اگر تا به حال به منطقه زیبای بابل رود و بابل کنار سفر کرده باشید باید به شما بگویم که جنگل النگدره همسایه شرقی جنگل لفور است.


این جنگل یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران است.


جنگل لفور کجاست؟


سوادکوه، شهری قدیمی در استان مازندران است که بیشتر با پل قدیمی ورسک و حوادث تاریخی آن شناخته می‌شود.


این جنگل دیدنی در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه، قرار گرفته‌ است. 


لفور از شمال با جنگل شیرگاه و از جنوب با دامنه کوه البرز محدود می‌شود.


اگر از تهران قصد سفر کردن به جنگل لفور را دارید، مسیر خود را باید از جاده تهران- فیروزکوه شروع کنید.


در نهایت با گذر کردن از پل سفید به تدریج وارد این جنگل می‌شوید.


همین جا خوب است بدانید که سوادکوه یک اقامتگاه جذاب دارد که اگر مسافر باشید و چند شبی را در آن نخوابید، از نیمی از لذت منطقه خودتان را محروم کرده‌اید. اقامتگاه بوم گردی کیوتی کاتیج شیرگاه مجموعه‌ای از کلبه‌های جذاب و دنج در فضایی باصفا و بکر است.


جنگل لفور شمال
زیبایی‌های جنگل لفور

مسیر دسترسی به جنگل لفور


بهترین و کوتاه‌ترین مسیر دسترسی به جتگل لفور از تهران، از مسیر فیرزوکوه می‌گذرد. پس از عبور از فیروزکوه و پل سفید، به شیرگاه می‌رسید.


در شیرگاه می‌توانید از طریق جاده جنگلی وارد لفور شوید. تا رسیدن به شیرگاه جاده بسیار خوبی پیش روی شما است، اما جاده جنگلی شیرگاه آسفالت نشده و مسیری نسبتا جنگلی را تجربه خواهید کرد.


بهتر است تجهیزات مناسب رانندگی در جنگل را همراه خود داشته باشید.


اینجا دو پیشنهاد جذاب برایتان داریم! اگر قصد ماندن در فیروزکوه را دارید، سراغ اجاره یکی از کلبه‌های جذاب و خلاقانه مجموعه کلبه های چوبی حاج محمد فیروزکوه بروید و اگر می‌خواهید در یک اقامتگاه شیک اما بومی در شیرگاه بمانید، اقامتگاه بوم گردی ماه و ماهی شیرگاه را رزرو کنید.فاصله جنگل لفور از تهران


اگر جاده شیرگاه را به عنوان ورودی حساب کنیم، فاصله این جنگل از تهران در حدود 250 کیلومتر است.


می‌توانید در کمتر از 4 ساعت از تهران به این منطقه جذاب و خوش و آب و هوا برسید.


فاصله جنگل لفور از بابلسر


این جنگل می‌تواند یکی از قسمت‌های سفر شما به استان مازندران باشد.


اگر در بابلسر اقامت دارید، تنها 75 کیلومتر با جنگل مورد نظر فاصله دارید و از مسیر بابلسر به بابل و جاده گنج افروز به سمت لفور حرکت کنید.فاصله جنگل لفور از مشهد


نزدیکی به شرق کشور باعث شده تا این جنگل یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر از سمت استان خراسان و مشهد باشد.


فاصله لفور از مشهد در حدود 750 کیلومتر است و برای رسیدن به این جنگل جنگل از نیشابور، سبزوار، شاهرود، دامغان، ساری و در نهایت قائمشهر عبور می‌کنید و وارد جنگل سرسبز می‌شوید.


اگر اهل جنگل‌نوردی هستید بازدید از جنگل النگدره را نیز فراموش نکنید.


دیدنی های جنگل لفور


گستردگی پوشش گیاهی و طبیعی باعث شده در این جنگل مجموعه کامل و بی‌نظیری از جاذبه‌های طبیعی مانند آبشور و سد و پارک جنگلی وجود داشته باشد.


سفر به جنگل لفور را به یک طبیعت گردی کامل تبدیل کند. در ادامه بیشتر با این جاذبه‌ها آشنا می‌شویم.  


هفت آبشار تیرکن


یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های این جنگل هفت آبشار تیرکن است که در یک محدوده نسبتا کوچک اما زیبا در دل لفور قرار دارد. ارتفاع بلندترین آبشار در حدود 9 متر است و منظره فوق العاده بکر و چشم نوازی دارند.


مسیر دسترسی به هفت آبشار از روستایی به همین نام یعنی روستای تیرکن شروع می‌شود. فاصله این روستا تا اولینس آبشار حدود 3 کیلومتر است و سایر آبشارها هم در امتداد این مسیر قرار دارند.


یکی از اقامتگاه‌های جذاب سوادکوه به ویژه برای سفرهای خانوادگی و با کودکان، اقامتگاه بوم گردی کیمه سوادکوه است که چشم‌اندازی رویایی از جنگل و مزارع برنج را دارد.


آبشار تیرکن لفور

در این جنگل تعداد آبشار زیبا وجود دارد

مسیر دسترسی تقریبا جنگلی و دارای شیب نسبتا زیادی است و در بخش‌هایی از آن با سختی همراه است و لازم است حتما با کفش مناسب و تجهیزات کامل برای پیمایش این مسیر اقدام کنید.


پارک جنگلی آذررود


پارک جنگلی آذررود در واقع قسمتی از این جنگل است که دارای امکانات بیشتری است و تمام خانواده‌ها می‌توانند به راحتی این بخش از جنگل را پیمایش کنند.


امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، آلاچیق و امکانات رفاهی در این پارک جنگلی فراهم شده‌است. پارک جنگلی آذررود در مجاورت روستای نفت چال قرار دارد.


برای رسیدن به پارک جنگلی آذررود کافی است از جاده شیرگاه وارد جگاده گنج افروز شوید و پس از رسیدن به جاده سد البرز، تا انتهای جاده حرکت کنید و به پارک جنگلی آذررود برسید.


عاشق طبیعت‌گردی و زدن به دل جاهایی هستید که پای کمتر کسی به آن رسیده است؟ پس پیشنهاد دیگر ما در این منطقه اجاره اقامتگاه کاظم سوادکوه است، جایی که بخاری هیزمی، معماری بومی و نزدیکی آن به آبشارها و جاذبه‌های طبیعی منطقه دلتان را می‌برد.


آبشار اسکلیم رود


آبشار اسکلیم رود یکی از قدیمی‌ترین جاذبه های دیدنی جنگل 40 میلیون ساله لفور است. این آبشار 32 متری دارای صدها حوضچه آهکی است که منظره بسیار زیبا و بی‌نظیری دارد.


مسیر دسترسی به آبشار اسکلیم رود از قسمت‌های مختلفی از جنگل عبور می‌کند و اگر اهل کمپ کردن در طبیعت هستید، می‌توانید در نزدیکی آبشار اسکلیم رود کمپ کنید.


اما حتما توجه داشته باشید که برای ماندن در شب به فکر حیوانات وحشی مانند خرس و روباه هم باشید.


آبشار گزو


آبشار گزو یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک پیمایش یک روزه در این جنگل و عبور از بخش‌های مختلف این جنگل زیبا است. آبشار گزو در واقع از دو آبشار 43 و 48 متری تشکیل شده که هردوی آن‌ها به یک حوضچه بزرگ و پرآب می‌ریزند.


در صورتی که در بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنید، آب تنی در این حوضچه می‌تواند گزینه بسیار جذابی باشد. برای دسترسی به آبشار گزو در شیرگاه وارد جاده کارسنگ در پشت سد البرز شوید و یک مسیر تقریبا 18 کیلومتری را طی کنید.پلنگ دره


اما پلنگ دره یکی دیگر از جاذبه‌های هیجان انگیز این جنگل است. در این منطقه آبشار و رودخانه‌های جذابی وجود دارد که گزینه‌های بسیار جذابی برای آب تنی هستند.


پلنگ دره در نزدیکی شیرگاه قرار دارد و برای دسترسی به آن کافی است پس از عبور از شیرگاه، وارد جاده فرعی سمت چپ شوید و بعد از رسیدن به روستای نفار، می‌توانید ماشین خود را پارک کنید و به صورت پیاده وارد جنگل شوید.


سد البرز


سد البرز یا سد لفور در قلب لفور واقع شده و دریاچه پشت این سد از زیباترین جاذبه‌های جنگل لفور است.


بهترین مسیر برای دسترسی به سد البرز از شیرگاه به سمت جاده گنج افروز است، البته که این جاده به دلیل مجاورت با دره کمی نیاز به احتیاط بیشتر دارد و بهتر است در ایام بارانی و زمانی که هوا مه آلود است، از مسیر جایگزین یعنی جاده شیرگاه بابلکنار به سمت سد البرز حرکت کنید.


فضای اطراف سد البرزکاملا بکر و طبیعی است و بهتر است وسایل مورد نیاز برای کمپینگ را به صورت کامل همراه خود داشته باشید.


اقامت در جنگل لفور
کمپ کردن در لفور امکان‌پذیر است

آبشار ترز


آبشار ترز یکی از جذاب‌ترین و زیباترین آبشارهای منطقه لفور است.


آبشار ترز در قلب جنگل قرار گرفته و مسیر رسیدن به آن طوری است که باید از جنگل و رودخانه و ارتفاعات مختلفی عبور کنید و وقتی حسابی خسته شدید، به یک باره به یک آبشار بسیار زیبا و جذاب برسید.


برای رسیدن به آبشار ترز در این جنگل در شهر شیرگاه وارد جاده گنج افروز شوید و پس از رسیدن به سه راهی لفور، وارده مسیر آبشار ترز خواهید شد.


پس از رسیدن به انتهای جاده خاکی، باید ماشین خود را پارک کنید و با کفش و تجهیزات مناسب طبیعت گردی و حتی کوه نوردی، وارد یک مسیر پیاده روزی 40 تا 50 دقیقه‌ای شوید.


اگر اهل کمپ کردن هستید جاهای زیبای زیادی در ایرن برای کمپ کردن وجود دارد.


هماهنطور که متوجه شدید، سوادکوه اقامتگاه منحصربه‌فرد کم ندارد اما اقامتگاه بلوط سوادکوه چیز دیگری است، اقامتگاهی جذاب که در دل جنگل و روی برکه‌ای آرام قرار دارد.


آبشار اسپی آر و جلسنگ


آبشار اسپی آر و جلسنگ مجموعه‌ای از چند آبشار کوچک و بزرگ است که در یکی از زیباترین مناطق لفور واقع شده‌است.


دیواره‌های سنگی اطراف این منطقه جلوه بسیار زیبا و باشکوهی دارند که می‌توانند منظره بسیار زیبایی برای عکاسی باشد. ترکیب سنگ‌های رسوبی در دل جنگل‌های هیرکانی، حس قدم گذاشتن در تاریخ را به شما منتقل می‌کند.


در مسیر حرکت به سمت آبشار اسپی آر و جلسنگ از یک جنگل با درختان بلند قامت عبور می‌کنید و مناظر زیبای دور و نزدیک، چشم‌های شما را نوازش می‌کنند.


بعد از عبور از جنگل، وارد از ارتفاعات کوتاه و بلند با شیب‌های مختلفی عبور می‌کنید و در نهایت به آبشار صخره‌ای عظیم و زیبای اسپی آر و جلسنگ می‌رسید.


قدمت جنگل لفور


لفور یکی از قدیمی‌ترین پوشش‌های گیاهی هیرکانی شمال کشور است که در حدود 40 میلیون سال قدمت دارد و مجموعه‌ای از جاذبه‌های متنوع طبیعی با قدمت مختلف را در خود جای داده‌است.


با قدم زدن در هر قسمتی از این جنگل تاریخی، می‌توانید اثری از یکی از دوره‌های تاریخی را مشاهده کنید.پوشش گیاهی جنگل لفور


جنگل هیرکانی لفور مجموعه‌ای از گیاهان و درختان و پوشش گیاهی مختلف را در دل خود جای داده‌است. مجموعه‌ای از گیاهان پهن برگ، سوزنی، درختان انجیلی و برگ‌های پهن، تنه‌های محکم و استوار، همه و در لفور به چشم می‌خورد.


در مجموعه چیزی در حدود 100 نوع پوشش گیاهی متنوع در این جنگل وجود دارد که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است.


دهستان لفور


دهستان لفور مجموعه‌ای از روستاها و آبادی‌های اطراف این جنگل است که در اطراف و در دل جنگل واقع شده‌است. حدود 29 روستا و آبادی در دهستان لفور واقع شده‌است.


جمعیت دهستان لفور در حدود 8000 نفر است. بزرگترین روستای دهستان لفور روستای بورخانی است.


دهستان لفور در ارتفاعات و دره‌های مختلفی واقع شده و نقطه مشترک تمامی این روستاها چشم انداز بسیار زیبا و طبیعت بکر است.


سوغات جنگل لفور


بهترین جا برای خرید سوغات و محصولات محلی شمال همیشه بازارهای روز نیستند.


گاهی می‌توان بهترین رب‌انار یا دوغ محلی را از دستان، دست فروشانی که در میان انبوه درختان سربه فلک کشیده این جنگل نشسته‌اند خریداری کرد.


اگر اهل ماجراجویی و سپری کردن شب در جنگل هستید، می‌توانید سراغ کلبه‌های چوبی که با چوب‌های همان منطقه ساخته شده‌اند، بروید و از اقامتتان در جنگل به همراه سرو غذاهای گرم محلی خانگی لذت ببرید.


درباره سوغات شمال بیشتر بخوانید.


سوغات شمال
سوغات لفور

چه زمانی به جنگل لفور برویم؟


دقیقا همان لحظه‌ای که هوای بودن در فضایی جنگلی و دیدن آبشار‌های خروشان به سرتان زد، همان موقع بهترین زمان برای سفر به لفور است.


جنگل‌ها به دلیل پوشش گیاهی متفاوتی که دارند در هر فصل از سال جاذبه‌ها و دیدنی‌‌های متفاوتی برای ما تدارک دیده‌اند. بهار و تابستان، به سبب هوای گرم‌تر بهترین فصل‌ها برای دیدن کردن از این بهشت زمینی است.


اگر اهل طبیعتگردی هستید و وسایل ضروری برای حضور در طبیعت در شرایط آب و هوایی برفی و بارانی دارید و از شرایط آن آگاهید، برای دیدن زمستان پیش‌رو حتما برنامه خاصی داشته باشید.جنگل لفور در تابستان


فصل تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به جنگل لفور است.


با توجه به وجود مجموعه متنوعی از آبشارها، رودخانه و حوضچه‌های متنوع، آب تنی یکی از بهترین تفریحات سفر به جنگل لفور خواهد بود.


در تابستان شما می‌توانید مجموعه متنوعی از پوشش‌های گیاهی، درختان و میوه‌های جنگلی را در بهشت لفور پیدا کنید.


سایر زیبایی های شمال ایران را در صفحه اختصاصی آن در مجله جاباما ببینید.


جنگل لفور در پاییز


گرچه که طبیعت و پوشش گیاهی بهترین روی خود را در تابستان جنگل لفور به رخ می‌کشد، اما در فصل پاییز و با تغییر رنگ بخش زیادی از درختان، جنگل لفور به یکی از بهترین مناطق برای عکاسی پاییزی تبدیل می‌شود.


اگر حتی لحظه‌ای دوست ندارید از منظره جنگل چشم بردارید، سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی ویشارده سوادکوه بروید.


بهترین زمان برای گرفتن عکس در جنگل لفور


بهترین زمان برای عکس گرفتن در لفور بدون شک فصل پاییز است.


فضایی را تصور کنید که در یک حجم نانرجی رنگ از برگ درختان احاطه شدید و دورنمای پشت تصویر، یک آبشار خروشان بسیار زیبا است.


چه جایی بهتر از این موقعیت برای عکاسی؟ برای ثبت بهترین عکس پاییزی خود می‌توانید در فصل پاییز وارد این جنگل شوید و عکس‌های بسیار به یاد ماندنی و زیبایی را ثبت کنید.


اگر اهل عکاسی هستید، درباره بهترین مکان های ایران برای عکاسی در این نوشته بخوانید.


اجاره اقامتگاه در نزدیکی جنگل لفور


یکی از بهترین و جذاب‌ترین راه‌های اقامت در این جنگل ، کمپ کردن و چادر زدن در دل طبیعت است. نکته مهمی که در هنگام کمپ کردن در این جنگل باید در نظر داشته باشید این است که هر چقدر هم تجربه طبیعت گردی داشته باشید، بهتر است حتما یک همراه آشنا به منطقه را همراه خود داشته باشید.


اما علاوه بر کمپ کردن، اقامتگاه‌های بوم گردی کلبه جنگی هم از دیگر گزینه‌هایی است که می‌توانید برای اقامت در این جنگل انتخاب کنید.


در داخل جنگل و در قسمت‌های مختلف نزدیک به آبشارها، کلبه‌های جنگلی با امکانات متعددی وجود دارند که می‌توانید اقامت در دل طبیعت را تجربه کنید.


همچنین در مناطق حاشیه‌ی این جنگل چندین اقامتگاه وجود دارد.


فاصله جنگل لفور تا تهران
پوشش گیاهی این جنگل

اجاره کلبه جنگلی در جنگل لفور


اما کلبه‌های جنگلی همیشه یکی از بهترین گزینه‌های اقامت در دل جنگل است. تصور کنید صبح با صدای پرندگان و حیوانات جنگلی از خواب بیدار شوید و پنجره را به سمت انبوهی از سبزی و زیبایی باز کنید.


کلبه‌های جنگلی متنوعی در لفور وجود دارد که معمولا امکانات اولیه را در خود جای داده‌اند. برای اجاره کلبه جنگلی و اجاره اقامتگاه در لفور می‌توانید از طریق وب سایت جاباما اقدام کنید.غذاخوری ها و رستوران های نزدیک به جنگل لفور


گرچه که در سفرهای طبیعت گری معمولا بهتر است با استفاده از امکانات موجود در طبیعت، غذاهای سالم طبخ کنید، اما رستوران و غذاخوری‌های متعددی در نزدیکی این جنگل قرار دارند که می‌توانید غذاهای محلی و سالم و ارگانیک را میل کنید.


رستوران ماهی لفور یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرف غذای محلی در یک محیط آرام و دنج است. این رستوران دارای فضای زیبای مشرف به جنگل است.


همچنین رستوران شاه کلا هم یکی دیگر از بهترین غذاخوری های نزدیک لفور است. که انواع غذای محلی را طبخ می‌کند.


نکات ضروری در سفر به جنگل لفور


  • حتما با همراه آشنا به منطقه به این جنگل سفر کنید.
  • تلاش کنید تا به طبیعت جنگل و حیوانات و محل زندگی آن‌ها آسیب نزنید.
  • برای پیمایش جنگل، حتما از تجهیزات لازم مانند کفش و عصای پیاده روی استفاده کنید.
  • سعی کنید در جنگل به صورت گروهی حرکت کنید و برای مسیریابی از GPS و نشانه گذاری در مسیر استفاده کنید.
  • وسایل شخصی لازم را حتما همراه خود داشته باشید.


نکات زیست محیطی در سفر به جنگل لفور


جنگل برای ما به عنوان بازدید کننده می‌تواند یک فضای زیبا باشد، اما جنگل در واقع محل زندگی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است و تا حد ممکن نباید به این اکوسیستم آسیبی وارد کنید.


اگر قصد دارید در جنگل کمپ بزنید، حتما زباله‌های خود را به همراه خود خارج کنید. در روشن کردن آتش در جنگل با احتیاط رفتار کنید و حتما پیش از خروج، آتش را خاموش کنید.


بسیاری از گیاهان مخصوص جنگل هستند و در شرایط دیگر آب و هوایی دوام نخواهند داشت؛ از تلاش برای قلمه زدن و کندن گیاهان خودداری کنید.


خطرات احتمالی در سفر به جنگل لفور


این جنگل زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری است که بعضی از آن‌ها می‌توانند برای انسان خطرناک باشند. خرس و روباه و گرگ از نمونه‌های این حیوانات هستند.


به همین علت همراه داشتن یک فرد آشنا به منطقه بسیار به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این یکی دیگر از خطرات پیمایش جنگلی، گم کردن مسیر بازگشت است که همراه داشتن GPS و همچنین نشانه گذاری در مسیر می‌تواند به شما کمک کند.


علاوه بر این عبور از مناطق مختلف با شیب، مسیرهای سنگلاخی و گذر از رودخانه و آبشارهای متعدد نیازمند به همراه داشتن تجهیزات مناسب است که به شما کمک کند به سلامت از این منطقه عبور کنید.


به جز جنگل‌های شمالی ایران مطمين شوید که از زیبایی های جنگل های حرا در جنوب ایران هم لذت ببرید.


عکس بهشت لفور
قدم‌زدن در لفور را فراموش نکنید

پاسخ به سوال‌های رایج درباره جنگل لفور


جنگل لفور در کدام شهر و استان است؟

جنگل لفور در شهرستان سوادکوه در استان مازندران واقع شده‌است.

در جنگل لفور کجا اقامت کنیم و چطور اقامتگاه پیدا کنیم؟

فاصله جنگل لفور تا تهران چقدر است؟

برای ماندن در جنگل لفور به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

بهترین فصل سفر به جنگل لفور کی است؟

جنگل لفور چه حیواناتی دارد؟

چگونه به جنگل لفور برویم؟