع پوشاک، لوازم‌آرایش و همچنین صنایع‌دستی را عرضه می‌کند. یکی از مزایای این بازار وجود پارکینگ اختصاصی در آن است.

اگر عاشق ساحل هستید، با اجاره بهترین ویلاهای ساحلی گیلان در تمام طول سفرتان از لذت بوی دریا و صدای آن سرشار شوید!

بازار ساحلی

بازار سنتی کپورچال

 • آدرس: ۲۱ کیلومتری غرب بندر انزلی، کنار راه آسفالته انزلی–آستارا
 • ساعت بازدید: ۸ صبح الی ۶ بعد از ظهر
 • هزینه بازدید: رایگان

بازار کپورچال یک بازار محلی و هفتگی است که اهالی روستا‌ها و بخش‌های مختلف در آن محصولات تازه و بیشتر ماهی عرضه می‌کنند. البته در اینجا می‌توانید سبزی، تخم‌مرغ و میوه تازه را هم خریداری کنید. در این بازار سنتی ماهیان صید روز هستند و یکی از جذاب‌ترین جاها برای دیدن مردم محلی و خریدن محصولات و خوراکی‌های تازه است.

اگر عاشق بازارگردی هستید، در این مطلب بهترین بازارهای سنتی ایران را به شما معرفی کرده‌ایم.

بازار سنتی کپورچال

شنبه بازار

 • آدرس: ایران، گیلان، بندرانزلی، بلوار میرزا کوچک خان
 • ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۹:۳۰ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی انزلی مثل هر شهر دیگری بازار هفتگی آن است که در این بندر روزهای شنبه مردم انواع محصولات خوراکی، صنایع‌دستی و سایر کالا‌ها را عرضه می‌کنند.

در شنبه بازار انزلی می‌توانید ماهی، سبزی تازه، زیتون و ترشی، حصیربافی، تخم‌مرغ و میوه تازه و سایر محصولاتی که برای مردم بومی است را خریداری کنید. این شنبه بازار قدمتی بیش از ۷۰ سال دارد و از قدیمی‌ترین بازارهای محلی هفتگی است.

شنبه بازار بندر انزلی

بازار پردیس

 • آدرس:گیلان – بندرانزلی خیابان مطهری، ابتدای خیابان ورزش
 • ساعت بازدید: ۸ صبح الی ۱۱ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

بازار پردیس انزلی از قدیمی‌ترین بازارهای این شهر است که در آن اجناس روسی و ترکی فراوان است. در این بازار شلوغ می‌توانید اجناس مختلف را با قیمت مختلف پیدا کنید که گشتن در آن لذت خاص خودش را دارد. چرا که خود را در دنیایی از کالاهای جورواجور پیدا خواهید کرد.

اگر عاشق بازارهای ساحلی هستید، در جنوب ایران هم خوب است سری به بازار بندر گناوه بزنید که شباهت‌ها و تفاوت‌های جذابی با بازارهای شمالی دارد.

بازار پردیس

بازار سپه انزلی

 • آدرس:  گیلان، انزلی محله سپه
 • ساعت بازدید: محدودیت زمانی ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان

یکی از بازارهای قدیمی که در راستای پیاده‌روی خیابان سپه است، بازاری به همین نام است که محصولات مختلفی از پارچه و لباس تا خوراکی‌ها را می‌توانید در آن پیدا کنید.

بازار سپه انزلی

بازار آسیای میانه

 • آدرس: گیلان – بندرانزلی جاده انزلی رضوانشهر، قبل از هتل سفید کنار
 • ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۸ شب
 • هزینه بازدید: رایگان

بازار آسیا میانه همان بازار ساحلی است که بالاتر در مورد آن توضیح دادیم.

بازار آسیای میانه

بهترین رستوران های بندر انزلی

یکی دیگر از تفریحات خوشمزه در انزلی شکم‌گردی و رستوران‌گردی است. غذاهایی که با عطر و طعم ویژه‌اش هوش از سر شما می‌برد و با سفر به این بندر و گشتن جاهای دیدنی انزلی حتماً باید سری هم به رستوران‌های آنجا بزنید. پس با هم چندتا از رستوران‌های خوب این شهر را بشناسیم.

رستوران و خونه باغ یار ماشالله

 • باغ رستوران با طراحی داخلی زیبا و کیفیت غذای فوق‌العاده
 • منویی متنوع از غذاهای ایرانی، گیلکی و فرنگی

اگر عاشق رستوران گردی هستید، سری به بهترین رستوران های گیلان بزنید که دل کندن از آن‌ها سخت‌ترین بخش سفر است.

بهترین رستوران های بندر انزلی

رستوران گرند شف

 • رستورانی مدرن با طراحی داخلی زیبا و چشم‌نواز
 • کیفیت غذای بالا و منوی متنوع
رستوران گرند شف

رستوران دریاکده انزلی

 • محیط گسترده و با ظرفیت بالا
 • کیفیت و طعم غذای بالا
 • تنوع در منو
 • قیمت به‌صرفه و مناسب

در این رستوران می‌توانید خوشمزه ترین غذاهای شمالی را بچشید.

رستوران دریاکده انزلی

رستوران ساحلی هتل دلفین

 • چشم‌انداز زیبا از دریای خزر
 • کیفیت بالا و تنوع منو

اگر عاشق غذای شمالی هستید، می‌توانید در یک خانه محلی باصفا همراه با بومی‌ها دست به کار پخت و پز شوید! سارا شما را به بازار محلی می‌برد، با هم در یک گشت شهری یک روزه کوتاه خرید می‌کنید، بعد به خانه باصفایشان برمی‌گردید و مشغول پخت‌وپز می‌شوید. برای شرکت در این تجربه یک سانس ۵ ساعته از تجربه جذابیت غذای گیاهی در انزلی با سارا را انتخاب و رزرو کنید.

رستوران ساحلی هتل دلفین

رستوران لوتکاچی

 • رستوران با چشم‌انداز تالاب انزلی با غذاهای باکیفیت ایرانی
رستوران لوتکاچی

رستوران حاج مرتضی

 • رستورانی با طراحی و چیدمان ساده و غذای باکیفیت
 • دارای منوی متنوع از غذاهای ایرانی و محلی به همراه دسر و پیش‌غذا
رستوران حاج مرتضی

رستوران اکبر جوجه بندر انزلی

 • معماری و دکوراسیون ساده
 • کیفیت و طعم غذای عالی و اصیل
رستوران اکبر جوجه بندر انزلی

بهترین زمان سفر به بندر انزلی

بهترین فصل سفر به بندر انزلی بهار و پاییز است. فصل‌هایی که آب و هوا در معتدل‌ترین حالت خود است و به دلیل کمتر بودن رطوبت، بهترین زمان سفر است. در فصل بهار می‌توانید نیلوفرهای آبی در تالاب را هم تماشا کنید.

ضمن اینکه همه‌جا سرسبزتر از همیشه است و در گشت و گذار شهری هم از آن لذت خواهید برد.

در فصل پاییز هم آب و هوای بندر انزلی بسیار خنک است و برای سفر می‌توانید روی آن حساب کنید.

البته سفر به شمال در زمستان هم حسابی می‌چسبد! ما برای شما یک راهنمای کامل داریم.

جاهای دیدنی انزلی در زمستان

اجاره ویلا و کلبه جنگلی و اقامتگاه در بندر انزلی

برای اقامت در بندر انزلی گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. در واقع می‌توانید در هتل، سوئیت یا ویلا اقامت داشته باشید یا اینکه در روستاهای اطراف انزلی اقامتگاه بومگردی رزرو کنید تا سبک دیگری از سفر را تجربه کنید. اما رزرو اقامتگاه در طول سفر و با پرس و جو در شهر شاید کار چندان ساده‌ای نباشد و باعث شود که زمان زیادی را از دست بدهید.

اما در یک راهکار ساده می‌توانید از سایت جاباما برای رزرو آنلاین اقامتگاه خود استفاده کنید. در این سایت با جستجوی شهر مقصد تمامی اقامتگاه‌ها اعم از ویلا، هتل، سوئیت، بومگردی و… به شما نمایش داده می‌شود.

شما هم می‌توانید هر یک از آن‌ها را به همراه عکس، آدرس، امکانات و موقعیت قرارگیری مشاهده و با بررسی آن‌ها، هر یک را رزرو کنید. یکی از بهترین پیشنهادهای ما برای این سفر، اجاره بهترین ویلاهای استخردار گیلان است.

رزرو شما هم قطعی خواهد بود و پس از رسیده به مقصد می‌توانید آن را تحویل گرفته و خیال خود را از بابت اقامت در انزلی راحت کنید.

اجاره ویلا در بنرد انزلی

پاسخ به سوالات متداول درباره انزلی

چرا بندر انزلی مشهور است؟

بندر انزلی یکی از زیباترین بنادر شمال ایران و منطقه آزاد است. پس بهترین گزینه برای دیدن طبیعت، خرید و شهرگردی در سفر به شمال به‌شمار می‌رود.

بهترین جاهای دیدنی بندر انزلی در زمستان کجاست؟

در فصل زمستان علاوه بر شکم‌گردی در بندر انزلی می‌توانید به جاهای دیدنی اطراف انزلی مثل روستاها بروید.

بهترین جاهای دیدنی بندر انزلی در بهار و تابستان کجاست؟

در بهار و تابستان رفتن به تالاب انزلی، گشت و گذار در بلوار ساحلی، دهکده ساحلی، مارینای کاسپین و… از جمله بهترین گزینه‌ها هستند.

منطقه ساحلی کپورچال کجاست و چه امکاناتی دارد؟

منطقه کپورچال یکی از روستاهای دیدنی اطراف انزلی است که از روستاهای ساحلی و زیبا با بازار محلی است.

معروف‌ترین بازارهای بندر انزلی کدامند؟

بازار کاسپین،  بازار ماهی فروشان بندر انزلی، بازار گیلار،  بازار ساحلی، بازار سنتی کپورچال،  بازار پردیس از بهترین بازارها و مراکز خرید بندر انزلی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا