جاباما

فاصله تهران تا هر جای ایران با هواپیما و قطار چقدر است؟

سفر لباسی نو برای روح است؛ همان‌گونه که ما به خرید لباس نیاز داریم، به سفر نیز نیاز داریم. روح ما نیاز دارد هر چند وقت یکبار لباس جدیدی بر تن کند، از نو تازه شود و سفر همان لباس جدید است همان تازگی‌ست. هرچند همیشه سفر دلایل مختلف و گوناگونی داشته است، از گشت‌وگذار و تفریح و سیاحت بگیرید تا سفرهای کاری، سفر برای زیارت، سفر برای کسب دانشی جدید، سفر برای بازدید از اقوام و آشنایان، سفر برای درمان، سفر برای خرید، سفر برای پژوهش. اگر دقیق نگاه کنیم می‌بینیم سفر در هر شکلی همیشه نوعی از تازگی را نیز برای ما به همراه داشته و دارد و در کل سفر کردن در طول زندگی یک پدیده گریزناپذیر است. این مطلب برای ساکنان پایتخت است تا بدانید فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با هواپیما و قطار چقدر است.

پایتخت‌نشین که باشید، سفر را با هر شکلی می‌توانید تجربه کنید. تهران به اکثر شهرهای ایران راه دسترسی با قطار، هواپیما، اتوبوس و یا راه سفر با خودروی شخصی را دارد. می‌گویند سفر با هواپیما سریع‌ترین نوع و سفر با قطار امن‌ترین راه است. اما سلیقه هم در انتخاب یکی از این دو مسیر به تاثیر نیست!

سفر با قطار به ویژه اگر یک کوپه را اجاره کنید، خودش یکی از بخش‌های لذت‌بخش و هیجان‌انگیز مسافرت است که هر کس لااقل یک بار باید آن را تجربه کند. سفر با هواپیما هم لطف خودش را دارد.

انتخاب شما هر کدام که باشد ما اینجا راهنمای کاملی داریم از اینکه به فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با هواپیما و قطار چقدر است، تا بتوانید بهترین انتخاب را از بین این دو گزینه برای سفرتان داشته باشید.

فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران

قطار یا هواپیما، مسئله این است

با توجه به نیاز همه افراد، مسیرهای دسترسی از تهران به تقریبا اکثر شهرهای ایران فراهم شده است. با توجه به این‌که تهران از دوره قاجار تا کنون پایتخت سیاسی و فرهنگی ایران بوده است، دور از ذهن نیست که قدیمی‌ترین فرودگاه و قدیمی‌ترین ایستگاه قطار در تهران تأسیس شده باشد و پر رفت‌وآمدترین مسیرهای ریلی و هوایی ایران، مسیر شهرهای مختلف تا تهران و برعکس باشد.

اما قطار برای سفر از تهران به شهرهای دیگر مناسب‌تر است یا هواپیما؟ پاسخ به این پرسش بستگی به نوع سفر شما، مدت زمان آن و بودجه شما برای سفر دارد. هر کدام از این وسایل نقلیه مناسب اهداف خاصی هستند و هر کس باید با توجه به نیازهایش آن را انتخاب کند. سفر با قطار از تهران به شهرهای دیگر ایران معمولا کم‌هزینه‌تر و طولانی‌تر است ولی در عوض از برخی جهات نسبت به هواپیما لذت‌بخش‌تر است و به‌خصوص در سفرهای گروهی و چند نفره با قطار بسیار بیشتر به آدم خوش می‌گذرد. از طرفی هواپیما سریع‌تر است و امکان سفر راحت‌تری را برای شما فراهم می‌کند، البته به این شرط که ترس از پرواز نداشته باشید.

می‌توان گفت از هر شهری که در ایران فرودگاه یا ایستگاه راه‌آهن دارد، یک مسیر به تهران و بالعکس وجود دارد. پس شما برای سفر از تهران به شهرهای دیگر با قطار یا هواپیما از هر شهری به مشکلی برنخواهید خورد.   

فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با قطار و هواپیما

از تهران به کدام شهرهای ایران می‌توان با هواپیما سفر کرد؟

از تأسیس اولین فرودگاه ایران در شهر مسجد سلیمان، پیش از راه‌اندازی خطوط هوایی ایران، در سال ۱۲۸۷ تا کنون بیش از یک قرن می‌گذرد. در آن سال‌ها در این فرودگاه تنها پروازهای خارجی فرود می‌آمدند مثل شرکت کی‌ال‌ام هلند و بریتیش ایرویز انگلیسی. تا این‌که در ۱۳۲۱ اولین شرکت هواپیمایی ایرانی به نام ایرانیان ایرویز تأسیس شد. کم‌کم با اضافه شدن خطوط هوایی ایران، خرید هواپیماهای مختلف مسافربری توسط این خطوط هوایی و تأسیس فرودگاه در شهرهای مهم ایران، وضعیت سفر هوایی در ایران تغییرات جدی کرد.

در حال حاضر در ایران، تقریبا در تمام استان‌ها حداقل یک فرودگاه وجود دارد و به طور کلی حدود ۳۱۹ فرودگاه در ایران مشغول فعالیت هستند. البته برخی از این فرودگاه‌ها نظامی هستند و کاربری مسافربری ندارند. برخی دیگر از این فرودگاه‌ها نیز فرودگاه‌های بین‌المللی هستند که پروازهای خارجی نیز در کنار پروازهای داخلی در آن‌ها صورت می‌پذیرد. مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه امام‌خمینی تهران، فرودگاه شهید مدنی تبریز، فرودگاه اصفهان، فرودگاه کیش، فرودگاه شیراز، فرودگاه اهواز هستند که روزانه تعداد زیادی مسافر را جابه‌جا می‌کنند.

فرودگاه مهرآباد تهران که حدود ۴۰ درصد از کل پروازهای داخلی ایران از آن انجام می‌گیرد، پرترافیک‌ترین فرودگاه کشور است. در سال ۱۳۹۹ به صورت روزانه حدود ۲۸۰ پرواز ورودی و خروجی از این فرودگاه انجام شده‌است و حدود بیست و پنج هزار و سیصد مسافر از طریق این فرودگاه جابه‌جا شدند. پروازهای ورودی و خروجی در این فرودگاه در ۵۲ مسیر صورت می‌گیرد. یعنی به طور کلی از ۵۲ شهر می‌توانید با هواپیما به تهران سفر کنید و برگردید.

مهم‌ترین شهرهایی که به طور روزانه مقصد پروازهای داخلی از تهران هستند، عبارتند از: مشهد، شیراز، اهواز، کیش، تبریز، بندرعباس، اصفهان، گرگان، عسلویه، یزد، کرمان، اردبیل، ارومیه، بوشهر، کرمانشاه و قشم. از این شهرها روزانه از ۴۶ پرواز تا ۲ پرواز به سمت تهران و بالعکس وجود دارد.

در بین شهرها بیشترین پروازها از تهران به مشهد صورت می‌گیرد که روزانه بین ۴۶ پرواز تا حداقل ۲۴ پرواز است.

 نام شهر مقصدتعداد پروازها از تهرانمدت زمان سفرهزینه بلیط هواپیما
۱مشهدبین ۴۶ تا ۳۰یک ساعت و سی دقیقهاز ۱.۹۰۰.۰۰۰ تا ۷۱۵.۰۰۰
۲شیرازبین ۲۱ تا ۱۵یک ساعت و پانزده دقیقهاز ۱.۱۲۰.۰۰۰ تا ۵۶۷.۰۰۰
۳اهوازبین ۲۶ تا ۱۴یک ساعت و ده دقیقهاز ۶۹۶.۰۰۰ تا ۸۳۶.۰۰۰
۴کیشبین ۲۷ تا ۱۲یک ساعت و چهل‌و‌پنج دقیقهاز ۸۷۴.۰۰۰ تا ۱.۶۰۰.۰۰۰
۵تبریزبین ۱۴ تا ۹یک ساعت و ده دقیقهاز ۵۲۴.۰۰۰ تا ۸۵۰.۰۰۰
۶بندرعباسبین ۶ تا ۱۳یک ساعت و چهل‌وپنج دقیقهاز ۶۸۰.۰۰۰ تا ۱.۸۴۰.۰۰۰
۷عسلویهبین ۵تا ۱۲یک ساعت و بیست دقیقهاز ۷۴۰.۰۰۰ تا ۱.۴۵۰.۰۰۰
۸زاهدانبین ۱ تا ۱۰یک ساعت و پنجاه‌وپنج دقیقهاز ۶۸۳.۰۰۰ تا ۱.۶۰۰.۰۰۰
  ۹اصفهانبین ۶ تا ۹پنجاه و پنج دقیقهاز ۶۳۳.۰۰۰ تا ۱.۰۶۰.۰۰۰
۱۰بوشهربین ۵ تا ۸یک ساعت و بیست دقیقهاز ۶۸۶.۰۰۰ تا ۱.۳۰۰.۰۰۰
۱۱کرمانبین ۴ تا ۸یک ساعت و ده دقیقهاز ۷۰۸.۰۰۰ تا ۱.۳۸۰.۰۰۰
۱۲کرمانشاهبین ۴ تا ۸یک ساعت و بیست‌وپنج دقیقهاز ۵۰۶.۰۰۰ تا ۸۶۵.۰۰۰
۱۳یزدبین ۴ تا ۷یک ساعتاز ۴۹۲.۰۰۰ تا ۹۵۳.۰۰۰
۱۴ارومیهبین ۳ تا ۷یک ساعت و ده دقیقهاز ۶۱۰.۰۰۰ تا ۱.۰۸۰.۰۰۰
۱۵آبادانبین ۳ تا ۶یک ساعت و پانزده دقیقهاز ۶۵۷.۰۰۰ تا ۱.۳۰۰.۰۰۰
۱۶اردبیلبین ۴ تا ۵یک ساعت و پنج دقیقهاز ۴۷۲.۰۰۰ تا ۹۲۵.۰۰۰
۱۷ایلامبین ۲ تا ۵یک ساعت و ده دقیقهاز ۵۲۰.۰۰۰ تا ۶۷۰.۰۰۰
۱۸چابهاربین ۱ تا ۵دو ساعت و پانزده دقیقهاز ۷۲۰.۰۰۰ تا ۱.۵۰۰.۰۰۰
۱۹ماهشهربین ۱ تا ۴یک ساعت و ده دقیقهاز ۹۱۹.۰۰۰ تا ۹۷۵.۰۰۰
۲۰قشمبین ۲ تا ۴دو ساعت و پنج دقیقهاز ۹۴۰.۰۰۰ تا ۱.۵۰۰.۰۰۰
۲۱دزفولبین ۱ تا ۴یک ساعت و بیست‌وپنج دقیقهاز ۵۰۴.۰۰۰ تا ۹۳۸.۰۰۰
۲۲خرم‌آبادبین ۱ تا ۳یک ساعت و بیست دقیقهاز ۴۴۲.۰۰۰ تا ۵۰۷.۰۰۰
۲۳بیرجندبین ۰ تا ۳یک ساعت و چهل دقیقهاز ۷۵۰.۰۰۰ تا ۹۷۷.۰۰۰
۲۴بجنوردبین ۱ تا ۲یک ساعت و بیست دقیقهاز ۶۳۷.۰۰۰ تا ۸۱۲.۰۰۰
۲۵ساریبین ۱ تا ۲یک ساعت و پانزده دقیقهاز ۴۴۲.۰۰۰ تا ۴۷۵.۰۰۰
۲۶دزفولبین ۰ تا ۲یک ساعت و بیست‌وپنج دقیقهاز ۵۰۴.۰۰۰ تا ۹۳۷.۰۰۰
۲۷سیرجانبین ۰ تا ۲یک ساعت و چهل دقیقهاز ۸۰۵.۰۰۰ تا ۸۷۰.۰۰۰
۲۸سبزواربین ۰ تا ۲یک ساعتاز ۷۰۵.۰۰۰ تا ۸۱۸.۰۰۰
۲۹خارکبین ۰ تا ۲یک ساعت و پنجاه دقیقهنامشخص
۳۰سنندجروزی ۱ پروازیک ساعت و پنج دقیقهاز ۵۴۷.۰۰۰ تا ۷۰۶.۰۰۰
۳۱رامسرروزی ۱ پروازیک ساعت و ده دقیقهاز ۴۷۴.۰۰۰ تا ۵۰۶.۰۰۰
۳۲گچسارانبین ۰ تا ۱یک ساعت و سی دقیقهاز ۶۸۶.۰۰۰ تا ۷۲۰.۰۰۰
۳۳ماکوبین ۰ تا ۱یک ساعت و پنج دقیقهاز ۸۱۰.۰۰۰ تا ۸۵۰.۰۰۰
۳۴زابلبین ۰ تا ۱دو ساعت و بیست دقیقهاز ۹۱۰.۰۰۰ تا ۱.۰۱۰.۰۰۰
۳۵یاسوجبین ۰ تا ۱یک ساعت و بیست دقیقهاز ۶۱۲.۰۰۰ تا ۷۱۰.۰۰۰
۳۶نوشهربین ۰ تا ۱یک ساعت و پنج دقیقهاز ۴۱۰.۰۰۰ تا ۵۰۶.۰۰۰
۳۷خویبین ۰ تا ۱یک ساعت و پنجاه دقیقهاز ۵۸۰.۰۰۰ تا ۶۶۸.۰۰۰
۳۸جیرفتبین ۰ تا ۱دو ساعت و ده دقیقهاز ۶۲۸.۰۰۰ تا ۹۲۹.۰۰۰
۳۹لارستانروز در میانیک ساعت و چهل دقیقهاز ۵۴۰.۰۰۰ تا ۱.۰۷۰.۰۰۰
۴۰جهرمروز در میاندو ساعت و بیست دقیقهاز ۶۱۰.۰۰۰ تا ۷۲۹.۰۰۰
۴۱شهرکردروز در میانیک ساعت و ده دقیقهاز ۵۱۹.۰۰۰ تا ۵۸۰.۰۰۰
۴۲سهندروز در میاننامشخصنامشخص
۴۳بهرگانهفته‌ای یک روزنامشخصنامشخص
۴۴جاسکهفته‌ای یک روزدو ساعت و پانزده دقیقهاز ۹۵۰.۰۰۰ تا۱.۲۰۰.۰۰۰
۴۵لارستانهفته‌ای دو روزیک ساعت و چهل دقیقهاز ۵۴۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰
۴۶بمهفته‌ای دو روزیک ساعت و پنجاه دقیقهاز ۷۹۰.۰۰۰ تا ۹۳۰.۰۰۰
۴۷طبسهفته‌ای سه روزیک ساعت و سی دقیقهاز ۶۳۱.۰۰۰ تا ۶۸۰.۰۰۰
۴۸رفسنجانهفته‌ای سه روزدو ساعتاز ۴۷۶.۰۰۰ تا ۷۵۷.۰۰۰

به طور کلی می‌توان گفت سفر با هواپیما از تهران به مقصد ۴۸ شهری که گفتیم حدودا بین یک ساعت تا نهایتا دو ساعت و بیست دقیقه طول می‌کشد و فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با هواپیما بیشتر از دو ساعت و بیست دقیقه و کمتر از یک ساعت نیست، البته این فاصله با قطار بیشتر است.

سفر از تهران به شهرهای مختلف ایران با قطار

سفر با قطار از تهران به شهرهای دیگر ایران

سفر از تهران به شهرهای دیگر با قطار اگرچه نسبت به سفر با هواپیما زمان بیشتری از شما می‌گیرد، اما فرصت تماشای زیبایی‌های بیشتری را هم برای شما فراهم می‌کند، به علاوه امکاناتی چون تخت و امکان رزرو کوپه دربست برای سفر از تهران به هرجای ایران، می‌تواند مسیر سفر را نیز به بخش مهم و لذت‌بخشی از سفر برای شما تبدیل کند. هم‌چنین هزینه سفر از تهران به این شهرها با قطار نسبت به هزینه سفر با هواپیما کمتر است.

از تهران به کدام شهرهای ایران می‌توان با قطار سفر کرد؟

هرچند تاریخ اولین قطاری که در ایران و در مسیر رشت به بندر انزلی به حرکت درآمد به سال ۱۲۲۷ بازمی‌گردد، اما تاریخ راه‌اندازی و بهره‌برداری از خط سراسری راه‌آهن در ایران در دوره رضاشاه پهلوی، سال ۱۳۰۵ بود که البته بهره‌برداری کامل از آن در سال ۱۳۱۴ اتفاق افتاد. بعد از آن خطوط گرمسار به مشهد، تهران به تبریز و قم به یزد نیز به مسیر خطوط ریلی کشور اضافه شدند و کم‌کم تمام کشور به جز هشت استان ایلام، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اردبیل، کردستان، گیلان و کهگیلویه و بویراحمد، به خطوط ریلی پیوستند.

در این میان مسیرهای ریلی که به تهران می‌رسند بیشترین حجم خطوط ریلی را تشکیل می‌دهند. از تهران به مقصد شهرهای سمنان، شاهرود، نیشابور، خواف، طبس، مشهد، اراک، اهواز، خرمشهر، مراغه، زنجان، شیراز، میانه، تبریز، یزد، زاهدان، بندرعباس و گرگان مسیر ریلی وجود دارد.

اگر اهل سفر اقتصادی هستید، ما برای شما یک راهنمای کامل داریم! در این راهنما در مجله جاباما می‌توانید بخوانید که چطور با یک هزینه اندک می‌توانید یک سفر دلچسب را برنامه‌‎ریزی کنید!

سفر از تهران به شهرهای مختلف ایران با قطار

مسافت تهران تا اصفهان

فاصله تهران تا اصفهان به طور متوسط با هواپیما کمی کمتر از ۱ ساعت است و اگر همین مسیر را بخواهید با قطار طی کنید، چیزی در حدود ۸ ساعت تا ۸ ساعت و نیم طول می‌کشد.

فاصله تهران تا شیراز

اگر از تهران مسافر شیراز باشید، هم می‌توانید این مسیر را با هواپیما طی کنید و هم با قطار. فاصله تهران تا شیراز با هواپیما یک ساعت و ۱۵ دقیقه حدودا طول می‎کشد و در هر روز معمول ۱۵ تا ۲۰ پرواز از تهران به مقصد شیراز انجام می‌شود. همین مسافت را اگر بخواهید با قطار طی کنید حدود ۱۵ ساعت یا ۱۵ ساعت ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و باید ببینید این مسافت ۱۵ برابری به لذت قطارسواری‌اش می‌ارزد یا نه!

فاصله تهران تا کاشان

کاشان فرودگاهی ندارد که بخواهید از آن برای سفر از تهران به کاشان استفاده کنید. اما به راحتی با یک قطار می‌توانید خودتان را به کاشان برسانید. مسیرهای مشهد، کرمان، زاهدان و بندرعباس قطارهای از مبدا تهران یک توقف هم در کاشان دارند که معمولا بعد از قم اتفاق می‌افتد.

فاصله تهران تا یزد

فاصله تهران تا یزد با هواپیما بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشد. همین فاصله را می‌توانید با قطار طی ۷ تا ۸ ساعت هم طی کنید، با این توضیح که مسیر تهران به یزد با قطار یک مسیر پردیدنی است و قطار یزد هم یکی از ارزان‌ترین قطارها از مبدا تهران به شهرهای دیگر ایران به شما می‌رود.

فاصله تهران تا مشهد

از هرجای ایران که فرودگاه دارد هر روز پروازهای زیادی به سمت مشهد انجام می‌شود. یکی از این پروازها از مبدا تهران به مقصد مشهد است. هر روز بین ۳۰ تا ۴۶ پرواز از تهران به مشهد صورت می‌گیرد و فاصله تهران تا مشهد با هواپیما حدودا یک ساعت است.

البته خیلی‌ها هم سفر به مشهد را با قطار ترجیح می‌دهند، چون علاوه بر اینکه به صرفه‌تر است، مسیر زیبایی هم دارد. در انتخاب قطار تهران به مشهد هم حسابی دستتان باز است، از قطارهای اتوبوسی و سریع‌السیر گرفته که فاصله تهران تا مشهد با قطار را به ۸ ساعت می‌رساند تا قطارهای کوپه‌ای که فاصله تهران تا مشهد آن‌ها حدودا ۱۱ ساعت می‌شود.

اگر اهل تجربه قطارسواری هستید، سراغ قطارهای ۵ ستاره و باکیفیت این مسیر بروید و برای اقامت هم یکی از هتل‌ های مشهد را رزرو کنید!

فاصله تهران تا بوشهر

از تهران به بوشهر می‌توانید با یک هواپیما و طی فاصله یک ساعت و نیمه برسید. اما اگر می‌خواهید یک قطارسواری طولانی را تجربه کنید از تهران به بندرعباس یک قطار بگیرید! یادتان باشد که فاصله تهران تا بندرعباس با قطار چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت است و این یعنی حداقل یک روز کامل در قطار که البته برای کسانی که می‌خواهند از مسیر سفرشان هم خاطره بسازند یک اتفاق بی‌نظیر است.

فاصله تهران تا کرمان

فاصله تهران تا کرمان با هواپیما یک ساعت و ده دقیقه است و هر روز هم بین ۴ تا ۸ پرواز در این مسیر اتفاق می‌افتد. اما اگر فرصت بیشتری داشته باشید و همین مسیر را بخواهید با قطار بروید، فاصله تهران تا کرمان با قطار تقریبا ۱۴ ساعت است که آن را می‌توانید با قطارهای کرمان طی کنید یا با قطارهای زاهدان که یک توقف هم در کرمان دارند، طی کنید.

فاصله تهران تا اردبیل

راه سفر از تهران به اردبیل تنها با خودروی شخصی، اتوبوس و هواپیما امکان‌پذیر است. بهترین راه برای کسانی که می‌خواهند سریع‌تر به اردبیل برسند البته همان هواپیما است زیرا فاصله تهران تا اردبیل با هواپیما تنها یک ساعت و پنج دقیقه است که نسبت به مسیر حداقل ۷ ساعته‌ای که باید با خودرو طی کنید، بسیار سریع‌تر است.

فاصله تهران تا قم

فاصله تهران تا قم با قطار چیزی در حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم است که تقریبا مشابه مسافتی است که با خودروی شخصی هم همین قدر طول می‌کشد. قطارهای کرمان، مشهد، زاهدان و بندرعباس معمولا در مسیر خود یک توقف هم در قم دارند.

فاصله تهران تا زنجان

در حال حاضر امکان سفر به زنجان با هواپیما وجود ندارد اما می‌توانید این مسیر را با قطار طی کنید. فاصله تهران تا زنجان با قطار در حدود ۴ ساعت طول می‌کشد.

فاصله تهران کیش

یکی از بهترین راه‌های رسیدن از تهران به کیش هواپیما است و البته در بیشتر موارد تنها راه رسیدن! فاصله تهران تا کیش با هواپیما تقریبا ۲ ساعت است و در هر روز هم حدودا ۱۲ تا ۲۷ پرواز از تهران به کیش و بالعکس صورت می‌پذیرد.

البته اگر اهل ماجراجویی یک سفر فوق‌العاده طولانی باشید، می‌توانید با قطار هم خود را به بندرعباس و بعد از آنجا با کشتی به کیش برسانید که این کار احتمالا چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت برای رسیدن به بندرعباس با قطار و از آنجا یک ساعت و نیم برای رسیدن به کیش از بندر چارک و با کشتی طول خواهد کشید.

پس از رسیدن به کیش می‌توانید در یکی ازسوئیت های کیش استراحت کنید!

فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با قطار

شرکت‌های حمل و نقل ریلی در ایران

از سال ۱۳۷۶ با تصمیم مجریان امر، حمل و نقل ریلی در ایران از مالکیت دولتی خارج شد و به دست شرکت‌های خصوصی سپرده شد. اولین شرکت خصوصی در زمینه حمل و نقل ریلی در ایران شرکت حمل و نقل ریلی رجا بود که البته در ابتدا نیمه‌دولتی محسوب می‌شد. از دهه ۸۰ به بعد کم‌کم شرکت‌های حمل و نقل ریلی متولد شده و رشد کردند و تقریبا تمام آن‌ها در مسیر ریلی شهرهای مختلف به تهران، فعالیت می‌کنند. در حال حاضر شرکت حمل و نقل ریلی رجا، شرکت قطارهای فدک، شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار، شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)، شرکت قطارهای مسافری مهتاب (مهتاب سیر جم)، شرکت ریل ترابر سبا، شرکت قطارهای نورالرضا، شرکت قطاری پارس لاریم، شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز، شرکت قطارهای مسافری کوثر و شرکت قطاری وانیا ریل، شرکت‌های فعال در زمینه خدمات ریلی کشور هستند که هر کدام با کیفیت‌های متفاوت و متنوع در زمینه خدمات‌رسانی به مسافران و هم‌چنین واگن‌های متنوع، مشغول فعالیت هستند.

برای این‌که سفر از تهران به شهرهای دیگر ایران با قطار بتوانید بهتر و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید، نوع قطارها و خدمات‌رسانی این شرکت‌ها را در سفر از شهرهای مختلف به تهران یا سفر از تهران به شهرهای مختلف بررسی می‌کنیم.

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

رجا قدیمی‌ترین شرکت حمل و نقل ریلی کشور است که با حدود ۲۰ نوع واگن متفاوت از نظر کیفیت و خدمات، در مسیر تهران به شهرهای مشهد، طبس، خواف، رشت، اهواز، مراغه، ارومیه، تبریز، زنجان، شیراز، یزد، کرمان، زاهدان، بندرعباس، ساری و گرگان در زمینه حمل و نقل مسافر فعالیت می‌کند. هم‌چنین این شرکت امکان حمل خودرو از تهران به شهرهای مشهد، شیراز، تبریز، زاهدان، اهواز، بندرعباس، یزد و کرمان و بالعکس را نیز دارد. جزئیات خدمات این شرکت به شرح زیر است:

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۴ ستاره اتوبوسی پردیس۱۵۴.۸۰۰۸ ساعت و ۲۰ دقیقههر روز
۲مشهد – تهران۴ ستاره اتوبوسی ۲ طبقه صبا۹۸.۳۰۰۱۲ ساعتهر روز
۳مشهد – تهران۳ ستاره خلیج فارس (۴ تخته)۱۶۰.۸۰۰۱۱ ساعتهر روز
۴مشهد – تهران۴ ستاره نوین (۴ تخته ویژه)۱۸۶.۵۵۰۱۱ ساعتهر روز
۵مشهد – تهران۳ ستاره میلاد (۶ تخته)۱۳۲.۸۰۰۱۱ ساعتهر روز
۶مشهد – تهران۵ ستاره زندگی (۴ تخته)۴۲۱.۲۰۰۱۱ ساعتهر روز
۷مشهد – تهران۴ ستاره سیمرغ (۴ تخته)۱۶۷.۹۰۰۱۱ ساعتهر روز
۸مشهد – تهران۴ ستاره سیمرغ نوین (۴ تخته)۲۳۸.۳۰۰۱۱ ساعتهر روز
۹طبس – تهران۴ ستاره امید (۴ تخته پلور سبز)۱۷۲.۰۵۰۱۵ ساعت و ۲۰ دقیقههر ۴ روز یک بار
۱۰طبس – تهران۳ ستاره پارسی (۶ تخته)۱۲۳.۳۰۰۱۵ ساعت و ۲۰ دقیقههر ۴ روز یک بار
۱۱خواف – تهران۴ ستاره امید (۴ تخته پلور سبز)۱۴۵.۰۵۰۱۳ ساعتیک روز در میان
۱۲خواف – تهران۳ ستاره پارسی (۶ تخته)۱۱۲.۰۵۰۱۳ ساعتیک روز در میان
۱۳رشت – تهران۴ ستاره اتوبوسی ۲ طبقه صبا۷۸.۸۰۰۵ ساعتیک روز در میان
۱۴تهران – اهواز۳ ستاره البرز (۴تخته)۱۵۸.۷۵۰۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
‍۱۵تهران – مراغه۳ ستاره خلیج فارس (۴ تخته)۹۵.۵۵۰۸ ساعت و ۲۰ دقیقهیک روز در میان
۱۶تهران – مراغه۲ ستاره زاگرس (۶ تخته)۵۸.۵۵۰۸ ساعت و ۲۰ دقیقهیک روز در میان
۱۷تهران – مراغه – ارومیه۳ ستاره خلیج فارس (۴ تخته)۱۱۸.۱۵۰۱۳ ساعت و ۴۰ دقیقهیک روز در میان
۱۸تهران – مراغه – ارومیه۲ ستاره زاگرس (۶ تخته)۷۱.۹۰۰۱۳ ساعت و ۴۰ دقیقهیک روز در میان
۱۹تهران – تبریز۳ ستاره توس (۴ تخته)۱۱۹.۴۰۰۱۲ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۲۰تهران – تبریز۴ ستاره سبز (۴ تخته ویژه)۱۳۶.۹۰۰۱۲ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۲۱تهران – زنجان۳ ستاره ارم۳۶.۸۰۰۴ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
۲۲تهران – شیراز۳ ستاره البرز (۴ تخته)۱۷۵.۸۰۰۱۵ ساعت و ۴۰ دقیقهیک روز در میان
۲۳تهران – شیراز۳ ستاره غزال (۴ تخته ویژه)۱۹۰.۸۰۰۱۵ ساعتیک روز در میان
۲۴تهران – یزد۴ ستاره تندرو پردیس۹۶.۱۵۰۷ ساعتهر روز
۲۵تهران – کرمان – زاهدان۳ ستاره البرز (۴ تخته)۲۱۸.۸۰۰۲۲ ساعت و ۱۰ دقیقهیک روز در میان
۲۶تهران – بندرعباس۴ ستاره غزال (۴ ستاره ویژه)۲۲۵.۸۰۰۳۰ ساعتیک روز در میان
۲۷تهران – ساری۲ ستاره نسیم ( ۶ تخته)۵۶.۹۰۰۵ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
۲۸تهران – ساری۳ ستاره اتوبوسی۲۳.۵۵۰۵ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
۲۹تهران – ساری۳ ستاره البرز (۴ تخته)۹۹.۴۰۰۷ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۳۰تهران – گرگان۳ ستاره البرز (۴ تخته)۹۴.۶۰۰۱۱ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۳۱تهران – گرگان۲ ستاره نسیم (۶ تخته)۷۰.۲۰۰۱۱ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۳۲تهران – اراک۳ ستاره البرز (۴ تخته)۹۰.۴۰۰۵ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۳۳تهران – اندیمشک۳ ستاره البرز (۴ تخته)۱۷۱.۴۵۰۱۳ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۳۴تهران – کرمانشاه۳ ستاره پارسی ( ۶ تخته)۹۶.۲۰۰۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۳۵تهران – کرمانشاه۴ ستاره امید (۴ تخته)۱۴۲.۱۵۰۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان

علاوه بر این از تهران به شهرهای مشهد، شیراز، تبریز، بندرعباس، زاهدان، اهواز، یزد، کرمان، امکان حمل خودرو با قطارهای رجا وجود دارد و هزینه آن بین ۲۲۵.۰۰۰ تومان تا ۶۶۹.۰۰۰ تومان است. به ترتیب یزد ارزان‌ترین و بندرعباس گران‌ترین هزینه حمل خودرو با قطار به تهران را دارد.

در بین قطارهای شرکت رجا، قطار زندگی که در مسیر تهران – مشهد فعال است، تنها قطار ۵ ستاره این شرکت بوده که امکاناتی نظیر رستوران با غذاهای لذیذ و متنوع ایرانی، امکان تنظیم درجه هوا در هر کوپه توسط مسافر، امکان انتخاب محتوای صوتی، تصویری در هر کوپه، وای‌فای، مهمانداران با تجربه و پاکیزگی و پذیرایی درجه یک را داراست.

فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با قطار می‌تواند به ۳۰ ساعت هم برسد.

شرکت قطارهای فدک

شرکت حمل و نقل ریلی فدک، با ارائه خدمات با کیفیت و متنوع، یکی از بهترین قطارهای ۵ ستاره کشور محسوب می‌شود که از سال ۱۳۹۵ شروع به فعالیت کرده و بیشترین قطارهایش در مسیر تهران – مشهد و بالعکس خدمت‌رسانی می‌کنند. این شرکت با ارائه فوق‌العاده خدمات سعی دارد سفرهای لوکس و باکیفیتی را برای شما تدارک ببیند. از امکانات این قطار همکاری با کترینگ ایرانی – اتریشی دونا است که غذاهای بین‌المللی با ذائقه ایرانی را در قطارهای فدک سرو می‌کنند. نمایشگرهای داخل هر کوپه امکان دسترسی به صدها فیلم سینمایی، انیمیشن، موزیک و دعاهای مختلف را دارند. هم‌چنین با استفاده از این نمایشگر شما می‌توانید به اطلاعات مسیر سفر، زمان رسیدن به مبداء و محلی که در هر نقطه‌ای از سفر در آن هستید، دسترسی پیدا کنید.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد قطارهای فدک، طراحی زیبای داخلی و نمای کلی قطار است. در قطارهای فدک از طرح‌های زیبای اسلیمی ایرانی به رنگ‌های سبز و طلایی استفاده شده و در طراحی داخلی سالن‌های قطار به نورپردازی و فرش‌های زیبای کف سالن دقت شده‌است. هم‌چنین داخل کوپه‌ها زیبایی طرح‌های مدرن و ایرانی در کنار هم فضای دل‌انگیزی ایجاد کرده است.

قطارهای فدک در مسیرهای شهرهای مشهد – تهران، رشت – تهران، اهواز – تهران و خرمشهر – تهران فعال هستند و در ۵ کلاس مختلف به مسافران ارائه خدمات می‌کنند. کلاس عصرانه، کلاس اکونومی، کلاس بیزینس، کلاس ویژه و کلاس قطار با هتل. قطارهای کلاس بیزینس دارای خدمات حداکثری با قیمتی مناسب هستند و قطارهای کلاس ویژه خدمات تشریفاتی بسیاری را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. قطارهای کلاس اکونومی فدک نیز علاوه بر ارائه خدمات مناسب، از پاکیزگی و رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی برخوردارند. در قطارهای کلاس قطار با هتل فدک که فعلا در مسیر شهر مشهد فعال است، علاوه بر بلیط رفت و برگشت، امکان اقامت دو شب و سه روز در شهر مشهد به همراه ترانسفر رایگان و سرویس رفت‌وآمد به حرم مطهر را نیز دریافت خواهید کرد.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهراناکونومیاز ۴۱۰.۰۰۰ تا ۵۶۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۲مشهد – تهرانبیزینساز ۴۸۰.۰۰۰ تا ۶۵۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۳مشهد – تهرانویژهاز ۵۵۰.۰۰۰ تا ۶۵۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۴مشهد – تهراناکونومیاز ۴۶۰.۰۰۰ تا ۵۶۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۵مشهد – تهرانبیزینساز ۵۳۰.۰۰۰ تا ۶۳۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۶مشهد – تهرانویژهاز ۶۰۰.۰۰۰ تا ۷۰۰.۰۰۰۱۱ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۷مشهد – تهراناکونومیاز ۴۶۰.۰۰۰ تا ۶۳۰.۰۰۰۱۰ ساعت و ۵۵ دقیقههر روز
۸مشهد – تهرانبیزینساز ۵۳۰.۰۰۰ تا ۶۸۰.۰۰۰۱۰ ساعت و ۵۵ دقیقههر روز
۹مشهد – تهرانویژهاز ۶۰۰.۰۰۰ تا ۷۵۰.۰۰۰۱۰ ساعت و ۵۵ دقیقههر روز
۱۰اهواز – تهراناکونومیاز ۴۲۰.۰۰۰ تا ۵۷۰.۰۰۰۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۱۱اهواز – تهرانبیزینساز ۴۹۰.۰۰۰ تا ۶۴۰.۰۰۰۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۱۲اهواز – تهرانویژهاز ۵۶۰.۰۰۰ تا ۷۱۰.۰۰۰۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۱۳رشت – تهراناکونومیاز ۱۶۰.۰۰۰ تا ۲۲۰.۰۰۰۵ ساعتیک روز در میان
۱۴خرمشهر – تهراناکونومیاز ۴۴۰.۰۰۰ تا ۵۴۰.۰۰۰۱۷ ساعت و ۴۵ دقیقهیک روز در میان
۱۵خرمشهر – تهرانبیزینساز ۵۱۰.۰۰۰ تا ۶۱۰.۰۰۰۱۷ ساعت و ۴۵ دقیقهیک روز در میان
۱۶خرمشهر – تهرانویژهاز ۵۸۰.۰۰۰ تا ۶۸۰.۰۰۰۱۷ ساعت و ۴۵ دقیقهیک روز در میان
سفر از تهران به شهرهای دیگر با قطار

شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار

شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار، یکی دیگر از شرکت‌های حمل و نقل ریلی در ایران است که در سال ۱۳۸۱ شروع به فعالیت کرده است. این شرکت که نام خود را از شهر جوپار در نزدیکی شهر کرمان گرفته است، در مسیرهای مشهد – تهران، کرمان – تهران، زاهدان – تهران، بندرعباس – تهران و یزد – تهران فعالیت می‌کند. قطارهای جوپار با دو نوع واگن ۴ تخته و ۶ تخته در هر مسیر و با امکانات متوسط و قیمت مناسب به مسافران در مسیرهایی که اشاره کردیم، خدمات‌رسانی می‌کنند.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۱۵۶.۴۵۰۱۰ ساعت و ۴۵ دقیقههر روز
۲کرمان – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۱۴۶.۶۵۰۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۳کرمان – تهران۴ ستاره ارگ (۴ تخته)۳۵۸.۱۵۰۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقههر روز
۴زاهدان – کرمان – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۱۸۵.۰۵۰۲۲ ساعت و ۳۵ دقیقهیک روز در میان
۵زاهدان – کرمان – تهران۴ ستاره ارگ (۴ تخته)۴۱۴.۳۵۰۲۲ ساعت و ۳۵ دقیقهیک روز در میان
۶بندرعباس – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۱۷۰.۲۰۰۱۹ ساعت و ۵۰ دقیقههر روز
۷بندرعباس – تهران۴ ستاره ارگ (۴ تخته)۴۳۲.۸۰۰۱۹ ساعت و ۵۰ دقیقهیک روز در میان
۸یزد – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۸۱.۵۵۰۸ ساعت و ۲۵ دقیقهیک روز در میان
۹یزد – تهران۳ ستاره کویر (۶ تخته)۸۵.۶۵۰۸ ساعت و ۵ دقیقههر روز

در هر یک از مسیرهایی که با قطارهای جوپار از تهران به شهرهای دیگر ایران می‌شود سفر کرد، ایستگاه‌هایی نیز وجود دارند که شما می‌توانید از آن ایستگاه‌ها نیز برای سفر استفاده کنید.

مسیر مشهد – تهران: سبزوار – نغاب – شاهرود – دامغان – سمنان – گرمسار – ورامین

مسیر کرمان – تهران: زرند – بافق – یزد – میبد – اردکان – نایین – زواره – بادرود – کاشان – قم

مسیر زاهدان – کرمان – تهران: فهرج – بم – کرمان – زرند – بافق – یزد – میبد – اردکان – نایین – زواره – بادرود – کاشان – قم

مسیر بندرعباس – تهران: زادمحمود – تزرج – سیرجان – احمدآباد – بافق – یزد – میبد – اردکان – نایین – زواره – بادرود – کاشان – قم 

شرکت راه‌آهن شرقی بنیاد (بن‌ریل)

شرکت راه‌آهن شرقی بنیاد (بن‌ریل) از شرکت‌های خصوصی در زمینه حمل و نقل ریلی کشور بوده که یکی از امکانات جالب توجه آن، خدمات ویژه برای معلولین است. در قطارهای بن‌ریل سرویس‌های بهداشتی مناسب معلولین، فضای بزرگ‌تر کوپه‌ها برای حمل ویلچر، طراحی رمپ ورد ویلچر به واگن‌ها و جایگاه نگهداری ویلچر در قطار از امکانات این قطارها برای جانبازان و معلولین هستند.

این شرکت با کلاس‌های قطار غزال، سروش، پارسی و کرخه، در مسیرهای تهران – مشهد، تهران – کرمان، تهران – یزد، تهران – بندرعباس، تهران – اهواز، تهران – خرمشهر، تهران – تبریز، تهران – همدان و تهران – اندیمشک فعالیت می‌کند. هر یک از قطارهای این شرکت ویژگی‌ها و امکانات متنوعی دارند که می‌توانید اطلاعات دقیق آن‌ها را در جدول زیر مشاهده کنید.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۲۲۷.۷۵۰۱۱ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۲مشهد – تهران۴ ستاره غزال با پذیرایی ویژه۳۶۰.۳۵۰۱۱ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۳کرمان – تهران۴ ستاره غزال ( ۴ تخته)۲۷۵.۳۵۰۱۴ ساعت و ۴۵ دقیقهیک روز در میان
۴یزد – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۱۳۸.۴۵۰۸ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۵یزد – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۱۸۱.۸۵۰۹ ساعتیک روز در میان
۶بندرعباس  – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۲۷۳.۵۰۰۱۹ ساعت و ۵۵ دقیقهیک روز در میان
۷اهواز – تهران۴ ستاره کرخه (۴ تخته)۲۰۰.۶۵۰۱۵ ساعت و ۲۰ دقیقهیک روز در میان
۸خرمشهر – تهران۳ ستاره کرخه (۴ تخته)۲۲۵.۲۰۰۱۷ ساعت و ۴۵ دقیقهیک روز در میان
۹تبریز – تهران۴ ستاره سروش ( ۴ تخته)۱۸۴.۶۰۰۱۱ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
۱۰همدان – تهران۴ ستاره سروش ( ۴ تخته)۸۹۳.۰۰۰۵ ساعت و ۱۰ دقیقهیک روز در میان
۱۱اندیمشک – تهران۴ ستاره کرخه (۴ تخته)۱۶۷.۵۰۰۱۳ ساعت و ۱۵ دقیقهیک روز در میان
۱۲اراک – تهران۴ ستاره کرخه (۴ تخته)۸۸.۶۰۰۴ ساعت و ۵۰ دقیقهیک روز در میان

شرکت قطارهای مسافری مهتاب (مهتاب سیر جم)

شرکت قطارهای مسافری مهتاب (مهتاب سیر جم) یکی از خطوط ریلی جدید دیگر در کشور است که در حال حاضر از شهرهای مشهد و یزد به مقصد تهران قطار دارد.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۳ ستاره پارسی (۶ تخته)۱۵۸.۵۰۰۱۱ ساعتهر روز
۲یزد – تهران۳ ستاره پارسی (۶ تخته)۹۴.۲۵۰۸ ساعتیک روز در میان

شرکت ریل ترابر سبا

شرکت ریل ترابر سبا یکی دیگر از شرکت‌های فعال در زمینه حمل و نقل ریلی در کشور است که با وجود این‌که از ورودش به این حوزه زمان زیادی نمی‌گذرد، اما توانسته در مسیرهای زیادی در راستای حمل و نقل مسافران خدمت‌رسانی کند. این شرکت ۳ نوع قطار مختلف با کلاس و امکانات متفاوت دارد؛ قطار ۴ ستاره ۴ تخته غدیر، قطار ۳ ستاره ۴ تخته نگین و قطار ۴ ستاره اتوبوسی نگین از قطارهای مختلف این شرکت هستند که در مسیرهای مشهد – تهران، اهواز – تهران، یزد – تهران، میانه – تهران، شیراز – تهران، قزوین – تهران، اصفهان – تهران و اندیمشک – تهران فعالیت می‌کنند.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۴ ستاره غدیر (۴ تخته)۲۵۴.۰۵۰۱۰ ساعت و ۳۵ دقیقههر روز
۲مشهد – تهران۴ ستاره غدیر (۴ تخته)۲۱۹.۹۰۰۱۱ ساعت و ۲۵ دقیقهیک روز در میان
۳اهواز – تهران۳ ستاره نگین (۴ تخته)۲۰۰.۰۵۰۱۴ ساعت و ۵۵ دقیقهیک روز در میان
۴یزد – تهران۴ ستاره اتوبوسی نگین۹۲.۹۵۰۸ ساعتیک روز در میان
۵یزد – تهران۴ ستاره غدیر (۴ تخته)۱۹۸.۵۰۰۸ ساعتیک روز در میان
۶میانه – تهران۴ ستاره اتوبوسی نگین۶۰.۹۵۰۶ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۷میانه – تهران۴ ستاره اتوبوسی نگین۶۰.۹۵۰۶ ساعت و ۵ دقیقههر روز
۸شیراز – تهران۴ ستاره طلائیه (۴ تخته)۲۶۲.۵۰۰۱۵ ساعت و ۱۵ دقیقهیک روز درمیان
۹قزوین – تهران۴ ستاره اتوبوسی نگین۲۴۴.۰۰۰۲ ساعت و ۳۰ دقیقههر روز
۱۰قزوین – تهران۴ ستاره اتوبوسی نگین۲۴۴.۰۰۰۲ ساعت و ۳۵ دقیقههر روز
۱۱اصفهان – تهران۴ ستاره غدیر (۴ تخته)۱۳۸.۰۵۰۸ ساعت و ۵ دقیقهیک روز در میان
۱۲اندیمشک – تهران۳ ستاره نگین ( ۴ تخته)۱۷۰.۶۵۰۱۲ ساعت و ۵ دقیقهیک روز در میان
۱۳اراک – تهران۳ ستاره نگین (۴ تخته)۹۹.۴۰۰۴ ساعت و ۴۰ دقیقهیک روز در میان

شرکت قطارهای نورالرضا

قطارهای شرکت مسافربری نورالرضا، از بهترین و باکیفیت‌ترین قطارهای ایران هستند که با امکانات لوکس و واگن‌های جدید و هم‌چنین با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در حال خدمت‌رسانی به مسافرانند. قطارهای نورالرضا، در ۴ کلاس فرست کلاس، بیزینس کلاس، اکونومی و عادی مشغول فعالیت هستند و سرو غذاهای گرم و متنوع ایرانی، پذیرایی با میوه، آجیل، نوشیدنی‌های سرد و گرم، ارائه پک‌های بهداشتی و سرویس‌های خواب ویژه از جمله امکانات این قطارها محسوب می‌شوند که بسته به نوع کلاسی که انتخاب می‌کنید، در اختیارتان قرار می‌گیرند.

قطارهای مسافربری نورالرضا در مسیرهای مشهد – تهران، شیراز – تهران و اصفهان – تهران آماده ارائه خدمات هستند.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۵ ستاره نور ویژه (۴ تخته)۷۵۴.۱۵۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۲مشهد – تهران۵ ستاره نور بیزینس (۴ تخته)۶۰۷.۳۵۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۳مشهد – تهران۵ ستاره نور اکونومی (۴ تخته)۵۰۹.۳۵۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۴مشهد – تهران۵ ستاره نور عادی ( ۴ تخته)۴۱۰.۲۵۰۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز
۵مشهد – تهران۴ ستاره نور  (۴ تخته)۱۸۵.۵۵۰۱۱ ساعت و ۲۵ دقیقههر روز
۶مشهد – تهران۳ ستاره مهدیس (۶ تخته)۱۶۴.۴۵۰۱۱ ساعت و ۴۰ دقیقه یک روز در میان
۷شیراز – تهران۴ ستاره نور ( ۴ تخته)۲۳۷.۵۰۰۱۵ ساعتهر روز
۸اصفهان – تهران۴ ستاره نور (۴ تخته)۱۱۱.۳۵۰۸ ساعت و ۱۰ دقیقههر روز

شرکت قطاری پارس لاریم

در بین شرکت‌های حمل و نقل ریلی در ایران، شرکت قطاری پارس لاریم سرگذشت جالبی دارد. فعالیت اصلی این شرکت در واقع خرید و فروش مواد غذایی و بسته‌بندی آن، با تمرکز بر محصولاتی چون شکلات، چای، قهوه، نسکافه و … است. هم‌چنین این شرکت در زمینه تأسیس و راه‌اندازی کافی‌شاپ نیز فعالیت می‌کند. اما چند سالی است که این شرکت در زمینه حمل و نقل ریلی نیز مجوز فعالیت گرفته و در مسیر تهران – مشهد و بالعکس خدمت‌رسانی می‌کند. تصورش را بکنید شرکتی که تخصص اصلی آن در زمینه خرید و فروش مواد غذایی است، وقتی در مسیر حمل و نقل ریلی قدم برمی‌دارد می‌تواند چه پذیرایی گرمی با نوشیدنی‌های متنوع از مسافرانش داشته باشد.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۲۲۷.۷۵۰۱۰ ساعت و ۴۵ دقیقههر روز

شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز

شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز نیز از دیگر شرکت‌های خصوصی حمل و نقل ریلی است که با ارائه خدمات و داشتن امکانات مناسب، سفر خوبی را برای شما فراهم خواهد کرد. این شرکت در مسیر تهران – تبریز فعالیت می‌کند.

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱تبریز – تهران۲ ستاره سهند (۶ تخته)۹۴.۷۵۰۱۲ ساعت و ۵۰ دقیقههر روز
۲تبریز – تهران۳ ستاره سهند (۴ تخته)۱۳۲.۲۰۰۱۲ ساعت و ۵۰ دقیقههر روز

اگر قصد سفر به تهران از شهرهایی را دارید که در مسیر تبریز به تهران قرار گرفته‌اند نیز می‌توانید از این شهرها به مقصد تهران با قطارهای رعد تبریز سفر کنید: مراغه، میانه، زنجان، قزوین، کرج.

شرکت قطارهای مسافری ریل سیر کوثر

شرکت قطارهای مسافری ریل سیر کوثر نیز که از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در زمینه حمل و نقل ریلی کشور آغاز کرده است، یکی دیگر از شرکت‌های خصوصی در این زمینه است. این شرکت با دو قطار غزال و اپتیما، و هم‌چنین واگن‌های لوکس چهار نفره و شش نفره مشغول فعالیت است. این شرکت هم‌چنین در زمینه حمل بار نیز بسیار فعال است. قطارهای کوثر در مسیر مشهد به مقصد تهران و بالعکس مسافران را جابه جا می‌کنند.  

 مسیرنوع واگنقیمت بلیطمدت زمان سفرروزهای حرکت
۱مشهد – تهران۳ ستاره اپتیما (۶ تخته)۱۵۸.۹۰۰۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۲مشهد – تهران۴ ستاره غزال (۴ تخته)۲۲۹.۲۰۰۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقهیک روز در میان
۳مشهد – تهران۴ ستاره عرفان (۴ تخته)۲۴۸.۷۵۰۱۰ ساعت و ۴۰ دقیقهیک روز در میان

با قطارهای مسافری ریل سیر کوثر در مسیر مشهد – تهران شما می‌توانید از شهرهای نیشابور، سمنان و شاهرود نیز به مقصد تهران سفر کنید.

شرکت قطاری وانیا ریل

شرکت قطارهای وانیا ریل یکی از کوچک‌ترین شرکت‌های حمل و نقل ریلی در کشور است که با این‌که قطارهای کمی دارد، اما امکانات مناسبی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد، امکاناتی نظیر ویلچر در صورت درخواست مسافر، هدفون، امکانات مناسب خواب، مجله و روزنامه، بسته‌های پذیرایی، پخش موسیقی و فیلم و…

این شرکت از شهرهای مشهد، بندرعباس و اهواز به مقصد تهران قطار دارد. البته اطلاعات کامل مسیرهای شرکت وانیا ریل فعلا نامشخص است.

فاصله تهران تا همه شهرهای ایران با قطار و هواپیما

فاصله تهران تا دیگر شهرها با قطار

نکته جالب درباره فاصله تهران تا دیگر شهرها با قطار که احتمالا شما که تا این‌جای مقاله ما را همراهی کرده‌اید هم متوجهش شده‌اید، این است که فاصله یک شهر مشخص تا تهران با قطارهای مختلف، متفاوت است. علاوه بر این‌که وجود قطارهای سریع‌السیر در برخی مسیرها مانند مشهد – تهران تفاوتی حدودا ۲ ساعته با قطارهای معمولی دارد، بین همان قطارهای معمولی از شرکت‌های مختلف و حتی بین قطارهای متفاوت یک شرکت نیز این تفاوت فاصله در یک مسیر ثابت وجود دارد. یکی از دلایل این مسئله تداخل برنامه حرکت قطارها در بعضی ساعات شبانه‌روز است. یعنی یک قطار باید مدت بیشتری در یک ایستگاه بماند تا با قطار دیگر در همان مسیر برخورد نکند. دلیل دیگر این مسئله تفاوت توقف قطارهای مختلف در ایستگاه‌هاست. ممکن است یک قطار در تمام ایستگاه‌های موجود در یک مسیر توقف کند و قطار دیگری در همان مسیر تنها در چند ایستگاه بایستد.

در نهایت با توجه به این مسائل، باید توجه کنید که معمولا در یک مسیر ثابت و مشخص بین قطارهای مختلف و هم‌چنین حرکت در ساعات مختلف شبانه‌روز، حدودا ۱ تا ۲ ساعت تفاوت در زمان رسیدن به مقصد وجود دارد. به همین دلیل نمی‌توان گفت به طور دقیق فاصله تهران تا دیگر شهرها با قطار چقدر است. مثلا در مسیر مشهد – تهران، فاصله مشهد تا تهران از ۸ ساعت و ۲۰ دقیقه تا ۱۲ ساعت و ۴۵ دقیقه متغیر است.

 به طور کلی با در نظر گرفتن تمام مسیرهای موجود در تمامی شرکت‌های حمل و نقل ریلی کشور بیشترین فاصله مربوط به تهران تا شهر اهواز است که با قطار ۴ ستاره غزال از شرکت رجا ۳۰ ساعت طول می‌کشد و کمترین فاصله تهران تا شهرهای مختلف، فاصله تهران تا رشت است که با قطار ۴ ستاره اتوبوسی صبا از شرکت رجا ۵ ساعت طول می‌کشد. البته اگر ایستگاه‌های بین شهرهای مختلف تا تهران را نیز در نظر بگیرید، کم‌ترین فاصله تا تهران مربوط به قزوین است. اما صرف نظر از ایستگاه‌های بین راه، با در نظر گرفتن تمامی مسیرهای ریلی که به مقصد تهران می‌رسند می‌توان گفت فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با قطار بین حداکثر ۳۰ ساعت تا حداقل ۵ ساعت است.

ما سعی کردیم تمام اطلاعاتی که از انواع قطارها و پروازها به مقصد تهران وجود داشت را برای شما آماده کنیم. نکته مهم این است که تمام اطلاعات این مقاله از جمله قیمت‌ها مربوط به نیمه اول سال ۱۴۰۰ است. اگر این مقاله به شما کمک کرد تا فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران را با قطار و هواپیما به صورت دقیق بدانید و برای سفر بهتر تصمیم بگیرید و یا اگر اطلاعاتی دارید که می‌تواند این مقاله را کامل کند ما همیشه این‌جا منتظر شنیدن حرف‌های شما هستیم.

بنفشه انصاری

من بنفشه انصاری، کارشناس ادبیات فارسی و کارشناس ارشد تئاتر هستم. سفرهای چندروزه را دوست دارم، اما سفرهای طولانی را بیشتر. فکر می‌کنم این زیستنِ چندماهه در یک شهر جدید است که می‌تواند روح شهرها را برای ما عریان کند. می‌نویسم تا آنچه از روح عریان شهرها در کوچه‌های خلوت و ناشناس آن‌ها دیده‌ام برایتان بگویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن