جاباما

دریاچه چورت کجاست؟ زیبای آرامی که از زلزله متولد شد!

دریاچه چورت که در دل جنگل خفته یکی از جاذبه‌های طبیعی استان مازندران است که چندین سال پیش بر اثر یک حادثه بوجود آمده است. یعنی تا چند سال پیش در این محل دریاچه‌ای وجود نداشته و تنها چشمه‌های کوچکی آبراهی در دل جنگل ایجاد می‌کردند.

اما حالا این دریاچه زیبا و بزرگ تبدیل به محلی شده که بسیاری از گردشگران برای گذران تعطیلات خود به آن سفر می‌کنند.

در این مقاله، داستان شکل‌گیری چورت و جاذبه‌های طبیعی اطراف آن بررسی خواهد شد بنابراین در سفر بعدی می‌توانید برای دیدن تمام این زیبایی‌ها برنامه‌ریزی کنید.

تصاویر دریاچه چورت

دریاچه چورت کجاست؟

دریاچه “میانشه” که در نزدیکی روستایی به نام “روستای چورت” واقع شده، نزد محلی‌ها و گردشگران با نام دریاچه چورت شناخته می‌شود. این دریاچه نزدیک به ۸۰ سال پیش در این منطقه ایجاد شده و عملاً به‌عنوان دریاچه‌ای جوان شناخته می‌شود.

داستان شکل‌گیری چورت ساری به این صورت بوده که طی زمین‌لرزه سال ۱۳۱۸ خورشیدی و بر اثر رانش زمین، مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار داشته بسته شده و همین امر باعث بوجود آمدن یک دریاچه طبیعی در دل جنگل‌های مازندران شده است.

در محل شکل‌گیری این دریاچه، درخت‌هایی در حال شکل‌گیری بودند که با کاهش سطح آب دریاچه می‌توانید آن‌ها را ببینید.

چورت در واقع در شکاف یک دره با شیبی تند شکل گرفته و اطراف آن را نیز درختان جنگلی پوشانده‌اند. از بالا که به این دریاچه زیبا نگاه کنید، آن را به شکل بیضی خواهید دید و بخش‌هایی که عمیق‌تر هستند رنگ سبز تیره‌تری دارند.

ماهی‌هایی که در حال حاضر در این دریاچه وجود دارند یا تخم آن‌ها توسط پرندگان به این دریاچه آمده یا اینکه توسط اهالی منطقه به آب انداخته شده‌اند.

با توجه به اینکه شکارچی زیادی برای ماهی در این منطقه وجود ندارد، جمعیت ماهی های دریاچه زیاد شده و در نتیجه این دریاچه به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل شده است.

مسیر دسترسی به دریاچه چورت

برای دسترسی به چورت استان مازندران چند مسیر وجود دارد که از ساری، سمنان و نکا می‌گذرد. در ادامه این مسیرهای دسترسی بررسی شده و سپس لوکیشن نیز ارائه می‌شود.

مسیر دریاچه چورت

مسیر دسترسی از ساری

فاصله دریاچه چورت از ساری حدود ۷۰ کیلومتر است و پیمودن این مسیر ۴۲ دقیقه زمان می‌یرد. برای اینکه بتوانید از شهر ساری به چورت بروید باید پس از پیمودن ۲۳ کیلومتر به سمت روستای تاکام، تابلوی روستای چورت را می‌بینید وارد مسیر فرعی شده تا پس از پیمودن ۱۵ کیلومتر به روستا برسید. فاصله روستا تا چورت حدود ۱۰ کیلومتر بوده و مسیرهای مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از یک محلی کمک بگیرید. اگر مسیر ۱۰ کیلومتر برای شما طولانی است می‌توانید با ماشین‌های آفرود یا نیسان به سمت دریاچه بروید.

مسیر دسترسی چورت از سمنان

برای رفتن به چورت از سمت سمنان، پس از طی کردن ۲۵ کیلومتر به شهر شهمیرزاد می‌رسید از این شهر باید به سمت ساری برانید و پس از طی مسافتی حدود ۱۵۰ کیلومتر و گذشتن از فولاد محله و کیاسر به پلی می‌رسید که از روی رودخانه‌ای عبور می‌کند. پس از عبور از پل به ورودی جاده روستای چورت خواهید رسید. از اینجا که ۱۵ کیلومتر ادامه مسیر دهید وارد روستا خواهید شد. از روستا تا دریاچه نیز ۱۰ کیلومتر در راه خواهید بود.

مسیر دریاچه چورت از نکا

مسیر دریاچه چورت از نکا ۵۴ کیلومتر است و پیمودن این مسیر حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. از نکا وارد کمربندی شده و سپس به سمتت منطقه هزار جریب برانید. از روستای چلمردی و روستای استخر پشت که بگذرید به نگهبانی جنگل‌بانی می‌رسید. از اینجا به بعد می‌توانید با ۸ کیلومتر پیمایش به دریاچه برسید.

اگر سفر شمال در پیش دارید، بد نیست که بدانید خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال در کجا قرار دارند.

لوکیشن چورت

دریاچه چورت روی نقشه

جاذبه های چورت

چورت جاذبه‌های بسیاری دارد که یکی از آن‌ها وجود جنگلی بکر و پوشیده از گونه‌های گیاهی مختلف است. از دیگر جاذبه‌های دریاچه می‌توان به ماهی‌ها اشاره کرد.

ماهی های چورت

ماهی های چورت توسط محلی‌های این منطقه به آب انداخته شده‌اند و برخی از آن‌ها شامل گونه‌هایی هستند که تخم آن‌ها توسط پرندگان مختلف به این ناحیه آمده است. به مرور زمان و به دلیل عدم شکار بی‌رویه، تعداد ماهی‌ها بیشتر شده و حالا مردم می‌توانند در این دریاچه ماهیگیری کنند. 

تفریحات دریاچه چورت

چورت به‌عنوان یکی از حاهای دیدنی ساری تفریحات مختلفی دارد که یکی از آن‌ها گرفتن عکسهای دریاچه چورت است. در ادامه دیگر تفریحات این دریاچه بررسی خواهد شد.

دریاچه چورت در پاییز

ماهیگیری در چورت

با توجه به تنوع بالایی که ماهی‌های دریاچه دارند، اگر وسایل ماهیگیری همراه دارید، بهترین و جذاب‌ترین تفریح در این منطقه، ماهیگیری خواهد بود. فقط اگر نیازی به ماهی‌ها ندارید پس از گرفتن، آن‌ها را رها کنید تا توازن تعداد آن‌ها در دریاچه به‌هم نخورده و اکوسیستم حفظ شود.

قایق سواری

یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات دریاچه، قایق‌سواری است. قایق‌ها پارویی هستند و خودتان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر خودتان به تنهایی برای قایق‌سواری اقدام می‌کنید حتماً جلیقه نجات بپوشید و اصول را رعایت کنید تا دچار حادثه نشوید.

آفرود

مسیر رسیدن به دریاچه خاکی است و هر نوع ماشینی امکان عبور ندارد، بنابراین اگر می‌خواهید تا لب دریاچه با ماشین بروید باید خودروی شما آفرود باشد. از طرفی در مسیرهای اطراف دریاچه می‌توانید آفرودسواری کنید، هیجان این ورزش آنقدر بالاست که در میان فضای سبز و هوای تازه و پر از اکسیژن، انرژی‌ای چند برابری خواهید گرفت.

پیاده روی در جنگل

اگر خودروی شما آفرود نیست اصلاً نگران نباشید، مسیر رسیدن به دریاچه آنچنان زیباست که می‌توانید پیاده روی یا پیمایش کنید. چورت پاییز بسیار زیبا خواهد بود و برگ درختانی که زیر قدم‌هایتان خش‌خش می‌کنند احساس آزادی را به شما القا خواهند کرد.

البته این دریاچه در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد و می‌توانید پیاده‌روی را به‌عنوان یکی از بهترین تفریحات این منطقه در نظر بگیرید.

البته این تفریحاتی است که در بیشتر دریاچه های شمال می‌توانید تجربه کنید. مثلا در دریاچه الیمانات نور که در این مطلب در مجله جاباما آن را معرفی کرده‌ایم.

جاذبه های ساری

پیک نیک و عکاسی

با توجه به اینکه مسیری طولانی را طی کرده‌اید تا به چورت برسید، قطعاً بهترین کار کمپ کردن یا پیک نیک است. وسایل را که در حاشیه دریاچه بچینید می‌توانید با همراهانتان عکس‌های ماندگار بگیرید. محیط زیبای دریاچه فرصت خوبی برای عکاسی است.

اگر در کنار دریاچه پیک نیک به راه انداختید حواستان به زباله‌ها باشد که آن را در محیط رها نکنید.

ممنوعیت شنا در دریاچه چورت

علت اصلی ممنوعیت شنا در چورت وجود تنه‌های درخت در وسط دریاچه است که شنا کردن را بسیار خطرناک می‌کند. از طرفی در این منطقه نجات غریق وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است به جای شنا قایق سواری کنید یا در جنگل قدم بزنید.

اقامت در روستای چورت

امکانات رفاهی چورت

امکانات رفاهی خاصی برای چورت در نظر گرفته نشده است و اگر می‌خواهید کمپ کنید باید وسایل لازم شامل چادر و صندلی را همراه داشته باشید. در این منطقه آب آشامیدنی وجود ندارد بنابراین اگر قصد دارید چند روز یا حتی چند ساعت در کنار دریاچه چادر بزنید، حتماً آب آشامیدنی همراه داشته باشید.

بهترین زمان بازدید از چورت

با توجه به اینکه مسیر رسیدن به چورت کوهستانی و خاکی است و پیچ و خم زیادی دارد بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از گیر کردن چرخ‌های ماشین در گل‌ولای، فصل بهار و تابستان را برای سفر انتخاب کنید. در بهار و تابستان درختان سبز هستند و طبیعت جانی دوباره گرفته و به همین دلیل نیز منظره‌ای زیبا از درختان و کوه‌ها روبروی چشمان شما خواهد بود.

پاییز چورت

پاییز دریاچه چورت یکی از زیباترین مناظری است که می‌توانید ببینید. درختانی که همه به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد درآمده و زمین را سراسر پوشیده از برگ‌های رنگارنگ کرده‌اند و خش‌خش برگ‌ها زیر پاها نیز بخش دیگری از زیبایی‌های غیرقابل وصف و نفس‌گیر دریاچه در پاییز است.

راهنمای سفر ساری

جاهای دیدنی اطراف دریاچه چورت

حالا که با تفریحات چورت آشنا شدید، لازم است تا اطلاعاتی در مورد جاذبه‌ها و جاهای دیدنی اطراف دریاچه در اختیار شما قرار دهیم. از جمله جاذبه‌های اطراف این دریاچه زیبا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

باداب سورت

دریاچه چورت در همان بخشی قرار گرفته که چشمه‌ طبقاتی و پله‌ای باداب سورت واقع شده است. باداب سورت دومین چشمه آب شور دنیاست اما متأسفانه چند سالی است که خشک شده و اندکی از زیبایی خود را از دست داده است.

از طرفی طی چند سال اخیر و با محبوب شدن جاذبه‌های اطراف چورت، باداب سورت دچار تخریب شده است. چون گردشگران برای بالا رفتن از چشمه از پله‌های طبقاتی طبیعی آن استفاده کرده و پله‌ها را تخریب کرده‌اند.

مدتی بود که به دلیل تخریب‌های صورت گرفته، رفتن به باداب سورت ممنوع بود و حالا که علاوه‌بر تخریب‌های قابل توجه، خشک هم شده است، دیگر صفای گذشته را ندارد.

باداب سورت یکی از جاهای دیدنی روستای اورست است. اینجا با این روستای زیبا و دیدنی‌های فراوانش بیشتر آشنا شوید.

سد سلیمان تنگه و الندان

سد سلیمان تنگه و الندان یکی دیگر از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی اطراف دریاچه چورت است. در بخش سالاردره می‌توانید در کنار جنگل زیبای این منطقه مدتی پیاده‌روی کرده و از طبیعت بکر، لذت ببرید. آب بندان الندان منطقه‌ای در دل جنگل است که دریاچه‌ زیبایی داشته و می‌توانید در آن قایق‌سواری کنید.

جنگل کیاسر

جنگل‌های کیاسر یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی و طبیعی اطراف دریاچه است که می‌توانید در میان درختان قدم زده یا کمپ بزنید. پوشش گیاهی این منطقه متنوع است و پرندگان آوازه‌خوان بالای سرتان پرواز می‌کنند؛ اما به‌عنوان یک طبیعت دوست و همسفر حرفه‌ای مراقب درختان باشید و آتش را به خوبی خاموش کنید تا این پوشش گیاهی مهم حفظ شود.

جاذبه های روستای چورت

چورت روستای کوچکی در دل کوهستان است که برای رسیدن به آن باید از شهر ساری به سمت شهر کیاسر بروید. پیش‌تر در مورد جاذبه‌های اطراف چورت جاده کیاسر گفتیم و در اصل تمامی جاذبه‌هایی که معرفی کردیم جزو جاذبه‌های اطراف روستای چورت هستند.

جاذبه های گردشگری ساری

وضعیت جاده دریاچه چورت به چه شکل است؟

اگر احساس می‌کنید که ماشین‌هایتان به خوبی نمی‌تواند در جاده‌های خاکی و ارتفاعات شما را همراهی کند، پس حتما ماشین‌هایتان را در روستا بگذارید و با ماشین‌های سنگین موجود در چورت به دریاچه بروید چرا که وضعیت جاده چورت اصلا مناسب ماشین‌های سبک نیست. حتی اگر به ماشین‌هایتان اعتماد داشتید، حتما قبل از وارد شدن به این جاده‌ها، آب و هوای محیط را چک کنید چرا اگر مسیر بارانی باشد، مجبور هستید از ماشین‌های آف-رود استفاده کنید چرا که قطعا گل تمام راه را خواهد گرفت.

اجاره اقامتگاه در نزدیکی چورت و روستای چورت

برای اقامت می‌توانید اطراف دریاچه چادر بزنید یا یکی از خانه‌ها یا اتاق‌ خانه‌های روستایی را اجاره کنید. در حال حاضر شرایط برای اقامت در روستای چورت فراهم است و می‌توانید اقامتگاه چورت نکا را انتخاب کنید که یکی از خانه‌های روستایی خواهد بود.

به طور کلی در جاباما می‌توانید انواع ویلا در ساری را پیدا و به سادگی به صورت آنلاین رزرو کنید.

اما اگر مایل هستید در هتل اقامت داشته باشید باید یکی از هتل‌های ساری را انتخاب کنید.

در نزدیکی دریاچه چورت کجا غذا بخوریم؟

همان‌طور که اشاره کردیم چورت فاقد امکانات رفاهی است و در نتیجه برای صرف غذا باید به یکی از رستوران های نزدیک چورت بروید. از جمله رستوران‌های نزدیک این منطقه می‌توان به رستوارن آوینا، حوریا و حاج محسن اشاره کرد.

البته اگر به دنبال یک سوغات عالی از شمال هستید، همین جا با بهترین سوغاتی های شمال ایران آشنا شوید.

پاسخ به سوالات رایج

دریاچه چورت کجاست؟

دریاچه چورت در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، جاده کیاسر-ساری و در ۱۰ کیلومتری روستای چورت واقع شده است.

دریاچه چورت چگونه به وجود آمده است؟

دریاچه چورت در اثر زمین‌لرزه‌ای که در سال ۱۳۱۸ در این منطقه رخ داد و به دلیل رانش زمین بوجود آمده است.

بهترین زمان بازدید از دریاچه چورت کدام فصل است؟

با توجه به خاکی و کوهستانی بودن مسیر دریاچه، بهترین زمان بازدید فصل بهار و تابستان خواهد بود.

نزدیک‌ترین جاذبه مشهور به دریاچه چورت کجاست؟

باداب سورت دومین چشمه آب شور جهان است که در نزدیکی دریاچه چورت واقع شده است.

چطور از ساری به دریاچه چورت برویم؟

برای اینکه بتوانید از شهر ساری به دریاچه چورت بروید باید پس از پیمودن ۲۳ کیلومتر به سمت روستای تاکام، تابلوی روستای چورت را می‌بینید وارد مسیر فرعی شده تا پس از پیمودن ۱۵ کیلومتر به روستا برسید. فاصله روستا تا دریاچه چورت حدود ۱۰ کیلومتر بوده و مسیرهای مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد.

چطور از سمنان به دریاچه چورت برویم؟

برای رفتن به دریاچه چورت از سمت سمنان، پس از طی کردن ۲۵ کیلومتر به شهر شهمیرزاد می‌رسید از این شهر باید به سمت ساری برانید و پس از طی مسافتی حدود ۱۵۰ کیلومتر و گذشتن از فولاد محله و کیاسر به پلی می‌رسید که از روی رودخانه‌ای عبور می‌کند. پس از عبور از پل به ورودی جاده روستای چورت خواهید رسید. از اینجا که ۱۵ کیلومتر ادامه مسیر دهید وارد روستا خواهید شد. از روستا تا دریاچه نیز ۱۰ کیلومتر در راه خواهید بود.

فاصه دریاچه چورت از ساری چقدر است؟

فاصله دریاچه چورت از ساری حدود ۷۰ کیلومتر است و پیمودن این مسافت ۴۲ دقیقه زمان می‌برد.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن