جاباما

آبشار لاتون آستارا ، بلندترین شاه‌رگ ایران زمین!

آبشار لاتون آستارا را باید دید!
در قلب تالش و درست در بین رشته‌کوه‌های سر به فلک‌کشیده، شهری وجود دارد که در زیبایی دل همگان را ربوده است. آستارا شهری است که از یک طرف با رشته‌کوه‌های سرافراز البرز و از سوی دیگر با دریای کاسپین محاصره شده است.
از معماری جذاب کوچه و پس کوچه‌های آن نگوییم برایتان که هوش از سرتان می‌پرد! سقف‌های سفالی، حیاط‌هایی مملو از حیات و …؛ ولی در این مقاله نمی‌خواهیم به زیبایی‌های خود شهر آستارا بپردازیم؛ بلکه می‌خواهیم به به شاه‌رگی بپردازیم که جذابیت آن شما را با خود به بهشتی می‌برد که تا به چشم نبینید، باورتان نمی‌شود.
آبشار لاتون آستارا همان شاه‌رگی است که درباره آن می‌خواهیم در این مقاله جاباما با شما صحبت کنیم و کمی به ویژگی‌های آن بپردازیم.

چرا باید سری به آبشار لاتون آستارا زد؟

  • بلندترین آبشار ایران زمین، لقب آبشار لاتون آستارا است و این لقب برازنده آن است.
  • اگر عاشق و شیفته جاذبه‌های طبیعی ایران زمین هستید و می‌خواهید به مناطق بکر ایران سفر کنید، لاتون گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
  • دوست‌داران پیاده‌روی در طبیعت، قطعا از طبیعت‌نوردی در اطراف این آبشار لذت می‌برند.
  • کمپینگ یکی از گزینه‌های محبوب سفر است که در سالیان اخیر در نزد ایرانیان نیز محبوب شده است؛ با سفر به آستارا و سر زدن به آبشار لاتون ، این گزینه را از دست ندهید.

باید‌ها و نباید‌های سفر به آبشار لاتون آستارا

خب به احتمال زیاد تا به این‌جای مقاله باید فهمیده باشید که برای رسیدن به لاتون مسیری در دل طبیعت را باید طی کنید و این مسیر همچون داستانی ماجراجویانه‌ است!

 گاه سخت و صعب‌العبور می‌شود و گاهی به نرمی ابریشم شما را تا رسیدن به آبشار لاتون همراهی می‌کند.

پس این مسیر اصلا مناسب سالمندان و افرادی که دارای ناتوانی حرکتی هستند؛ نیست.

البته ناگفتنی نماند که کودکان نیز در این مسیر خسته می‌شوند؛ حق دارند، مسیر طولانی و سخت است.

اگر گذرتان به تالش افتاده، جایی اقامت کنید که در دل طبیعت باشد تا لذت سفر به این نقطه سرسبز را حسابی بچشید، مثلا سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی علی بابا تالش بروید که هم دنج و زیبا است و هم فاصله کمی هم با دریا دارد.

آبشار لاتون آستارا

البته این نکته را نیز باید بگوییم که اگر می‌خواهید شبی از این شب‌ها را در اقامتگاهی بگذرانید، جاباما پذیرای شماست. راستی می‌دانید که اپلیکیشن جاباما دسترسی شما را به رزرو اقامتگاه آسان‌تر می‌کند؟

با نصب اپلیکیشن جاباما در هر کجای ایران و فقط با اتصال به اینترنت می‌توانید اقامتگاه مورد نظرتان را رزرو کنید.

تجهیزات سفر به آبشار لاتون آستارا

در سفر به آبشار لاتون آستارا، کم و کسر نگذارید!

کوله‌ای مناسب با خود ببرید زیرا باید البسه، مواد غذایی و از آب مهم‌تر بطری‌های آب را در دل آن جای دهید.

در این بین محیط زیست را از خاطر نبریم؛ ظرف‌های یک‌بار مصرف استفاده نکنید و تا آن‌جای ممکن از بطری‌های چندبار مصرف استفاده کنید. یادمان نرود که ما تنها یک زمین داریم و برای حفظ آن باید کوشا باشیم.

اگر در فصول گرم به این آبشار زیبا سری می‌زنید؛ حتما آب کافی همراه خود داشته باشید؛ پیاده‌روی که در راه دارید طولانی و طاقت‌فرساست.

لباس تمیز، مناسب و اضافی را نیز فراموش نکنید زیرا آب‌تنی از واجبات سفر به آبشار لاتون آستارا است.

دمپایی و جوراب اضافه را نیز فراموش نکنید! با اینکه آبشار لاتون، آنقدرها هم از آستارا فاصله ندارد اما احتیاط شرط عقل است!

اگر هم با حداقل میزان تجهیزات به دیدن آبشار آمدید؛ غصه نخورید که کلبه کوچک و نقلی عمو‌ یدالله با آن چای دبش آتیشی به کمک شما می‌آید.

عمو یدالله از معدود طبیعت دوستانی است که از سال ۱۳۷۳ در نزدیکی این آبشار زندگی می‌کند و به نوعی نگهبان آن محسوب می‌شود! اگر سری به کلبه عمو یدالله زدید، سلام گرم ما را به ایشان برسانید.

آبشار لاتون دقیقا کجاست؟

خب همین‌طور که تا به این‌جای مقاله فهمیدید؛ لاتون در آستارا و در حوالی گیلان قرار دارد. اما دقیقا کجای آستارا است؟!

اولین کاری که باید برای رسیدن به آبشار لاتون آستارار انجام دهید؛ سفر کردن به خود آستارا است!

به آستارا بروید و اندک زمانی را استراحت کنید؛ در زیبایی‌هایش غرق شوید و لذت ببرید. بعد از این اندک زمان کوله بارتان را ببندید و به سمت روستاهای آسیاشون و کوته کومه راهی شوید.

آبشار دل‌انگیز لاتون درست بعد از روستای کوته کومه و در همسایگی روستای آسیاشون قرار دارد.

برای رسیدن به آبشار لاتون آستارا باید ماشین را حوالی جنگل پارک کنید و به دل این سرسبزی بی‌کران بزنید.

بعد از ۴ ساعت پیاده‌روی (البته این زمان برای افراد متفاوت است اما متوسط زمان ممکن ۴ ساعت است) به مهمانی لاتون می‌رسید.

طبیعت بکر این جنگل را از خاطر نبرید؛ البته متاسفانه بسیاری از افراد در حق این جنگل زیبا کم لطفی کردند و آن را با انواع و اقسام آشغال‌های تجزیه ناپذیر آلوده کردند.

اگر گذرتان به این جنگل زیبا خورد؛ تا می‌توانید به طبیعت آن کمک کنید. نمی‌گوییم پاک‌سازی عمده‌ای انجام دهید. اما اگر آشغالی را می‌بینید بر دارید و آن را در کیسه‌های زباله بیاندازید؛ این جنگل و این آبشار میراث ما برای آیندگان است پس در حفظ آن‌ها باید کوشا باشیم.

اگر قصد سفر به آستارا را دارید، یکی از زیباترین اقامتگاه‌های تالش را به شما پیشنهاد می‌دهیم، اقامتگاه آویشار تالش جایی دنج و به دور از شلوغی شهر است.

آبشار لاتون آستارا

آشنایی با آبشار لاتون

خب فرض را بر این می‌گیرم که ۴ ساعت پیاده‌روی یا به عبارتی ۶ کیلومتر را طی کردید و به آبشار لاتون رسیدید؛ راستی یادمان رفت از نام دیگر این آبشار بگوییم برایتان. محلی‌ها آبشار لاتون آستارا را با نام‌های دیگری نیز می‌خوانند اما معروف‌ترین آن‌ها بارزاو است.

این آبشار زیبا در هر فصل سال یا بهتر است بگوییم در هر ماه از سال، چهرع متفاوتی دارد. این به این معناست که شدت آب آبشار در فصول مختلف متفاوت است. گاه شبیه پیرزنی سپید با عصا و سرعت کم است و گاه شبیه به کودکی بازیگوش و خروشان!

دیدن لاتون در هر فصل از سال، به شدت توصیه می‌شود.

آب این آبشار از دامنه‌های شرقی بلندترین کوه‌های آستارا، تامین می‌شود. کوه اسپیناس با قامتی برابر با ۲۰۱۵ متر آب آبشار لاتون را در هر فصل از سال و در هر نوع آب و هوایی مهیا می‌کند گویی که اسپیناس مادر است و این آبشار زیبا کودکی خردسال!

آب کوه‌ اسپیناس از ۳ حوض بزرگ و طبیعی و ۳ آبشار ۱۰ متری عبور می‌کند و به لاتون می‌رسد.

لاتون، مرتفع‌ترین آبشار ایران زمین

خب می‌رسیم به اصل مطلب!

آبشار لاتون آستارا با داشتن ارتفاعی برابر با ۱۰۵ متر، لقب بلندترین آبشار ایران را ازان خود کرده است. رکوردی که در منابع مهم دنیا از آن یاد شده است اما برخی مدعی‌اند آبشارهای بلندتری هم در ایران وجود دارد که هنوز شناخته و اندازه‌گیری نشده‌اند!

در برخی از این منابع، ذکر شده است که آبشار لاتون آستارا تنها در بحث آبشارهای چهار فصل ایران، به عنوان مرتفع‌ترین آبشار ایران شناخته می‌شود و در بین لیست آبشارهای ایران، هنوز هم آبشارهای دیگری در صحنه روزگار وجود دارند که شاید از لاتون بلندتر باشند!

دوست دارید در این سفر مهمان یک بوم‌گردی جذاب شوید، با تراس دلباز و موسیقی زنده و انرژی مثبت فراوان؟ پس یکی از پیشنهادهای ما اجاره اقامتگاه بوم گردی حاج حسین پرویزی تالش است.

آبشار لاتون آستارا

به دیدن آبشار لاتون آستارا بروید!

آبشار لاتون را تا با چشم خود نبینید؛ نمی‌توانید باور کنید همچین آبشاری در روی زمین وجود دارد! اما فراموش نکنید که نکات ایمنی را رعایت کنید و طبیعت را آلوده نکنید.

برای اقامت جاباما را فراموش نکنید. با نصب اپلیکیشن جاباما، می‌توانید به راحتی اقامتگاه‌های مورد نظرتان رزرو کنید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا