جاباما

لواسان، بهشتی تابستانی با فاصله ۲۰ دقیقه از تهران!

این روزها که شلوغی‌ و زندگی ماشینی، تمام ابعاد زندگی را درگیر خود کرده، سفر تنها گزینه‌ای است که می‌توان تا حدودی از این شلوغی‌ها، اضطراب و درگیری‌های زندگی روزمره فاصله گرفت و لحظاتی از آرامش را تجربه کرد. اما امکان سفرهای طولانی و چند روزه برای تمامی هفته‌ها ممکن نیست؛ به همین دلیل سفرهای کوتاه مدت به شهرهای اطراف تهران، بهترین گزینه برای رفع خستگی و آرامش چند روزه است. شهرستان شمیرانات و جاهای دیدنی لواسان از خوش آب و هوا ترین بخش‌های استان تهران است که تنها حدود ۱۰ کیلومتر با شمال شرق تهران فاصله دارد.

اگر به دنبال یک مقصد نزدیک به تهران می‌گردید که آب و هوای بسیار خوشایند و مطبوعی داشته باشد و برای مدت کوتاهی بتوانید از شلوغی شهر فاصله بگیرید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با لواسان آشنا شویم.

موقعیت جغرافیایی لواسان

شهر لواسان در شهرستان شمیرانات، در قسمت شمال شرقی شهرستان تهران و در دامنه کوه البرز واقع شده‌است و می‌توان گفت که نزدیک‌ترین منطقه ییلاقی و خوش و آب و هوا به تهران است. فاصله این شهر تا تهران تنها حدود ۲۰ دقیقه است و از مسیر اتوبان بابایی و جاده لشگرک، به لواسان می‌رسید. همچنین شما می‌توانید از مسیر جاده تلو هم خودتان را به این منطقه خوش و آب و هوا برسانید.

جاهای دیدنی لواسان

آب و هوای لواسان

لواسان در یک منطقه نسبتا کوهستانی قرار دارد و آب و هوای آن معمولا مرطوب و کمی سرد است. به طور معمول آب و هوای این شهر در بهار و تابستان کاملا مطبوع و کمی خنک است و پاییز بسیار زیبا و پربارشی هم دارد.

زمستان‌های‌ لواسان هم معمولا بسیار پربارش است و در بسیاری از مواقع، لایه سفیدی از برف، زمین‌های این منطقه را به زیبایی پوشش می‌دهد. بهترین زمان سفر به لواسان اواسط بهار تا اوایل تابستان و همچنین اوایل پاییز است که هرکدام زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

آب و هوای لواسان
تصویر از کیوان رضایی

جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی لواسان

شاید با خودتان فکر کنید که در ۱۰ کیلومتری تهران امکان وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی وجود ندارد؛ اما شاید جالب باشد که بدانید، لواسان پر است از طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری که شاید برای بازدید از تمامی این جاذبه‌ها، بیش چند روز زمان لازم است. در ادامه بیشتر با جاذبه‌های لواسان آشنا می‌شویم.

سد لتیان لواسان

با چند دقیقه رانندگی از شهر شلوغ و آلوده تهران، وارد شهر لواسان می‌شود و چند دقیقه بعد به یک طبیعت زیبا و دریاچه پشت سد لتیان می‌رسید. این سد درست روی رودخانه جاجرود ساخته شده و یکی از بزرگترین منابع تامین آب شرب شهر تهران است. منظره زیبای سد لتیان یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی شهر تهران است که می‌تواند برای یک سفر کوتاه چند ساعته اما لذت بخش، گزینه بسیار جذاب و لذت‌بخشی باشد.

برای رسیدن به سد لتیان از تهران دو مسیر دسترسی متفاوت وجود دارد. مسیر اول حرکت در اتوبان بابایی به سمت لواسان است؛ پس از لواسان، به سمت راست و جنوب شرقی حرکت کنید تا به سد زیبای لتیان برسید. مسیر دوم، جاده دماوند از سمت تهرانپارس است که پس از رسیدن به پل جاجرود، با ۵ دقیقه رانندگی در کنار جاده، به ابتدای سد لتیان خواهید رسید.

سد لتیان جاهای دیدنی لواسان

پارک جنگلی تلو

اما به جز دریاچه پشت سد، در نزدیکی شهر تهران، یک پارک جنگلی نسبتا بزرگ قرار دارد که مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی و تفریحی را در خود جای داده‌است. در فاصله ۵ کیلومتری تهران و در ابتدای جاده تلو، وارد طبیعت زیبا و چشم نواز این پارک جنگلی می‌شوید. بخش بزرگی از این پارک جنگلی، طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی دارد و می‌تواند یک گزینه مناسب برای طبیعت گردی یک روزه باشد.

همچنین اگر با خانواده و برای یک پیک نیک یک روزه به این پارک جنگلی سفر کنید، آلاچیق و فضای سبز وسیعی وجود دارد که می‌توانید یک تفریح خانوادگی به یاد ماندنی را در منطقه لواسان و پارک جنگلی تلو تجربه کنید.

پارک جنگلی تلو کجاست

روستای برگ جهان

برگ جهان؛ این دو کلمه حس نشاط و سرزندگی را به شما منتقل نمی‌کند؟ پس باید روستای برگ جهان در نزدیکی لواسان را ببینید. روستای برگ جهان یکی از شگفت‌انگیزترین موقعیت‌های جغرافیایی در نزدیکی شهر تهران است که می‌تواند چند ساعتی شما را از هیاهو و شلوغی شهر به دور کند.

پوشش گیاهی گسترده در طبیعت برگ جهان، مناظر زیبایی را در فصل تابستان و پاییز در پیش چشم شما نشان می‌دهد. قدم زدن در کوچه باغ‌های دیدنی این روستا، آرامش منحصر به فردی با خود به همراه دارد که در هیچ‌جای دیگری در استان تهران پیدا نخواهید کرد. این روستا در بین مردم با نام‌هایی مانند بلگجون، بلگهیجان، برگجون و غیره هم معروف است.

برای رسیدن به روستای برگ جهان از تهران، در مسیر بزرگراه بابایی، از خروجی لشگرک خارج شوید و سپس مسیر لواسان را دنبال کنید. از لواسان با عبور از روستای افجه و گذر از مسیر پر پیچ و خم و جذاب، به برگ جهان می‌رسید.

بهترین زمان برای سفر به برگ جهان، اواسط بهار و تا تابستان و همچنین فصل زیبای پاییز است که جشنواره‌ای از رنگ و برگ را در این روستا خواهید یافت. با توجه به زیبایی‌های این روستا، سخت نیست که بگوییم روستای برگ جهان یکی از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی لواسان است.

اگر اهل این نوع طبیعت‌گردی‌ها باشید، خبر خوب این است که اطراف تهران تا بخواهید ییلاق سرسبز پیدا می‌کنید که می‌توانید در آن‌ها به وسط دل جنگل بزنید و حسابی ریه‌هایتان را پر از اکسیژن کنید. ما در مجله جاباما، جای دنج اطرف تهران را معرفی کرده‌ایم.

روستای برگ جهان در لواسان

قلعه مازیار

جاهای دیدنی لواسان به طبیعت و پوشش گیاهی حیرت انگیز محدود نمی‌شود و این منطقه مملو از آثار تاریخی جذاب است. قلعه مازیار یکی از آثار تاریخی اطراف تهران است که قدمت آن به حدود هزار سال قبل می‌رسد. این اثر تاریخی در روستای امامه در اطراف لواسان واقع‌شده است. این روستا در گذشته‌های دور به دلیل مسیر پر و پیچ و خم و سختی که داشته، یکی از بهترین پناهگاه‌های اطراف تهران بوده‌است.

قلعه مازیار که عمدتا از جنس سنگ و ملات سنتی ساخته شده، در حوادث مختلف تاریخی، شاهد و پناهی برای حاکمان مختلف بوده‌است.

این روزها بخش‌های زیادی از این اثر تاریخی تخریب شده‌اند و تنها بخش‌هایی از دیواره‌ها و اتاق‌ها برجای مانده‌است. برای سفر و بازدید از این قلعه تاریخی زیبا، از مسیر اتوبان بابایی و لشگرک وارد جاده فشم شوید و حدودا بعد از طی مسافت ۱۵ کیلومتر، به روستای امامه خواهید رسید.

بهترین جاهای دیدنی لواسان

غار موزه وزیری

همیشه گشت و گذار در موزه‌ها حس خوشایندی از دیدن فرهنگ و زندگی مردمان گذشته به ما منتقل می‌کند؛ اما دیدن موزه‌ی خصوصی که آثار آن به صورت دست چین از مناطق مختلف جمع‌اوری شده باشد، هیجان دیگری دارد.

غار موزه وزیری که لقب اولین غار موزه خصوصی در ایران را هم با خود یدکش می‌کشد، توسط دکتر ناصر هوشمند وزیری و در سال ۱۳۸۴ در لواسان افتتاح شد. همانطور که از اسم این موزه مشخص است، این بنا به صورت حفره‌هایی در دل کوه طراحی شده و مجموعه‌ای از آثار دیدنی را در بخش‌های مختلف به نمایش گذاشته است.

آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه بیشتر از داستان‌های بومی ایرانی و شاهنامه تاثیر گرفته و عمدتا از جنس فلز، چوب و شیشه ساخته شده‌اند. ناصر هوشمند وزیری تمامی آثار این موزه را با دقت طراحی کرده و پس از حفر فضاهای جذابی در دل کوه، این موزه شگفت انگیز را بنا نهاده است.

این موزه به بخش‌های مختلفی مانند گالری، بخش صنایع دستی، مجسمه‌های بازیافتی و کارگاه‌های ساخت مجسمه تقسیم شده‌است. برای سفر و بازدید از غار موزه وزیری، پس از وارد شدن به بلوار مرکزی لواسان، به سمت پارک لواسان حرکت کنید و در انتهای پارک و پس از حدود ۷ کیلومتر مسافت، و عبور از سه راهی بوجان، به غار موزه وزیری می‌رسید.

غار موزه وزیری در لواسان

آبشار کلوگان

شاید فکر کنید که در نزدیکی تهران، در فاصله کمتر از ۵۰ کیلومتری تهران نتوانید آبشار پر آبی پیدا کنید. در نزدیکی لواسان و در روستای زیبای رودبار قصران، آبشار زیبای کلوگان قرار دارد. این آبشار که به نوعی مهمترین جاذبه این منطقه است، حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد و در اکثر مواقع سال، بسیار پرآب و خروشان است. برای رسیدن به این آبشار باید یک مسیر حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری را در دل طبیعت زیبا و بکر این منطقه طی کنید.

آبشار کلوگان که یکی از جاهای دیدنی لواسان است، فضای بسیار دل انگیز و مفرحی دارد و می‌توانید در کنار این آبشار ساعاتی را بنشینید، کمی آب‌تنی کنید، حتی کوه نوردی را هم در برنامه خود داشته باشید.

آبشار کلوگان در لواسان

روستای لالان

روستای لالان یکی از مناطق سرسبز و خوش آب و هوای اطراف تهران است که برای سفر یک روزه و کوتاه بسیار مناسب است. این روستا مجموعه‌ای از تمام جاذبه‌های طبیعی را در خود جای داده؛ به طوری که در سفر به این منطقه خوش آب و هوا، می‌توانید تجربه کوه‌نوردی، دشت نوردی، پیاده روی در طبیعت، لذت آبشار و رودخانه را به صورت همزمان تجربه کنید.

از جاذبه‌های زیبای این روستا می‌توان به آبشار لالان، تونل برفی لالان، چشمه تلخاب و دره لالان اشاره کرد.

آبشار لالان با حدود ۲۰ متر ارتفاع و به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب آن، معمولا محل کمپ تیم‌های کوه‌نوردی است. این آبشار زیبا در دل کوه واقع شده و منظره‌ی بسیار چشم نوازی دارد. اما یکی دیگر از جاهای دیدنی لواسان که در روستای لالان واقع شده است، تونل برفی لالان است.

در مسیر رودخانه، یک سطح مورب طاق مانند روی سطح رودخانه تشکیل شده که کاملا یخ زده‌است. این سطح یخ زده در تمامی فصول سال پابرجا است و شما می‌توانید در روزهای گرم تابستان، زیر این سقف قرار بگیرید و لذت سرمای دلنشین را در وسط مرداد ماه تجربه کنید.

پوشش گیاهی و جانوری این منطقه هم به دلیل تنوع گونه‌ها یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه است. در فصول مختلف سال که به روستای لالان سفر کنید، انواع مختلف حیوانات و پرندگان و حتی خرس قهوه‌ای را در این منطقه مشاهده می‌کنید. برای رسیدن به روستای لالان کافی است وارد مسیر جاده فشم شوید و در این مسیر و پس از طی ۱۰ کیلومتر، به لالان خواهید رسید.

روستای لالان از جاذبه های لواسان

قلعه باستانی باغ دره

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی لواسان قلعه باستانی باغ دره است. این قلعه که زمان ساخت آن به دوران ساسانی و یا هخامنشی برمی‌گردد، یکی از دژهای این منطقه بوده که در زمان‌های مختلف و در برهه‌های حساس تاریخی نقش مهمی را ایفا کرده‌است.

این قلعه تاریخی در محله ناران لواسان واقع شده که طبیعت زیبا و رودخانه‌ای که از دل محله عبور می‌کند، آرامش مثال زدنی را در این منطقه ایجاد کرده‌است. برای دسترسی به قلعه باستانی باغ دره، وارد بلوار امام خمینی لواسان شوید و مسیر تابلوهای راهنما را پی بگیرید تا به این قلعه زیبا و جذاب برسید.

غار هملون

بازدید از غارها، همیشه جذابیت‌های زیادی دارند و گویی ما را با خود به دل اعماق تاریخ می‌برند. غار هملون هم یکی از جاهای دیدنی لواسان است که سابقه تاریخی فراوانی دارد. این غار از دو بخش کوچک و بزرگ ساخته‌شده است. بخش کوچک این غار که ورودی بسیار کوچکی هم دارد، در زیر یک طاق بزرگ قرار گرفته که یک چارچوب آهنی که مردم محلی اعتقاد دارند که این چارچوب مربوط به سال‌های بسیار دور است، به خوبی این غار را نشان می‌دهد.

مسیر ورود به هملون کوچک به دلیل ارتفاع حدودا ۱ متری آن، تا مسافت ۵۰ متر کمی دشوار است، اما رفته رفته این مسیر هموار تر شده و ارتفاع سقف هم افزایش پیدا می‌کند. اما پس از عبور از غار هملون کوچک، به هملون بزرگ می‌رسید که ارتفاع بیشتری دارد و حدود ۱۰۰ متر طول دارد.

به دلیل قرارگیری مدرسه یخ نوردی در نزدیکی این غار، مسیر دسترسی به این غار بسیار هموار است و به راحتی می‌توانید از این غار جذاب بازدید کنید.

بهترین جاهای دیدنی لواسان در تابستان
تصویر از کاترین کمالی

برای آخر هفته برنامه‌ریزی کنید!

لواسان یکی از خوش آب و هواترین منطاق استان تهران است که اتفاقا در نزدیک‌ترین فاصله ممکن با شهر تهران واقع شده‌است. این منطقه خوش آب و هوا از دیرباز محل تفریح و استراحت اهالی تهران بوده و به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، مورد توجه حاکمان و دولت‌های مختلف هم بوده‌است. به همین دلیل در منطقه لواسان می‌توانید انبوهی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی را پیدا کنید.

ویلا لاکچری لواسان

سفر به لواسان می‌تواند بهترین گزینه برای یک استراحت یک روزه باشد. فاصله بسیار کوتاه لواسان تا تهران این منطقه را به عنوان بهترین گزینه برای تفریح و فرار از شلوغی‌ها شهر تبدیل کرده‌است. برای رزرو انواع اقامتگاه و ویلا در لواسان هم می‌توانید همین الان از طریق وب‌سایت جاباما اقدام کنید.

برنامه آخر هفته در لواسان را بچینید، پیدا کردن یک ویلای عالی یا کلبه رویایی را به جاباما بسپارید و در جاهای دیدنی لواسان یک گشت و گذار دلچسب داشته باشید!

بهترین جاهای دیدنی لواسان کجاست؟

سد لتیان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی لواسان است و طرفداران زیادی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، روستای برگ جهان و پارک جنگلی تلو هم از بهترین انتخاب‌ها برای یک آخر هفته در لواسان هستند.

از چه سایتی می‌توانیم برای اقامت در لواسان ویلا و سوئیت رزرو کنیم؟

سایت جاباما کامل‌ترین مرجع برای رزرو و اجاره انواع ویلا، کلبه، اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی و سوئیت در سراسر ایران است. کافیست وارد سایت شوید و در بخش جستجو کلمه لواسان را وارد کنید تا بهترین انتخاب‌های منطقه را یکجا ببینید و بهترین را به راحتی آنلاین رزرو کنید.

بهترین فصل برای سفر به لواسان کی است؟

لواسان هر چهار فصلش زیبایی‌های خاصی دارد اما به دلیل آب و هوای خنکش حتما باید بهار و تابستان لواسان را تجربه کنید. اگر هم به دنبال یک مکان زیبا برای عکاسی می‌گردید یا گشت و گذار بین سرخ و زردهای پاییزی را دوست دارید، این فصل را هم تجربه کنید. زمستان لواسان هم یک فصل برفی جذاب است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن