جاباما

جنگل ابر ؛ نگین سبز و سفید شاهرود میان ابرها + عکس

وقتی اسم سمنان می‌آید خیلی‌ها تصور می‌کنند که محیط و آب و هوای سمنان خشک است اما در حدود ۱۷۰ کیلومتری این استان و در شهر شاهرود، یکی از جذاب‌ترین جنگل‌های ایران قرار دارد که یکی از هیجان‌انگیز‌ترین جاهای دیدنی سمنان است؛ جنگل ابر یا جنگل ابرها یکی از عجایب بین طبیعت شاهرود است که در ادامه این مقاله راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

جنگل ابر کجاست؟

همانطور که در بالا خواندید، قبلا گفتیم که جنگل ابر در کدام استان است ؛ جنگل ابرها در شاهرود قرار گرفته است و ۱۷۷ کیلومتر از مرکز سمنان فاصله دارد. این جنگل به قدری زیباست که تمام نویسندگان حوزه سفر، حداقل یک بار به این مکان رفته‌اند و سفرنامه جنگل ابر خود را در پلتفرم نشر خود قرار داده‌اند.

این جنگل تقریبا مرز بین استان سمنان و استان گلستان است و به نوعی در البرز شرقی قرار گرفته است. برای رسیدن به جنگل ابر شاهرود باید بعد از رسیدن به شاهرود به سمت بسطام یعنی ۴ کیلومتری شمال شاهرود رفته و سپس از آن‌جا به سمت ۱۸ کیلومتری مسیر شاهرود – آزادشهر وارد روستای ابر بشوید.  

چه زمانی باید از جنگل ابرها دیدن کنید؟

شاید یکی از سخت‌ترین اتفاقات برای دیدن از جنگل ابر، هماهنگ کردن برای دیدن زمان درست آن باشد. در ابتدا بهتر است بدانید که جنگل ابر شاهرود در پاییز بسیار سرد و بارانیست و سخت می‌توان از جذابیت‌های آن لذت برد؛ هرچند که کمپ کردن در این هوای سرد به همراه دوستان و گذر از آب و هوای سرد نیز تجربه‌ای است که ممکن است به آن برخورد کنید.

اگر دوست دارید زیباترین جلوه جنگل ابر را ببینید، حتما سعی کنید که جنگل ابر شاهرود در تابستان را ببینید. حتی در فصل گرم تابستان نیز این جنگل خنک است و دمای پایینی دارد و به خاطر این دمای پایین و ارتفاع زیادی که از دریاها دارد جلوه‌ای فوق‌العاده را در این جنگل خواهیم دید.

جنگل ابر

از نامش پیداست؛ به جنگل ابر شاهرود خوش آمدید

فکر کنم تا به حال متوجه شده‌اید که چه چیزی در این جنگل باعث می‌شود که همگی دوست داشته باشند حداقل یک بار از آن دیده کنند. ابرها در این جنگل به قدری پایین می‌آیند که با رفتن بر کوتاه‌ترین ارتفاعات نیز خواهید دید که درختان بزرگ این جنگل از داخل ابرها سر به بیرون نهاده‌اند و طرح جنگل به شکلی است که انگار روی ابرها سوار است.

البته شاید نام یک سری از جنگل‌های مشابه را شنیده باشید مثلا جنگل ابر مازندران یا جنگل ابر گرگان اما جذابیت جنگل ابر شاهرود به این دلیل جذاب است که شاهرود پر از تنوع‌های محیطی است و در این شهر نه چندان بزرگ می‌توان به چشمه‌ها، جنگل‌ها، دشت‌ها و … دسترسی پیدا کرد که پیدا کردن این همه تنوع محیط موضوعی است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت.

جنگل ابر شاهرود

چه کارهایی در جنگل ابر انجام دهیم؟

جنگل ابر بسیار بزرگ است و گشتن در آن می‌تواند حتی چند روز به طول بینجامد اما انجام یک سری از کارها می‌تواند اقامتتان در جنگل ابر شاهرود را به یاد ماندنی‌تر کند. در ادامه به چند کاری که بهتر است در جنگل ابرها انجام بدهید، خواهیم پرداخت:

کوه‌نوردی و صخره‌نوردی

شاید بپرسید که در جنگل ابرها چطور باید کوهنوردی کرد اما بهتر است بدانید که جنگل ابرها در حقیقت در یک مسیر کوهستانی قرار دارد که باید از یک ارتفاع تقریبا زیاد بالا بروید و یا مسیر طولانی را رانندگی کنید و پس از طی کردن این مسیر صخره‌هایی در سر راه شما وجود خواهند داشت که کاملا مناسب صخره‌نوردی و کوه‌نوردی هستند.

دوچرخه‌سواری

قطعا شما نیز این ویدیوهای معروف را شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که دوچرخه سواران در طبیعت و در مسیری مشخص به دوچرخه‌سواری مشغول هستند. در جنگل ابرها نیز مسیرهای کاملا امن و مناسبی جهت دوچرخه‌سواری قرار گرفته‌اند که از بین ابرها و گیاهان و سرسبزی‌ها رد خواهید شد و قطعا از محیط اطراف لذت خواهید برد.

جنگل ابر کجاست

شکار گیاهان

شاید جالب باشد بدانید که جنگل ابر مکانی پر از گیاهان کمیاب است که بد نیست اگر بتوانید مقداری از آن را برای خود بچینید. البته این موضوع به شرطی درست است که به محیط زیست آسیبی وارد نشود و به کمال مراقبت انجام شود. در این جنگل حدود ۸۵ نوع پوشش گیاهی برگرفته از بلوط، افراد، چوبک، اسپرس، کلاه میرحسن و … وجود دارد که چیدن آن‌ها می‌تواند یادگاری خوبی برای یک سفر جذاب به جنگل ابر باشد.

کمپ کردن

وقتی صحبت از جنگل می‌شود، ناخودآگاه به ماندن در جنگل و کمپ کردن فکر می‌کنیم و با این که فکر ماندن در شب‌های تاریک جنگل کمی ترسناک است اما حقیقتا انقدر جنگل ابر جذاب و زیبا است که تا ساعت‌ها می‌توانید در این جنگل بمانید و از محیط اطراف لذت ببرید و ترس را فراموش کرده باشید. البته توصیه می‌کنم که حتما در مکان‌های نزدیک روستا کمپ کنید چرا که داخل عمق جنگل انواع گونه‌های جانوری مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، مار، پلنگ و خوک وحشی وجود دارد که فکر نکنم نیاز به توضیح باشد که اگر در مسیرتان قرار بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد! مناطق حفاظت شده‌ای در این جنگل و روستا وجود دارد که با خیال راحت می‌توانید در آنجا کمپ کنید.

جنگل ابرها

عکاسی

از دسته کسانی که خیلی زیاد به این جنگل سفر می‌کنند، عکاسان طبیعت هستند چرا که جنگل ابر همیشه مناظر خارق‌العاده‌ای را داشته و فرقی ندارد که صحبت از شب باشد یا روز؛ این جنگل همیشه جذابیت دارد و عکاسی و شکار لحظه‌ها در این محیط می‌توانید دلیلی باشد که چندین ساعت را در این جنگل بگذرانید. از آنجا که ستاره‌ها به راحتی در طول شب قابل مشاهده هستند، عکاسی در شب نیز می‌تواند بسیار لذت‌بخش و به یادماندنی باشد.

روستاگردی

بعد از ورود به جنگل ابر دو روستا وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید که حقیقتا از جذاب‌ترین مکان‌هایی است که در طول مدت سفرتان می‌توانید به آنجا سفر کنید. ابتدا روستای ابر که مجاور جنگل ابر است و برای رسیدن به جنگل ابر ابتدا باید از این روستا عبور کنید که حقیقتا از قشنگ‌ترین مکان‌ها و خون‌گرم‌ترین ساکنان را دارد. بعد از آن روستای شیرین آباد است که حدود ۷ کیلومتر از جنگل ابر فاصله دارد.

جنگل ابر در پاییز

چگونه در بین ابرها راه برویم؟

یکی از اتفاقاتی که معمولا همگان را از سفر به جنگل ابر ناامید می‌کند، پدید نیامدن نشست ابرها در جنگل است که باعث می‌شود خیلی‌ها تجربه جالبی از سفرشان نداشته باشند. توجه داشته باشید که قبل از رفتن به این مکان ابتدا رسانه‌های هواشناسی را بررسی کنید؛ اگر روستای علی آباد کتول بارانی بود اما شاهرود هوا صاف و بی‌ابر بود این بهترین اتفاقات ممکن است تا بتوانید در این اقیانوس ابر غلت بزنید.

به این صورت به راحتی می‌توانید از تمامی جذابیت جنگل ابر لذت ببرید. هم‌چنین دقت کنید که ۶ ماه ابتدایی سال بهترین زمان برای لذت بردن از این جنگل است، خصوصا اگر می‌خواهید با خانواده خود به این مکان بروید. پاییز و زمستان جنگل ابر نیز بسیار زیباست اما اگر تجربه سفرهای سخت را ندارید و هم‌چنین مجهز به وسایل موردنیاز برای این سفر نیستید، از سفر کردن به این جنگل در پاییز و زمستان جدا خودداری کنید.

جنگل ابر شاهرود در پاییز

توصیه جدی من به شما این است که این تکه بهشت که شاید هیچگاه اسمش را هم قبلا نشنیده باشید را در شاهرود از دست ندهید چرا که این جنگل و روستاهای اطرافش، آبشارها و جاده‌های کوهستانیش انقدر جذاب است که تا روزها می‌توانید در این جنگل با خانواده یا با دوستانتان بگردید و از آن خسته نشوید. برای اینکه اقامت مناسبی در جنگل ابر داشته باشید، می‌توانید هم‌اکنون از جاباما (سامانه اجاره ویلا، اقامتگاه و رزرو هتل) درخواست رزرو خود را ثبت کنید.

شما تجربه‌ای از سفر به جنگل ابر شاهرود را دارید؟ در بخش نظرات ما را در جریان بگذارید که سفرتان چطور گذشت؟

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن