استان‌های شمالی کشور همیشه نمونه‌ای از جاذبه‌های طبیعی برای شگفتی ما دارند، مثلا همین دریاچه فراخین که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.


با وجود اینکه تصور می‌کنیم همه جاهای دیدنی مازندران و گیلان را رفته‌ایم باز جاذبه‌ گردشگری را می‌بینیم که هنوز از آن بازدید نکرده‌ایم. جاذبه‌هایی که در مسیری سخت قرار گرفته‌اند ولی وقتی به آن‌ها می‌رسید خستگی راه از تنتان خارج می‌شود.


دریاچه فراخین یکی از آن جاهای دیدنی نوشهر است که کمتر کسی برای دیدن آن اقدام کرده و به همین دلیل نیز هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است. از تهران تا این دریاچه حدود 3 الی 4 ساعت زمان می‌برد و بنابراین سفری طولانی نخواهید داشت و می‌توانید یک روز کامل از زیبایی‌های این دریاچه لذت ببرید.


عکس دریاچه فراخین

دریاچه فراخین در کجا قرار دارد؟


دریاچه فراخین مازندران یکی از بکرترین دریاچه‌هایی است که بعد از روستای ویسر و در نزدیکی روستای کندلوس واقع شده است. کمی که از نوشهر فاصله بگیرید درست پشت درختان تنومند جنگل‌های سرسبز این منطقه، دریاچه‌ای وجود دارد که مدتی است میزبان گردشگران از سراسر ایران است.


با توجه به اینکه فراخین چندان هم از تهران دور نیست و با 3 ساعت رانندگی به این منطقه زیبا می‌رسید بنابراین طبیعت بکر این منطقه انتخاب بسیار خوبی برای روزهای تعطیل خواهد بود.


اما این موضوع را در نظر داشته باشید که مسیر این دریاچه چندان هم ساده نیست و به دلیل خاکی بودن نمی‌توان در تمام فصول سال از آن بازدید کرد.


تالاب فراخین که به آن دریاچه بهشت مازندران نیز گفته می‌شود در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا قرار گرفته و طولی حدود 130 متر و عرضی حدود 35 متر دارد. مساحت این دریاچه بکر و زیبا حدود نیم هکتار بوده و در میان جاده جنگلی نوشهر واقع شده است.


دو منبع اصلی، آب دریاچه را تأمین می‌کنند که یکی چشمه‌ای در بالادست دریاچه است و دیگری بارش باران و برف در فصل پاییز و زمستان و گاهی بهار خواهد بود.


اگر تاکنون فرصت بازدید از این دریاچه را نداشتید خیلی هم عجیب نخواهد بود چون تا همین چند سال پیش کسی از وجود این دریاچه خبر نداشت و علت آن نیز پُر پیچ و خم بودن مسیر دسترسی به دریاچه است.


دورتادور دریاچه جنگلی فراخین را درختان سرسبز و انبوه پوشانده‌اند و این دریاچه مانند زمردی در میان جنگل می‌درخشد.


جالب است بدانید که انبوه درختان اجازه نمی‌دهند به راحتی آسمان را ببینید و شاید تنها محلی که بتوانید به راحتی آسمان آبی را ببینید روی دریاچه باشد.آدرس دریاچه فراخین


استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، روستای ویسر


دریاچه فراخین روی نقشهمسیر دسترسی به دریاچه فراخین


دریاچه زیبای فراخین د بخش کجور روستای دل‌انگیز ویسر واقع شده است. برای دیدن این دریاچه زیبا؛ اگر مبداتان تهران باشد، باید جاده چالوس را در پیش بگیرد.


در طی مسیر بعد از گذر از مرزن آباد در سمت راست خود به کمربندی چالوس به نوشهر می‌رسید و باید از روستا‌های دلسم و ویسر عبور کنید.


در انتهای مسیر خود به یک جاده خاکی می‌رسید. پس از عبور از یک رودخانه کم عمق، به دریاچه فراخین می‌رسید و این دریاچه پیچ و خم فراوانی دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک بلد راه استفاده کنید.


اگر به نوشهر نزدیک‌تر هستید، باید از سمت چالوس وارد کمربندی نوشهر شوید و به‌سمت فرعی جاده معدن نوشهر بروید. بعد از حدود ۲۰ کیلومتر در دل جنگل به دریاچه فراخین می‌رسید.


مسیر دقیق فراخین مازندران از تهران


برای دسترسی به دریاچه فراخین مازندارن از تهران باید به سمت چالوس حرکت کنید. وقت از مرزن‌آباد رد شدید تازه تابلوهای راهنما را می‌بینید. در نتیجه به دنبال تابلوی فرعی کجور بگردید. زمانی‌ که فرعی کجور را دیدید وارد فرعی شوید از اینجا به بعد حدود 40 دقیقه در راه خواهید بود تا به دریاچه فراخین برسید.


در فرعی بخش کجور ابتدا به روستای "دلسم" و سپس "ویسر" می‌رسید. بعد از روستای ویسر باید وارد یک فرعی خاکی شوید که ارتفاع آن پایین‌تر از جاده اصلی است.


این فرعی آسفالت نشده بنابراین باید با احتیاط رانندگی کنید. اگر در فصل پاییز و زمستان یا بهار و زمانی که باران زده است وارد این جاده شوید، احتمال گیر کردن در گِل‌ولای جاده وجود دارد.


با توجه به سخت بودن این مسیر برای خودروهای عادی، بهتر است برای ورود به این جاده از ماشین‌های شاسی‌بلند یا آفرود استفاده کنید. باید بدانید که دریاچه فراخین نوشهر از این جاده خاکی دیده نمی‌شود بنابراین برای یافتن دریاچه لازم است از راهنمایی افراد محلی کمک بگیرید.


اگر مایل هستید می‌توانید این بخش از مسیر را پیاده‌روی کرده یا دوچرخه سواری کنید. خیلی از گردشگران مسیر دریاچه فراخین از تهران تا جاده خاکی بعد از روستای ویسر را آمده و سپس مسیر جاده خاکی تا دریاچه فراخین با دوچرخه طی می‌می‌کنند.


روشی که برای دسترسی از تهران به دریاچه فراخین ارائه کردیم در واقع می‌تواند راهنمای سفر نوشهر شما باشد با این تفاوت که مقصد، دریاچه فراخین است.


برای کسانی که شمال می‌روند پیشنهاد مطلب ویژه ما این مطلب در مورد بکرترین و خلوت ترین جاهای دیدنی شمال است!


راهنمای سفر نوشهر

مسیر رسیدن به دریاچه فراخین با دوچرخه


همان‌طور که اشاره کردیم مسیر جاده خاکی پس از روستای ویسر تا دریاچه فراخین بسیار سخت است و برای عبور راحت از آن نیازمند ماشین آفرود هستید. اما می‌توانید خودروی خود را کنار جاده پارک کرده و سپس مسیر جاده خاکی تا دریاچه را با دوچرخه طی کنید.


به این ترتیب در هر فصلی از سال به‌راحتی می‌توانید به دریاچه برسید و دیگر نگران گیر کردن چرخ‌های خودروی خود در گِل‌ولای نخواهید بود. اما فراموش نکنید که تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.


تفریحات دریاچه فراخین نوشهر


دریاچه فراخین نیز مانند دیگر دریاچه‌های کشور دارای تفریحات اولیه‌ای است که می‌توانید به‌عنوان گردشگر آن‌ها را انجام دهید. در حال حاضر امکانات رفاهی و تفریحی برای دریاچه در نظر گرفته نشده است و در نتیجه تفریحاتی که می‌توانید انجام دهید محدود به موارد زیر خواهد بود.


پیش از هر چیز اگر اهل دریاچه گردی و جاذبه های طبیعی هستید، به شما بازدید از دریاچه سقالکسار را هم توصیه می‌کنیم که رازآلود و جذاب است!


دوچرخه سواری


دوچرخه سواری یکی از بهترین روش‌ها برای عبور از جاده خاکی و پُر پیچ‌وخم دریاچه فراخین است. چون در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان و همین‌طور بهار، بارش باران باعث لغزندگی جاده‌های خاکی می‌شود و خودرو به‌عنوان یک وسیله نقلیه سنگین ممکن است در گِل‌ولای گیر کند، وسیله‌ای مانند دوچرخه بهترین انتخاب برای طی کردن مسیر جاده خاکی دریاچه است. به این ترتیب هم در گل‌ولای گیر نمی‌کنید و همین اینکه از زیبایی‌های مسیر لذت می‌برید.


تصاویر دریاچه فراخین

قایق بادی


یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی که می‌توانید در دریاچه فراخین تجربه کنید، قایق سواری است. البته هنوز امکانات اولیه برای قایق سواری فراهم نیست و نمی‌توانید از قایق پارویی یا پدالی استفاده کنید اما اگر قایق بادی همراه داشته باشید، قایق سواری به یکی از بهترین تفریحات شما در این دریاچه تبدیل خواهد شد.


پیاده روی


اگر دوچرخه همراه ندارید می‌توانید مسیر رسیدن به دریاچه یعنی جاده خاکی را پیاده‌روی کنید. این مسیر بسیار زیبا است و زمان زیادی از شما نخواهد گرفت بنابراین برای لذت بردن از طبیعتی بکر هم که شده مدتی از زمان استراحت خود در اطراف دریاچه را به قدم زدن اختصاص دهید تا با زیبایی‌های این منطقه بیشتر آشنا شوید.


عکاسی


به دلیل زیبایی‌های منحصربه‌فرد و نفس‌گیر دریاچه فراخین و وجود انبوه درختانی که دریاچه را احاطه کرده‌اند، بهترین فرصت برای عکاسی خواهد بود.


اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید مسحور زیبایی‌های دریاچه خواهید شد چرا که درختان اطراف آن به رنگ‌های قرمز و نارنجی و زرد درآمده و سطح زمین و روی دریاچه را از برگ‌های رنگین پُر کرده‌اند. تصویری که از این منظره با دوربین خود ثبت می‌کنید همچون یک تابلوی نقاشی خواهد بود.پیک نیک


یکی از اولین تفریحاتی که می‌توانید در دریاچه فراخین تجربه کنید، پیک نیک یا کمپ زدن است. در این منطقه جا برای کمپ زدن زیاد است و می‌توانید در کنار دریاچه بساط پیک‌نیک را راه بیاندازید.


فقط حواستان به درختان و طبیعت اطراف باشد تا به خاطر زدن چادر و روشن کردن آتش آسیب نبینند.


جاذبه های نزدیک به دریاچه فراخین در سفر به نوشهر


در سفر به نوشهر و دریاچه فراخین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی بسیاری غیر از دریاچه وجود دارد که در سفر می‌توانید آن‌ها را ببینید. وقتی تصاویر دریاچه فراخین را ببینید عاشق این منطقه و طبیعت آن خواهید شد و نمی‌توانید لحظه‌ای برای دیدن زیبایی‌های اطراف آن غفلت کنید.


آبشار دانرو مازندران

آبشار دارنو


آبشار دارنو یکی از 7 آبشار کوچک و بزرگی است که در محدوده دریاچه فراخین قرار دارد. دانرو حدود 25 متر ارتفاع دارد و بلندترین آبشار در میان 7 آبشاری است که به آن اشاره کردیم. از میان 7 آبشار بزرگ و کوچک این منطقه آبشار دانرو دومین و اصلی‌ترین آبشار است.


بهترین زمان سفر به آبشار دانرو، فصل بهار و تابستان است البته تا قبل از شروع بارندگی‌های پاییزی نیز می‌توانید از این منطقه بازدید کنید. بعد از آن هوا به شدت سرد خواهد شد و این منطقه به دلیل وجود آبشار و ریزش آب سردتر از مناطق دیگر خواهد بود.


مسیر رسیدن به دارنو


برای رسیدن به آبشار دانرو از کمربندی نوشهر به سمت جاده معدن سنگ حرکت کرده و سپس مسیر دریاچه فراخین را در پیش بگیرید تا به یک دوراهی برسید. وارد مسیر سمت راست شوید تا به آبشار برسید.روستای کندلوس


روستای کندلوس یکی از روستاهای قدیمی و معروف ایران است که در فاصله 7 کیلومتری بعد از مرزن آباد واقع شده است.


این روستا قدمتی چند هزار ساله دارد و به همین دلیل نیز یکی از مهم‌ترین روستاهای کشور محسوب می‌شود. کوچه‌های زیبای کندلوس سنگ‌فرش شده‌اند و خانه‌های کاه‌گلی قدیمی شما را به سفر در زمان دعوت می‌کنند.


مسیر دسترسی به کندلوس


حدود 7 کیلومتر که از مزرن آباد دور شوید به یک دوراهی می‌رسید که دوراهی "دوآب" به سمت کجور در جاده چالوس است. در مسیر به پل رودخانه جاده چالوس که رسیدید وارد جاده آسفالته شوید. از اینجا به بعد حدود 40 کیلومتر که رانندگی کنید به روستای کندلوس می‌رسید.


دریاچه ارواح

دریاچه ارواح


در فاصله 12 کیلومتری از شهر نوشهر، دریاچه‌ای وجود دارد که به آن دریاچه "ممرز" یا دریاچه "ارواح" گفته می‌شود. این دریاچه زیبا اما عجیب در دل جنگل قرار گرفته و به دلیل وجود تنه‌های درخت‌های خشک شده که در میان آب قرار گرفته‌اند مرموز به نظر می‌رسد و به همین دلیل نیز به آن دریاچه ارواح می‌گویند.


مسیر دسترسی به دریاچه ارواح


برای رسیدن به دریاچه ارواح باید از مسیر نور به سمت نوشهر بروید و در کیلومتر 12 نوشهر از جاده ونوش گذشته و سپس وارد جاده فرعی روستای صلاح الدین کلای سفلی و چلندر شوید.


بعد از اینکه از روستا بگذرید، محیط‌بانی منطقه را خواهید دید در این مرحله برای ورود به دریاچه ارواح باید با مسئولان منطقه هماهنگ کنید. از محیط‌بانی که رد شوید باید جاده شمالی را به مسافت 10 کیلومتر ادامه دهید تا تابلوی دشت و بند ممرز را ببینید. در اینجا باید وارد جاده فرعی شوید تا به دریاچه ارواح برسید.


بعد از اینکه از روستا بگذرید، محیط‌بانی منطقه را خواهید دید در این مرحله برای ورود به دریاچه ارواح باید با مسئولان منطقه هماهنگ کنید. از محیط‌بانی که رد شوید باید جاده شمالی را به مسافت 10 کیلومتر ادامه دهید تا تابلوی دشت و بند ممرز را ببینید. در اینجا باید وارد جاده فرعی شوید تا به دریاچه ارواح برسید.


اگر به جاهای رازآلود و پروهم و خیال مثل دریاچه ارواح علاقه‌مندید، اینجا درباره ترسناک ترین جاهای دیدنی ایران بخوانید!


مرداب هسل


هسل به معنای آبگیر فصلی و ریشه آن از گویش محلی مازندرانی در گذشته طبرستان می‌آید. البته محلی‌های منطقه به دلیل نورانی بودن این مرداب به آن مشعل یا مشل نیز می‌گویند.


با توجه به اینکه آب و هوای این منطقه بسیار متغیر است بنابراین بهتر است لباس برای زمان بارندگی همراه داشته باشید. این منطقه پوشیده از درختان ممرز، راش، خرمالو و آلو است.


یکی از جاذبه‌های اصلی مرداب هسل، آب مرداب است که در هر فصلی به رنگی درخواهد آمد. اگر در فاصله فروردین تا اردیبهشت به مرداب هسل بروید به دلیل وحود جلبک‌هایی که سطح مرداب را پوشانده‌اند، مرداب هسل به رنگ صورتی درآمده است.


از اردیبهشت تا تیر ماه محوطه سبزرنگ است و زمانی که پاییز فرا رسد مرداب به دلیل اینکه با برگ درختان پاییزی پوشیده می‌شود به رنگ سبز، زرد، نارنجی و قرمز درخواهد آمد.


مسیر دسترسی به مرداب هسل


مرداب هسل در فاصله 15 کیلومتری مرزن آباد واقع شده و برای دسترسی به آن باید وارد راه فرعی شوید که 5 کیلومتر بعد از مرزن آباد جدا می‌شود.


باید مسیر روستای چنس را در پیش بگیرید، البته روستا تابلو ندارد ولی از جایی که قرار است وارد فرعی چنس شوید باید از راه دسترسی محلی زیر اتوبان رد شوید. پس از طی این مسیر وارد جاده جنگلی می‌شوید که در امتداد آن دوراهی مسیر دسترسی به مرداب هسل وجود دارد.


دریاچه بهشتی مازندران

دریاچه بهشتی، دوقولی فراخین


فراخین یک خواهرخوانده دارد که اگر آن را دیده باشید، می‌فهمید که دریاچه فراخین چقدر زیباست!


مرداب هسل همان خواهرخوانده فراخین است که در زیبایی همچون مرواریدی در دل صدف پنهان شده است.


این دریاچه‌ی تماشایی که به تالاب فراخین نیز معروف است، در نزدیکی روستای ویسر نوشهر قرار دارد و از جاذبه‌های کمتر شناخته شده‌ی این شهر است.


این تالاب در میان جنگل های هیرکانی سرسبز با درختان پهن برگ جای گرفته است و درختانی چون افرا، شيردار، توسكا، مَمرَز و بلوط آن را احاطه كردند. دریاچه فراخین از سطح دریا ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد و مساحت آن به ۵ هزار متر مربع می‌رسد.


بخش زیادی از آب دریاچه فراخین از بالادست این دریاچه تامین می‌شود و بخش دیگر از به هم پیوستن جویبارهایی که دل به دل هم می‌دهند و در این دریاچه جاری می‌شوند، مهیا می‌شود.


بهترین فصل برای بازدید از دریاچه فراخین مازندران


دریاچه فراخین در هر فصل رنگی متفاوت به خود می‌گیرد؛  اما در فصل‌های بهار و تابستان، پر آب‌تر است و زیبایی‌های آن چشم‌گیرتر!


اما اگر از ما می‌پرسید، بهترین فصل سر زدن به دریاچه فراخین، فصل وادشاه فصول است. در این فصل برگ‌های درختان سر به فلک کشیده، به هر رنگی در می‌آیند و فراخین همچون در گران‌بها در وسط این همه زیبایی می‌درخشد.


فصل زمستان هم جای خود را دارد. برفی یک‌دست سپید پیرامون دریاچه را اشغال می‌کند و فضای این جاذبه دیدنی را دیدنی‌تر از همیشه می‌کند.


اما در فصول پاییز و زمستان با وجود جذابیت‌های دریاچه، باید با تجهیزات مناسب استفاده کنید و گرنه در برف و گل می‌مانید و با وجود بارندگی‌های وقت و بی‌وقت، روی سیاه و تاریک این جاذبه را می‌بینید.


دریاچه جنگلی فراخین

نکات مهم در سفر به نوشهر و بازدید از فراخین


برای بازدید از دریاچه فراخین نیازمند تجهیزاتی هستید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. از طرفی بلاید نکات مهمی را در سفر به این دریاچه در نظر بگیرید که به آن‌ها خواهیم پرداخت.


  • آب و هوای این منطقه متغیر است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در هر فصلی که به این منطقه سفر می‌کنید لباس برای زمان بارندگی همراه داشته باشید.
  • زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید و حتماً آن‌ها را در شهر داخل سطل زباله بیاندازید. حتی زباله تجدیدپذیر را نیز در این منطقه رها نکنید چون چهره دریاچه را زشت خواهند کرد و ما نمی‌خواهیم زیبایی‌های این منطقه در خطر بیافتند.
  • آتش را نزدیک درخت‌ها روشن نکنید و حواستان باشد که با روشن کردن آتش به درختان آسیب نزنید. قبل از اینکه منطقه دریاچه فراخین را ترک کنید، حتماً آتش را به خوبی خاموش کنید تا پس از رفتن شما ناگهان شعله‌ور نشود.
  • سعی کنید به سکوت این منطقه زیبا احترام بگذارید و به طوری که حضورتان مانعی برای زندگی جانوارن این منطقه نباشد.
  • حتماً از یک محلی برای پیدا کردن مسیر دریاچه کمک بگیرید تا در مسیر گم نشوید.
  • تجهیزاتی که در سفر نیاز دارید به مدت زمانی که در این محل اقامت می‌کنید بستگی دارد. اگر قرار است چند ساعتی را اینجا لذت ببرید، چادر و تجهیزات کمپینگ همراه داشته باشید.
  • آنتن‌دهی در این منطقه چندان خوب نیست و در نتیجه برای پیدا کردن مسیر بهتر است از وسایل دیگری استفاده کنید یا از یک محلی کمک بگیرید.

وسایل مورد نیاز در بازدید از فراخین


وسایلی که برای بازدید از دریاچه فراخین نیاز دارید شامل کفش مناسب برای پیاده‌روی، چادر و لوازم کمپینگ است. با توجه به اینکه در این منطقه آنتن‌دهی نخواهید داشت بنابراین بهتر است همراه خود قطب‌نما داشته باشید.


در اطراف دریاچه فراخین فروشگاهی وجود ندارد بنابراین بهتر است هر آنچه نیاز دارید را از شهر خریداری کنید.


اقامت در نزدیکی دریاچه فراخین و در نوشهر


برای اقامت در نزدیکی دریاچه فراخین بهترین روش کمپینگ یا چادر زدن خواهد بود. اما اگر می‌خواهید در اقامتگاه‌های بومگردی مختلف اقامت داشته باشید می‌توانید برای اجاره ویلا در نوشهر، سوئیت و انواع اقامتگاه مبله در جاباما اقدام کنید.غذاخوری ها و رستوران های نزدیک به دریاچه فراخین نوشهر


غذاخوری‌ و رستوارنی در فاصله نزدیک دریاچه فراخین وجود ندارد و باید برای صرف غذا به نوشهر بروید. از جمله بهترین رستوران‌های نوشهر می‌توان به رستوران حسن رشتی و رستوران آفتابگردان اشاره کرد.


دریاچه فراخین نوشهر کجاست؟

دریاچه فراخین در دل جنگل‌های نوشهر و در نزدیکی روستای ویسر واقع شده است.

دریاچه فراخین در کدام شهر است؟

چگونه به دریاچه فراخین برویم؟

چطور با دوچرخه به دریاچه فراخین برویم؟