لرستان سرزمینی است که زیبایی‌ها و شگفتی‌های فراوانی را در دل خود جای داده است. چه از فرهنگی و تاریخی و چه از لحاظ اقلیم جغرافیایی، لرستان شهری همه چیز تمام است. این دیار زیبا فراز و نشیب‌های فراوانی را به چشم خود دیده و شیر زنان و غیور مردان فراوانی را پرورش داده است؛ اما این بار می‌خواهیم کمی از تاریخ لرستان فاصله بگیریم و سری به یکی از جاهای دیدنی این استان یعنی آبشار بیشه بزنیم.


در سفر به لرستان چرا باید به دیدار آبشار بیشه برویم؟


  • آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای ایران‌زمین و قاره آسیاست.

  • برای سر زدن به این آبشار زیبا باید از جنگل بلوطی عبور کنید که زیبایی دوچندانی را مهمان چشمانتان می‌کند.

  • آبشار بیشه یکی از مناطق خوب گردشگری لرستان محسوب می‌شود که امکانات فراوانی را برای مسافران و گردشگران فراهم کرده است.

اگر قصد سفر به لرستان را دارید، می‌توانید پیش از سفر گشتی در مجله جاباما بزنید و با بهترین جاهای دیدنی لرستان آشنا شوید.


آبشار بیشه

آبشار بیشه دقیقاً کجاست؟


آبشار بیشه یکی از جاهای دیدنی استان لرستان است که در دامنه‌های رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد. در اصل این آبشار در جوار شهرستان درود لرستان است، از شمال با شهرستان سربند، از شمالی غربی با بروجرد، از شرق با ازنا، از جنوب با الیگودرز و از غرب با شهرستان سرسبز خرم‌آباد محاصره‌شده است.


به طور دقیق آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان درود در روستایی با نام بیشه قرار گرفته است.


اگر مبدأ سفر شما خرم‌آباد باشد، باید ۶۵ کیلومتری را به سمت این آبشار طی کنید. راستی راه‌آهن تهران – خوزستان نیز از نزدیکی این مکان رؤیایی عبور می‌کند و می‌توان بی‌هیچ دغدغه‌ای در حوالی این روستا پیاده شوید و با کمی پرس‌وجو از اهالی منطقه می‌توانید خود را به روستای بیشه برسانید.


بهتر است بدانید که مردمان مهربان روستای بیشه از طایفه‌های گراوند و سالاروندند و به زبان لری بختیاری حرف می‌زنند.چطوری به آبشار بیشه برسیم؟


در حالت کلی و با توجه به توضیحاتی که در چند پاراگراف بالاتر دادیم، دو راه برای رسیدن به آبشار بیشه وجود دارد.


اولین راه تا آبشار بیشه


اگر با خودرو شخصی می‌خواهید به این دیار سفر کنید، باید بدانید که راحت‌ترین راه را انتخاب کردید.


اگر مبدأ مسیر شما خرم‌آباد باشد، ۶۵ کیلومتر و اگر خود شهر درود باشد ۳۰ الی ۳۲ کیلومتری را باید رانندگی کنید. مسیری که برای رانندگی وجود دارد سراسر سرسبز و دل‌انگیز است.


در فصل تابستان درست زمانی که برف‌های رشته کوه‌های زاگرس در حال آب شدن هستند، علاوه بر درختان سربه‌فلک کشیده، رودخانه‌های خروشان نیز شما را تا آبشار بیشه راهنمایی می‌کنند.


دومین را تا آبشار بیشه


روش دوم استفاده از قطار ریلی تهران - خوزستان است و این راه برای کسانی که به هیچ‌هایک و بک‌پکری علاقه دارند مناسب‌تر است. برای رسیدن به آبشار بیشه سوار این قطار شوید و در ایستگاهی به همین نام پیاده شوید. از ایستگاه تا آبشار بیشه راه زیادی در پیش ندارید و می‌توانید با کمی جست‌وجو و استفاده از تابلوهای راهنما به آبشار برسید.


به شخصه این روش را به شما پیشنهاد می‌دهیم زیرا مسیری که این قطار از آن عبور می‌کند مملو از طبیعتی است که لحظه‌به‌لحظه‌اش شما را غافلگیر می‌کند. 


اگر ساکن تهران هستید و دنبال یک آبشار زیبا می‌گردید که آخر هفته را در آنجا سپری کنید، می‌توانید فهرست کاملی از بهترین آبشارهای اطراف و نزدیک تهران را در مجله جاباما پیدا کنید.


آبشار بیشه

بهترین زمان برای سفر به آبشار بیشه


لرستان جز استان‌های خوش آب‌وهوایی است که در هر فصل از سال مادر طبیعت، نقش‌های رنگارنگی در تاروپود آن بافته است؛ اما برای کسانی که عاشق گرمای آفتاب هستند، پاییز و زمستان‌های لرستان کمی بیش از حد سرد و سوزناک است.


به‌طور کلی، به خاطر موقعیت جغرافیایی لرستان و کوهپایه‌ای بودن این استان، تابستان‌های خنک و زمستان‌های مملو از برف کوران مهمان بخش‌های مختلف لرستان است.


آبشار بیشه در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل زمستان‌های آن سرد و پر برف و تابستان‌های معتدلی دارد.


بهترین زمان سفر به آبشار بیشه بهار و تابستان است؛ زیرا شرایط جوی پایدارتر از دیگر فصول است و از همه مهم‌تر شکوفه‌ها مهمان درختان منطقه هستند که زیبایی این آبشار دلربا را دوچندان می‌کنند.


در فصل پاییز، فصل پادشاه فصول، آبشار بیشه حال‌وهوایی شاعرانه دارد و با برگ‌های هزار رنگ درختان محاصره شده است. اگر صبح هنگام و درست زمان گرگ‌ومیش به دیدار آبشار بروید، می‌بینید که در مه رؤیایی فرو رفته است.


اما ننه سرما در زمستان روی خوشی به آبشار و مهمانانش نشان نمی‌دهد و بهتر است به هیچ وجه به دیدار آبشار بیشه نروید؛ زیرا سوز خشک سرما بر استخوان‌هایتان می‌نشیند و دردش را تا مدت‌ها حس خواهید کرد.کمی بیشتر درباره آبشار بیشه بدانید


به جرئت می‌توان گفت که آبشار بیشه، یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی ایران است!


حتی راهی که به این آبشار منتهی می‌شود نیز زیباست. برای رسیدن به آبشار بیشه باید از میان جنگلی سرسبز و مملو از درختان سربه‌فلک کشیده بلوط عبور کنید.


پس از طی کردن اندک مسافتی در دل این جنگل رؤیایی، به آبشار می‌رسید. ارتفاع آبشار بیشه به ۴۸ متر می‌رسد البته بر سر این موضوع اختلاف نظرهایی وجود دارد، عده‌ای معتقدند که طول آبشار در اصل ۵۸ متر است؛ اما همگی بر سر یک موضوع و آن هم عرض این آبشار اتفاق نظر دارند. آبشار بیشه از پهنا ۲۰ متر عرض دارد.


چشمه‌هایی که در نزدیکی ایستگاه بیشه‌اند، آب آبشار را تأمین می‌کنند، آبی که بعد از برخورد به زمین ۱۰ متر جریان دارد تا به رودخانه سزار برسد، همان رودخانه‌ای که از سرشاخه‌های رود دز است و به همین خاطر به آن آب دز نیز می‌گویند.


در اطراف این آبشار زیبا، جان می‌دهد بساط پیک‌نیک علم و کنید و حتی شب را نیز در این حوالی بگذرانید؛ اما فراموش نکنید که حواستان به محیط‌زیست اطراف آبشار باشد.


کمی که از آبشار فاصله بگیرید، می‌توانید به سری به رستوران، بازارچه محلی، فروشگاه و پلاژ نیز بزنید.


آب خنک آبشار قطعاً هوس آب‌تنی را به جانتان می‌اندازد؛ اما بهتر از در برابر این هوای نفس مقاومت کنید زیرا عمق رودخانه سزار در بخش‌هایی بین ۸ تا ۱۲ متر می‌رسد و بسیار خطرناک است.جاهای دیدنی لرستان

جاهای دیدنی اطراف آبشار بیشه


همان‌طور که گفتیم، آبشار بیشه در حوالی درود قرار دارد و این شهر زیبا با داشتن معدنی از جاذبه‌های طبیعی، به پایتخت طبیعت ایران معروف است؛ پس در راه سر زدن به آبشار بیشه یا پس از آن بهتر است از چند جای دیگر نیز بازدیدی به عمل آورید.


آبشارهای دیگری که می‌توانید در این سفر به آن‌ها سری بزنید دره اسپر، ازنادر و آبگرم نام دارند. همچنین در حوالی شهر می‌توانید تنگه‌ای باصفا به نام نی‌گا وجود دارد که اگر اهل طبیعت‌گردی توام با آدرنالین هستید، باید به دیدارش بروید.


این تنگه زیبا در روزهای گرم تابستان مأمنی از نغمه‌های پرندگان وحشی است. البته این نکته باید بگوییم که با خودرو نمی‌توانید به این تنگه برسید و باید با اندکی پیاده‌روی به نزد تنگه نی‌گا یا همان نگار بروید.


از دیگر جاهای دیدنی این منطقه دشت لاله‌های واژگونی است که از اوایل بهار تا اواخر تابستان شما را به مهمانی غنچه‌های سرخ رنگشان دعوت می‌کنند.


در آخر باید سری به دریاچه گهر بزنید. گهر

دریاچه گهر


دریاچه گهر یکی از بزرگ‌ترین منابع آب شیرین ایران است که به خاطر راه پر پیچ‌وخمش دسترسی به آن بسیار سخت است. به همین جهت تا به امروز بکر مانده! متأسفانه این بشر زخم‌های فراوانی را به تن طبیعت وارد کرده است.


گهر پهناور ۸۵ هکتار درازا دارد و عمق آن از ۴ تا ۲۸ متر است. به خاطر آب زلالی که دارد، می‌توان ماهیان را در دل دریاچه دید.


همچنین در برخی از قسمت‌ها، ساحلی ماسه‌ای و در قسمت‌های دیگر صخره‌های برنده مهمان گهر هستند.


بستر دریاچه گهر که آبش از رودخانه تاپله تأمین می‌شود، سنگی است. آب رودخانه تاپله، ابتدا وارد گهر کوچک می‌شود و از آنجا به گهر بزرگ می‌ریزد و از آنجا به طرف دره می‌رود.


کجا اقامت کنیم؟


پاسخ این پرسش می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ اما در ذات یکی است. با استفاده ازسایت یا اپلیکیشن جاباما می‌توانید در سراسر ایران‌زمین اقامتگاه رزرو کنید.


کافی‌ست همین حالا به سری به سایت بزنید و مقصدتان را وارد کنید، تا با اقامتگاه‌های متنوع روبه‌رو شوید.


برای اقامت در حوالی آبشار بیشه گزینه‌های فراوانی وجود دارد؛ خرم‌آباد، بروجرد، درود و ... شهرهایی هستند که می‌توانید اقامتگاه خوب و با قیمتی مناسب در آن‌ها رزرو کنید.


در آخر


آبشار بیشه یکی از آن دسته جاذبه‌هایی است که زیبایی‌اش زبانزد خاص و عام است؛ اما فراموش نکنید که اگر حواسمان به محیط زیست اطراف این جاذبه دلربا نباشد، به زودی زود باید با زیبایی‌هایش خداحافظی کنیم!‍ گویی خودمان با دست‌هایمان قاتل آبشار می‌شویم. به هنگام سر زدن به این آبشار مواظب کودکان باشید. این جویندگان کوچک می‌توانند از سر کنجکاوی وارد آب شوند و به خاطر عمق بالای آب اتفاقات ناگواری در پیش رویشان پدیدار شود. 


و در آخر اگر به آبشار بیشه سفر کردید، ما را از تجربه‌هایتان با خبر کنید.