اجاره اقامتگاه در سراسر ایران

جنگل های هیرکانی، شمالی‌ترین ریه‌های ایران‌زمین

جنگل های هیرکانی ، قدیمی‌‌ترین جنگل‌های ایران!
وجود جنگل‌ها بر روی زمین، هدیه‌ای است از جانب خداوند برای بشر! بشری که لحظه‌به‌لحظه با حرص و طمع فراوان، به نابودی خود نزدیک می‌شود. در واقع اگر بخواهیم نگاهی گذرا به تاریخ بیندازیم؛ می‌بینیم که هیچ‌کدام از پدیده‌های طبیعی همانند جنگل‌ها به ما انسان‌ها برای بقا کمک نکردند.
از انسان‌های نخستین گرفته که جنگل‌ها تنها منبع حیاتشان بود تا امروز که که هنوز هم بخش اساسی نیازهای ما از دل جنگل تأمین می‌شود؛ اما با زیاده‌خواهی ما انسان‌ها جنگل‌ها روزبه‌روز به نابودی نزدیک می‌شوند!
در دل همین جنگل‌ها گونه‌ای وجود دارد که در زبان رایج و عامیانه‌ مردم، به جنگل‌های شمال معروف است. اما این جنگل‌ها که قدمتشان بار سنگین لقب کهن‌ترین جنگل‌های ایران را به دوش می‌کشد؛ جنگل های هیرکانی نام دارد. در این مقاله می‌خواهیم با این جنگل‌ها بیشتر آشنا شویم؛ پس با جاباما همراه شوید.

جنگل های‌ هیرکانی در اطراف ایران، کجاست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق به موقعیت مکانی جنگل های هیرکانی ایران اشاره کنیم باید سری به مرز آذربایجان بزنیم. منطقه هیرکان در کشور آذربایجان تا نزدیک آستارا، مملو از درختانی است که سر به فلک کشیدند و مانع تابش مستقیم نور به زمین می‌شوند.

این جنگل های هیرکانی، به نوعی میراثی از دل تاریخ محسوب می‌شوند و تاریخ‌شناسان عمر بسیاری از بخش‌های این جنگل‌ها را تا ۴۰ میلیون سال نیز پیش‌بینی کردند. در واقع جنگل های هیرکانی آذربایجان به نوعی پارک ژوراسیکی ساکت و به دور از هر گونه دایناسوری شناخته می‌شود..

اگر این منطقه را بدون در نظر گرفتن دو مرز ایران و آذربایجان ببینیم؛ مساحت کلی جنگل های هیرکانی ، چیزی حدود ۵۵ هزار کیلومتر مربع است که تقریبا ۲ میلیون هکتار آن در ایران زمین و ۲۰ هزار هکتار آن در جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

ارتفاع جنگل های هیرکانی از سطح دریا شروع می‌شود و در بعضی از مناطق به ۲۸۰۰ متر نیز می‌رسد که متاسفانه تا به امروز چیزی حدود نیمی از این جنگل‌ها به ‌خاطره ساخت‌وساز بی‌رویه از بین رفته است و جنگل‌های پرعظمتی که ما امروزه مشاهده می‌کنیم؛ فقط ۱۰.۳ درصد آن‌ها است که تحت حفاظت شدید قرار گرفته است.

جنگل های هیرکانی

جنگل های‌ هیرکانی ایران کجاست؟

خب می‌رسیم به بخش‌بندی جنگل های هیرکانی در ایران!

پنجاه و سه درصد از جنگل های هیرکانی ایران در استان مازندران، ۲۶ درصد در استان گیلان و ۲۱ درصد دیگر در استان گلستان قرار گرفته است.

در مجموع شما به عنوان بازدیدکننده می‌توانید فقط به بخشی از این جنگل‌ها و سری بزنید و به طور مستقیم نمی‌توانید با بخش‌های دیگر این جنگل‌ها ارتباط داشته باشید زیرا با وجود بی‌رحمی بشر؛ جنگل‌ های هیرکانی شمال، به شدت آسیب‌ دیده است و برای جبران آن هیچ ‌کاری به جز دوری دوستی نمی‌توان انجام داد!

در جاهایی مثل پارک ملی گلستان، جنگل الیمستان هراز، جنگل افراتخته، جنگل ابر شاهرود، جنگل های ارسباران، پارک جنگلی بی‌بی‌ یانلو و پارک جنگلی ناهارخوران گرگان می‌توانید به جنگل‌های هیرکانی دسترسی داشته باشید.

بولا، جنگل واز، حوزه کجور نوشهر، پلنگ دره، چهارباغ چالوس، جنگل خشک‌داران، گشت رودخان، سیاه رودبار گیلان، جز مناطقی محسوب می‌شود که تحت حفاظت شدید است زیرا کهنسال‌ترین درخت‌های جنگل های هیرکانی ایران در این منطقه قرار دارد.

اگر هوس دیدن و لذت بردن از جاذبه‌های جنگل‌های هیرکانی به سرتان زد؛ نگران اقامت خود نباشید زیرا جاباما با ارائه اقامتگاه‌های گوناگون، همه‌ جور سلیقه‌ای را پوشش داده است.

برای اجاره ویلا در شمال همین حالا به سایت جاباما سری بزنید.

جنگل های‌ هیرکانی

ارزش جنگل های هیرکانی !

جنگل های هیرکانی ، حکم ریه‌های خطه سرسبز شمال را دارند و نمی‌توان به هیچ‌وجه بر روی آن‌ها قیمت گذاشت.

اما بنا بر گفته‌های مدیر ملی پروژه‌های جنگل های هیرکانی : «کالاهای مبادله‌ای، ارزش اقتصادی دارند اما نمی‌توان بر روی جنگل‌ها که میراث این خاک و بوم هستند قیمت گذاشت. این جنگل‌ها علاوه بر تولید اکسیژن و هوای پاک به ذخیره آب نیاز دیگر موجودات نیز کمک می‌کنند زیرا نفوذ آب در خاک مناطق جنگلی بسیار بیشتر از مناطقی است که فاقد پوشش گیاهی هستند. همچنین وجود جنگل‌ های هیرکانی از بروز سیل نیز جلوگیری می‌کند.»

پس قیمت‌گذاری بر روی چنین چیز باارزشی ناممکن است.

جنگل های‌ هیرکانی

چرا جنگل‌ های هیرکانی انقدر مهم هستند؟

محال است به جنگل‌های گوناگون چه در شمال و چه در غرب کشور سری زده باشید و از شدت آرامش آن‌ها  وجودتان سراسر از آرامش درون نشده باشد! اما آرامشی که در دل جنگا‌های دوره سوم زمین‌شناسی قرار دارد؛ چیز دیگری است!

جنگل‌های هیرکانی مانند یک سپر عمل می‌کنند و به نوعی از مناطق بکر شمال و جزو ارزشمندترین جنگل‌های دنیا محسوب می‌شوند. همچنین جدایی از تاثیری که در ایجاد هوای پاک و ذخیره‌ آب دارند؛ خانه‌ و کاشانه بسیاری از موجودات زنده هستند و از سرازیر شدن سیل جلوگیری می‌کنند.

در دل جنگل های هیرکانی شمال ایران، حدود ۲۹۶ گونه پرنده زندگی می‌کنند. همچنین این جنگل‌ها پناهگاه حیواناتی همچون عقاب، جغد، اردک خاکستری، شاهین، کرکس، قرقی و دارکوب است.

گونه دیگری نیز وجود دارد که به عنوان گونه در حال انقراض به شمار می‌آید و در هیچ‌ جای ایران زمین نمی‌توان لنگه‌اش را پیدا کرد. نام این گونه قرقاول خزری است که به لطف شکارچیان غیرقانونی و حتی با مراقبت‌های فراوان جنگلبانان، در حال انقراض است.

جالب است بدانید که ۹۸ گونه دیگر نیز سرنوشتی مانند قرقاول خزری داشته‌اند و تنها بعضی از آن‌ها توانستند از دست این بشر جاه‌طلب فرار کنند.

نام مرال، کل، بز و شوکا به طور کامل از دل جنگل‌های هیرکانی پاک شده است! روباه دم سیاه تنها در بخش‌های شمالی جنگل‌های هیرکانی قابل مشاهده است و تازه این مشاهدات، به سال‌ها پیش باز می‌گردد.

اسبچه خزر هم فقط در آمل زندگی می‌کند. پلنگ، گرگ، گراز، شغال، سمور، خارپشت، خرگوش، گورکن، موش جنگلی، گربه وحشی و گورکن از دیگر گونه‌هایی هستند که در جنگل های هیرکانی مشاهده شدند.

جنگل های‌ هیرکانی

ویژگی‌های جنگل‌ های هیرکانی

عمده درختانی که فضای جنگل های هیرکانی را به خود اختصاص دادند، انواع پهن‌ برگ‌ها هستند. این نوه درختان عموما در حاشیه جنوب دریای خزر رشد می‌کنند و با آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای رابطه خوبی دارند. جنگل های هیرکانی بر اساس ارتفاعی که در آن هستند غالبا پوشش گیاهی متفاوتی دارند.

عمده این پوشش شامل راش، بلوط، توسکا، نارون، زبان گنجشک، شمشاد و … می‌شود.

تا به امروز و با توجه به آماری که محققان منتشر کردند؛ جنگل های هیرکانی خطه شمالی ایران شامل ۱۵۰ گونه درخت و بوته است. این آمار با در نظر گرفتن گونه‌های درختچه‌هایی مانند زغال‌اخته، انار، ازگیل، زالزالک، کوله خاس، آلوچه وحشی، سیب وحشی و خاس در نظر گرفته شده است.

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی شمال

قدمت باستانی این جنگل‌ها و بافت جالب و عجیب گونه‌های گیاهی و جانوری باعث شد درخواست ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در یونسکو مطرح شود که در نهایت با تلاش دوستداران محیط زیست و کشور همسایه یعنی آذربایجان، این خواسته محقق شد.

ما تنها یک زمین داریم!

درست یادم نمی‌آید این سخن را از چه کسی شنیدم اما جوری بر تن و جانم نقش بسته است که پس از گذشت چندین سال، هنوز که هنوز است حواسم را جمع می‌کنم تا به محیط‌زیست اطرافم کمتر آسیب برسانم.

جنگل‌ها نقش کلیدی را در سرنوشت تک‌تک افراد دنیا بازی می‌کنند و متاسفانه ارزش آن‌ها نادیده گرفته می‌شود.

ما باید تمامی تلاش خود را برای حفظ جنگل‌ها به کار ببریم زیرا بقای آن‌ها یعمی بقای همه ما!

راستی شما به جنگل‌های هیرکانی سری زدید؟ خاطره‌هایتان را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − بیست =

دکمه بازگشت به بالا
بستن