جاباما

فهرست جاهای دیدنی تبریز در شب و روز، تابستان و پاییز!

جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تبریز هر بیننده‌ای را مسحور خواهد کرد. آنقدر تعداد جاذبه‌های گردشگری این شهر زیاد است که نمی‌توان همه آن‌ها را در یک مقاله جای داد. اما ما تلاش می‌کنیم تا با معرفی معروف‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی تبریز کمک کنیم تا در برنامه بعدی سفر بتوانید بهترین مکان‌ها را برای بازدید انتخاب کنید. در هر مورد آدرس نیز ارائه می‌شود؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید به این جاذبه‌ها دسترسی داشته باشید.

مهمترین و مشهورترین جاهای دیدنی تبریز

تبریز جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که هر کدام داستانی تاریخی پشت خود دارند. در این بخش از مقاله به معرفی و بررسی مهم‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی تبریز می‌پردازیم.

جاهای دیدنی تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز یکی از جاهای گردشگری تبریز است که حدود یک کیلومتر طول داشته و به‌عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده در مرداد سال ۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. متاسفانه بازار تبریز در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله از بین رفت اما مدت زمانی طول نکشید که معماران برای بازسازی آن اقدام کردند.

گنبدها و طاق های بازار تبریز، سازه‌های آجری آن و تعداد بالای تیمچه‌ها، تعدادی مدرسه و مسجد در کنار سرای بازرگانان، این بازار را به یک نمونه عالی از تجارت و زندگی شرقی تبدیل کرده است. تیمچه‌ها و سراهای این بازار سه طبقه هستند که طبقه پایین آن‌ها مخصوص انبار، طبقه دوم مخصوص تجارت‌خانه و محل کار و طبقه سوم برای استراحت در نظر گرفته شده است. در بازار تبریز به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز، راسته‌های اصلی با راسته‌های فرعی به یکدیگر متصل شده و در فضای بین آن‌ها در اصل تیمچه‌ها شکل گرفته‌اند. در تقاطع راسته‌ها در سه‌راهی و چهار‌راهی‌ها طاق‌های آجری گنبدی بزرگ ساخته شده که زیبایی منحصربه‌فردی به این بازار بخشیده‌اند.

آدرس بازار تبریز

تبریز، خیابان جمهوری اسلامی

در بازار سنتی اینجا می‌توانید انواع سوغاتی از جمله خوشمزه ترین شیرینی های تبریز را هم بخرید.

موزه قاجار تبریز

موزه قاجار (خانه امیرنظام گروسی)

موزه قاجار که در گذشته با نام خانه امیرنظام گروسی شناخته می‌شد یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است که عمارتی زیبا و حیاطی پُر از گل دارد. این موزه یکی از مراکز مهم تاریخی تبریز است که در آن پول و سکه‌های دوره قاجار، ظروف، کاشی‌های رنگارنگ، تفنگ، ساز و مجموعه‌های دیگری از دوره قاجار نگهداری می‌شود.

آدرس موزه قاجار

تبریز سمت راست خیابان ثقة الاسلام خیابان فرعی شهریار کنار بیمارستان کودکان

ائل گلی تبریز

ائل گلی

ائل گلی یا شاه گلی یکی از مهم‌ترین جاهای گردشگری تبریز و اطراف آن است که در جنوب شرقی این شهر قرار گرفته و به یکی از نمادهای اصلی تبریز تبدیل شده است. ائل گلی به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز در زمان آق‌قویونلوها در ابتدا استخر بوده و در دوران صفویه گسترش پیدا کرده اما پیش از روی کار آمدن صفویان این استخر بزرگترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ‌های شرق تبریز بوده است. لازم به ذکر است که ائل گلی در جاهای دیگر ایران هم وجود دارد.

آدرس جاهای دیدنی تبریز ائل گلی

تبریز، آزادراه کنارگذر جنوبی تبریز، ایستگاه مترو ائل گلی

خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه تبریز)

خانه مشروطه که در حال حاضر به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز تبدیل شده در اصل محلی برای تصمیم گیری سران مشروطه بوده است. در این خانه، برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه یعنی باقرخان و ستارخان و حاجی میرزا آقافرشی و ثقةالاسلام تبریزی جمع می‌شدند. این خانه در حال حاضر به موزه تبدیل شده و محل نگهداری اسناد دوره مشروطه است.

آدرس خانه مشروطه تبریز

تبریز محله راسته کوچه در غرب بازار تبریز روبروی مسجد جامع

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود

مسجد جهانشاه یا مسجد کبود یکی از مساجد تاریخی و مهم تبریز است که به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری برمی‌گردد شهرت این مسجد به دلیل کاشی کاری های معرق فیروزه ای و لاجوردی است و استفاده از انواع خط نستعلیق و ثلث و استفاده از طرح‌های زیبای هندسی و اسلیمی در بخش‌های مختلف مسجد است.

آدرس مسجد کبود

تبریز، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان ساعت

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز ساعتی به ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که دقیقاً هر ۱۵ دقیقه یکبار ساعت را اعلام می‌کند. ساختمان این عمارت زیبا شبیه طرح عقابی در حال پرواز است و مانند ساختمان‌های آلمانی قبل از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. موزه شهرداری تبریز تالارهایی شامل دوربین قدیمی، هنرهای معاصر، فرش و خط دارد.

آدرس عمارت شهرداری تبریز

تبریز تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی

جاذبه های تبریز فراوانند، اما یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری در تبریز غذاهای این شهر است. در این مطلب درباره بهترین غذاهای سنتی تبریز با دستپخت مردمان این شهر آشنا شود.

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب احداث شده است. مقبرة الشعرا به‌عنوان یکی از مکان های تاریخی تبریز در اطراف تکیه حیدر و در تقاطع خیابان ثقه‌الاسلام و عارف قرار گرفته است. بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و مرد نامی ایرانی و کشورهای منطقه از حدود ۸۰۰ سال پیش در این مقبره به خاک سپرده شده‌اند.

ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه بیش از ۷۰۰ سال داشته و یکی از بلندترین و قدیمی‌ترین دیوارهای تاریخی کشور است که به‌عنوان یکی از مناطق دیدنی تبریز شناخته می‌شود. ارگ علیشاه تنها بنای تاریخی مرتفع شهر تبریز است که می‌توانید آن را از دور دست هم ببینید. در ابتدای امر این بنای تاریخی به شکل مسجدی بزرگ بنا شده بود اما در طول زمان به دلیل وقوع زلزله‌های مختلف و جنگ، بخشی از آن ویران شد. در حال حاضر تنها بخش باقیمانده دیوار مرتفعی است که به آن ارگ علیشاه گفته می‌شود.

آدرس ارگ علیشاه تبریز

تبریز، خیابان امام، چهارراه شریعتی، به سمت میدان ساعت، جنب مصلی امام

برج خلعت پوشان

برج خلعت پوشان متعلق به دوره صفوی و یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تبریز است که در محله کرکج در واقع شده است. این برج در گذشته محل برگزاری مراسم خلعت‌پوشی بوده اما در حال حاضر به منظور انجام تحقیقات علمی در اختیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز قرار گرفته است.

آدرس برج خلعت پوشان

تبریز، فاصله ۵ کیلومتری مرکز شهر تبریز

برج آتش نشانی تبریز

برج آتش نشانی تبریز از جمله اولین تأسیسات آتش نشانی در ایران است. پس از تاسیس اولین بلدیه کشور در شهر تبریز، اولین آتش نشانی نیز ساخته شد. تاریخ ساخت این برج به اواخر دوره قاجاریه برمی‌گردد و ۲۳ متر ارتفاع دارد.

آدرس برج آتش نشانی تبریز

تبریز، خیابان خاقانی، خیابان بهادری

مکان های تاریخی تبریز

خانه لاله ای

خانه لاله‌ای یکی از مکان های دیدنی تبریز است که متعلق به دوره پهلوی اول بوده و مرکز پژوهش‌های تاریخی مرحوم یحیی ذکاء در آن افتتاح شده است. یحیی ذکاء یکی از بنیانگذاران موزه در ایران است که نقش مهمی در برنامه‌ریزی و راه‌اندازی بسیاری از موزه‌های تهران و شهرستان‌ها داشته و به همین دلیل به پاس خدمات وی و به دلیل پژوهش‌های انجام شده در منطقه آذربایجان، این خانه به دفتر پژوهش‌های تاریخی یحیی ذکاء تبدیل شده است.

آدرس خانه لاله ای

تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر

خانه صرافلار (خانه و موزه سفال تبریز)

خانه صرافلار یکی دیگر از اماکن دیدنی تبریز است که به دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بر‌می‌گردد. این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و مرمت شد و در سال ۱۳۷۴ نیز به‌عنوان نمایشگاه و خانه سفال به بهره‌برداری رسید.

آدرس خانه صرافلار

تبریز، خیابان شمس تبریزی

خانه بهنام

خانه بهنام به‌عنوان یکی از مکان‌های دیدنی تبریز از جمله قدیمی‌ترین بناهای متعلق به اوایل دوره قاجار است که در دوره ناصرالدین‌شاه مرمت و بازسازی شد. خانه بهنام در حال حاضر متعلق به دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند است.

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی متعلق به یکی از شاعره‌های نامی کشور است که در خانه‌ای در محله ششگلان تبریز متولد شد. پروین اعتصامی تا ۶ سالگی در این خانه در کنار پدری دانشمند و مادری شاعر زندگی می‌کرد و به دلیل وجود فضای ادبی و شاعرانه‌ای که در خانه حاکم بود، ذوق ادبی و توانایی فراوانی در وی شکل گرفت.

آدرس خانه پروین اعتصامی

تبریز محله ششگلان تبریز کوچه ششگلان

درباره بهترین هتل های تبریز بیشتر بخوانید و آن‌ها را بشناسید.

جاهای دیدنی تبریز در بهار

خانه علی مسیو

علی مسیو یکی از شخصیت‌های مشهور و برجسته نهضت مشروطه آذربایجان است که خانه علی مسیو به او تعلق دارد. این شخص از بنیانگذاران دسته مجاهدین تبریز بوده است.

آدرس خانه علی مسیو

تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، بن بست ختایی‌ها

حمام نوبر

حمام نوبر یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی تبریز است که معماری فوق‌العاده زیبایی داشته و در زمینی به مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع ساخته شده است. این حمام حدود ۱۴۰ سال پیش توسط شخصی به نام “بالا کاظم” از اهالی قره‌آغاچ ساخته شد.

آدرس حمام نوبر

تبریز، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت

مسجد صاحب الامر تبریز

مسجد صاحب الامر تبریز که در گذشته مسجد شاه طهماسب صفوی بوده در اصل معبدی از عهد مهرپرستی است. این بقعه خانقاه مهرپرستان بوده  و نام اسطوره قربانی مهرپرستانه گاو و مهران رود در کنار نام بقعه، نشانی بر صحت این امر دارد.

آدرس مسجد صاحب الامر تبریز

تبریز، بخش شرقی میدان صاحب آباد

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز که به آن مسجد جامع کبیری یا مسجد جمعه نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین عمارت‌های این شهر بزرگ است که با بازار تبریز احاطه شده و طبق اسناد تاریخی موجود قدمت ساخت آن به دوران حکومت پادشاهان سلجوقی یعنی قرن پنجم و ششم هجری برمی‌گردد. متأسفانه در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری این بنای تاریخی زیبا آسیب دید. و قسمت‌هایی از طاق آن دچار تخریب شد. در زمان پادشاهی قاجار فردی به‌نام “حسینقلی‌خان دنبلی” برای بازسازی مسجد اقدام کرد. در حال حاضر قدیمی‌ترین بخش مسجد جامع تبریز شبستان وسیع آن است که گنبد‌هایی زیبا بر روی ستون‌های هشت گوش آجری دارد.

آدرس مسجد جامع تبریز

خیابان شهید مطهری انتهای بازار تبریز بخش جنوبی صحنه مدرسه طالبیه و در حد فاصله مسجد حجت الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خاله اوغلی

مدرسه رشدیه

مدرسه رشدیه یکی از نخستین مدارس به سبک نوین است که بر اساس اصول فنوتیک و توسط حاج میرزا حسن رشدیه تبریزی در دوره قاجار ساخته شد.

خیابان تربیت تبریز

پیاده راه خیابان تربیت یکی از دیدنیهای تبریز است که از جمله مراکز گشت‌وگذار و خرید در مرکز شهر تبریز به شمار می‌رود. فروشگاه‌های مختلفی در دو طرف این پیاده‌راه وجود دارند.

آدرس پیاده راه خیابان تربیت تبریز

تبریز، میدان ساعت، خیابان امام خمینی، پیاده راه تربیت

جاهای دیدنی تبریز در تابستان

موزه عصر آهن

موزه عصر آهن یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی تبریز است که در آن مردمانی با قدمت حداقل ۴۰۰۰ سال به همراه وسایل زینتی آرمیده‌اند. اکثر آثار شناسایی شده در این محوطه به هزاره اول قبل از میلاد یعنی دوره آهن برمی‌گردد. به همین دلیل نام این موضوع را موزه عصر آهن گذاشته‌اند.

موزه سنجش (خانه سلماسی)

موزه سنجش یا خانه سلماسی در دوره قاجار ساخته شده و در آن انواع ابزار و ادوات مربوط به سنجش زمان و ساعت‌های قدیمی نگهداری می‌شود. از جمله انواع ابزارآلات این موزه می‌توان به ابزار سنجش وزن، ترازوهای ظریف و قپان‌های بزرگ مخصوص سنجش و انواع وسایل اندازه‌گیری طول اشاره کرد.

فرش سنگی تبریز

تبریز به‌عنوان مهد فرش در ایران شناخته می‌شود و در حال حاضر از سوی شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب شده است. فرش سنگی تبریز که در محوطه‌ای بزرگ طراحی و ساخته شده به‌عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است.

جاهای تفریحی تبریز با ادرس

قبرستان پینه شلوار

قبرستان پینه شلوار که به آن شادآباد مشایخ نیز گفته می‌شود یکی از قبرستان‌های قدیمی شهر تبریز است که قدمت آن به پیش از اسلام برمی‌گردد. در این قبرستان می‌توانید چندین سنگ مزار را ببینید که برخی از آن‌ها مانند سنگ‌های قبرستان خالدنبی در گرگان به شکل آلت انسان ساخته شده‌اند.

درباره جاهای دیدنی گرگان هم می‌توانید در همین مجله بیشتر بخوانید.

دیگر جاهای دیدنی و مکان های تاریخی تبریز

جاهای دیدنی تبریز آنچنان زیاد است که معرفی آن‌ها به تنهایی در یک مقاله نمی‌گنجد. در این بخش به معرفی و بررسی دیگر جاهای دیدنی و تاریخی تبریز می‌پردازیم.

بازار شیشه گرخانه

بازار شیشه گرخانه یکی از مهم‌ترین بازارهای تبریز است که در آن ظروف بلور و شیشه عرضه می‌شد. اما در حال حاضر بیشتر مغازه‌ها شامل عطاری و عرضه گیاهان دارویی هستند.

آدرس بازار شیشه گرخانه

تبریز، مابین خیابان تربیت و خیابان شهدا

اگر اهل بازارگردی و خرید در سفر هستید، اینجا می‌توانید لیست بهترین مراکز خرید تبریز از سنتی تا مدرن را ببینید.

کلیسای مریم مقدس تبریز

کلیسای مریم مقدس یکی از جاهای دیدنی تبریز است که به‌عنوان بزرگترین و قدیمی‌ترین کلیسای این شهر شناخته شده و ارمنیان تبریز برای اجرای مراسم مذهبی کلیسای حواری ارمنی در این مکان جمع می‌شوند.

آدرس کلیسای مریم مقدس تبریز

تبریز، انتهای خیابان شریعتی (شهناز شمالی)، نبش میدان نماز

مکان های دیدنی تبریز

سیلوی گندم تبریز

سیلوی گندم تبریز نخستین سیلوی گندم ایران پس از جنگ جهانی اول است که با طرح آلمانی‌ها ساخته شده و به‌عنوان نمادی از توانمندی مهندسی صنعتگران تبریزی شناخته می‌شود.

آدرس سیلوی گندم تبریز

تبریز، خیابان امام خمینی (ره)

موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز بعد از موزه ملی تهران دومین موزه باستان‌شناسی ایران و یکی از جاهای دیدنی تبریز است. این موزه که در کنار مسجد کبود واقع شده در سه طبقه ساخته شده و بیش از ۲۳۰۰ قطعه از آثار پیش از تاریخ، پیش از اسلام و پس از اسلام در آن نگهداری می‌شود.

ربع رشیدی

ربع رشیدی در واقع اولین و بزرگترین دانشگاه بین‌المللی ثبت شده در جهان است. این بنا نشان‌دهنده شکوه فرهنگ و تمدن ایرانی است. این بنای فرهنگی به دلیل وسعت و بزرگی همچون یکی از شهرهای کوچک بوده است. ربع رشیدی که در دامنه کوه بیلانکوه واقع شده یکی است جاهای دیدنی ‌تبریز است.

آدرس ربع رشیدی

تبریز، محله باغمیشه، دامنه کوه بیلانکوه

پل سنگی تبریز

پل سنگی یکی از جاهای دیدنی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار بر‌می‌گردد. بانی ساخت این پل شخصی به نام “حاج عظیم” بوده و مصالح بکار رفته در ساخت آن شامل آجر، سنگ و ملات ساروج است.

آدرس پل سنگی تبریز

تبریز، خیابان چایکنار، روبروی مسجد پل سنگی

مقبره دو کمال

مقبره دو کمال در اصل آرامگاه کمال‌الدین بهزاد و کمال‌الدین مسعود خجندی است. کمال‌الدین بهزاد نقاش و نگارگر چیره‌دست ایرانی در قرن دهم هجری قمری و یکی از نگارگران مکتب هرات بود. کمال‌الدین بهزاد پس از چیرگی شاه اسماعیل اول صفوی بر ازبکان، همراه با شاه اسماعیل به تبریز آمد.

پل تلخه رود (آجی چای)

پل آجی چای یکی از جاهای دیدنی تبریز است که در دوره صفویه و بر روی رود آجی چای یا تلخه رود ساخته شده است. این پل تاریخی و مهم تنها گذرگاه ایران به غرب و در واقع بخشی از مسیر جاده ابریشم بوده است.

جاذبه های تبریز

پل قاری

پل قاری تبریز در دوره قاجار و بر روی میدان چایی یا مهران‌رود ساخته شده و از جمله پرترددترین پل‌های شهر تبریز است که با مصالح آجری و توسط طاق‌های هلالی و سرستون های کله کوچکی ساخته شده است.

موزه خودروهای کلاسیک تبریز

موزه‌‌ خودروهای کلاسیک تبریز

موزه خودروهای کلاسیک تبریز یکی از بهترین جاهای دیدنی تبریز برای کسانی است که علاقه خاصی به ماشین‌های قدیمی و کلاسیک دارند. این مجموعه دارای ۲۰ خودروی کلاسیک ارزشمند است که برخی از آن‌ها در تعداد محدودی تولید شده بودند. از جمله برندهای خودروهای کلاسیک این نمایشگاه می‌توان به مرسدس بنز، فورد، فولکس واگن، شورلت و بیوک اشاره کرد.

آدرس موزه خودروهای کلاسیک تبریز

تبریز، جاده تهران، جنب کافی‌شاپ وحید، انتهای کوچه سمت راست

خانه هنر تبریز (موزه کاریکاتور تبریز)

خانه هنر که در ساختمان سابق کتابخانه ملی تبریز قرار دارد بیش از ۸۰ سال است که میزبان اهالی فرهنگ و هنر است. بنای این ساختمان همزمان با کاخ شهرداری تبریز ساخته شده است.

آدرس خانه هنر تبریز

تبریز، ضلع شمالی پارک باغ گلستان

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز اولین موزه بزرگ و مجهز در قاره آسیا است که در بخش غربی خانه هنر تبریز تاسیس شده است. در این موزه بیش از ۱۴ هزار اثر از استادان و کاریکاتوریست‌های مشهور جهان نگهداری می‌شود.

آدرس موزه کاریکاتور تبریز

تبریز، ضلع شمالی پارک باغ گلستان

پل ونیار

ونیار یکی از جاهای دیدنی تبریز است که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد. پل ونیار سه دهنه داشته و از سنگ تراش، ملات با آجر و آهن برای ساخت آن استفاده شده است.

آدرس پل ونیار

تبریز، ۱۵ کیلومتری تبریز، ۵۰۰ متری غرب روستای ونیار

موزه استاد بهتونی

موزه استاد بهتونی اولین موزه شخصی کشور است که در آن بیش از ده هزار قطعه از آثار ابتکاری استاد محمد حسن بهتونی نگهداری می‌شود. این مجموعه‌ها شامل مجسمه‌های گچی و سیمانی از میوه‌ها، غذاها، خشکبار آداب و رسوم و ضرب المثل‌ها هستند.

آدرس موزه استاد بهتونی

تبریز، خانه هنر، روبروی هنرستان وحدت

اگر عاشق تاریخ هستید و از دیدن جاهای تاریخی تبریز لذت می‌برید، سری هم به اصفهان بزنید و جاهای دیدنی این شهر مثل کاخ عالی قاپو را ببینید.

موزه کفش تبریز

موزه کفش تبریز

موزه کفش تبریز در سال ۱۳۹۴ افتتاح شده و در آن ۲۰۰ نوع کفش از اقوام و دوره‌های مختلف و همین‌طور لوازم و تجهیزات کفاشی نگهداری می‌شود.

آدرس موزه کفش تبریز

تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت، زیرزمین عمارت شهرداری تبریز

درب نوبر

درب نوبر به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز از جمله دروازه‌های قدیمی این شهر بوده که حدود سال ۴۰۰ هجری بنا شده است. این درب در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری ویران و دوباره بازسازی شد.

آدرس درب نوبر

تبریز، تقاطع خیابان تربیت یا خیابان امام

مدرسه های تاریخی تبریز

در تبریز مدرسه‌های زیادی ساخته‌ شده‌اند که هر کدام از آن‌ها قدمتی طولانی دارند و مرکز آموزش دروس خاصی بوده‌اند.

مدرسه جعفریه تبریز

مدرسه علمیه جعفریه تبریز که در بازار قدیمی این شهر واقع شده در نیمه دوم قرن ۱۱ هجری ساخته شده است.

مدرسه تومانیان

مدرسه تومانیان در سال ۱۸۹۵ میلادی و توسط خانواده‌ای ارمنی به‌نام تومانیان ساخته شد.

مدرسه طالبیه

طبق وقف‌نامه موجود، ساخت مدرسه طالبیه در سال ۱۰۸۷ هجری قمری به پایان رسید و مهم‌ترین مرکز آموزش طلاب بود.

مدرسه ظهیریه

مدرسه ظهیریه تبریز توسط میرزا محمد ابراهیم ظهیرالدوله در سال ۱۰۸۹ ساخته شد.

مدرسه حسن پادشاه

مدرسه حسن پادشاه در بازار “دوه چی” و میدان صاحب آباد ساخته شده و مربوط به دوران آق قویونلوها است.

مدرسه حاج صفرعلی

مدرسه حاج صفرعلی در دوره قاجار و توسط تاجری نیکوکار به‌نام “حاج صفر علی خویی” ساخته شده است.

مدرسه کاظمیه تبریز

مدرسه کاظمیه در سال ۱۲۷۱ و توسط “آقا سلیمان خان بن شم خان افشار” ساخته شد.

مدرسه اکبریه

قدمت این مدرسه به دوره قاجار برمی‌گردد و توسط میرزا علی اکبر خان احداث شده است.

خانه های تاریخی تبریز

بسیاری از بزرگان، هنرمندان و دانشمندان ایرانی در تبریز زندگی می‌کردند و به همین دلیل نیز پس از رحلت این افراد، خانه آن‌ها به موزه تبدیل شده است.

خانه استاد شهریار

خانه استاد شهریار که به دوره پهلوی دوم یعنی سال ۱۳۴۷ برمی‌گردد در شهر تبریز واقع شده و در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی این شهر است.

خانه حیدرزاده

خانه حیدرزاده در سال ۱۸۷۰ میلادی توسط حاجی حبیب لک ساخته و در سال ۱۳۸۰ بازسازی شد و اکنون مرکز اطلاع‌رسانی گردشگران تبریز است.

راهنمای سفر تبریز

خانه کلانتر

خانه و باغ کلانتری مربوط به دوره قاجار بوده و یکی از آثار ملی ایران است.

آدرس خانه کلانتر

تبریز، خیابان عباسی، کوچه هاشمی، پلاک ۲۳

خانه حریری تبریز

خانه حریری یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی تبریز است که در آن می‌توانید تنوع بالایی از نقوش به سبک نگارگری دوره قاجار را روی دیوارها ببیند.

آدرس خانه حریری تبریز

تبریز، خیابان تربیت، کوچه نورهاشمی، پلاک ۱۳۲

خانه ختایی (خانه هنرمندان تبریز)

خانه ختایی یکی از خانه‌های دوره صفوی تا دوره قاجار است که به خانه هنرمندان تبریز شهرت دارد.

آدرس خانه ختایی

تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، بن‌بست ختایی‌ها

خانه گنجه‌ای‌زاده

خانه گنجه‌ای‌زاده مربوط به دوره قاجار و بخشی از دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز است.

دیگر جاهای دیدنی و گردشگری طبیعی تبریز

آشنایی با جاهای دیدنی مانند راهنمای سفر تبریز خواهد بود زمانی‌که با این موضوع آشنا شوید که جاهای دیدنی تبریز کجاست، تازه متوجه عظمت و اهمیت جاذبه‌های این شهر خواهید شد.

باغ فتح آباد تبریز

بر طبق گفته ریش‌سفیدان، باغ فتح‌آباد توسط ساعدالملک یکی از معتمدان و بزرگان آن زمان تبریز ساخته شده است. در سال ۱۳۷۴ این باغ تغییر کاربری داده و در اختیار اداره آموزش و پرورش استان تبریز قرار می‌گیرد.

آدرس باغ فتح‌آباد تبریز

تبریز، ۵ کیلومتری شهر تبریز، مسیر جاده باسمنج

طبیعت شمال هم به همین زیبایی‌ها معروف است، اما اگر می‌خواهید مقصد سفرتان دنج باشد، سراغ این بکرترین جاهای دیدنی شمال بروید.

جاهای دیدنی تبریز در تابستان

کوه سهند

کوه سهند یکی از بلندترین کوه‌های تبریز است که آتشفشانی خاموش داشته و ارتفاع آن حدود ۳۷۰۷ متر است. دامنه‌های این کوه در فصول گرم سال مملو از لاله واژگون و ریحان خواهد شد.

آدرس کوه سهند تبریز

تبریز، ۵۰ کیلومتری جنوب تبریز

خانه بلورچیان

خانه بلورچیان با سَر دری پُر از نقش‌ونگار از جمله آثار تاریخی دوره قاجار است که در محله سرخاب قاپوسی واقع شده و یکی از جاهای دیدنی تبریز است. ساختمان اصلی در قسمت شمالی واقع شده و رو به جنوب دارای ایوان ستون‌دار است. از در ورودی با یک پله می‌توان وارد هشتی این خانه شد. اتاق‌های جانبی طرفین ایوان اصلی شکل گرفته‌اند.

کوه عینالی (کوه عون بن علی)

کوه عینالی یکی از جاهای دیدنی تبریز است که از سمت شمال به رودخانه آجی چای، دریاچه ارومیه و شهرستان اهر، از شرق به چشمه کهلیک، از غرب به شهرک‌های تبریز و از جنوب به فرودگاه تبریز منتهی می‌شود. ارتفاع بلندترین نقطه این کوه از سطح دریا ۱۹۶۰ متر است و با رنگ سرخی در ناحیه شمالی تبریز دیده می‌شود. از جمله امکانات رفاهی این منطقه می‌توان به تله کابین و رستوران اشاره کرد.

اگر دنبال بهترین رستوران های شهر تبریز با عالی‌ترین غذاهای محلی و غیرمحلی می‌گردید، سراغ این مطلب در همین مجله بروید.

آدرس کوه عون بن علی

تبریز، آذربایجان شرقی، اتوبان پاسداران

پارک بزرگ تبریز

پارک بزرگ یکی از جاهای دیدنی تبریز است که در زمینی به مساحت ۸۰۰ هکتار ساخته شده است. محل قبلی این پارک، زمین‌های کشاورزی بوده و رودخانه تلخه‌رود و مهران‌رود از آن عبور می‌کند.

آدرس پارک بزرگ تبریز

تبریز، شمال‌غرب تبریز، بالاتر از بلوار آذربایجان

پارک مینیاتور تبریز

پارک مینیاتور یکی از جاهای دیدنی تبریز است که در آن ۷ اثر از مهم‌ترین آثار تاریخی تبریز یعنی ساختمان شهرداری، بنای خلعت‌پوشان، برج یانقین، مقبره الشعرا، ائل گلی، کلیسای مریم مقدس و ارگ تبریز در ابعاد مینیاتوری ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل وسعتی حدود ۲۰۰ هکتار داشته و در ارتفاع ۱۸۹۰ متری از سطح دریا واقع شده است. در برخی از بخش‌ها، عمق دریاچه به ۱۳ متر نیز می‌رسد.

آدرس تالاب قوری گل

تبریز، ۴۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز، ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد

اگر اهل گشت و گذار در پارک‌ها هستید، در اینجا آدرس معروف ترین پارک های تهران را ببینید.

جاهای دیدنی طبیعی تبریز

باغ گلستان تبریز

باغ گلستان تبریز یا باغ فجر یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تبریز است که قدمت ساخت آن به سال ۱۳۸۰ خورشیدی برمی‌گردد. این باغ در اراضی گورستان گجیل احداث شده و در بخش‌های غربی شهر تبریز در میان خیابان‌های منجم، نادری و ملل متحد قرار گرفته است.

پارک جنگلی باغمیشه

پارک جنگلی باغمیشه یکی از بزرگترین پارک‌های شمال شرقی تبریز است که امکانات تفریحی زیادی داشته و در کنار میدان فهمیده ساخته شده است.

پارک پارک جنگلی عباس میرزا

پارک جنگلی عباس میرزا یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شمال غرب کشور است که وسعتی حدود ۱۸۰۰ هکتار دارد. این پارک جنگلی علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی و تفریحی، آلاچیق زمین بازی نیز دارد.

پارک جنگلی یادگار امام تبریز

پارک جنگلی یادگار امام تبریز از جمله جاذبه‌های گردشگری و تفریحی این شهر است که به تازگی به بهره‌برداری رسیده و جنب باشگاه یادگار امام قرار دارد.

جاهای دیدنی تبریز در تابستان

دشت تبریز

بعد از دشت‌های مرند و جلفا، دشت تبریز با مساحت سه هزار هکتاری بزرگترین دشت موجود در استان تبریز به‌شمار می‌رود. این دشت از قسمت شمالی با دامنه‌های جنوبی کوه میشو، از شرق به شهر تبریز، از غرب به اراضی شوره‌زار و دریاچه ارومیه و از جنوب به دامنه‌های شمالی سهند محدود می‌شود.

جاهای تفریحی تبریز

حالا که با جاهای دیدنی تبریز آشنا شدید، وقت آن رسیده تا برای داشت اوغات فراغتی جذاب و هیجان‌انگیز، با جاهای تفریحی تبریز نیز آشنا شوید.

مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک

مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک یکی از مجتمع‌های مهم تفریحی تبریز است که از دو بخش تجاری و یک هتل پنج ستاره تشکیل شده است. بخش تجاری آن به بهره‌برداری رسیده اما هتل ۵ ستاره در حال احداث است.

آدرس مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک

تبریز، بزرگراه پاسداران، ضلع جنوب شرقی میدان فهمیده

اگر دنبال مقاصد خاص برای سفر هستید، می‌توانید سری هم به شاهرود بزنید. در این مطلب در مجله جاذبه های شاهرود را ببینید.

پارک موزیکال تبریز

پارک موزیکال تبریز

پارک موزیکال که به آن پارک ولیعصر نیز گفته می‌شود یکی از جاهای دیدنی تبریز است که ۴۰ آبرو و حوض میان‌راهی دارد که در نهایت به استخری بزرگ در میانه پارک می‌ریزند. این استخر، آب‌نمایی هوشمند و موزیکال دارد و یکی از دیدنیهای تبریز در شب است.

آدرس پارک موزیکال تبریز

تبریز، کوی ولیعصر، جنب مجتمع تفریحی باغلارباغی

مجموعه باغلارباغی

مجموعه باغلارباغی یکی از جاهای دیدنی تبریز در تابستان است که مجموعه‌ای کامل از شهربازی، باغ پرندگان، رستوران و سینمای چهاربعدی دارد.

آدرس مجموعه باغلارباغی

تبریز، بلوار استاد شهریار

سرای دلفین های خوشحال

سرای دلفین‌های خوشحال یا دلفیناریوم تبریز اولین ویواریوم شمال‌غربی کشور بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری مجموعه باغلارباغی است.

آدرس سرای دلفین‌های خوشحال

تبریز، بلوار استاد شهریار، مجتمع فرهنگی و تفریحی باغلارباغی

آکواریوم کیش هم جاذبه‌ای مشابه این دارد.

پارک آبی تبریز

پارک آبی تبریز یکی از جاهای دیدنی و مراکز تفریحی در تبریز است که امکانات کاملی داشته و در روزهای زوج به خانم‌ها و در روزهای فرد به آقایان سرویس ارائه می‌کند.

آدرس پارک آبی تبریز

تبریز، شهرک یاغچیان، خیابان توحید، بعد از مخابرات، جنب پارک اوشاخلار باغچاسی

تله کابین کوه عون ابن علی

تله‌کابین عینالی یکی از پروژه‌های مهم شهر تبریز است که در کوه عون ابن علی اجرا شده و بخشی از پروژه تفرجگاه این کوه و پارک طبیعی است.

جاهای دیدنی و تفریحی اطراف تبریز

اطراف تبریز جاهای دیدنی و تفریحی بسیاری دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کوه آلاداغ لار تبریز

کوه های آلاداغ لار

پس از عبور از شهر زنجان، به سمت تبریز که می‌رانید رشته‌ کوه‌هایی به رنگ قرمز، نارنجی، زرد و سبز می‌بینید که مانند یک اثر هنری هستند. این رشته کوه‌ها، کوه‌های آلاداغ‌لار هستند که به یکی از جاهای دیدنی تبریز تبدیل شده‌اند.

آدرس کوه‌های آلاداغ‌لار

تبریز، ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز، مسیر شهرستان اهر-تبریز و خواجه

این کوه‌ها یک خواهر دوقلوی ناتنی در چین دارد، جایی که درست شبیه همین کوه‌های رنگین کمانی است. درباره این جاهای دیدنی ایران با مشابهت‌های جهانی در این نوشته بیشتر بخوانید.

پیست اسکی سهند

استان تبریز محل تلاقی دو رشته کوه مهم یعنی زاگرس و البرز است. بلندترین نقطه این منطقه، کوه سهند است که در فصل زمستان پوشیده از برف خواهد بود. این منطقه یکی از ۱۳ پیست اسکی بین‌المللی کشور است.

آدرس پیست اسکی سهند

تبریز، بزرگراه تبریز-تهران، بعد از پلیس راه

روستای لیقوان

همه ما زمانی‌که نام لیقوان را می‌شنویم به یاد پنیرهای قالبی قدیمی می‌افتیم که در جعبه‌های فلزی به فروش می‌رسیدند. روستای لیقوان از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تبریز است که زیبایی‌های منحصربه‌فرد و نفس‌گیری دارد، به گونه‌ای که هر لحظه تصور می‌کنید در یک تابلو نقاشی در حال قدم زدن هستید.

کلیسای استفانوس تبریز

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس یکی از جاهای دیدنی تبریز است که به‌عنوان دومین کلیسای مهم ارمنی‌ها در ایران شناخته می‌شود. این کلیسا که در محلی به نام قزل وانک یا صومعه سرخ واقع شده در سده نهم میلادی ساخته شده است. البته بخشی از آن در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ هجری تخریب شده اما در دوران صفویه مورد بازسازی و مرمت واقع شده است.

آدرس کلیسای استفانوس

تبریز آذربایجان شرقی کیلومتری غرب شهر جلفا کیلومتر ای کرانه جنوبی رودخانه ارس قزل وانک

جنگل ارسباران تبریز

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز در پاییز و تابستان است که طبیعتی دست نخورده و بکر دارد. این جنگل سرسبز دارای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است و با نام‌های آرازبار، قراچه داغ، ارسباران و قره‌داغ شناخته می‌شود. از جمله آثار تاریخی منطقه ارسباران می‌توان به قلعه بابک، دژ قهقهه، قلعه جوشین، بقعه شیخ شهاب‌الدین، قلعه پشتو و بازار اهر اشاره کرد.

روستای کندوان تبریز

روستای کندوان

کندوان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اسکو تبریز است که در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز و در شهرستان اسکو واقع شده است. این روستا قدمتی بیش از هفت هزار سال دارد و عمده شهرت آن نیز به خاطر وجود خانه‌هایی در دل کوه است که به شکل کندوی عسل هستند. یکی از مهم‌ترین شگفتی‌های این منطقه مواد مذاب و گدازه‌های حاصل از فعالیت کوه‌های آتشفشانی کوه سهند و سایر کوه آتشفشانی است که به بیرون پرتاب شده، روی هم انباشته شده‌اند و محلی زیبا و طبیعی را ایجاد کرده‌اند.

آدرس جاهای دیدنی تبریز کندوان

۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز شهرستان اسکو

برای رسیدن به کندوان، باید از جاده زیبای چالوس بگذرید.

دیگر جاهای دیدنی اطراف تبریز

جاهای دیدنی تبریز بسیار هستند و تا اینجای مطلب تلاش کردیم تا در دسته‌بندی‌های مختلف، مهم‌ترین جاهای تفریحی تبریز با ادرس را به شما معرفی کنیم. در ادامه دیگر جاهای دیدنی تبریز معرفی خواهند شد.

مجتمع آب گرم بستان آباد

این مجتمع که در بزرگراه سراب-بستان آباد واقع شده یکی از بهترین جاهای دیدنی تبریز در فصل زمستان است که دارای چشمه‌های آب‌گرم “گوزسوی” و “فوتورسوی” است.

کوه پکه‌ چین

این کوه در شمال تبریز واقع شده و ارتفاعی معادل ۱۹۴۵ متر از سطح دریا دارد.

آبشار اسکندر

آبشار اسکندر در دامنه شمالی کوه سهند، در نزدیکی روستای طویقون و در مسیر جاده تبریز-اهر واقع شده است. برای دسترسی به این آبشار باید از جاده فرعی روستای طویقون عبور کنید. ارتفاع آبشار حدود ۳۰ متر است و زیبایی‌های طبیعی بسیاری اطراف آن شکل گرفته است.

دره سعید آباد

دره سعید آباد از جمله مهم‌ترین مناطق ییلاقی استان تبریز است که در فاصله دو کیلومتری جاده ترانزیتی تهران-تبریز واقع شده است. این دره محل عبور رودخانه سیدآوا چای بوده و پوشش گیاهی متنوعی دارد.

جزیره کبودان

جزیره کبودان

جزیره کبودان بزرگترین جزیره دریاچه ارومیه است که یک قنات کوچک و یک چشمه دارد. بخش زیادی از این جزیره مملو از علف‌های کوتاه، سرو کوهی، گوجه فرنگی، درخت پسته وحشی و بادام وحشی است. این جزیره کوچک با وسعت ۳۱۷۵ هکتار یکی از جاهای دیدنی تبریز به‌شمار می‌رود.

روستای دستکند حیله ور

در روستای دستکند حیله‌ور خانه‌های روستایی در دل زمین و به صورت زاغه‌هایی ساده و زیبا کنده شده و به شیوه‌ای ماهرانه استتار شده‌اند. خانه‌ها طوری ساخته شده که از دید رهگذران پنهان باشند به همین دلیل به حیله‌ور معروف شده‌اند.

آدرس روستای دستکند حیله‌ور

تبریز، فاصله ۳ کیلومتری روستای صخره ای کندوان

سد امند

امند سدّی خاکی است که در قسمت شمال غربی شهر تبریز و در نزدیکی روستایی به همین نام از توابع صوفیان واقع شده است. این دهکده سلامت و تفرجگاه گردشگری در زمینی به مساحت بیش از ۸۰ هکتار و با نظارت سازمان جهاد کشاورزی ساخته شده است.

بهترین فصل سفر به تبریز

تبریز در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته بنابراین آب و هوایی سرد در نیمه دوم سال دارد. اما در مقابل تابستان و بهار تبریز آب‌وهوایی بسیار مطبوع و دلچسب دارد.

سفر به تبریز در بهار

هوای تبریز در فصل بهار بسیار لذت‌بخش است، زمانی‌که هنوز خنکای زمستان وجود دارد اما گل‌های زیبا سر از خاک بیرون آورده‌اند.

سفر به تبریز در تابستان

سفر به تبریز در تابستان بهترین فصل خواهد بود چرا که هوا معتدل و اندکی خنک بوده و از طرفی درختان میوه به بار نشسته‌اند.

سفر به تبریز در پاییز

سفر به تبریز در پاییز زیبایی خاص خود را دارد، درختان در بخش‌های مختلف شهر، در پارک‌ها و جنگل‌ها به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد درآمده و زیبایی خیره‌کننده‌ای به این شهر می‌بخشند.

سفر به تبریز در زمستان

سفر به تبریز در زمستان اما برای برخی از گردشگران دشوار خواهد بود، چون این شهر زمستان‌های سرد و سختی دارد. از طرفی برای بازدید از جاهای دیدنی تبریز اندکی محدودیت خواهید داشت.

رزرو هتل در تبریز به چه صورت امکان پذیر است؟

برای رزرو هتل در تبریز می‌توانید وارد سایت جاباما شده و با توجه به موقعیت مکانی، تعداد ستاره‌ها و هزینه حدودی هر شب اقامت، یکی از هتل‌ها را انتخاب و سپس برای رزرو آنلاین اقدام کنید.

در تبریز کجا بمانیم؟

برای اقامت در تبریز می‌توانید هتل، سوئیت، آپارتمان و اقامتگاه بومگردی را در سایت جاباما انتخاب کرده و سپس رزرو آنلاین انجام دهید.

پاسخ به سوالات متداول درباره جاهای دیدنی تبریز

بهترین جاهای دیدنی تبریز در بهار کجاست؟

کویر قوم تپه، قبرستان تاریخی پینه شلوار، پارک ملی کنتال، جنگل ارسباران، بازار فرش تبریز، خانه مشروطه و ائل گلی تبریز بهترین جاهای دیدنی تبریز در بهار هستند.

بهترین جاهای دیدنی تبریز در تابستان کجاست؟

موزه سنجش، خانه علی مسیو، خانه استاد شهریار، بازار تبریز، موزه قاجار و باغ ائل گلی بهترین جاهای دیدنی تبریز در تابستان هستند.

بهترین جاهای دیدنی تبریز در پاییز کجاست؟

سد امند، مسجد ظهیریه، برج خلعت پوشان، کلیسای مریم مقدس، سورتمه تبریز، پارک موزیکال و پارک جنگلی یادگار امام بهترین جاهای دیدنی تبریز در پاییز هستند.

بهترین جاهای دیدنی تبریز در زمستان کجاست؟

پیست اسکی پیام، پیست اسکی سهند، قلعه بابک و خانه‌های قدیمی تبریز بهترین جاهای دیدنی تبریز در زمستان هستند.

ائل گلی کجاست؟

ائل گلی در آزادراه کنارگذر جنوبی تبریز، ایستگاه مترو ائل گلی واقع شده است.

بهترین جاهای دیدنی تبریز در شب کجاست؟

عابرگذر ولیعصر، پیاده‌راه تربیت، پل قاری، ائل گلی و پارک موزیکال بهترین جاهای تبریز در شب هستند.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن