جاباما

دریاچه ارواح واقعا وجود دارد؟ برای شکار روح آماده شوید!

سفر گاهی می‌تواند به یک داستان هیجان‌انگیز تبدیل شود؛ خاطره‌ای که یادآوری‌اش جریان خونتان را شدیدتر می‌کند. تنها کافی است یک مقصد خلوت و رازآمیز را انتخاب کنید. دریاچه ارواح ممرز یکی از آن مقصدها است. در مسیر این تالاب از جنگل‌هایی مه‌گرفته عبور می‌کنید. وقتی هم به آنجا می‌رسید صدای پرندگان ساکن این دریاچه، فضایی عجیب را می‌سازد.

قدری بنشینید و استراحت کنید تا آماده مواجه با تجربه‌ای غیرقابل‌پیش‌بینی باشید. دریاچه ارواح در شب تبدیل به یک فیلم هیجان‌انگیز می‌شود که شما بازیگر آن هستید.

تاریکی هوا حس ترس را در شما زنده می‌کند. البته نگران نباشید، خطر خاصی تهدیدتان نخواهد کرد. پس از رسیدن صبح نیز اندوخته شما یک خاطره فراموش ناشدنی است.

اگر با این مقدمه به تالاب ارواح علاقه‌مند شدید، پس با معرفی آن در مجله جاباما همراه باشید.

دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح؟ انتظار دیدن چه چیزی را داشته باشیم؟

ذهن انسان در مقابل امور ناشناخته شروع به تخیل می‌کند. نتیجه آن هم تصاویری وهم‌آلود و ترسناک است. تصور کنید در جنگلی مه‌گرفته با درختانی بلند قدم می‌زنید. ناگهان به دریاچه ارواح نوشهر می‌رسید.

در مقابل شما درختانی قرار دارند که خشک و شکسته‌اند. ابرها نیز در مقابل نور خورشید ایستاده‌اند. همچنین تصویر این تنه‌های از وسط شکسته در آب انعکاس می‌یابد. از طرف دیگر نیز حیوانات آواز سر می‌دهند. آیا این شما را نمی‌ترساند؟

ذهن اجداد ما برای علت‌یابی هر مسئله‌ای به سراغ امور فراطبیعی می‌رفت. برای مثال، آن‌ها علت منظره بالا را وجود ارواح در این تالاب می‌دانستند. اما واقعاً نیز چنین است؟

اگر تجربه قدم‌زدن در جنگل سرسبز و مرطوب نزدیک دریاچه را پیدا کنید، به این سؤال پاسخ مخالف خواهید داد. زیرا سرسبزی و تازگی آن درختان، حس آرامش را برای شما خواهد ساخت. بعید است در جایی بااین‌حال و هوا ارواح زندگی کنند.

همچنین دریاچه‌ای که زیستگاه انواع حیوانات و گیاهان است، به معجزه‌ای الهی شبیه می‌ماند. شما نیز فرصت ثبت تصاویری از این منظره‌ها را خواهید داشت؛ یادگاری که می‌تواند آن حس و حال را تازه کند. پس با خیال راحت، مسیر دریاچه ارواح را بپیمایید و از سفر لذت ببرید.

 تالاب ارواح
آیا واقعا این دریاچه روح دارد؟

دریاچه ارواح کجاست؟

دریاچه ارواح ممرز در فاصله ۳۲ کیلومتری با شهر نوشهر قرار دارد. این دریاچه نزدیک به روستای صلاح‌الدین کلا است.

برای حفظ گونه‌های جانوری موجود در این مکان، آن را ثبت ملی کرده‌اند. به همین دلیل نیز لازم است از نگهبانی منطقه بگذرید. البته خوشبختانه مسئولان در زمینه ورود گردشگران سخت‌گیری خاصی ندارند. توجه داشته باشید گاهی به دلیل شرایط خاص جوی، از ورود مسافران جلوگیری خواهد شد.

بعد از عبور از نگهبانی، باید جاده‌ای خاکی را سپری کنید. طول این جاده ۱۵ کیلومتر است و در انتهای آن تابلوی راهنمای این دریاچه قرار دارد. در ادامه شما دوراه دارید: می‌توانید قدری پیاده‌روی کنید یا این‌که با استفاده از خودروهای آفرود، به دریاچه ارواح برسید.

مسیر دریاچه ارواح
مسیر دریاچه ارواح

البته برای استفاده از خودرو نیازمند مجوز خواهید بود. حتی در صورت وجود مجوز نیز، ترجیحاً از این کار پرهیز کنید. زیرا ورود ماشین به اطراف دریاچه می‌تواند نظم زندگی حیوانات ساکن آنجا را برهم بزند. همچنین این کار باعث ایجاد ترس در آن‌ها خواهد شد.

پیاده‌روی در این راه لذت‌های خاص خودش را نیز دارد. زیرا نهایتاً حدود ۳۰ دقیقه در مسیر خواهید بود. از آن سو گذر از دل جنگل، باعث شادابی شما خواهد شد. پس حیف است چنین تجربه‌ای را از دست بدهید.

بعضی‌ها هم عاشق ریسک کردن و دیدن جاهایی هستند که داستان‌های ترسناکی پشت خود دارند. اگر از این دسته افراد هستید، پس حتما دوست دارید مطلبی درباره ترسناک ترین جاهای ایران را بخوانید!

مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

در بخش قبلی آدرس دریاچه ارواح را دانستیم. اما شاید پیش خودتان بپرسید باید چگونه به آنجا برویم. در اولین قدم خودتان را به جاده نور – نوشهر برسانید. پس از طی ۱۲ کیلومتر و گذر از روستای ونوش، به یک بریدگی می‌رسید. هنگامی که از آن عبور کنید با یک بریدگی دیگر مواجه شوید. این بریدگی را دور بزنید و وارد جاده خاکی کنار شهرک دفاع شوید. پس از ۱۰۰ متر به جاده شرکت چکش می‌رسید. در این جاده حدود ۳ کیلومتر رانندگی کنید تا یک دوراهی در برابرتان قرار گیرد. در سمت چپ خود ورودی نگهبانی را مشاهده خواهید کرد.

پس از کسب اجازه ورود، به مسیری جنگلی می‌رسید. همان‌طور که گفتیم این مسیر خاکی را می‌توانید پیاده یا با خودروی مجهز طی کنید. در پایان این راه تالاب ارواح نوشهر قرار دارد. برای راحتی بیشتر یا در هنگام شک می‌توانید از نقشه گوگل استفاده کنید.

دریاچه ارواح در زمستان

این تالاب چرا به دریاچه ارواح معروف است؟

علت نام‌گذاری دریاچه ارواح به ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی آن برمی‌گردد. این اتفاق سه علت عمده دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

صدای خاصی که در دریاچه ارواح می‌شنوید

به علت باورهای مردم راجع به این جاذبه گردشگری، سال‌های طولانی آنجا دست‌نخورده باقی ماند. این اتفاق باعث بکر ماندن محیط تالاب شد. ازآنجایی‌که مساحت آنجا به بیش از ۴۰ هکتار می‌رسد، سکوتی عمیق آن را فراگرفته است. به همین دلیل نیز فرصت شنیدن صدای دریاچه ارواح را خواهید داشت.

ترکیب این سکوت با زوزه‌های حیوانات در دوردست، فضایی رعب‌آور برای شما می‌سازد. در گذشته مردم محلی فکر می‌کردند این صدا توسط روح‌های موجود در دریاچه ایجاد می‌شود.

از طرف دیگر درون آب، تنه خشک و شکسته درختان ممرز قرار دارد. انعکاس تصویر این درختان در آب، به‌خصوص هنگامی که هوا تیره و روشن است، خوفناک به نظر می‌آید؛ گویی ناله‌های یک شبح از دل تنه هرکدام از این درختان به بیرون می‌خزد.

ترکیب این موضوعات باعث می‌شود راجع به دریاچه ارواح، افسانه‌های مختلفی ساخته شود. اما اگر واقعیت را بخواهید، هیچ‌کس تا اکنون در آنجا روحی مشاهده نکرده است.

حیوانات دریاچه ارواح
هیچ کس تا کنون اینجا روح ندیده است

حیوانات دریاچه ارواح و صدای آن‌ها

حیوانات دریاچه ارواح در اولین نگاه، برای افراد غریبه حکم جانوران فیلم «پرندگان» آلفرد هیچکاک را دارند. نه ازآن‌جهت که خطرناک هستند؛ بلکه ترکیب صدای هرکدام از آن‌ها شعله ترس را در دل هرکسی روشن می‌کند.

این تالاب زیستگاه دوزیستان و خزندگان مختلفی از جمله وزغ و مار است. در کنار این موجودات برخی حیوانات مثل روباه، گراز و سگ‌های وحشی نیز زندگی می‌کند. شنیدن صدای این جانداران در قبل از طلوع آفتاب حقیقتاً هم ترسناک خواهد بود.

البته به‌خاطر وجود این حیوانات هیچ ترسی را به دل خود راه ندهید. شما با حفظ نکات ایمنی، رعایت خون‌سردی و همراه داشتن تجهیزات مناسب سفری ایمن خواهید داشت.

اگر راهی سفر به شمال هستید، خوب است این مطلب را هم درباره دنج‌ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال بخوانید.

دریاچه ارواح نوشهر
این منطقه زیستگاه حیوانات زیادی است

چرا دریاچه ارواح همیشه مه‌آلود است؟

قطره‌های کوچک آب وقتی نزدیک به سطح زمین، درون هوا پخش می‌شوند، مه تشکیل می‌گردد. البته برای این اتفاق به وجود رطوبت فراوان هوا و سردتر بودن سطح زمین نسبت به ارتفاع بالاتر، نیاز است. اگرچه وجود مه باعث می‌شود توانایی دید شما کاهش یابد، اما تجربه آن حس خوشایندی را برایتان می‌سازد.

اطراف تالاب ارواح نوشهر را جنگل احاطه کرده است. این عامل باعث می‌شود قدری دمای هوا کاهش یابد. از طرف دیگر وجود میزان زیاد آب و تبخیر سطحی آن، زمینه بروز مه را فراهم می‌کند. به همین دلیل هم در سرتاسر سال این ناحیه مه‌گرفته است. البته میزان مه در زمان‌ها و فصول مختلف تغییر خواهد کرد.

مه آلودگی این منطقه به آن جنبه‌ای مرموز و اسرار‌آمیز می‌بخشد؛ مخصوصاً وقتی که صدای حیوانات در منطقه پخش می‌شود. البته اگر دقیق‌تر به ماجرا نگاه کنیم، این مسئله چیز بدی هم نیست. زیرا علاقه‌مندان به تجربه‌های هیجان‌انگیز، با سفر به دریاچه ارواح فرصت ساخت چنین اتفاقی را می‌یابند.

تفریحات دریاچه ارواح که شامل شکار روح نمی‌شود!

این جاذبه گردشگری بسیار بکر و دست‌نخورده است. همین مسئله به شما امکان‌هایی را می‌دهد که کم‌تر جایی پیدا خواهید کرد. در آنجا خبری از قایق، جت اسکی، فروشگاه و… نیست. در نتیجه باید در این زمینه قدری خلاق باشید. مطمئناً با یافتن روش‌هایی برای تفریح، سفری ماندگار خواهید ساخت. موارد زیر می‌تواند به شما ایده بدهد.

بی‌ترس و واهمه پیاده‌روی کنید

از همان بدو ورود به منطقه حفاظت شده، فرصت تجربه یک پیاده‌روی لذت‌بخش را خواهید داشت. این کار نه‌تنها به حفظ سلامت و تندرستی کمک می‌کند، بلکه انسان را بانشاط نیز می‌سازد.

انبوه درختان سرسبز و بلند اطراف دریاچه، مسیری بی‌مانند را به وجود آورده است. اگر فصل پاییز نیز به منطقه بیایید، صدای خش‌خش برگ‌ها را خواهید شنید؛ صدایی که خستگی را از تن بیرون می‌کند. می‌توانید در کنار دریاچه نیز قدم بزنید تا فضای عجیب آن را کاملاً حس کنید.

حالا که داریم گشتی در یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری نوشهر می‌زنیم، همه جاهای دیدنی این منطقه زیبا در شمال را اینجا ببینید و بخوانید.

کنجکاوانه از اطرافتان عکاسی کنید

کم‌تری جایی در ایران را می‌توانید پیدا کنید که چنین منظره‌ای داشته باشد. بازتاب درختان روی سطح آب کادری عالی برای عکاسان فراهم آورده است. ثبت یک تصویر از مه بر فراز درختان جنگل، رؤیای هر عکاسی است. اگر خوش‌شانس باشید به حیوانات جنگلی نیز برمی‌خورید. حیف نیست فرصت ثبت این منظره را از دست دهید؟

 دریاچه ارواح ممرز
در این مکان عکس‌های متفاوت بیندازید

اگر دل و جرأتش را دارید کمپینگ کنید

برای تجربه اقامتِ دریاچه ارواح در شب، نیاز به اطلاعات و وسایل کافی دارید. پس این مورد، مناسب هرکسی نیست. زیرا این تالاب سکونتگاه حیوانات وحشی است. در نتیجه عدم وجود تجهیزات و تجربه لازم، می‌تواند زمینه‌ساز آسیب به شما شود. اما اگر این فرصت نصیبتان گشت، فراموشی آن بعید خواهد بود. خاطره هیجانی که در شب به سراغتان می‌آید، در ادامه زندگی همیشه زنده خواهد ماند.

پیک‌نیک کنید و حسابی لذت ببرید

راه دریاچه ارواح در زمستان ممکن است برای همه گردشگران مناسب نباشد. اما سایر فصل‌ها این‌گونه نخواهد بود. به‌ویژه در بهار و تابستان خانواده‌ها می‌توانند آخر هفته خود را کنار هم بگذرانند. قدم‌زدن دسته‌جمعی نیز به صمیمیت اعضای خانواده یاری می‌رساند.

امکانات دریاچه ارواح

تصویر ذهنی ما از یک مقصد خوب برای سفر، فضایی پر از مراکز خرید و تفریح است. در غیر این صورت ممکن است حس تردید به سراغمان بیاید. تالاب ارواح ممرز با این تصویر ذهنی تطابق ندارد. اما این مسئله دلیلی بر عدم اهمیت آن نیست.

در صورت بازدید از این دریاچه امکانات خاصی مشاهده نمی‌کنید. دلیل آن هم تبدیل آنجا به منطقه حفاظت شده است. ساخت‌وساز و حضور زیاد افراد در این تالاب، می‌تواند باعث آسیب به اکوسیستم منطقه شود. به همین دلیل هم از هرگونه احداث ساختمان در آنجا جلوگیری می‌گردد.

این اتفاق باعث بکر ماندن دریاچه ارواح نوشهر شده است. پس اگر عاشق جاهای ناشناخته و تجربه‌های جدید هستید، اینجا دقیقاً مناسب شما است.

دریاچه ممرز

بهترین زمان بازدید از دریاچه ارواح

باتوجه‌به ویژگی‌های منطقه و مسیر پرپیچ‌وخم آن، برای سفر به آنجا نیازمند زمان‌بندی دقیق هستید. به همین دلیل باید از ویژگی‌های مسیر و آب‌‌وهوای دریاچه در هر فصل مطلع باشید. از همین رو در ادامه به بررسی بهترین فصل سفر به دریاچه ارواح می‌پردازیم.

دریاچه ارواح در بهار و تابستان

در این فصل میزان بارندگی‌ها کاهش می‌یابد. باتوجه‌به خاکی بودن بخش زیادی از مسیر، در نتیجه خبری از راه‌های گل‌آلود نیست. از طرف دیگر رویش مجدد گیاهان، منظره‌ای سبز و تازه می‌سازد. در این دو فصل خیالتان از بابت مه‌های سنگین راحت است. با کاهش مه میزان دید شما افزایش می‌یابد و بیشتر از منظره لذت خواهید برد. همچنین در این فصل حضور حیوانات در دامن طبیعت، فرصت ثبت تصاویری زیبا را به شما می‌دهد. با این اوصاف می‌توان گفت بهترین زمان بازدید از دریاچه ارواح، نیمه اول سال است.

دریاچه ارواح در زمستان و پاییز

همان‌طور که می‌دانید در نیمه دوم سال استان‌های شمالی شاهد بارندگی زیادی هستند. حجم زیاد باران می‌تواند مسیرهای خاکی را به گل تبدیل کند. عبور از چنین راه‌هایی برای افراد بدون تجهیزات غیرممکن خواهد بود. گردشگران مجهز نیز در این مواقع نیازمند دقت بیشتری هستند.

اطراف تالاب ارواح نیز باتوجه‌به نفوذ آب، به باتلاق تبدیل می‌شود. برای همین قدم‌زدن در این ناحیه نیازمند چکمه و رعایت کامل احتیاط است. همچنین گاهی بارندگی، مسیرهای منتهی به دریاچه را مسدود می‌کند و فرصت بازدید از دست می‌رود.

درهرصورت پیش از سفر به این جاذبه طبیعی از وضعیت آب‌وهوا و تردد در مسیر مطلع شوید. حتماً به همراه خود لباس گرم نیز داشته باشید که هوای سردی انتظارتان را می‌کشد.

اگر اهل دریاچه‌گردی و طبیعت این‌چنینی برای گردش و پیک‌نیک هستید، دریاچه سقالکسار هم یکی از آن دریاچه‌های رازآلود زیباست.

تالاب ارواح نوشهر

بازدید از دریاچه ارواح در شب ، از چه باید ترسید؟!

اقامت شبانه در این دریاچه تجربه‌ای کاملاً متفاوت است. برخی گروه‌های گردشگری علاقه زیادی به این کار دارند. برای سپری شب در نزدیکی تالاب ارواح نیازمند تجهیزات کامل هستید. باتوجه‌به سرمای هوا چادر و کیسه‌خواب به همراه داشته باشید. اگر در فصل زمستان به آنجا می‌روید، داشتن چکمه نیز ضروری خواهد بود.

با فرارسیدن شب، همه‌جا را تاریکی می‌گیرد. پس برای ایجاد روشنایی وجود چراغ‌قوه نیز ضروری خواهد بود. به‌اندازه کافی آب با خود به همراه ببرید تا در مواقع بحرانی دچار مشکل نگردید. درباره غذا نیز باید گفت که تا جای ممکن از غذای گوشتی پرهیز کنید. بوی این غذاها می‌تواند حیوانات وحشی را سمت خود جلب کند و باعث دردسر شود.

برخی مواقع گردشگران به استفاده از نرم‌افزارهای مسیریاب نیاز دارند. از طرف دیگر روشن‌کردن دیتای موبایل، باتری آن را سریع‌تر تخلیه می‌کند. به همراه آوردن پاوربانک در چنین مواقعی لازم و حیاتی خواهد بود.

بااین‌حال احتمال قطع آنتن موبایل نیز وجود دارد. برای اطمینان خاطر می‌توانید از نقشه‌های آفلاینی چون Maps.me استفاده کنید.

تجهیزات لازم برای بازدید از دریاچه ارواح

سفر به نقاط ناشناخته در کنار لذت، نکات خاص خودش را دارد. گاهی یک اشتباه می‌تواند منجر به اتفاقات ناگواری شود. پس اگر قصد سفر به این دریاچه را داشتید، حتماً با تجهیزات کافی عازم آنجا شوید؛ به‌خصوص اگر قصد اقامت شبانه دارید.

به‌همراه‌داشتن کوله‌پشتی می‌تواند حمل تجهیزات را راحت‌تر کند. همچنین می‌توانید وسایل بیشتری با خود به آنجا بیاورید. باتوجه‌به خاکی بودن مسیر، یک کفش مناسب انتخاب کنید. اگر هم هوا بارانی بود به چکمه نیز نیاز دارید. هنگامی که هوا آفتابی باشد امکان آفتاب‌سوختگی برای شما وجود دارد. در نتیجه کلاه لبه‌دار، کرم ضدآفتاب و عینک دودی به کارتان می‌آید.

برخی افراد برای عکاسی سفر می‌کنند. پس هنگام بستن تجهیزات دوربین خود را فراموش نکنید. میزان کافی آب و خوراکی‌های لازم هم اوجب واجبات است.

برای کمپینگ شبانه نیز به چادر، پتو یا کیسه‌خواب نیاز دارید. باطوم کوه‌نوردی وسیله‌ای ضروری نیست، اما داشتن آن خالی از فایده نخواهد بود. اگر به نیش حشرات حساسیت دارید، کرم ضد حساسیت یا ضد پشه را نیز با خود بیاورید.

جاهای دیدنی نوشهر

جاهای دیدنی اطراف دریاچه ارواح نوشهر

می‌توان به دریاچه ممرز به چشم یکی از مقصدهای سفری طولانی‌تر نگاه کرد. رسیدن به آنجا به معنا پایان گردش شما نخواهد بود. زیرا وجود جاذبه‌های مختلف در اطراف این دریاچه، فرصت اکتشاف‌های بیشتری را می‌دهد.

در ادامه به برخی از این جاذبه‌های گردشگری می‌پردازیم.

دریاچه سد آویدر (آبیدر)

این دریاچه با تالاب ارواح تنها ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. البته مردم محلی به دریاچه سد آبیدر، دریاچه صلاح‌الدین کلا نیز می‌گویند. خوشبختانه در آنجا انواع امکانات موجود است و می‌توانید خستگی خود را بیرون کنید.

پارک جنگلی سی‌سنگان

این جاذبه گردشگری مازندران با دریاچه نوشهر ۱۷ کیلومتر فاصله دارد. از ویژگی‌های پارک جنگلی سی‌سنگان، طبیعت سرسبز و دریاچه این پارک است. همچنین می‌توانید از انواع تفریحات آبی از جمله قایق‌سواری، جت اسکی و حتی ورزش‌هایی چون کارتینگ و والیبال ساحلی بهره ببرید. وجود انواع امکانات رفاهی درون این پارک باعث آسایش هر مسافری خواهد شد.

درباره جنگل سیسنگان بیشتر بخوانید.

جنگل سیسنگان

کندلوس

نام این روستا برای بسیاری از مردم سرزمین ما آشنا است. باید گفت پس از بازدید از دریاچه ارواح، می‌توانید برای گردش به روستای کندلوس سر بزنید. زیرا بین این دو مکان چندان فاصله‌ای وجود ندارد. برای رسیدن به این روستا باید به سمت جنوب غرب دریاچه حرکت کنید.

معماری سنتی و کاهگلی روستای کندلوس برای رهایی از دغدغه‌های شهرنشینی، فضای مناسبی می‌سازد. همچنین وجود دو موزه و حمامی قدیمی برای علاقه‌مندان تاریخ قابل‌توجه خواهد بود. همین ویژگی‌ها نیز سبب شده افراد زیادی از نقاط مختلف جهان راهی کندلوس شوند.

دیو چشمه

برای بازدید از این دیدنی، نسبت به موارد بالا باید فاصله بیشتری طی کنید. برای رسیدن به دیو چشمه نیاز به طی ۵۰ کیلومتر مسیر دارید. مانند تالاب نوشهر رسیدن به این دریاچه نیز نیازمند قدری پیاده‌روی است. اگر در فصل تابستان به آنجا بروید فرصت آب‌تنی و شنا هم خواهید داشت. آب زلال و خنک دیو چشمه می‌تواند شما را سرحال کند. امکان پیک‌نیک در این منطقه برای کسانی که قصد سفری یک‌روزه دارند، خبر بسیار خوبی است.

اقامت در نزدیکی دریاچه ارواح

بخشی مهمی از هر سفری داشتن سرپناهی مطمئن و باکیفیت است. یافتن اقامتگاهی نزدیک به دریاچه ارواح می‌تواند مسیر شما را کاهش دهد. استفاده از وب‌سایت جاباما یکی از راحت‌ترین روش‌هایی است که به شما در یافتن گزینه مناسب کمک می‌کند. برخی از اقامتگاه‌های پیشنهادی عبارت‌اند از:

  • آپارتمان جنگلی صنوبر
  • کلبه دوبلکس وسطی
  • ویلا جنگلی نوشهر
  • مسافرخانه ساحلی سالار
  • آپارتمان دوبلکس سینا
  • مجتمع اقامتگاهی حمید

دریاچه ارواح در دیگر جاهای دنیا هم وجود دارد!

برخی از شهرها خواهرخوانده یکدیگر محسوب می‌شوند. اگرچه این مسئله یک قرارداد بین مسئولان دو شهر است، اما به‌نوعی می‌توان آن را بین مکان‌ها طبیعی نیز فرض کرد. به همین دلیل می‌شود گفت دریاچه ممرز نیز خواهرخوانده‌ای دارد.

دریاچه روح کانادا واقع در ایالت آلبرتا، پیوندی با رشته‌کوه‌های راکی دارد. این دریاچه تقریباً در ۴۵ کیلومتری شهر کلگری واقع شده است. مساحت آب دریاچه روح کانادا به ۱۱.۶ کیلومتر می‌رسد و میانگین عمق آن نیز ۱۴.۵ متر است. البته طبق اندازه‌گیری‌ها عمیق‌ترین نقطه آنجا به ۳۴ متر عمق دارد.

جالب است بدانید در نزدیکی این دریاچه یک سد قرار دارد. امروزه از این سد به‌عنوان نیروگاه تولید برق استفاده می‌شود که میزان تولید آن ۱۷۳٬۰۰۰ مگاوات در طول سال است. با رسیدن دی‌ماه سطح آب روی دریاچه روح کانادا یخ می‌بندد. روی سطح یخی این دریاچه می‌توان به اسکیت و سورتمه‌سواری پرداخت. همچنین این جاذبه طبیعی زیستگاه ماهیانی چون قزل‌آلا و ماهی سفید است.

به دلیل وزش بادهایی شدید روی این دریاچه، آنجا به پایگاهی برای ورزش‌هایی چون قایقرانی تبدیل شده است. در فصل تابستان نیز برخی مردم برای شنا به آنجا سفر می‌کنند. در سمت شمال شرقی دریاچه روح و نزدیک به سد، یک کمپ تابستانی نیز احداث گردیده. این کمپ باعث شده تا بازدیدکنندگان مختلفی از جای‌جای جهان به سمت آنجا بیایند.

در مورد شباهت جاهای دیدنی ایران با برخی مناطق در جهان در این مطلب بیشتر بخوانید.

پاسخ به سؤالات متداول درباره دریاچه ارواح

دریاچه ارواح در کجاست؟

دریاچه ارواح در نزدیکی روستای صلاح‌الدین کلا در فاصله ۳۲ کیلومتری نوشهر استان مازندران قرار دارد.

عمق دریاچه ارواح چقدر است؟

میانگین عمق تالاب ارواح ۱۴.۵ متر است. البته طول عمیق‌ترین نقطه آن به ۳۴ متر نیز می‌رسد.

آیا در نزدیکی دریاچه ارواح می‌توان ویلا و کلبه اجاره کرد؟

بله. در نوشهر انواع اقامتگاه، ویلا و کلبه آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.

امکانات دریاچه ارواح چیست؟

به دلیل بکر بودن منطقه، امکانات خاصی در آنجا وجود ندارد. پس برای سفر به این دریاچه حتماً تجهیزات لازم را با خود ببرید.

تفریحات تالاب ارواح چیست؟

با بازدید از این جاذبه طبیعی فرصت پیاده‌روی، عکاسی از طبیعت، پیک‌نیک و کمپینگ را خواهید داشت.

برای بازدید از دریاچه ارواح چه تجهیزاتی با خود ببریم؟

وسایلی که باید به همراه داشته باشید عبارت‌اند از کوله‌پشتی، آب، خوراکی، چکمه و نیز چادر و کیسه‌خواب برای اقامت در شب.

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح کی است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا