جاباما

بهترین جای شمال کجاست؟ مناطق بکر شمال به همراه آدرس

ایران مناطق زیبا و دیدنی زیادی دارد. دیگر همه با این موضوع موافق‌اند. مثلا همین شمال را در نظر بگیرید. از شرق تا غرب شمال کشور، ناحیه سبز و دیدنیِ جذابی است که با سفر به هر بخش از آن با انبوهی از دیدنی‌های ناب رو به رو می‌شوید. مناطق بکر شمال در مازندران و گیلان، هوش و حواس را از سر هر مسافری می‌پرانند. غارها، جنگل‌ها، دشت‌ها، روستاها و رودهای متعددی در گیلان و مازندران زیبا وجود دارد که در دسته‌بندی مناطق بکر شمال قرار می‌گیرند. اگر دوست دارید که با بهترین شهر شمال برای تفریح آشنا شوید و مناطق بکر گیلان و مازندران را برای سفر بعدی‌تان انتخاب کنید حتما با جاباما همراه باشید.


مناطق بکر مازندران و زیبایی‌هایی که باید دیده شوند

وقتی از مناطق بکر شمال حرف می‌زنیم یعنی به مکان‌هایی اشاره داریم که هنوز پای ویلاهای رنگارنگ و تغییرات اساسی در طبیعت به آنجا باز نشده است. اگر شما هم به این مکان‌ها سفر می‌کنید و قصد بازدید از آن‌ها را دارید باید به این نکته توجه کنید که طبیعت، بی‌اغراق، مهم‌ترین سرمایه ماست و اجازه نداریم که با خودخواهی و بی‌فکری به حریم آن تجاوز کنیم. مناطق بکر جنگلی شمال با پوشش‌های گیاهی جذاب و دیدنی و مختصات مخصوص به خود انتظارمان را می‌کشند اما به شرطی که قانون ملاقات با آن‌ها را بدانیم. یعنی برای وجب به وجب آن ارزش قائل باشیم و با رعایت بهداشت محیط و آسیب نزدن به طبیعت، آن را زیبا و سبز نگه داریم.

انتخاب میان مازندران و گیلان برای سفر کردن، انتخاب دشواری است. چون واقعا نمی‌توان گفت که بهترین شهر شمال برای تفریح کجاست و مناطق بکر شمال در کدام یک از این دو استان، زیباتر و دیدنی‌تر هستند. پس در ادامه با فهرستی از مناطق بکر مازندران و بعد مناطق بکر گیلان با شما همراه هستیم. انتخاب با شماست. اولویت‌بندی کنید و به هر یک از این نقاط در فرصتی مناسب سر بزنید.

مناطق بکر شمال

دریاچه لفور، سوادکوه، مازندران

دیدن سد البرز یا دریاچه لفور در قلب جنگل‌های سوادکوه مازندران یعنی سفر به عمق زیبایی‌های یک جنگل و طبیعت خالص. دیدن یک دریاچه زیبا در دل جنگلی با درختان متنوع و سبز بیشتر شبیه رویاست تا واقعیت. بازدید از لفور بیشتر برای کسانی مناسب است که به دنبال طبیعتی خاص می‌گردند و شمال برایشان به معنای کشف نقاط مختلف و بکر طبیعی است. این دسته از افراد فقط به دنبال دیدن ساحل دریا و گشت‌وگذار در ویلاهای معمولی نیستند. حس کردن طبیعت سبز از نزدیک و استشمام خنکی بی‌نظیر و لطیف هوا چیزی است که شمال‌گردان حرفه‌ای می‌خواهند. اگز تمایلی به اجاره ویلا در شمال ندارید، امکان چادر زدن در کنار دریاچه لفور هم وجود دارد. پس اگر اهل کمپینگ هستید و دوست دارید که شب را در طبیعت بگذرانید باید وسایل و تجهیزات لازم را با خود به همراه داشته باشید. اگر در طبیعت، آتش روشن می‌کنید باید حواستان باشد که به محیط، آسیبی وارد نشود.

 • بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان معمولا بهترین زمان‌ها برای مسافرت کردن به نقاط شمالی هستند. البته اوایل پاییز هم هنوز هوا برای زدن به دل جنگل مناسب است.
 • مسیر رفتن به لفور: برای رسیدن به لفور در شیرگاه باید از فیروزکوه و پل سفید بگذرید. رد شدن از جاده سد البرز، شما را به جنگل و دریاچه می‌رساند. مسیرهای مختلفی برای رسیدن به لفور وجود دارد اما اگر از بابل و جاده گنج‌افروز آن به سمت لفور بروید، مسیرتان بسیار کوتاه‌تر خواهد بود. رانندگی کردن در هر یک از این مسیرها هم نیاز به دقت بالایی دارد چون پیچ‌وخم‌هایی در آن است که دقت‌نظر بالایی را طلب می‌کند.
مناطق بکر شمال

دریاچه چورت، ساری، مازندران

خطه شمال بسیار پهناور است. وسعت دو استان مازندران و گیلان بیشتر از مساحت برخی از کشورهای اروپایی است. سبزی وسیع و زیبایی‌های طبیعی این دو استان از آن موهبت‌هایی است که برای داشتن‌شان باید حسابی شاکر باشیم.

یکی از مناطق بکر شمال در مازندران هم دریاچه چورت است. این دریاچه زیبا در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. زمین‌لرزه و رانش زمین در سال‌های گذشته باعث شکل‌گیری چورت شده است و در بخش چهاردانگه مازندران قرار دارد. به دریاچه چورت، دریاچه میانشه هم گفته می‌شود. درختچه‌های خشک ‌شده‌ای داخل آب دریاچه قرار دارند که به آن حالتی اسرارآمیز و افسانه‌ای می‌دهند. اگر به شهر ساری سر می‌زنید که قطعا در فهرست گزینه‌های مختلف برای انتخاب بهترین شهر شمال برای تفریح جای دارد به بازدید از دریاچه چورت هم فکر کنید. اگر حوالی دریاچه به خاطر رطوبت ناشی از بارندگی، خیس و گل‌آلود نباشد، چادر زدن در کنار آن می‌تواند ایده لذت‌بخشی باشد و خاطره شیرینی از دیدن یکی از مناطق بکر شمال برایتان به وجود بیاورد.

 • بهترین زمان بازدید: بازدید از چورت در بهار، حس و حال دیگری دارد اما تابستان و اوایل پاییز هم گزینه‌های زمانی دیگری هستند که می‌توانید برای سفر انتخاب کنید.
 • مسیر رفتن به چورت: در ۱۰ کیلومتری روستای چورت، در حد فاصل ساری تا کیاسر استان مازندران، دریاچه زیبای چورت انتظارتان را می‌کشد. این دریاچه دیدنی به نقاط بکر و جذاب دیگری مانند دریاچه عباس‌آباد و سد سلیمان تنگه هم نزدیک است. پس اگر به آن سری زدید، برنامه‌های مفرح دیگر را هم در برنامه‌تان بگنجانید و از سد و دریاچه عباس‌آباد هم دیدن کنید.
دریاچه چورت

دریاچه عباس‌آباد، عباس‌آباد، مازندران

عباس‌آباد هم از شهرهای شمالی زیبای استان مازندران است که دیدنی‌های زیادی در آنجا انتظارتان را می‌کشند از جاده فوق‌العاده جذاب کلاردشت به عباس‌آباد و مسیر جنگلی آن که بگذریم، دریاچه عباس‌آباد هم بسیار تماشایی است. دریاچه عباس‌آباد علاوه بر زیبایی‌های طبیعی که دارد، یک نکته جالب‌ توجه هم در آن به چشم می‌خورد و آن چیزی نیست جز وجود یک بنای تاریخی کوچک که ظاهرا از دوران صفوی‌ها در میانه دریاچه به یادگار مانده است. باغ کنار دریاچه عباس‌آباد هم از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده و این یعنی واقعا حیف است که در ایران زندگی کنید و در میان مناطق بکر شمال به دنبال دیدن این دریاچه ارزشمند نباشید.

 • بهترین زمان بازدید: زمان بازدید مناسب از مناطق بکر شمالی مانند دریاچه عباس‌آباد معمولا بهار و تابستان است. حتما شما هم قبول دارید که اردیبهشت‌ها تقریبا همه نقاط طبیعت به بهشتی فراموش‌نشدنی بدل می‌شوند. زمستان که واقعا گزینه خوبی برای بازدید از طبیعت جنگلی نیست اما اوایل پاییز که هوا هنوز یاد تابستان را با چاشنی بادی خنک به همراه دارد هم زمان تقریبا خوبی برای سفر به دریاچه عباس‌آباد خواهد بود.
 • مسیر رفتن به دریاچه عباس‌آباد: برای رفتن به عباس‌آباد باید از آمل و بابل بگذرید و بعد از آن، نرسیده به بهشهر، وارد جاده‌ای شوید که منتهی به عباس‌آباد می‌شود.
دریاچه عباس‌آباد

دریاچه‌های مازندران

نقاط بکر شمال از دریاچه‌های دیدنی سرشار است. علاوه بر مواردی که گفته شد، دریاچه‌های متعدد دیگری هم در استان مازندران وجود دارند که سر زدن به آن‌ها لذت‌بخش و مفرح است. مثلا:

 • دریاچه الیمالات در شهر نور
 • دریاچه ولشت در چالوس
 • دریاچه ارواح در نوشهر
 • دریاچه شورمست در سوادکوه
 • و… .

جنگل نیرنگ، نوشهر، مازندران

پارک جنگلی نیرنگ یا خانیکان در نوشهر مازندران هم از مناطق بکر جنگلی شمال است. رودخانه‌ای به نام کرکرود در حوالی جنگل باعث می‌شود که این منطقه به مجموعه‌ای کامل از زیبایی‌های طبیعی تبدیل شود. درختان بلند، رودی خروشان و البته آب‌تنی کردن در این رودخانه، سفر به نیرنگ را برایتان خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی خواهد کرد. این جنگل در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. بوی گیاهان جنگلی، قدم زدن در میان درختان و گذاشتن پاها در آب رودخانه کرکرود به معنای یک سفر عالی در طبیعت است که روح و روانتان را از دود و آلودگی‌های شهری جدا می‌کند و برای مدتی هم که شده، احساس شادابی و تازگی را در وجودتان جاری می‌سازد.

 • بهترین زمان بازدید: اگر دقت کرده باشید، بیشتر نقاط بکر شمال یا به طور کلی طبیعت در پاییز و زمستان‌ها به حالتی غم‌انگیز تبدیل می‌شوند اما اوضاع جنگل نیرنگ فرق می‌کند. چون پاییز آن بسیار دیدنی است و تماشای درختان انبوه جنگلی که برگ‌ها را به رنگ ارغوانی درمی‌آورند، برای هر گردشگری رویایی خواهد بود.
 • مسیر رفتن به جنگل نیرنگ: جنگل نیرنگ جزئی از روستای کوشکسراست و در پنج کیلومتری نوشهر قرار دارد. برای رسیدن به آن باید در استان مازندران، راهی نوشهر شوید و از آنجا به سمت جنگل بروید.
مناطق بکر شمال

جنگل دالخانی، رامسر ، مازندران

رامسر قطعا در فهرست دیدنی‌های ایران برای بسیاری از افراد به عنوان بهترین شهر شمال برای تفریح شناخته می‌شود. البته از حق که نگذریم، رامسر واقعا دیدنی است. شاید نتوان آن را بهترین نامید چون در هر حال، هر یک از شهرهای شمالی حرف‌هایی برای گفتن دارند اما طبیعت زیبای آن و امکانات تفریحی‌اش بی‌نظیرند. مثلا جنگل‌های دالخانی رامسر را در نظر بگیرید. این جنگل‌ها بی‌تردید از زیباترین نقاط بکر شمال هستند. جنگل‌هایی که در ناحیه کوهستانی واقع شده‌اند و در جنوب شرقی رامسر قرار دارند. اگر قصد سفر به رامسر و دیدن جنگل‌های دالخانی را دارید باید بدانید که هوای این جنگل‌ها تقریبا در تمام فصول سال مطبوع و خنک است و اگر تابستان هم به دل جنگل بزنید با هوای گرم و شرجی چندان آزاردهنده‌ای رو به رو نخواهید شد. درختان فندوق، ازگیل، بلوط و ولیک هم که زیور این جنگل‌ها هستند.

 • بهترین زمان بازدید: کماکان، بهار و تابستان و اوایل پاییز را برای سر زدن به جنگل‌های دالخانی به شما توصیه می‌کنیم. در این فصل‌ها، آب و هوای جنگل بهتر است و امکان گشت و گذار بیشتری برایتان وجود دارد.
 • مسیر رفتن به جنگل‌های دالخانی: جنگل‌های دالخانی در جنوب شرقی رامسر واقع شده‌اند و تا این شهر حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارند. زمانی که به سمت مازندران و رامسر حرکت کردید باید وارد جاده تنکابن شوید و با ورود به سه راهی جنت رودبار، مسافتی را طی کنید تا به جنگل‌های دالخانی برسید.
جنگل دالخانی

جنگل‌های دو هزار و سه هزار، تنکابن، مازندران

جنگل‌های دو هزار و سه هزار هم از نقاط بکر شمال برای گشتن در طبیعت هستند. مناطق بکر جنگلی در شمال کم نیست و برای بازدید از بهترین‌ها، لازم است که از قبل با موارد چشم‌گیر آن، آشنا باشید. جنگل‌های دو هزار و سه هزار در امتداد رودخانه پرآب دوهزار، جان می‌دهند برای یک پیک‌نیک عالی.

ارتفاع جنگل‌های دوهزار و سه هزار از سطح دریا به ترتیب دو و سه هزار متر است. به همین دلیل برخی می‌گویند که علت نام‌گذاری جنگل‌ها هم همین موضوع بوده است. مه جنگل، صدای رود پرخروش و اکسیژن خالص جنگل‌ها، باعث می‌شود که گردشگران زیادی به این مناطق بکر شمالی سر بزنند. کاش در بازدید از طبیعتی زیبا مثل این جنگل‌ها، نظافت و آسیب نزدن به محیط را هم یادمان نرود.

 • بهترین زمان بازدید: مانند نقاط جنگلی دیگر شمال، دیدن جنگل‌های دوهزار و سه هزار در فصل بهار و تابستان بیشتر توصیه می‌شود. اوایل پاییز هم برای برنامه‌ریزی برای دیدن این جنگل‌ها خوب است.
 • مسیر رفتن به جنگل‌های دوهزار و سه هزار: بخش خرم آباد در پنج‌کیلومتری تنکابن، مکانی است که شما را به ورودی جنگل‌ها می‌رساند. از خرم‌ آباد تا ورودی جنگل سه هزار حدود ۱۶ کیلومتر فاصله است.

تعداد مکان‌ های بکر شمال به فراوانی طره‌های سر است! علاوه بر مواردی که گفته شد در مازندران، جنگل‌های دیدنی زیر نیز وجود دارند:

 • جنگل سیاه‌بیشه در روستای سیاه‌بیشه چالوس، مازندران
 • جنگل‌های سی‌سنگان در نوشهر مازندران
 • جنگل جوارم در شیرگاه مازندران
 • و… .
جنگل‌های دو هزار و سه هزار

روستای مازیچال

روستای مازیچال در نزدیکی کلاردشت هم از آن مکان‌های دیدنی است که بی‌شک از مناطق بکر شمال به حساب می‌آید. این روستا بر فراز تپه‌ها و کوه‌هاست و از فراز آن می‌توانید شاهد اقیانوس ابری باشید که زیر پایتان قرار می‌گیرد. یعنی حتی در میان ابرها هم نخواهید بود بلکه از ابر هم پا را فراتر خواهید گذاشت و در نزدیکی آسمان، می‌توانید اوقات فراغت‌تان را بگذرانید. اگر قصد اجاره ویلا در کلاردشت و اقامت در این شهر هستید، حتما روستای مازیچال را در لیست مناطف دیدنی سفر خود قرار دهید.

 • بهترین زمان  بازدید: بهترین زمان برای رفتن به مازیچال، بهار و به ویژه تابستان است. چون این نقطه از مازندران یکی از مناطق مرتفع محسوب می‌شود و دمای هوا در آن معمولا پایین است. روستای مازیچال در زمستان‌ها تقریبا خالی از سکنه می‌شود برفی شدید سراسر منطقه را فرا می‌گیرد. سرمای این منطقه به حدی است که حتی در تابستان‌ها نیز نباید لباس گرم را فراموش کرد!
 • مسیر رفتن به مازیچال: برای رفتن به این روستا باید به منطقه مازیچال در ۱۳ کیلومتری کلاردشت بروید. جاده رسیدن به روستا کمی پرپیچ و خم است و رانندگی در آن دقت زیادی می‌طلبد. برای رسیدن به روستا و تپه‌های روستایی باید پیاده‌روی کنید پس کفش مناسب پیاده‌روی را فراموش نکنید.
روستای مازیچال

روستای جواهرده

روستای جواهرده واقعا مانند جواهر است. با پیش رفتن در جاده‌ای که شما را به جواهرده می‌رساند با مه غلیظ و رطوبتی دوست‌داشتنی رو به رو خواهید شد. روستای ییلاقی جواهرده در فصول سرد سال قابل سکونت نیست. با سر زدن به آن، علاوه بر دیدن جنگل زیبا می‌توانید دریاچه قو و چشمه آب‌معدن را هم ببینید. غذاهای محلی را هم در بازدید از روستا فراموش نکنید. یادتان باشد که مراکز اقامتی جذابی هم در جواهرده برای گردشگران وجود دارد. پس می‌توانید برای چند روز ماندن در هوای پاک این ده و رزرو اقامتگاه بومگردی در روستا هم برنامه‌ریزی کنید.

 • بهترین زمان بازدید: روستای جواهرده را در بهار و تابستان بازدید کنید. در فصول سرد سال، ساکنان آنجا هم در ده نمی‌مانند. چون هوا سرد می‌شود و امکان ماندن وجود ندارد.
 • مسیر رفتن به جواهرده: بعد از اینکه به رامسر رسیدید باید به فاصله ۲۶ کیلومتر از این شهر از جاده‌ای پرپیچ و خم عبور کنید تا به جواهرده زیبا برسید.
جواهرده

روستای کندلوس

کندلوس هم طبیعت زیبایی دارد و هم از نظر تاریخی، قدمت آن بسیار قابل‌توجه است. کندلوس، حدود ۴ هزار سال قدمت دارد و از مناطق بکر مازندران در نزدیکی چالوس به شمار می‌رود. خانه‌های قدیمی این روستا با معماری جذاب شبیه عکس‌ها و پوسترها هستند. مسیرهای عبوری روستا هم با سنگفرش پوشانده شده‌ند و قدم زدن در آن‌ها و کشیدن هوای تازه به ریه‌های خسته شهری ما از بهترین جاذبه‌های آن است. در کندلوس، موزه‌هایی هم برای بازدید وجود دارد. برای مثال، موزه مردم‌شناسی و گیاهان دارویی را در سفر به این روستا از دست ندهید.

 • بهترین زمان بازدید: برای دیدن کندلوس باید بهار و تابستان و اوایل پاییز را انتخاب کنید. چون در این زمان‌ها، هوای روستا بسیار مطلوب است. اما این‌ها به معنی نامناسب بودن سفر به کندلوس در پاییز و زمستان نیست. روستای زیبای کندلوس در پاییز ارغوانی و زمستان سفیدپوش هم جذاب است. دیگر انتخاب با شما خواهد بود.
 • مسیر رفتن به کندلوس: برای رفتن به کندلوس به عنوان یکی از مناطق بکر مازندران باید راهی چالوس شوید و از مرکز این شهر به سمت حسن‌آباد پیش بروید.

روستاهای دیدنی در مازندران بسیار زیادند. برای مثال، گزینه‌های دیگری که به عنوان زیباترین جای شمال قابلیت بازدید دارند به شرح زیر هستند:

 • فیلبند در بابل در مازندران
 • آلاشت در سوادکوه مازندران
 • برنت در سوادکوه مازندران
 • گرسماسر در رامسر در مازندران
 • و… .
کندلوس

مناطق بکر گیلان را بشناسید و در دل طبیعت سبز و زنده قدم بزنید

گیلان و مازندران دو قطب سبز و دیدنی ایران هستند که تصمیم‌گیری برای انتخاب میان این دو برای سفر بسیار دشوار است. مناطق بکر گیلان هم درست به اندازه دیدنی‌های مازندران، جذاب و دلربا هستند. تازه بعد از اینکه از دوراهی انتخاب میان این دو به نتیجه رسیدید و مثلا به دلایل مختلف، گیلان را انتخاب کردید، باز هم انتخاب از میان شهرهای زیبا و روستاهای دیدنی آن سخت خواهد بود. در ادامه به تعدادی از مناطق بکر گیلان مثل مناطق بکر جنگلی اشاره می‌کنیم. باید بدانید که در یک فهرست برای انتخاب بهترین شهر شمال برای تفریح باید چه مواردی را بنویسید.

اولسبلنگاه در ماسال گیلان

زمانی که به سمت غرب گیلان می‌روید با ییلاقی بسیار زیبا به نام اولسبلنگاه رو به رو می‌شوید. این روستای دیدنی بر فراز شهر ماسال قرار دارد و در تابستان‌ها و بهار، جایی برای گذراندن زندگی در دل طبیعت است. هنوز هم کلبه‌های این منطقه از سنگ و چوب هستند. معنای اولسبلنگاه هم در زبان تالشی به مکان رویش درختان ممرز اشاره دارد. برای تمدد اعصاب و دور شدن از فضای شهری، چند روزی به اولسبلنگاه بروید و از هم‌نشینی با روستاییان در این طبیعت سبز لذت ببرید. خوابیدن در کلبه‌های چوبی بر فراز تپه‌های سبز این ییلاق و بیدار شدن در هوای پاکش، لذت زیادی دارد. اگر به این ییلاق رفتید، حتما از لبنیات محلی روستاییان برای صبحانه امتحان کنید.

 • بهترین زمان بازدید: همان‌طور که می‌دانید مکان‌های مرتفع شمالی در زمستان‌ها و پاییز سرد و برفی می‌شوند و امکان اقامت در آن‌ها وجود نخواهد داشت. پس بهتر است، بهار و تابستان و ترجیحا تابستان را برای سفر به اولسبلنگاه انتخاب کنید.
 • مسیر رسیدن به اولسبلنگاه: برای رفتن به اولسبلنگاه باید به گیلان بروید و در ۲۶ کیلومتری شهرستان ماسال در شمال غرب این شهر در کوه‌های تالشی به ییلاق مذکور برسید.
اولسبلانگاه

دشت النزه در شاندرمن گیلان

دشت النزه هم یکی دیگر از ییلاق‌های جذاب گیلان و مناطق بکر شمال است. این دشت، سرسبز، وسیع و پر از درخت است. یکی از درختان این ییلاق هم قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و بسیار کهن به شمار می‌رود. اگر سری به آن بزنید، شاهد آویزان شدن تکه‌های پارچه و اشیای مختلفی خواهید بود که انگار برای اجابت دعا و خواسته مردم محلی به شاخه‌های درخت وصل شده‌اند. در دشت النزه، بقعه امام‌زاده ابراهیم هم وجود دارد و یک چشمه زیبا هم در حوالی آن است که می‌توانید دیدنش را در برنامه سفرتان قرار دهید. کلبه‌های این ییلاق هم چوبی و سنگی هستند و اگر قصد ماندن در ییلاق را داشته باشید به راحتی می‌توانید یکی از آن‌ها را از روستاییان بومی اجاره کنید.

 • بهترین زمان بازدید: همان‌طور که گفته شد، دشت النزه از مناطق ییلاقی گیلان به شمار می‌رود. پس بدیهی است که برای دیدنش باید بهار و تابستان به شمال بروید.
 • مسیر رسیدن به دشت النزه: برای رفتن به دشت النزه باید به ماسال در گیلان بروید و به شهرستان شاندرمن در آن وارد شوید. با طی کردن مسیری از یک جاده نیمه‌خاکی در شاندرمن به دشت النزه می‌رسید.
مناطق بکر شمال

ماسوله در فومن گیلان

روستایی پلکانی با ساختار جالبی از خانه‌ها در گیلان از دیدنی‌ترین نقاط گیلان است که هرگز نباید دیدنش را از دست بدهید. سقف هر خانه، حیاط خانه دیگری در این روستاست. جالب نیست؟ با رسیدن به ماسوله زیبا می‌توانید در میان کوچه‌های پرپیچ و خم آن قدم بزنید و از فروشگاه‌های آن، محصولات محلی و صنایع دستی را خریداری کنید. با رفتن به ماسوله، امکان دیدن چند مقصد دیگر که در فهرست زیباترین جای شمال هم حضور دارند، برایتان فراهم می‌شود. مثلا ییلاق کوبار، لار چشمه و آبشاری موسوم به کوشم هم در نزدیکی ماسوله هستند.

 • بهترین زمان بازدید: برای دیدن ماسوله هم بهتر است، بهار و تابستان را انتخاب کنید.
 • مسیر رسیدن به ماسوله: ماسوله در ۶۰ کیلومتری رشت واقع شده و با غرب فومن حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
ماسوله

جنگل گیسوم در تالش گیلان

در نزدیکی شهر تالش در استان گیلان، یکی از مناطق بکر و به شدت زیبا به نام جنگل گیسوم قرار دارد. این جنگل، برای کسانی که عاشق دریا هستند، بهترین گزینه برای سفر به شمال است. به دلیل اینکه با طی کردن جاده جنگلی و زیبای آن، شاهد ساحل دریای خزر خواهند بود و این یعنی ملاقات با جنگل و دریا در یک سفر به طور هم‌زمان. چه چیزی از این بهتر؟

 • بهترین زمان بازدید: همه معمولا در فصل بهار و تابستان راهی شمال می‌شوند. اما باید پذیرفت که جنگل در پاییز و زمستان هم جذابیت‌هایی دارد. البته اگر می‌خواهید در فصول سرد سال، راهی شمال شوید باید حتما وسایل لازم و تجهیزات سفر برای این فصل‌ها را داشته باشید و در رانندگی دقت زیادی کنید.
 • مسیر رسیدن به گیسوم: گیسوم در ۲۲ کیلومتری شهر تالش قرار دارد. جاده‌ای که در جنگل کشیده شده هم آسفالت است و رانندگی در آن سخت نیست.
جنگل گیسوم

جنگل سیاهکل در سیاهکل گیلان

جنگل سیاهکل هم از مناطق بکر جنگلی شمال است. وجود آبشار دیدنی لونک در آن هم مزید بر علت می‌شود و کاری می‌کند که در برنامه‌های شمال‌گردی دوستداران طبیعت، جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. جنگل سیاهکل مانند جنگل‌های داستان‌هاست. یعنی از آن جنگل‌هایی است که پر از درختان انبوه و سبز هستند.

 • بهترین زمان بازدید: کماکان برای دیدن از این نقطه از شمال هم بهتر است تابستان و بهار را انتخاب کنید.
 • مسیر رسیدن به سیاهکل: اگر از رشت راهی این جنگل می‌شوید، چیزی در حدود ۴۴ کیلومتر را برای رسیدن به این جنگل زیبا، باید رانندگی کنید.
مناطق بکر شمال

جاده اسالم-خلخال

احتمالا تصاویر جاده اسالم-خلخال را از نمای بالای جاده زیاد دیده‌اید. همان جاده پرپیچ و خمی که در دل یک جنگل زیبا به صورت مارپیچی در حرکت است. بله! اسالم-خلخال از جاده‌های جذاب و دیدنی ایران در شمال است که با وجود رستوران‌ها و چشمه‌ها در مسیرش، مکانی ایده‌آل برای عشاق طبیعت است. بعضی از افراد هم در این جاده، دوچرخه‌سواری می‌کنند. جذاب نیست؟

 • بهترین زمان بازدید: جاده اسالم به خلخال همیشه دیدنی است. اما در فصل‌های زمستان و پاییز به دلیل لغزنده بودن باید کمی بیشتر به رانندگی در آن دقت کرد و شاید بهتر باشد که در همان فصل بهار و به ویژه تابستان به آن سر بزنید.
 • مسیر رسیدن به جاده: جاده اسالم به خلخال حدود ۸۰ کیلومتر است، از اسالم گیلان آغاز می‌شود و به جنوب اربیل در شهر خلخال می‌رسد.
اسالم-خلخال

گردنه حیران در آستارا در گیلان

حیران، روستایی ییلاقی در آستارای گیلان است. گردنه حیران هم یکی از مناطق بکر شمال برای بازدید است. رفتن به این گردنه یعنی بازدید از کوهستانی پوشیده از جنگل و دیدن مه در پیچ و خم‌های جاده‌ای زیبا با پوشش گیاهی متنوع و جذاب.

 • بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از گردنه حیران بهار است. در فصل اردیبهشت شاهد پروانه‌های زیبایی خواهید بود که در گردنه در گردش هستند. طبیعت و سبزی هم به اوج زیبایی خودش می‌رسد. فصول دیگر مثلا تابستان هم که بیشتر نقاط گرمایی آزاردهنده دارند، گردنه حیران همچنان خنک است و هوایی مطلوب دارد.
 • مسیر رسیدن به گردنه: برای رسیدن به حیران باید به ۳۷ کیلومتری آستارا بروید. یعنی جایی در منتهی‌ الیه غربی استان گیلان.
مناطق بکر شمال

تالاب سوستان در لاهیجان در گیلان

لاهیجان کوچک و دوست‌داشتنی گیلان را که حتما می‌شناسید و نیازی به معرفی ندارد. در نزدیکی این شهر زیبا، تالاب سوستان قرار گرفته است. این تالاب در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد و دیدن آن با وجود نیلوفرهای آبی زیبا قطعا خالی از لطف نیست. آب این تالاب در دسته آب‌های شیرین قرار می‌گیرد.

 • بهترین زمان بازدید: از اوایل اردیبهشت تا آخر شهریور، بهترین زمان سر زدن به تالاب سوستان است. زیرا در این ماه‌ها، روی سطح تالاب با نیلوفرهای زیبای آبی پوشانده می‌شود.
 • راه  رسیدن به تالاب: برای رفتن به این تالاب باید راهی لاهیجان و روستای سوستان شوید.
تالاب سوستان

غار آویشوی در شاندرمن گیلان

در این فهرست از غارهای مازندران و گیلان کمتر گفته شد. اجازه بدهید با معرفی یک غار جذاب در گیلان، این کم‌کاری را جبران کنیم. غار ۷۵ میلیون ساله آویشوی در شاندرمن گیلان قرار دارد. در این غار، آب جریان دارد و در دسته‌بندی غارهای رودخانه‌ای قرار می‌گیرد. قندیل و ستون‌های آهکی هم در آویشوی موجود است. این غار اصیل و قدیمی، جان می‌دهد برای مطالعات زمین‌شناسی. در مسیر رسیدن به آن هم جنگل و رود و چشمه‌های فراوانی وجود دارد. دیدن آن را حتما در برنامه بازدید از مناطق بکر شمال قرار بدهید.

 • بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از این غار هم بهار و تابستان است. بهار هوای مطبوع‌تر و خنک‌تری در غار در جریان است.
 • مسیر رسیدن به غار: فاصله شما از ماسال تا غار آویشوی تنها ۳۲ کیلومتر است و پس از آن باید اندک مسیری را تا رسیدن به این غار باید پیاده‌روی کنید.
مناطق بکر شمال

دیگر دیدنی‌های گیلان در یک فهرست

 • دریاچه بره‌سر
 • تالاب کیاکاله
 • قلعه رودخان
 • آبشار لاتون
 • روستای صفرابسته
 • چشمه آب گرم علی‌داشی
 • آبشار زمرد
 • دریاچه سقالکسار
 • ییلاق دیلمان
 • روستای کوته‌کومه
 • پارک جنگلی سراوان
 • تالاب انزلی
 • جنگل نقله‌بر
 • دریاچه کومله
 • جواهردشت
 • آبشار میلاش
 • ییلاق سلانسر
 • و… .

دیدنی‌های شمال بسیار بیشتر از این موارد است. اما اگر بخواهیم از تمامشان نام ببریم، قطعا به یک کتاب قطور می‌رسیم که پر است از سبزی، زیبایی و طراوت طبیعت. ایران‌گردی و از آن مهم‌تر حفظ طبیعت زیبایش را فراموش نکنیم!

تجربه سفر به مناطق بکر خطه شمالی کشورمان را به ما به اشتراک بگذارید.

نیلوفر شهدوست

نیلوفر شهدوست، نیلوفری است که در دنیای محتوا کارهای مختلفی انجام می‌دهد. با او همراه باشید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن