جاباما

جنگل ابر شاهرود؛ راهنمای دسترسی، عکس و تمام جاذبه‌های آن

به گفته بسیاری از گردشگران، جنگل ابر شاهرود یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی‌های استان سمنان است. اگر از بازدید کننده‌های این منطقه پرسیده باشید و یا عکس‌های جنگل ابر شاهرود را دیده باشید، حتما وسوسه‌ی سفر و ماجراجویی در دل این منطقه به سرتان زده باشد.

قصد داریم اطلاعات کاملی از این منطقه‌ی دیدنی ارائه دهیم پس اگر قصد سفر به این جنگل را دارید تا پایان مطلب همراه ما باشید.

جنگل ابر کجاست؟

این جنگل جایی‌است که آسمان به زمین می‌رسد و انبوه ابر‌های لطیف را می‌توانید با دستتان لمس کنید و آن‌ها را نفس بکشید!

اما این تنها ویژگی این منطقه نیست! پوشش گیاهی متنوع و انبوه، درختان میوه و چشمه‌سار‌های متعدد گوشه‌های دیگری از این منطقه‌ی رویایی به شمار می‌رود. جنگل ابر شاهرود با ۳۵ هکتار وسعت، از منابع با ارزش ایران و جهان محسوب می‌شود؛ جنگل ابرها در شاهرود قرار گرفته است و ۱۷۷ کیلومتر از مرکز سمنان فاصله دارد. این جنگل به قدری زیباست که تمام نویسندگان حوزه سفر، حداقل یک بار به این مکان رفته‌اند و سفرنامه این جنگل خود را در پلتفرم نشر خود قرار داده‌اند.

این جنگل تقریبا مرز بین استان سمنان و استان گلستان است و به نوعی در البرز شرقی قرار گرفته است. برای رسیدن به جنگل ابر شاهرود باید بعد از رسیدن به شاهرود به سمت بسطام یعنی ۴ کیلومتری شمال شاهرود رفته و سپس از آن‌جا به سمت ۱۸ کیلومتری مسیر شاهرود – آزادشهر وارد روستای ابر بشوید. 

مسیر دسترسی به جنگل ابر

اگر از تهران با وسیله نقلیه شخصی به سمت جنگل ابر حرکت می‌کنید، باید پس از آن که از طریق جاده خاوران خودتان را به استان سمنان و منطقه شاهرود رساندید به سمت آزادشهر تغییر مسیر دهید تا به روستای قلعه‌ نو برسید و پس از آن جاده فرعی را به سمت جنگل ادامه دهید. امکان ادامه‌ی مسیر با خودرو زیاد ممکن نیست، زمانی که به مراتع رسیدید خودرو‌ی خود را در محلی امن پارک کنید و ماجراجویی خود را آغاز کنید.

اقیانوس ابر
تشکیل اقیانوس ابر در این جنگل دلیل نام‌گذاری آن است

اگر از اهالی شاهرود هستید و یا تصمیم گرفتید با تاکسی یا اتوبوس از این منطقه دیدن کنید کافی است در میدان امام شاهرود به کمک تاکسی یا اتوبوس خود را به جنگل ابر برسانید وسایل نقلیه عمومی ازحدود ۸  صبح تا ۶ عصر در این منطقه تردد دارند.

شاید جالب باشد بدانید به شاهرود قاره کوچک یا آفریقای ایران هم می‌گویند، دلیل نام‌گذاری آن هم داشتن همزمان جنگل و بیابان در یک منطقه کوچک است.

فاصله جنگل ابر از تهران

از مبدا تهران به سمت جنگل ابرحرکت حدود ۴۵۰ کیلومتر راه درپیش دارید و با خودروی شخصی نزدیک به ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه راه پیش رو خواهید داشت.

فاصله جنگل ابر با استان سمنان

چنانچه ساکن سمنان باشید مسافت کمی تا جنگل ابر دارید، کافی است ۲۲۹ کیلومتر معادل حدود ۳ ساعت فاصله زمانی را طی کنید تا به مراتع این جنگل برسید.

فاصله جنگل ابر با استان مشهد

برای این که از استان مشهد به جنگل ابر برسید، ۵۳۲ کیلومتر مسافت و تقریبا ۶ ساعت زمان را باید در برنامه ریزی سفرتان لحاظ کنید.

دلیل شکل‌گیری اقیانوس ابر در این جنگل

همانطور که انتظار می‌رود، علت شکل‌گیری این جاذبه‌ی کمیاب، منطقه‌ی جغرافیایی آن است.

به زبان ساده‌، وجود دوناحیه پرفشار و کم فشار (مرتفع و کم ارتفاع) در کنار یکدیگر این فضای رویایی را ترسیم نموده‌اند.

قدمت جنگل ابر

جنگل ابر از نظر قدمت بسیار اهمیت دارد، اکوسیستم این جنگل هیرکانی، با قدمتی ۴۰میلیون ساله در دسته‌ی قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا قرار گرفته است. این قدمت مصادف با عصر ژوراسیک یعنی دوره سوم زمین شناسی‌ست.

دیدنی‌های جنگل ابر

با این‌ که به خودی خود انبوه ابر‌ها جذاب و دیدنی هستند، اما حالا که قصد سفر کردید فقط به یک جاذبه قناعت نکنید و سایر دیدنی‌های این منطقه خوش آب و هوا را از دست ندهید.

روستا‌های جنگل ابر،چشمه‌ها، آبشار‌ها، دالان و قلعه‌ای که در این منطقه قرار دارد می‌تواند این سفر را برای شما به یاد ماندنی‌تر کند.

آبشار آلوچال

این آبشار از به هم پیوستن دو آبشار کوچک‌تر تشکیل شده است. زیبایی این آبشار به حدی است که بعضی آن را عروس آبشار‌های این جنگل می‌نامند . طول این آبشار به ۲۵ متر می‌رسد و همین ویژگی باعث شده است که اکثر گردشگران برای دیدن‌اش پا به دل جنگل بگذارند.

اگر شما هم خواستید سری به این آبشار بزنید باید در روستای ابر به سمت منطقه شیرین آباد بروید و بعد به مسیرتان ادامه دهید. مسیر آبشار آلوچال را از پاکوب می توانید از داخل جنگل ببینید و آن را پیش بگیرید. به سمت کوه رستم مسیرتان را ادامه دهید. پس از حدود یک ساعت پیاده روی این آبشار زیبا را خواهید دید.

جاهای دیدنی جنگل ابر
آبشار آلوچال

همانطور که پیش‌بینی می‌شود مسیر کمی دشوار و نیاز به آمادگی جسمانی دارد. مسیر بدون علامت و نشانه است و به همین علت پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دیدن آبشار آلوچال را کردید وسایل جنگل‌نوردی، مسیریاب و یک راهنما یا فرد محلی  که به مسیر آشنایی دارد را همراه خود ببرید. یا در حالت ایده آل‌تر با کمپ و تور مسیر را طی کنید.

آبشار شرشر

برای دیدن کردن از این آبشار حتما باید کوهنورد حرفه‌ای باشید و با تجهیزات مناسب به سمت شیب شمالی کوه ابر در مسیر پایکوب‌ها حرکت کنید. حدود یک ساعت پیاده‌روی و کوهنوردی لازم است تا به آبشار شر شر برسید. قطعا سختی این مسیر برای بازدید کردن از این آبشار ارزش این پیاده‌روی را دارد.

آبشارهای جنگل ابر
آبشار شرشر

دالان بهشت

دوربین‌هایتان را آماده کنید. دالان بهشت، که حقیقتا بی شباهت به بهشت نیست را میان راهتان خواهید دید. دقیقا در مسیری که برای بازدید کردن از آبشار آلوچال طی می‌کنید وارد منطقه‌ای به نام دالان بهشت می‌شوید که یک فرعی به سمت آبشار دارد. در منطقه دالان بهشت درختان با قامت‌های بلند و سر به فلک کشیده به یکدیگر پیوند خورده‌اند و مسیر جذاب و دلنشینی را ترسیم کرده‌اند.

قلعه ماران

این جاذبه دیدنی هم نیاز به آمادگی جسمانی و یک راهنمای حرفه‌ای دارد. از داخل جنگل به راحتی می‌توانید ببینید که قلعه ماران بالای کوه قرار گرفته است. لوازم و تجهیزات کوه نوردی را حتما همراه خود داشته باشید.

شاید جالب باشد بدانید جنگل فقط در خشکی تشکیل نمی‌شود، جنگل‌های آبی حرا یکی از زیباترین نمونه جنگل‌ها هستند که در ایران هم به وفور یافت می‌شود.

چشمه‌ها داخل جنگل ابر

تعداد چشمه‌ها در جنگل ابر بسیار زیاد است؛ حدود ۳۰ چشمه کوچک و بزرگ در سراسر این منطقه قرار دارند.

اگر قصد کمپ کردن کنار چشمه را دارید، بهترین آن‌ها چشمه ترش است. اما چشمه‌های جوشان دیگری مثل قطری و شاه‌پسند هم فرصت‌های خوبی برای استراحت و رهایی از خستگی هستند. اگر خوش شانس باشید چشمه‌ها را بین مسیرتان خواهید دید.

روستاهای جنگل ابر

منطقه جنگل علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، روستا‌های دیدنی زیادی هم دارد.

روستای شیرین‌آباد که در مسیر آبشار آلوچال قرار دارد و فرصت خوبی برای یک روستاگردی همراه دوستانتان خواهد بود. علاوه بر آن، روستای ابر هم که در نزدیکی جنگل برای گردش کاملا در دسترس است.

بهترین زمان سفر به روستای ابر

باید توجه داشته باشید که ابرها در همه‌ی فصول قابل رویت نیستند. بهترین زمانی که بتوانید به این منطقه سفر کنید از نیمه‌های بهار تا اواسط ماه مهر است.

سفارش ما به شما این است که قبل از حرکت کردن حتما آب و هوا را چک کنید.

جنگل ابر در تابستان

این منطقه در فصل تابستان با انبوه درختان سرسبز و هوای خنک و معتدل گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشد. همانطور که گفتیم این دوره از فصل فرصت مناسبی است تا تعطیلات تابستانی خود را به یادماندنی کنید.

جنگل ابر در پاییز

با این که فصل تابستان گردشگران بیشتری را به این منطقه جذب می‌کند اما تغییر رنگ برگ درختان و غروب‌های دل‌انگیز جنگل ابر در پاییز هم دست کمی از جذابیت‌های تابستان ندارد.

اگر اهل طبیعت‌ گردی و به خصوص دوست‌دار پاییز باشید این جنگل تصاویری رویایی را برای شما رقم خواهد زد.

جنگل ابر پاییز
جنگل ابر در پاییز

توجه داشته باشید که جنگل‌نوردی پاییزی با جنگل‌نوردی در تابستان بسیار متفاوت‌تر و نیازمند تجهیزات مناسب‌تر است. به عموان مثال خوراکی‌های کم حجم، وسایل گرمایی کوچک را حتما باید برای کمپ کردن در این منطقه همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای عکاسی در جنگل ابر

با این‌ که بهترین لنز‌های دوربین چشمان ما هستند و حافظه شما هرگز لذت این سفر را ازیاد نخواهد برد، اما ثبت لحظه‌ها و چشم‌انداز‌های فوق العاده یاد این سفر را جاودان می‌کند.

تا زمانی که نور وجود دارد فرصت عکاسی هم هست. طلوع و غروب آفتاب مناظر شگفت انگیزی را خلق مي‌کنند پس اگربه عکاسی علاقه‌مند هستید دوربین‌تان را جا نگذارید.

شب‌مانی و اجاره اقامتگاه

بسته به شرایط و تصمیم شما سه راه برای اقامت وجود دارد. اگر از گذراندن شب در جنگل لذت می‌برید وتجربه و امکانات لازم را برای شب‌مانی دارید، یکی از گزینه‌های پیش روی شما کمپ کردن در مراتع،جنگل و کنار چشمه‌ها است. اما پیشنهاد ما برای جلوگیری از خطرات احتمالی در جنگل، اجاره کردن اقامتگاه‌های بوم گردی و یا منازل از مردم محلی روستای ابر است.شما می‌توانید شب را در این روستا سپری کنید و گزینه سوم اجاره کردن هتل آپارتمان‌های نزدیک و یا هتل‌های شهر شاهرود انتخاب دیگری است تا شب را در نزدیکی جنگل ابر سپری کنید. 

اقامتگاه در جنگل ابر
روستاهای اطراف جنگل ابر

غذاخوری‌ها و رستوران‌های نزدیک جنگل ابر

اغلب گردشگران و طبیعت‌گردان غذا و خوراکی‌های انرژی‌زا و کم حجم را برای این ماجراجویی انتخاب می‌کنند و میان وعده‌های سبک با خود همراه دارند، اما برای تنوع هم که شده می‌توانید سری به رستوران قربان خان در ۱۲ کیلومتر جنگل بزنید و از صرف غذا در این محل لذت ببرید.

تفریحات جنگل ابر

شاید جالب باشد بدانید که در جنگل ایر تفریح‌های زیادی برای انجان دادن است. در ادامه محبوب‌ترین آن‌ها آورده شده است.

کوه‌نوردی و صخره‌نوردی

شاید بپرسید که در جنگل ابرها چطور باید کوهنوردی کرد اما بهتر است بدانید که جنگل ابرها در حقیقت در یک مسیر کوهستانی قرار دارد که باید از یک ارتفاع تقریبا زیاد بالا بروید و یا مسیر طولانی را رانندگی کنید و پس از طی کردن این مسیر صخره‌هایی در سر راه شما وجود خواهند داشت که کاملا مناسب صخره‌نوردی و کوه‌نوردی هستند.

دوچرخه‌سواری

قطعا شما نیز این ویدیوهای معروف را شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که دوچرخه سواران در طبیعت و در مسیری مشخص به دوچرخه‌سواری مشغول هستند. در جنگل ابرها نیز مسیرهای کاملا امن و مناسبی جهت دوچرخه‌سواری قرار گرفته‌اند که از بین ابرها و گیاهان و سرسبزی‌ها رد خواهید شد و قطعا از محیط اطراف لذت خواهید برد.

شکار گیاهان

شاید جالب باشد بدانید که این جنگل مکانی پر از گیاهان کمیاب است که بد نیست اگر بتوانید مقداری از آن را برای خود بچینید. البته این موضوع به شرطی درست است که به محیط زیست آسیبی وارد نشود و به کمال مراقبت انجام شود. در این جنگل حدود ۸۵ نوع پوشش گیاهی برگرفته از بلوط، افراد، چوبک، اسپرس، کلاه میرحسن و … وجود دارد که چیدن آن‌ها می‌تواند یادگاری خوبی برای یک سفر جذاب به جنگل ابر باشد.

اگر از طرفدارهای جدی جنگل‌نوردی هستید پیشنهاد می‌کنیم به جنگل های لفور هم سری بزنید.

کمپ کردن

وقتی صحبت از جنگل می‌شود، ناخودآگاه به ماندن در جنگل و کمپ کردن فکر می‌کنیم و با این که فکر ماندن در شب‌های تاریک جنگل کمی ترسناک است اما حقیقتا انقدر جنگل ابر جذاب و زیبا است که تا ساعت‌ها می‌توانید در این جنگل بمانید و از محیط اطراف لذت ببرید و ترس را فراموش کرده باشید. البته توصیه می‌کنم که حتما در مکان‌های نزدیک روستا کمپ کنید چرا که داخل عمق جنگل انواع گونه‌های جانوری مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، مار، پلنگ و خوک وحشی وجود دارد که فکر نکنم نیاز به توضیح باشد که اگر در مسیرتان قرار بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد! مناطق حفاظت شده‌ای در این جنگل و روستا وجود دارد که با خیال راحت می‌توانید در آنجا کمپ کنید.

عکاسی

از دسته کسانی که خیلی زیاد به این جنگل سفر می‌کنند، عکاسان طبیعت هستند چرا که جنگل ابر همیشه مناظر خارق‌العاده‌ای را داشته و فرقی ندارد که صحبت از شب باشد یا روز؛ این جنگل همیشه جذابیت دارد و عکاسی و شکار لحظه‌ها در این محیط می‌توانید دلیلی باشد که چندین ساعت را در این جنگل بگذرانید. از آنجا که ستاره‌ها به راحتی در طول شب قابل مشاهده هستند، عکاسی در شب نیز می‌تواند بسیار لذت‌بخش و به یادماندنی باشد.

روستاگردی

بعد از ورود به جنگل ابر دو روستا وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید که حقیقتا از جذاب‌ترین مکان‌هایی است که در طول مدت سفرتان می‌توانید به آنجا سفر کنید. ابتدا روستای ابر که مجاور جنگل ابر است و برای رسیدن به ابر ابتدا باید از این روستا عبور کنید که حقیقتا از قشنگ‌ترین مکان‌ها و خون‌گرم‌ترین ساکنان را دارد. بعد از آن روستای شیرین آباد است که حدود ۷ کیلومتر از جنگل ابر فاصله دارد.

نکات ضروری که در این سفر باید به یاد داشته باشید

توجه داشته باشید که بیشتر مسیر، نیاز به پیاده‌روی و آمادگی جسمانی دارد بنابراین اگر قبل از سفر عمل جراحی یا آمادگی جسمانی لازم را ندارید بهتر است از این سفر صرف نظر کنید.

اگر اولین بار است که جنگل‌نوردی می‌کنید و به این منطقه آشنایی ندارید پینهاد می‌کنیم به کمک تورجنگل ابر و یا به کمک راهنما‌های آشنا پا به جنگل بگذارید و از ورود به جنگل به صورت فردی خودداری کنید.

توجه کنید که برای سرویس بهداشتی در جنگل لازم می‌شود تا از دستشویی صحرایی استفاده نمایید.

در مسیر جنگل ابر و در دل کوه علامت‌ و نشانه ‌وجود ندارد در انتخاب مسیر با افراد تور حرکت کنید.

 بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که قبل از غروب آفتاب از جنگل بازگردید.

با توجه به وجود حیوانات مختلف در جنگل در صورت شب‌مانی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی حتما آتش برپا کنید و صبح  یادتان باشد که آن را خاموش نمایید.

نکات زیست محیطی جنگل ابر

با توجه به این که مناطق بکری مثل جنگل ابر سالیانه میزبان گروه گردشگران زیادی می‌شود و این آمار رو به ازدیاد است، مشکلات زیست محیطی برای بافت محل و اثرات مخرب روی طبیعت بیشتر می‌شود.

از یک دست، حضور بیشتر از حد گردشگران در منطقه، رها کردن زباله‌ها در طبیعت و آسیب زدن به درختان و پوشش گیاهی به وسیله آتش، روز به روز چهره منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از دست دیگر ایجاد راه‌های فرعی و پیش بردن آسفالت در نزدیکی منطقه، وجود خودرو‌های زیاد باعث آسیب رسیدن به محیط زیست این جنگل ‌می‌شوند.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل ابر

این جنگل هیرکانی ۴۰ میلیون ساله انواع درختان درختچه‌ها مراتع و به همین واسطه خانه‌ی امنی برای انواع مختلف حیوانات شده است.

به دلیل تلاقی دو اقلیم آب و هوایی، انواع درختان بلوط، افرا، توسکا، شیر دار و داغدان پوشش این منطقه را شکل داده اند. البته انواع درختان میوه مثل تمشک و گلابی وحشی هم می‌توانید در بین راه مشاهده کنید.

در مراتع جنگل ابر گیاهانی مثل شبدر، آویشن، دم روباهی و چوبک رویش زیادی دارند و سکونت حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، خوک، شغال، گرگ، پلنگ، روباه، خرگوش، اسب و .. و پرندگان مختلف مثل شاهین، کرکس، بلدرچین و غیره در این زیستگاه بزرگ سکونت دارند.

جاذبه های جنگل ابر
اقیانوس ابر

وسایلی در طول سفر باید به همراه داشته باشید

حتما متوجه شده‌اید که سفر به این منطقه با گردش‌ها و پیک نیک‌های عادی متفاوت است . طبیعتا به دلیل شرایط محیطی نیاز به تجهیزات کامل تر و مخصوصی دارید که به اصلی‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 کارت شناسایی، دفترچه بیمه، داروها و کمک‌های اولیه، لباس‌های گرم و ضد آب، کلاه‌های آفتاب‌گیر، عینک آفتابی، کفش مخصوص کوه‌نوردی، عصا مخصوص

پتو و زیر انداز، کیسه خواب، چراِغ قوه، فندک، وعده‌های غذایی، قمقمه آب، قطب نما، نقشه، کوله پشتی، کیسه زباله

خطرات احتمالی در جنگل ابر

زمانی که قصد عزیمت به این منطقه را دارید، باید از خطرات هم آگاهی کافی داشته باشید.

حمله حیوانات وحشی، سقوط از ارتفاع در نقاط صعب العبور، امکان گم شدن در راه‌های فرعی و خصوصا هنگام مه غلیظ ، تغییر آب و هوای ناگهانی و امکان بارش باران شدید از دسته خطراتی است که ممکن است در این سفر اتفاق بیافتد.

توصیه می‌کنیم  برای جلوگیری از هرگونه سانحه‌ی ناخوشایند، از گروه خود جدا نشوید و از راهنما کمک بگیرید.

جنگل‌ابر بخشی از جنگل های زیبای هیرکانی در ایران است. جنگل های هیرکانی به قدری ارزشمند هستند که به ثبت جهانی رسیده‌اند، پس بازدید از آن‌ها را فراموش نکنید.

پاسخ به سوالات رایج درباره جنگل ابر

جنگل ابر در کدام استان است؟

جنگل ابر شاهرود در استان سمنان، و مجاور روستای ابر قرار دارد.

در جنگل ابر کجا و چطور اقامت داشته باشیم؟

کمپ کردن، اجاره اقامتگاه‌های بوم‌گردی و رزرو هتل آپارتمان سه انتخابی است که برای اقامت پیش رو دارید.

جنگل ابر با تهران چقدر فاصله دارد؟

از تهران تا جنگل ابر ۴۵۰ کیلومتر، معادل ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه رانندگی با خودروی شخصی است.

برای ماندن در جنگل ابر به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

داروها، فندک، آب و غذا، لباس گرم، چراغ قوه، مدارک شناسایی، تلفن همراه، پتو و کیسه‌ی خواب اصلی‌ترین مواردی است که برای اقامت در طول شب نیازتان می‌شود.

بهترین فصل برای رفتن به جنگل ابر چه زمانی است؟

از اردیبهشت ماه تا اواسط مهر بهترین زمانی‌ است که می‌توانید از این جاذبه بازدید کنید.

برای دیدن جنگل ابر فقط به شاهرود باید سفر کرد؟

با این که این جنگل بین گردشگران محبوب است، اما جنگل ابر فیلبند، جنگل ابر اسالم و جنگل ابر ماسال هم از دیگر جنگل ابر‌هایی هستند که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن