جاباما

سفر در دوران کرونا و راهکارهای پیشگیری از بیماری

بودن یا نبودن، مسئله سفر در دوران کرونا است!
کرونا، نام ویروسی است که امروزه نامش در کنار بسیاری از کشنده‌ترین بیماری‌های جهان مانند: وبا، طاعون و آنفلوانزا اسپانیایی قرار گرفته است و با اختلاف تا اکنون بیماران فراوانی را به خود مبتلا کرده و تعدادی از آن‌ها را به کام مرگ کشانده است. این ویروس مدت زمان کوتاهی است که در ایران و به خصوص شهر قم مشاهده شده و ترس ابتلا به آن در جان و روح ما ایرانی‌ها نفوذ کرده! اما بهتر است بدانید که این ویروس به خطرناکی آن چیزی که فکر می‌کنید نیست! ما در این مقاله می‌خواهیم از این ویروس بگوییم و اگر مجبور به سفر در دوران کرونا شدید، راه‌کارهای پیش‌گیری از مبتلا شدن به کرونا در سفر را به شما بگوییم تا بلکه با آگاهی هر چه بیشتر به جنگ با این ویروس بروید. با جاباما همراه باشید.


کرونا چیست؟

اگر بخواهیم پیشگیری‌های لازم را برای مبتلا نشدن به کرونا در سفر انجام دهیم، باید در اولین قدم این ویروس را به خوبی بشناسیم.

در علم ویروس‌شناسی کرونا به عنوان عضو خانواده‌ای از ویروس‌های پوشش‌دار یا به عبارتی دیگر کروناویریده است که در بین هم نوع‌های خود به عنوان یکی از مقاوم‌ترین انواع ویروس شناخته می‌شود. این ویروس خواهر و برادر دیگری نیز دارد که شاید نامشان به گوش شما آشنا باشد. سارس و مرس گونه‌ی خفیفی از بیماری کرونا و به عبارتی گونه نه چندان پرورش‌ یافته این بیماری محسوب می‌شوند که به ترتیب، در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ شایع و همه‌گیر شدند.

بهتر است از اصل مطلب دور نشویم و به چیستی این ویروس و راه‌های جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا در سفر بپردازیم.

همان‌طور که گفتیم کرونا ویروسی از دسته ویروس‌های پوشش‌دار است که اولین‌ بار در نیمه دوم دسامبر (اوایل بهمن ماه) و در شهر ووهان چین آشکار شد. دولت چین پس از اندک زمان کوتاهی و در تاریخ ۱۷ دی ماه، این ویروس را به رسمیت شناخت و نام آن را (SARS-CoV-2) یا به اختصار کرونا نامید.

کرونا در سفر

فرق ویروس با سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

از کجا بفهمیم در سفر به کرونا مبتلا نشده‌ایم؟ آیا از کرونا در سفر ایمن هستیم؟ آیا علائم کرونا و سرماخوردگی یکی است؟

سرماخوردگی معمولا به عنوان بیماری که عمدتا بینی شما را هدف اصلی خود قرار می‌دهد شناخته می‌شود! و معمولا با خستگی و عطسه آغاز می‌شود و علايمی همچون آبریزش بینی سرفه و گلودرد را به همراه خود دارد. این علائم بعد از ۷ الی ۱۰ روز به طور کامل محو می‌شوند و فرد دوباره سلامتی کامل خود را به دست می‌آورد.

آنفولانزا به مراتب از سرماخوردگی شدید‌تر است و علائمی‌ مانند تب، سردرد و درد شدید عضلانی دارد. این علائم در بین بازه‌ ۲ الی ۵ روزه شدت می‌گیرد و بعد از این مدت زمان کم‌کم بدن فرد رو به بهبود می‌رود. نکته مهم‌تری که درباره این نوع از بیماری وجود دارد، خطر ذات‌الریه و مرگ است که در عموما در افراد سالمند و افرادی که مبتلا به مشکلات ریوی و قلبی هستند رخ می‌دهد.

ویروس موجود زنده‌ای نیست و این عمده فرق آن با دو دسته دیگر است! همین عامل سبب می‌شود که درمان آن به مراتب سخت‌تر و دشوارتر شود. ویروس‌ها عموما از سلول میزبان برای رشد و تکثیر خود استفاده می‌کند.

اکثر علائم ویروس‌ها با سرماخوردگی و آنفولانزا یکی است اما در بعضی از موارد این علائم شدت می‌یابد و ویروس را به مرحله خطرناک نزدیک می‌کند.

کرونا در سفر

علائم کرونا در سفر

پس از شناخت چیستی این ویروس، بد نیست با علائم کرونا بیشتر آشنا شوید. کرونا معمولا با علائم زیر شروع می‌شود:

  • سردرد
  • سرفه
  • درد عضله‌ها
  • تب و احساس خستگی
  • تنگی نفس و مشکلات تنفسی

بر اساس آمارهای منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت، در ۸۱ درصد از مواقع، تمامی علائم ویروس کرونا با سرما خوردگی یکسان است و به اصطلاح شما تنها دچار یک کرونا خفیف شده‌اید.

۱۴ درصد از بیماران به علائم سخت‌تر دچار می‌شوند که در این حالت حتما باید به بیمارستان‌های مربوطه برای قرنطینه مراجعه کنند.

در ۵ درصد مواقع وضع بیمار رو به وخامت می‌رود و متاسفانه دیگر در اینجا هیچ‌کاری از دست هیچ‌ کس برنمی‌آید.

جالب‌ است بدانید که این ویروس به مردان بیشتر از زنان علاقه دارد!

بله شاید تعجب کنید اما با توجه به آماری که چین تا همین چند روز پیش منتشر کرده است، نسبت مردان مبتلا به کرونا به زنان این کشور بیشتر است.

کرونا در سفر

آمار جان باختگان بر اثر کرونا

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط چین، ۱.۳ درصد پنجاه و چند سال، ۳.۶ درصد شصت و چند سال، ۸ درصد هفتاد و چند سال و ۱۵ درصد بالای هشتاد سال سن داشته‌اند. پس به جرات می‌توان گفت که این ویروس علاوه مردان به افراد سالمند نیز علاقه دارد!

همچنین از بین افراد جان‌باخته، ۶ درصد دارای فشار خون بالا، ۶ درصد مبتلا به مشکلات مزمن ریوی، ۷ درصد مبتلا به دیابت و ۱۱ درصد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی بوده‌اند. پس اگر به هیچ کدام از این بیماری‌ها دچار نیستید، اندکی خیالتان راحت باشد که کرونا با رعایت نکات بهداشتی به سراغ شما نخواهد آمد.

کرونا در سفر

فرق کرونا با سرماخوردگی چیست؟

با این‌که ویروس کرونا و سرماخوردگی علائمی مشابه دارند و حتی در بسیاری از موارد به اشتباه تشخیص داده می‌شوند (البته به جز مواردی که از کیت شناسایی استفاده شده است) با این حال، طبق تحقیقی که به تازگی در نشریه لانست منتشر شده تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد.

آبریزش بینی و گلودرد اصلی‌ترین مواردی محسوب می‌شود که سرماخوردگی را از ویروس کرونا جدا می‌کند.

پس اگر در سفرهای خود دچار سرما خوردگی شدید، آن را با کرونا در سفر اشتباه نگیرید.

دیگر علائم ویروس کرونا

کرونا در سفر می‌تواند شما را به خود دچار کند.

طبق آمار به دست آمده از قربانیان این ویروس، ۳۱ درصد دچار تنگی نفس، ۱۱ درصد بدن درد شدید، ۹ درصد دچار گیجی، ۵ درصد گلودرد داشته‌اند. اگر در سفر در دوران کرونا دچار این علائم شدید، حتما خود را قرنطینه کنید.

درمان کرونا

با عرض تاسف باید بگوییم روش درمانی برای این ویروس که حالا به ایران راه پیدا کرده، هنوز پیدا نشده است اما محققان در پی یافتن واکسنی برای ریشه‌کن کردن یا جلوگیری از وخامت این بیماری‌اند.

البته امید خود را از دست ندهید. بنا بر آخرین اخبار به دست آمده، معاون وزیر علوم و فناوری چین اعلام کرده است که نخستین واکسن ویروس جدید کرونا اواخر آوریل برای انجام آزمایشات بالینی ارائه خواهد شد.

واکسن کرونا

سفر در دوران کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا

اگر در سفر هستید یا در محل کار خود به سر می‌برید رعایت نکات زیر برای جلوگیری از ابتلا به کرونا اجباری است.

استفاده از ماسک

خرید ماسک و استفاده از آن یکی از راهکارهای جلوگیری از ابتلا به کرونا است اما باید بدانید که استفاده دراز مدت از یک ماسک می‌تواند باعث تکثیر باکتری شود. اگر هم به ماسک دسترسی ندارید، به راحتی و به کمک دو عدد کش و یک دستمال کاغذی می‌توانید ماسک یکبار مصرف بسازید.

شستن مرتب دست‌ها

یکی از دیگر راه‌های تاثیرگذار در عدم ابتلا به کرونا در سفر یا محل کار، شستن مرتب و درست دست‌ها با آب و صابون است.

کرونا در سفر

عدم تماس دست با صورت

فرقی نمی‌کند کرونا باشد یا دیگر ویروس‌ها و بیماری‌ها، تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان می‌تواند شما را به انواع مریضی‌ها دچار کند. پس حواستان باشد در این ایامی که کرونا در سراسر دنیا پخش می‌شود. به دست‌های خود را بدون ضدعفونی کردن، به صورت خود نزنید.

سیگار و دخانیات

در بین قربانیان کرونا، ۶ درصد مبتلا به بیماری‌های ریوی و ۱۱ درصد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی بودند. پس بهتر است به خاطر کرونا هم که شده یک‌بار برای همیشه مصرف دخانیات را کنار بگذاریم.

تماس ممنوع

در این ایام از دید و بازدید و تماس غیر اضطراری با افراد بپرهیزید. فرقی نمی‌کند که فرد سالم باشد یا مبتلا به یک سرماخوردگی کوچک، باید تماس خود را با همه‌ی افراد به حداقل برسانید.

غذا را کامل بپزید

از خوردن غذای خام یا نیمه خام در این روزها دوری کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا موادی مانند گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید.

از اقامتگاه‌های جاباما پلاس استفاده کنید

جاباما در دوران کرونا برای امن‌تر کردن شرایط سفر شما، سرویس جاباما پلاس را معرفی کرده است. هدف از جاباما پلاس ارائه خدمات باکیفیت‌تر اقامتی از هر لحاظ است اما در دوران کرونا تمرکز آن بر ارائه خدمات بهداشتی باکیفیت و تضمین بهداشت و سلامتی اقامتگاه‌های محلی، ویلاهاها و خانه‌های بومگردی است. پس اگر قصد سفر در دوران کرونا را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در جاباما به بخش جاباما پلاس بروید.

ما در این مطلب، در مورد سرویس جاباما پلاس توضیحات بیشتری داده‌ایم.

مبتلایان به کرونا

شایعاتی که درباره کرونا وجود دارد!

کرونا با وجود سرعت پخشی که در سراسر دنیا، هنوز به عنوان یکی از ناشناخته‌ترین ویروس‌ها در زمینه درمان محسوب می‌شود پس به همین دلیل شایعات فراوانی را به همراه خود دارد.

از جمله شایعاتی که درباره این ویروس وجود دارد راه‌های درمان آن است! در زیر به مواردی از این شایعات اشاره کرده‌ایم:

  • کرونا با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شود!

همان‌طور که پیش از این اشاره کرده‌ایم، کرونا از خانواده ویروس‌ها محسوب می‌شود و  ویروس‌ها نیز به عنوان موجود زنده شناخته نمی‌شوند؛ پس آنتی بیوتیک‌ها راه درمان کرونا محسوب نمی‌شوند.

  • ماسک بزنید تا از ابتلا به کرونا در سفر یا هر جای دیگر جلوگیری کنید!

بله زدن ماسک می‌تواند از ابتلا شما به انواع ویروس جلوگیری کند اما اگر روش درست استفاده از آن را بدانید‍! استفاده از ماسک‌های یک‌بار مصرف برای ساعت‌های طولانی تنها محیطی مرطوب را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند و همین ممکن است باعث هزاران بیماری شود.

  • خوردن پیاز و سیر، دود کردن اسفند، استفاده از نمک

طب سنتی در بسیاری از موارد از طب صنعتی بهتر عمل می‌کند اما درباره کرونا همچنین چیزی غیرممکن است!

باز هم برمی‌گردیم به یک دلیل مهم و آن‌هم زنده نبودن ویروس است.

کرونا

آیا نکات دیگری درباره کرونا می‌دانید؟ با ما در بخش نظرات برای آگاهی هر چه بیشتر به اشتراک بگذارید. اگر مجبور به سفر در دوران کرونا هستید، یادتان نرود که سلامت خود و دیگران را در اولویت قرار دهید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا