جزیره هرمز و جزیره قشم از محبوب‌ترین جزایر خلیج فارس هستند که معمولا گزینه اول سفرها به جنوب هستند. اما بد نیست بدانید که در نزدیکی این دو جزیره، یکی از زیباترین جزایر جنوبی ایران قرار دارد که زیبایی شب‌های آن در در بین جزایر جهان زبان‌زد است. جزیره لارک که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی جنوب ایران است، همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده و می‌توانید لحظات را در این جزیره سپری کنید.


اگر قصد دارید که یکی از جذاب‌ترین سفرها به جزایر جنوبی ایران را تجربه کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا بیش‌تر با جزیره لارک هرمزگان و جاذبه‌های آن آشنا شویم.


جزیره لارک کجاست؟


در فاصله 16 کیلومتری و در نزدیکی جزیره قشم، یکی از زیباترین جزایر مرجانی ایران قرار دارد. لارک یکی از جنوبی‌ترین نقاط مرزی ایران و در نزدیکی کشورهای حاشیه خلیج فارس است.


به همین دلیل جزیره لارک علاوه بر جاذبه‌های دیدنی، اهمیت استراتژیک بسیار بالایی هم دارد. همچنین این جزیره در نزدیکی جزیره هرمز قرار دارد. فاصله بین لارک و هرمز یکی از مهمترین مسیرهای عبور کشتی‌ها و نفت کش‌‎ها است.


عمده این جزیره از کوه‌های مخروطی و کوه‌های آتشفشانی تشکیل شده‌است. فضای لارک خیلی شلوغ و پر تردد نیست و آرامش و پاکیزگی از مهمترین ویژگی‌های لارک است.جزیره لارک هرمزگان

چگونه به جزیره لارک برویم؟


برای دسترسی به لارک روش‌های متعددی وجود دارد. به دلیل نزدیکی لارک به جزیره هرمز و جزیره قشم، شما می‌توانید از هرکدام از این جزیره‌ها به لارک برسید.


همچنین امکان دسترسی از بندرعباس به لارک هم وجود دارد.


بهترین و آسان‌ترین مسیر دسترسی به لارک از مبدا اسکله ذاکری در جزیره قشم است.


مسیر دسترسی دیگر به لارک از مبدا اسکله دوحه قشم است که در این اسکله شما می‌توانید با استفاده از قایق موتوری در فاصله کوتاه‌تری به لارک برسید.


مسیر سوم دسترسی به لارک از مبدا بندرعباس است. در این شهر شما می‌توانید با استفاده از قایق موتوری دربستی به سمت لارک حرکت کنید.


فاصله جزیره لارک تا قشم در حدود 16 کیلومتر، فاصله لارک تا جزیره هرمز در حدود 22 کیلومتر و فاصله جزیره لارک تا بندرعباس در حدود 31 کیلومتر است.


همچنین لارک تا جزیره هنگام 51 کیلومتر و تا جزیره‌های تنب کوچک و تنب بزرگ در حدود 126 کیلومتر است


نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که به دلیل موقعیت استراتژیک این جزیره و برگزاری رزمایش نظامی و ممنوعیت تردد در هنگام رزمایش، پیش از سفر به این جزیره از وضعیت عبور و مرور اطلاع پیدا کنید.


حالا که قصد سفر به این جزیره بکر و زیبا را دارید، بد نیست سری هم به جزیره هنگام بزنید که به همین اندازه زیبا و بکر است.


جزیره لارک جاهای دیدنی

زندگی در جزیره لارک و بومیان جزیره


جمعیت جزیره لارک نسبت به جزایر اطراف خود بسیار کمتر است و براساس آخرین سرشماری‌ها، جمعیت ساکن در این جزیره تنها به حدود 250 خانواده محدود می‌شود.


شغل اصلی مردم ساکن جزیره، صید ماهی است و فروش آن به جزیره‌های اطراف و همچنین در شهرهای ساحلی کشور عمان است.


گویش جمعیت جزیره لارک نوعی از زبان لری است که به کمزاری معروف است. این گویش مشابه با زبان مردمان ساکن جزیره مسندم عمان است که با فرهنگ زبان فارسی آمیخته شده‌است. بخش زیادی از مراودات و تجارت مردم لارک نیز با شهرهای ساحلی عمان است.


علاوه بر صید انواع ماهی مانند همور، سنگسر، سرخو و میش ماهی، بخشی از مردم این جزیره در معادن متعدد این جزیره کار می‌کنند. همچنین بخش محدودی از مردم هم به پرورش دام که عمدتا شامل بز می‌شود مشغول هستند.جغرافیای جزیره لارک، جزیره‌ای حاصل از آتشفشان


جزیره لارک در واقع یک جزیره نمکی آتشفشانی است که ایجاد آن به دوران سوم زمین شناسی برمی‌گردد.


لارک یکی از اصلی‌ترین جزایر مرجانی در خلیج فارس است که زیستگاه انواع مختلفی از مرجان‌ها نیز هست.


به دلیل آن که این جزیره بیشتر از فعالیت‌های آتشفشانی به وجود آمده، خاک مناسبی برای کشاورزی ندارد.


در مقابل معادن بسیار متنوعی مانند معدن سنگ آهن، معدن نمک، گوگرد و سنگ سفید در آن به وفور یافت می‌شود.


پوشش گیاهی این جزیره به درختچه‌های آکهور و کرت محدود می‌شود.


همچنین عمده جانوران موجود در جزیره شامل خرگوش و آهو می‌شود که از سالیان پیش به عنوان حیوانات بومی در این جزیره زندگی می‌کردند.


یکی از جزایر عجیب ایران هرمز است که اقلیم جالبی دارد، خاک این جزیره سرخ و خوراکی است، درباره ساحل سرخ هرمز بیشتر بخوانید.


جاهای دیدنی جنوب

تاریخچه جزیره لارک، از اشغال تا استقلال


گرچه که جزیره لارک مساحت بسیار کوچکی دارد اما این جزیره در طی دوران مختلف تاریخی، شاهد رویدادهای بسیار متنوعی بوده‌است.


از قرن 16 میلادی این جزیره به صورت متناوب در اختیار نیروهای نظامی پرتغالی، هلندی و انگلیسی بوده‌است. به طوری که بقایای بخشی از تجهیزات و ادوات نیروهای نظامی همچنان در این جزیره به چشم می‌خورد.


در ادامه و در دوران صفویه، این جزیره در اختیار دولت ایران قرار گرفت که مجددا در قرن 158 میلادی کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت متناوب به این جزیره رفت و آمد داشتند.


به صورت کلی لارک تاریخچه بسیار غنی و مهمی دارد و در دوران مختلف تاریخی، میزبان نیروهای مختلفی از کشورهای متفاوت بوده‌است.جاهای دیدنی جزیره لارک و ماجراجویی در جزیره!


به دلیل پیشینه تاریخی و وقوع رویدادهای مختلف در طی دوران مختلف، جزیره لارک جاهای دیدنی متعددی دارد. در هنگام سفر به لارک علاوه بر لذت بردن از طبیعت، می‌توانید از جاهای دیدنی این جزیره هم بازدید کنید.


قلعه پرتغالی ها


یکی از مهمترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی لارک قلعه پرتغالی ها است. این قلعه در دوران حضور پرتغالی‌ها در منطقه خلیج فارس و تقریبا هم زمان با ساخت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز و قشم ساخته شده‌است.


از نظر مساحت و اندازه، قلعه پرتغالی های لارک بعد از قلعه پرتغالی های هرمز بزرگترین قلعه پرتغالی ها در خلیج فارس است.


این قلعه عمدتا از ملات ساروج و ترکیب آن با سنگ‌های مرجانی جزیره ساخته شده‌است.


همچنین ستون‌های چوبی قلعه پرتغالی های لارک باعث شده تا این بنا نه به صورت کامل، اما همچنان پابرجا مانده باشد.


اگر به تاریخچه قلعه پرتغالی‌ها علاقه‌مندید، همینجا درباره قلعه پرتغالی های قشم و سایر قلعه‌های از این دست بیشتر بخوانید.


جاذبه های جزیره لارک

قبرستان تاریخی لارک


یکی دیگر از جاهای دیدنی جنوب قبرستان تاریخی لارک است.


در این قبرستان تاریخی روی قبرها آتشدان‌هایی از جنس سفال قرار دارد که معمولا و درهنگام بازدید از قبور، با استفاده از ذغال (زغال) و اسپند، عطر خوشی در هوا جاری می‌شود.


نکته جذاب دیگر درباره قبرستان تاریخی جزیره لارک این است که تمامی سنگ قبرهای این قبرستان از جنس مرجان‌های دریایی ساخته شده که فضای متفاوتی را به وجود آورده است.


قبرستان لارک

سواحل جزیره لارک


اما علاوه بر جاذبه های تاریخی جزیره لارک ساحل این جزیره یکی از زیباترین ساحل‌ها در بین جزایر خلیج فارس است.


انواع مختلف مرجان موجود در ساحل این جزیره در کنار آب بسیار شفاف و زلال دریا در نزدیکی ساحل، جلوه بسیار منحصر به فرد و باور نکردنی را به وجود آورده است.


عمق سواحل این جزیره بین 2 تا 30 متر است و در برخی از قسمت‌ها می‌توان ماهی‌ها، مرجان و موجودات دریایی مختلفی که به نزدیک ساحل آمده اند را در آب شفاف دریا مشاهده کرد.ساحل پلانکتونی لارک


اما شاید منحصر به فرد ترین جاذبه دیدنی جزیره، ساحل زیبای پلانکتونی آن باشد.


به دلیل فراوانی پلانکتون‌ها در ساحل جزیره لارک در هنگام شب می‌توانید منظره به شدت زیبا و چشم نوازی را مشاهده کنید. به دلیل آن که یکی از عکس‌های ساحل پلانکتونی لارک در سال 2015 به عنوان تصویر منتخب مجله نشنال جئوگرافیک شناخته شد.


ساحل پلانکتونی لارک در بین گردشگران خارجی در سراسر دنیا کاملا شناخته شده است.


لذت تجربه منظره زیبای ساحل پلانکتونی این جزیره می‌تواند به عنوان یکی از بهترین مناظری که در شهرهای مختلف ایران مشاهده کرده‌اید، ثبت شود.


اگر این ساحل شما را به شگفتی می‌اندازد، پس حتما باید عجایب هفتگانه قشم یا همان جاذبه های قشم را هم به چشم ببینید.


ساحل پلانکتون جزیره لارک

سواحل مرجانی لارک


سواحل مرجانی جزیره لارک به دلیل آب زلال و شفاف و همچنین عدم رفت و آمد قایق ها و آب نسبتا ساکن، بسیار محیط مناسبی برای رشد انواع مرجان و موجودات دریایی است.


در ساحل مرجانی این جزیره شما می‌توانید انواع ماهی‌های آکواریومی و جانوران خاص دریایی مانند شقایق دریایی و ستاره دریایی را به راحتی تماشا کنید.


جاهای دیدنی قشم

غواصی در سواحل مرجانی لارک

یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی که می‌توانید در ساحل زیبا و تمیز لارک انجام دهید، غواصی در آب‌های نیلگون خلیج فارس است.


سواحل مرجانی، موجودات دریایی متنوع، آب‌های شفاف و آبی و زیبایی‌های دریای زیر آب، همه و همه تجربه غواصی در سواحل مرجانی لارک را به یک اتفاق به یاد ماندنی تبدیل می‌کند.


نکته جالب توجه این که در جزیره لارک چندین سایت غواصی وجود دارد که تمامی تجهیزات مورد نیاز غواصی را به همراه آموزش‌های لازم و ابتدایی را برای شما فراهم می‌کنند.


سایت کشتی سوخته با عمق 30 تا 40 متر و آبزیان متعددی مانند شیرماهی، هامور، مارماهی و جاش یکی از جذاب‌ترین سایت‌های غواصی لارک است.


سایت غواصی کشتی مغروق سوپر تانکر به دلیل قرارگیری در کنار یک نفتکش غرق شده و در ناحیه غربی جزیره قرار دارد.


این سایت با عمق 10 تا 30 متر دارای جریان آب ملایم و ماهیان آنجل، فرشته ماهی، طوطی ماهی و صدف‌های متعدد، یکی از جذاب‌ترین سایت‌های غواصی در این جزیره است.


از دیگر سایت های غواصی لارک می‌توان به سایت لنج مغروق خلیفه، سایت غواصی بارج و سایت غواصی ساحل نقره‌ای اشاره کرد.


اگر به غواصی علاقه‌مندید، می‌توانید از تفریح را در کنار سایر تفریحات آبی و غیرآبی در جزیره قشم هم تجربه کنید، در این مورد در این مطلب بیشتر بخوانید.


تفریحات قشم

شب های کهکشانی جزیره


به دلیل این که جزیره لارک در منطقه‌ای به دور از شهرهای شلوغ قرار گرفته و در معرض آلودگی نوری نیست، آسمان شب بسیار زیبا و زلال و شفاف است.


در شب های کهکشانی جزیره و هنگامی که شرایط جوی پایدار است و در آسمان ابری وجود ندارد، می‌توانید آسمان شب را به راحتی و با چشم غیرمسلح رصد کنید و ستاره‌های مختلف همچنین دانه‌های برف در آسمان کهکشانی شب های این جزیره به چشم می‌خورند.


تجربه شب های ساحل این جزیره در کنار پلانکتون ها و آسمان زیبا را به جرئت در هیچکدام از شهرهای ایران تجربه نخواهید کرد.


یکی دیگر از مناطقی به شب‌های عجیبش معروف است، دره ستارگان قشم است که آن را هم در این مجله معرفی کرده‌ایم.


شب های کهکشانی لارک

فانوس دریایی لارک


کمی که از منطقه مسکونی لارک دور شویم، برج فانوس دریایی به زیبایی خودنمایی می‌کند. در کنار فانوس دریایی این جزیره امکاناتی مانند آلاچیق و امکانات رفاهی قرار دارد.


در نزدیکی فانوس دریایی لارک بقایای یک کشتی نیمه غرق شده به چشم می‌خورد که بخش زیادی از آن هم روی آب قرار دارد.


در نزدیکی فانوس دریایی بقایای تلگراف خانه کمپانی هند شرقی در ناحیه مرنه جزیره وجود دارد. همچنین خانه‌هایی با قدمت 800 سال که در دل کوه‌های جزیره ساخته شده‌اند، از دیگر جاذبه های فانوس دریایی جزیره است.


فانوس دریایی لارک

امکانات رفاهی در جزیره لارک


همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، یکی از مهمترین ویژگی‌های لارک حفظ کردن طبیعت بکر آن است. به همین دلیل در لارک برخلاف جزیره قشم و جزیره هرمز، امکانات رفاهی چندانی دیده نمی‌شود.


داخل جزیره جاده آسفالت وجود ندارد و وسیله نقلیه اصلی در این جزیره چند موتورسیکلت است.


داخل جزیره یک مغازه خواروبار فروشی برای تامین اقلام مصرفی اهالی جزیره وجود دارد. بنابراین در هنگام سفر به لارک حتما کفش مناسب پیاده روی همراه خود داشته باشید؛ چرا که تقریبا برای بازدید از جاهای دیدنی جزیره باید پیاده روی کنید.سوغات لارک از دل دریا


بهترین و جذاب ترین سوغاتی که می‌توانید از سفر خود به جزیره لارک همراه داشته باشید، صدف‌های روی ساحل هستند. البته تعداد زیادی از این صدف‌ها را جمع نکنید، چون وجودشان برای زندگی موجودات ریز ساحلی ضروری است.


علاوه بر این، می‌توانید مجموعه‌ای از دست سازه‌های اهالی بومی جزیره را که عمدتا به وسیله صدف‌ها و مرجان‌های تزیینی ساخته شده‌اند، خریداری کنید.


همچنین غذاهای دریایی و ماهی تنوری از دیگر جاذبه‌های این جزیره هستند.


فاصله جزیره لارک تا قشم

آب و هوا و بهترین زمان سفر به لارک


با توجه به قرارگیری جزیره خارک در جنوبی ترین نقطه ایران و در نزدیکی عمان، باید انتظار آب و هوای گرم و مرطوب و شرجی را در اکثر زمان‌های سال داشته باشید.


اما مانند سایر نقاط جنوب ایران و سواحل خلیج فارس، بهترین زمان برای سفر به جزیره لارک از اواسط آذر تا اواسط اسفندماه است. در این زمان آب و هوای معتدل و کاملا بهاری انتظار شما را می‌کشد.


اگر راهی جزیره لارک شدید، سر راهتان سری هم بزنید به جزیره هرمز که تنها جزیره خوراکی ایران است!


نکات مهم در سفر به لارک


  • جزیره لارک همچنان ماهیت بکر خود را حفظ کرده است. حتما در هنگام سفر به این جزیره، تلاش کنید تا آسیبی به ماهیت طبیعی جزیره وارد نکنید و همچنین از ریختن زباله‌های خود در سواحل جزیره خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از آسیب به اکوسیستم جزیره از جمع آوری مرجان‌های دریایی و همچنین موجودات زنده خودداری کنید.
  • برای کمک به اقتصاد روستا، تلاش کنید تا حد امکان غذا را از اهالی بومی منطقه تهیه کنید و از سازه‌های دست آن ها به عنوان سوغاتی خرید کنید.
  • با توجه به موقعیت نظامی این جزیره و امکان برگزاری رزمایش، حتما پیش از سفر به این جزیره، از برگزاری و یا عدم برگزاری رزمایش اطلاع حاصل کنید.

جزیره لارک اقامتگاه

اجاره اقامتگاه و رزرو هتل در جزیره لارک


با توجه به این که در لارک اقامتگاهی برای مسافرین وجود ندارد و تنها یک مجموعه اقامتی محدود کپری وجود دارد، کمپ کردن و چادر زدن یکی از گزینه‌های جذاب به عنوان اقامتگاه در جزیره لارک است.


اما گزینه دیگری که پیش روی شماست، رزرو اقامتگاه در جزیره قشم در نزدیکی این جزیره است. با توجه به وجود مراکز تفریحی جزیره قشم و مناطق دیدنی آن، شما می‌توانید در جزیره قشم ساکن شوید و علاوه بر بازدید از دیدنیهای قشم برای یک سفر کوتاه نصف روزه به سمت لارک حرکت کنید.


برای رزرو انواع هتل، اقامتگاه بوم گردی و ویلا در جزیره قشم، جاباما بهترین امکانات را در اختیار شما قرار داده‌است.


شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت جاباما مجموعه از هتل، اقامتگاه بوم گردی و ویلا جزیره قشم را مشاهده کنید و با بررسی امکانات و نظرات مسافرین قبلی، ویلا و هتل جزیره قشم را انتخاب کنید و تنها با چند کلیک، مراحل رزرو اقامتگاه در جزیره قشم را به صورت کاملا آنلاین انجام دهید.


اگر هم در انتخاب اقامتگاه به کمی کمک نیاز دارید، در این مطلب با بهترین اقامتگاه های بوم گردی قشم آشنا شوید که تجربه اقامت در آن‌ها خاطره‌انگیز و جذاب است.


پاسخ به سوالات متداول درباره جزیره لارک


فاصله جزیره لارک تا قشم چقدر است؟

فاصله جزیره لارک تا قشم در حدود 16 کیلومتر است.

آیا جزیره لارک ساحل فسفری دارد؟

پوشش گیاهی و گونه های حیوانی جزیره لارک چیست؟