جاباما

جاهای دیدنی رشت شهر باران‌های نقره‌ای

اسم شمال کشور که می‌آید همه بی‌درنگ یاد دریای مازندران و سواحل آن می‌افتیم اما شهرهایی در شمال کشورمان هستند که اصطلاحا دریا ندارند، اما از زیبایی و جاذبه‌های دیدنی چیزی کم از شهرهای ساحلی ندارند. رشت یکی از همین شهرها است. جاهای دیدنی رشت که میزبان اولین‌های زیادی در ایران بوده، کم نیست. مکان های دیدنی رشت این شهر خلاق در خوراک به انتخاب یونسکو آن‌قدری جذاب است که حتما دوباره شما را به این شهر بکشاند. جاهای دیدنی رشت در بهار زیبایی‌های خاص خود را دارد و رشت در پاییز هم به نوعی دیگر زیبا است. بهترین پارک های رشت هم معروف و دیدنی هستند. با جاذبه های گردشگری رشت مرکز استان گیلان بیشتر آشنا شوید:

آشنایی با شهر رشت

شهر رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان است. قدمت شهر رشت به سال‌های دور برمی‌گردد و نقشی کلیدی در بعضی اتفاقات تاریخی ایران مثل انقلاب مشروطه، جنبش جنگل و انقلاب اسلامی ایران داشته است. اولین شعبه بانکی ایران و اولین کتابخانه ملی در رشت ساخته شده است، اولین تئاتر در شهر رشت کارش را شروع کرده است و اولین اتوبوس وارد شده به ایران در شهر رشت به کار گرفته شده است. اولین راه‌آهن ایران، اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران و اولین خانه معلولان و سالمندان ایران هم دیگر اولین‌های شهر رشت هستند. شهر باران‌های نقره‌ای به رطوبت زیاد و بارش زیاد باران هم معروف است و جهانگردانی که از این شهر دیدن کرده‌اند، هم به رطوبت رشت اشاره کرده‌اند.

مناطق دیدنی رشت

جاهای دیدنی رشت

مناطق دیدنی رشت شامل دیدنی‌های تاریخی، طبیعی و … می‌شوند و سلیقه‌‌ی طیف‌های گوناگون را پوشش می‌دهند، در یک کلام به هیچ‌کس در شهر رشت بد نمی‌گذرد و همه می‌توانند از اقامت در این شهر لذت ببرند. با جاهای دیدنی رشت بیشتر آشنا شوید:

دیدنی‌های تاریخی

موزه میراث روستایی گیلان

اگر دوست دارید بناهای روستایی گیلان را ببینید، با سبک زندگی و کار و صنایع دستی گیلان بیشتر آشنا شوید و به طور خلاصه سفری در زمان داشته باشید، بازدید از موزه میراث روستایی گیلان را از دست ندهید. قدمت برخی بناهای بخش معماری این موزه به ۱۵۰ سال پیش می‌رسد. هدف موزه میراث روستایی گیلان حفظ فرهنگ بومی این استان است و به نسل جدید کمک می‌کند با گذشته روستایی گیلان آشنا شوند و نوع پوشاک، خوراک، کارهای روزمره و ابزارهای زندگی روستاییان گیلانی را ببینند.

مکان های دیدنی رشت موزه میراث روستایی گیلان

مسجد حاج صمدخان

یکی از مکان های دیدنی رشت مسجد حاج صمدخان است. مسجد حاج صمدخان جزو بناهای تاریخی رشت است و اواخر دوره قاجار ساخته شده است. یکی از دیدنی‌های این مسجد، گچ‌بری‌های محراب ۲۴ مترمربعی آن است و دو کتیبه روی آن کار شده: روی کتیبه سمت راست به موقوفات مسجد . روی کتیبه سمت چپ شعری در نیایش خداوند نوشته شده است. چهار ستون پنج متری با سرستون‌ها و گنبد گچ‌کاری شده زیبایی‌های گچ‌بری محراب را کامل می‌کنند. نکته‌ی جالب دیگر درمورد ساخت این مسجد، ساخت محراب آن بدون هیچ میخ و پیچ فلزی است.

مسجد سفید

مسجد سفید که به نام‌های مسجد صفی و مسجد شهیدیه هم معروف است از دیگر جاذبه‌های گردشگری رشت است که جزو بناهای تاریخی این شهر است. تاریخ بنای مسجد سفید مشخص نیست اما داستان‌های جالبی درمورد ساخت این بنا وجود دارد: بنا به روایتی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، جد بنیانگذار خاندان صفوی، با شیخ زاهد گلانی دوست بوده و به همین دلیل به رشت سفر می‌کند. در این سفر در همین منطقه چاهی می‌کند و عبادتگاهی می‌سازد که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود. برخی دیگر هم این مسجد را محل دفن صفی میرزا پسر شاه عباس اول می‌دانند که به ناحق کشته شد. داستان این مسجد هرچه باشد، نشان از قدمت تاریخی این اثر دارد و از جاهای دیدنی رشت است که برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری جالب توجه است.

جاذبه های گردشگری رشت مسجد سفید

موزه رشت

موزه در هر شهری علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ را به خود جلب می‌کند و موزه رشت هم مجموعه‌ای از یافته‌ها از آثار باستان‌شناسی را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهد. موزه شهر رشت که یکی از مناطق دیدنی رشت است دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی دارد. بخش مردم‌شناسی موزه صحنه‌هایی از زندگی مردم را بازسازی کرده است و بخش باستان‌شناسی آثار باستانی کشف شده در مناطق مختلف گیلان از جمله تپه‌های مارلیک، رودبار، تالش و دیلمان را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. ساختمان موزه هم داستان جالبی دارد؛ ساختمان موزه رشت در گذشته خانه میرزا حسین خان کسمائی شاعر و روزنامه‌نگار و پیشگامان در دوره مشروطه بود و در سال ۱۳۴۹ خانه‌ی او را برای تبدیل به موزه خریدند. به جز موارد گفته شده، گورستانی باستانی و مجموعه‌ای از سنگ‌قبرها در این موزه قرار دارد که جالب توجه هستند.

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری یکی از مکان های دیدنی رشت است که بازدید از آن وقتی در رشت هستید را نباید فراموش کنید.ماشین‌ها حق ورود به میدان شهرداری را ندارند ومی‌توانید فقط ساکنان رشت و مسافران در این میدان مشغول قدم زدن، نشستن یا دانه دادن به کبوتران هستند را ببینید. در میدان شهرداری کبوترها قدم‌به‌قدم شما را همراهی می‌کنند و رابطه‌ی نزدیکی با انسان‌ها دارند. دو طرف میدان پر از مغازه‌های مختلف است که انواع خوراک‌های رشتی را می‌فروشند و عطر این خوراک‌ها حین قدم زدن عصرگاهی مسحورکننده است. میدان شهرداری صبح‌ها بیشتر محل گذر است و از عصر به بعد کم‌کم همه برای وقت‌گذراندن در این میدان سروکله‌شان پیدا می‌شود. میدان شهرداری در هیچ ساعتی شما را دست خالی رها نمی‌کند و حتی اگر نیمه‌شب هم سری به میدان بزنید چرخ‌های فروش کباب مخصوص را می‌بینید.

 قدمت میدان شهرداری به دوره پهلوی برمی‌گردد. ساختمان شهرداری یا بلدیه اوایل این سده در رشت ساخته شد، این ساختمان با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا ساخته شده و هنوز مقر شهرداری رشت است. علاوه بر ساختمان شهرداری، برج ساعت، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران در مجموعه شهرداری قرار دارند.

اصلا نمی‌توان به رشت بروید و خودتان را از دیدن این میدان زیبا محروم کنید، پس بهتر است پیش از هرچیز همه جزییات در مورد میدان شهرداری رشت را بدانید.

جاهای دیدنی رشت در بهار میدان شهرداری

سبزه میدان

سبزه میدان از جاذبه‌های گردشگری در رشت و میدانی قدیمی است. ابتدا سبزه میدان شامل استخر و گورستانی بود که مجرمان را در آن دفن می‌کردند. در زمان ناصرالدین شاه و با اقمت خان‌های فومن و شفت بخشی از زمین‌های این منطقه خریداری و در آن خانه ساخته شد. امروز این میدان تبدیل به یکی از مکان های دیدنی در رشت شده که بناهای تاریخی زیادی اطراف آن قرار دارند، همچنین تندیس‌هایی از مشاهیر گیلان مثل مجید سمیعی و شیون فومنی در این میدان قرار دارد.

مدرسه شاهپور رشت

دبیرستان شاهپور رشت حالا به نام دبیرستان شهید بهشتی شناخته می‌شود و یکی از مناطق دیدنی رشت است. مدرسه شاهپور را آلمانی‌ها در زمان قاجار ساختند. نکته جالب درمورد این مدرسه این است که اگر از بالا به آن نگاه کنید شبیه عقاب به نظر می‌رسد. بزرگانی محمد معین، مجید سمیعی و هوشنگ ابتهاج در این مدرسه درس خوانده‌اند.

جاهای دیدنی رشت مدرسه شاهپور

کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس اواخر دوره قاجار ساخته شده است و یکی از دیدنی‌های میدان شهرداری است. معماری کلیسای مسروپ به سبک رومی کاتولیک است و نقاشی‌های مختلف مذهبی و اساطیری از جمله تصویرهایی از جنگ صلیبی، کودکی حضرت مسیح و مریم مقدس روی دیوارهای آن خودنمایی می‌کند. نمایشگاه دائمی کلیسا هم زندگی ارمنی‌های گیلان و اشیای گران‌قیمتی که به کلیسا هدیه شده را نشان می‌دهد.

کاروانسرای لات

کاروانسرای لات که با نام کاروانسرای شاه عباسی هم شناخته می‌شود یکی مناطق دیدنی رشت است و در ۳۰ كیلومتری‌ جنوب‌ رشت‌ قرار دارد. گفته می‌شود این کاروانسرا به‌ دستور منوچهرخان‌ معتمدالدوله‌، در سال‌ ۱۲۴۶ هجری‌ قمری‌ ساخته‌ شده است. مجموعه کاروانسرا حیاطی‌ مربع‌ شكل‌ با هفت‌ صفه‌ و اتاق‌ دارد و مصالح‌ به‌کار رفته در ساخت کاروانسرا نیز آجر و ملات ساروج‌ هستند.

خانه قدیری

خانه قدیری رشت یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت است که قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی برمی‌گردد. خانه قدیری را محمدولی خان تنکابنی حکمران گیلان ساخته است. این خانه مدتی در اختیار محمحسن و نصرالله همدانی بود و بعد به دکتر فریدون نصیری فروخته شد. دکتر نصیری هم خانه را به عنوان مهریه به همسرش اکرم قدیری واگذار کرد که نام قدیری از همین‌جا روی خانه مانده است. سازه خانه قدیری چوبی است و در و پنجره آن از چوب روسی ساخته شده است. در بنا تمام اصول زیبایی‌شناسی رعایت شده و شیشه‌های رنگی، گچ‌بری‌ها و آیینه‌کاری‌ها ساختمان را بسیار زیبا کرده‌اند. در حیاط این بنا هم درخت نخل تزئینی، انبه، گل‌ها و دیگر درختچه‌ها فضایی روح‌بخش ایجاد کرده‌اند. در جریان آتش‌سوزی در سال ۱۳۶۷ خانه قدیری سوخت و بسیاری از تزئینات آیینه‌کاری و گچ‌کاری آن آسیب جد دید اما با هزینه مالک تعمیر شد.

رشت در پاییز خانه قدیری

بقعه دانای علی

بقعه دانای علی یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت است که داستان عجیبی دارد. گفته می‌شود دانای علی دانش زیادی داشت و می‌توانست در یک زمان در دو مکان حضور داشته باشد. هنگامی که این راز فاش شد دانای علی برای همیشه ناپدید شد، البته فوت او را هم به برملا شدن این راز نسبت می‌دهند. معماری این بنای کوچک زیباست و رنگ فیروزه‌ای در معماری این بنا خودنمایی می‌کند.

خانه میرزا کوچک خان

یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک خان جنگلی مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود. او قصد داشت مانع اشغال سربازان شوروی شود و در مبارزه‌های زیادی شرکت داشت و در نهایت کشته شد. خانه میرزا کوچک خان از خانه‌های تاریخی رشت است که علاوه بر ارزش آن به دلیل محل زندگی میرزا کوچک خان، معماری سنتی آن هم قابل توجه است. خانه میرزا کوچک خان دو طبقه است: طبقه اول چند اتاق تودرتو و ایوانی بزرگ دارد. در طبقه اول می‌توانید نامه‌ها، روزنامه‌ها، لباس‌ها و ادوات جنگی میرزا کوچک خان را ببینید و در طبقه دوم هم اشیای هدیه شده به موزه قرار گرفته است. خانه میرزا کوچک خان در خیابان استادسرا قرار دارد و فاصله چندانی با میدان شهرداری ندارد.

جاهای دیدنی رشت خانه میرزا کوچک خان جنگلی
عکس از خبرگزاری فارس

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

زمانی که در رشت هستید، به جز خانه می‌توانید آرامگاه میرزاکوچک خان جنگلی را هم از نزدیک ببینید. آرامگاه میرزا کوچک خان در جنوب شهر رشت و محله سلیمان داراب قرار دارد. این آرامگاه به شکل هشت‌ضلعی و به مساحت ۴۰ متر با کاشی، سفال و چوب ساخته شده است. آرامگاه شیون فومنی شاعر مشهور گیلانی هم در کنار آرامگاه میرزا کوچک خان قرار دارد.

دیدنی‌های طبیعی

دریاچه عینک رشت

دریاچه یا تالاب عینک یکی از جاذبه‌های گردشگری رشت است که در کنار پارک دانشجو و باغ سالار قرار گرفته است. تالاب عینک بزرگ‌ترین تالاب شهری است و همین اهمیت آن را دوچندان می‌کند. این تالاب از گذشته تا الان مورد توجه ماهی‌گیران بوده است. برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر هم این تالاب را برای اقامت انتخاب می‌کنند. از آنجا که در عکس‌های هوایی این تالاب شبیه عینک دیده می‌شود به آن تالاب عینک می‌گویند.

دریاچه سقالکسار

اگر فیلم ماهی و گربه را دیده باشید، لابد با دریاچه سقالکسار آشنا هستید. این دریاچه یکی از جاهای دیدنی رشت است و دریاچه و طبیعت اطراف آن چشم‌انداز بسیار زیبایی ایجاد کرده‌اند. زیبایی این دریاچه مسحورکننده است و سکوت و آرامش این دریاچه برای سبکی روح بسیار مناسب است.

اگر به دیدن یک دریاچه رویایی در یکی از تمیزترین مناطق شمال علاقه‌مندید، پس باید مطلب جاباما در مورد روستای سقالکسار و دریاچه زیبای آن را بخوانید!

مناطق دیدنی رشت دریاچه سقالکسار
عکس از ایسنا/ علیرضا شرج‌پور

بهترین پارک‌های رشت

پارک‌های رشت بخشی دیگر از مکان های دیدنی رشت هستند و علاوه بر زیبایی‌های طبیعی برخی از آن‌ها ارزش تاریخی هم دارند. بهترین پارک‌های رشت جزو جاهای دیدنی رشت در بهار و بازدید از رشت در پاییز هستند چون پارک‌ها در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارند و سبزی و شکوفه‌باران درختان درختان در بهار و برگ‌ریزان و پوشش نارنجی درختان در پاییز هر دو اعجاب‌انگیز هستند.

باغ محتشم

باغ محتشم که با نام پارک رشت هم شناخته می‌شود یکی از بهترین پارک های رشت است. باغ محتشم قدیمی‌ترین پارک رشت است و از گذشته‌های دور میزبان افراد بوده تا ساعتی را در این باغ بگذرانند و حالشان خوش شود. در اصل قدمت این باغ به دوران ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد. مالک اصلی این پارک اکبرخانه بیگلر بیگی بوده که از مالکان دوره ناصری و اجاره‌دار گمرکات شمال بود و کاشت نهال‌ها، خیابان‌کشی و ساخت عمارت کلاه‌فرنگی را به او نسبت می‌دهند. پس از درگذشت او، این باغ به دختر او رسید و پس از ازدواج او با پسرعمویش صادق خان اکبر محتشم‌الملک این باغ به باغ محتشم معروف شد. در دوره‌ی پهلوی باغ محتشم به تصرف دولت درآمد و تبدیل به پارکی عمومی و قابل استفاده برای همه شد. وسعت باغ محشتم به مرور کم شده و به شکل فعلی درآمده است.

بهترین پارک های رشت باغ محتشم

پارک ملت رشت

یکی دیگر از بهترین پارک های رشت پارک ملت است. پارک ملت مانند باغ محتشم قدمت تاریخی دارد و درختان آن عمری طولانی دارند. سیاه‌باغ نام دیگر پارک ملت است و در بلوار شهید انصاری، سه راه کانادا قرار دارد. یکی از ویژگی‌های این باغ داشتن سکوهایی است که امکان برپا کردن چادر را به مسافران می‌دهد. امکانات رفاهی و تفریحی و ورزشی این پارک متعدد و شامل آبنمای موزیکال، زمین بازی کودکان، آکواریوم، سینما شش بعدی، زمین‌های ورزشی و برکه‌ای طبیعی است و فضای مناسبی برای وقت‌گذرانی با خانواده به‌خصوص تفرجگاهی برای کودکان است.

باغ سالار

بوستان مفاخر رشت که نام قدیمی آن باغ سالار بوده است، یکی از بهترین پارک‌ های رشت است و پس از باغ‌های محتشم و ملت بزرگ‌ترین پارک رشت است. علت نام‌گذاری آن به نام بوستان مفاخر این است که هر یک از خیابان‌های آن به نام یکی از مفاخر نام‌گذاری شده است. طبیعت زیبا و امکانات تفریحی رفاهی آن هم همیشه موردتوجه گردشگران بوده است.

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان یکی از بهترین پارک های رشت و قدیمی‌ترین پارک جنگل‌های گیلان است. این پارک گونه‌های مختلف گیاهی و طبیعتی منحصر‌به‌فرد دارد و از جاهای دیدنی رشت در بهار محسوب می‌شود هرچند اگر بازدید از رشت در پاییز برنامه‌ی شما باشد باز هم بازدید از پارک جنگلی سراوان را در برنامه خودتان بگنجانید و از دیدن طبیعت نارنجی و قرمز این پارک شگفت‌زده شوید. به جز زیبایی‌های طبیعی این پارک، امکانات مختلفی برای تفریح در این پارک تدارک دیده شده است. دریاچه سراوان امکانات قایق‌سواری را مهیا کرده است، رودخانه‌ی پارک سراوان بهترین فضا برای صرف غذا و پیک‌نیک است و فضای پینت‌بال باعث شده گردش در پارک جنگلی سراوان تبدیل به روزی مفرح شود.

بهترین پارک های رشت پارک جنگلی سراوان

بازار رشت

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری رشت بازار رشت است. در بازار رشت انواع‌واقسام چیزها از میوه‌های تازه، ماهی، وسایل خانه و خوراکی‌های رشتی فروخته می‌شود. بازار رشت روباز است و همین جذابیت آن را دوچندان کرده است. چیدمان محصولات در بازار رشت هم با سلیقه و زیبا است و هرکسی را ترغیب می‌کند از میوه‌های تازه رشتی که مرتب چیده شده‌اند کمی بچشد.

جاذبه های گردشگری رشت بازار رشت

شکم‌گردی در رشت

شهر رشت به عنوان شهر خلاق در خوراک در ینسکو ثبت شده است، بنابراین حتی اگر درمورد غذاهای رشتی چیزی نمی‌دانید همین مسئله می‌تواند شما را ترغیب کند با خوراک‌های رشتی بیشتر آشنا شوید. شکم‌گردی ساعت نمی‌شناسد و هر ساعتی هوس چیزی برای خوردن کنید، خوراکی منحصر‌به‌فرد پیدا می‌کنید. لوبیا کباب یکی از پرطرفدارترین صبحانه‌های رشت است که هم می‌توانید به شکل سنتی اطراف بازار آن را میل کنید و هم در کافه‌ها و رستوران‌هایی که صبحانه سرو می‌کنند. رشته خشکار میان‌وعده‌ای است که با چای می‌چسبد و کلوچه فومن هم عطر و طعم دل‌انگیزی دارد. غذاهای رشت هم هرکدام دنیایی از طعم و مزه هستند و امتحان کردن آن‌ها حتما شما را مشتاق به خوردن مجددشان می‌کند. از معروف‌ترین غذاهای رشت کال کباب، انواع ماهی، کویی خوروش، تورش تره، اناربیج، واویشکا، باقلا قاتق، سیر قلیه، اشپل کوکو و شامی رشتی هستند.

اگر اهل شکم‌گردی هستید پس باید بهترین رستوران های رشت را بشناسید و چیزی بهتر از داشتن یک لیست کامل از این رستوران ها در مجله جاباما نیست!

شهر همیشه بیدار

رشت شهر همیشه بیدار است و در ساعات پایانی شب هم می‌توانید خوراکی‌های جذاب و خوشمزه پیدا کنید و همچنین از زندگی شهری و شبانه‌ی رشت لذت ببرید.

روز رشت

۱۲دی ماه به نام روز رشت نام‌گذاری شده است و همین شاید بهانه‌ای باشد تا اگر تابه‌حال در زمستان به این شهر نرفته‌اید به رشت شهر باران‌های نقره‌ای سر بزنید و سبک زندگی زمستانی این شهر را هم ببینید.

جاهای دیدنی رشت در بهار

مختصر درمورد جاهای دیدنی رشت

  • جاهای دیدنی رشت متنوع هستند و شامل دیدنی‌های تاریخی و طبیعی می‌شوند.
  • میدان شهرداری و سبزه میدان جزو میدان‌های تاریخی رشت هستند که جاذبه‌های تاریخی زیادی اطراف این دو منطقه قرار دارد.
  • قدم زدن در بازار رشت یکی از بهترین‌ تجربه‌های گردشگران رشتی است.
  • رشت به عنوان شهری خلاق در خوراک به انتخاب یونسکو یکی از بهترین مقصدها برای گردشگری است.
  • بهترین پارک های رشت شامل باغ محتشم، ملت و سالار هستند و زیبایی‌های طبیعی و امکانات تفریحی متعددی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن