جاباما

سفر به جزیره هنگام به روایت تصویر و تاریخ!

صحبت از دریا و ساحل که می‌‌شود، بی‌درنگ یاد سواحل شمالی کشور و دریای خزر می‌افتیم. آب و هوای مطبوع نوار شمالی کشور باعث شده این منطقه مقصد پرطرفداری برای گردشگران باشد. اما سواحل جنوبی کشور هم کمتر از سواحل شمالی زیبا نیستند و فصل‌های پاییز و زمستان هوای مطبوع و زیبایی خاص و منحصربه‌فرد سواحل جنوبی می‌تواند هوش از سرتان ببرد. جزیره هنگام جزو مناطقی است که اخیرا شهرت آن عالم‌گیر شده و تبدیل به مقصد بسیاری از گردشگران شده است. اگر درمورد بهترین زمان سفر به هنگام و فاصله هنگام تا قشم چیزی نمی‌دانید با ما همراه شوید تا بیشتر در مورد دیدنی های جزیره هنگام و ساحل نقره ای آن صحبت کنیم:

جزیره هنگام کجاست؟

جزیره هنگام یکی از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است و وسعتی حدود ۵۰ کیلومتر مربع دارد. جزیره هنگام در استان هرمزگان و جنوب جزیره قشم قرار دارد. جزیره هنگام از دهستان‌های جزیره قشم است و مرکز آن روستای ماشی یا هنگام جدید است. دیگر روستاهای هنگام جزیره هنگام غیل و هنگام قدیم هستند. همچنین این جزیره در دو کیلومتری جنوب شرقی قشم قرار گرفته و نه کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض دارد و به شکل مخروطی ناقص است.

بهترین زمان سفر به هنگام

وجه تسمیه جزیره هنگام

در گذشته به هنگام هنجام یا هنیام هم گفته می‌شد. هنگام در پارسی باستان به معنی وقت، زمان و گاه است و از دو واژه‌ی هن و گام تشکیل شده است.

تاریخچه جزیره هنگام

خلیج فارس و تنگه هرمز از گذشته اهمیت زیادی داشته‌اند و کشورهای زیادی رویای تسلط بر این منطقه را در سر می‌پروانده‌اند و حتی مدتی هم مسلط بودند. هنگام جزو جزایری است که در طول تاریخ چندباری دست به دست شده و ورود و خروج قوم‌های متعددی را شاهد بوده است.

در دوران صفویان، پرتغالی‌ها مدتی بر این جزیره و جزایر اطراف مسلط بودند. در دوران قاجار چشم انگلیسی‌های به این جزیره بود و آن را اشغال کرده بودند. دولت انگلیس در ظاهر حاکمیت ایران بر این جزیره را قبول داشت اما با حضور نظامی مانع از فعالیت ایران در جزیره هنگام می‌شد. به جز حضور نظامی، انگلیس از نافرمانی شیخ هنگام و ادعای سلطان مسقط برای تصرف هنگام هم پشتیبانی می‌کرد.

با شروع سلطنت رضا شاه پهلوی، پس‌گیری جزیره هنگام کلید خورد و در سال ۱۳۰۷ سه کشتی نظامی به نام‌های گیلان، آذربایجان و پهلوی به طرف هنگام حرکت کردند. سفارت انگلیس از ایران درخواست کرد از مسئله خروج نظامیان انگلیس از هنگام صرف‌نظر کند اما ایران این خواسته را نپذیرفت و در نهایت ایران توانست دوباره بر این جزیره حاکم شود.

روستاهای فعلی جزیره هنگام

جزیره هنگام از سه روستا تشکیل می‌شود:

 • روستای هنگام نو: این روستا ساحل شنی دارد و برای پهلو گرفتن قایق‌ها مناسب است. این روستا تاسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه آب شیرین‌کن، دفتر پست و مدرسه هم دارد.
 • روستای غیل: روستای میانی و بین روستاهای هنگام نو و هنگام قدیم قرار دارد. این روستا در گودی قرار گرفته و آب زیادی در آن جمع می‌شود و اصلا به همین دلیل غیل نام دارد.
 • روستای هنگام قدیم: این روستا نسبت به دو روستای دیگر جمعیت کمتری دارد و بیشتر خانه‌ها در این روستا خالی هستند. به گفته محلی‌ها ساکنان این روستا به دلیل اختلافات قومی و درگیری با سایر ساکنان، جزیره را ترک کرده‌اند و به کشورهای عربی رفته‌اند. شغل اصلی اهالی روستای هنگام قدیم ماهی‌گیری و صید کوسه است.

حالا برویم با دیدنی های جزیره هنگام بیشتر آشنا شویم، آماده باشید که به وجد بیایید!

فاصله هنگام تا قشم

جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی روستای هنگام

به جز طبیعت زیبا و دلربا، جزیره هنگام جاذبه‌های گردشگری دیگری هم دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

ساحل هنگام

تماشای ساحل تمیز و زیبای هنگام که با امواج نیلگون احاطه شده یکی از بهترین تجربه‌هایی است که هر آدمی می‌تواند کسب کند. هم سواحل صخره‌ای و هم سواحل شنی در جزیره هنگام دیدنی هستند و نوار ساحل ۵۰ کیلومتری به شما امکان دیدن تصویرهای متعددی از دریا را می‌دهد.

همچنین در برخی اوقات سال، ساحل جزیره هنگام، شب‌‌ها، رنگ آب، آبی درخشان می‌شود. فیتوپلانکتون‌های دریایی این رنگ را ایجاد می‌کنند، این آبزیان ریز، وقتی ناآرام شوند، از خود نور ساطع می‌کنند و باعث می شوند موج‌ها و ماسه‌های ساحل بدرخشند. این اولین دیدنی جزیره هنگام است که شما را به وجد خواهد آورد.

اگر در حال قشم گردی هستید، البته که هنگام یکی از زیباترین جاهای قشم است اما در مجله جاباما می‌توانید فهرستی کامل از بهترین دیدنی های قشم را داشته باشید و سفرتان را کامل کنید.

ساحل نقره ای هنگام

جزیره‌های جنوبی کشور به دلیل اقلیم، زیبایی منحصر به‌فردی دارند که چشم از تماشای آن سیر نمی‌شود. شن‌های براق ساحل مرجانی جزیره هنگام هم نمایی زیبا و یکتا به جزیره داده است که با نزدیک شدن به جزیره خودنمایی می‌کنند. کانی‌های درخشان میان ماسه‌های براق ساحل را درخشان جلوه می‌دهند و تلالویی نقره‌فام ایجاد می‌کنند که باعث شده ساحل نقره ای هنگام به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام مشهور شود. به دلیل آسیب‌های گردشگران در سال‌های اخیر باعث محدودیت ورود به ساحل نقره ای هنگام شده و می‌توانید با قایق از کنار این ساحل عبور کنید.

ساحل نقره ای هنگام

تاسیسات بندری انگلیسی‌ها

همان‌طور که گفتیم انگلیسی‌ها مدتی بر جزیره هنگام تسلط داشتند و در مدت اقامت در جزیره، بناهای مسکونی و تاسیساتی ساختند. همچنین در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی از جاسک به هنگام ساختند تا بتوانند ارتباط را سریع‌تر کنند. داشتن ساحل‌های مناسب برای پهل.گیری کشتی‌ها، چاه‌های آب شیرین و قرار گرفتن در منطقه‌ای استراتژیک باعث اهمیت جزیره هنگام برای انگلیسی‌ها شده بود. حالا این میراث تاریخی در لیست دیدنی های جزیره هنگام جای گرفته‌اند.

جزیره هنگام

کشتی پرتغالی

کشتی به گل‌نشسته پرتغالی یادگار حضور آن‌ها در ایران و یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام است.

کشتی پرتغالی ها هنگام

بازار هنگام

بازار هنگام با مصالح بومی درست شده و کاملا محلی و سنتی است. به همین دلیل این بازار بسیار دیدنی است و فروشندگان هم با لباس محلی پذیرای شما هستند. در بازار هنگام می‌توانید با مردم خون‌گرم جزیره بیشتر آشنا شوید و داستان‌های‌شان را از دریا بشنوید.

اگر اهل بازارگردی هستید، پس حتما دوست دارید یک لیست از بهترین بازارهای قشم همراه با آدرس و جزییات را داشته باشید و خبر خوب اینکه این لیست را می‌توانید در مجله جاباما بخوانید.

بازار هنگام

سنگ مادر و دختر

در هرجای دنیا تپه، کوه، دشت و هر مظهر دیگری از طبیعت که شکلی انسانی یا حیوانی داشته باشد داستانی هم به دنبالش می‌آید. سنگواره‌ای به شکل مادر و دختر که در روستای غیل وجود دارد هم با شکل عجیبش با داستانی همراه شده است. بومیان می‌گویند روزی مادر و دختری از دست تعقیب‌کنندگان زورگوی زمان‌شان فرار می‌کردند و به درگاه خداوند دعا کردند نجات پیدا کنند. خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل کرد و به این ترتیب نجات پیدا کردند.

دیدنی های جزیره هنگام

طراحی با حنا

یکی از کارهای جذابی که می‌توانید در سفر به هنگام بکنید طراحی دست با حنا است. زنان محلی در کشیدن نقش و گل با حنا مهارت دارند و می‌توانند روی دست‌تان طرحی زیبا بکشند که تا مدتی یادگار سفر به این جزیره و ساحل نقره ای هنگام باشد. یکی از دیدنی های جذاب جزیره هنگام همین هنر دست زنان محلی است که می‌توانید تا مدت‌ها همراهتان به یادگار داشته باشید.

اینجا بگوییم که اگر عازم سفر به قشم هستید، در جاباما گزینه‌های مختلفی برای اقامت دارید اما یکی از بهترین‌هایشان برای کسانی که یک سفر راحت و آرام می‌خواهند، هتل است. در مجله جاباما بهترین هتل های قشم را از هر نظر بررسی کرده‌ایم.

طراحی با حنا در قشم

خاک سرخ

اگرچه جزیره هرمز به خاک سرخش مشهور است اما این خاک در جزیره هنگام هم پیدا می‌شود. به جز زیبایی بصری، این خاک در پخت خوراکی‌ها و برای تزئین ساختمان‌ها هم استفاده می‌شود. با خاک قرمز که «گلک» نام دارد نانی محلی به نام «سوراغ» می‌پزند که چشیدن آن را از دست ندهید.

ساحل جزیره هنگام

حیات وحش جزیره هنگام

تماشای دلفین‌ها

دلفین‌ها جزو موجودات دریایی باهوش هستند که از هنرنمایی آن‌ها شنیده‌ایم یا حتی ممکن است دیده باشیم. با رسیدن پاییز دلفین‌ها به نزدیکی هنگام می‌رسند و تا میانه اردیبهشت هم در این منطقه می‌مانند و می‌توانید زیبایی‌های این حیوانات دوست‌داشتنی را از نزدیک ببینید.

اگر از اسکله کندالو به سمت هنگام حرکت کنید می‌توانید شنای گروهی و با نظم دلفین‌ها را ببینید که با باله‌های خاکستری برای شما دلبری می‌کنند. این مورد یکی از دیدنی های کمیاب جزیره هرمز است که اگر خوش‌شانس باشید نسیبتان می‌شود!

دلفین‌ها در جزیره هنگام

آکواریومی به بزرگی خلیج فارس

قسمتی در اطراف جزیره هنگام وجود دارد که به نام آکواریوم طبیعی شناخته می‌شود. این نام به دلیل وجود ماهی‌های رنگارنگی که شنا می‌کنند به این قسمت از جزیره داده شده است. شفافیت آب به کمک بازدیدکنندگان آمده و می‌توان ماهی‌های زیبا و رنگارنگ را در آبی شفاف و زلال تماشا کرد. به جز ماهی‌ها خرچنگ‌ها هم روی صخره‌ها دیده می‌شوند و باید مراقب‌شان باشید.

اکواریوم جزیره هنگام

لاک‌پشت پوزه عقابی

لاک‌پشت پوزه عقابی یکی از انواع کمیاب و در حال انقراض لاک‌پشت‌ها است. وزن لاک‌پشت عقابی به ۸۰ کیلوگرم و طول آن به یک متر می‌رسد. فصل تخم‌گذاری این لاک‌پشت از میانه اسفند تا اردیبهشت ماه است. در سال‌های اخیر این لاک‌پشت بیشتر در جزیره‌های «نخیلو» و «ام‌الکرم» بوشهر، قشم، هندورابی، هنگام و هرمز دیده شده است.

دیدنی های جزیره هنگام قشم

آهوی تیزپای هنگام، جبیر

جبیر یکی از انواع آهوهای بومی شبه قاره هند و ایران است و در کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و ایران زندگی می‌کند. جیبر مناطق گرم و بیابانی را به عنوان محل زندگی انتخاب می‌کند.

جبیر نسبت به آهو ظریف‌تر و لاغرتر است، نر و ماده آن هر دو شاخ دارند و گوش و دم آن معمولا از آهو بلندتر است. همچنین جبیر آب موردنیازش را از گیاهان تامین می‌کند. جبیر با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌دود و از انسان‌ها فراری است بنابراین اگر شانس‌تان بزند ممکن است یکی از انواع این حیوان را ببینید.

آهوی جبیر

خاردم مصری

خاردم مصری خزنده‌ای از خانواده سوسمار است که اندازه جنس نر آن به ۷۶ سانتیمتر می‌رسد. در گذشته اعراب از گوشت این خزنده برای خوردن استفاده می‌کردند. امروز دیگر کمتر کسی از گوشت این حیوان برای تغذیه استفاده می‌کند اما اعراب چرم ساخته‌شده از پوست آن را مرغوب‌ترین نوع چرم می‌دانند.

خاردم‌های مصری در جهان کم شده‌اند و در معرض انقراض هستند و جزیره هنگام یکی از معدود زیستگاه‌های آن‌ها است.

در هنگام چه بخوریم؟

امتحان کردن غذاهای محلی از بهترین تجربه‌هایی است که در سفر نصیب هر کس می‌شود. در سفر به جزیره هنگام این تجربه را از دست ندهید و حتما غذاهای محلی که با ادویه‌ها و سبزیجات محلی پخته شده‌اند و طعم و رنگی خاص این جزیره را دارند امتحان کنید. سمبوسه هم میان‌وعده‌ای است که نباید از دستش بدهید.

غذاهای محلی شاید از دیدنی های معروف جزیره هنگام نباشند اما از چشیدنی‌های مشهور ایرانند که مزه‌شان را فراموش نخواهید کرد.

بهترین زمان سفر به هنگام

چگونه به هنگام برویم و فاصله هنگام تا قشم چه‌قدر است؟

تمام راه‌ها به جزیره هنگام به قشم ختم می‌شود! یعنی ابتدا باید به جزیره قشم بروید و از آنجا راهی هنگام شوید. برای سفر به قشم و طی کردن فاصله هنگام تا قشم چند راه دارید:

 • از طریق هواپیما به قشم سفر کنید و سپس به بندر کندالو بروید. فاصله فرودگاه تا بندر کندالو ۱۰ کیلومتر است.
 • با هواپیما یا قطار به بندرعباس بروید، سپس در اسکله شهید حقانی اتوبوس‌های دریایی که شما را به قشم می‌رسانند را سوار شوید.
 • با خودروی شخصی به بندعباس بروید و از آنجا به اسکله بندر پل بروید. فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل ۱۲۰ کیلومتر است و حدود ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه زمان می‌برد تا به اسکله برسید. در اسکله بلیط لندینگ کرافت تهیه کنید و ماشین‌تان را سوار لندینگ کرافت کنید و به بندر لافت در قشم ببرید. بعد در قشم از بندر لافت به اسکله کندالو بروید. فاصله بندر لافت تا اسکله کندالو حدود ۴۲ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه زمان می‌برد.

پس از رسیدن به قشم باید به روستای شیب دراز بروید و از اسکله شیب دراز یا کندالو با شناور فاصله هنگام تا قشم را طی کنید. شناورهای بین این دو جزیره تردد روزانه دارند.

بهترین زمان سفر به هنگام

بهترین زمان سفر به هنگام مثل سایر مناطق جنوبی کشور در فصل‌های پاییز و زمستان است. پاییز و زمستان هوا در هنگام مطبوع است و گرما شما را آزار نمی‌دهد. علاوه بر این، دلفین‌ها از پاییز تا اردیبهشت مهمان هنگام هستند و بهترین زمان سفر به هنگام این دو فصل است.

از جزیره هنگام سوغات چه بخریم؟

دست‌سازه‌های محلی که از صدف ساخته شده، محصولات دریایی مثل روغن کوسه و انواع ادویه‌های محلی سوغاتی هستند که می‌توانید از هنگام تهیه کنید.

سوغات جزیره هنگام

کوتاه درمورد جزیره هنگام

 • جزیره هنگام در جنوب ایران و در خلیج فارس قرار دارد و جزو استان هرمزگان است و از شهرستان‌های قشم محسوب می‌شود.
 • دیدنی‌های جزیره هنگام کم نیست و ساحل نقره ای هنگام، بازار، سنگ مادر و دختر و … از دیدنی‌های این روستا هستند.
 • حیات وحش جزیره هنگام هم بسیار جالب توجه است و از دلفین‌ها تا آهو را می‌توان در این جزیره دید.
 • هنگام جزو جزایر استراتژیک و مورد توجه دیگر کشورها بوده است و انگلیس و پرتغال هرکدام مدتی آن را تصرف کرده بودند.
 • بهترین زمان سفر به هنگام از اوایل پاییز تا اواسط اردیبهشت است، هوا در این زمان مطبوع و دلفین‌ها نزدیک به ساحل هنگام هستند.
 • در بازدید از هنگام بازار سنتی آن را فراموش نکنید. می‌توانید سوغات را هم از این بازار تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن