جاباما

معرفی جاهای دیدنی گیلان که کم از بهشت ندارند

برای تمام مردم ایران، به خصوص پایتخت نشین‌ها، سفر به شمال کشور یکی از تفریحاتی است که حال‌و‌هوای چندین ماه کار و خستگی را عوض می‌کند. برخی از افراد، شهر‌های شمالی را فقط به خاطر دریا می‌شناسند و از طبیعت شگفت‌انگیز و جاهای دیدنی آن بی‌اطلاع هستند. یکی از زیبا‌ترین شهر‌های شمالی کشور، استان گیلان است که طبیعت زیبای آن نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا شهرت دارد. جاهای دیدنی گیلان آنقدر زیاد و آن قدر شگفت‌انگیز است که می‌توان آن را بهشت گردشگران نام‌گذاری کرد.

برخی از این مناطق دیدنی بسیار معروفند و به همین علت در تمام فصول سال، شلوغ و مملو از جمعیت است؛ اما برخی دیگر از جاهای دیدنی گیلان مثل یک گنج پنهان و رازآلود هستند که کمتر کسی از وجود آن‌ها خبر دارد. ما در ادامه این نوشته، تمام نکاتی را که لازم است درباره جاهای دیدنی گیلان بدانید توضیح داده و نقشه گنج‌های پنهان آن را نیز به شما نشان خواهیم داد.

چرا جاهای دیدنی گیلان پر‌طرفدار هستند؟

گیلان طبیعت بکر و جذابی دارد که در سال‌های اخیر مراکز رفاهی و تفریحی بسیاری در آن شروع به کار کرده‌اند. وجود این مراکز و رسیدگی دائمی به این طبیعت باعث شده تا گیلان به یکی از استان‌های پر‌رفت‌و‌آمد تبدیل شود. نکته عطف مراکز اقامتی در گیلان، ساخت ویلا‌ها و ساختمان‌هایی است که بافت محلی و سنتی این استان را حفظ کرده‌اند. توریست‌هایی که به گیلان مسافرت می کنند از این سبک ویلا استقبال کرده و به همین دلیل، مراکز اقامتی و تفریحی رونق یافته‌اند.

جاهای دیدنی گیلان

فاصله تهران تا گیلان چقدر است؟

گیلان یکی از شهر‌های نزدیک به تهران است که می‌توان برای تفریح آخر هفته یا تعطیلات دیگر به آن سفر کرد. برای رسیدن به این استان لازم است که مسافتی حدود ۳۳۳ کیلو‌متر را طی کنید. اگر قصد دارید که با ماشین خود به این شهر سفر کنید، توفیق اجباری است که از استان‌هایی مثل البرز و قزوین نیز عبور کنید.

اگر بخواهید با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به سمت گیلان حرکت کنید، حدود ۳ ساعت طول می‌کشد تا از تهران به گیلان برسید. البته روی ترافیک و پیچ خم جاده هم اگر حساب کنید فاصله تهران تا گیلان به صورت واقع‌بینانه معمولا ۴ ساعت است.

اگر اهل سفر هستید بهتر است فاصله شهرهای مختلف تا تهران با وسایل نقلیه متفاوت مثل قطار، هواپیما و اتوبوس را بدانید. این فاصله ها را می‌توانید در مجله جاباما بخوانید.

فاصله تهران تا رشت
فاصله تهران تا رشت

جای دیدنی گیلان شناخته‌شده گیلان

بعضی از جاهای دیدنی گیلان، شهرت بسیاری دارند و شلوغ‌تر از سایر جاهای دیدنی هستند. در ادامه این مناطق دیدنی مشهور را به شما معرفی خواهیم کرد.

جادۀ رازآلود اسالم به خلخال

این جادۀ زیبا، زنجیر اتصالی بین دو شهر اسالم و خلخال است که از استان گیلان آغاز شده و به اردبیل ختم می‌شود. این جاده، پوشیده از انبوهی درخت است که در فصل بهار و تابستان سبز است و در پاییز به رنگ نارنجی تبدیل می‌شود. زمستان این جاده نیز به خاطر پوشیدن لباس برفی توسط درخت‌ها بسیار دیدنی است.

عکس جاده اسالم به خلخال
جاده اسالم به خلخال

بهشت کوچکی به نام ماسال

در راه رسیدن به شهر زیبای رشت، منطقه‌ای شگفت‌انگیز و زیبا قرار دارد که به ابر‌ها بسیار نزدیک است. اگر دوست دارید راه رفتن در میان مه را تجربه کنید، حتما به ماسال سر بزنید. طبیعت این منطقه بسیار جذاب بوده و حضور در آن شما را مملو از احساس تازگی، شادابی و آرامش خواهد کرد.

اگر نزدیک ماسال بودید، بهتر است پیش از دیدن این منطقه با جاهای دیدنی آن به طور کامل آشنا باشید، این تنها راهی است که می‌توانید یک سفر کاملا دلچسب به ماسال را تجربه کنید. برای پیدا کردن دیدنی های ماسال و شناختن این بهشت زیبا، سری به مطلب مرتبط در مجله جاباما بزنید.

جاهای دیدنی ماسال
ماسال

تالاب شگفت‌انگیز انزلی

اگر دیدن نیلوفر‌های شناور روی آب و دیدن آن‌ها از نزدیک روی قایق برای شما لذت بخش است، سفر به تالاب انزلی را از دست ندهید. اگر به این منطقه سفر کنید، علاوه بر تالاب و نیلوفر‌های شناور، شاهد تعداد فراوانی پرنده خواهید بود که بر‌فراز تالاب پرواز می‌کنند. داخل این تالاب، انواع مختلفی ماهی نیز وجود دارد که وجود آن‌ها بر زیبایی‌های این منطقه دیدنی گیلان خواهد افزود.

عکس تالاب انزلی جاهای دیدنی گیلان
تالاب انزلی

شیطان کوه، ردپای تاریخ

شیطان کوه منطقه‌ای تاریخی در لاهیجان است که در قدیم از آن برای تهیه و جمع‌آوری آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی استفاده می‌کردند. به دلیل وجود همین آب، پس از چند سال خانه‌هایی در اطراف این منطقه ساخته شد و هم‌اکنون نیز به محلی برای تفریح گردشگران تبدیل شده است. این منطقه امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری داشته و یکی از بهترین جاهای دیدنی گیلان برای مسافرت است.

خاص ترین جاهای دیدنی شمال
شیطان کوه

جنگل گیسوم با درخت‌هایی متصل به آسمان

جنگل گیسوم، منطقه‌ای بسیار جذاب است که در دو طرف یک جاده قرار دارد. این جنگل دارای درخت‌های بلند قامت و بسیاری است که تنه نازکی دارند و با نظمی خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. بلندی این درخت‌ها به حدی است که انگار بین آن‌ها و آسمان، فاصله‌ای نیست.

عکس ساحل و جنگل گیسوم
ساحل و جنگل گیسوم

ماسوله، روستایی پر از سوغات

ماسوله، روستایی باستانی است که ساخت آن به دوران زندیه بر‌می‌گردد. نوع معماری این روستا به شکلی است که از دور همانند پله‌هایی بلند بوده و انتهای آن در مه فرو رفته است. ماسوله یکی از جاهای دیدنی گیلان است که شهرت فراوانی در دنیا داشته و به همین علت مملو از فروشگاه‌های فروش سوغات و صنایع دستی است.

یکی از جاهای دیدنی گیلان که در نزدیکی ماسوله هم قرار دارد، دریاچه سقالکسار است، دریاچه‌ای که اگر فیلم ماهی و گربه را دیده باشید، حتما آن را می‌شناسید!

جاهای دیدنی گیلان ماسوله
ماسوله

قلعه رودخان، استوار‌تر از کوه

اگر دوست دارید که در کنار طبیعت، سری به جاهای تاریخی گیلان هم بزنید، قلعه رودخان بهترین گزینه برای شماست. این قلعه قدمت بسیار زیادی داشته و ساخت آن مربوط به دورۀ ساسانیان است. در گذشته، این قلعه به‌عنوان محلی امن در زمان جنگ استفاده می‌شد و هم‌اکنون عضوی از میراث فرهنگی کشور است. قلعه رودخان در فومن واقع شده و یکی از بهترین پیشنهادها در بین جاذبه های دیدنی گیلان است.

اما اصلا قلعه رودخان چه تاریخی دارد و برای چه ساخته شده است؟ همه این حقایق جذاب در مورد قلعه رودخان را می‌توانید در مجله جاباما بخوانید.

عکس قلعه رودخان
قلعه رودخان

دیلمان، جایی در میان ابر‌ها

دیلمان منطقه‌ای بهشتی در نزدیکی سیاهکل است که نباید دیدن آن را از دست بدهید. منظره‌های موجود در این منطقه همانند مستند‌های تلویزیونی است که در آن اسب‌ها به دنبال هم دویده و آهو‌ها مشغول آب خوردن هستند. آب‌و‌هوای فوق‌العاده مطبوع دیلمان، دلیل دیگری است که گردشگران را به سوی این منطقه سوق می‌دهد.

ارتفاع بعضی از مناطق دیلمان بسیار بلند بوده و نزدیک به ابر‌هاست. دیلمان واقعیتی است که احتمالا همۀ ما در رویای خود آن را تصور کرده‌ایم.

بوم گردی تی تی بوم در سیاهکل برای کسانی که می‌خواهند شمال را با تک تک سلول‌هایشان، یعنی در یک کلبه بی‌نظیر با منظره‌ای رو به جنگل، یک تراس دلربا و صدای رودخانه‌ای در همان نزدیکی تجربه کنند، بهترین گزینه است!

جاهای دیدنی گیلان دیلمان
دیلمان

جاهای دیدنی نا‌شناخته و بکر گیلان

گیلان زیبا دارای مناطق دیدنی بسیار زیادی است که معرفی تمام آن‌ها نیاز به نوشتن هزاران صفحه دارد. بعضی از این مناطق، ناشناخته بوده و به همین دلیل بسیار خلوت و بکر هستند. اگر قصد شما از سفر کردن، استراحت و تفریح در آرامش است، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به این جاهای دیدنی بزنید. برخی از جاهای دیدنی ناشناخته گیلان عبارتند از:

آبشار ویسادار، بلند و طوفانی

اگر به شمال غرب استان گیلان سفر کرده و رضوانشهر را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید، می‌توانید شاهد یکی از مرتفع‌ترین آبشار‌های گیلان باشید. تنها تفاوت این آبشار با آبشار‌های دیگر استان گیلان در ارتفاع آن نیست؛ سرسبزی صخره‌ها و شکل متفاوت آن‌ها یکی دیگر از نکاتی است که آبشار ویسادار را به جایی دیدنی گیلان تبدیل کرده است.

اگر به دیدنی های بکر شمال علاقه‌مندترید و می‌خواهید جاهای دیدنی کمتر شناخته شده را در سراسر شمال پیدا کنید، می‌توانید سری به مجله جاباما بزنید که این مناطق را با اسم و آدرس معرفی کرده است.

سرسبزترین جاهای شمال
آبشار ویسادار

دریاچه کومله، آرامش بی‌انتها

اگر از سمت جنوب شرق به شهرستان زیبای لنگرود نزدیک شوید، دریاچه‌ای را خواهید یافت که از دیدن آن مات و مبهوت خواهید شد. در کنار این دریاچه، تمام امکانات تفریحی برای شما وجود دارد تا از حضور در این طبیعت بی‌نظیر لذت ببرید.

کمی دورتر از دریاچه و در روستای کومله، بازار‌ها و مراکز تفریحی جذابی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم به آن‌ها نیز سر بزنید.

جاهای دیدنی بکر گیلان
مرداب کومله

کوه درفک، خیال روز‌های کودکی

کوه درفک قله بلندی است که مثل یک جواهر در میان شهرستان رودبار می‌درخشد. طبیعت اطراف این کوه مثل یک رویای شیرین بوده و آب‌و‌هوای آن نیز بسیار خنک و مطبوع است. حتما در زمان کودکی کارتون بچه‌های کوه آلپ را دیده‌اید؛ اگر همیشه دوست داشتید حضور در جایی مثل کوه آلپ را تجربه کنید، تنها لازم است به این منطقه سفرکرده و از طبیعت موجود در آن لذت ببرید.

اگر اهل جنگل نوردی هستید، باید بدانید که بخشی از جنگل های هیرکانی در گیلان قرار دارد و دیدنش برای هر طبیعت‌دوستی یک تجربه تکرارنشدنی است. ما در مجله جاباما جنگل های اعجاب‌انگیز هیرکانی را به طور کامل معرفی کرده‌ایم.

خاص ترین جاهای دیدنی گیلان
کوه درفک

جاده و روستای پونل، گنج پنهان گیلان

پونل در اصل نام روستایی در استان گیلان است که به واسطه یک جاده با همین نام، به خلخال متصل می‌شود. روستای پونل یکی از جاذبه‌های گردشگری ناشناخته در گیلان است که کمتر کسی از وجود آن خبر دارد.

طبیعت بی‌نظیر این روستا و بازارچه‌های سوغات آن می‌تواند هر گردشگری را شیفته و عاشق خود کند. علاوه بر این، جاده پونل نیز محلی بسیار دیدنی بوده که طبیعت آن شباهت بسیاری به جاده‌های سرسبز سوئیس و نروژ دارد. اگر می‌خواهید از این روستا و جاده زیبا بازدید کنید، باید ابتدا به رضوانشهر رفته و سپس به بخش‌های مرکزی آن بروید تا با این گنج پنهان رو‌به‌رو شوید.

جاهای دیدنی خاص گیلان
روستای پونل

آبشار دودوزن، نزدیک به خورشید

برای رسیدن به این آبشار خارق‌العاده باید ابتدا به منطقه سیاهمزگی در گیلان بروید. ارتفاع این آبشار به طوری است که اگر از پایین به بالای آن نگاه کنید، آبشار را متصل به آسمان می‌بینید.

در کنار آبشار دودوزن طبیعت بسیار زیبایی وجود دارد که جذابیت آن را دوچندان کرده است. اگر از گرمای محل زندگی خود خسته شده‌اید، حتما به سراغ این آبشار رفته و از آب‌و‌هوای این منطقه لذت ببرید.

جاهای دیدنی بکر گیلان
آبشار دودوزن

سوباتان، آرامش افسانه‌ای

دشتی را تصور کنید که پر از مراتع و تپه‌های سبز بوده و سرشار از انواع گل‌های خوشبو است. بوی گیاهان تازه و گل‌های جوان و سرزنده تمام فضا را پر کرده و صدای پرندگان، مکمل زیبایی آن مکان است. به تمام ویژگی‌های گفته شده درباره این دشت، هوای خنک و وزش باد‌های نشاط آور را نیز اضافه کرده و لذت حضور در آن را متصور شوید.

قطعا با فکر کردن درباره ویژگی‌های گفته شده در بالا، مشتاق دیدن چنین منطقه‌ای هستید و از خود می‌پرسید که از کجا می‌توان این بهشت را پیدا کرد. اما لازم نیست راه دوری بروید! اگر به ۳۲ کیلومتری شمال غرب تالش بروید، منطقه‌ای به نام سوباتان را پیدا خواهید کرد که تمام جذابیت‌های گفته شده در بالا را دارد. این منطقه، زیبایی توصیف‌ نا‌پذیری داشته و برای سفر در فصل‌های گرم سال بسیار مناسب است.

سوباتان کجاست گیلان
سوباتان

تالاب چاف، واقعیتی نزدیک به خیال

تالاب چاف یکی از زیبا‌ترین جاهای دیدنی گیلان است که گمنام و دست‌نخورده باقی مانده است. زیبایی این منطقه از ترکیب یک تالاب بی‌نظیر و طبیعت زمردین به وجود آمده است.

مراتع سبز و درختان زیبا از جمله مناظری است که می‌توان در کنار تالاب از دیدن آن لذت برد. وجود آب و درختان زیاد در این منطقه باعث شده تا آب‌و‌هوای آن بسیار مطبوع و خنک باشد. برای رسیدن به تالاب چاف و مشاهده کردن مناظر زیبای آن، لازم است که به ۱۳ کیلومتری شهر لنگرود رفته و از حضور در آن‌جا لذت ببرید.

بهترین دریاچه ها و تالاب های شمال کشور
تالاب چاف

 نکاتی درباره آب و هوای استان گیلان

مهم‌ترین نکته درباره آب‌و‌هوای استان گیلان، بارش زیاد و تقریبا دائمی باران است. فرقی نمی‌کند که شما در چه فصلی به این استان سفر می‌کنید؛ زیرا در تمام فصول، می‌توانید شاهد بارش باران باشید. پس اگر زمانی دلتنگ روز‌های بارانی شدید، وقت آن است که بار سفر بسته و به گیلان بروید.

به دلیل بارش فراوان باران، هوای گیلان همیشه مرطوب و معتدل بوده و بر‌خلاف اکثر شهر‌های ایران، خشک نیست.

عکس گیلان در پاییز
گیلان در پاییز

کدام فصل برای لذت بردن از جاهای دیدنی گیلان مناسب‌تر است؟

پیش از انتخاب فصل مناسب برای سفر به گیلان لازم است قصد خود را از مسافرت به این استان مشخص کنید. اگر قصد دارید به یک ویلا رفته و بیشتر طول روز را در خانه استراحت کنید، فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای سفر است. در این حالت می‌توانید یک چای یا قهوه برای خود درست کرده و از پنجره، صدای گوش‌نواز باران را بشنوید.

اگر قصد شما از سفر، گشت‌و‌گذار در جاهای دیدنی گیلان است، بهتر است فصل بهار یا تابستان را برای مسافرت انتخاب کنید؛ زیرا در این فصل‌ها به علت کاهش شدت باران، مانعی برای تفریح وجود نخواهد داشت. در نهایت، پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام سفر به گیلان در هر فصلی، با خود چتر به همراه داشته باشید.

خوشمزه ترین غذاهای گیلان را بچشید!

تنوع غذایی در استان گیلان به حدی است که اگر هر روز سه وعده غذای متفاوت بخورید، حدود سه سال طول می‌کشد تا تمام غذاهای این استان را امتحان کنید. بیشتر غذا‌های سنتی گیلان با سبزیجات و سیر همراه است؛ زیرا این مواد غذایی از بروز بیماری‌هایی که بر اثر رطوبت هوا به وجود می‌آید، جلوگیری خواهند کرد.

نکته دیگر درباره غذاهای گیلان، استفاده از موادی مثل رب انار و آلوچه برای ترش کردن غذاست؛ چون بیشتر غذاهای این منطقه، طعم ترشی دارند. نام برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای استان گیلان به شرح زیر است:

 • خورش آلو مسما
 • انار بیج
 • سیر قلیه
 • کباب ترش
 • واویشکا
 • کاله کباب
 • باقالی قاتوق
 • آش ترش
 • پلا کباب
 • دیبیجا
 • خورش ملاقورمه
 • شیرین تره
 • آش قلیه
 • فندق قاتق
 • شوید خولی
 • اشپل لقمه
 • میرزا قاسمی
 • اشپل شور
 • گمج کباب
 • ترشه شامی
 • پنیر برشته
 • فسنجان ترش
 • پلا سر تره
 • فیبیج
 • اشپل کوکو
 • باقلا وابیج
 • غوره مسما
 • چخرتمه
 • شش انداز

و…

اگر اهل غذاهای سنتی هستید، البته که در گیلان و به ویژه رشت بهترینشان را می‌توانید پیدا کنید، اما در مجله جاباما در یک مطلب کامل بهترین غذاهای سنتی از سراسر ایران را معرفی کرده‌ایم که خواندنی است!

بهترین غذاهای شمالی گیلان

معرفی چند رستوران با‌کیفیت در نزدیکی جاهای دیدنی گیلان

تمام غذاهایی که در بالا نام بردیم، خوشمزه هستند اما مهم است که به دست چه آشپزی پخته شده باشند. در ادامه چند رستوران معروف گیلان را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید طعم غذاهای محلی را در آن بچشید.

البته اگر یک لیست بلند بالا و کامل می‌خواهید بهتر است مطلب مجله جاباما در مورد بهترین رستوران های گیلان را بخوانید.

رستوران خاور خانم با منظره‌ای شگفت‌انگیز

اگر به ۳ کیلومتری جنوب چابکسر بروید، روستای نام آشنای سرولات را خواهید یافت که به دلیل طبیعت زیبای خود، شهرت فراوانی دارد. البته جالب است بدانید که رستوران خاور خانم یکی از مهم‌ترین دلایلی است که گردشگران را به سمت سرولات می‌کشاند.

رستوران خاور خانم به دو دلیل مهم شهرت یافته است. اولین دلیل، منظره جذاب رستوران و دومین دلیل کیفیت بی‌نظیر غذاهای آن است. خاور خانم بانویی پر‌تلاش و مهمان‌نواز است که به خاطر داشتن همین ویژگی‌ها، رستوران کوچک او به وسعت کنونی رسیده است.

رستوران حاج مرتضی، تقابل سنت و مدرنیته

برای این که به رستوران حاج مرتضی بروید باید ابتدا به انزلی رفته و سپس بین میدان معراج و میدان مالا، آن را پیدا کنید. اولین چیزی که باعث جلب توجه در دید گردشگران می‌شود، ظاهر زیبا و لوکس این رستوران است. اما غذا‌های رستوران حاج مرتضی همانند ظاهر رستوران جدید نبوده و به همان سبک قدیمی و محلی تهیه می‌گردد. حفظ اصالت و پخت غذا‌های محلی به بهترین شکل ممکن، نکاتی هستند که باعث شهرت این رستوران شده است.

رستوران نیلوفر آبی، غذا به همراه موسیقی طبیعت

اگر قصد بازدید از مرداب انزلی را داشتید، حتما به رستورانی که در همان نزدیکی واقع شده نیز سر بزنید. این رستوران به مرداب بسیار نزدیک بوده و شما می‌توانید غذای خود را همراه با صدای آرامش بخش آب میل کنید. طبیعت اطراف این رستوران به حدی زیباست که اشتهای شما را چندین برابر بیشتر از حالت عادی خواهد کرد!

رستوران هزار پله، دنیای آش‌های خوشمزه گیلان

رستوران هزار پله، رستوران بسیار متفاوتی است که بهترین و با‌کیفیت‌ترین آش‌ها را در گیلان می‌پزد. برای رسیدن به این رستوران لازم است به فومن سفر کرده و به سمت جاده قلعه رودخان بروید.

پس از ورودی قلعه رودخان می‌توانید رستوران هزار پله را پیدا کنید. این رستوران جذاب به جز آش در منوی خود چندین نوع غذای محلی خوشمزه نیز دارد؛ اما تخصص آن در زمینه تهیه آش است.

رستوران شیلات برای طرفداران ماهی

اگر به شهر بندری کیاشهر سفر کردید و به انواع ماهی علاقه‌مند هستید، رستوران شیلات بهشت شماست. این رستوران به صورت تخصصی ماهی پخته و انواع مختلف آن را طبخ می‌کند. رستوران شیلات ماهی‌های تازه و با‌کیفیتی دارد که به بهترین روش ممکن پخته و آماده می‌شوند. اگر طرفدار خوردن ماهی هستید، غذاهای این رستوران را از دست ندهید.

رستوران برادران روحی با غذاهای محلی باکیفیت

رستوران برادران روحی در یکی از زیبا‌ترین روستاهای گیلان، یعنی ماسوله، واقع شده است. در صورتی که غذای خود را از این رستوران سفارش دهید، می‌توانید غذای خود را با منظره زیبای ماسوله میل کنید. این رستوران غذاهای بسیار با‌کیفیت و خوشمزه‌ای داشته که ترکیب بوی آن با بوی طبیعت، هوش از سر هر رهگذری خواهد برد. برای رسیدن به رستوران برادران روحی لازم است تا پس از رسیدن به ماسوله، به سراغ مسجد ماسوله رفته و در کنار مسجد، رستوران را پیدا کنید.

خوشمزه ترین غذاهای گیلانی

هر‌کدام از جاهای دیدنی گیلان چه محصولات و سوغاتی دارند؟

استان گیلان علاوه بر جاهای دیدنی شگفت‌انگیز، تنوع بالایی در زمینه سوغات دارد. این سوغات به دو دسته صنایع دستی و محصولات غذایی تقسیم می‌شوند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را نام خواهیم برد:

خوراکی‌های محلی

 • حلوای به
 • زیتون
 • بادام زمینی
 • سیر‌ترشی
 • رشته خشکار
 • انواع آلوچه‌ها و لواشک‌ها
 • رب انار
 • باقالی کشاورزی

صنایع دستی

 • حصیر ‌بافی
 • نمد
 • رشتی‌ دوزی
 • بامبو بافی
 • محصولات سفالی
 • مروار بافی
 • ساخت عروسک با کاموا

برای شناختن بهترین سوغات شمال از خوراکی تا صنایع دستی می‌توانید سری به مجله جاباما بزنید و مطلب بهترین سوغات خطه شمال را بخوانید.

آیا در کنار جاهای دیدنی گیلان اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد؟

واضح است که در کنار طبیعت زیبا و شگفت‌انگیز گیلان، هتل‌ها و مسافر‌خانه‌های زیادی شکل گرفته‌اند که برای اقامت گردشگران فراهم شده است؛ اما برای بسیاری از افراد مهم است که در سفر خود، همانند بومی‌های گیلان در قلب طبیعت این استان اقامت داشته باشند.

اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی این خواسته گردشگران را فراهم می‌کنند و منازل و ویلاهایی را که بافت محلی دارند، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. برخی از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی معروف گیلان عبارتند از:

پیله بابا

اگر به سراغ جاهای دیدنی گیلان مثل سیاهکل، دیلمان، آﺑﺸﺎر ﮐﭽﺎ ﭼﺸﻤﻪ، سد آبی امام‌زاده هاشم، دریاچه سراوان و خانه میرزا کوچک خان رفتید، می‌توانید یک اقامت‌گاه بوم‌گردی بسیار زیبا را در نزدیکی آن‌ها پیدا کنید. اقامت‌گاه پیله بابا واقع در ۲۰ کیلومتری اتوبان رشت-تهران بوده و به تمام مناطق دیدنی گفته شده در بالا نزدیک است.

غیر از مزیت نزدیکی به جاهای دیدنی پر‌طرفدار گیلان، بافت سنتی و جذاب این اقامت‌گاه بوم‌گردی باعث شهرت آن شده است. چشم‌انداز این اقامت‌گاه به حدی زیباست که می‌تواند شما را برای تماشای آن ساعت‌ها ایستاده نگه دارد.

امکانات رفاهی این مجموعه کاملا تکمیل بوده و ظرفیت آن نیز حدود ۳۰ نفر است. البته باید بدانید که امکانات این اقامت‌گاه مثل یک هتل چند ستاره نبوده و آشپزخانه، حمام و دستشویی را باید با سایر مسافر‌ها شریک شوید.

برای تهیه غذا می‌توانید از رستوران این اقامت‌گاه غذاهای محلی سفارش داده یا با استفاده از امکانات آشپزخانه به سلیقه خود غذا بپزید. این اقامت‌گاه برای جلب رضایت مهمان‌ها، صبحانه را به صورت رایگان برای آن‌ها آماده خواهد کرد.

عنبر بو

اگر قصد گشت‌و‌گذار در شهر فومن را داشتید، می‌توانید اقامتگاه بوم گردی عنبر بو را برای استراحت انتخاب کنید. این اقامتگاه پذیرای ۹ اتاق جداگانه زیبا دارد. سبک ساخت این اقامتگاه به صورت کاملا سنتی بوده و شما را با شیوه زندگی ساکنین این منطقه آشنا خواهد کرد.

اگر پس از یک گشت‌و‌گذار طولانی احساس گرسنگی کردید و حوصله پختن غذا را نداشتید، نیاز نیست نگران باشید؛ زیرا این اقامتگاه تمام غذاهای خوشمزه محلی را برای شما تهیه کرده و شما می‌توانید مثل یک رستوران از آن غذا بخرید.

خوش‌نشین

نام این اقامتگاه کاملا برازنده امکانات و زیبایی‌های آن است. اقامتگاه بوم گردی خوش‌نشین به جرات یکی از بهترین اقامتگاه های موجود در استان گیلان است که اقامت در آن شما را به یاد سریال‌های معروفی همچون «پس از باران» خواهد انداخت. ساختمان اقامتگاه خوش نشین به شیوه سنتی ساخته شده و برخلاف بسیاری از اقامتگاه ها، امکانات رفاهی همچون سرویس بهداشتی، حمام، بیمه و تراس را به صورت اختصاصی برای هر اتاق فراهم کرده است.

اقامتگاه خوش نشین، نگین درخشانی در میان جنگل‌های سرسبز گیلان است که در ۳۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. از جمله جاهای دیدنی مشهور که در نزدیکی این اقامت‌گاه قرار دارند می‌توان به جنگل هیرکانی، آبشار آلوبن و رودخانه فرارود اشاره کرد.

گیل خانه

 گیلوا دشتان یکی از روستاهای بسیار زیبا در رشت است که باغ‌های فراوانی در آن وجود دارد. سرسبزی این منطقه در میان روستاهای رشت زبانزد بوده و هر گردشگری را به سمت خود سوق می‌دهد. در یکی از باغ‌های موجود در این روستا، اقامتگاه بوم گردی زیبایی به نام گیل خانه وجود دارد که منظره شگفت‌انگیزی داشته و از امکانات رفاهی کاملی برخوردار است. در این اقامتگاه علاوه بر آشپزخانه مشاع برای استفاده تمام ساکنین، امکان سفارش غذای محلی به صورت آماده نیز وجود دارد.

در این اقامتگاه یک سوئیت خاص وجود دارد که امکانات موجود در آن بیشتر از سایر اتاق‌ها بوده و حمام و سرویس بهداشتی آن تنها مختص ساکنین سوئیت است.

بام

اگر می‌خواهید در محل اقامت خود علاوه بر دیدن طبیعت زیبا، صدای آرامش‌بخش آب را نیز بشنوید، اقامتگاه بوم گردی بام، بهترین گزینه برای شماست. این اقامتگاه در رودبار واقع شده و روبه‌روی آن یک دریاچه  شگفت‌انگیز وجود دارد که می‌توانید انعکاس طبیعت زیبای اطراف را در آن ببینید. اقامتگاه بوم گردی بام در روستای دارستان و شهر زیبای رودبار واقع شده است.

این اقامتگاه دارای دو طبقه بوده و داخل هر طبقه، چندین اتاق برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده است. در هر اتاق یک تخت نیز وجود دارد که راحتی مسافر را دو چندان می‌کند. سرویس بهداشتی و حمام نیز در این اقامتگاه برای هر اتاق به صورت جداگانه ساخته شده تا ساکنین، رفاه بیشتری برای اقامت در این مجموعه داشته باشند.

داروک

اگر شما هم از طرفداران ماسال هستید، هنگام سفر به این منطقه دیدنی گیلان، حتما به اقامتگاه بوم گردی داروک سر بزنید. در این اقامتگاه تمام امکانات رفاهی همچون سرویس خواب، حمام و سرویس بهداشتی به صورت جداگانه در هر اتاق وجود داشته و علاوه بر تمام این موارد، اینترنت رایگان نیز در آن وجود دارد.

اگر هوس خوردن غذاهای محلی را نیز داشتید، لازم نیست به جای دیگری بروید؛ این اقامتگاه انواع غذاهای محلی را به درخواست شما آماده خواهد کرد.

مناظر موجود در اطراف این اقامتگاه بسیار زیبا بوده و لذت اقامت شما را در آن، چندین برابر خواهد کرد.

برای پیدا کردن این اقامتگاه باید پس از سفر به ماسال به سراغ روستای چالکسر رفته و از حضور در طبیعت بکر آن لذت ببرید.

نارون

یکی از زیبا‌ترین و سرسبز‌ترین شهر‌های گیلان، رستم‌آباد است که هر ساله افراد زیادی برای گردش و تفریح به آن‌جا سفر می‌کنند. اگر قصد سفر به این منطقه را داشتید، می‌توانید به روستای پلنگ دره واقع در این شهر رفته و در اقامتگاه بوم گردی نارون، ساکن شوید.

این اقامتگاه در یک باغ فوق‌العاده زیبا ساخته شده که در آن انواع درخت‌ها را می‌توانید پیدا کنید. حیاط اقامتگاه نارون منظره بسیار چشم‌نوازی داشته و آلاچیق چوبی زیبایی نیز در آن قرار دارد. این اقامتگاه دارای دو سوئیت با متراژ‌های متفاوت بوده که شما می‌توانید بسته به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در اقامتگاه نارون انواع امکانات رفاهی نیز برای مسافران فراهم شده و سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه برای هر سوئیت به طور اختصاصی وجود دارد.

اگر دوست داشتید طعم غذاهای محلی را با بالاترین کیفیت بچشید، مسئولین این مجموعه غذای مورد نظر شما را آماده خواهند کرد.

بهترین اقامتگاه های بوم گردی و کلبه در گیلان
اقامتگاه بوم گردی پیله بابا

پاسخ به سوالات رایج در مورد جاهای دیدنی گیلان

بهترین جاهای دیدنی گیلان کجاست؟

هر گوشه از گیلان جای دیدنی و زیبایی است که سفر به آن، باعث نشاط و آرامش شما خواهد شد. از جمله بهترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی گیلان می‌توان به جاده اسالم به خلخال، ماسال، تالاب انزلی، شیطان کوه، جنگل گیسوم، ماسوله، قلعه رودخان، دیلمان، آبشار ویسادار، دریاچه کومله، کوه درفک، جاده پونل، آبشار دودوزن، سوباتان و تالاب چاف اشاره کرد.

بهترین اقامتگاه های بوم گردی گیلان کجا هستند؟

در گیلان برای عاشقان فرهنگ محلی این استان، اقامتگاه هایی وجود دارد که به شیوه کاملا سنتی ساخته شده‌اند. برخی از معروف ترین اقامتگاه های بوم گردی گیلان عبارتند از: پیله بابا، خانوم بزرگ، خوش‌نشین، گیل خانه، بام، داروک و نارون.
برای اجاره این اقامتگاه های بومگردی می‌توانید وارد سایت جاباما شوید، اطلاعات کامل اقامتگاه و تصاویر را ببینید و به راحتی آن را رزرو کنید.

از کجا می‌توانیم غذای محلی با کیفیت گیلانی بخوریم؟

خوردن غذاهای محلی از لذت‌بخش ترین قسمت‌های مسافرت به یک شهر یا روستا است. از جمله معروف ترین و با‌کیفیت ترین رستوران های گیلان می‌توان رستوران خاور خانم، رستوران حاج مرتضی، رستوران نیلوفر آبی، رستوران هزار پله، رستوران شیلات و رستوران برادران روحی را نام برد.

بهترین فصل برای سفر به گیلان کی است؟

استان گیلان در چهار فصل سال، زیبایی‌ها و شگفتی‌های خاص خود را دارد؛ اما اگر طرفدار سرسبزی و طبیعت هستید، ما فصل بهار و تابستان را برای سفر به این استان پیشنهاد می‌کنیم.

هزینه سفر به گیلان چقدر است؟

هزینه سفر به گیلان به شرایطی همچون شهر مورد نظر برای اقامت، نوع اقامتگاه، امکانات محل اقامت، تعداد روز‌های سکونت و تعداد نفرات بستگی دارد. اگر بخواهید غذای خود را به صورت آماده تهیه کنید، هزینه تهیه غذا نیز به موارد گفته شده در بالا اضافه می‌شود. برای اطلاع از قیمت دقیق سفر، سایت جاباما را بررسی کنید.

از چه سایتی می‌توانیم برای رزرو اقامتگاه، کلبه، سوئیت و ویلا در گیلان اقدام کنیم؟

برای اطلاع از ظرفیت اقامتگاه‌های مختلف و بررسی شرایط آن‌ها بهتر است قبل از سفر، محل اقامت خود را به صورت اینترنتی رزرو کنید. سایت جاباما به شما کمک می‌کند تا اقامتگاه مورد نظر خود را به راحتی پیدا کرده و پس از رزرو آن با خیال راحت سفر خود را شروع کنید. برای رزرو ویلا در جاباما گزینه‌های فراوانی در هر جای ایران پیش روی شماست.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن