پیش از سفر به جزیره هرمز این مطلب را بخوانید!

نقشه ایران را که ببینید، درست در پایین‌ترین نقطه آن به در حوالی جزیره قشم و در خلیج همیشه پارس به جزیره دوست داشتنی بر می‌خورید که با داشتن جاهای دیدنی فراوان دل از همگان ربوده است. جزیره هرمز همان بهشت کوچکی است که دیدگان شما را جلا می‌بخشد و آب و هوای دوست داشتنی‌اش میزبان خوبی برای گذر از سرمای استخوان سوز پاییز و زمستان است.
در این مقاله می‌خواهیم سری به جاهای دیدنی جزیره هرمز بزنیم تا راهنمای سفر به هرمز باشیم و شما را در سفرهایتان همراهی کنیم.

چرا باید سری به جزیره هرمز بزنیم؟


جزیره سرخ‌پوش هرمز، بیش از ۷۰ نوع کانی دارد که خاک این منطقه را از دیگر مناطق کره خاکی متفاوت کرده است! به عبارتی، کانی‌هایی که در جزیره هرمز یافت می‌شوند در هیچ کجای دنیا وجود خارجی ندارند؛ اما فراموش نکنید که خاک این منطقه بسیار با ارزش است پس از آوردن آن حتی در مقادیر کوچک و به عنوان یادگاری بپرهیزید
چشم‌انداز زیبای هرمز، ذهن و روح شما را جلا می‌بخشد.
آب و هوای معتدلش در پاییز و زمستان، مثال زدنی است. برای کسانی که از سوز خشک پاییز و سرمای زمستان گریزان‌اند، جزیره هرمز از آن میزبانان مهربانی است که با آغوش باز پذیرای شماست.
از ساحل این جزیره نگوییم برایتان که انواع تفریحات آبی، لذت دیدن آن را دو چندان کرده است.
با سفر به هرمز به مردمان بومی این منطقه کمک به سزایی می‌کنید زیرا اقتصاد گردشگری این منطقه تاثیر زیادی بر زندگی این مردمان دارد.
اگر دوست‌دار خوراک‌های لذیذ هستید؛ جزیره هرمز با داشتن انواع و اقسام غذاهای بومی دل شما را می‌برد.

جزیره هرمز

جالب‌ترین نکاتی که باید درباره جزیره هرمز بدانید


جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک سرخش در دنیا معروف است و هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.
با توجه به مستندات باستان‌شناسان، گفته می‌ؤود که جزیره هرمز در واقع نوعی گنبد ۶۰۰ میلیون ساله‌ای است که ۵۰ هزار سال پیش از دل آب‌های خلیج همیشه فارس خود را نمایان کرده است.
جزیره هرمز به خاطر مجاورت با تنگه هرمز، یکی از موقعیت‌های حساس و مهم خلیج فارس برای ما ایرانیان است.
جزیره هرمز زیبا را اگر از نقشه ببینید، شبیه یک صدف کوچک و زیباست.
خاک بعضی از نقاط جزیره خوردنی است! مردم بومی هرمز با استفاده از خاک برخی از کوه‌های جزیره، ادویه‌ای درست می‌کنند که با نام گِلَک شناخته می‌شود و به غذاهای دریایی عطر و طعم فوق‌العاده‌ای می‌دهد.
این جزیره به تنها جزیره خوراکی ایران هم مشهور است.
متاسفانه چشمه آب شیرینی در این جزیره وجود ندارد و آب آشامیدنی تصفیه شده از بندرعباس به این جزیره آورده می‌شود.

جزیره هرمز

غذاهای محلی و خوشمزه جزیره هرمز


در راهنمای سفر به هرمز از همه چیز برای شما می‌گوییم! یکی از این موضوعات که اتفاقا برای شکم‌گردان‌‌ها بس دل‌پذیر است، چیزی جز خوراک‌‌های لذیذ و بومی جزیره هرمز نیست.
هر نوع غذای دریایی که تا به حال خوردید را فراموش کنید، در هرمز عطر و طعم خوراک‌ها با حس چشایی شما بازی می‌کنند!
در رستوران‌‌‌ها و کافه‌های جزیره هرمز به خاطر وجود خاک سرخ این منطقه و ادویه محلی گلک و سوراغ غذاهای محلی آنقدر لذیذ می شوند که می‌توانید انگشت‌هایتان را هم بخورید.
خورش قلیه‌ماهی و میگو، نان تُموشی، هواری، کلمبا، پودینی و … از جمله خوراک‌های سنتی جزیره هرمز است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این جزیره حتما نوش جان کنید.
راستی اگر معده ناسازگاری دارید، حتما پیش از امتحان کردن هر گونه خوراکی در این جزیره، از میزان تندی آن باخبر شوید. همان‌طور که می‌دانید غذاهای جنوبی ایران زمین به تندی و تیزی معروف هستند!

غذاهای هرمزی

سوغات و صنایع دستی جزیره هرمز


بخش زیادی از معیشت مردم هرمز با سوغاتی‌ها و صنایع دستی زیبای آن تامین می‌شود. پس در سفر به جزیره هرمز زیبا با خرید سوغاتی، از هنر این هنرمندان بومی حمایت کنید.
سوغاتی‌های این جزیره زیبا به دو دسته سوغاتی‌های خوراکی و صنایع دستی تقسیم می‌شود.
نان‌های محلی به ویژه نان تُمُشی و ادویه‌های محلی از سوغاتی‌های خوراکی این منطقه هستند. زیورآلات دست ساز از صدف و سنگ‌ها، لباس‌های سنتی، پارچه‌‌های سوزن دوزی شده و … نیز از جمله صنایع‌دستی منطقه هرمز هستند که توسط زنان و مردان بومی و هنرمند جزیره هرمز ساخته می‌شوند.
توجه: خاک جزیره هرمز سوغاتی نیست!‍
با خریدن هر گونه کالایی که در آن خاک این جزیره استفاده شده است، به بخش زیادی از اکوسیستم هرمز آسیب می‌زنید. شیشه‌های رنگی که با خاک جزیره پر شدند شاید وسوسه انگیز باشند؛ اما بدانید که با خرید هر کالایی از این جنس، به نوادگان خود آسیب می‌زنید!

جزیره هرمز

اقامت در جزیره هرمز


مکانی که برای اقامت در جزیره هرمز انتخاب می‌کنید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا بخشی از سفر وابسته به محل اقامت است.
در جزیره هرمز، از هتل‌های چند ستاره خبری نیست! اما نسبت به چندین سال پیش امکانات خوبی در این جزیره فراهم شده است.
برای اقامت در جزیره هرمز چند انتخاب پیش روی خود دارید. می‌توانید برای اقامت به بندعباس یا جزیره قشم بروید یا چند شبی را مهمان اقامتگاه‌های بوم گردی، خانه‌های محلی، هاستل‌ها و کمپینگ در سواحل جزیره باشید.
برای اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی جزیره هرمز می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن جاباما مراجعه کنید؛ ما لیستی از بهترین اقامتگاه‌های این منطقه را برای شما گردآوری کردیم تا با خیال آسوده بتوانید انتخاب گسترده‌ای داشته باشید.

جاهای دیدنی جزیره هرمز


فصل سفر به هرمز پاییز یا زمستان است؛ درست در زمانی که سوزهای سرد و جان‌سوز مهمان سراسر ایران زمین شدند، جزیره هرمز با داشتن آب و هوایی معتدل میزبان مناسب و مهربانی است که با آغوش باز از همگان دعوت می‌کند به دیدنش بیایند.
این جزیره زیبا مملو از جاهای دیدنی است که در ادامه مقاله به گوشه‌ای از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.


قلعه پرتغالی‌ها


قلعه پرتغالی‌های هرمز در شمالی‌ترین نقطه این جزیره زیبا واقع شده است و قدمتش به ابتدای قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد.
این قلعه زیبا که امروزه بقایای آن به جای مانده است از جمله قلعه‌هایی است که مقر فرماندهی اشغال‌گران در جنوب ایران به شمار می‌آمده و در طی ۳۰ سال ساخته شده است!


دره رنگین کمان جزیره هرمز


یکی از مشهورترین جاذبه‌های جزیره هرمز چیزی جز دره رنگین کمان این جزیره نیست!
با پا گذاشتن به دل این دره زیبا انگار در دنیای دیگری قدم گذاشتید!

تنوع بی‌نظیر سنگ‌های کانی این منطقه چشم‌ها را به خود خیره می‌کند گویی که نقاش طبیعت تمامی رنگ‌ها را با هم و در دل این دره به کار برده است.
تا زمانی که به دیدار جزیره هرمز نروید و از نزدیک این دره باشکوه و خارق‌العاده را نبینید، هیچ‌کدام از تعاریف و تصاویری که می‌بینید به دلتان نخواهد نشست.

درست مانند مثال قدیمی شنیدن کی بود مانند دیدن!

دره مجسمه‌ها یا دره تندیس‌های هرمز


یکی از دیگر جاهای دیدنی جزیره هرمز که نفس را در سینه حبس می‌کند، دره تندیس‌های این جزیره است!
در این‌جا سنگواره‌های عظیم و قدیمی را خواهید دید که تخیلتان هر کدام از آن‌ها را به یک چشم می‌بیند.
بعضی از آن‌ها همانند اژدهایی تنومند هستند و بعضی دیگر همچون طاووسی زیبا که خرامان خرامان در پس چشمانتان پدیدار می‌شود.
اما اگر از ما بپرسید، جذاب‌ترین قسمت این جاذبه درست در انتهای آن قرار گرفته است. در انتهای این دره، پرتگاهی به ارتفاع ۴۰ متری از دریا وجود دارد که چشم‌انداز رویایی از تنگه هرمز را پدیدار می‌کند.

در اینجا چیزی جز آبی بی‌کران خلیج همیشه فارس وجود ندارد.

هرمز

دره سکوت

یکی از دیگر دره‌های جزیره هرمز، دره سکوت است. این دره زیبا و دوست‌داشتنی از بلورهای نمکی تشکیل شده است.
البته که نام‌های دیگری نیز از این دره وجود دارند و بعضی‌ها آن را به دره انرژی نیز می‌شناسند؛ زیرا طبق آخرین تحقیقات علمی، ذرات تشکیل‌دهنده بلورهای نمک دارای ذرات باردار هستند و وقتی خورشید به این سنگ‌ها می‌تابد در آن‌ها انرژی خالصی تولید می‌شود.
چنین یونیزاسیون طبیعی شارژ الکتریکی به وجود می‌آورد که در مجاورت بدن انسان منجر به آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن، قلب، غدد فوق کلیوی و تیروئید می‌شود.
کف این دره، رودخانه‌ای قرار دارد که به خاطر بلورهای نمک، رنگ‌های طلایی و نارنجی در آن به رقص و آواز در می‌آیند. جدایی از این جاذبه یک گنبد قدیمی نیز در این منطقه یافت می‌شود که به الهه فیروزه‌ای معروف است و هر آن‌چه از زیبایی‌های این الهه بگوییم کم است.


فرش هرمز


هر سال در واقع بهتر است بگوییم پیش از آن که این ویروس نحس مهمان خانه‌هایمان شود؛ محلی‌های جزیره هرمز، در جشنواره سالانه با خاک زیبای این منطقه، طرح‌ها و نقش‌های متنوعی را بر روی بستر ساحل این جزیره می‌کشیدند.
این نقش‌ها شامل نقوش پوشاک زنانه، تصاویری از قلعه پرتغالی ها و نماد موسیقی بومی و سازهای محلی و … می‌شود که به فرش هرمز معروف است.

جزیره هرمز

سواحل جزیره هرمز


هرمز، جزیره ساحل‌هاست! فرقس نمی‌کند که تا به حال به کدام یک از جزایر زیبای خلیج فارس سر زده باشید، سواحل هرمز با تمامی آن‌‌ها متفاوت است.
ساحل مفنق، ساحل تک درخت، ساحل لاک پشت‌ها و … همگی جز سواحل زیبای این جزیره زیبا هستند که هر کدام با طیف رنگی خاک‌های مخصوص به خود شما را غافلگیر می‌کنند.

بهترین فصل برای سفر به جزیره هرمز


جزیره هرمز سرزمینی است که هوای گرم و مرطوب مهمان همیشگی آن است به همین خاطر حتی در دل سردترین فصل سال نیز آب و هوایش معتدل است. تیر تا اواسط مهرماه، گرم‌ترین زمانی است که در جزیره وجود دارد و در دی و بهمن سردترین روزهای سال مهمان جزیره می‌شوند و آب و هوای آن را تا حد زیادی معتدل می‌کنند.
بهترین زمان سفر به هرمز از اوایل زمستان تا اوایل بهار است.
بهار نیز چون آغاز سال نو محسوب می‌شود؛ جزیره هرمز مملو از گردشگرانی می‌شود که از سراسر ایران زمین به دیدارش می‌آیند. البته سفر به هرمز و در این فصل به کسانی که طرفدار شلوغی‌های نوروزی نیستند، توصیه نمی‌شود.
تابستان هم که با وجود گرمای زیادش، حتی اهالی جزیره را نیز فراری می‌دهد!
پاییز که می‌رسد، آب و هوای جزیره هرمز رو به خنکی می‌رود و از اواسط آبان‌ماه گردشگران را به خود فرا می‌خواند.
زمستان هم که سوگلی فصول جزیره هرمز است!

آب و هوا به حدی معتدل و بهاری می‌شود که با سفر به این جزیره دلتان نمی‌خواهد به دیار خود بازگردید.
لازم به ذکر است که حتی مهاجرت پرندگان و لاکپشت‌ها نیز در این فصل اتفاق می‌افتد. پس اگر به این جزیره سفر کردید، حواستان به این مسافران مهربان باشد مبادا خدایی نکرده ناخواسته اذیتشان کنید.

جزیره هرمز

تفریحات جزیره هرمز


جزیره هرمز تفریحات فراوانی دارد. از شکم‌گردی و سر زدن به جاهای دیدنی هرمز گرفته تا ورزش‌های هیجان انگیز آبی. در ادامه این مقاله گوشه‌ای از این تفریحات را برای شما ذکر کردیم.

غواصی در دل آب‌های خلیج فارس


در جزیره هرمز مدرسه غواصی وجود دارد که در دو سطح مبتدی و پیشرفته، کلاس‌های متنوع غواصی برگزار می‌کنند تا علاقه‌مندان بتوانند با رزرو تورهای غواصی به دیدن زیبایی‌های دنیای زیر آب بروند.


دوچرخه سواری


در حوالی قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز، می‌توانید با کرایه دوچرخه، دور تا دور جزیره را بگردید و از دیدن جاذبه‌های آن لذت ببرید و هم ورزشی کنید.

قایق سواری


قایق‌سواری نیز یکی از تفریحات دلپذیر جزیره هرمز است. در این جزیره با توافق با یکی از قایق‌هایی که در اسکله وجود دارد می‌توانید کل جزیره را بگردید و نگاهی به سواحل جزیره هرمز بیاندازید.


نقش حنای جنوبی


یکی از زیباترین یادگاری‌هایی که می‌تواند تا مدت زمان زیادی مهمان شما باشد، نقش حنایی است که توسط زنان هنرمند این جزیره و به صورت بداهه بر تن شما نقش می‌بندد.
خلاقیت این مردمان غیور را می‌توان در دانه به دانه این نقوش دید. اگر خوب به این نقوش پر پیچ و خم برسید و تا ۲ الی ۳ هفته بر روی پوست شما می‌مانند و پس بازگشت از سفر تداعی کننده خاطرات خوب سفر هستند.

حمل و نقل درون شهری هرمز


برای گشت زدن در جزیره هرمز دوست داشتنی راه‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم.
پیاده‌روی: با انتخاب گزینه پیاده‌روی در کمتر از ۹ ساعت می‌توانید کل جزیره را ببینید.
دوچرخه‌سواری:

دوچرخه‌سواری از آن گزینه‌های جذابی است که در مدت ۶ تا ۷ ساعت این امکان را به شما می‌دهد تا از اکثر جاهای دیدنی هرمز، دیدن کنید.
خودروهای سواری و ون‌ها:

تعداد خودروهای جزیره زیاد نیست؛ اما برای فرار از گرما و رطوبت گزینه مناسب و صد البته گرانی محسوب می‌شوند.

سفر به جزیره هرمز با خیالی آسوده


در این مقاله تمامی سعیمان را کردیم تا با شما را با این جزیره دوست‌داشتنی بیشتر آشنا کنید. اگر قصد سفر به این جزیره زیبا را دارید می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن جاباما، اقامتگاهی انتخاب کنید.

راستی شما به جزیره هرمز سر زدید؟ از چه جاذبه‌هایی دیدن کردید؟ با ما تجربه‌هایتان را به اشتراک بگذارید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن