رشت یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شمال ایران است هر ساله پذیرای مهمانان بسیاری از سراسر ایران است. این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که در دو دسته اصلی جاذبه‌های دیدنی و جاهای تاریخی دسته‌بندی می‌شوند. با توجه به اهمیت و ضرورت شناخت بهترین مکان‌های گردشگری برای مسافران، لازم است تا با این جاذبه‌ها آشنا شویم. به همین دلیل نیز در این مقاله به معرفی و بررسی معروف ترین جاهای دیدنی رشت می‌پردازیم.


مکان های دیدنی و گردشگری رشت در دل طبیعت


رشت جاهای دیدنی بسیاری دارد که همگی در دل طبیعتی زیبا جای گرفته‌اند. در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت می‌پردازیم.


دریاچه سقالکسار


در کنار روستای سقالکسار یک دریاچه و سد خاکی وجود دارد که با همین نام شناخته می‌شود. دریاچه سقالکسار یکی از جاهای دیدنی رشت است در منطقه‌ای جنگلی قرار گرفته و دور تا دور آن را درختان بلوط پوشانده‌اند.


دریاچه مساحتی حدود ۱۵ هکتار داشته و طول آن ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر است و گردشگران از قسمت‌های مختلف شهر گیلان و دیگر شهرهای ایران برای گذراندن اوقاتی خوش به این دریاچه سفر می‌کنند.


دریاچه سقالکسار حدود ۶۴ متر از سطح دریا فاصله داشته و معمولاً نیز آب آن از طریق چشمه‌های مختلف و باران تأمین می‌شود.


جاذبه های شهر رشت

سد خاکی سقالکسار به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت از اول در این منطقه وجود نداشت و به همت یکی از اهالی روستا به نام جعفر خوشحال احداث شده است.


جعفر خوشحال یکی از کشاورزان نمونه سال ۱۳۶۲ بود که در مراسمی از مسئولان خواست تا به دلیل خشکسالی‌های آن سال‌ها برای دریاچه یک سد خاکی بسازند تا به این وسیله مشکل آبیاری زمین‌های کشاورزی که شامل باغ چای و شالیزار برنج بود مرتفع شود.


به این ترتیب سد خاکی سقالکسار احداث و در کنار آن تندیسی از کشاورز نمونه برای تشکر از زحمات وی برای ساخت سد خاکی قرار گرفت.


در مورد این دریاچه رویایی در این مطلب مجله بیشتر بخوانید و دیدنی های خود آن و اطرافش را بشناسید.


تفریحات دریاچه سقالکسار


در دریاچه سقالکسار به‌عنوان یکی از جاهای تفریحی رشت می‌توانید از وجود امکانات مختلف لذت برده و تفریحات زیادی را امتحان کنید. که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


قایق سواری در دریاچه سقالکسار

با وجود قایق‌های پدالی که در کناره دریاچه قرار گرفته‌اند، شرایط برای قایق‌سواری در دریاچه سقالکسار فراهم است. هزینه استفاده از قایق‌های پدالی و پارویی در این دریاچه بسته به زمان سفر می‌تواند متفاوت باشد.


پیاده‌روی اطراف دریاچه سقالکسار و فضای جنگلی

یکی از جذاب‌ترین و بی‌هزینه‌ترین تفریحات دریاچه سقالکسار، پیاده‌روی در اطراف دریاچه و قدم زدن در جنگل اطراف آن است. دریاچه زیبایی‌های زیادی دارد و می‌توانید به راحتی یک دور کامل آن را دور بزنید.


در حین راه رفتن در جاده خاکی دوره دریاچه، حیوانات مختلفی را خواهید دید که شامل گاو و گوسفند و سگ هستند. اگر فصل تابستان را برای رفتن به دریاچه سقالکسار انتخاب کرده‌اید می‌توانید در میان دریاچه تنه‌های درخت بیرون زده از آب را ببینید.


عکاسی و پیک‌نیک اطراف دریاچه سقالکسار

در حاشیه دریاچه مکان‌های مناسبی برای برپایی پیک‌نیک‌های خانوادگی و دوستانه فراهم شده است. بنابراین می‌توانید وسایل پیک‌نیک را آماده کرده و پس از آن به تفریحات دریاچه سقالکسار بپردازید.


یکی از مهم‌ترین تفریحات این منطقه عکاسی است، دریاچه بسیار زیبا بوده و انعکاس تصویر درختان در آن سحرانگیز است؛ بنابراین می‌توانید عکس‌های بسیار جذابی بگیرید.


لازم است بدانید که به دلیل وجود تنه‌ درختان در میان دریاچه، شنا در این منطقه ممنوع خواهد بود.


آدرس دریاچه ساقلکسار

استان گیلان، 16 کیلومتری جنوب شهر رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسارمکان های دیدنی رشت

باغ محتشم رشت


باغ محتشم رشت که در حال حاضر به آن پارک شهر نیز گفته می‌شود یکی از مکان های دیدنی رشت است که در کنار رودخانه گوهر رود واقع شده و دارای دو بخش مکانیزه و باغ است. قدمت این باغ به دوران ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد.


رودخانه گوهر رود با پیچ‌وتاب خاصی از بخش جنوبی باغ رد شده و باعث می‌شود زیبایی باغ محتشم رشت صد چند شودو باغ محتشم به‌عنوان یکی از مکانهای دیدنی رشت علاوه‌بر سنگفرش، درختان متنوع و تنومند و رودخانه گوهر رود، یک برکه طبیعی زیبا با دو فواره دارد.


بانی اصلی ساخته باغ محتشم اکبرخان بیگلربیگی یکی از مالکان و افراد متمول ایران در دوره ناصرالدین شاه بود که شغل آن اجاره‌دار گمرکات شمال ایران بود.


گفته می‌شود که غرس کردن نهال‌های این پارک و همین‌طور خیابان‌کشی و احداث عمارت تابستانی موجود در آن که معروف به کلاه فرنگی است همگی زیر نظر شخص اکبرخان بیگلربیگی انجام شده است.


پس از درگذشت صاحب اصلی این باغ به‌عنوان معروف ترین جاها و مناطق دیدنی رشت به تنها دختر او رسید. دختر اکبرخان بیگلربیگی همسر صادق‌خان اکبر محتشم الملک بود و به همین دلیل نیز از آن زمان به بعد این باغ به باغ محتشم رشت شهرت یافت.


در دوره پهلوی پارک محتشم رشت به دلیل بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت در آمد و از آن زمان تاکنون به‌عنوان یک پارک عمومی استفاده می‌شود.


آدرس باغ محتشم رشت


استان گیلان، رشت، خیابان حافظ، کنار رودخانه گوهر رود


راهی رشت اگر شدید، یادتان باشد که از آنجا براین خودتان سوغات بیاورید. همین جا سری هم به بهترین و معروف ترین سوغات شهر رشت بزنید.


پارک چنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان


پارک ۱۴۸۷ هکتاری سراوان یکی دیگر است دیدنیهای رشت است که در سمت غربی جاده رشت به تهران واقع شده و به‌عنوان یک پارک ملی شناخته می‌شود.


پارک جنگلی سراوان از جمله قدیمی‌ترین نواحی جنگلی گیلان است که تنوع زیاد گونه‌های گیاهی در آن در کشور و حتی در جهان نیز کم‌نظیر است.


پارک جنگلی سراوان به‌عنوان معروف ترین جاهای دیدنی رشت در مقایسه با دیگر پارک‌های جنگلی منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و علت این امر نیز پوشش متنوع گیاهی آن است.


پوشش درختی این پارک به دو بخش اصلی جنگل طبیعی و جنگل کاشت دست تقسیم می‌شود. موزه میراث روستایی گیلان نیز در قسمتی از پارک سراوان واقع شده و شامل خانه‌های قدیمی روستایی از دهه‌های مختلف است.


یکی از محبوب‌ترین تفریحات پارک جنگلی سراوان می‌توان به قایق‌سواری در دریاچه سراوان، سواری با موتور چهارچرخ، بازی پینت بال و عکاسی اشاره کرد.


آدرس پارک جنگلی سراوان


استان گیلان، کیلومتر 17 جاده رشت-تهران، سمت غرب جادهجاهای دیدنی رامسر تا رشت

دریاچه سراوان


دریاچه سراوان یکی از جاذبه‌های بکر و جاهای گردشگری رشت است که در دل جنگل سراوان قرار گرفته است.


این دریاچه که در سمت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان واقع شده نمای بسیار زیبا و جلوه‌ای خاص به سراوان داده و همه گردشگران وقتی به دریاچه سراوان می‌رسند تصور می‌کنند که چمنزاری وسیع در این منطقه شکل گرفته است؛ اما در صورتی‌که خزه‌های ناشی از رطوبت محیط و خصوصاً نوعی آفت که درختان این منطقه دارند باعث ایجاد پوششی سبز و سرتاسری بر روی دریاچه سراوان شده است.


بنابراین در نگاه اول تصور می‌کنید که دریاچه وجود نداشته و یک زمین چمن سبز رنگ است.


حدود ۲۱۰ هکتار از پارک و دریاچه سراوان به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت جزو مناطق حفاظت شده گیلان است؛ بنابراین شما می‌توانید از بقیه بخش های این جنگل و دریاچه بازدید کنید.


اگر برای بازدید از دریاچه سراوان صبح زود را انتخاب کنید شرط می‌بندیم که مبهوت زیبایی‌های این منطقه خواهید شد؛ چرا که دریاچه را مه غلیظی در بر گرفته و گشت‌و‌گذار در میان درختان اطراف آن تفریحی لذت‌بخش خواهد بود.


آدرس دریاچه سراوان


استان گیلان، رشت، کیلومتر 17 اتوبان رشت-قزوین، ضلع غربی اتوبان، سمت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان


اگر در شمال کشور خواستید مقصد سفرتان را به سمت جاهای دیدنی بکر و خلوت شمال هدایت کنید، اینجا آدرس های بهترین جاهای دیدنی خاص شمال را پیدا کنید.


تالاب عینک


دریاچه یا تالاب عینک که به آن مرداب عینک نیز گفته می‌شود یکی از جاهای دیدنی رشت در بهار است که در منطقه ۴ این شهرستان و در نزدیکی پارک دانشجو واقع شده. این تالاب از شمال به بلوار شهید افتخاری، از سمت جنوب به پارک دانشجو و برخی مناطق مسکونی غیرمجاز، از سمت شرق به تقاطع غیر همسطح شهدای گمنام و از سمت غرب نیز به شرکت دخانیات رشت محدود می‌شود.


علت نام‌گذاری این تالاب نمای آن است که از بالا شبیه به یک عینک خواهد بود. تالاب عینک بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان به شمار می‌رود.


تالاب عینک یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که محیط آن ۱۲ کیلومتر بوده و پهنه آبی آن نیز ۴۴ هکتار است. اطراف این تالاب پهنه ساحلی و خشکی به مساحت ۱۶۳ هکتار وجود دارد.


مکانهای دیدنی رشت

آدرس تالاب عینک


استان گیلان، رشت، منطقه 4، نزدیک پارک دانشجو


پارک ملت رشت


پارک ملت رشت به دلیل تنوع پوشش گیاهی که دارد یکی از جاهای دیدنی رشت در پاییز محسوب شده و زیبایی خاصی به این منطقه می‌بخشد. این پارک که در سال ۱۳۷۸ طراحی و بازسازی شده به‌عنوان بوستان ملت شناخته می‌شود و دسترسی به آن برای عموم آزاد خواهد بود.


پارک ملت رشت مساحتی حدود ۱۲۰ هزار متر مربعی داشته و در منطقه سه شهر رشت واقع شده است.


این پارک به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت علاوه‌بر فضای سبز دریاچه کوچکی نیز دارد که در مرکز آن واقع شده است.


از جمله امکانات رفاهی و تفریحی پارک ملت رشت می‌توان به زمین بازی فوتبال، بسکتبال و والیبال، تنیس روی میز، امکان انجام ورزش‌های همگانی و زمین بازی کودکان اشاره کرد.


یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های پارک ملت ساعت آفتابی آنالماتیک است که توسط انجمن نجوم استان گیلان در پارک ملت ساخته شده است.


از دیگر دیدنی‌های پارک می‌توان به خانه گردشگری اشاره کرد که در قسمت چپ ورودی پارک ملت واقع شده و یک خانه روستایی سنتی به سبک قدیمی است.


آدرس پارک ملت رشت


استان گیلان، رشت، سه شهر رشت، بلوار شهید انصاری، سه‌راه کاناداجاده سراوان فومن


جالب است بدانید که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت جاده سراوان به فومن است. این جاده که در مسیر سراوان به فومن قرار گرفته یکی از جاهای دیدنی رشت در زمستان است که با وجود درختان تنومندی که سایه خود را بر روی جاده انداخته‌اند و مه غلیظ صبحگاهی، شما را مبهوت خواهد کرد.


زمانی که درختان به رنگ‌های پاییزی در می‌آیند این جاده بسیار دیدنی خواهد بود. یکی از جاذبه‌های گردشگری جاده سراوان به فومن، موزه بزرگ روستایی گیلان است که در ابتدای این جاده قرار گرفته؛ بنابراین می‌توانید از آن دیدن کنید. خانه‌های روستایی متنوع این موزه شما را به یاد ایام قدیم خواهد انداخت.


دیدنیهای رشت

آدرس جاده سراوان فومن


استان گیلان، فومن، جاده سراوان-فومن


گوهررود


گوهر رود که از میان شهر رشت می‌گذرد از حدود ۷۰۰ متری کوه‌های سراوان سرچشمه گرفته و سپس خود را به شهر رشت می‌رساند.


این رود پس از ورود به جنوب شهر رشت با پیوستن به دیگر رودخانه‌های این شهر یعنی رود زرجوب، رودخانه پیربازار را تشکیل داده که با ادامه مسیر از سمت شمال شهر رشت خارج خواهد شد.


گوهر رود برخلاف نام متفاوتی که دارد آبی به رنگ سیاه داشته و در مسیر آن دو مرداب کوچک و بزرگ قرار گرفته‌اند.


مرداب اول که در حوالی لاکان واقع شده "جفت سلان" نام دارد. مرداب دوم که در نزدیکی پل چمارسرا قرار گرفته قسمت کوچکی از مرداب بزرگ حافظ آباد را تشکیل می‌دهد.


گوهر رود به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت در گذشته محبوبیت زیادی داشت و در آن ماهیگیری نیز انجام می‌شد اما رنگ تیره آب این رود در این روزها به علت ورود پساب‌ها و آلودگی‌های مختلف از نقاط گوناگون شهر به آن است.


حالا که در رشت به سر می‌برید، بیایید کمی دورتر برویم و در کل استان گیلان بگریدم و زیباترین جاهای دیدنی گیلان را هم مرور کنیم.


جاهای گردشگری رشت

آدرس گوهر رود


استان گیلان، رشت


جاهای دیدنی و جاذبه های تاریخی شهر رشت


رشت غیر از جاهای دیدنی بسیاری که دارد، جاذبه‌های تاریخی مهمی نیز دارد که هر کدام از آن‌ها داستانی برای گفتن دارد و تاریخی مهم را پشت سر خود پنهان کرده‌اند. در ادامه به بررسی مناطق گردشگری رشت می‌پردازیم.


مجموعه میدان شهرداری رشت


مجموعه میدان شهرداری رشت یکی از زیباترین و معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که شامل کاخ شهرداری، مقبره ابوجعفر، هتل ایران، کتابخانه ملی رشت و اداره پست میدان شهرداری رشت است.


بازدید از این میدان رایگان بوده و به همین دلیل نیز در روزهای تعطیل و آخر هفته فضایی بسیار شلوغ و پرتردد دارد.


جالب است بدانید که به دلیل نورپردازی‌های انجام شده در میدان شهرداری رشت این میدان و مجموعه‌های اطراف آن به عنوان یکی از مکان های دیدنی رشت در شب شناخته می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر برای دیدن این مجموعه به میدان رشت شهرداری رفتید حتما شب را انتخاب کنید تا از نورپردازی متفاوت و زیبایی منطقه لذت ببرید.


در همین مجله یک توضیح و شرح کامل از میدان شهرداری رشت داده‌ایم که پر است از داستان‌های جالب از اولین‌های ایران.


مجموعه میدان شهرداری رشت

آدرس مجموعه میدان شهرداری رشت


استان گیلان، رشت، میدان شهرداری


موزه میراث روستایی گیلان


موزه میراث روستایی گیلان به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت در زمینی به مساحت ۲۶۳ هکتار ساخته شده و در اصل نمونه‌ای کوچک اما واقعی از فرهنگ زندگی مردم در روستاهای گیلان است.


در بخش معماری این موزه می‌توانید مجموعه‌ای از خانه‌های قدیمی را ببینید که قدمت برخی از آن‌ها به ۱۵۰ سال پیش بازمی‌گردد.


سازه های موجود در موزه میراث روستایی گیلان در حال حاضر ۲۸ مجموعه بوده و شامل بناهای مسکونی قدیمی است. این خانه‌های قدیمی در نقاط مختلف گیلان شناسایی، مستندسازی، واچینی و سپس در موزه میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده‌اند.


در این اکوموزه که یکی از مناطق دیدنی نزدیک رشت است می‌توانید با آداب و رسوم زندگی مردم در گذشته، لباس‌های محلی و شیوه ساخت خانه‌های قدیمی بیشتر آشنا شوید.


در موزه میراث روستایی گیلان، علاوه‌بر آشنایی با نحوه زندگی مردم در گیلان با انواع صنایع دستی شامل گمج‌سازی و سفالگری، رشتی دوزی، حصیر بافی و مرواربافی آشنا خواهید شد.


در این مجموعه درختان بسیار متنوعی کاشته شده است و موزه میراث روستایی گیلان در بخشی از پارک جنگلی سراوان قرار دارد.جاهای دیدنی رشت با عکس

آدرس موزه میراث روستایی گیلان


استان گیلان، کیلومتر 18 آزادراه رشت- قزوین، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر 3 جاده سراوان-شفت


آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی


آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی که به آن سردار جنگل نیز گفته می‌شود در بخش جنوبی شهر رشت و در محله سلیمان داراب در قبرستان سلیمان داراب قرار دارد.


این آرامگاه یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که در اطراف آن قبرهای مجاهدین جنگلی قرار گرفته و اسامی آن‌ها نیز بر روی سنگ قبر حک شده است. در کنار قبر میرزا کوچک خان جنگلی آرامگاه شاعر بلندآوازه گیلانی "شیون فومنی" نیز قرار دارد.


بنای یادبود آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی به صورت ساده و با توجه به اصول معماری سنتی در زمان بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است.


چگونگی دفن سردار جنگل در این آرامگاه آنچنان مشخص نیست؛ اما موضوع بازسازی آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی اولین بار در سال ۱۳۶۰ مطرح شد. طرح مقبره نیز با توجه به اصول معماری سنتی آن زمان طراحی و مورد تایید قرار گرفت و در نهایت اجرا شد.


در سال ۱۳۷۱ سازمان میراث فرهنگی گیلان مبادرت به دیوارکشی و احداث سَر دری مناسب برای آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی کرد.آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی


استان گیلان، رشت، خیابان شیون فومنی، قبرستان سلیمان داراب


آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود


آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود که در سبزه میدان کوچه آفخرا واقع شده در اصل آرامگاه یکی از بنیان‌گذاران ایرانشناسی در ایران و زنده‌نگه‌دارنده فرهنگ و زبان‌های ایران باستان است.


این استاد ارجمند پس از سال‌ها آموختن و همچنین آموزش فرهنگ ایران و ایرانی در ۲۶ آبان سال ۱۳۴۸ و در سن 83 سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت؛ اما بر طبق وصیت وی او را در کنار اجدادش در کوی حاجی داوود رشیدی رشت و با تشریفات ویژه به خاک سپردند.


پس از درگذشت استاد ابراهیم پورداوود مجالس ختم بزرگی برای یادبود او در کشورهایی چون آلمان، فرانسه، هند، پاکستان و در شهرهای مختلف ایران از جمله رشت، تهران، کرمان، اصفهان و شیراز برگزار شد. در این مراسم بزرگان علم و ادب حضور داشتند و از تلاش‌های فراوان این ایران‌شناس بزرگ تجلیل کردند.


مقبره استاد ابراهیم پورداوود در واقع اتاقی قدیمی با ابعادی حدود سه در چهار متر است که با ماهیت آرامگاه ساخته شده و قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد.


این آرامگاه یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.


مناطق گردشگری رشت

آدرس آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود


استان گیلان، رشت، سبزه میدان، کوچه آفخرا


موزه رشت


خانه میرزا حسین خان کسمایی آزادی‌‌خواه یکی از شاعران و روزنامه‌نگاران معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل در سال ۱۳۴۹ توسط وزارت فرهنگ و هنر رشت به موزه تبدیل شد.


این موزه در حال حاضر به عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشته شناخته می‌شود و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.


در دهه ۵۰ بخشی از بنای خانه میرزا حسین خان کسمایی طی مدت ۶ ماه به موزه تبدیل شد. موزه رشت در حال حاضر دارای دو بخش اصلی باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است که در بخش مردم‌شناسی می‌توانید نمونه‌های بازسازی شده از زندگی مردم و همین‌طور تندیس‌های بومی گیلان را ببینید.


بخش باستان‌شناسی این موزه شامل اشیاء و آثار باستانی کشف شده در مناطق مختلف گیلان به ویژه در تپه‌های مارلیک رودبار، دیلمان و تالش است.


اگر برای بازدید از موزه شهر رشت اقدام کردید، حتماً گورستان باستانی و مجموعه سنگ قبرهای موجود در این موزه را نیز ببینید.


یکی از جذاب‌ترین جاهای شمال گردنه حیران است. در این مطلب سری به گردنه حیران و جاذبه های آن زدیم.


جاهای تفریحی رشت

آدرس موزه رشت


استان گیلان، رشت، خیابان طالقانی (بیستون)، روبروی زایشگاه دکتر فاطمی


مسجد صفی رشت


مسجد صفی رشت که به آن مسجد شهیدی نیز گفته می‌شود یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که در بافت قدیمی این شهر و در محدوده بازار قرار دارد.


هنوز مشخص نشده که مسجد صفی رشت دقیقاً در چه سالی ساخته شده؛ اما گفته‌ها حاکی از آن است که شیخ صفی‌الدین اردبیلی با شیخ زاهد گیلانی دوست بوده و به همین دلیل به گیلان سفر می‌کند و در محل فعلی مسجد چاهی حفر و عبادتگاهی می‌سازد که بعدها به‌عنوان مسجد استفاده می‌شود. این مسجد در حال حاضر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


مسجد صفی رشت

آدرس مسجد شیخ صفی


استان گیلان، رشت، بافت قدیمی رشت، محدوده بازار


بقعه دانای علی


بقعه دانای علی یکی از مهمترین مقاصد مذهبی رشت است که محل دفن دانای علی یکی از عرفای قرن سیزدهم هجری قمری است.


مردم رشت برای این عارف بزرگ احترام بسیار زیادی قائل هستند و به همین دلیل نیز برای او مقبره‌ای در خور ساخته‌اند.


فضای داخلی مقبره با کاشی های آبی رنگ تزئین شده و نمای بیرونی آن نیز تقارنی زیبا دارد.


این مقبره قرار بود در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی با توجه به برنامه تعویض خیابان تخریب شود اما مهندسان شهرداری و مهندس سیمرغ با مخالفت مردم روبه‌رو شدند و در نتیجه نتوانستند بقعه را تخریب کنند.


بنابراین بقعه‌ای که زمانی در کنار خیابان قرار داشت، با تعریض خیابان طالقانی یا بیستون در اصل در وسط خیابان اصلی قرار گرفته است.دانای علی که در سال ۱۲۱۲ هجری قمری در خانواده‌‌ای مذهبی به دنیا آمد و عارفی وارسته و مردی متقی و پرهیزگار بود و در نتیجه به مقام ابدالی رسید. این مقام در میان عرفا به معنای انسان کامل خواهد بود، به همین دلیل نیز به او لقب دانا را دادند که مترادف با انسان کامل است.


این بقعه در حال حاضر در میانه خیابان آیت‌اله طالقانی یا بیستون سابق قرار گرفته و دسترسی آسانی دارد.


معروف ترین جاهای دیدنی در رشت

آدرس بقعه دانای علی


استان گیلان، رشت، خیابان آیت‌اله طالقانی (بیستون)، نرسیده به سه‌راه رجایی (رشتیان)


خانه ابریشمی رشت


خانه ابریشمی رشت یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که در میدان صیقلان و در انتهای کوچه شاعری قرار گرفته است. این خانه از جمله خانه‌هایی است که در دوره قاجار ساخته شده و متعلق به خانواده حاج میر اسماعیل حاکمی از جمله اهالی پیربازار رشت است.


حاج میر اسماعیل حاکمی در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، کلانتر رشت بود و در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی حاج میرزا احمد ابریشمی این خانه را از وی خریداری و نام آن به خانه ابریشمی تغییر کرد.


خانه ابریشمی در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده و زیربنای حدود ۶۵۰ متر مربع دارد. بنای اصلی این ساختمان دارای دو طبقه بوده و در هر طبقه نیز هشت اتاق دارد. خانه ابریشمی به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی رشت با عکس بسیار زیبا در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


خانه ابریشمی رشت

آدرس خانه ابریشمی رشت


استان گیلان، رشت، ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان، انتهای کوچه شاعری


خانه میرزا کوچک خان جنگلی


خانه میرزا کوچک خان جنگلی یکی دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است که در خیابان سهیل دبیری قرار دارد. این خانه در اصل نمونه‌ای از معماری بومی شمال کشور است.


یونس استادسرایی در سال ۱۲۵۷ در رشت به دنیا آمد و لقب میرزا کوچک زمانی به او تعلق گرفت که به واسطه پدر بزرگوارش که او را میرزا بزرگ می‌نامیدند یونس استادسرایی را با نام میرزا کوچک خان شناختند.


میرزا کوچک خان یکی از رهبران مبارزه نهضت جنگل بود که خانه پدری او در یکی از خیابان‌های قدیمی شهر رشت به نام خیابان استادسرا قرار داشت.


در محله‌ای که خانه پدری میرزا کوچک خان جنگلی قرار دارد، افراد بزرگی مانند هوشنگ ابتهاج و محمود نامجو و دیگر مشاهیر ایران زندگی می‌کردند.


با توجه به اینکه تعداد خانه‌های تاریخی در گیلان بسیار محدود است، خانه میرزا کوچک خان جنگلی به‌عنوان یکی از آثار مهم تاریخی رشت شناخته می‌شود. مساحت این خانه ۳۰۰ متر مربع است و قدمت آن به بیش از 200 سال پیش باز می‌گردد. در حال حاضر خانه میرزا کوچک خان جنگلی در اختیار شهرداری رشت قرار دارد.


یکی از معروف ترین جاهای دیدنی شمال ایران، سوادکوه است. یک جای خوش‌آب و هوا برای سفرهای جذابی که به شمال دارد. سوادکوه را بیشتر بشناسید.


جاهای دیدنی تاریخی در شهر رشت

آدرس خانه میرزا کوچک خان جنگلی


استان گیلان، رشت، خیابان سهیل دبیری


خیابان علم الهدی رشت


خیابان علم الهدی رشت در سال ۱۳۱۰ هجری خورشیدی با تصویب وزارت داخله به منظور زیباسازی شهر در میان میدان نظمیه (شهرداری فعلی) و سبزه میدان احداث شد.


این خیابان که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت در شب محسوب می‌شود میدان شهدای ذهاب یا شهرداری و سبزه میدان یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های شهر رشت را به یکدیگر متصل می‌کند.


 پیاده‌روی این خیابان دارای ۲۷۵ متر طول و ۲۷ متر عرض بوده و شامل دو پیاده‌روی 6.5 متری و دو فضای سبز جداگانه است که در طول مدت شش ماه ساخته شده‌اند.


فرایند احداث پیاده راه فرهنگی خیابان علم الهدی رشت در اواخر مرداد ماه سال ۱۳۹۱ شروع و در اواخر اسفند ماه همان سال به پایان رسید.


خیابان های معروف رشت

آدرس خیابان علم الهدی رشت


استان گیلان، رشت، خیابان علم الهدی


میدان های معروف رشت


در رشت میدان‌های معروفی وجود دارد که هر کدام به‌عنوان یکی از زیباترین و معروف ترین جاهای دیدنی رشت شناخته می‌شوند. در ادامه به معرفی و بررسی این میدان‌ها می‌پردازیم.


میدان شهرداری


میدان شهرداری رشت در ابتدای سلطنت رضاخان پهلوی احداث شده و مجموعه آن شامل ساختمان شهرداری، موزه پست، ساختمان قدیمی هتل ایران و برج ساعت رشت است. ساختمان شهرداری و برج ساعت میدان شهرداری رشت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای این شهر به حساب می‌آیند.


بنای میدان شهرداری در زمان زلزله مهیب منجیل یعنی در سال ۱۳۶۹ به شدت آسیب دید و مدتی بعد توسط روبرت واهانیان مرمت شد. در حال حاضر در میدان شهرداری رشت ساختمان‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.میدان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت


ساختمان شهرداری رشت که در مرکز شهر واقع شده در زمان‌های گذشته به عنوان بلدیه مورد استفاده قرار می‌گرفته و تا حدود چند صد متر اطراف آن را سنگفرش کرده‌اند. به همین دلیل امکان تردد خودرو در آن وجود ندارد و برای دسترسی به ساختمان شهرداری رشت می‌توانید از طریق خیابان‌های علم الهدی، شریعتی و امام اقدام کنید.


ساختمان شهرداری یک نهاد عمومی اما غیردولتی است که پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران و با به تصویب رسیدن قانون بلدیه در سال ۱۲۸۶ شمسی به صورت رسمی تاسیس شد و یکی از اولین بلدیه‌های ایران است.


این بنا که در بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ به دستور اداره بلدیه ساخته شده از معماری سن‌پترزبورگ الهام گرفته شده و توسط یک معمار ارمنی آلمانی ساخته شده است.


از آن زمان تا کنون ساختمان شهرداری رشت به عنوان یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های این شهر محسوب و در حال حاضر به عنوان شهرداری مرکزی رشت شناخته می‌شود.


ساعت شهرداری رشت

موزه پست


اداره پستی که در ضلع شمالی میدان شهرداری رشت قرار گرفته یکی دیگر از مجموعه‌های قدیمی و دیدنی این میدان است که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. ساختمان اداره پست بین سال‌های 1310 تا 1312 ساخته شده و در سال 1379 نیز به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.


ساختمان قدیمی هتل ایران


هتل ایران یکی دیگر از ساختمان‌های قدیمی میدان شهرداری رشت است که در دوره پهلوی و در ضلع شمالی میدان شهرداری ساخته شد. این هتل زیبا و تاریخی در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1379 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.


برج ساعت رشت


برج ساعت رشت یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری رشت است که در میانه ساختمان شهرداری میدان شهرداری رشت قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین نماد‌های شهر رشت به حساب می‌آید. البته بنای برج ساعت در زلزله مهیب سال 1369 به شدت آسیب دید اما مجدداً بازسازی شد.


سبزه میدان رشت


سبزه میدان رشت یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین میادین شهر رشت است که در آن درختان کهنسال و تنومندی وجود دارد.


اگر هوا بارانی نباشد افراد بسیاری در نیمکت‌های اطراف میدان جمع شده بازی می‌کنند و با هم حرف می‌زنند. سبزه میدان رشت در بخش غربی شهر رشت و در نزدیکی میدان شهرداری قرار گرفته و برای دسترسی به آن می‌توانید از خیابان‌های لاکانی، استادسرا و بیستون استفاده کنید.


خیابان علم الهدی یکی از مهم‌ترین خیابان‌هایی است که میدان شهرداری را به سبزه میدان متصل می‌کند.


سبزه میدان در گذشته سبزه‌زاری بوده که بین دو محله کیاب رشت و استادسرا قرار گرفته بود. این سبزه‌زار تا محله چمارسرا نیز امتداد داشت و در ابتدای آن آب‌گاهی قرار گرفته بود و در کنار آن گورستانی برای مجرمان پس از اعدام در نظر گرفته شده بود.


در زمان سلطنت مظفرالدین شاه شخصی به نام محمد ولی خان تنکابنی که به نثرالسلطنه ملقب بود و از حاکمان رشت بود، تصمیم گرفت این منطقه را بازسازی کند.


وی در ابتدای امر تلاش بر باغچه‌بندی و خیابان‌بندی و درختکاری سبزه‌زار کرد و به این ترتیب نام آن را سبزه میدان گذاشت. محمد ولی خان تنکابنی گورستان کناری سبزه‌زار را متروکه اعلام کرد و آبگاه مجاور آن را که تنها بر اثر باران پر از آب می‌شد و در اصل محلی برای قورباغه‌ها و زباله‌های شهری بود، پُر کرد.


خدمات محمد ولی خان تنکابنی باعث شد تا آن سبزه‌زار به سبزه‌ میدان فعلی تبدیل شود.


حالا که در حال گشت و گذار در شمال ایران هستید، بیایید سری هم بزنیم به جذاب ترین سوغات شمال که می‌توانید با خودتان به یادگار بیاورید، از خوراکی تا صنایع دستی.


آدرس سبزه میدان رشت


استان گیلان، رشت، نزدیک میدان شهرداری رشت


سبزه میدان رشت

میدان مصلی رشت


میدان مصلی رشت که به آن میدان توشیبا نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های رشت و از جمله معروف ترین جاهای دیدنی رشت در تابستان است که مصلای بزرگ شهر رشت نیز در آن واقع شده است.


آدرس میدان مصلی رشت


استان گیلان، رشت، میدان مصلی


بازار بزرگ رشت‌


بازار سنتی رشت به‌عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت شامل میدان کوچک، میدان بزرگ، کاروانسراها و چهارسوق‌هاست. معماری این بازار شامل طاقهایی است که بر جذابیت آن افزوده‌اند. در بازار بزرگ رشت انواع خوراکی‌های محلی به دست مردم محلی به فروش می‌رسد و بوی ماهی تازه و انواع سبزیجات محلی فضای بازار را پر کرده است. یکی از جذابیت‌های این بازار قدم زدن در میان راهروهای مختلفی است که با میوه‌های رنگی پوشیده شده و جلوه‌ای زیبا به بازار بزرگ رشت داده است.


آدرس بازار بزرگ رشت


استان گیلان، رشت، مرکز شهر، میدان شهرداری، خیابان امام خمینی، بازار سنتی


بازار بزرگ رشت‌

مرکز خرید گلسار رشت


مرکز خرید گلسار که در بلوار گلسار واقع شده در اصل یک ساختمان 6 طبقه و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت است. در این مرکز خرید کالاهای مختلفی مانند انواع پوشاک با برندهای متنوع، خانگی و محصولات دیگری به فروش می‌رسد.


طبقه همکف و اول و دوم این مرکز خرید شامل بوتیک، کافی‌شاپ و مغازه است؛ اما طبقه سوم شامل دفاتر اداری است و طبقه چهارم آن نیز شامل فودکورت است.


طبقه‌های پنجم و ششم مرکز خرید گلسار نیز شامل واحدهای ۶۰۰ متری است. یکی از مهم‌ترین امکانات این مرکز خرید پارکینگ اختصاصی و سیستم امنیتی پیشرفته ورود و خروج است. از طرفی دوربین‌های مدار بسته، خدمات نظافتی، برق اضطراری و سیستم‌های برودتی از جمله دیگر امکانات این مجموعه هستند.


آدرس مرکز خرید گلسار رشت


استان گیلان، رشت، بلوار گلسار


مرکز خرید رز رشت


مرکز خرید رز یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گیلان است که در دو شعبه ساخته شده هر دو شعبه این مجموعه خرید دارای سه طبقه هستند.


در طبقه اول این شعبات انواع کالاهای زنانه شامل کیف و کفش، پوشاک و شال و روسری به فروش می‌رسد.


طبقه اول و دوم نیز انواع کالاهای مردانه شامل پیراهن و کت و شلوار و کفش عرضه می‌کند. مرکز خرید رز رشت که در نزدیکی سبزه‌میدان واقع شده یکی از مهمترین مراکز خرید استان گیلان به حساب می‌آید.


آدرس مرکز خرید رز رشت


استان گیلان، رشت، سبزه میدان


لیست کامل مراکز خرید رشت از بازارهای سنتی و بومی تا پاساژهای لوکس را در همین مجله می‌توانید بخوانید.


بهترین فصل سفر به رشت و دیدن جاذبه هایش کی است؟


با توجه به گرم و شرجی بودن هوا در تابستان و سرد بودن هوا در زمستان می‌توان گفتند که فصل بهار بهترین فصل برای سفر به رشت خواهد بود.


سفر به رشت در بهار و تابستان


اگر بهار و تابستان را برای سفر به رشت انتخاب کرده‌اید باید بگوییم که گرمای هوا در تابستان ممکن است شما را اذیت کند اما فصل بهار یکی از بهترین فصول برای سفر به رشت خواهد بود.


سفر به رشت در پاییز و زمستان


در فصل زمستان به دلیل سردی و برودت هوا خیلی از گردشگران به رشت سفر نمی‌کنند اما این فصل نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد. با توجه به اینکه شهر رشت پر از درخت است، فصل پاییز می‌تواند بهترین انتخاب برای سفر چه از لحاظ خوبی هوا و چه از لحاظ زیبایی‌های چشم‌نواز رشت باشد.


در رشت کجا غذا بخوریم؟


در شهر رشت رستوران‌های معروف و محبوب بسیاری وجود دارند که برای صرف یک ناهار یا شام خوشمزه و متفاوت بهترین انتخاب خواهند بود.


از جمله معروف‌ترین رستوران‌های رشت می‌توان به رستوران شکم‌الملوک، رستوران محرم، رستوران رزاقی، رستوران شورکولی، رستوران دوران، رستوران اردشیر، کباب‌سرای حاج حسین، رستوران جهانگیر، رستوران دلیجان و رستوران بزرگ گیلانه اشاره کرد.


همه رستوران‌هایی که معرفی کردیم غذاهای سنتی ایرانی و گیلانی عرضه می‌کنند و جزو بهترین رستوران های رشت هستند.


رزرو بهترین اقامتگاه های رشت و هتل های این شهر


با توجه به گردشگرپذیر بودن استان گیلان و شهر رشت، در این شهر هتل‌های مختلف، سوئیت، هتل آپارتمان و اقامتگاه‌های مختلفی ساخته شده است که در سفر به رشت می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.


اگر برای سفر به رشت برنامه‌ریزی می‌کنید و به دنبال اقامتگاهی مناسب می‌گردید می‌توانید از امکانات و اقامتگاه‌های سایت جاباما استفاده کنید و اقامت خوشی را در شهر رشت داشته باشید.پاسخ به سوالات متداول در مورد جاهای دیدنی و جاذبه های رشت


معروف ترین جاهای دیدنی رشت کجا هستند؟

از جمله معروف‌ترین جاهای دیدنی رشت می‌توان به دریاچه سقالکسار، تالاب عینک، دریاچه سراوان، گوهر رود، باع محتشم و پارک جنگلی سراوان اشاره کرد.

در رشت کجا بمانیم؟

زیباترین جاهای دیدنی رشت در شب کجا هستند؟

بهترین جاهای دیدنی رشت در بهار کجا هستند؟

بهترین جاهای دیدنی رشت در تابستان کجا هستند؟

بهترین جاهای دیدنی رشت در پاییز کجا هستند؟

بهترین جاهای دیدنی رشت در زمستان کجا هستند؟

معروف ترین جاهای دیدنی تاریخی رشت کدامند؟

بهترین جاهای دیدنی رشت برای پیاده روی کدامند؟