جاباما

دیدنی‌های دریاچه الیمالات نور ، نگینی کمیاب در دل استان مازندران

شهرستان نور، همان‌طور که از نامش پیداست، یکی از زیباترین مناطق استان مازندران است که جاهای دیدنی فراوانی را در دل خود جای داده است. جاذبه‌هایی که به محض دیدنشان، انگشت به دهان می‌مانیم که چطور دستان توانمند مادر طبیعت چنین جاذبه‌هایی را خلق کرده است.
در فاله ۸ کیلومتری از این شهرستان، درست در حوالی جاده نور به چمستان دل‌انگیز، یکی از همین جاذبه‌‌ها وجود دارد که می‌توان به معنای واقعی کلمه، آرامش را در آن‌جا یافت! دریاچه الیمالات همان جاذبه‌ای است که با دیدنش وجودتان سراسر پر از لذت می‌شود.
در این مقاله می‌خواهیم سفر به دریاچه الیمالات را با عکس و داستان تجربه کنیم تا بلکه از دلبری‌هایش بیشتر بخوانیم و ببینیم.

چرا باید به دیدار دریاچه الیمالات سفر کنیم؟

  • از بس در این شهرهای دودی ماندیم که سبزی و سرزندگی طبیعت یادمان رفته است! دریاچه الیمان درست همان جایی است که با دیدنش، نمای کوچکی از بهشت در ذهنتان شکل می‌گیرد!
  • ماهی‌گیری یکی از ورزش‌های سرگرم‌کننده‌ای است که در حوالی دریاچه می‌توانید انجام دهید.
  • مسیر رسیدن به دریاچه، همانند منظره‌ الیمالات دل‌انگیز و دوست‌داشتنی است.
  • امکانات رفاهی خوبی در نزدیکی دریاچه ساخته شده که پذیرای شما مهمانان عزیز است.
دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات نور کجاست؟

همان‌طور که پیش از این و در چند پاراگراف بالاتر اشاره کردیم، دریاچه دل‌انگیز الیمالات در شهر زیبای نور و در استان مازندران واقع شده است. اگر از مرکز نور ۸ کیلومتری را درست در دل جاده نور به چمستان طی کنید، تابلوهای راهنما شما را به مسیری فرعی منحرف می‌کنند.

راه‌های دیگری هم هست که بتوانید خودتان را به این دریاچه زیبا برسانید و آن‌هم استفاده از جاده هزار به سمت آمل است.

با گذر از این جاده می‌توانید خود را به کمربندی آمل برسانید و وارد کمربندی شهر زیبای چمستان شوید. با گذر از این کمربندی، به جاده چمستان – نور می‌رسید، به سمت شهر نور باید ۴۰ دقیقه‌ای را طی کنید تا کم‌کم تابلوهای راهنمای دریاچه الیمالات بر سر راهتان قرار گیرند.

برای وارد شدن به منطقه گردشگری الیمالات باید ورودی بپردازید و این میزان آنقدر اندک است که ارزش این کار را دارد. از ابتدای جاده فرعی تا دریاچه ۳ کیلومتری در پیش دارید. این ۳ کیلومتر را بهتر است پیاده طی کنید؛ زیرا جاده‌‌ای که به دریاچه الیمالات منتهی می‌شود، پستی بلندی‌های فراوانی دارد. حتی ماشین‌های مخصوص آفرود نیز گاهی اوقات از پس این مسیر بر نمی‌آیند و گرفتار چاله‌های گلی جاده می‌شوند.

پس ماشین را در حوالی ورودی دریاچه پارک کنید و کمی دل به دل این طبیعت زیبا بدهید! تا خود دریاچه ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای راه است و این زمان کاملا به سرعت شما بستگی دارد. راستی در بین راهی که تا الیمالات در پیش دارید، پلی را خواهید دید که منظره دل‌انگیزی را به وجود آورده است و جان می‌دهد که از آن عکاسی کنید.

دریاچه الیمالات

جاذبه‌های دریاچه الیمالات در بهار و تابستان و زمستان

دریاچه الیمالات از آن دست جاذبه‌های طبیعی محسوب می‌شود که در هر فصل رنگ و لعاب مخصوص به خود را دارد. در بهار و تابستان، درختان یک دست سبزپوشی که دریاچه را محاصره کردند به استقبال شما می‌آیند، در پاییز همین درختان رخت و لباس‌های رنگارنگ به تن می‌کنند، از مه صبحگاهی هم نگوییم برایتان که از بس نرم و لطیف است، پوستتان را ققلک می‌دهد؛ اما زمستان در الیمالات شکل دیگری دارد.

همه‌جا یکدست سپید شده است! گویی ننه سرما زلف‌های خود را پریشان کرده است! آب دریاچه در بعضی از روزهای زمستان یخ می‌زند و منظره‌ای را به وجود می‌آورد که نفس در سینه حبس می‌شود.

این دریاچه شگفتی زیاد دارد و می‌تواند همچون شعبده‌بازی نابغه، ساعت‌ها شما را محو خود کند. بخشی از راز و رمز این شعبده‌بازی‌ها را در ادامه مقاله آوردیم، پس در سفر به الیمالات با ما همراه شوید.

دریاچه الیمالات

مسیری که به زیبایی الیمالات ختم می‌شود!

زیبایی‌های دریاچه الیمالات شما را فرا می‌خواند! هنگامی که به قصد سفر به دریاچه زیبایی الیمالات سوار ماشین می‌شوید و به سمت دریاچه پیش می‌روید، جاده‌ای رویایی با چشم‌اندازی شگفت‌انگیز در برابر چشمانتان پدیدار می‌شود.

این منظره به حدی دل‌انگیز است که نمی‌توانید به چشم‌هایتان اعتماد کنید و تصوری از بهشت در ذهنتان شکل می‌گیرد! هوای خنک و بوی عطر چوب سوخته به دیدارتان می‌آیند روح شما را به وجد می‌آورند. مسیر پیش رویتان به حدی رویایی است که مجبورتان می‌کند گوشه‌ای باستید و به خود یادآوری کنید خواب نیستید!

کم‌کم که پیش بروید صدای رودخانه به استقبالتان می‌آید و این نوید را به شما می‌دهد که دریاچه در همین حوالی است. پس از ۴۰ دقیقه رانندگی و گذر از ورودی دریاچه الیمالات، مسیری دلنشین در انتظار شماست.

از پس جاده‌ای که با درختان سر به فلک کشیده محاصره شده است می‌گذرید و به پلی می‌رسید که گردشگران فراوانی را فقط و فقط به قصد عکاسی به اینجا کشانده است. اندکی روی پل آرام‌ بگیرید و از دیدن منظره زیبا لذت ببرید و پس از گذر از پل، شکل منظره تغییر می‌کند.

در پس کوه‌های بلند، در میان محاصره درختان تنومند، الیمالات پدیدار می‌شود!

دریاچه الیمالات

قایق‌سواری به وسعت الیمالات

دریاچه الیمالات زیبا را فقط از یک زاویه نباید برانداز کرد! سوار قایق شوید و به سراغ کرشمه‌های دریاچه بروید.

شاید اصلی‌ترین تفریحی که گردشگران را به الیمالات می‌کشاند، همین قایق‌سواری باشد. در حوالی دریاچه می‌توانید انواع و اقسام قایق‌ها را کرایه کنید.

اگر اهل هیجان هستید، به سراغ قایق‌های موتوری بروید؛ اگر از سکوت و صدای شلپ‌شلپ آب لذت می‌برید به سراغ قایق‌های پدالی بروید.

یک نکته بسیار جالب درباره دریاچه وجود دارد. هر چقدر هم‌همه و هیایو در اطراف دریاچه باشد، مهم نیست. به محض آن که سوار قایق می‌شوید و کمی از ساحل دریاچه الیمالات دور می‌شوید، سکوت آمیخته به صدای پرندگان و آب شما را در بر می‌گیرد.

دل‌انگیز است مگر نه؟ برای ما انسان‌های شهرنشینی که گوش روحمان پر شده است از صدای ممتد بوق خودروهای پردودی که شهر را لحظه به لحظه آلوده‌تر می‌کنند، شنیدن صدای واقعی طبیعت، لذت‌بخش است.

دریاچه الیمالات

ماهیگیری در آب زلال دریاچه الیمالات

محلی‌هایی که حوالی الیمالات زندگی می‌کنند، حتی بسیاری از گردشگران فقط و فقط به خاطر ماهی‌گیری به الیمالات سفر می‌کنند.

اگر شما هم به ماهی‌گیری علاقه‌مندید، تجهیزاتتان را فراموش نکنید؛ زیرا اینجا بهشت ماهی‌گیران است!

اینجا می‌توانید با کمی صبر و مهارت انواع ماهی از جمله قزل آلا و آمور (کپور) را که در این دریاچه زندگی می کنند صید کنید و در حوالی ساحل با رعایت نکات ایمنی و بدون آسیب‌زدن به طبیعت آتشی روشن کنید و از خوردن ماهی که صید کردید لذت ببرید.

دریاچه الیمالات

دوربینتان را در سفر به دریاچه الیمالات، فراموش نکنید

زیبایی‌هایی که دریاچه الیمالات را محاصره کرده است به اندازه‌ای زیباست که باید آن‌ها را در قالب تصویر ثبت کرد.

برای شکار کردن این همه زیبایی، کافی است دوربین گوشی همراهتان را در بیاورید و شروع کنید به عکس گرفتن.

پس زمینه درختان که در فصل‌های مختلف به رنگ‌های متفاوت در می‌آیند و انعکاس آن‌ها بر روی آب تصویری است که می تواند در قاب هر دوربینی، زیبا به نظر بیاید. با سفر به دریاچه الیمالات می‌توانید زیباترین عکس‌های آلبوم خاطراتتان را بیاندازید.

دریاچه الیمالات

پیک‌نیک در ساحل دریاچه

در کنار دریاچه، می‌‌توانید با پرداخت هزینه آلاچیق‌ها و باربیکیوهایی است که می‌توانید با پرداخت هزینه آن‌ها را کرایه کنید و کمی در آن‌ها استراحت کنید. البته در کنار دریاچه می‌توانید اتراق کنید و از دیدن مناظر لذت ببرید. فراموش نکنید که زیادی به دل جنگل نزنید و برای این کار یک بلد راه به همراه داشته باشید.

برای اتراق کردن هم بهتر است چادری به همراه داشته باشید.

حفاظت از محیط زیست را نیز فراموش نکنید که یکی از ارکان اصلی پیک‌نیک است. مگر ما چند زمین داریم و از آن مهم‌تر چندتا دریاچه الیمستان داریم؟

در حفظ این دریاچه کوشا باشید.

جاذبه‌های اطراف دریاچه الیمالات

جاهای دیدنی این دریاچه فراوان است پس اگر سری به این دریاچه زیبا زدید، حتما به دیدن یکی از این جاذبه‌ها نیز بروید.

جنگل زیبای واز

حوالی دریاچه الیمالات را جنگلی وجود دارد که دوچرخه‌سواران حرفه‌ای را از سراسر کشور به سوی خود می‌کشاند. این مسافت حدود ۸۰ کیلومتر دارد و هر کسی که به صورت حرفه‌ای دوچه‌سواری را بلد باشد ریسک عبور از این جاده خاکی پر از پیچ و خم را به جان می‌خرد و دل به جاده‌ای می‌زند که عبور از آن دل شیر می‌خواهد.

جدایی از این آفرودسواران و طبیعت‌گردان نیز به جنگل زیبای واز سر می‌زنند.

لاویج دوست‌داشتنی

لاویج یکی از روستاهای به شدت زیبا و دوست‌داشتنی حوالی دریاچه الیمالات است که حدود ۲۱ کلیومتر از چمستان و ۱ ساعت تا الیمالات فاصله دارد.

در مسیر رسیدن به روستای زیبای لاویج از آبشاری به نام حرام او عبور می‌کنید که دیدنش خالی از لطف نیست. اگر گذرتان به این روستای زیبا خورد حتما به دیدن آب‌گرم‌‌هایش بروید. بسیاری از مسافران این روستا از نقاط دوری مهمان لاویج می‌شوند تا بیماری‌های پوستی و روماتیسمشان بهبود یابد.

راستی در راه برگشت حتما از عسل‌های لاویج را به عنوان سوغات با خود ببرید؛ زیرا یکی از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین عسل‌های ایران‌زمین درست در این نقطه تولید می‌شود.

اگر هم هوای ماندن در این روستای زیبا را کردید می‌توانید به سایت جاباما مراجعه کنید و اقامتگاهی رزرو کنید.

لاویج

جوربند دل‌انگیز

جوربند روستای دیگری است که در حوالی دریاچه الیمالات واقع شده و بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه با دریاچه فاصله دارد، ویلاها و اقامتگاه‌های فراوانی در روستا وجود دارد و برای رزرو هر کدام می‌توانید سری به سایت جاباما بزنید.

برای اقامت در الیمالات چیکار کنیم؟

برای اقامت در ساحل دریاچه الیمالات می‌توانید اتراق کنید و شبی را در دل جنگل بگذرانید؛ اما به هنگام فصل پاییز و زمستان این کار را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا هوا در شب آنقدر خنک می‌شود که سرما در مغز استخوان‌هایتان رخنه می‌کند.

برای اجاره ویلا می‌توانید شهرها و روستاهای حوالی دریاجه الیمالات را انتخاب کنید. به طور مثال می‌توانید در نور ویلا رزرو کنید یا شبی را در یکی از کلبه‌های محلی لاویج سپری کنید. به این ترتیب در سفر به دریاچه الیمالات نگرانی اقامتگاه ندارید.

سفر به دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات از آن دست جاهای دیدنی است که باید در سفر‌های خود به شمال کشور و به ویژه مازندران به سراغش بروید از دیدن زیبایی‌هایش لذت ببرید؛ اما حواستان به محیط‌زیست باشد.

متاسفانه این دریاچه زیبا چند سالی است که با نامهربانی برخی از مهمانانش روبه‌رو شده و طبیعت زیبایش کمی آلوده شده است. پس اگر به دیدارش رفتید، حواستان را جمع کنید.

تا به حال به این دریاچه سفر کردید، از تجربه‌هایتان با ما سخن بگویید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن