در طبیعت بی‌نظیر و سرسبز جلفا در استان آذربایجان شرقی یک آبشار جذاب و دیدنی جای خوش کرده است. آبشار آسیاب خرابه که بر خلاف اسمش بسیار آباد و زیباست و یکی از مقاصد محبوب برای طبیعت‌گردی و کمپینگ به شمار می‌رود.


البته که برای گشت‌وگذار نیم‌روزه در اطراف تبریز هم می‌توانید روی آن حساب کنید. این آبشار در میان صخره‌های بزرگ و خزه‌ها محاصره شده و زیبایی آن را چندین برابر کرده است.


اگر قصد سفر به جلفا و دیدن این منطقه روایی را دارید، در لیست مقاصد خود حتماً برای آبشار آسیاب خرابه هم برنامه‌ریزی کنید.


در این مطلب سری به این جاذبه طبیعی در منطقه مرزی جلفا خواهیم زد و با مسیر دسترسی، تاریخچه و طبیعت آن بیشتر آشنا می‌شویم. ضمن اینکه چرخی در جلفا و دیدنی‌های آن می‌زنیم.


آبشار آسیاب خرابه کجاست؟


آبشار آسیاب خرابه یکی از جاذبه‌های دیدنی در استان آذربایجان شرقی است و در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد. نزدیک‌ترین روستا به آنجا هم روستای منجن آباد است که حدود ۵ کیلومتر با آن فاصله دارد.


 این آبشار با حدود ۱۵ متر ارتفاع، در یک محوطه ۲۰۰ مترمربعی گسترده شده و از کوه‌ بلندی به نام کوه کیامکی در منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می‌گیرد.


اگر چنین آبشار های زیبایی شما را به وجد می‌آورند، پس خوب است سری هم به آبشارهای اطراف تهران بزنید که بهشتی کنار پایتخت پردود هستند.


 آسیاب خرابه کجاست

مسیر آبشار آسیاب خرابه از بین گیاهان مختلف و خزه‌ها می‌گذرد و در نهایت به‌صورت رشته جویبارهایی به انتهای جریان آب پیوسته و به سمت شمال جاری می‌شود. در سمت دیگر دره آبشارهای دیگری وجود دارد که زیبایی و صدای دلنشین طبیعت در این منطقه را بیشتر می‌کند.


از طرف دیگر صخره‌های صاف و یک‌دست بالای آبشار آن را تبدیل به محل مناسبی برای کمپ در طبیعت کرده است و به همین دلیل در فصل تابستان و بهار جذابیت زیادی برای طبیعت‌گردان دارد.


مسیر دسترسی به آسیاب خرابه جلفا کجاست؟


برای رفتن به این آبشار باید از جاده مرند - جلفا به هادی‌شهر بروید. از این شهر که بگذرید در یک جاده فرعی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان قرار می‌گیرید و پس از عبور یک مسیر خاکی در دره‌ای زیبا به آبشار آسیاب خرابه خواهید رسید.


از شهر تبریز تا ورودی جاده فرعی ۱۰۶ کیلومتر مسافت در پیش دارید و پس از رسیدن به جاده حدود ۲۷ کیلومتر را باید در این جاده خاکی طی کنید.


با رسیدن به پارکینگ، ادامه مسیر را باید پیاده‌روی کنید. قسمتی از مسیر تا خود آبشار یک پیاده‌روی سبک و به‌صورت پلکانی است.


 • فاصله شهر تبریز تا جاده فرعی جلفا به علمدار: ۱۰۶ کیلومتر
 • فاصله علمدار گرگر تا آسیاب خرابه: حدود ۲۷ کیلومتر جاده خاکی
 • فاصله جلفا تا آسیاب خرابه: ۳۰ کیلومتر

حالا که نزدیک شهر تبریز هستیم، بیایید در هر قدم نگاهی هم به تبریز بیندازیم! اول از همه می‌توانید جاذبه های تبریز را در همین مجله بشناسید.


فاصله تبریز تا آسیاب خرابه جلفا

قدمت آسیاب خرابه و پیشینه و جایگاه تاریخی آن


در نزدیکی آبشار آسیاب خرابه، در گذشته آسیاب بزرگی وجود داشته که در حال حاضر بقایای آن هنوز هم باقی‌مانده است. این آسیاب با ارتفاع حدود ۱۰ متر و مساحت ۲۰۰ متر برای آسیاب کردن گندم‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفته که در چند سال اخیر بازسازی شده است.


وجه تسمیه آبشار


وجود آسیاب‌های قدیمی در کنار این آبشار، نام آن را به آسیاب خرابه معروف کرده است. چرا که بعد از گذشت سال‌ها، این آسیاب‌ها تخریب و تقریباً غیرقابل‌استفاده شدند. البته این آسیاب‌ها قدمت آسیاب خرابه جلفا را نشان می‌دهد.


اما به دلیل جذابیت‌های منطقه و وجود گردشگران و طبیعت‌گردانی که این آبشار را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، بخش‌هایی از آسیاب‌ها مرمت شده است. گرچه که کاربرد خود را ازدست‌داده‌اند و در حال حاضر فقط قابل بازدید هستند.قدمت آسیاب خرابه جلفا

ویژگی‌های طبیعی آبشار


آبشار دیدنی آسیاب خرابه یک‌شکل دایره‌ای به‌صورت دره ایجاد کرده که آن را نسبت به سایر آبشارها منحصربه‌فرد می‌کند. این آبشار در واقع مجموعه‌ای از جریان‌های آبی کوچک و بزرگ است که در یک دره سرسبز به سمت پایین سرازیر می‌شوند.


بخشی از این آبشار در سال ۱۳۹۲ به دلیل یخ‌زدگی و حجم زیاد یخ تخریب شد ولی در طول این چند سال همچنان زیبایی خود را حفظ کرده و یکی از قشنگ‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی در منطقه جلفا به شمار می‌رود.


بهترین فصل بازدید از آبشار آسیاب خرابه


برای سفر در طبیعت به‌ویژه آبشارهای ایران بهار بهترین فصل ممکن است. آبشار آسیاب خرابه به دلیل اینکه در یکی از مناطق سردسیر ایران قرار گرفته در فصل تابستان هم آب‌وهوای مطلوب و خنکی دارد. به همین دلیل یک گزینه جذاب برای طبیعت‌گردی در فصل گرم سال هم به شمار می‌رود.


البته که سفر به جلفا و جنگل‌های ارسباران در پاییز هم دست‌کمی از بهار آن ندارد. جایی که شما را غرق در رنگ‌های طبیعت می‌کند و از زیبایی و موسیقی آبشار لذت خواهید برد.


پس برای طبیعت‌گردی در آبشار آسیاب خرابه در سه فصل از سال فرصت دارید. فرصتی که یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.


باز هم نگاهی به تبریز بیندازیم؟ اینجا می‌توانید با بهترین شیرینی های تبریز هم آشنا شوید.


آبشار آسیاب خرابه جلفا

امکانات آسیاب خرابه جلفا برای مسافران و بازدیدکنندگان


اگر اسم آبشار آسیاب خرابه را کنار بگذاریم، باید به شما بگوییم که قرار است به منطقه سرسبز و آبادی سفر کنید. جایی که علاوه بر امکان کمپینگ و طبیعت‌گردی برای کسانی که تجهیزات کافی هم ندارند، مناسب است. پس چندان برای رفتن به این مقصد تعلل نکنید.


این منطقه برای تفریح نیم یا یک‌روزه امکانات کافی مثل آلاچیق، پارکینگ، رستوران و سوپرمارکت دارد. در نتیجه اگر قصد ماجراجویی هم نداشته باشید به‌سادگی می‌توانید به این منطقه بیایید و علاوه بر لذت بردن از طبیعت نگران امکانات آنجا نباشید.


برای صرف ناهار هم  مهمان‌سرای جهانگردی جلفا واقع در خیابان امام در میدان شهید بهشتی یکی از گزینه‌های پیش‌روی شماست.


در واقع این طبیعت‌گردی برای خانواده‌ها طراحی شده و لذت یک آخر هفته یا سفر در تعطیلات را می‌توانید آنجا بچشید.


اگر خواستید کمی از طبیعت خارج شوید و به دل شهر بزنید، پیشنهادمان این بهترین مراکز خرید تبریز است!


آسیاب خرابه در زمستان

دیگر جاهای دیدنی جلفا در نزدیکی آسیاب خرابه


ایران جذاب و زیبا، آن‌قدر جاهای دیدنی دارد که با سفر به یک منطقه نیازی نیست خود را به یک جاذبه دیدنی محدود کنید. منطقه دیدنی و جذاب جلفا با طبیعت بی‌نظیر و سرسبز از جمله زیباترین جاهایی است که می‌توانید جاذبه‌های زیادی را در آنجا ببینید. پس خود را برای یک سفر حسابی آماده کنید تا گشت‌وگذاری در دل یکی از جذاب‌ترین مناطق مرزی ایران داشته باشیم.


با گذر از آبشار آسیاب خرابه نوبت به جاذبه‌های دیگر می‌رسد که سری به هر یک از آن‌ها خواهیم زد.


روستای کردشت و  قلعه و حمام کردشت


یکی از جذاب‌ترین مناطق در نزدیکی جلفا، روستای کردشت است. روستایی که علاوه بر طبیعت بکر و دیدنی، دارای مجموعه تاریخی است که دیدن آن خالی‌ازلطف نیست. این مجموعه شامل دو حمام، مسجد، دیوان‌خانه، یخچال و قلعه است.


این روستا به سادگی در لیست زیباترین روستاهای ایران قرار می‌گیرد.


روستای کردشت

کلیسای سنت استپانوس


دومین کلیسای مهم ارمنی‌های ایران بعد از قره کلیسا، یعنی کلیسای سنت استپانوس از دیگر جاذبه‌های تاریخی است که می‌توانید در نزدیکی جلفا ببینید. بنای این کلیسا در میان‌کوه‌ها و در نزدیکی رود ارس و ۱۷ کیلومتری شهر جلفا قرار دارد.


کلیسای سنت استپانوس

رودخانه ارس


در کنار تمامی جاذبه‌های اطراف جلفا، اگر رود ارس را در این منطقه نبینید، سفر شما نیمه‌کاره خواهد ماند. رود همیشه پرآبی که در نوار مرزی ایران قرار دارد و از سه استان اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی می‌گذرد. ارس از کشور ترکیه سرچشمه می‌گیرد و در منطقه جلفا به عریض‌ترین بخش خود می‌رسد.رودخانه ارس

بازارچه‌های مرزی


با سفر به شهرهای مرزی مثل جلفا حتماً باید با جیب پر سفر کنید. چرا که بازارچه و مراکز خرید بزرگ و کوچک شما را برای خرید وسوسه خواهد کرد. در شهر جلفا می‌توانید انواع مواد آرایشی و بهداشتی، خوراکی، پوشاک، لوازم خانه، کیف و کفش و … را با قیمت مناسبی خریداری کنید.


اهل خرید هستید؟ در این مطلب آدرس بهترین مناطق آزاد ایران برای خرید را پیدا کنید!


جلفا

نکات ضروری در بازدید از آبشار آسیاب خرابه


سفرهای طبیعت‌گردی قاعده و قانون خاص خودش را دارد. پس اگر مقصد شما یکی از جاذبه‌های طبیعی است با تجهیزات کافی به آنجا سفر کنید. آبشار آسیاب خرابه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی طبیعی در اطراف جلفا هم از این قاعده مستثنی نیست.


اگر این لوکیشن جذاب را برای سفر انتخاب کردید به نکات زیر حتماً توجه کنید تا سفر بهتری پیش رو داشته باشید:


 • لباس اضافه را فراموش نکنید، چون اگر اهل آب‌بازی هم نباشید و برای تماشای آبشار به آن نزدیک شوید باز هم خیس می‌شوید.
 • اگر تجهیزات کمپ همراه خود ندارید، برای پیک‌نیک نیم‌روزه خانوادگی یا دوستانه روی اینجا حساب کنید.
 • بعد از بازدید از این آبشار، جاذبه‌های دیدنی اطراف آن را از دست ندهید.
 • در طول مسیر خود برای عکاسی توقف نکنید؛ چرا که ارس یک منطقه مرزی و در بیشتر مناطق آن عکاسی ممنوع است.
 • برای کمپ در طبیعت از قسمت بالای آبشار و صخره‌ها استفاده کنید.
 • در نزدیکی آبشار رستوران و سوپرمارکت وجود دارد ولی اگر می‌خواهید آشپزی در طبیعت را تجربه کنید، می‌توانید در آلاچیق‌ها یا نزدیکی آبشار روی آن حساب کنید.
 • مراقبت از طبیعت و بدون زباله نگه‌داشتن آن حتی ریختن پوست میوه هم اولین و مهم‌ترین کاری است که باید در جواب زیبایی‌هایی که طبیعت به ما هدیه می‌دهد، انجام دهیم.
 • ارس در منطقه مرزی است و اگر می‌خواهید از تلفن همراه خود استفاده کنید، حواستان به رومینگ باشد.

اگر هم آبشارگردی حسابی گرسنه‌تان کرد، آخرین توصیه ما این است که غذاهای سنتی تبریز را در این سفرتان بچشید!


جاذبه های جلفا

اجاره اقامتگاه در جلفا و تبریز


بخشی از برنامه‌ریزی سفر شما مربوط به رزرو اقامتگاه در مقصد است. مسئله‌ای که در شهرهای بزرگ و پرمسافر دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد.


تبریز یکی از آن شهرهایی که علاوه بر هتل‌های مختلف می‌توانید انواع سوئیت، ویلا، بوم‌گردی و… را با بودجه‌های مختلف رزرو کنید. در شهر جلفا هم به‌واسطه مرزی بودن و تقاضای زیاد برای سفر هتل‌ها و سوئیت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای اقامت روی آن‌ها حساب کنید.


رزرو اقامتگاه و اجاره ویلا در نگاه اول شاید کمی سخت و پردردسر باشد ولی جاباما با امکان رزرو آنلاین انواع اقامتگاه‌ها کار شما را ساده کرده است. با ورود به سایت جاباما و جستجوی مقصد می‌توانید گزینه‌های مختلف را به همراه عکس، آدرس و هزینه مقایسه کرده و در نهایت به‌صورت قطعی رزرو کنید.


پاسخ به سوالات متداول درباره آبشار آسیاب خرابه


فاصله تبریز تا آسیاب خرابه جلفا چقدر است؟

از شهر تبریز تا آبشار آسیاب خرابه حدود ۱۶۶ کیلومتر مسیر در پیش دارید که ۲ ساعت ۱۵ زمان می‌برد به آنجا برسید.

ارتفاع آبشار آسیاب خرابه چقدر است؟

جاهای دیدنی جلفا کجاست؟

فاصله جلفا تا آسیاب خرابه چقدر است؟

آبشار آسیاب خرابه چه امکاناتی دارد؟

بهترین زمان دیدن آبشار آسیاب خرابه چه زمانی است؟