شمال ایران همواره برای گردشگران مکانی دیدنی و جذاب بوده است. سقالکسار نیز از این قائده مستثنی نیست. در پایان این مقاله مطمئنا شما هم وقتی از جاذبه ها و زیبایی های این روستا بیشتر بدانید؛ تمایل خواهید داشت به دریاچه سقالکسار سفری داشته باشید. روستایی با مناظر زیبا که وجود دریاچه ای کم نظیر به محبوبیت آن افزوده است. علاوه بر آن فاصله کم سقالکسار با منطقه ی شهرنشین و دیگر مناطق تفریحی موجب جذابیت دو چندان آن شده است.


اما شاید بسیاری سقالکسار را با دریاچه معروف آن و فیلم ماهی و گربه به یاد داشته باشید، یکی از آن لوکیشن‌های ماندگار که اینجا آن را کامل معرفی می‌کنیم.


سقالکسار کجاست؟


در بخش مرکزی رشت از شهرستان های استان گیلان روستایی پاکیزه و باصفا به نام سقالکسار وجود دارد. این روستا در فاصله ی زمانی 16 دقیقه ای از شهرستان رشت قرار دارد.


مردم سقالکسار غالبا به زراعت برنج، پرورش ماهی و دامپروری مشغول هستند و این موضع به محض ورود شما به روستا و مشاهده ی شالیزارهای برنج کاملا قابل مشاهده است.


مناظر زیبای سقالکسار، هر بیننده ای را ترغیب به عکاسی می کند، علاوه بر آن محیط پاک و نظافت آن مکانی مناسب و دنج جهت برگزاری دورهمی‌های کوچک و دوستانه بدون آسیب به محیط زیست است.


سقالکسار

مسیرهای دسترسی به سقالکسار


مسیرهای دسترسی شما به سقالکسار کاملا بستگی به مبدا حرکتتان دارد:


  1. اگر از تهران راهی می شوید باید از طریق آزادراه تهران کرج سپس آزادراه کرج قزوین و بعد هم به سمت رشت بروید.بعد از پلیس راه از طریق تقاطع روگذر به سمت فومن حرکت کنید و بعد از طی حدودا 10 کیلومتر به بقعه ی آقا سید شریف می رسید سپس با پیچیدن به سمت چپ به روستا وارد می شوید.
  2. اگر خود شهرستان رشت مبدا شماست ابتدا باید به میدان گاز بروید و سپس وارد جاده ی دهستان لاکان شوید. حدودا 10 کیلومتر رانندگی کرده و بعد در انتهای جاده ی لاکان وارد جاده‌ی منتهی به فومن شوید سپس بعد از رسیدن به بقعه آقا سید با چرخش به سمت چپ وارد روستا خواهید شد.
  3. مسیر دیگر  برای سفر از رشت به سقالکسار فلکه رازی رشت است. بعد از فلکه ی رازی واردِ جاده ی شیون فومنی و سپس واردِ جاده ی جیرده شده و بعد از ادامه ی مسیر به سقالکسار می رسید.


در رابطه با مسیر دسترسی توجه داشته باشید که به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوای معتدل این منطقه، در فصل زمستان مشکلی در عبور و مرور وجود ندارد زیرا مسیر آسفالت شده است و در مسیرتان جاده ی خاکی وجود ندارد.روستای سقالکسار

دریاچه سقالکسار کجاست؟


دریاچه سقالکسار یکی از دریاچه های زیبای استان گیلان بوده و امکانات خوبی در حوالی آن در دسترس شماست. همچنین نزدیکی به دیگر جاذبه های استان مانند ماسوله موجب خاص بودن این منطقه شده است.


مساحت این دریاچه 15 هکتار (حدودا 600 متر طول و 500 متر عرض) و فقط امکان قایق سواری در آن فراهم است.


توجه داشته باشید که شنا و ماهیگیری به دلیل حفاظت از اکوسیستم منطقه در این دریاچه ممنوع است. آب موجود در دریاچه سقالکسار از طریق بارش‌ها و چشمه‌های اطراف آن تامین می‌شود.


در گذشته کلبه‌ای وسط دریاچه قرار داشت که جلوه خاصی به فضای اطراف داده بود. گاهی در صورت بارش‌های پی در پی این کلبه زیر آب می‌رفت و فقط بخشی از آن قابل مشاهده بود. اما اکنون این خانه در دریاچه وجود ندارد به این دلیل که آن را برداشته‌اند.


پیاده‌روی در فضای جنگل و پیرامون دریاچه و تماشای مناظر زیبا از جمله تفریحاتی است که در کنار دریاچه سقالکسار می توانید تجربه کنید. لازم به ذکر است که ورود به دریاچه تا ساعت هشت شب امکان‌پذیر است.


دریاچه سقالکسار

مسیرهای دسترسی به دریاچه سقالکسار


بعد از ورود به روستا کافی است به تابلوهای راهنما توجه کنید آنها به خوبی شما را به محل دریاچه هدایت می‌کنند. در رابطه با مسیر هم جای نگرانی نیست چراکه کل مسیر آسفالت شده و جاده خاکی نیست.


سد سقالکسار


در حوالی روستای سقالکسار سدی خاکی به همین نام وجود دارد. این سد به تقاضای فردی به نام جعفر خوشحال از کشاورزان روستا جهت آبیاری شالیزارهای برنج در زمان های کم آبی و خشکسالی بنا شد و در کنار دریاچه علاوه بر کاربری پیشین خود، به محلی برای تفریح گردشگران نیز تبدیل شده است.روستای سقالکسار


روستای سقالکسار  در دهستان لاکان قرار گرفته و از نظر زمانی حدودا 16 دقیقه از رشت فاصله دارد. این روستا به دلیل داشتن طبیعتی زیبا، دریاچه و سد خاکی، روستای توریستی محسوب می شود.


به این دلیل که گردشگران تمایل دارند در مکان های بومی که به امکانات بهداشتی و خوراکی دسترسی آسان و سریع دارند اسکان پیدا کنند؛ این روستای گزینه مناسبی برای بسیاری از مسافران است.


راه های دسترسی به روستای سقالکسار

جاهای دیدنی اطراف سقالکسار


همانگونه که در ابتدا نیز ذکر شد، سقالکسار از جمله مناطقی است که از نظر مکانی به بسیاری از دیگر اماکن نزدیک بوده و دسترسی راحتی دارد. به چهار مورد از آنها در زیر اشاره شده است:


تالاب اژدراک


این تالاب در نزدیکی سقالکسار قرار گرفته و به دلیل اینکه کمتر می‌شناسندش، دارای فضایی آرام و دنج است. برای پیدا کردن تالاب اژدراک می توانید از افراد محلی کمک بگیرید.


اگر هم به دیدنی‌های بکر علاقه‌مندید، شاید برای شما هم مثل بسیاری شمال مقصد مناسبی به نظر نرسد! اما اگر از جاهای دیدنی بکر و خلوت شمال باخبر باشید، قطعا نظرتان را عوض خواهید کرد!


دیدنی های روستای سقالکسار

آبشار دودوزن


یکی از آبشارهای دنج استان گیلان که در منطقه کوهستانی سقالکسار قرار دارد و سرچشمه آن از چشمه های ارتفاعات سیاه مزگی است، آبشار دودوزن در 52 کیلومتری شهر رشت و از توابع شهرستان شفت است.


جاهای دیدنی سقالکسار

منطقه حفاظت‌شده گشت رودخان و سیاه مزگی


این منطقه در شهر فومن قرار دارد و فاصله کمی با روستای سقالکسار دارد. این منطقه با وجود پوشش‌های گیاهی همچون جنگل های هیرکانی، باغ‌های زیبا، جلگه و رودهای خروشان تبدیل به مکانی دنج برای گردشگران شده است.


به جز پوشش گیاهی خاص، حیواناتی همچون روباه، پلنگ، گربه جنگلی، خرس قهوه ای و... نیز در این منطقه وجود دارند.قلعه رودخان


زمان ساخت قلعه رودخان یا قلعه حسامی به دوره ی ساسانیان بازمی گردد. در کنار قلعه رودخانه‌ای جاریست که فضای زیبایی به ارمغان آورده است. ارگِ این دژِ قدیمی محل سکونت حاکم و بخش قورخانه ی دژ مورد استفاده و سکونت سربازان بوده است. از جمله ویژگی‌های شاخص این قلعه امنیت و سیستم دفاعی حاکم بر آن بوده که موجب ناکامی دشمنان در طول تاریخ برای فتح قلعه رودخان شده است.


قلعه رودخان یکی از آن جاهای بی‌نظیر و دیدنی های شمال است که قطعا نباید از دستش بدهید و به همین دلیل در مجله جاباما به معرفی کامل قلعه رودخان و راهنمای سفر به این منطقه پرداخته‌ایم.


قلعه رودخان دیدنی ها

چشمه آب شور لاکان


چشمه آب شور لاکان در جنوب شهرستان رشت و در دل دهستان لاکان قرار دارد. به دلیل شوری آب چشمه و وجود گوگرد در آن، افرادی که دچار بیماری های پوستی هستند می توانند در آب چشمه حمام کنند چرا که این آب خاصیت درمانی دارد.


البته دسترسی به چشمه ی آب شور کمی دشوار است و پیشنهاد ما این است که بعد از رسیدن به روستای لاکان از اهالی روستا جهت پیدا کردن آن راهنمایی بگیرید.


پارک جنگلی سراوان


این پارک جنگلی دارای گونه های کم نظیر و متنوع گیاهی بوده و از قدیمی‌ترین نواحی جنگلی گیلان به شمار می‌آید. بخشی از این جنگل از درختانی با رشد طبیعی پوشیده شده مانند بلوط، بیدمشک، آلوچه جنگلی، بید و توسکا و برخی درختان دست کاشت هستند مانند درختان کاج، زربین و سرو نقره ای.


در بخش ورودی پارک جنگلی سراوان، آبگیری بسیار زیبا وجود دارد. همچنین در این پارک شما می‌توانید تفریحات متنوعی همچون قایق سواری، بازی پینت بال، سواری با موتور چهارچرخ و عکاسی را تجربه کنید. پارک جنگلی سراوان هم از مناطق دیدنی نزدیک به سقالکسار محسوب می‌شود.


پارک جنگلی سراوان

فومن


شهر فومن از شهرهای استان گیلان، جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری از جمله ماسوله و قلعه رودخان دارد. یکی از معانی کلمه فومن پناه‌گاه اندیشه یا اندیشمندان است.


مردم این منطقه غالبا به برنجکاری، کشت چای، پرورش کرم ابریشم و دام پروری مشغول هستند. از جمله سوغاتی های فومن می توان به چای، برنج، ماهی شور، سیر ترشی و... اشاره کرد.


فومن به دلیل داشتن طبیعت و چشم انداز بی نظیر خود تبدیل به یکی از قطب های توریستی شده و فاصله زیادی هم با سقالکسار ندارد. از جمله مناطق دیدنی این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:


ماسوله


ماسوله با منظره‌ای زیبا و مه آلود برای افرادی که عاشق طبیعت و به دنبال فرار از همهمه وشلوغی شهرنشینی هستند؛ بسیار مناسب است. خانه‌های سنتی و پلکانی، جاده باستانی که سابقا محل رفت و آمد کاروان های تجاری بوده‌اند از جمله زیبایی های این خطه به شمار می‌آیند.


اگر اهل روستا و روستاگردی هستید، حتما داشتن یک لیست کامل از بهترین روستاهای ایران برای پیدا کردن مقصد سفر بعدیتان به کارتان خواهد آمد.


جاهای دیدنی ماسوله

پارک فومن


یکی از مکان های دیدنی دیگر پارک فومن است که به دلیل وجود مجسمه چهار دختران در میان مردم شهرت دارد. این مجسمه‌ها نمادی از تلاشگری خانم‌ها در روستاهای فومن است که به انجام کشاورزی مشغول هستند.آبشار لار چشمه


این آبشار در حاشیه جاده فومن به ماسوله و با ارتفاع 6 متری در دل انبوهی از درختان جنگل قرار گرفته است. در پایین آبشار نیز امکاناتی جهت رفاه مسافران همچون رستوران، قهوه خانه و استراحت گاه احداث کرده‌اند.


آبشار لار کجاست

غار خون فوشه


این غار در حوالی قلعه رودخان با طول 300 متر قرار دارد. در ورودی غار شیب زمین ملایم است ولی در بخش‌هایی لازم است که حتی به صورت سینه‌خیز پیش‌روی کنید.


در مجموع برای بازدید از این غار نیاز به تجهیزات کوهنوردی و غارنوردی خواهید داشت. علت نام‌گذاری غار به خون فوشه، قرارگیری آن در منطقه جنگلی به نام خون است. (خون در زبان تالشی به محل جاری شدن چشمه گفته می شود)


اقامت در سقالکسار و شب‌مانی


اگر بخواهیم از شاخص‌ترین مزیت اقامت در سقالکسار بگوییم می توان به امکان پارک و ورود اتومبیل به این منطقه اشاره کنیم. علاوه بر آن در سقالکسار امکان دسترسی به سرویس بهداشتی، سوپرمارکت، نمازخانه و چایخانه وجود دارد.


همچنین در کنار دریاچه کافه ای تاسیس شده است که هم منظره زیبایی دارد و هم در آنجا می‌توانید از طعم و عطر بی نظیر چای گیلان لذت ببرید.


از محبوب‌ترین انواع اقامت در این منطقه چادر زدن و یا به اصلاح کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت است. البته گزینه‌های دیگری همچون اجاره خانه‌های ویلایی و یا اسکان در اقاتگاه های بومگردی نیز برای شما وجود دارد.


اگر اهل خانه های بومگردی هستید و دوست دارید در جایی که می‌مانید حس و حال کامل آن روستا و مکان را تجربه کنید، پس در سفر به سقالکسار یکی از پیشنهادهای ما اجاره کلبه مهدیزاده است، یک کلبه رویایی که انگار از دل فیلم‌های قدیمی درآمده باشد!


اقامت در سقالکسار

سوالات متداول درباره روستا و دریاچه سقالکسار


اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، قطعا دریاچه سقالکسار مقصد خوبی برایتان است. اگر تا به حال به این دریاچه سفر کرده‌اید یا روستای سقالکسار را دیده‌اید، از تجربه‌تان برایمان در بخش نظرات بنویسید.


چرا روستای سقالکسار را روستای پاک می‌نامند؟

فرهنگ سازی در سقالکسار موجب شده تا آن را روستای پاک بنامند. در روستا به مسافران و گردشگران در هنگام ورود کیسه زباله تحویل داده می شود و اگر این کیسه را پُر تحویل دهند، نیمی از هزینه ورود به آنها بازگردانده می‌شود.این طرح از سال 90 توسط شورای این روستا جهت تشویق مردم برای حفاظت از محیط طبیعی این منطقه بوده است. این زباله‌های جمع آوری شده بعدا تبدیل به ورمی کمپوست می‌شوند.اما در این باره نکته‌ای باید ذکر کنیم: شنیده‌ها حاکی از آن است که طی چند سال اخیر این فرهنگ زیبا در حال کم رنگ شدن است و امیدواریم که گردشگران همچنان در حفظ زیبایی و تمیزی این منطقه کوشا باشند.

سوغاتی سقالکسار چیست؟

بهترین زمان بازدید از سقالکسار کدام فصل است؟

سقالکسار به چه معناست؟