جاباما

پارک جنگلی النگدره گرگان: عکس، راه‌ های دسترسی و جاذبه‌ها

بار و بندیل‌تان را آماده کنید که سفری خیالی را شروع کنیم و سری به پارک جنگلی النگدره بزنیم.

سوار ماشین شده و به استقبال زیبایی‌های جاده شمال می‌رویم. از پیچ‌وخم‌های مسیر، یکی پس از دیگری عبور کرده و زیبایی و شگفتی مسیر را به خاطر می‌سپاریم؛ منظره کوه‌هایی که از دامنه تا نوک قله میزبانی درختان سر به فلک کشیده را به عهده دارند و نم نم بارانی که علاوه بر طراوات و رطوبت هوا، لذت ثبت این لحظه در ذهن را بیشتر کرده و خاطره ماندگارتری ثبت می‌کند.

پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی النگدره

اگر مسیر رو به پایان است و می‌خواهید حضور در این فضا ادامه‌دار باشد، نگران نباشید چرا که همه این شگفتی را به صورت یک‌جا در این پارک هم تجربه خواهید کرد.

پارک جنگلی النگدره کجاست

پس عبور از پیچ و خم جاده‌های سرسبز شمال و رسیدن به شهر زیبای گرگان، کافی است به سمت جنوب غرب این شهر حرکت کنید. یکی از بلوارهای معروف به اسم ناهارخوران، شما را به سمت این پارک هدایت می‌کند.

انتهای بلوار ناهارخوران، ورودی این پارک است. وقتی که قدم در تونل درختی این پارک گذاشتید، بعد از این که یک دور کامل در آن زدید، از سر دیگر آن خارج می‌شوید که خروجی آن به سمت بلوار ناهارخوران و نزدیک ورودی آن است. یعنی وارد جنگل می‌شوید و پس از یک دور کامل در پارک از همان جایی که وارد شدید، خارج می‌شوید. البته در طول رسیدن به این پارک جنگلی می‌توانید از سایر جاذبه‌های شمال ایران دیدن کنید. برای دیدن فهرستی از آن‌ها به صفحه مطالب از مجله جاباما در مورد شمال کشور مراجعه کنید.

آدرس پارک جنگلی النگدره

ایران، استان گلستان، شهر گرگان، بلوار ناهارخوران، پارک جنگلی النگدره

قوانین ورود به پارک جنگلی النگدره

اگرچه گشت و گذار با ماشین، در میان جاده‌های جنگلی شمال، جذابیت خاصی دارد اما قطعا پیاده‌روی در هوای معتدل و میان انبوه درختان سر به فلک کشیده، لذت و صفای دیگری دارد.

مسئولین گرگان هم برای حفظ محیط زیست و هم اهمیت دادن به سلامت گردشگران و شهروندان گرگانی، در پارک جنگلی النگدره، قانونی وضع کرده‌اند که بر اساس آن تردد خودرها در روزهای زوج در این پارک ممنوع است.

پارک جنگلی النگدره
زیبایی‌های طبیعی این پارک بی نظیر است

بنابراین از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر می‌توانید بدون دغدغه رفت و آمد ماشین‌ها، در میان مسیر آسفالت این پارک، با آرامش قدم بزنید، بی‌محابا بدوید و یا دوچرخه‌سواری کنید.

تاریخچه پارک جنگلی النگدره

در مورد تاریخچه النگدره اطلاعات زیادی در دست نیست. تنها چیزی که موجود است این که در قسمت شمالی این پارک، محوطه‌ای تاریخی قرار دارد که قدمت آن به دوران پس از اسلام برمی‌گردد. همین موضوع باعث شده که پارک جنگلی النگدره در بهمن ۸۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شود.

امکانات و تفریحات پارک جنگلی النگدره

گردش، تفریح و ورزش در میان پارک جنگلی النگدره، نیاز به امکاناتی دارد که مسئولین گرگان برای آرامش و رفاه گردشگران و شهروندان گرگانی این امکانات را با کیفیت خوبی فراهم کرده‌اند. از جمله این امکانات می‌توان به جاده سلامت و ایستگاه دوچرخه اشاره کرد.

جاده سلامت النگدره

در میان پارک جنگلی النگدره، مسیر چوبی تحت عنوان جاده سلامت وجود دارد که در سال ۹۶ ساخته و در سال ۹۷ افتتاح شد. این مسیر چوبی که طولی حدود ۱۷۰۰ متر دارد، برای جلوگیری از کوبیدگی خاک و ایجاد بستری ایمن برای پیاده‌روی در دل النگدره ساخته شده است.

با قدم گذاشتن در این مسیر، می‌توانید از فضاهایی که به عنوان کمپ و استراحتگاه درنظر گرفته شده هم استفاده کنید.

البته جاده اصلی هم که ۶ کیلومتر است، در روزهای زوج که تردد وسایل نقلیه ممنوع است، به این منظور استفاده می‌شود.

ایستگاه دوچرخه

ایستگاه دوچرخه پارک جنگلی النگدره، اولین ایستگاه دوچرخه گرگان است. این ایستگاه با مسیر دوچرخه‌سواری اختصاصی به طول ۴ کیلومتر، یکی از بهترین امکانات تفریحی- ورزشی این مجموعه است.

در این ایستگاه می‌توانید دوچرخه کرایه کنید و از دوچرخه‌سواری در هوای معتدل و مرطوب این پارک لذت ببرید.

مسیر دوچرخه‌سواری

امکانات پیک نیک در پارک جنگلی النگدره

در پارک النگدره، همه آن‌چه برای یک گشت و گذار بی‌دغدغه نیاز دارید، در اختیار شماست. از زمین بازی کودکان و بزرگسالان گرفته تا سرویس بهداشتی، نیمکت، آلاچیق، نمازخانه و فروشگاه موادغذایی.

البته ناگفته نماند که اگر تصمیم به شب‌مانی در جنگل گرفتید، خیال‌تان راحت باشد که این امکان هم برای‌تان فراهم شده و می‌توانید در منطقه کمپ جنگل چادر بزنید. زیبایی‌های جنگل‌های هیرکانی بی‌اندازه است،‌ در اینجا بیشتر درباره این جنگل‌های ثبت‌جهانی شده گفته‌ایم.

جاهای دیدنی النگدره

قدم زدن در میان جنگلی خنک، سرسبز و آرام که از گوشه و کنار آن صدای جریان رود به گوش می‌رسد، تجربه‌ای شیرین و کم‌نظیر است. وجود رودخانه قلاشی و چشمه‌های اطراف آن، به خوبی این تجربه را برای شما فراهم می‌کنند. 

رودخانه قلاشی

در میان پارک جنگلی النگدره، رودخانه‌ای روان است که شمال تا جنوب پارک را به هم متصل کرده است. این رودخانه با سه چشمه اطرافش، طراوت و شادابی خاصی به فضا داده‌اند.

دریاچه النگدره

آن‌چه از آن به عنوان دریاچه النگدره یاد می‌شود، دریاچه‌ای است به نام توشن که یک سد خاکی تاریخی است. آب جمع شده پشت این سد از چشمه‌های موجود در النگدره تامین می‌شود.

این دریاچه زیبا به واسطه طبیعت جنگلی، آب شفاف و وجود ماهیان رنگارنگش به یکی از جاهای دیدنی گرگان تبدیل شده است.

عکاسی در النگدره

گفتیم که پارک جنگلی النگدره از آن جاهای دیدنی است که در هر زمان از سال، زیبایی و شگفتی خاصی دارد. پس گوشی یا دوربین با کیفیتی همراهتان داشته باشید که در هنگام بازدید، حسرت ثبت این زیبایی‌های طبیعی بر دلتان نماند.

البته حواستان باشد که انقدر غرق در سلفی گرفتن و ثبت عکس‌های زیبا نشوید که لذت حضور در فضا را از دست داده و در نهایت شما بمانید و دوربینی پر از عکس که هیجان لحظه لحظه آن در خاطرتان ثبت نشده باشد.

اگر اهل عکاسی هستید، خوب است بهترین مکان های ایران برای عکاسی را بشناسید.

مکان‌های زیبای زیادی برای عکاسی در این پارک وجود دارد

بهترین فصل سفر به النگدره

شاید شما هم این روزها در مورد گرم شدن زمین و تغییراتی که در وضعیت آب و هوا و فصل‌ها به وجود آمده، شنیده باشید. تغییراتی که باعث شده زمستان‌های پربرف به سرعت جای خود را به بهار بدهد و بهار دل‌انگیز، تبدیل به تابستانی گرم شود و این چرخه در تابستان و پاییز هم ادامه‌دار باشد.

پارک جنگلی النگدره یکی از آن مکان‌هایی است که با خیال راحت می‌توانید به آن‌جا سفر کرده و تک تک فصل‌ها را، به موقع و به وضوح ببینید. از شکوفه‌ها و طراوت هوای بهاری و سبزی درختان و گرمای هوای تابستانی گرفته تا پاییز هزار رنگِ رویایی و درختان سفیدپوش زمستانی.

شاید الان دیگر با شناخت النگدره، سفر خیالی با بستن چشم و تجسم شگفتی‌های آن که بی‌شباهت به بهشت نیست، برای‌تان راضی کننده نباشد. پس بازدید از پارک جنگلی النگدره را که یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری در ایران است، در برنامه سفرهای بعدی‌تان بگذارید.

البته در این سفر، لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که دمای هوا در این پارک جنگلی معمولا ۱۰ درجه از گرگان خنک‌تر است.  

اگر سفر شمال در پیش دارید، لیستی از بهترین جاهای شمال را می‌توانید همینجا ببینید.

پارک جنگلی النگدره در پاییز

حتما شما هم توی کتاب‌ها و مجلات و سررسیدها تصاویری از یک جنگل سراسر نارنجی که کفپوشی از برگ خشک‌شده در سرتاسر آن کشیده شده را مشاهده کرده‌اید. و باز هم حتما توی ذهنتان صدای قدم گذاشتن بر روی این برگ‌های خشک‌شده را تصور کرده‌اید.

پارک جنگلی النگدره در پاییز دقیقا همان تصاویر را برای شما بازسازی خواهد کرد: درختان سربه‌فلک کشیده‌ی زرد و نارنجی، سرمای ملایم و لذت‌بخش و بوی نم زمین خیس ناشی از باران شب گذشته.

جنگل النگدره در پاییز بیشتر به یک فیلم سینمایی می‌ماند تا تجسمی از واقعیت. اگر می‌خواهید تجربه‌ای کاملا متفاوت از سفرهای قبلی داشته‌باشید، حتما به شما توصیه می‌کنیم که برنامه سفر به پارک جنگلی النگدره را در پاییز بچینید و از شگفتی منظره‌هایی که می‌بینید، مبهوت شوید.

امکانات تفریحی در این پارک

اجاره اقامتگاه در جنگل النگدره و رزرو هتل نزدیک آن

ماندن در گرگان و شب‌گردی در میان پارک جنگلی النگدره، صفای خاص خودش را دارد. اگر تصمیم گرفتید که ماه و آسمان پرستاره شب را از میان درختان برافراشته النگدره ببینید در حالی که نسیم خنکی صورت‌تان را نوازش می‌کند، کافی است در منطقه کمپ جنگل، چادر بزنید.

اگر هم مایل به ماندن در چادر نیستید، می‌توانید از هتل‌ها و مراکز رفاهی موجود در شهر که در نزدیکی النگدره هستند استفاده کنید.

  • مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان واقع در عدالت ۹۶ بلوار ناهارخوران گرگان که در فاصله ۳٫۶ کیلومتری النگدره قرار دارد.
  • هتل جهانگردی ناهارخوران که در بلوار ناهارخوران و فاصله ۶٫۵ کیلومتر النگدره قرار دارد.
  • هتل شهاب گرگان در فاصله ۷ کیلومتری النگدره، در بلوار ناهارخوران، ۳۰۰ متر مانده به کلانتری قرار دارد.

رستوران‌ها و غذاخوری‌های نزدیک پارک جنگلی النگدره

  • مجموعه پذیرایی طبیعت النگدره که در دل پارک جنگلی النگدره قرار دارد و هر روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱ بامداد پذیرای شماست. شماره تماس ۰۹۳۷۴۲۰۶۷۵۴ و ۰۹۳۳۳۰۵۰۰۳۵
  • سرزمین غذای قصر خورشید در بلوار ناهارخوران گرگان. شماره تماس ۰۹۱۱۱۷۵۲۵۴۳ و ۰۱۷۳۲۵۳۰۰۴۰
  • رستوران و فست‌فود باباطاهر در بلوار ناهارخوران گرگان. شماره تماس ۰۱۷۳۲۵۲۱۰۰۰ و ۰۱۷۳۲۵۲۲۰۰۰
  • کافه رستوران میامی در حد فاصل میدان گرگان پارس و خیابان ولیعصر. شماره تماس ۰۱۷۳۲۳۲۷۴۸۴

دیدنی‌های نزدیک پارک جنگلی النگدره

با یک تیر چند نشان بزنید. حالا که تا پارک جنگلی النگدره آمده‌اید، از جاهای دیدنی نزدیک آن غافل نشوید.

تپه قلعه خندان یکی از تپه‌های تاریخی گرگان و مربوط به دوره ساسانیان است. این قلعه در محدوده غربی شهر گرگان، در مجاورت بلوار الغدیر و در فاصله ۹ کیلومتری النگدره قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز این اثر پر رمز و راز، معبر مخفی است که این تپه را به شهر استرآباد متصل می‌کند.

پارک جنگلی ناهارخوران که در فاصله ۹٫۴ کیلومتری النگدره قرار دارد. این پارک جنگلی هم یکی از دیدنی‌های گرگان است که شاید به لحاظ پوشش گیاهی، خیلی تفاوتی با النگدره نداشته باشد.

منطقه هزارپیچ: بعد از یک جنگل‌نوردی در النگدره، اگر هوس رفتن به کوه به سرتان زد و خواستید تمام شهر را زیر پایتان داشته باشید، سری هم به منطقه هزارپیچ گرگان بزنید که در ۱۱ کیلومتری پارک جنگلی النگدره قرار دارد.

دیوار گرگان هم در نزدیکی این پارک قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

پاسخ به سولات رایج درباره پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره در کدام شهر است؟

پارک جنگلی النگدره در جنوب غربی شهر گرگان، انتهای بلوار ناهارخوران واقع شده است.

قدمت پارک جنگلی النگدره چقدر است؟

قدمت این پارک جنگلی به دوران پس از اسلام برمی‌گردد.

طول جاده سلامتی النگدره چقدر است؟

جاده سلامتی یا مسیر چوبی النگدره ۱۷۰۰ متر طول دارد که در طول آن فضاهایی به عنوان استراحت‌گاه در نظر گرفته شده است.

پارک جنگلی النگدره چه امکاناتی دارد؟

امکانات تفریحی و رفاهی مختلف شامل جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، زمین ورزش بزرگسالان، زمین بازی کودکان، خودروهای برقی، نیمکت، آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، ساختمان نگهبانی و فروشگاه مواد غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن