برای سفر به شمال کشور خود را مهیا کنید؛ اما نه به همان شمال همیشگی که در مازندران و گیلان آن را می‌شناسید. این بار می‌خواهیم شمال کشور را در خطه‌ای دیگر تجربه کنیم. جایی بکر، با آب و هوای فوق‌العاده و طبیعت بی‌مانند! بار سفر خود را به مقصد گرگان ببندید. شهری که در جنوب استان گلستان قرار گرفته و در هر فصلی بخشی از طبیعت خود را به نمایش می‌گذارد. این شهر مقصد رویایی و البته بسیار خلوت‌تر از گیلان و مازندران برای رفتن به شمال است. تمامی این مزایا در کنار تاریخ و فرهنگ این شهر سرسبز و کهن بهانه خوبی برای یک سفر در دل طبیعت و زیبایی این شهر است. با هم همسفر شویم تا جاهای دیدنی گرگان، فرهنگ و صنایع دستی این شهر را برای یک سفر چند روزه بیشتر بشناسیم.


بهترین فصل سفر به گرگان


یکی از شانس‌های بزرگ ما برای سفر در ایران چهار فصل، داشتن قدرت انتخاب بالا برای فصول مختلف است. گرچه بهار، پادشاه فصل‌ها برای سفر رفتن است اما دست شما برای انتخاب مقاصد جذاب در فصل‌های دیگر هم باز است. پس خود را محدود به گرما و سرما نکنید، همیشه مقصد مناسبی برای سفر رفتن وجود دارد.


گرگان از جمله مقاصدی است که بهارش مثال زدنی است؛ اما این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، آب و هوای معتدلی دارد و به جهت دوری از دریا رطوبت ندارد و شرجی بودن هوا شما را اذیت نخواهد کرد. در نتیجه در فصل پاییز هم می‌توانید علاوه بر طبیعت رنگارنگ، هوای نسبتا خنک را روی پوست خود احساس کنید. اما بهترین فصل برای سفر به گرگان و لذت برندن از زیبایی‌های طبیعتش، فصل بهار و بهترین ماه اردیبهشت است. پس جاهای دیدنی گرگان را از دست ندهید و خود را در دل این شهر با طبیعت بی‌نظیرش غرق کنید.جاهای دیدنی گرگان

جاهای دیدنی گرگان


با سفر به گرگان می‌توانید، طبیعت بکر را تجربه کنید؛ اما این تمام ماجرا نیست. گرگان زیبا در کنار طبیعت بی‌مثال‌اش دارای بافت تاریخی و بناهای قدیمی با معماری اصیل است. این شهر یک مقصد تمام عیار برای سفر به شمار می‌رود. جاهای دیدنی گرگان تمامی ندارد؛ اما می‌توانید چند جا را انتخاب کرده و یک برنامه سفر فوق‌العاده برای خود بچینید. تفاوتی هم ندارد به‌خاطر طبیعت زیبای گرگان به این شهر سفر کرده‌اید یا می‌خواهید سری به بافت تاریخی آن بزنید. این شهر یک مجموعه فوق‌العاده را در اختیار شما قرار می‌دهد.


در گشت و گذار در جاذبه‌های طبیعی و تاریخی گرگان، عکاسی را فراموش نکنید. همین‌طور به قدر کافی ریه‌های خود را از اکسیژن جنگل‌های این شهر پر کنید. بی شک با سفر به گرگان، قلب استان گلستان، خاطره فراموش نشدنی‌ را برای خود رقم خواهید زد. در ادامه این جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را با هم بیشتر بشناسیم.جاهای دیدنی طبیعی گرگان


با شنیدن نام شمال ایران، جنگل‌های وسیع و سرسبز و صدای امواج دریای خزر اولین چیزی‌ست که در ذهن شما می‌نشیند. اما کمی به سمت شمال شرقی که متمایل شوید، علاوه‌بر جنگل‌های وسیع و موج‌های خروشان، جاذبه‌های دیگری هم در انتظار شما خواهد بود. از آبشارهای مختلف تا دریاچه و جنگل‌ها. در گرگان یک دل سیر طبیعت با تمام وجود ببینید و لذت ببرید. این جاذبه‌های طبیعی بی‌شمارند که لیست بلند و بالایی برای معرفی آن نیاز است که ما این لیست را با مهم‌ترین جاذبه های طبیعی گرگان کمی کوتاه‌تر می‌کنیم.


جنگل ناهارخوران


قدم به یکی از معروف ترین جاهای دیدنی گرگان بگذارید؛ جنگل ناهارخوران. جنگلی زیبا که فاصله کمی از شهر دارد و یک مقصد فوق‌العاده برای پیک نیک و کمپ به‌شمار می‌رود. جایی که از جمله جنگل‌های هیرکانی با ۴۰ میلیون سال قدمت است.


با رفتن به این جنگل می‌توانید، از مناطق زیاد دیگری مثل پارک جنگلی و آبشار هم که در نزدیکی آن قرار گرفته لذت ببرید. جنگل ناهارخوران در جنوب گرگان قرار گرفته و ۳۰۰ هکتار وسعت دارد. این جنگل به نام پارک جنگلی ناهارخوران هم معروف است.


هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان تجربه یک اقامت جذاب در دل جنگل های هیرکانی است و هر فصلش یک زیبایی منحصر به فرد دارد؛ از تابستان و بهار سبزش تا پاییز رنگارنگ و حتی زمستان یک دست سفید!


جاهای دیدنی گرگان جنگل ناهارخوران
جنگل ناهارخوران در پاییز

پارک جنگلی ناهارخوران


جنگل ناهار خوران دارای امکانات رفاهی و تفریحی زیادی است که می‌تواند تلفیقی از طبیعت و یک سفر دلچسب را با امکاناتی مثل انواع رستوران‌ها، اقامتگاه‌ها، بازارچه، شهربازی و … تجربه کنید.


در قسمتی از پارک جنگلی ناهارخوران، منطقه‌ پارادایز وجود دارد که می‌توانید در رستوران‌های آن یک غذای خوشمزه را سفارش دهید. در شهربازی آن نیز تجربه فراموش نشدنی را برای کودکان خود رقم بزنید.


مثل همیشه جذاب‌ترین بخش سفر یعنی خرید کردن را هم می‌توانید در این منطقه گردشگری در کنار سایر تفریحات خود داشته باشید. آبشار مصنوعی نیز اخیرا به عنوان یک امکان رفاهی با ۱۵ متر ارتفاع ساخته شده است که زیبایی و جذابیت این منطقه را بیشتر کرده است.


آبشار زیارت


یکی از جاهای دیدنی طبیعی گرگان، آبشار زیارت است. در محوطه این آبشار در واقع دو آبشار وجود دارد که هر دو به یک حوضچه می‌ریزند. ارتفاع این آبشار ۱۵ متر است و در انتهای یک دره قرار گرفته که پوشیده از درختان جنگلی است. آبشار زیارت در بین محلی‌ها به نام آبشار انزوان نیز معروف است.


آبشار زیارت در نزدیکی ناهارخوران و در روستای زیارت قرار گرفته است. برای دسترسی به آبشار در ۱۹ کیلومتری جنوب گرگان به سمت ناهارخوران تا روستا حرکت کنید. به فاصله ۱۱ کیلومتر به روستای زیارت خواهید رسید. مسیر روستا تا آبشار یک جاده خاکی ۵ کیلومتری است که می‌توانید آن را با ماشین شخصی خود نیز طی کنید.


این آبشار در جنگل قرار گرفته که علاوه بر درختان بلوط، راش، ممرز و افرا، در فصل بهار و نیمه دوم تابستان شاهد هوایی خنک و مطبوع در کنار آبشار خواهید بود.


اگر می‌خواهید در دل جنگل و طبیعت روستای زیارت باشید و سفر گرگانتان را به این ترتیب به یادماندنی‌تر کنید، هتل زیارت گرگان یک تجربه عالی با منظره‌ای جذاب است که می‌توانید از جاباما آن را رزرو کنید.


آبشار زیارت جاذبه های گرگان
آبشار زیارت

دریاچه توشن


سری به جاهای دیدنی جنوب گرگان بزنیم؛ به روستای زیبا و خوش آب و هوایی که در دامنه کوه قرار گرفته است. روستای توشن که به آب‌بندان نیز معروف است. این روستا طبیعتی زیبا و خیره‌کننده دارد که دریاچه‌ای به همین نام در آن قرار گرفته است. این دریاچه در واقع یک سد خاکی است که از سه طرف در میان جنگل محصور شده و دارای ماهی‌های رنگارنگ و زیباست.


برای رسیدن به این دریاچه از یک جاده جنگلی عبور خواهید کرد و پس از رسیدن به روستا می‌توانید از یک جاده خاکی خود را به دریاچه برسانید.


تفریحات در کنار دریاچه


در کنار دریاچه توشن می‌توانید کمپ کنید و از زیبایی‌های اطراف دریاچه لذت ببرید و زمانی را هم به ماهیگیری اختصاص دهید. این منطقه برای یک پیک نیک نیم روزه هم بسیار مناسب است.


با رسیدن به دریاچه، عکاسی را فراموش نکنید. در کنار طبیعت زیبا و درختان سر به فلک کشیده، دریاچه توشن درخشش خاصی دارد که می‌تواند لوکیشن مناسبی برای عکس‌های زیبای شما باشد.


اگر اهل دریاچه‌گردی هستید و ساکن تهرانید، خبر خوب این است که حتی در یک آخر هفته کوتاه هم ما مقصد مناسبی برای بودن در کنار دریاچه و تفریحات دریاچه‌ای برایتان داریم. پس اگر فرصت کافی برای رفتن به دریاچه زیبای توشن ندارید، سری به یکی از نزدیک ترین دریاچه های اطراف تهران بزنید.


جاهای دیدنی گرگان
دریاچه توشن

آبشار رنگو


یکی دیگر از جاهای دیدنی جذاب گرگان، آبشار رنگو است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار گرفته است. با رفتن به آبشار رنگو انتظار یک آبشار بلند و عریض را نداشته باشید. آبشار رنگو جایی متفاوت‌تر از همیشه است. این آبشار به صورت نیم‌دایره‌ای و در ارتفاع بسیار کم یعنی حدود ۷ متر، نمای فوق‌العاده‌ای دارد. با رسیدن به این آبشار هوای دلچسب و مطبوعی را تجربه می‌کنید.


آبشار رنگو هم یک آبشار جنگلی است که در وسط جنگل قرار دارد و اطراف آن را درختان با ارتفاع بلند محصور کرده است. این آبشار در منطقه‌ای بکر است که باید خود را برای پیاده‌روی در مسیر جنگلی آماده کنید. به همین دلیل هم یک مقصد مناسب برای طبیعت گردان است که می‌توانند در آن کمپ کنند.


این آبشار در ۵ کیلومتری روستای رنگو قرار گرفته است که برای رسیدن به آن باید از GPS یا راهنمای محلی استفاده کنید.بهترین جاهای دیدنی گرگان

جنگل جهان‌نما


کمی در جنگل های گرگان ارتفاع بگیریم تا به یک منطقه کوهستانی به نام جنگل جهان نما برسیم. منطقه‌ای حفاظت شده که به بام گلستان هم معروف است. این منطقه در جنگلی انبوه در رشته کوه البرز قرار گرفته و یک دهکده ییلاقی است. محلی‌ها از اواسط بهار تا اوایل پاییز به کلبه‌های چوبی خود در جنگل جهان نما می‌آیند و شما می‌توانید در این فصل‌ها علاوه بر همنشینی با محلی‌ها، از محصولات تازه مثل شیر و لبنیات و همچنین عسل کوهی استفاده کنید. این منطقه کوهستانی علاوه بر جاذبه‌های طبیعی بی‌شمار مثل رودخانه و چشمه‌های بی‌نظیر دارای جاذبه‌های تاریخی است.


در جنگل جهان نما خبری از رطوبت نخواهد بود، هوای تازه با صبحانه محلی مثل عسل می تواند روز فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند. در فصل بهار هم می‌توانید شاهد دیدن اقیانوس ابر زیر پای خود باشید و لذت بودن در این منطقه را دو برابر کنید. این منطقه یکی از مقاصد محبوب برای کوهنوردان و طبیعت گردان است.


جنگل جهان نما یکی از خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی گرگان و سراسر شمال کشور است. اگر در سفر به شمال می‌خواهید جاهای خاص‌تری را ببینید، ما در مجله جاباما خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال را معرفی کرده‌ایم.


جنگل جهان نما کجاست
جنگل جهان نما

طبیعت گردی در گرگان


جاهای دیدنی گرگان تمامی ندارد. هر کجای این شهر و اطراف آن می‌توانید یک جای دیدنی پیدا کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. به همین دلیل است که گرگان یک مقصد بکر و جذاب برای طبیعت‌گردی به‌شمار می‌رود. علاوه بر جاهای دیدنی گرگان که آن‌ها را معرفی کردیم، مناطق زیر نیز مقاصد جذابی برای طبیعت‌گردی و کمپ است:


 • جنگل النگدره
 • جنگل توسکستان
 • جنگل شصت کلا
 • آبشار دره تل انبار
 • آبشار شصت کلاته
 • آبشار نومل
 • کوه تل انبار
 • کوه تاور نراب
 • سد نومل گرگان
 • منطقه چلچلی
 • گرگان رود
 • و...

توسکستان کجاست
توسکستان

جاهای دیدنی تاریخی گرگان


گرچه یکی از جذابیت‌های شمال کشور، طبیعت و دیدنی‌های طبیعی آنجاست؛ اما با طبیعت‌گردی فرصت جاهای دیدنی دیگر را از خود نگیرید. شهر گرگان پر است از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی. همانجا که می‌توانید علاوه بر پر کردن ریه‌هایتان از هوای تازه، جذابیت‌های دیگری را در شهر ببینید و به فرهنگ مردم اصیل گرگان دل بسپارید. کمی در شهر گرگان قدم بزنیم و این جاهای دیدنی خاص را با هم ببینیم.


بازار گرگان


با هر قصدی که بخواهید سفر کنید، حتما سری به بازار مقصد خواهید زد. مخصوصا اگر مقصد شما، شمال کشور و شهر گرگان باشد. بازاری که در آن با بوی سبزی‌های تازه و رنگ‌ و نقش گلیم‌ها غرق خواهید شد. جایی که با طلوع آفتاب می‌توانید قدم در آن بگذارید و تا به خود بیایید ماه را در آسمان خواهید دید. بازاری که یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است و تا چند محله ادامه پیدا کرده است و حالا اسمش را می‌توان به راحتی در بین جاهای دیدنی تاریخی گرگان قرار داد.


دسترسی و گشت و گذار در بازار


بازار گرگان در مرکز این شهر قرار گرفته و در معماری قدیمی و اصیل آن می‌توانید در میانه بازار بناهای زیادی را مشاهده کنید که یادگار دوره‌های پیشین است. این بازار از لحاظ معماری زیباترین بازار شمال کشور است که می‌توانید خود را در دل زیبایی‌هایش غرق کنید. در کنار جذابیت‌های معماری، انواع صنایع دستی و لوازم دیگر در این بازار دل شما را می‌برد.


وارد بازار گرگان که می‌شوید، یک راست به سراغ حجره‌های فرش فروشی بروید. جایی که فرش‌های دست بافت ترکمن هوش از سر شما می‌برد. در کنار این فرش‌ها هم رنگ و نقش‌ها گلیم‌ برجسته‌های گرگان هم حسابی خودنمایی می‌کند.


اگر اهل خرید و بازارگردی هستید یا کلا به معماری و زیبایی‌های بازارهای قدیمی ایران علاقه‌مندید، پس حتما از خوندن در مورد بهترین و خاص ترین بازارهای سنتی ایران و دیدن تصاویرش لذت خواهید برد.


بازار محلی گرگان

مدرسه عمادیه


در اطراف بازار گرگان، عمارت و محوطه دیدنی به نام مدرسه عمادیه در انتظار شماست. عمارتی که سنگ بنای آن در دوران صفوی گذاشته شده و با معماری همان دوران چشم‌های شما را نوازش می‌دهد. تصور نکنید که پا به یک مدرسه معمولی خواهید گذاشت. در محوطه این عمارت چهار ایوان در چهار طرف آن قرار گرفته است و حجره‌های آن دور تا دور محوطه به صورت قرینه واقع شده است. این بنای با شکوه و زیبا در حیاط اصلی خود دارای یک حوض فیروزه‌ای و زیباست و کف حیاط نیز به‌طور کامل سنگفرش شده است.


پس از گذر از بازار گرگان، وارد مدرسه عمادیه شوید تا با باز کردن در عمارت، ماشین زمان روشن شود و شما را به دل تاریخ ببرد.  یکی دو ساعتی خود را در حجره‌های مدرسه با معماری بی‌نظیرش غرق کنید.


جاهای دیدنی تاریخی گرگان

میل گنبد


با شنیدن نام برج، به یاد ساختمان‌های بلند و مدرنی می‌افتیم که در کلان شهر‌ها جا خوش کرده‌اند. در سفر به گرگان می‌خواهیم یک برج متفاوت را ببینیم. برج هزار ساله‌ای که نماد این شهر هم به شمار می‌رود و بلندترین میل آجری در جهان است. ارتفاع این برج حدود ۷۰ متر است که از جنس آجر ساخته شده و در آن از بتن و فولاد استفاده نشده است.


این برج که به میل گنبد یا گنبد قابوس مشهور است، آرامگاه ابوالمعالی، قابوس ابن وشمگیر، مشهورترین پادشاه زیاری است. معماری خاص این برج که دارای یک ستون بلند بر پایه مدور، بسیار زیبا و منحصر به فرد است. قسمت بالایی برج هم یک سازه مخروطی بدون هیچ نگهدارنده‌ای با ارتفاع ۱۸ متر قرار گرفته است.


میل گنبد یکی از آن جاهای دیدنی تاریخی گرگان است که در سفر به این شهر زیبا حتما باید آن را ببینید و عکسی با این بنا داشته باشید.میل گنبد کجاست
میل گنبد

مسجد جامع گرگان


در معماری اسلامی چند عنصر مهم همیشه در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک مجموعه خیره‌کننده و با ظرافت بسیار را تشکیل داده‌اند. یکی از این عناصر مسجد است که ترکیب آن با هنر ایرانی باعث شده است که شاهد زیباترین سبک معماری در مساجد ایران باشیم. در گرگان هم یکی از قدیمی ‌ترین مساجد با قدمت ۱۲۰۰ ساله قرار گرفته دارد که با معماری زیبا و کاشی‌کاری‌های ظریف ساعت‌ها، غرق در هنر و ظرافت آن خواهید شد. این مسجد دارای شبستان‌های مختلف با سقف شیروانی در بالای حجره‌هاست که وجه تمایز آن با مساجد دیگر در سایر نقاط ایران است.


از ویژگی‌های جذاب این مسجد، مناره‌های تاریخی آن است که مربوط به دوره سلجوقیان و دارای کتیبه‌هایی به خط کوفی است. همچنین قدمت منبر چوبی داخل مسجد به سال ۸۵۹ هجری قمری می‌رسد.


خاص ترین جاهای دیدنی گرگان
مسجد جامع گرگان

شهرگردی در گرگان


شهری به زیبایی گرگان محدود به چند جای دیدنی نمی‌شود. گرگان شهری است که در یک سفر چندین روزه هم جذابیت‌های زیادی برای شما خواهد داشت. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی که معرفی شد، جاهای دیدنی گرگان را در یک گشت شهری می‌توان تکمیل کرد. از جمله مقاصد شهرگردی در گرگان می‌توان به مناط زیر اشاره کرد:


 • کاخ موزه گرگان
 • کاروانسرای قزلق
 • خانه تقوی‌ها
 • دیوار بزرگ گرگان
 • تپه تاریخی فرهنگی تورنگ تپه
 • سرای باقری‌ها
 • خانه شیرنگی
 • نرگس تپه


دیوار بزرگ گرگان
دیوار بزرگ گرگان

غذا‌ها و شیرینی محلی گرگان


یکی از جذابیت‌های سفر برای بسیار از افراد شکم‌گردی است. اما اگر اهل غذاهای محلی هم نباشید، یک بار امتحان کردن آن را هیچ‌وقت از دست ندهید. فرصتی که فقط یک بار در سفر اتفاق می‌افتد و می‌تواند در بیشتر موارد یک غذا به لیست غذاهای محبوب شما اضافه کند. گرگان هم کم از این جذابیت‌ها و غذاها ندارد. با رفتن به جاهای دیدنی گرگان ، ناهار و شام، خود را به یک غذای محلی مهمان کنید.


غذاهای معروف گرگان


گرگان تنوع غذایی زیادی دارد. از انواع خوراک‌ها و غذاهایی که با برنج طبخ می‌شوند تا آش‌های محلی خوشمزه! نگران نباشید. این‌جا می‌توانید لیست بلند و بالایی از نام غذاها را داشته باشید تا در هنگام سفر به گرگان آن‌ها را امتحان کنید.


انواع غذاهای گرگان


 • باسترمه: این غذا از ترکیب برنج، ماهی، انار، سیب زمینی و ادویه است.
 • چکدرمه: این غذا شباهت زیادی به استامبولی پلو دارد و با همان مواد طبخ می‌شود، اما شیوه درست کردن این غذا، طعم آن را زمین تا آسمان تغییر داده است.
 • بورک: غذایی به شکل پیراشکی که شبیه به بورک ترکی است با ترکیب گوشت و سبزیجات درست می‌شود.
 • خورش ساک: خورشی خوش طعم از ترکیب گوشت، اسفناج، سیر، پیاز و نخود که در گرگان یکی از معروف‌ترین غذاهای نذری است.
 • ماش پلو: این پلوی ترکیبی با ماش، پیاز، برنج، گوشت چرخ‌کرده و ادویه طبخ می‌شود.

از جمله آش‌های معروف گرگان نیز می‌توان به هلی آش، آش خمیر، آش ماست، گوجه آش، آش ماش، اسپه آش و… اشاره کرد.


در کنار این غذاهای خوشمزه، گرگان پر از ماهی و میگوهایی است که از بندر ترکمن می‌رسد و می‌توان آن‌ها را به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید.


سراسر ایران غذاهای سنتی جذابی دارد که شکم‌گردان یا کسانی که به چشیدن طعم و مزه‌های تازه علاقه‌مندند، آن‌ها را می‌شناسند. شما هم می‌توانید در مجله جاباما پیدا کنید که خوشمزه ترین غذاهای سنتی ایران را در کدام شهرها می‌توانید بخورید.


چکدرمه
چکدرمه

نان‌های محلی گرگان


علاوه بر غذاهای متنوع،گرگان یا به عبارت دیگر گلستان، نان‌ها خوشمزه‌ای دارد که به عنوان میان وعده یا همراه با غذا سرو می‌شوند. این نان‌ها در اصل ترکمنی‌اند که در بیشتر شهرهای استان گلستان از جمله گرگان رایج هستند. نان قاوور، تماچلی چوروک، نان کلوایی، نان بیشمه، نان اکمک از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین نان‌های این منطقه به‌شمار می‌روند.


وقتی در حال گشت و گذار در بین جاهای دیدنی گرگان بودید، داشتن یک تکه از این نان محلی حسابی حالتان را جا می‌آورد.


نان بیشمه شیرینی های گرگان
نان بیشمه

شیرینی‌های محلی گرگان


یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه گرگان، شیرینی‌های سنتی این شهر است. این شیرینی‌ها سوغات خوشمزه‌ای از گرگان است که می‌توانید انواع آن را با سفر به گرگان تهیه کنید. معروف‌ترین شیرینی‌‌های محلی گرگان، نان زنجبیلی، نان خرمایی، حلوای اوماج، نان سرغبیلی، نان شیرمال، نان پادرازی و … است.


شیرینی ها و سوغات گرگان
حلوای اوماج

سوغات گرگان


بخش مهمی از سفر، شریک شدن آن با خانواده و دوستانی است که همراه شما نبوده‌اند. در کنار تعریف کردن خاطرات و عکس‌های زیبا، در هر شهری سوغاتی‌هایی است که سفر شما را با عزیزانتان به اشتراک خواهد گذاشت. در کنار سفر و دیدن جاهای دیدنی گرگان ، سوغاتی‌های خوش رنگ و خوشمزه‌ای است که می‌توانید آن‌ها را با خود به خانه ببرید. از خوراکی و شیرینی تا صنایع دستی در این شهر مهیاست.


در جای جای گرگان به دلیل نزدیکی به بندر ترکمن می‌توانید نشانه‌های این فرهنگ را ببینید. از صنایع دستی تا انواع غذا و خوراکی‌ها، حتی در گویش و لهجه نیز گرگان آینه خوبی برای فرهنگ ترکمن‌هاست. پس بی دلیل نیست که در خرید سوغاتی نیز رد فرهنگ ترکمنی را در این شهر بسیار خواهید دید.انواع سوغاتی‌ها


 • انواع خوراکی‌ها: امتیاز خوشمزه‌ترین سوغاتی گرگان به شیرینی و نان‌های این شهر می‌رسد. البته اگر بتوانید از ماهی و میگوی تازه چشم‌پوشی کنید.
 • فرش: فرش و قالی را می‌توانید در شهر‌های زیادی پیدا کنید. اما اگر به دنبال قالیچه متفاوتی هستید، روی قالیچه‌های ترکمنی حساب باز کنید. رنگ و طرح این قالیچه‌ها همان است که در چشم شما خواهد نشست و سخت می‌توانید به یکی از آن‌ها قانع شوید.

فرش دستباف ترکمن
فرش ترکمن

 • ابریشم بافی: یکی از هنرهای جذاب استان گلستان و به تبع آن گرگان، ابریشم بافی است که در لباس و پارچه‌های این شهر می‌توانید شاهد شکوه و ظرافت آن باشید. ابریشم‌هایی که نمی‌توانید یک لحظه چشم از آن بردارید.
 • زیورآلات: بخشی از زیبایی در کنار فرش و پارچه‌های گلستان، زیورآلاتی‌ست که نظیر آن را جای دیگری پیدا نمی‌کنید. این زیورآلات حکاکی شده با طرح‌های مختلف مثل گل و گیاه از جنس برنج و نقره ساخته می‌شوند.

اقامتگاه در گرگان


اگر بخواهیم سه بخش مهم سفر را در نظر بگیریم، بی‌شک یکی از آن‌ها اقامتگاه شما خواهد بود. موردی که تاثیر زیادی در کیفیت سفر دارد. برای اقامت در گرگان شما گزینه‌های زیادی را پیش‌رو خواهید داشت. اجاره سوئیت و ویلا تا اقامتگاه بومگردی و هتل.


اینکه کدام یک از اقامتگاه‌ها مناسب است، بیشتر از هر چیز به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد. گرچه در همه این موارد می‌توانید گزینه‌های مختلفی را پیدا کنید. برای یک سفر با کیفیت، بعضی از معروف ترین اقامتگاه های گرگان را به شما معرفی می‌کنیم:


اقامتگاه های بومگردی گرگان:


اقامتگاه خانه باغ سینا، اقامتگاه بوم‌گردی عمارت صدر گرگان، کلبه چوبی خاصه رود (بهرام)، اقامتگاه بومگردی خانه دوست، شربت خانه پنج دری، اقامتگاه بومگردی خانه سبز، اقامتگاه بومگردی راه دله، اقامتگاه بومگردی استان البرز، اقامتگاه بومگردی وردیمه و… .هتل های گرگان:


هتل آذین، هتل شهاب، هتل قصر بوتانیک، هتل جهانگردی ناهارخوران، هتل زیارت گرگان، هتل آپارتمان گل نرگس، هتل خیام، هتل آپارتمان شایسته گرگان و… .


برنامه‌ریزی سفر به گرگان


اگر قصد سفر به شمال کشور را دارید، یک مقصد هیجان‌انگیز، بکر و کاملا متفاوت یعنی گرگان پیش‌روی شما خواهد بود. شهری که می‌توانید از دو تا چند روز برای سفر خود برنامه ریزی کنید. گرگان شهری است که مجموعه‌ای از طبیعت، تاریخ و فرهنگ را یکجا می‌توانید در آن تجربه کنید. برای برنامه‌ریزی سفر خود، هر چقدر زمان بیشتری بگذارید، حظ بیشتری خواهید برد. لوازم طبیعت‌گردی را فراموش نکنید، طبیعت و جنگل‌های گلستان مقصد خوبی برای سفر طبیعت‌گردی است. اگر هم اهل طبیعت‌گردی نباشید، امکانات رفاهی در مناطق مختلف گلستان مقصد مناسبی برای پیک نیک شما خواهد بود.


شهرگردی در گرگان نیز کم از طبیعت‌گردی آن نخواهد داشت. از بازار و مسجد تا بناهای تاریخی و فرهنگ زیبای این شهر، شما را برای سفر به گرگان و بازدید از جاهای دیدنی آن قانع خواهد کرد.


ترکمن صحرا
ترکمن صحرا

گشت و گذار در اطراف گرگان


با سفر به گرگان دو روز را برای گشت شهری و دو روز را برای دیدنی‌های طبیعی آن در نظر بگیرید. البته که اگر زمان کافی داشته باشید، می‌توانید به شهرهای اطراف مثل ترکمن صحرا نیز سفر و مجموعه سفر به گلستان را تکمیل کنید.


سوالات متداول در مورد گرگان و جاهای دیدنی آن


بهترین جاهای دیدنی گرگان کجاست؟

در گرگان جاذبه‌های طبیعی مثل جنگل ناهارخوران، جنگل جهان‌نما، آبشار رنگو، آبشار زیارت و...  و جاذبه‌های تاریخی مسجد جامع، میل گنبد، بازار قدیمی، مدرسه عمادیه و... وجود دارد.

جنگل جهان نما کجاست؟

بهترین اقامتگاه های گرگان کجا قرار دارند؟

بلندترین برج آجری جهان کجاست؟

توشن به چه معنی است؟

علت استقبال مردم از روستای زیارت چیست؟