جای دیدنی در تهران و اطرافش زیاد است، اما هیچ کدام جای یک ییلاق طبیعی را پر نمی‌کند. در این راهنما می‌خواهیم تعدادی از بهترین مکان های دنج و ییلاق های اطراف تهران را به شما معرفی کنیم و برای راحتی بیشتر شما سعی کرده‌ایم که آدرس (لوکیشن) دقیق این تفریحگاه ها را به همراه عکس‌هایشان در این مطلب قرار دهیم. را به همراه عکس بشناسیم. در کنار معرفی تعدادی از این مکان های توریستی اطراف تهران نکات و توصیه‌های مهمی را نوشته‌ایم که توصیه می‌کنم حتما به مطالعه آن بپردازید.


تنگه واشی فیروزکوه


تنگه واشی کجاست؟


اگر تا به امروز اسم تنگه واشی که اهالی آن سمت این منطقه را با نام تنگه ساواشی خطاب می‌کنند نشنیده‌اید و به این منطقه عزیمت نکرده‌اید، مطمئن باشید که یکی از رویایی‌ترین مکان‌های اطراف تهران را از دست داده‌اید. این منطقه ییلاقی در شمال فیروزکوه و در نزدیکی منطقه دماوند قرار دارد و شاید مهم‌ترین ویژگی آن برای تهرانی‌ها این باشد که برای رسیدن به این منطقه لازم نیست مسافت زیادی را طی کنید.


ییلاق های اطراف تهران

قبل از این که به تعریف و توصیف تنگه واشی بپردازیم، اول باید ببینیم که اصلا چرا این مکان را باید یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران حساب کنیم. با دیدن طبیعت و سرسبزی که تنگه واشی دارد، از پیمودن مسیر آن پشیمان نخواهید شد.


قبل از این که به خودِ تنگه برسید، به روستایی به اسم «جِلیزجَند» خواهید رسید که روستایی زیبا و پر دشت‌های زیباست. کمی جلوتر که بروید (حدودا ده دقیقه رانندگی)، دیگر تقریبا به آخر مسیر رسیده‌اید و باید ماشین‌تان را در پارکینگ بگذارید. دقت داشته باشید که برای استفاده از این پارکینگ باید هزینه بپردازید، اما از آنجایی که این پارکینگ امنیت ماشین شما در وسط دشت را تامین می‌کند، هزینه منطقی است.


عکس تنگه واشی

ماجرای گشتنِ ییلاق های اطراف تهران از همین‌جا شروع می‌شود. این ییلاق که بیشتر به اسم تنگه واشی شناخته می‌شود در حقیقت دو تنگه مجزا دارد: تنگه «واشی» و تنگه «سا». دشتی هم که در این مکان وجود دارد به دشت «ساواشی» معروف است.


از جایی که ماشین‌تان را پارک کردید، تا ابتدای تنگه واشی کمی پیاده‌روی دارید (بین 10 تا 15 دقیقه). بعد از گذر از تنگه اول، به دشت ساواشی خواهید رسید و تازه آن‌جا متوجه می‌شوید که چرا این منطقه یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است.


تا جایی که چشم‌تان کار می‌کند، دشتی صاف هست که رویش را سرتاسر پوشش گیاهی سبزی پوشانده و در انتهای این دشت، تپه‌های نسبتا بلندی هستند. اگر از این پیاده‌روی خسته شدید، می‌توانید زیر سایه درختان کمی استراحت کرده و از این که در یکی از مناطق خنک اطراف تهران هستید لذت ببرید.


ییلاق های اطراف تهران

قبل از این که مسیرمان را ادامه بدهیم، بهتر است این موضوع را بگوییم که مسیر ابتدا تا انتهای تنگه واشی (شامل دو تنگه و دشت بین آن‌ها) اولا کمی طولانی است، چون برای رسیدن به آبشار انتهای مسیر، حدودا سه کیلومتر باید پیاده‌روی کنید. علاوه بر آن، تنگه‌هایی که از آن‌ها عبور خواهید کرد سنگی و خیس هستند و شاید برای افرادی که توان پیاده‌روی زیادی ندارند (سالمندان، کودکان یا افرادی که مشکلات فیزیکی دارند) انتخاب مناسبی نباشد.


همچنین در بخش‌هایی از مسیر، آبشارهای کوچک پلکانی وجود دارد که مسیر را خیس و لغزنده کرده‌اند و در جای دیگری هم مجبورید که از آب بگذرید. منظورمان این است که کفش و لباس مناسب برای این ماجرا در یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران به همراه خودتان داشته باشید.


حالا بیایید به مسیرمان ادامه بدهیم. در راستای دشت ساواشی پیش بروید تا به تنگه سا برسید. این تنگه هم به اندازه قبلی، جاذبه طبیعی دارد. از آبی که راهش را در دل کوه و صخره باز کرده و با این کار، آب و هوای این منطقه را به کل عوض کرده تا گیاهانی که در این بخش رشد می‌کنند، همگی برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی در بهترین ییلاق های اطراف تهران گزینه بسیار مناسبی هستند.


ییلاق های اطراف تهران

حدودا یک کیلومتر از این تنگه جلوتر بروید دیگر به انتهای مسیر رسیده‌اید، جایی که آبشارهای معروف واشی در حال خروشیدن هستند.


یکی از جذابیت‌های این تنگه عناصر تاریخی آن است. شاید در ابتدا تصور کنید که این منطقه فقط جنبه ییلاقی دارد اما کتیبه شش متری که در انتهای تنگه اول قرار دارد کاملا نشان می‌دهد که تنگه واشی یکی از مناطق باستانی تهران و فیروزکوه است. منابع تاریخی می‌گویند که این کتیبه به 180 سال پیش (یعنی عهد قاجار) برمی‌گردد. در روی کتیبه افرادی را می‌بینید که روی اسب حالت هجومی دارند. گویا این افراد فتحعلی شاه و نوادگانش هستند که در حال شکار به تصویر کشیده شده‌اند.


به طور خلاصه، اگر می‌خواهید تعطیلاتی یک‌روزه در یکی از بهترین مناطق دنج و ییلاق های اطراف تهران داشته باشید، تنگه واشی با جاذبه های تاریخی و طبیعی‌اش یکی از بهترین گزینه‌های شماست.


برای پیدا کردن آدرس تنگه واشی روی گوگل مپ از نقشه زیر استفاده کنید:دریاچه ارواح


توضیحات و لوکیشن دریاچه ارواح


بیایید کمی رو راست باشیم؟ مگر می‌شود نام دریاچه ارواح به گوشمان بخورد و وسوسه نشویم که به این مکان سر بزنیم! باید اعتراف کنم که همانطور که از نامش پیداست شاید در ابتدای ورود به این مکان احساس کنید که واقعا با یک دریاچه ارواح شیطانی رو به رو هستید! اما بعد از مدتی قطعا از این منطقه دنج و ییلاقی لذت خواهید برد.


درست است که اسم دریاچه ارواح را به خاطر نزدیکی‌اش در فهرست بهترین مکان های دنج و ییلاق های اطراف تهران آورده‌ایم، اما در حقیقت این دریاچه در استان مازندران و در 12 کیلومتری نوشهر قرار دارد.ییلاق های اطراف تهران

بعد از این که از نوشهر رد شدید، قبل از رسیدن به دریاچه ارواح از روستایی به اسم چلندر می‌گذرید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که راهتان را به سمت دریاچه ارواح ادامه بدهید، کمی هم جاذبه‌های طبیعی این روستا لذت ببرید.


حالا بیایید کمی با دریاچه ارواح بیشتر آشنا شویم. بر خلاف اسمش که کمی ترسناک به نظر می‌آید، آب این دریاچه کاملا شفاف و تمیز است و در زمانی که آفتاب می‌درخشد، بازتاب درختان اطراف دریاچه روی آب صحنه زیبایی ایجاد می‌کند.


در زمان عبورتان از روستای چلندر که خودش یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است، اگر از محلی‌ها در مورد این دریاچه بپرسید شاید با اسم دریاچه ممرز هم روبرو شوید. تعجب نکنید چون ممرز اسم دیگرِ دریاچه ارواح است.


یک تعداد درخت در وسط دریاچه ارواح وجود دارد که در نگاه اول برعکس به نظر می‌آیند. یعنی انگار که ساقه و برگ‌های آنان زیر آب است و ریشه‌هایشان بیرون از آب سر زده‌اند. این درخت‌ها به اسم درختان مرده شناخته می‌شوند و در کنار مه غلیظی که معمولا اطراف دریاچه را می‌گیرد، واقعا حس ارواح‌زدگی را در بیننده ایجاد می‌کند.


جنگل های نزدیک تهران

ناگفته نماند که در حال حاضر، هیچ روایت و داستان موثقی پشت اسم دریاچه ارواح وجود ندارد، اما محلی‌ها می‌گویند که قدیمی‌های این روستا شاهد حضور ارواح بوده‌اند.


برای پیدا کردن آدرس دریاچه ارواح روی گوگل مپ از نقشه زیر استفاده کنید:
فیلبند بابل


فیلبند کجاست و چرا اقیانوس ابرها نام دارد؟


در بین تمامی مکان‌ های دنج اطراف تهران شاید نام فیلبند را از قبل شنیده باشید. این مکان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری و توریستی است که شهرت جهانی دارد و به خاطر جبر خارق‌العاده‌اش همیشه مورد ستایش توریست‌ها قرار گرفته است. این مکان دنج به اقیانوس ابر شهرت دارد.


برای رسیدن به روستا، یک مسیر پر پیچ و خم کوهستانی را باید طی کنید. دقت کنید که وسیله نقلیه‌تان حتما از نظر امکانات و امنیت قبل از سفر بررسی شده باشد. بعد از رسیدن به ارتفاع کوه متوجه خواهید شد که چرا فیلبند یکی از زیباترین ییلاق های اطراف تهران هست.


اگر اهل ییلاق تابستانی و سفرهای کوتاه به اطراف تهران هستید، احتمالا داشتن فهرستی کامل از دریاچه‌های اطراف تهران برای شنا و آبتنی و یا ماهیگیری و کمک هم به کارتان می‌آید، این لیست از دریاچه‌ها نزدیک تهران را در مجله جاباما بخوانید.


ییلاق های اطراف تهران

حالا چرا به این ییلاق اقیانوس ابر می‌گویند؟ کوهی که باید از آن با ماشین بالا بروید، ارتفاع زیادی دارد و فشار هوا هم آن‌جا تغییر می‌کند. در قله که باشید، تقریبا تمام ابرهای آسمان یا همسطح با شما هستند و یا پایین‌تر از شما قرار دارند.


جالب است بدانید که این منطقه فقط در شش ماه اول سال پر از محلی و گردشگر است و در شش ماه دوم سال، مخصوصا در فصل زمستان، تقریبا همه محلی‌ها آن جا را ترک می‌کنند و گردشگران هم نزدیکش نمی‌روند. دلیلش این است که سرمای استخوان‌سوز و شدت برف این منطقه واقعا قابل تحمل نیست.


برای پبدا کردن آدری فیلبند روی گوگل مپ می‌توانید از نقشه زیر استفاده کنید:ییلاق‌ های اطراف تهران تمام نشدنی‌اند


همانطور که در ابتدای این راهنما هم گفتیم، هدف ما از معرفی بهترین ییلاق های اطراف تهران این بود که شما را با بعضی از جاهای دیدنی طبیعی آشنا کنیم که هنوز اصالت و طبیعت خودشان را حفظ کرده‌اند و برای تعطیلات یک یا چندروزه می‌توانند جای دنجی باشند. هم‌چنین از طریق لینک زیر و از طریق جاباما می‌توانید برای اجاره ویلا اطراف این مکان‌های دنج اقدام کنید.


شما چه مکان‌های دنج و ییلاق‌های هیجان‌انگیز دیگری را می‌شناسید؟