وقتی تعطیلاتی در کار نیست و آخر هفته همان دو روز معمول است، قرار نیست برنامه سفر را کنار بگذاریم. سفرهای یک روزه و کوتاه، برای کسانی که عاشق طبیعتند مثل یک موهبت است! اگر تهرانی هستید، ییلاق اطراف تهران همیشه مقصد مناسبی برای سفرهای آخر هفته‌ای و کوتاه است اما ما این بار سراغ معرفی رودخانه‌ها و دریاچه‌های اطراف تهران رفته‌ایم، چرا؟ چون تابستان فصل رودخانه و دریاچه‌گردی است و بهترین زمان برای ماهی‌گیری.


پس اگر برای این آخر هفته یک برنامه سفر جمع و جور اما لذت‌بخش می‌خواهید، این مطلب کامل‌ترین فهرست از دریاچه‌های اطراف تهران است.


نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران به ترتیب مسافت


ما این لیست را به ترتیب نزدیکی دریاچه‌ها به تهران چیده‌ایم تا بتوانید مقصد بهتری را برای سفرتان انتخاب کنید.


دریاچه چیتگر، نزدیک‌ترین مقصد برای خوش‌گذرانی در یک نیم‌روز


در بین دریاچه‌های تهران، نزدیک‌ترین انتخاب برای خوشگذرانی نیم‌روزی، دریاچه چیتگر یا همان شهدای خلیج فارس است. دریاچه چیتگر در منطقه 22 تهران واقع شده است و از اتوبان همدانی، همت و آزادگان دسترسی دارد.


حتما نام بام لند را شنیده‌اید؛ پر است از فروشگاه‌های برندهای مختلف و رستوران و کافه. اما اینجا سراغ خود دریاچه می‌رویم. پیاده‌روی در این دریاچه با سرعت تقریبا بالا حدود 1 ساعت است. اگر اهل پیاده‌روی نیستید، می‌توانید برای چرخیدن دور دریاچه دوچرخه کرایه کنید.


قایق‌سواری هم از تفریحات محبوب در چیتگر است و اگر هم اهل ماهی‌گیری هستید، اسکله ماهی‌گیری چیتگر را انتخاب کنید.


دریاچه چیتگر در چهار فصل سال زیبایی خیره‌کننده خودش را دارد اما اگر برای آخر هفته تابستانی انتخابش می‌کنید، یادتان باشد که حتما غروب به بعد به این دریاچه بروید که گرمای آفتاب اذیتتان نکند.


دریاچه چیتگر تقریبا همیشه به خصوص در تابستان و آخر هفته‌ها شلوغ است. پس بیایید سراغ گزینه‌های بعدی دریاچه‌های اطراف تهران برویم.


دریاچه های تهران برای ماهی گیری

دریاچه و سد لتیان، به دور از دود تهران


برای اینکه چند ساعتی از شهر بیرون بزنید و بادی به سرتان بخورد، لتیان یکی از نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران برای شنا و ماهی‌گیری است. دریاچه لتیان، پشت سد لتیان که روی جاجرود ساخته شده، تشکیل شده است و زیبایی‌هایی دارد که شاید برای جایی به این نزدیکی به شهر شلوغ و پردود تهران عجیب به نظر برسد.


دریاچه لتیان با یک آب زلال، انگار انعکاسی از آسمان است که روی زمین افتاده و همین که چشم می‌چرخانید سبزی علف‌های تازه روییده در بهار و تابستان، نگاه‌تان را پر می‌کند.


همین است که سد لتیان مقصد طبیعت‌گردانی شده که به دنبال جایی نزدیک تهران برای پیکنیک و ییلاق می‌گردند. در کنار این سد می‌توانید دوچرخه‌سواری و ماهی‌گیری کنید و یا در ایستگاه‌های قایق‌سواری و اسکی روی آب وقت بگذرانید.


فاصله سد لتیان از تهران تنها حدود 43 کیلومتر یعنی تقریبا 1 ساعت است. مسیر رسیدن به لتیان هم جاده دماوند یا اتوبان بابایی است و به طور کلی دسترسی به این سد زیبا کار دشواری نیست.


از دیگر دیدنی‌های اطراف سد لتیان هم می‌توان به یک کاخ زیبا و مجلل که به کاخ شاه معروف است اشاره کرد.


اگر اهل جنگل‌نوردی و یا یوگا و گرفتن انرژی از طبیعت هستید، علاوه بر منظره تپه‌های سرسبز لتیان، پارک جنگلی لتیان هم در جنوب این سد است. واردش شوید و اجازه دهید انرژی سبز درختان و هوای مطبوع شما را سرشار کند.


دریاچه های نزدیک تهران برای قایق سواری لتیان

سد کرج یا همان امیرکبیر، دریاچه‌ای زلال در مسیر چالوس


در فاصله 67 کیلومتری تهران، یعنی چیزی حدود 1 ساعت و 20 دقیقه مسیر، سد زیبای کرج در میانه مسیر چالوس نمایان می‌شود. این سد را حتما در مسیر سفر به شمال دیده‌اید و شاید هم کنارش کمی خستگی در کرده باشید، اما خود سد کرج یا همان امیرکبیر به تنهایی می‌تواند یک مقصد سفر آخر هفته‌ای جذاب باشد!


در تابستان، سد کرج دیدنی می‌شود. با هوای مطبوع و رطوبت ملایمی که در طول صبح دارد، بهترین مقصد برای سفرهای کوتاه به خصوص برای کسانی است که می‌توانند سحرخیز باشند و خیلی زود خودشان را به کنار سد برسانند، چون احتمالا در آخر هفته‌ها خیلی زود اطراف سد شلوغ می‌شود و اگر دیر برسید هم هوا گرم است و هم جای مناسبی برای نشستن در سایه پیدا نمی‌کنید.


اگرچه در گذشته به جز ماهی‌گیری می‌توانستید در دریاچه پشت سد کرج شنا و قایق‌سواری و جت‌اسکی را هم تجربه کنید اما این روزها این تفریحات جمع شده است، با این حال پیک نیک در کنار این دریاچه و لذت از منظره زیبای اطرافش همچنان ممکن است.


اگر می‌خواهید کمی در اطراف سد کرج گشت و گذار کنید، سری به آبشارهای هفت چشمه و چاران و یا روستاهای ارنگه و آتشگاه بزنید.


روستای خاص واریان، هم در میانه دریاچه امیرکبیر و پشت سد کرج است. یک روستای زیبا و به خصوص در تابستان خوش آب و هوا که راه دسترسی آن تنها با قایق است!


دریاچه پشت سد کرج یکی از نزدیک‌ترین دریاچه‌ها به تهران است و جاذبه‌های فراوان آن حتما شما را مجاب می‌کند که یک آخر هفته کوتاه را در نزدیکی آن بگذرانید.دریاچه های نزدیک تهران چالوس سد کرج

دریاچه لار، غرق در سبزی و سرخی طبیعت


اگر می‌خواهید در دشتی سرسبز، غرق در زیبایی گل‌های شقایق شوید و بعد کنار آب دریاچه خستگی هفته را از تن بشویید، دریاچه لار مقصد پیشنهادی ما به شماست.


دشت لار و دریاچه پشت سد لار برای یک سفر آخر هفته‌ای به خصوص در بهار که گل‌های شقایق نمایان می‌شوند، بهترین انتخاب است.


این دشت و دریاچه در کوه‌پایه دماوند واقع شده و فاصله لار تا تهران تقریبا 100 کیلومتر و چیزی در حدود 2 ساعت است. اگر راهیِ این منطقه هستید، توجه داشته باشید که در تابستان و بهار حتما با خودتان یک سایه‌بان هم به همراه ببرید، پوشش گیاهی این منطقه کوتاه است و بنابراین برای پیک نیک کنار دریاچه یا در دشت نیاز به یک سایه‌بان خواهید داشت.


به دریاچه که رسیدید، می‌توانید از زیبایی یک دشت باز و پهناور لذت ببرید یا در اطراف قدم بزنید و کمی کوه‌نوردی کنید.


می‌توانید شب را هم کنار دریاچه بمانید اما توجه داشته باشید که این منطقه مارها و گونه‌های جانوری خطرناکی هم دارد و حتما باید وسیایل ایمنی و کفش و شلوار مناسب داشته باشید!


نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران سد لار

دریاچه‌های تار و هویر، خواهران زلال دماوند


از تهران که به سمت فیروزکوه بروید، بعد از رسیدن به شهرستان دماوند از مسیر روستای چنار عرب‌ها فاصله زیادی تا دریاچه تار ندارید، دریاچه هویر هم در فاصله 500 متری تار قرار گرفته است؛ دو خواهر آبی و زیبایی که در اثر لغزش زمین به وجود آمده‌اند و منظره زیبایشان شلوغی شهر را از ذهنتان پاک می‌کند.


فاصله این دو دریاچه از شهر تهران حدود 112 کیلومتر است و در بین نردیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران مقصدی ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند صبح راه بیفتند به سمت دریاچه و بعد از ظهر خانه باشند.


البته اگر قصد شب‌مانی دارید، با اجاره یکی از کلبه های چوبی حاج محمد فیروزکوه لذت سفرتان را دوچندان کنید!


تار و هویر دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی‌اند و آب آن‌ها از کوه‌های قره‌داغ، سیاه‌چال و شاه‌نشین و رودهای فصلی تأمین می‌شود. آب دریاچه‌ها در زمستان‌ها یخ می‌زند و هرچه هوا رو به گرمای بهاری می‌رود یخ‌ها آب می‌شوند و در تمام طول تابستان یک آب خنک و مطلوب دارند. به همین دلیل هم این دو دریاچه مقصد خوبی برای سفرهای کوتاه تابستانی هستند.


به دریاچه‌های تار و هویر که رسیدید دیگر دستتان در انتخاب تفریح باز است. اگر اهل دوچرخه‌سواری در طبیعت هستید، آن را با خودتان همراه کنید و اگر هم نه کنار این دریاچه‌های زیبا می‌توانید کمپ بزنید و وسایل پیک نیک را به راه کنید، در آب خنک و مطبوع آن شنا کنید، ماهی‌گیری کنید و یا در کوه‌های اطراف کمی گشت و گذار کنید.


اگر می‌خواهید سفر را طولانی‌تر کنید، هم می‌توانید کنار این دریاچه‌ها چادر بزنید. یادتان باشد که حتی در تابستان هم کیسه‌خواب و پتو همراهتان باشد.


اگر هم اهل چادر زدن نیستید و می‌خواهید در نزدیکی این دریاچه‌ها اقامتگاه داشته باشید، سراغ ویلاها و اقامتگاه‌های دماوند بروید. بهترین اقامتگاه‌ها و ویلاهای دماوند را در سایت جاباما ببینید. فاصله روستای دماوند تا دریاچه‌های تار و هویر تقریبا 30 کیلومتر است.بهترین دریاچه‌های اطراف تهران برای ماهی‌گیری

دریاچه شورمست، بهشتی سبز نزدیک تهران


اگر دنبال یک آب و هوای رویایی و جایی می‌گردید که در کنار دریاچه بتوانید در میان انبوه جنگل پیک نیک آخر هفته‌ای را به‌راه کنید، قطعا دریاچه شورمست یکی از بی‌نظیرترین مقصدها است!


از تهران به سمت فیروزکوه بروید و سر راه تا رسیدن به شورمست، مست طبیعت زیبایی کنار جاده شوید. مسیر رسیدن به شورمست از تهران چندان طولانی نیست، می‌توانید با حدودا 3 ساعت رانندگی (تقریبا 200 کیلومتر مسیر) از تهران به این بهشت رویایی برسید.


اگر به دنبال نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران برای شنا می‌گردید، قطعا شورمست انتخاب خوبی نیست! برای ماهی‌گیری هم باید خیلی خوش‌شانس باشید که چیزی به چنگتان بیاید. اما برای یک قایق‌سواری رویایی، پیک نیک و ناهار در دل طبیعت ناب ، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی و جنگل‌نوردی جای درست را انتخاب کرده‌اید.


برای شب‌مانی در نزدیکی دریاچه شورمست اگر گروهی این سفر را رفته باشید، می‌توانید چادر بزنید و کمپ کنید اما اگر در تعداد کم سفر کرده‌اید یا به دنبال ویلا و کلبه جنگلی هستید می‌توانید اقامتگاه‌های شهر سوادکوه را انتخاب کنید.زیباترین دریاچه‌های اطراف تهران برای شنا

دریاچه اِلیمالات، نگین درخشان مازندران


سفر شمال در تابستان همیشه پرطرفدار است، اما اگر به اندازه دو روز آخر هفته فرصت دارید و می‌خواهید یک سفر یک یا یک و نیم روزه به شمال داشته باشید، وسایل پیک نیک را جمع کنید که راهی الیمالات شویم!


در بین نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران، الیمالات یکی از خاص‌ترین‌هایشان است که مسیر تقریبا 4 ساعته و فاصله 220 کیلومتری بین تهران تا نور را برایتان هموار می‌کند!


این دریاچه شگفت‌انگیز برای کسانی مناسب است که به دنبال یک مقصد ساکت و سبز برای یوگا در طبیعت و گرفتن انرژی می‌گردند. مسیر دسترسی به الیمالات هم جذاب است، از جاده چمستان که به سمت الیمالات در حرکت بودید، شیشه ماشین را پایین بکشید تا مه غلیظ و رطوبتی که از جنگل می‌آید همراه با بوی خاک خیس و برگ درختان ریه‌هایتان را سرشار کند.


امکانات رفاهی اطراف الیمالات هم تکمیل است. رستوران و سرویس بهداشتی و آلاچیق همه چیز را برای یک پیک نیک آخر هفته‌ای با دوستان یا خانواده امکان‌پذیر می‌کند.


اگر در بین نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران به دنبال مقصدی برای ماهی‌گیری می‌گردید، الیمالات یکی از بهترین گزینه‌ها است. اگر وسایل کامل را هم برای ماهی‌گیری ندارید، می‌توانید همان‌جا اجاره کنید.


اگر قصد یک سفر کامل و تمام عیار به الیمالات دارید و می‌خواهید هیچ یک از زیبایی‌ها و جذابه‌های این دریاچه زیبا از چشم‌تان پنهان نماند، حتما به راهنمای مجله جاباما در مورد سفر به دریاچه الیمالات سری بزنید.


بهترین دریاچه‌های شمال ایران مازندران

دریاچه اُوان، منظره‌ای که فراموش‌نشدنی


اگر به دنبال مقصدی خیره‌کننده برای عکاسی می‌گردید و می‌خواهید سفر آخر هفته‌ای خود را در عکس‌های زیبا ماندگار کنید، در نزدیکی قزوین، دریاچه اوان انتظار شما را می‌کشد!


این دریاچه به ویژه در بهار و اوایل تابستان زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد که قطعا دل هر دوست‌دار طبیعتی را می‌برد. وسایل سفر، چادر و زیرانداز و کفش کوه را بردارید و راهی اوان شوید.


دریاچه اوان نزدی روستای الموت است و فاصله آن تا تهران حدودا 220 کیلومتر است؛ یکی از نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران که تقریبا در 3 ساعت و نیم می‌توانید به آن برسید.


به دریاچه اوان که رسیدید تفریحات معمولا کنار دریاچه مثل قایق‌سواری انتظارتان را می‌کشد، اما پیشنهاد می‌کنیم برای لذت کامل از طبیعت زیبای این منطقه دقایقی را در آرامش به صدای پرندگان گوش دهید و در کوه‌های اطراف کمی پیاده‌روی و کوه‌پیمایی کنید، این آب و هوایی است که در شلوغیِ تهران نصیبتان نمی‌شود!


در کنار دریاچه اوان چادر هم می‌توانید بزنید، اما به یاد داشته باشید که شب‌های قزوین حتی در تابستان هم خنک و برای بعضی سرد است، پس حتما یک پتوی مسافرتی یا روانداز سبک به همراه داشته باشید.


اما اگر اهل کمپ زدن نیستید، باز هم می‌توانید در روستای الموت یک اقامتگاه جذاب اجاره کنید و آنجا بمانید. جاباما جذاب‌ترین و خاص‌ترین کلبه‌ها و بوم‌گردی‌ها را در الموت دارد، جایی که می‌توانید بی‌واسطه زندگی در روستا را برای یک آخر هفته تجربه کنید.دریاچه‌های اطراف تهران برای کمپینگ

برای ماهی‌گیری کدام دریاچه‌های اطراف تهران مناسبند؟


اگر اهل ماهی‌گیری هستید و برای پیک‌نیک آخر هفته‌ای در بین رودخانه‌ها و دریاچه‌های نزدیک تهران به دنبال یک مقصد مناسب می‌گردید، یکی از گزینه‌های زیر را می‌توانید انتخاب کنید.


  • تار و هویر
  • دریاچه لار
  • سد کرج
  • سد لتیان
  • سد ماملو
  • رودخانه کمرد جاجرود
  • سد طالقان
  • سد ساوه

ماهی‌گیری در برخی از این رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیاز به تهیه بلیت یا مجوز دارد.


اگر در تهران ساکن هستید، برای حفظ سلامت جسمی و روحی بهتر است برخی آخر هفته‌ها را از شهر بیرون بزنید و جایی در دل طبیعت کمی از هوای پاک و سالم لذت ببرید و با آرامش و سکوت خارج از شهر، ذهنتان را آرام کنید. به خصوص برای سفرهای تابستانی، دریاچه‌ها از بهترین مقاصد هستند، هم می‌توانید زیبایی جنگل را داشته باشید و هم حداقل کمی پایتان را به آب بزنید و لذت ببرید!


اینجا ما لیستی از نزدیک‌ترین دریاچه‌های اطراف تهران را برای کسانی که به دنبال مقصدی برای شنا و آب‌بازی، ماهی‌گیری یا پیک نیک می‌گردند، آورده‌ایم. شما هم اگر اهل سفرهای کوتاه و یک روزه و یک و نیم روزه هستید، بهترین مقصدها در در بخش «نظرات» به ما پیشنهاد دهید.