اجاره اقامتگاه در سراسر ایران

ماسال کجاست ؟ شهری بر فراز آسمان‌ها

در این روزها بد نیست کمی چشمانمان را ببندیم تا اندکی به قوه تخیلمان بال و پر دهیم تا با طبیعت یکی شویم. بله این روزها، آدمی اسیر بی‌قید و بند زندگی ماشینی شده و دیگر نمی‌تواند از دست چنگال‌های بی‌رحم روزمرگی فرار کند و …، اما دور نشویم از دنیای تخیلاتمان؛ بر بالای کوهی بلند تا چشم کار می‌کند سبزی و سرسبزی وجود دارد و ابرها همچون موج‌هایی آرام شما را در برگرفته‌اند. این جا کجاست؟ یا بهتر است بگوییم ماسال کجاست ؟ بله همه این توصیف‌ها به یک جا ختم می‌شود و آن ماسال، بهشت برین ایران زمین است. با جاباما همراه باشید.

در این مقاله می‌خواهیم این بهشت گمشده را با کلمات به تصویر بکشیم. پس با ما همراه باشید.

چرا باید ماسال را ببینیم؟

  • ماسال گیلان، یکی از بهترین ییلاق‌های سراسر ایران محسوب می‌شود.
  • طبیعت بکر و مراتع سرسبز شما را مدهوش می‌کند.
  • ماسال به بهشت گمشده ایران معروف است.
چرا باید ماسال را ببینیم

ماسال کجاست ؟

در همسایگی کوه‌های سبز تالش و درست در دل استان گیلان شهری به نام ماسال وجود دارد. ماسال گیلان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد، به عنوان یکی از دلپذیرترین ییلاق‌های شمالی کشور محسوب می‌شود. البته این مسئله تعجب چندانی ندارد!

در واقع ماسال ماه پیشانی زیبایی است که رودخانه خالکایی که از ارتفاعات شاه معلم نشات می‌گیرد، به عنوان طره‌ موهای افشان این شهر محسوب می‌شود و از طرفی دیگر مه‌ای سپید‌تر از برف و نرم‌تر از پر قو دامن این ییلاق زیبا را فرا گرفته است.

خب بهتر است برگردیم به سراغ پرسش اصلی یعنی ماسال کجاست؟

موقعیت جغرافیایی ماسال از شرق به فومن و صومعه‌سرا، از شمال به رضوان‌شهر، از غرب به خلخال و از جنوب به اردبیل محدود می‌شود.

اگر مبدا شما تهران باشد باید این را بگوییم که در خلوت‌ترین حالت ممکن تا ماسال گیلان ۵ ساعتی راه یا به عبارتی ۳۶۳ کیلومتر مسافت در پیش دارید اما بهتر است بدانید که اولین دیدارتان با این بهشت گمشده، نه تنها تمامی خستگی راه را از بین می‌برد بلکه به شما انرژی باورنکردنی را می‌بخشد.

ماسال کجاست ؟

تاریخچه ماسال

اگر بخواهیم به طور مفصل بدانیم که ماسال کجاست بهتر است کمی درباره تاریخچه آن نیز بیشتر بدانیم.

در گذشته‌های نه چندان دور این ماسال به عنوان یکی از شهرهای بی‌نهایت زیبای تالش به شمار می‌رفت اما در سال ۱۳۷۶، این شهر زیبا به عنوان شهرستان ماسال هویت مستقلی به خود گرفت.

جالب است بدانید این شهرستان زیبا نام‌های فراوانی داشته اما معروف‌ترین آن‌ها رودکنار بوده است و پس از آن نام ماسال بر این شهر

این منطقه در قدیم «رود کنار» نامیده می‌شده است. ماسال در لغت به معنی «کوه وار» یا «کنار کوه» است که مشتق کلماتی مانند «مازال» و «مسال» است. ماسال در گذشته بخشی از شهرستان تالش بود که در سال ۱۳۷۶ مستقل شد و به شهرستان ماسال تبدیل شد. امروزه شهرستان ماسال از دو بخش مرکزی و شاندرمن تشکیل شده است. از طرفی در این منطقه ۴ دهستان و ۹۸ آبادی وجود دارد.

تاریخچه ماسال

آب و هوای ماسال

ییلاق ماسال گیلان همچون دیگر ییلاق‌های رویایی کشورمان، آب و هوایش کاملا وابسته به فصل است.

اما اگر از ما بپرسید می‌گوییم تابستان‌های ماسال را دریابید. در فصل تابستان، آب و هوای ماسال نه آن سردی بهار را را دارد و نه گرمی که در تابستان‌ها انتظارش را می‌کشیم. البته این به معنای غافل شدن از دیگر فصول دیدنی و جذاب ماسال، نیست.

اگر از آب و هوای سرد و مرطوب فراری هستید و ارتباط چندان خوبی با باران‌های صبحگاهی ندارید، به شما پیشنهاد پاییز ماسال را پیشنهاد نمی‌کنیم. ماسال در پاییز ، شما را با باران‌های وقت و بی‌وقتش غافلگیر می‌کند اما همین‌ باران‌ها و برگ‌های رنگارنگ پاییزی شما را بیش از هر زمانی شیفته این ییلاق می‌کند.

به همان اندازه که ماسال در پاییز دیدن دارد، در زمستان نیز به گونه‌ای دلربا دیدنی است. ماسال در زمستان با پوشش یک‌دستی از دانه‌های برف سپید محاصره می‌شود، اما به همان اندازه که این برف زیباست، می‌تواند خطرناک نیز باشد.

اگر تجهیزات مناسب جاده‌های برفی را ندارید، فکر سفر کردن به ماسال و آن هم در زمستان را بهتر است فراموش کنید.

در خلاصه‌ترین حالت ممکن؛ بهترین زمان برای سفر به ماسال از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر آبان ماه است.

آب و هوای ماسال

جاهای دیدنی ماسال کجاست؟

ماسال این بهشت رویایی علاوه بر آب و هوای فوق‌العاده‌ای که دارد، جاهای دیدنی فراوانی را نیز در دل خود جای داده است که تعداد اندکی از آن‌ها را در ادامه مقاله ماسال کجاست ، آورده‌ایم.

روستای اولسبلانگاه

خیلی از ما، کلان شهر نشینان، بنده‌های زندگی ماشینی شده‌ایم و نمی‌توانیم حتی برای مدت زمان کوتاه این شهر خاکستری را رها کنیم. اولسبلانگاه درست همان رویایی است که می‌تواند ریشه این بردگی را از بند بند وجودمان قطع کند. دیدن یک نظر این زیبا رو کافی است تا شما باری دیگر با مفهوم زندگی پیوند برقرار کنید.

برای اقامت در ماسال ، اگر اولسبلانگاه را انتخاب کنید پشیمان نمی‌شوید. فقط تصور کنید که به هنگام باز کردن پنجره درست زمانی که اولین پرتو‌های صبحگاهی به دیدار شما می‌آیند، هاله‌ای از مه شما را در بر می‌گیرد.

اینجاست که ماسال تبدیل به بهشتی می‌شود که همه ما بدون کوچک‌ترین شکی عاشقش می‌شویم. برای آنکه از این تجربه بهره‌مند شوید، کافی است برای اجاره ویلا در شمال یا هر نوع واحد اقامتی در سراسر ایران اقدام کنید. 

غار آویشو

غارها یکی از رمزآلودترین مکان‌هایی محسوب می‌شوند که در سراسر دنیا شهره عام و خاص هستند. یکی از همین غارها که، آویشو است که به یکی از طولانی‌ترین غارهای ایران شناخته می‌شود.

این غار در دل یکی از کوه‌های سرسبز ماسال یعنی شاندرمن قرار دارد. با وجود اینکه قدمت این غار زیبا به چندین و چند صد سال پیش باز می‌گردد اما کمتر از ۲۰ سال است که در نزد عام و خاص شناخته شده است.

پس از آنکه دانستید ماسال کجاست و چگونه باید به آن‌جا سفر کنید، دیدن غار آویشو را از دست ندهید.

غار آویشو

آبشار رامینه

مکان خاص و ویژه‌ای همچون ماسال، دارای جاهای دیدنی فراوانی است که بدون دیدن آن‌ها نباید این بهشت گمشده را ترک کنید. یکی از همین جاهای دیدنی، آبشار رامینه نام دارد.

این آبشار زیبا در فاصله ۳۵۰ متری و درست در بالای جاده زیبای رامینه قرار دارد و ارتفاع ۱۰ متری آن، آبشار رامینه را به یکی از زیباترین آبشارهای ماسال تبذیل کرده است. البته این نکته را نیز باید بگوییم که مسیر دسترسی به این آبشار کمی صعب‌العبور و سخت است زیرا بر سر راه شما شیبی تند قرار دارد که اگر از آن بگذرید منظره‌ زیبا و دل‌انگیز آبشار رامینه شما را غافلگیر می‌کند.

پارک جنگلی ریزه مندان

چشمانتان را ببندید و از قوه تخیلتان کمک بگیرید. نزدیک به چندین و چند هکتار زمین مملو از درختان سر به فلک کشیده، در رو به روی شما عزیزان قرار دارد.

اینجا است که می‌فهمید ماسال کجاست و چه طبیعتی در سراسر این مرز و بوم قرار گرفته است.

پارک جنگلی ریزه مندان

منطقه باستانی اسبه ریسه

هزاره اول قبل از میلاد درست زمانی اسلام به تازگی در جهان شناخته شده بود، درست زمانی محسوب می‌شد که منطقه اسب ریسه در بخش‌هایی از ماسال شروع پیدایش کرد. این منطقه باستانی و زیبا در بخش‌های مرکزی و دهستان حومه ماسال قرار دارد و به تازگی به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این منطقه علاوه بر زیبایی چشم‌گیری که دارد، برای علاقه‌مندان به ورزش‌های هیجان انگیزی همچون کایاک سواری و صخره‌نوردی نیز جذاب است.

حال که دانستید ماسال کجاست و جاهای دیدنی آن را شناختید، جاباما را از خاطر نبرید زیرا ما همراه شما عزیزان هستیم.

منطقه ییلاقی دشت آلنزه

آلنزه یکی از مناطق ییلاقی و دوست‌داشتنی ماسال است که هر کس آن را دیده، بهشت را همچون این منطقه توصیف کرده است!

آلنزه دشتی وسیع و خرم در استان سرسبز گیلان است که از همه طرف با کوه‌های بلندی احاطه شده است. همچنین یکی از معروف‌ترین بقعه‌های خطه شمالی کشور یعنی امام‌زاده ابراهیم النزه نیز در این منطقه قرار دارد. نکته‌ای که این منطقه را بسیار جذاب و دوست‌ داشتنی می‌کند، خانه‌های آن است.

مردم النزه عموما به صورت آبا و اجدادی در این منطقه زندگی می‌کنند و به همین دلیل خانه‌های آنان از قدمت بالایی برخوردار است؛ همین موضوع سبب آن شده که مواد تشکیل دهنده تمامی این خانه‌ها تخته و چوب باشد.

منطقه ییلاقی دشت آلنزه

بازار هفتگی ماسال

یکی از جاهای دیدنی که حتما در سفر به ماسال باید به آن سری بزنید از آن‌جا دیدن کنید، بازار هفتگی ماسال است. این بازار زیبا و رنگارنگ دارای انواع و اقسام کالاهایی همچون: لبنیات دامی، ماهی تازه، انواع سبزیجات محلی و همچنین گل و گیاه است. پس در سفر خود به ماسال این بازار زیبا را فراموش نکنید.

باغ پرندگان تمجیدی

پرندگان این موجودات جذاب و باهوش، گونه‌های فراوانی دارند که شاید بعضی از آن‌ها مختص به یک شهر، کشور یا حتی یک قاره خاص باشد. در این نقطه از ایران نیز پرندگانی وجود دارد که از دیدنشان سیر نمی‌شوید. باغ پرنگان تمجیدی از آن مکان‌هایی است که در سفر به ماسال باید حتما به آن سری بزنید.

اگر هم هوای اقامت در ماسال را داشتید، می‌توانید در حوالی این باغ، برای اجاره ویلا از طریق اپلیکیشن جاباما اقدام نمایید.

باغ پرندگان تمجیدی

گورستان خون

اگر به مکان‌های تاریخی و صد البته کمی ترسناک علاقه‌مند هستید، گورستان خون می‌تواند یکی از آن‌ مکان‌هایی باشد که رضایت شما را جلب کند!

تاریخچه این گورستان به هزاره قبل از میلاد بازمی‌گردد و به تازگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گسکر

شهری تاریخی با قدمت بیش تز ۱۰۰۰ سال درست در دل ماسال و حوالی جنگا‌ها هفت دغان گیلان قرار گرفته است.

این شهر تاریخی یکی از معدود عجایبی است که از دوره‌ی پیش از اسلام خطه‌ شمالی کشور باقی‌مانده و نشانه‌ای یک تمدن مدرن و مسکونی محسوب می‌شود.

گسکر

ماسال کجاست ؟

همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، ماسال شهری است رویایی که هوش از سر هر آدمی می‌برد و او را با طبیعت بی‌حد اندازه‌اش محصور می‌کند؛ اما نکته‌ای وجود دارد که در سفر به ماسال گیلان نباید فراموش کنید و آن نکته اقامت است.

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت جاباما یا دانلود اپلیکیشن جاباما به راحتی و در هر گوشه ایران زمین نسبت به اجاره ویلا در ماسال اقدام کنید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن