جاباما

دریاچه ولشت کلاردشت، جادوی طبیعت در دل کوه

در محلی مابین چالوس و کلاردشت و در نزدیکی شهر مرزن‌آباد و در قسمت کوهستانی، یک دریاچه بسیار زیبا قرار دارد که موقعیت خاص و بی‌نظیری دارد، دریاچه ولشت که مثل نگینی بر قله کوه می‌درخشد.

دریاچه ولشت یکی از معدود دریاچه‌های آب شیرین ایران است که همه‌ساله میزبان تعداد زیادی از مسافران است که به دنبال سپری کردن اوقاتی در کنار دریاچه و در موقعیت کوهستانی هستند.

در این نوشته تلاش می‌کنیم تا بهترین و سریع‌ترین مسیر ولشت و همچنین امکانات رفاهی و اقامت در ولشت را به شما معرفی کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

دریاچه ولشت کجاست؟

دریاچه ولشت در ناحیه این بین سه شهر چالوس، کلاردشت و مرزن‌آباد قرار دارد.

روستای ولشت در دهستان بیرون بشم، در ناحیه جنوب غربی شهرستان چالوس و شمال شرق کلاردشت و در حدفاصل ۲۵ کیلومتری مرزن‌آباد قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی خاص این دریاچه باعث شده تا درصورتی‌که شما در هر یک از شهرهای چالوس، کلاردشت و یا مرزن‌آباد اقامت داشته باشید، بتوانید در مدت‌زمان بسیار کوتاهی به ولشت برسید و لحظات به‌یادماندنی را این دریاچه زیبا سپری کنید.

به دلیل ویژگی جغرافیایی و قرارگیری این دریاچه در یک منطقه کوهستانی، آب و هوای دریاچه ولشت در ماه‌های گرم سال بسیار خنک و مطبوع است و در ماه‌های سرد سال، شاهد بارش برف و سپیدپوش شدن این منطقه جذاب هستیم.

به دلیل ارتفاع بالای حدود ۹۳۵ متری از سطح دریا، آب‌وهوای این دریاچه تفاوت نسبتاً چشمگیری با شهرهای اطراف خود دارد و با نزدیک شدن به ولشت گویی به جهان دیگری وارد می‌شوید.

این دریاچه یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای پایتخت‌نشینان عاشق طبیعت است. آدرس دیگر دریاچه های اطراف تهران را هم می‌توانید در همین مجله ببینید.

آب و هوای دریاچه ولشت
آب و هوای دریاچه ولشت در تابستان بهاری است

مسیر دریاچه ولشت

برای دسترسی به دریاچه ولشت دو مسیر اصلی وجود دارد که شامل مسیر جاده چالوس و مسیر جاده هراز می‌شود.

 • مسیر جاده چالوس

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه ولشت از جاده چالوس به سمت تهران آغاز می‌شود.

در حدود ۲۵ کیلومتر پس از حرکت در جاده چالوس و درست بعد از پل کجور، در سمت راست جاده یک راه فرعی وجود دارد که مستقیماً به سمت دریاچه می‌رود.

در این جاده فرعی و پس از گذشتن از مناظر زیبای جنگلی و کوهستانی، به روستای سنار دریاچه ولشت می‌رسید.

در این روستا می‌توانید خودروی خود را پاک کنید و وسایل کمپینگ و سفر را همراه خود ببرید و پس از ۵ کیلومتر پیاده‌روی به دریاچه خواهید رسید. البته که شما می‌توانید با خودرو هم به سمت دریاچه حرکت کنید.

 • مسیر جاده هراز

برای سفر به دریاچه ولشت از مسیر جاده هراز می‌بایست خودتان را به شهر آمل و سپس محمودآباد برسانید و پس از عبور از شهرستان نور به چالوس برسید و به سمت دریاچه حرکت کنید.

مسیر دریاچه ولشت
برای رسیدن به این دریاچه حدود ۳ تا ۴ ساعت مسیر از تهران را باید طی کنید

بهترین زمان بازدید از دریاچه ولشت

باتوجه‌به منطقه کوهستانی و ارتفاع بالا و آب‌وهوای ولشت می‌توان گفت که بهترین زمان برای بازدید از ولشت در فصول بهار و تابستان خواهد بود.

اما اگر از سفر به دنبال تجربه‌های جدید هستید و قصد دارید مناظر خاص و ماندگاری را تجربه کنید، می‌توانید در فصول پاییز و یا حتی زمستان هم به این دریاچه زیبا سفر کنید.

البته توجه داشته باشید در بعضی از روزها دمای هوا در این دریاچه به منفی ۳۰ درجه هم می‌رسد و شاید حتی آب دریاچه هم به طور کامل یخ بزند.

در سفر به کلاردشت می‌توانید جاذبه های طبیعی بسیاری را تجربه کنید. درباره جاهای دیدنی کلاردشت بیشتر بخوانید.

ویژگی‌های دریاچه و چگونگی به‌وجودآمدن آن

دریاچه ولشت در ارتفاع ۹۳۵ متری از سطح دریا واقع شده است. مساحت کلی این دریاچه در حدود ۱۵ هکتار است. بیشترین عمق آن در حدود ۲۲ متر است و میانگین عمق آن در حدود ۹ متر است.

این دریاچه در واقع در یک گودال بسیار بزرگ و عظیم که حاصل فرسایش خاک و رانش زمین بوده، قرار دارد و آب این دریاچه عمدتاً به‌وسیله بارش‌های باران و برف و منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود.

به دلیل بافت ریز و بسیار نرم خاک بستر دریاچه، عمق دید در آب‌های این دریاچه بسیار محدود است.

جاهای دیدنی کلاردشت
این دریاچه طی سالیان و در اثر فرسایش زمین به وجود آمده است

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه

به دلیل ویژگی‌های جغرافیایی منحصربه‌فرد، ولشت یکی از بهترین و مهم‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان و جانوران مختلف است.

از انواع جانوران آبزی مانند قورباغه، مارماهی، اردک‌ماهی و مار آبی گرفته تا ماهی سفید و ماهی کولی و شاه کولی در آب این دریاچه زندگی می‌کنند.

مهم‌ترین پوشش گیاهی مناطق اطراف این دریاچه گیاه نی بن است. علاوه بر این چندین درخت در اطراف دریاچه به چشم می‌خورد.

بوته‌ها، نیزارها و علفزارهایی که ریشه آن‌ها حتی تا ۸ متری عمق زمین نفوذ کرده‌اند، بخش دیگری از پوشش گیاهی اطراف ولشت است.

روستای سنار دریاچه ولشت
ولشت زیستگاه حیوانات بسیاری است

جاذبه‌ها و تفریحات دریاچه ولشت

ولشت به‌تنهایی می‌تواند یک مقصد کامل برای سفر آخر هفته شما باشد.

وجود جاذبه‌های طبیعی متعدد و همچنین امکانات رفاهی و تفریحات منحصربه‌فرد باعث شده تا این دریاچه یکی از جذاب‌ترین مقاصد سفر در استان مازندران باشد.

شما می‌توانید به همراه خانواده و دوستان ساعات خوشی را در اطراف ولشت تجربه کنید.

مسیر کوهستانی دریاچه

مسیر کوهستانی این دریاچه و جاده‌ای که برای رسیدن به آن باید طی کنید، یکی از اولین جاذبه‌های این دریاچه است.

درصورتی‌که این مسیر را از روستای سنار دریاچه ولشت به‌صورت پیاده طی کنید، در طول راه علاوه بر کوهنوردی در طبیعت نیمه جنگلی و زیبا، می‌توانید از مناظر بسیار زیبا هم لذت ببرید.

اگر اهل کوهنوردی هستید، می‌توانید در اینجا درباره بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف تهران بیشتر بخوانید.

مسیر دریاچه ولشت
اطراف دریاچه می‌توانید قدم بزنید

پیاده‌روی

وقتی که به دریاچه رسیدید و محل اسکان را مشخص کردید و وسایل را فراهم کردید، وقت آن است که در طبیعت زیبای اطراف دریاچه قدم بزنید.

پیاده‌روی در اطراف دریاچه ۱۵ هکتاری ولشت می‌تواند هرگونه استرس و شلوغی‌های زندگی را از ذهن شما خالی کند و آرامش را به شما هدیه کند.

در حین پیاده‌روی در اطراف دریاچه صدای پرندگان و نسیم خنک شما را همراهی خواهد کرد.

کمپ کردن و پیک‌نیک

امکانات رفاهی دریاچه ولشت نسبتاً کامل است و شما می‌توانید به همراه تمامی اعضای خانواده خود به این منطقه سفر کنید.

اما اگر به دنبال کسب تجربه‌های جدید و ماجراجویی در سفر هستید، کمپ کردن و پیک‌نیک یکی دیگر از جاذبه‌های هیجان‌انگیز در اطراف دریاچه است.

در فضای اطراف دریاچه درختان متعددی دارند که می‌توانید چادر و وسایل خود را زیر سایه آن‌ها پهن کنید و از آفتاب دل‌انگیز بهاری و نیم خنک پاییزی لذت ببرید.

کمپینگ در دریاچه ولشت
در این منطقه می‌توانید کمپ کنید

عکاسی در دریاچه ولشت

موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های جذاب این دریاچه باعث شده تا این منطقه به‌عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین لوکیشن‌های عکاسی شناخته شود.

چه در کنار درختان سربه‌فلک‌کشیده، چه در منظره کوهستانی و چه روی آب دریاچه باشید، می‌توانید عکس‌های به‌یادماندنی و زیبایی را در ولشت ثبت کنید.

دوچرخه‌سواری در ولشت

به دلیل موقعیت دریاچه ولشت و مسیر اطراف آن، این منطقه گزینه مناسبی برای دوچرخه‌سواری است. شما می‌توانید دوچرخه خود را با ماشین به این منطقه بیاورید در اطراف دریاچه دوچرخه‌سواری کنید. اما این دریاچه مقصد مناسبی برای گروه‌های دوچرخه‌سواری نیز هست.

شما می‌توانید برنامه‌های سفر با دوچرخه را از تهران و شهرستان‌های اطراف به مقصد ولشت هماهنگ کنید و از جاذبه‌های مسیر لذت ببرید.

اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید، بهترین مسیرهای دوچرخه سواری در تهران را از پارک تا خیابان‌های مناسب می‌توانید بیشتر بشناسید.

دوچرخه سواری اطراف تهران
این دریاچه یکی از مقصدهای جذاب دوچرخه‌سواران است

شناکردن در دریاچه ولشت

این دریاچه دارای آب شیرین است و ماهیگیری در دریاچه ولشت یکی از تفریحات اصلی آن. اما درعین‌حال شما می‌توانید در مناطق اطراف ساحل دریاچه تنی به آب بزنید و شنا کنید.

البته نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که این دریاچه در اکثر قسمت‌های آن دارای عمق بسیار زیادی است و حتماً درصورتی‌که به شنا مسلط هستید، از یک راهنمای بومی آشنا به منطقه و دریاچه در کنار خود استفاده کنید.

تفریحات آبی در دریاچه ولشت

علاوه بر شنا و ماهیگیری در دریاچه ولشت انواع تفریحات آبی دیگر در این دریاچه وجود دارد که می‌توانید در کنار خانواده لحظات جذابی را سپری کنید.

 • قایق‌سواری

در این دریاچه شما می‌توانید با پرداخت مبلغ اندکی، سوار قایق موتوری و یا قایق پدالی شوید.

هزینه قایق موتوری برای هر نیم ساعت در حدود ۱۰۰ هزار تومان است. همچنین برای استفاده از قایق پدالی دونفره برای هر ساعت باید ۵۰ هزار تومان بپردازید.

قایق سواری در دریاچه ولشت
در این دریاچه می‌توانید تفریحات آبی جذابی را تجربه کنید
 • بیگ بال

یکی دیگر از تفریحات جذاب و جدید آبی در این دریاچه بیگ بال است که در آن شما داخل یک توپ بسیار بزرگ می‌شوید درون این توپ روی سطح آب قرار می‌گیرید.

بیگ بال یکی از تفریحات جذاب این دریاچه است که برای استفاده از آن باید حدود ۳۰ هزار تومان بپردازید.

 • جت اسکی کودکان

کودکان دلبند شما می‌توانند از جت اسکی‌هایی که مخصوص کودکان طراحی شده از طبیعت دریاچه لذت ببرند. هزینه استفاده از جت اسکی کودکان در حدود ۲۰ هزار تومان است.

 • شاتل و بنانا

شاتل و بنانا یکی از جذاب‌ترین تفریحات آبی است که می‌توانید به همراه خانواده خود از آن استفاده کنید. هزینه استفاده از شاتل و بنانا در دریاچه ولشت در حدود ۳۰ هزار تومان است.

 • استوانه

استوانه یکی دیگر از تفریحات این دریاچه است که تقریباً مشابه بیگ بال است اما شما در یک جسم استوانه‌ای روی آب قرار می‌گیرید.

اگر اهل تفریحات آبی هستید، کیش بهشت شما است! درباره تفریحات آبی کیش، در این مطلب بیشتر بخوانید.

 امکانات رفاهی دریاچه ولشت
این دریاچه هم برای سفرهای دوستانه و هم خانوادگی یک مقصد عالی است

والیبال

یکی از جذاب‌ترین امکانات رفاهی ولشت وجود یک زمین والیبال در اطراف دریاچه است.

شما می‌توانید به همراه خانواده و یا دوستان خود، تیم‌های والیبال تشکیل دهید و در فضای جذاب و دلپذیر اطراف دریاچه، باهم والیبال بازی کنید؛ بنابراین حتماً در هنگام سفر به دریاچه ولشت توپ والیبال را فراموش نکنید.

ماهیگیری در دریاچه ولشت

اما یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد در فصول مختلف سال به ولشت سفر می‌کنند، ماهیگیری است.

به دلیل وجود انواع ماهیان مختلف آب شیرین، ماهیگیری در این دریاچه در بین ماهیگیران حرفه‌ای بسیار پرطرف‌دار است.

در این دریاچه ماهیانی مانند کولی، ماهی سفید، اردک‌ماهی و کپور زندگی می‌کنند.

نکته مهم درباره ماهیگیری در این دریاچه این است که در این دریاچه امکانات خاصی برای ماهیگیری در نظر گرفته نشده و بهتر است تمامی امکانات لازم برای ماهیگیری در این دریاچه را همراه خود داشته باشید.

ماهیگیری در دریاچه ولشت
ماهیگیری در این دریاچه را می‌توانید تجربه کنید، اگر امکانات این کار را دارید

امکانات رفاهی دریاچه ولشت

خوشبختانه در سال‌های اخیر امکانات رفاهی دریاچه ولشت در حال تکمیل شدن است و تقریباً انواع خدماتی که برای تفریح و لذت بردن از منطقه موردنیاز است، در اطراف دریاچه تعبیه شده است.

در حال حاضر امکانات رفاهی ولشت شامل سرویس بهداشتی، نمازخانه، سوپرمارکت، رستوران، کافی‌شاپ و انواع تفریحات دریایی است.

همچنین چندین آلاچیق برای اقامت بهتر شما در این منطقه در نظر گرفته شده است.

بهترین زمان سفر به دریاچه ولشت و آب‌وهوای آن

ولشت در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و به طور معمول دمای آن نسبت به شهرها و مناطق اطراف سرتر است.

آب‌وهوای ولشت معمولاً خنک و مطبوع است و در فصل پاییز و زمستان شاهد بارش باران و برف هستیم. به همین علت می‌توان گفت که بهترین زمان برای سفر به ولشت از ابتدای بهار تا اوایل پاییز و حدود اواسط مهرماه است.

البته که در فصل پاییز و زمستان این منطقه معمولاً از برف پوشیده می‌شود و اگر از حضور در فضاهای سرد و کوهستانی لذت می‌برید، فصل پاییز و زمستان هم گزینه مناسبی برای سفر به این دریاچه است.

اگر برای یک سفر آخر هفته‌ای در حال برنامه‌ریزی هستید، می‌توانید درباره بهترین ییلاق های اطراف تهران بیشتر بخوانید.

جاهای دیدنی اطراف تهران
ولشت یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران است

نکات مهم بازدید از دریاچه ولشت

به دلیل شرایط خاصی جغرافیایی منطقه این دریاچه، لازم است تا در هنگام سفر به این منطقه، نکات مهمی را در نظر بگیرید:

 • برای رسیدن به ولشت باید مسیر کوهستانی حدود ۶ کیلومتری را پیاده طی کنید؛ بنابراین حتماً کفش مناسب و تجهیزات پیاده‌روی را همراه داشته باشید.
 • به دلیل خاکی بودن جاده منتهی به این دریاچه، در روزهای بارانی این مسیر کاملاً گل‌آلود می‌شود.
 • ولشت یک منطقه کوهستانی است و دمای آن همیشه از شهرهای اطراف سردتر است. حتماً در سفر به ولشت با خودتان لباس گرم را به همراه داشته باشید.
 • برای حفظ طبیعت زیبای این دریاچه، حتماً از ریختن زباله خودداری کنید و زباله‌های خود را در یک کیسه همراه خود از منطقه خارج کنید.
اجاره ویلا در دریاچه ولشت
می‌توانید در اطراف دریاچه ولشت اقامت کنید

اقامت در اطراف دریاچه ولشت

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام سفر باید به آن توجه کنید، رزرو اقامتگاه است. برای اقامت در دریاچه ولشت به دلیل نزدیکی به چندین شهرستان، گزینه‌های متعددی پیش‌روی شما است.

اجاره ویلا در دریاچه ولشت و روستاها و مناطق اطراف آن یکی از بهترین و جذاب‌ترین روش‌های اقامت در ولشت است.

همچنین شما می‌توانید با اجاره سوئیت در دریاچه ولشت با صرف هزینه کمتری، در اطراف این دریاچه اقامت کنید.

همچنین برای رزرو هتل دریاچه ولشت می‌توانید در هتل‌های شهرهای چالوس و کلاردشت اقامت داشته باشید و با فاصله‌ای چند دقیقه‌ای به ولشت برسید.

جاباما با ارائه فهرستی از بهترین هتل‌ها و ویلاهای اطراف این دریاچه به شما این امکان را می‌دهد تا از بین انواع ویلا و هتل در نزدیکی ولشت، گزینه‌های متفاوت را بررسی کنید و با درنظرداشتن امکانات و نظرات مسافرین قبلی، بهترین ویلا و هتل ولشت را به‌صورت کاملاً آنلاین و تنها با چند کلیک رزرو کنید.

پاسخ به سوالات رایج درباره دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در کدام شهر قرار دارد؟

دریاچه ولشت در جنوب غرب چالوس و شمال شرق کلاردشت و در ۲۵ کیلومتری مرزن‌‌آباد قرار دارد.

از کرج تا دریاچه ولشت چند کیلومتر است؟

فاصله کرج تا دریاچه ولشت در حدود ۱۷۰ کیلومتر است.

عمق دریاچه ولشت چقدر است؟

میانگین عمق دریاچه ولشت در حدود ۹ متر و حداکثر عمق آن حدود ۲۲ کیلومتر است.

امکانات رفاهی دریاچه ولشت چیست؟

در دریاچه ولشت امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، رستوران، کافه، نمازخانه، سوپرمارکت، آلاچیق و تفریحات آبی وجود دارد.

روستای سنار دریاچه ولشت کجاست؟

روستای سنار در نزدیکی مرزن‌آباد قرار دارد و نزدیک‌ترین روستا به دریاچه ولشت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا