باداب سورت نام چشمه‌های زیبای رنگی در شهر ساری است که باید آن را از نزدیک تماشا کرد. تماشای جاذبه‌های عجیب طبیعی برای طبیعت‌گردها همیشه جذاب بوده است.


اگر اهل ماجراجویی و سفر به بکرترین نقاط ایران هستید، بازدید از این چشمه‌ها شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در این مقاله جاباما قصد داریم تا شما را با این چشمه‌ها آشنا کنیم.


باداب سورت، شگفتی دیرینه زمین


چشمه‌های باداب سورت را باید یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های دیدنی خاورمیانه دانست. طبق نظر محققان، این چشمه در دوران چهارم زمین‌شناسی هم‌زمان با واپسین چین‌خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن شکل گرفته و قدمت بسیار بالایی دارد.


چشمه هفت رنگ باداب سورت به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین‌شناسی حتی در شرایط بد آب‌وهوایی و خشکسالی پر آب است.


این چشمه خروشان در طول سال‌ها شکل اعجاب‌انگیزی به خود گرفت؛ به‌طوری که بسیاری از طبیعت دوستان برای بازدید از آن خود را به ساری مازندران می‌رسانند.بهترین مسیر تهران به باداب سورت
باداب سورت امروز به محافظت بیشتری نیاز دارد به ویژه از سمت گردشگران آن

جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها در طول سال‌ها، در شیب پایین‌دست کوهستانی خود، چندین طبقه و حوضچه‌ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده است.


این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ اصلی و ویژگی منحصربه‌فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به‌ویژه در غروب تحسین‌برانگیز است.


باداب سورت کجاست؟


این چشمه‌ها در استان مازندران، جنوب شهر ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت و حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.


باداب سورت کجاست و چگونه باید به آنجا رفت؟ برای تماشای این چشمه‌های شگفت‌انگیز باید خود را به روستای سورت برسانید.


درباره روستای اروست که از زیباترین و بکرترین روستاهای ایران است، بیشتر بخوانید.دسترسی به باداب سورت


بهترین مسیر تهران به باداب سورت مسیری است که از شهر سمنان می‌گذرد. برای سفر به روستای ارست از سمت سمنان، باید از شهرهای مهدی‌شهر، شهمیرزاد، فولادمحله و سه‌راه تلمادره بگذرید تا به روستای ارست و این چشمه‌های زیبا برسید.


البته برای رفتن به این منطقه می‌توانید از مسیر شهر ساری نیز به آنجا بروید. در این مسیر شما خود را به شهر ساری و منطقه کیاسر باید برسانید.


روستای سورت
مسیر رسیدن به این چشمه‌ها هم بسیار زیبا است

معنی باداب سورت


بسیاری از افرادی که به این منطقه سفر می‌کنند، شیفته طبیعت بکر آن می‌شوند. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت است. در واقع معنی باداب سورت را می‌توان شدت آب گازدار دانست.


ویژگی چشمه باداب سورت


چشمه‌های باداب سورت همان‌طور که اشاره شد در طول سال‌های زیادی به‌وسیله تغییرات محیطی شکل گرفتند. رنگ‌های خاص این چشمه‌ها و شکل پلکانی آن‌ها بدون شک مهم‌ترین ویژگی این چشمه‌ها است.


این منطقه که پس از چشمه پاموک‌ کاله ترکیه، به‌عنوان دومین چشمه آب‌شور جهان شناخته می‌شود، یکی از بکرترین جاهای دیدنی شمال کشور است. این مکان دیدنی در ارتفاع حدود ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.این چشمه‌ها در نتیجه جریان آب‌های معدنی و رسوبی تشکیل شده‌اند که در طول سال‌ها در دامنه کوه‌ها جریان داشته‌اند. ازآنجاکه این آب‌ها املاح معدنی دارند، هرکدام از چشمه‌ها رنگ و خاصیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین‌شناسی حتی در شرایط بد آب‌وهوایی و خشکسالی پر آب هستند.


یکی از بزرگ‌ترین چشمه‌ها‌ی این منطقه مساحتی حدود ۱۵ متر دارد و حاوی آب‌شور است. گفته می‌شود آب این چشمه که عمق زیادی دارد، گرم و برای درمان بیماری‌های پوستی، روماتیسم و سردردهای میگرنی توصیه می‌شود.


همچنین در این مجموعه، چشمه بزرگ دیگر حاوی آب ترش است که به رنگ قرمز و نارنجی دیده می‌شود و آثاری از رسوب آهن در اطراف آن به‌وضوح دیده می‌شود.


 باداب سورت کجاست
برای دیدن این چشمه‌ها بهتر است صبح زود حرکت کنید و موقع طلوع آنجا باشید

خواص آب چشمه باداب سورت


چشمه‌هایی که حاوی آب‌شور هستند و آب آن‌ها گرم است، خواص درمانی بسیاری دارند و برای درمان بیماری‌های پوستی و رماتیسم مفید محسوب می‌شوند.


خواص آب چشمه باداب سورت به‌قدری زیاد است که هرساله گردشگران بسیاری خود را به این چشمه می‌رسانند.


دلیل به‌وجودآمدن پلکان رنگین کمانی


این چشمه تصورات شما را از چشمه‌ای معمولی برهم می‌زند؛ همان‌طور که اشاره شد، این چشمه‌ها ساختاری پلکانی دارد و در هر پله آن، آبی با رنگ و بویی متفاوت در جریان است. یکی از چشمه‌ها، پُر از آب‌شور است و عمق زیادی دارد و چشمه بعدی آن، آبی ترش دارد و رنگش تقریباً قرمز و نارنجی است.


این چشمه‌های طبیعی به دلیل جریان آب‌های معدنی و رسوبی در طی سال‌های زیاد به این شکل درآمده‌اند و پله‌های پرتعدادی را تشکیل داده‌اند که هر یک‌رنگی متنوع از طیف قرمز، نارنجی و زرد دارد.


اکر اهل دیدن چنین جاهای عجیب و زیبایی هستید، بهتر از تخت سلیمان را هم در برنامه سفرهایتان بگذارید.


معنی باداب سورت
کف این چشمه‌ها بسیار حساس است، بنابراین وارد آب نشوید

چشمه شور


چشمه شور یکی از چشمه‌های این مجموعه است که عمق زیادی نسبت به بقیه چشمه‌ها دارد. آب این چشمه عمیق و شور است و همین سبب شده خواص درمانی بسیاری داشته باشد. از این چشمه با عنوان چشمه اول نیز یاد می‌کنند.


چشمه های اکسیر حیات


چشمه های اکسیر حیات مجموعه‌ای از ۱۱ چشمه متفاوت است که در این مجموعه قرار دارد. در این بخش حدود ۱۱ چشمه وجود دارد که متأسفانه در حال حاضر فقط شش چشمه جوشان هستند و پنج چشمه دیگر آب زیادی ندارند.


نکته جالب‌توجه در مورد چشمه‌های اکسیر حیات این است که آب این چشمه‌ها دقیقاً همانند نوشابه، گاز دارند و نارنجی و ترش مزه هستند.


آب چشمه‌های اکسیر حیات در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین، مانند آبشارهای پلکانی و با تشکیل ده‌ها حوضچه‌ کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، قرمز و طلایی و در اندازه‌های متفاوت یکی بعد از دیگری پایین می‌ریزد و سرانجام به دشت پایین‌تر وارد می‌شود.خواص آب چشمه باداب سورت
تصویری زیبا از غروب این مکان

چشمه ترش


یکی از چشمه‌های اکسیر حیات با خواص درمانی بسیار بالا چشمه ترش است که در این مجموعه قرار گرفته است. رنگ نارنجی این چشمه یکی از زیباترین مناظر طبیعی را مقابل چشم‌های شما به نمایش می‌گذارد.


ایران از چنین جاهای پرشگفتی کم ندارد، یکی از آنها دریاچه سقالکسار است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به شمال آن را ببینید.


امکانات باداب سورت


متأسفانه این مجموعه دارای امکانات چندان مناسبی نیست؛ اما بکر بودن این منطقه ارزش آن را دارد که قید برخی از امکانات را بزنید. سرویس بهداشتی، پارکینگ و چند فروشگاه محلی امکانات این منطقه را تشکیل می‌دهند.


بهترین فصل باداب سورت
در این مکان، امکانات خاصی در نظر گرفته نشده

ثبت ملی و حریم حفاظتی


چشمه باداب سورت ساری در سال ۱۳۸۷ بعد از کوه دماوند به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده است. حریم حفاظتی این چشمه‌های هفت رنگ در روستای ارست مازندران قرار دارد.


بهترین فصل بازدید از باداب سورت


باداب سورت در زمستان زیبایی‌های بسیاری دارد که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. برای انتخاب بهترین فصل باداب سورت اما باید اعتراف کرد بهار و خصوصاً اردیبهشت‌ماه، مناسب‌ترین زمان برای سفر به آنجا است.بهترین ساعات بازدید


به دلیل نبود امکانات روشنایی بهترین ساعات بازدید از این مجموعه قبل از تاریکی هوا است. بسیاری از افراد البته ترجیح می‌دهند این منطقه را صبح یا نزدیک غروب آفتاب تماشا کنند.


روستای اروست
تصویری از روستای اروست

هزینه ورودی به مجموعه


بلیت ورودی چشمه‌های باداب سود مبلغی در حدود ۲۰ هزار تومان است که البته برای استفاده از پارکینگ آن باید هزینه جداتری پرداخت کنید.


اجاره اقامتگاه برای بازدید از باداب سورت


اقامتگاه بوم گردی باداب سورت یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌های شما برای اقامت در باداب سورت خواهد بود. در این منطقه می‌توانید از اقامت در خانه‌های محلی بیشترین لذت را ببرید.


پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب بهترین اقامتگاه‌های باداب سورت به جاباما مراجعه کنید تا با مقایسه این اقامتگاه‌ها، ‌ مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.


اگر به سفر و اقامت در مناطق روستایی علاقه‌مندید، پس بهتر است زیباترین روستاهای ایران که نامشان را تا به حال نشنیده‌اید را بشناسید.


چشمه هفت رنگ باداب سورت

پیش از آنکه پا به خاک باداب سورت بگذارید، باید بدانید


  • به‌هیچ‌عنوان وارد آب این چشمه‌ها نشوید.
  • هنگام بازدید از این چشمه‌ها محتاط باشید و از راه‌رفتن و دویدن روی پلکان‌ها خودداری کنید.
  • حتماً خوراکی و آب همراه داشته باشید؛ اما ایجاد زباله نکنید.
  • از ریختن زباله روی زمین یا در چشمه‌ها جدا خودداری کنید. برای این منظور سطل‌هایی در نظر گرفته شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.
  • ورود حیوانات خانگی به این محوطه ممنوع است.
  • از روشن کردن آتش در حوالی چشمه‌ها خودداری کنید.

اگر برای سفر به شمال به دنبال جاهای خاص و بکر هستید، اینجا خلوت ترین جاهای دیدنی شمال را ببینید.


تفریحات باداب سورت بدون آنکه به آن آسیب بزنید!


رفتن به این چشمه‌ها و بازدید از آن‌ها لذت بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. در این مجموعه از شگفتی‌های طبیعی که وجود دارد نهایت لذت را ببرید. یادتان نرود که دوربین عکاسی با خود به همراه داشته باشید؛ بی‌شک عکس‌های زیبایی به ثبت خواهید رساند.


مکان های مشابه باداب سورت در جهان


باداب سورت از مکان‌های بسیار کم‌یاب طبیعی است که نمونه‌های آن در دنیا چندان زیاد نیستند. تنها نمونه‌های اندکی از چنین پدیده طبیعی در دنیا دیده می‌شود.


به‌عنوان مثال هیرو اِل گوآرا در مکزیک، منطقه سنگ‌زرد در آمریکا، باگنی‌سان‌فلیپو در ایتالیا، بایشوایتای در چین، پاموک‌ کاله در ترکیه و ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند نیزچشمه‌هایی پلکانی در نقاط مختلف دنیا هستند که مانند این چشمه‌ها، ساختاری عجیب و نادر دارند.


اگر این شباهت‌ها برایتان جالب است، در این مطلب درباره جاهای دیدنی ایران با خواهران دوقلو در جهان بیشتر بخوانید.


پاموک کاله
پاموک کاله ترکیه

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با چشمه‌های باداب سورت آشنا کنیم. اگر تجربه سفر به این منطقه را دارید،‌تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


پاسخ به سوالات متداول درباره باداب سورت


باداب سورت به چه معنا است؟

باداب سورت به معنای شدت آب گازدار است.

بهترین مسیر تهران به باداب سورت چیست؟

در چه فصلی از باداب سورت دیدن کنیم؟

آیا باداب سورت در حال خشک شدن است؟