روستای فیلبند در مناطق شمال شرقی استان مازندران قرار گرفته است و از دیدنی‌های شهرستان بابل به شما می‌آید. فیلبند، آخرین روستای جنگل چلاو است. موقعیت مکانی روستا در ارتفاعات کوهپایه‌ای کوهستان‌های جنگل است.


ارتفاع این روستا از سطح دریا باعث شده که پدیده‌ای به نام اقیانوس ابر در روستا اتفاق بیفتد. با رفتن به این روستا، به منطقه‌ای سرسبز وارد می‌شوید که در ابرهای فراوان غرق شده است و چشم‌اندازی مرموز و خیال‌انگیز دارد.


فیلبند مازندران، از اقیانوس ابر تا پاییزهای جذاب


مردم محلی به فیلبند، بام مازندران هم می‌گویند؛ چراکه این روستا، مرتفع‌ترین نقطه در استان است. روستای فیلبند از محبوب‌ترین روستاهای گردشگری استان مازندران است؛ چراکه فاصله کمی از استان تهران دارد و تنها با چند ساعت رانندگی، می‌توانید به مکانی شگفت‌انگیز و رؤیایی برسید.


فرقی نمی‌کند که اهل کوهنوردی باشید و بخواهید از ارتفاعات داخل روستا بالا بروید و یا صرفاً برای تماشا و پیاده‌روی آمده‌اید، همه جای روستا، دریای ابرها شما را احاطه کرده‌اند. گویی در این روستا، وارد یک سرزمین خیال‌انگیز می‌شوید که تنها در قصه‌ها وجود دارند.فاصله تهران تا روستای فیلبند، تنها ۱۷۰ کیلومتر است؛ اما به دلیل پر پیچ و خم بودن مسیر،‌ رسیدن به روستا،‌ حدود ۴ ساعت طول می‌کشد. با این حال مسیر فیلبند، مسیری دیدنی و پر از جاذبه طبیعی است که این ۴ ساعت را برایتان لذت‌بخش می‌کند.


روستای فیلبند برای تهرانی‌ها می‌تواند بهترین مقصد سفرهای تابستانه باشد؛ چراکه آب و هوای روستا در این فصل، بسیار خنک می‌شود. در زمستان و پاییز اما به دلیل سرمای بیش از حد، ساکنین روستا به جاهای دیگر کوچ می‌کنند تا دوباره در فصل بهار، به خانه خود برگردند.


فیلبند مازندران
صبح‌های فیلبند یعنی غرق شدن در اقیانوس ابری که دقیقا پیش رویتان است

دلیل نامگذاری روستای فیلبند؛ این اسم عجیب از کجا آمده؟


اولین‌بار که نام فیلبند به گوشتان بخورد، احتمالاً‌ برایتان نامی عجیب و بی‌معنی خواهد بود؛ اما همین نام نیز حکایتی دارد. در واقع فیلبند، تغییریافته نام این روستا به گویش مازندرانی است که در اصل،‌ فِلبَند بوده. در گویش مازندرانی، فِل به معنی خستگی و بند هم به معنی نتوانستن و بند آمدن است.


در کنار یکدیگر، معنی نام این روستا این است که از شدت خستگی، توان ادامه دادن نداشته باشید. این نام به زمان‌های گذشته برمی‌گردد. زمانی که مردم، برای رسیدن به این روستا، مجبور بودند از مسیرهای خاکی و پرشیب عبور کنند که از کوهستان‌ها عبور می‌کرد. به علت ارتفاع فیلبند از سطح دریا،‌ مسیر رسیدن به آن نیز، بسیار دشوار و طاقت‌فرسا بوده است.


حالا اما نگران نباشید. برای رسیدن به روستا، مجبور نیستید از مسیرهای روستایی و جاده‌های خاکی صعب‌العبور رد شوید و جاده‌ای آسفالته و مستقیم به سمت روستا وجود دارد. اگرچه برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی، همچنان رفتن به روستا، از طریق را‌ه‌های روستایی امکان‌‌پذیر است.


اگر به دنبال چنین جاهای نابی برای شنا در اقیانوس بی‌کران ابر هستید، سری هم به جنگل ابر شاهرود بزنید.


دلیل نامگذاری روستای فیلبند
زمانی راه رسیدن به فیلبند آنقدر نفس‌گیر بود که این نام بر آن نهاده شد

مسیر دسترسی به روستای فیلبند


روستای فیلبند آمل، در ناحیه شمال شرقی استان مازندران قرار گرفته است و از توابع شهرستان بابل به شمار می‌آید. نزدیک‌ترین شهر شمالی به این روستا، شهر آمل است. فیلبند در ۵۷ کیلومتری جنوب شهر آمل قرار گرفته است. موقعیت مکانی این روستا به‌گونه‌ای است که برای رسیدن به آن، باید از جاده هراز عبور کنید.


روستای فیلبند روی نقشهمسیر فیلبند از تهران، از خروجی‌های شمال شرق شهر و از بزرگراه پردیس تهران آغاز می‌شود. این بزرگراه تا جایی ادامه دهید که به خروجی جاده هراز برسید. بعد از اینکه وارد جاده هراز شدید، مسیر خود را تا رسیدن به جنگل الیمستان ادامه دهید. کمی بعد از جنگل الیمستان، فرعی روستای فیلبند را مشاهده خواهید کرد. این فرعی درست مقابل روستای پرن قرار گرفته است.


از اینجای مسیر به بعد، ممکن است کمی خطرناک و پر پیچ و خم باشد. شیب این مسیر و کوهستانی بودن آن، باعث شده که عبور و مرور در آن در فصل پاییز  زمستان به علت بارندگی، ممنوع باشد. از جاده هراز و بعد از ورود به فرعی روستای فیلبند تا رسیدن به مقصد، فقط ۳۰ کیلومتر فاصله است؛ اما باید حواستان باشد که در این بخش از مسیر، اصلاً‌ نباید عجله کنید؛ چراکه مسیری خطرناک است و طی کردن آن با ماشین شخصی، حدود ۱ ساعت طول می‌کشد.


رفتن به روستای فیلبند با ماشین شخصی و یا اتوبوس، تنها راه  رسیدن به این روستا نیست. اگر حوصله داشته باشید و اهل طبیعت‌گردی باشید، از روستاهای اطراف نیز می‌توانید به روستای فیلبند برسید. این مسیر پیاده‌روی را حتماً‌ همراه با یک راهنمای آشنا به محل، طی کنید. مدت‌زمان رسیدن شما به فیلبند از این راه، طولانی‌تر است؛ اما کوهنوردی پرماجرایی که در پیش دارید، خاطره‌ای به یاد ماندنی خواهد شد.


حالا که در استان زیبای مازندران مشغول کشف جاهای ناب طبیعت هستید، سری هم به جواهرده رامسر بزنید.


مسیر دسترسی به روستای فیلبند
با ماشین شخصی و اتوبوس می‌توانید به ارتفاعات فیلبند برسید

آب و هوای فیلبند، بهترین زمان سفر به فیلبند کی است؟


آب و هوای این روستای سحرآمیز، ممکن است یکی از چالش‌های شما برای انتخاب زمان مناسب برای سفر به آن باشد. اول با فصول سرد سال شروع می‌کنیم. شکی نیست که طبیعت روستای فیلبند شمال و اقیانوس ابر آن در پاییز و زمستان، بسیار دیدنی و جذاب می‌شوند؛ اما امکان سفر به این روستا در این فصول وجود ندارد. بارندگی‌ بسیار برف و باران در این فصل‌ها باعث می‌شود که مسیر رسیدن به روستا، بسیار لغزنده و خطرناک شود و امکان سقوط به دره وجود دارد.


به همین دلیل، مسیر از جاده هراز تا روستا، در این فصول بسته است. از طرفی دیگر سرمای بیش از حد هوا در این فصل‌ها، باعث می‌شود که خود مردم محلی نیز به مکان‌های دیگری بروند.


در فصل بهار اما سرمای هوا می‌شکند، رودخانه‌ها و جویبارها جاری می‌شوند و درختان روستا نیز دوباره رخت سبز بر تن می‌کنند. در این فصل نمی‌توان گفت که روستا دقیقاً‌ چه آب و هوایی دارد و همین نکته، باعث جذاب‌تر شدن این مکان می‌شود.


اگر در فصل بهار به فیلبند می‌روید، هم لباس گرم و هم‌لباس‌های خنک همراه خود ببرید؛ چون آب و هوای روستا قرار است حسابی شما را غافل‌گیر کند. در فصل بهار، ممکن است در یک روز، هم باران بیاید، هم هوا به‌شدت آفتابی شود و یا حتی سرعت وزش باد خیلی زیاد شود.


در فصل تابستان، هوای روستا به بهترین و پایدارترین حالت خود می‌رسد و بهترین زمان سفر به فیلبند است. در این فصل، آب و هوا خنک و معتدل است. غلظت ابرهای روستا کمی کمتر است؛ اما کافی است صبح‌ها زود  از خواب بیدار شوید تا بتوانید چشم‌اندازی از اقیانوس ابر فرورفته در سکوت و آرامش را مشاهده کنید.


اگر در فصل زمستان عازم سفر به شمال هستید، در راهنمای سفر به شمال در زمستان بهترین مقصدها و نکاتی را که باید رعایت کنید را گفته‌ایم.


آب و هوای فیلبند
بهترین فصل سفر به فیلبند بهار و تابستان است و اگر عاشق جنگل هزار رنگ هستید، اوایل پاییز

دیدنی ها و جاذبه های روستای فیلبند مازندران


حالا که تا حد خوبی با حال و هوای این روستا آشنا شده‌اید، وقت آن است که بدانیم چه جاذبه‌های طبیعی در این روستا وجود دارند. اقیانوس ابر، تنها زیبایی روستا نیست؛ هرچند نمی‌توان انکار کرد که جذاب‌ترین است.


قل اندوار


اندوار یکی از روستاهای نزدیک به روستای فیلبند است. تمام مسیر سخت و خطرناکی که از تهران تا فیلبند طی کرده‌اید را فراموش کنید. در رفتن از فیلبند به اندوار، مسیری خطرناک‌تر در پیش روی شما است. مسیر خطرناک رسیدن به این روستا مانع پیشرفت و زندگی مردم در آن نشده است.


این روستا به دلیل داشتن طبیعتی خوب و خاکی مناسب، کشاورزی گسترده‌ای دارد. در این روستا می‌توانید زمین‌های کشاورزی میوه‌هایی مانند گیلاس، آلبالو، زردآلو و آلوچه را ببینید.


ارتفاع این روستا از ارتفاع فیلبند هم بیشتر است؛ بنابراین مناظر آن نیز جذاب‌تر و دیدنی‌تر هستند. در اندوار می‌توانید روی تکه سنگی بنشینید و مناظر سرسبز زیر پایتان را تماشا کنید، در حالی که هم‌زمان، طعم بهشتی میوه‌های روستایی را زیر زبانتان مزه مزه می‌کنید.قل اندوار جاهای دیدنی روستای فیلبند
اگر دنبال آرامش هستید، این نقطه از جهان بهترین جا برای یافتنش است

جنگل چلاو


روستای فیلبند، آخرین روستای جنگل چلاو است و از این روستا می‌توانید به این جنگل عجیب، دسترسی داشته باشید. چلاو، جزو جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به‌حساب می‌آید. این موضوع به این معنی است که این جنگل،‌ قدمتی بسیار طولانی دارد و از نظر پوشش گیاهی و جانوری، بسیار غنی است.


راه رفتن در جنگل چلاو به‌تنهایی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد؛ چراکه شما پا به جنگلی می‌گذارید که مناظری رؤیایی در آن در انتظار شما هستند. این مناظر وقتی رازآلودتر می‌شوند که در اواخر شهریورماه و در هنگام گاوبانگی به جنگل بروید.


برای کسانی که عاشق طبیعت بی‌کران و دشت‌های سراسر سبز هستد، دشت دریاسر مازندران هم یک مقصد نه‌چندان دور و زیبا است.


جنگل های دیدنی روستای فیلبند
اگر اهل کمپینگ هستید، اینجا را انتخاب کنید

موسم گاوبانگی در فیلبند


اگر در اواخر شهریورماه و همراه با یک محیط بان آشنا به جنگل، به روستای فیلبند مازندران و جنگل چلاو آن بروید، هنگام راه رفتن در جنگل، صداهایی عجیب و در عین حال زیبا به گوشتان می‌رسد. موسم گاوبانگی که مازندرانی‌ها به آن، گوگوره، می‌گویند، زمان جفت‌گیری مارال‌ها یا همان گوزن‌های قرمز شمالی است.


در این زمان، گوزن‌های نر برای جلب توجه گوزن‌های ماده، صداهای از خود تولید می‌کنند تا بتوانند جفتی مناسب برای خود پیدا کنند.


اگر در این موسم راهی فیلبند شدید، سراغ اجاره خانه و کلبه جنگلی در مازندران بروید و یک لحظه هم دل از طبیعت برندارید.


موسم گاوبانگی در فیلبند
گوبانگی یا گاوبانگی به فصل جفتگیری مرال‌ها می‌گویند

چشمه لار


در میان تمام چشمه‌ها و جویبارهایی که در روستای فیلبند جاری است، شاید چشمه لار، همان چشمه‌ای باشد که در سفر کوتاه خود، حتماً باید به تماشای آن بروید. آب این چشمه، آب‌معدنی است و خواص درمانی و تقویتی فراوانی دارد. علت این خاصیت‌ها، وجود ماده فلوئور در آب این چشمه است. آب این چشمه، مصارف روزانه و خانگی مردم روستا را تأمین می‌کند.


چشمه لار یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است.


چشمه لار فیلبند
برای یک سفر کوتاه به اطراف تهران این چشمه مقصد مناسبی است

روستای سنگچال


روستای سنگچال در نزدیکی روستای فیلبند، همان جایی است که می‌توانید سبک زندگی سنتی را با تمام جزئیات آن مشاهده کنید. جایی که مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و زنان نیز سنت تهیه و دوخت صنایع‌دستی متنوع را از یاد نبرده‌اند.وقتی به ارتفاعات این روستا بروید، زیر پایتان، کلبه‌های چوبی متعددی را خواهید دید که در سرتاسر آن قرار گرفته‌اند. سقف‌های شیروانی این کلبه‌ها به رنگ‌های مختلف هستند و این کلبه‌ها در کنار درختانی که لابه‌لای آن‌ها رشده کرده‌اند، منظره‌ای رنگارنگ و زیبا برای شما می‌سازد.


روستای سنگچال
در اینجا سبک زندگی روستایی را با همه سادگی آن تجربه کنید

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم


علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، روستای فیلبند، مکان‌های زیارتی نیز دارد که برای رسیدن به آن‌ها،‌ حتماً باید با یک فرد آشنا به محل، همراه شوید. امامزاده یحیی در ارتفاعات روستای سنگچال قرار گرفته است و رسیدن به آن، نیازمند عبور از مسیری پر پیچ و خم است.


امامزاده قاسم نیز در ارتفاعات کوه‌های جنوبی روستا واقع شده. کوه‌های این ناحیه از روستا، به بابل می‌رسند و رسیدن به آن‌ها،‌ دشوار است. برای زیارت هردوی این امامزاده‌ها، بهتر است از فردی مسلط به محل، کمک بخواهید که همراه شما شود.


در بین جاهای دیدنی مازندران، جای دیگری که به اندازه فیلبند جذاب و برای طبیعت‌گردان مثل یک معجزه آسمانی است، قطعا شیرگاه خواهد بود؛ مقصدی دیدنی که با قطار بی‌نظیرش جنگل را درمی‌نوردد.


امامزاده یحیی و امامزاده قاسم
در این دو امامزاده محلی‌های زیادی را می‌توانید ببینید که اینجا زیارتگاه و معبد آرزوهایشان است

دریایی از جنس ابر و مه


چیزی که روستای فیلبند را از تمام روستاها و شهرهای دیگر مازندران متمایز کرده است، اقیانوس ابر آن است. همانطور که گفتیم، این روستا در ارتفاع ۲۳۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته است. چنین ارتفاعی یعنی جایی تقریباً نزدیک به آسمان و ابرهای زیبای آن.


اگر در فصل بهار به این روستا بروید، روستایی خواهید دید که همواره هوایی مه گرفته دارد و غرق شده در ابرها است.


اقیانوس ابر، اصلی‌ترین دلیل سفر مردم به روستای فیلبند است. کافی است راه رفتن در آغوش ابرها را تصور کنید در حالی که زیر پایتان، پوشیده از جنگل‌های سرسبز است تا شما نیز مشتاق شوید سریع‌تر به این روستای جادویی بروید.


اگر دنبال جاهایی با چنین سبک زندگی روستایی تقریبا دست‌نخورده‌ای می‌گردید، سوادکوه هم می‌تواند مقصد خوب دیگری برایتان باشد.


دریای ابر روستای فیلبند

شغل مردم روستای فیلبند مازندران، زندگی دست‌نخورده روستایی!


با وجود اینکه اقیانوس ابر در این روستا باعث شده است که فیلبند، یک مکان گردشگری بسیار محبوب باشد؛ اما مردم روستا سبک زندگی سنتی خود را فراموش نکرده‌اند. تمام مردم این روستا، به‌صورت سنتی و مانند گذشته‌ها زندگی می‌کنند و در عین حال از پتانسیل‌های تفریحی روستای محل زندگی خودآگاه هستند.


شغل مردم روستای فیلبند، اکثراً کشاورزی و دامپروری است که در روستایی مانند فیلبند که زمین‌های کشاورزی بسیار خوبی دارد، بهترین گزینه برای گذران زندگی است. از طرف دیگر، شهرت این روستا و افزایش تعداد مسافران به آن، باعث شده که مردم محلی، منبع جدید دیگری برای کسب درآمد داشته باشند.


آن‌ها با فروش محصولات دستی و اجاره دادن خانه‌های خود به مسافران و برپایی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، هم درآمد بیشتری پیدا کرده‌اند و هم شرایط را برای گردشگران، راحت‌تر کرده‌اند.


برای کمک به معیشت مردم این منطقه سراغ خرید صنایع دستی و خوراکی های سوغات شمال به شکل بی‌واسطه از مردمان بومی بروید.


شغل مردم روستای فیلبند مازندران
مردم روستای فیلبند اکثرا به مشاغل سنتی محلی مشغولند

پوشش گیاهی و حیوانات بومی روستای فیلبند


قرار گرفتن روستای فیلبند در کنار جنگل چلاو که جزو جنگل‌های هیرکانی و قدیمی است، باعث شده که گونه‌های گیاهی متنوعی در این روستا پیدا شوند. جنگل‌های هیرکانی شمال ایران جزو جنگل‌های باستانی و بسیار ارزشمند کشور به‌حساب می‌آیند که زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی هستند.


وجود این جنگل‌ها در روستای فیلبند و از طرف دیگر، آب و هوای مساعد روستا به دلیل قرار گرفتن میان کوه البرز و دریای خزر، باعث شده که محیط روستا، محیط بسیار مناسبی برای رشد جانوران اهلی و وحشی فراوانی باشد.


حیوانات بومی این روستا را پلنگ، خرس، گرگ، شغال، راسو، خارپشت، شوکا، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مانند قرقاول، شاهین، تشکیل می‌دهند.گاهی در روستا، گونه‌های جانوری در حال انقراض نیز مشاهده می‌شوند. در طبیعت روستا که نیز راه بروید، درختانی مانند افرا، کندس، ممرز، ولیک و درختان متنوع دیگر را مشاهده خواهید کرد.


از نکات مهم هنگام سفر به روستای فیلبند این است که به دلیل بکر بودن طبیعت آن، رفتارهای پرخطر در طبیعت نداشته باشید و حواستان به آسیب‌پذیر بودن جنگل‌های آن باشد.


پوشش گیاهی و حیوانات بومی روستای فیلبند

در سفر به فیلبند همراهتان ببرید


  • لباس بارانی و گرم: فیلبند، آب و هوای مشخص و ثابتی ندارد. ممکن است در طول یک روز، بارندگی داشته باشد و روز بعد، هوا کاملاً صاف و آفتابی باشد. برای اینکه در طول گردش‌های خود، بارندگی ناگهانی شما را غافلگیر و مجبور به بازگشت به خانه نکند،‌ بارانی مناسب و گرم به همراه داشته باشید. از طرفی، شب‌ها، هوای روستا سرد می‌شود و داشتن یک دست لباس گرم، ضروری است.
  • کفش مناسب کوهستان: طبیعت‌گردی در روستای فیلبند نیازمند این است که از ارتفاعات بالا بروید و فعالیت‌‌های سبک کوهنوردی انجام دهید. برای سادگی راه رفتن در روستا، کفشی مناسب برای کوهنوردی و ساق‌دار به همراه داشته باشید تا از فرو رفتن در گل و آب، در امان باشید.
  • کرم ضدآفتاب
  • کلاه و عینک
  • وسایل مورد نیاز برای کمپینگ: اقامت در روستای فیلبند به‌صورت کمپینگ هم امکان‌پذیر است به شرطی که وسایل لازم را به همراه داشته باشید. برای کمپینگ در روستایی که فروشگاه‌های فراوانی ندارد و آب و هوای آن نیز، ثابت نیست، باید وسایل بسیاری با خود به همراه ببرید. ضروری‌ترین وسیله‌ها، چادر، کیسه خواب، خوراکی‌، اجاق مسافرتی، نقشه و کوله‌پشتی است.

نکته دیگر در سفر به شمال به ویژه این مناطق بومی بکر این است که حتما طعم غذاهای شمالی جذاب را در چنین جاهایی بچشید.


راهنمای سفر به فیلبند مازندران

بهترین غذاها و کشف رستوران های خوب روستای فیلبند


تعداد رستوران‌های موجود در روستای فیلبند، خیلی زیاد نیست و در واقع، یکی دوتا رستوران بیشتر ندارد. اگر می‌خواهید مزه بی‌نظیر غذاهای محلی و شمالی را که زنان خوش‌ذوق روستا پخته‌اند، تجربه کنید، باید به اقامتگاه‌های بومگردی بروید که صاحب اقامتگاه، تهیه غذا را نیز برای مسافرانش بر عهده می‌‌گیرد.


تنها رستوران‌های موجود در روستای فیلبند، رستوران هلی نو و تهیه غذای سید است. این رستوران‌ها علاوه بر منوی معمولی تمام رستوران‌ها، غذاهای محلی مانند خورشت مرغ ترش و اناردون با اردک نیز در منوی خود دارند. مردم روستا، غذاهایی مانند خورشت مرغ ترش، نازخاتون و اناردون را به‌خوبی تهیه می‌کنند؛ بنابراین اگر در اقامتگاهی بومگردی ساکن شدید، حتماً‌ از صاحب‌خانه بخواهید یکی از این غذاها را برای شما تهیه کند.


اگر دوست دارید خوشمزه‌ترین غذاهای محلی را با دستپخت عالی زنان بومی بچشید، سراغ اجاره بوم گردی های مازندران برای این سفر بروید و غذا را به میزبانتان سفارش دهید.


رستوران های خوب روستای فیلبند

اجاره ویلا، کلبه و خانه روستایی و بومگردی در روستای فیلبند


پیدا کردن محل اقامت در روستای فیلبند، ممکن است چالشی باشد در سفر شما به این روستا؛ چراکه در فیلبند، هیچ هتل و یا مسافرخانه‌ای وجود ندارد. مسافرانی که به این روستا می‌روند، دو گزینه برای اقامت در روستا دارند. عده‌ای به‌قصد طبیعت‌گردی و کمپینگ می‌روند که همراه با خود چادر و وسایل کمپینگ می‌برند.


اگر شما جزو این گروه هستید، پیش از شروع سفر، حتماً از شرایط جوی روستا مطلع شوید. عده‌ای دیگر به دنبال خوابی آرام زیر سقف یک‌خانه مطمئن هستند. این افراد برای اقامت، می‌توانند به خانه‌های مردم محلی روستا مراجعه کنند.


با توجه به محدود بودن خانه‌ها، باید حواستان باشد که در روزهای شلوغ و پر سفر سال، از خالی بودن خانه‌ای برای اقامت، مطمئن شوید. خبر خوب این است که ظرفیت کلبه‌ها و خانه‌های روستایی را می‌توانید به‌راحتی و از طریق سایت جاباما چک کنید. در روزهای تابستان که بهترین زمان برای سفر به روستا است، بهتر است چند روز قبل از سفر، رزرو خود را انجام دهید.گزینه دیگر برای اقامت در روستا، تکیه غرب است که در قسمت غربی روستا قرار گرفته. این مکان،‌ یک اقامتگاه شبانه است که امکانات رفاهی آن بسیار محدود است. گرمایش اتاق‌های آن از طریق چراغ‌های گردسوز صورت می‌گیرد و دست‌شویی و حمام آن مشترک است که در حیاط قرار دارد.


اجاره ویلا، کلبه و خانه روستایی و بومگردی در روستای فیلبند

پاسخ به سوالات متداول درباره روستای فیلبند


روستای فیلبند مازندران کجاست؟

روستای فیلبند، آخرین روستای جنگل چلاو است که در قسمت شمال شرقی مازندران و ۵۷ کیلومتری آمل قرار گرفته است.

ارتفاع فیلبند چقدر است؟

بهترین مسیر فیلبند از تهران کجاست؟

در فیلبند کجا ویلا و کلبه اجاره کنیم؟